بامیلو

حاتمی کیا؛ ستایشگر ققنوس، نه صیاد سیمرغ

ابوالفضل فیضی خواه، گروه فرهنگی الف،   3961123142 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
حاتمی کیا؛ ستایشگر ققنوس، نه صیاد سیمرغ

۱- حتی اگر همه چیزهایی که حاتمی کیا شب گذشته هنگام دریافت سیمرغ بلورین سی و ششمین جشنواره فیلم فجر درباره دو شبکه تلویزیونی و رشید پور گفت صد در صد درست باشد، یعنی عده ای حقیقتا قصد کرده باشند که او یا فیلمش را با اغراضی سیاسی بکوبند، برای چون اویی که سال ها پیش در "آژانس شیشه ای " نوشته بود: بسیجی سوز دارد، دود ندارد، چندان پسندیده نبود که در موضع "برنده سیمرغ جشنواره" این حرف ها را بزند، تا چه رسد به اینکه صحت این حرف ها محل تردید باشد.


نقد اظهارات برخی کنشگران حوزه سینما آن هم در حالی که انتقادکننده، یعنی حاتمی کیا، به حق، چهره محبوب برخی کنشگران دیگر فرهنگی و سینمایی است- که از قضا بسیار هم موثرتر و پرنفوذتر از کنشگران گروه نخست هستند- معنایی جز زیاده خواهی ندارد، معنایی که قطعا مقصود حاتمی کیا نیست.

۲- اطلاق "کمدی" به فیلم حاتمی کیا نوعی بیان سطحی و دم دستی در یک نقد شفاهی و سریع بود، چیزی شبیه برخی تکیه کلام های منتقد مشهور تلویزیون، مسعود فراستی، که مکرر از آن استفاده کرده است: "در نیامده..." ، "مقواست" یا " جوک" است!؛ و معمولا اشاره ای است به تناقضی که بین "ساختار هنری" ضعیف یک اثر و "محتوای" عالی یا حتی متعالی آن وجود دارد یا باورپذیری ضعیف اثر را هدف گرفته است.


این قبیل تعابیر حتی اگر تندتر و شدیدتر و گزنده تر از این هم باشند و حتی اگر از لحاظ کارشناسانه کاملا غلط هم باشند، چنانکه قاعدتا درباره فیلم "به وقت شام " باید اینطور باشد ( چون چنین ضعف آشکاری از چشم داوران دور نمی ماند) به هیچوجه ناظر بر محتوای یک اثر هنری نیست و صرفا اشاره ای است به ناموفق بودن فیلمساز در بیان هنری و فنی محتوایی ارزشمند. از قضا حاتمی کیا برای توفیق در این وجه فنی فیلمسازی است که " حاتمی کیا" شده و آثارش در میان آثار صرفا محتواگرای تولید شده در عرصه دفاع مقدس می درخشد.


حتما خود آقای حاتمی کیا هم مانند بسیاری از ما به فیلم هایی که در آن سربازان عراقی مثل احمق ها غافلگیر می شوند و مثل برگ خزان با شلیک چند گلوله به زمین می افتند خندیده است و در دلش دریغ خورده که چرا مضمون عالی دفاع مقدس در این فیلم ها به ضد خودش تبدیل شده و اسباب خنده مخاطب را فراهم آورده است. آیا این خنده ها را باید به حساب تمسخر محتوای ارزشمند این فیلم ها و تخفیف آنها گذاشت؟

۳- در مقابل، سخن مخالفان حاتمی کیا هم درباره هدف او از این انتقادات تند و تیز که مسبوق به سابقه هم هست و محدود به جشنواره سی و ششم نمی شود، چندان صواب نیست و مبتنی بر نیت خوانی و سوءظن به اوست. مخالفان او این اظهارات را نوعا حمل بر بازارگرمی و جلب توجه بیشتر و تبلیغ غیرمستقیم او برای فیلم هایش می دانند، در حالی که حاتمی کیا از آن دسته از فیلمسازانی است که با معیارهای متعارف صنعت سینما، "حرفه ای" محسوب نمی شود. یعنی اگرچه مخاطب در سینمای او مهم است (آن هم مخاطب انبوه)، چون فکر می کند حقیقتی که او از آن صحبت می کند آن قدر بزرگ است که شایستهء برخورداری از بیشترین مخاطب است، اما با این حال فیلم نمی سازد که هر چه بیشتر بفروشد تا او هم هر چه بیشتر دربیاورد. سینما محل کسب او نیست.


"جان فورد" فیلمساز بزرگ سینمای کلاسیک زمانی گفته بود: من فیلم می سازم تا اجاره ام را بدهم! می دانیم که این جمله "جان فورد" به عنوان یکی از هنرمندان بزرگ سینمای کلاسیک ممکن است بر وجهی جدلی ایراد شده باشد و پاسخی بوده باشد، از سر تواضع و برخورداری از عقل و قلبی سلیم، به افاضات فخرفروشانه بی هنران پرمدعا در سینما اما در هر حال گویای حقیقت غلبهء نظام صنعتی فیلم سازی در آمریکا هم هست و نقشی که باید درآمد و فروش فیلم در درجه اول در این نظام فارغ از محتوای درست یا نادرست آن داشته باشد. چنانکه مورخان سینما هم بر نقش مهم جان فورد در ارائه تصویری نادرست از سرخپوستان آمریکایی در بیشتر آثار او- به استثنای "پاییز قبیله شاین" - اتفاق نظر دارند.


به این ترتیب با توسل به جمله این کارگردان بزرگ باید گفت حاتمی کیا نشان داده که فیلم نمی سازد تا کرایه خانه اش را بدهد. او دغدغه "حقیقت" دارد، دردمندانه فیلم می سازد و با موضوع فیلم هایی که می سازد گره می خورد. می توان با توسل به انواع نظریه های هنری دیگر این نوع فیلمسازی را نقد کرد و زیر سوال برد، اما نمی توان منکر این نوع رویکرد به اثر هنری شد، رویکردی که نمونه های جهانی هم کم ندارد و نگاه حاتمی کیا به هنر از این دسته است.


او با فیلمش یکی می شود، با شخصیت های فیلم هایش، هم در عالم واقع و هم در عالم فیلم زندگی می کند. بنابراین قضاوت دیگران درباره فیلم هایش را به طور طبیعی بر خود و بر این شخصیت ها حمل می کند و می رنجد. اما او باید تمرین کند که نرنجد یا

رنجشش را بیان نکند. این کار با اعتقادات و آموزه های دینی او تناسب بیشتری دارد، چون اگر چه حاتمی کیا فیلم نمی سازد که کرایه خانه اش را بدهد، مسلما فیلم هم نمی سازد تا "همه" ستایشگر فیلم هایش باشند. چنین انتظاری است که باعث رنجش او و متقابلا رنجش دیگران از او می شود. اگر این طمع و انتظار نباشد نباید از سخن برخی منتقدان سینمایی که درباره "سینما"ی او حرف می زنند نه "آرمان ها"ی او، برنجد. او با هدف های متعالی تر دیگری وارد عرصه هنری شده و بهتر است به این هدف ها در کنار سینما وفادار بماند .


حاتمی کیا ثابت کرده بیش از آنکه به دنبال "سیمرغ" باشد به دنبال "ققنوس" است. پس نباید هیچکدام را در ارتفاعی پست پرواز دهد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تهیه کننده به وقت شام: هنرمندان انقلاب را با واژه «ارگانی» ترور می‌کنند
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷حاتمی‌کیا: می‌خواهم همه ایرانیان پیام فیلم «به وقت شام»را درک کنند
۲۹ فروردین ۱۳۹۷نظر کارگردان «پایتخت» درباره فیلم به وقت شام
۲۱ فروردین ۱۳۹۷انتقاد حاتمی‌کیا از بی‌تفاوتی درباره اهانت بازیگر سینما به مدافعان حرم  
۱۹ فروردین ۱۳۹۷داور جشنواره فجر: «لاتاری» یک اسطوره غیرت ساخته اما باعث بهانه‌ گیری دشمنان کشور می‌شود
۱۸ فروردین ۱۳۹۷نظر کتایون ریاحی درباره فیلم به‌ وقت‌ شام  
۱۶ فروردین ۱۳۹۷حاتمی‌‌کیا: تا نفس دارم، دینم را به کشور ادا می‌کنم
۱۵ فروردین ۱۳۹۷علی مطهری: «به وقت شام» مجاهدت‌های مدافعان حرم را به خوبی نشان داد  
۱۵ فروردین ۱۳۹۷گفت‌و‌گو با سرکرده داعش در به وقت شام؛ نمی‌دانستم دیالوگ «چطوری ایرانی» مثل بمب می‌ترکاند
۸ فروردین ۱۳۹۷هدیه همسر شهید حججی به حاتمی کیا
۸ فروردین ۱۳۹۷حاتمی‌کیا: «به وقت شام» می‌توانست به وقت تهران باشد اگر امثال حججی‌ها نبودند
۸ فروردین ۱۳۹۷ فیلم/ قسمت هایی از پشت صحنه"به وقت شام"  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۳۶۴۹۱۵:۲۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
مورد سوم تا زمانی صحیح‌تر بود که آقای حاتمی‌کیا کمی بر عصبانیت خود غلبه می‌کردند. مکان و بیان شکایت اصلا جالب نبود و با این کار خودشان را زیر سوال بردند.
ناشناس۲۴۳۷۷۸۱۷:۲۱:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
حاتمی کیا مردمی ترین امروز . امیداوریم هر روز محبوب تر و جذاب تر و متعهد تر و بزرگوارتر باشی .
ناشناس۲۴۳۷۸۵۱۷:۲۵:۱۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
ابراهیم جان ، این عزت ، تنها بخش کوچکی از مزد دنیوی به خاطر احترام به حریم و مدافعین حرم است . _________ اجر و مزد اخروی هم گوارایت باد .
منم وابسته‌ام۲۴۴۲۴۸۲۳:۰۲:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آقای حاتمی‌کیا از حرف منتقد واقعی نمی‌رنجه از به زور غلبه دادن سودای منورفکری در مزاج مردم - اونم در رسانه به اصطلاح ملی - می‌رنجه چیزی که «فرافکنانی» چون نگارنده متن بالا ، رشیدپور و دیگر طرفداران منورفکری نمی‌خوان مخاطبان بفهمند و اصلاح مزاج بشن
ناشناس۲۴۳۶۶۲۱۵:۴۱:۴۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
استاد و سردار سینمای ارزشمند دفاع مقدس بخاطر ارزشهاست که اینچنین ظاهر شده و دردمندانه سخنش را با حرارت بیان می کند. همچنین وقتی به کسی که انتقاد کرده، حق را به او می دهد پس لطفا سخن را کوتاه باید.
ناشناس۲۴۴۳۱۰۰۰:۰۶:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
کدام درد. حاتمی کیا دیگر چه میخواهد؟ کدام محدودیت آزارش میدهد.
ناشناس۲۴۳۶۷۶۱۵:۵۵:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
کاملا با مورد اول موافقم. و البته این بار اول ، و کارگردان اول نیست که این نوع رفتار را از خود نشان میدهد‌.
ناشناس۲۴۳۶۷۸۱۵:۵۹:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
تنها فیلم ساز در تراز جهانی که ساختار را بلد است ، همین حاتمی کیا است....فیلم های جریان شبه روشنفکری که با دوربین سر دست میسازند ، بیشتر بیانیه سیاسی است تا فیلم ...
ناشناس۲۴۳۶۷۹۱۶:۰۲:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آنوقت بر طبق معیار نویسنده در سینمای ایران کدام فیلسماز در ایران حرفه ایی محسوب می شود ؟!!! شما حاضری جان فورد را کارگردان بزرگ بنامی ولی حاتمی کیا را نه !!
ناشناس۲۴۳۶۸۰۱۶:۰۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
جریان حاکم بر سینما ، از حاتمی کیا خوشش نمی اید ، از طرفی قدرت حذف او را هم ندارند، چون فیلم هاش طرفدار داره .... پس او را اذیت می کنند...
ناشناس۲۴۳۶۸۹۱۶:۰۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
به نظر بنده نویسنده مطلب فوق اصلا متوجه گله و علت ناراحتی اقای حاتمی کیا نشدند. اقای حاتمی کیا از معدود کارگردان هایی هست که کار ارزشی میکند و کار ارزشی قابل قبول. نکته ای در صحبت های اقای حاتمی کیا بود که نویسنده به آن اشاره نکرد... و اون اینکه عده ای روشنفکر به فیلم هایی که روایت آن ها با حکومت نزدیکی دارد لقب فیلم حکومتی و کارگردان حکومتی میدهند و از این طریق اقدام به تخریب فیلم و شخصیت میکنند... هدف اون ها از نقد مسائل هنری نیست بلکه همان نگاه ارائه شده در فیلم هست و تنها فیلم هایی که نگاه روشنفکری را ترویج میدهند فیلم مستقل و هنری هستند. البته صحبت بنده رو ممکن هست عده قبول نکنن ولی اگر دوباره به فیلم صحبت های ایشون نگاه کنید متوجه میشوید
ناشناس۲۴۳۶۹۸۱۶:۲۰:۱۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
اول اینکه آقای رشیدپور از کی کارشناس سینما شده اند؟؟؟ چرا تو این مملکت همه مردان هزار تخصص هستند؟؟؟ دوم اینکه آقای رشید پور سعی کرد مظلوم نمایی کنه. جوری برخورد کرد که انگار داره با بزرگواری گذشت می کنه. سوم اینکه بهتر بود آقای حاتمی کیا اعتراض خودشون رو بدون اعلام اسم بیان می کردند. چهارم اینکه چه کسی گفته فیلم«به وقت شام» کمدیه؟؟؟ چرا آقای حاتمی کیا در مقابل این توهین های شبه روشنفکران باید سکوت کنه؟
ناشناس۲۴۳۷۰۱۱۶:۲۰:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
ایشون 11 رشته کاندید بودند حتما انتظار داشتن همه سیمرغها را بدن به ایشون هر سالی اقای حاتمی فیلم داشته توی جشنواره همین داستان بوده
نجیب۲۴۴۶۶۵۰۹:۳۵:۴۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
وقتی که کارش بسیار عالی هست چرا نباید تمام سیمرغ ها را ببرد؟
محمد۲۴۳۷۲۵۱۶:۴۵:۰۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
کانال 2و 3 صدا وسیما به رشیدپور چه ارتباطی داره رشیده پور یه مجری روز مده امروز هست و فردا نیست! رئیس محترم و مدیران و سیاست گزاران پاسخگو باشند! ضمنا آقای حاتمی کیا خوشا به حالت یه تریبون داری هر حرفی بزنی و شکایت کنی بزرگان این صنعت یا کشیدن کنار یا رفتن یا دق کردند....یه خرده تحمل.....
محمد قاسمی۲۴۳۷۲۶۱۶:۴۶:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
اینکه میگید بسیجی سوز دارد دود ندارد رو حتی اگه حاتمی کیا گفته اشتباهه
صمصام۲۴۳۷۳۸۱۶:۵۰:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
البته خوب ما هم نفهمیدیم ...یعنی واقعا متوجه نشدیم مشکل جناب حاتمی کیا چیه ؟؟؟ حرفش چیه ؟؟؟ شکی نیست که ایشان فیلمساز مطرح و صاحب سبکی هستند و ماشاالله هر زمان هر نوع فیلمی اراده کردند ساختند و به اعتراف خودشون تلویزیون هم نه یکبار بلکه چندین بار فیلمهای ایشان رو نمایش دادند دیگه منظور ایشون چیه ؟؟؟ به نظر من نمایش دیشب ایشون بیشتر نوعی تسویه حساب بود تا گلایه !
ناشناس۲۴۳۸۲۰۱۷:۴۹:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
در برنامه هفت حرفی زده شده اصولا پاسخش نیز باید در همون برنامه داده شود نه در جشنواره که موجب تلخ شدن آن شد.
ناشناس۲۴۳۸۳۱۱۷:۵۵:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
تا دیروز همه داشتند میگفتند که رشید پور داره رانت بازی میکنه و حقش نبود و فقط مونده برنامه نود و سمت خدا اجرا کنه و از این حرفها ولی حالا که حاتمی کیا اومده ازش انتقاد کرده و حرف حق زده همه تغیر موضع دادند و شدند حامی رشیدپور
ناشناس۲۴۳۹۳۸۱۹:۳۰:۰۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آسمان ریسمان کردید برای توجیه یه حرکت غلط. محتوای این حرفهای حاتمی کیا بعضیهاش درست بود منتها اونجا و با اون عصبانیت و خشم جای بیانش نبود و نبست
ناشناس۲۴۴۳۰۵۲۳:۵۶:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم سوره نساء آیه 148 خداوند دوست ندارد کسی با سخنان بلند خود بدیهای [مردم‏] را اظهار کند، مگر آن کسی که مورد ستم واقع شده باشد، خداوند شنوا و داناست.
ناشناس۲۴۳۹۴۷۱۹:۴۰:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
گفته اند در عین باختن بزرگوار و عزتمند باشید. این آقا حتی در برنده شدن هم بزرگوارانه رفتار نکرد.
ناشناس۲۴۴۰۷۲۲۱:۰۳:۰۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آقای حاتمی کیا مگه شما تو آژانس شیشه ای نمی گفتی بسیجی سوز داره دود نداره؟!!!
ناشناس۲۴۵۶۹۰۲۱:۱۱:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
به نظرم در شخصیت آقای حاتمی کیا نبود که اینطور رفتار میکردن،با اینکه خیلی از حرفهاشون درست بود،وقتی کسی اینچنین لحنش خشن و تنده مطمئنان باید از جایی گزیده و دلخور شده باشه...متاسفانه در شبکه دو و سه خیلی به این فیلم نگاه بدی داشتن ،نقد خوبه اما یه منتقد کارش نقد کردن نه تخریب فیلم یا عواملش...ولی بازم میگم که ایشون میتونستن جواب این افراد رو خیلی آرامتر و با لحن بهتری می دادن...متاسفانه با این کار باعث شدن مورد قضاوت خیلی ها قرار بگیرن.....امیدوارم هرکجا که هستن همیشه در کارشون موفق باشن...
ناشناس۲۴۴۴۵۳۰۵:۵۲:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
.. پدر جان همه ما از جنگ لطمه دیدیم.
ناشناس۲۴۴۴۸۲۰۷:۱۴:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
آقای نویسنده یکبار صحبت های منتقد سینما آقای امیر قادری را بشنوید. خیلی فیلم را مسخره کرد. یکبار صحبت های دو منتقد برنامه سینما دو را بشنوید دو نفری به فیلم حمله کردند و البته صحبت های کارشناس جدید سینما جناب رشیدپور در هفت شبکه دو.
ناشناس۲۴۵۲۹۸۱۵:۴۱:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
ایشان در مقابل ملیونها بیننده به زبان فارسی حرفهایش را زد و شخصیت خود را نشان داد .دیگر نیازی به تفسیر و ترجمه ندارد.
سفرستان

پربحث‌های امروز

 1. سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد

 2. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 3. کلید حل مشکلات اقتصاد ایران کجاست؟ شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

 4. پاسخ دانشگاه تهران به زیباکلام/ چرا برپایه اطلاعات نادرست قضاوت می‌کنید؟

 5. کی روش:سیدجلال مرا عاشق ایران کرد/ شفر چرا سورپرایز شده؛ او خودش پُست ووریا را تغییر داد

 6.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

 7. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 8. «اف.اِی.تی.اف» دامی دیگر برای ایران

 9. نمایندگان سوال کننده از پاسخ‌های نماینده رئیس جمهور قانع نشدند/سوال به صحن مجلس ارسال شد

 10. جهانگیری یک سال قبل: بدون تردید یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های تاریخی ایران «برجام» است

 11. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 12. موسوی خبر داد: تهیه طرح کاهش عوارض خروج از کشور برای دانشجویان شاغل به تحصیل

 13. مادورو پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا شد

 14. استیضاح "زنگنه" به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع شد/ موضوع: کرسنت

 15. چمران: تعطیلی خط ۷ مترو تهران سیاسی بود نه فنی

 16. معاون وزیر آموزش و پرورش: برخورد تنبیهی با دانش‌آموزان ممنوع/ قیچی کردن موی سر دانش‌آموزان حرکتی ضد تربیتی است

 17. دهقان: برخی همچنان با جنازه برجام عکس یادگاری می‌گیرند/آمریکا و اروپا هم‌داستان هستند

 18. سکه دوباره 2 میلیونی شد/بازار جهانی علت اصلی گرانی است+ قیمتها

 19. ویدئویی دردناک از کتک خوردن مرد مسن توسط یک زورگیر!  

 20. رسانه‌های اسرائیلی فاش کردند؛ توافق اولیه شیخ‌نشین‌ها با طرح موسوم به «معامله قرن»

 21. چرا بسته اینترنتی ما زود تمام می‌شود؟

 22. گرفتاری های دولت و بازی سیاسی نظریه پردازان اصلاح طلب

 23. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 24. چه شرکت‌هایی محصولات خود را گران کردند؟

 25. آمریکا: نتیجه انتخابات ونزوئلا را نمی‌پذیریم/وضع تحریم‌های تازه‌ای  

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 14. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 15. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 16. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 17. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 18. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 19. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 20. چین، بالاخره تسلیم ترامپ شد

 21. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 22. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 23. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 24. دستور روحانی برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود

 25. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 4. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 5. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

پربحث‌های هفته

 1. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 2. بپرهیز از ویژه‌سازی در چیزهایی که همه‌ی مردم در آنها برابرند  

 3. نه غزه نه لبنان؛ جانم فدای اسکار! + عکس

 4. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 5. واکنش سحر دولتشاهی به جنایات رژیم صهیونیستی+ عکس

 6. کارگردان و بازیگر معروف به روز نکبت واکنش نشان دادند+عکس 

 7. حریص، همواره در رنج است  

 8. دفاع بازیگر زن از مردم غزه روی فرش قرمز جشنواره کن

 9. علیخانی باز هم به سراغ اعتیاد رفت/ دخترانی که معجزه زندگی پدرشان شدند

 10. جایزه جشنواره کن برای فیلم پناهی

 11. «حسین فرجی» خالق ترانه ماندگار «بارو بارو» درگذشت

 12. گدایی برای همدردی با مردم مظلوم فلسطین

 13. تیپ متفاوت رضا گلزار، امین حیایی و سحر دولتشاهی  

 14. احکام سفر و ترک وطن در ماه مبارک رمضان

 15. در انتظار بانوی سردار

 16. «لاتاری»، روایتی از هویت ملی، مهاجرت و دیپلماسی محافظه‌کار

 17. کنسرت ریچارد کلایدرمن در تهران لغو می‌شود؟

 18. شروع «فوق‌لیسانسه‌ها»ی سروش صحت از پاییز

 19. تعظیم سینمای اروپا به آسیا/ نخل طلا به ژاپن رسید 

 20. برندگان نخل طلای جشنواره فیلم کن معرفی شدند

 21. وزیر ارشاد: فعالیت‌های قرآنی چهل سال اخیر قابل قیاس با چند قرن قبل نیست

 22. بهترین مستند جشنواره کن انتخاب شد

 23. بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم آغاز بکار کرد  

 24. سال ۵۹ چه کسانی به سفارت ایران حمله کردند؟

 25. آخرین خبرها از فصل ۳ سریال ستایش

آخرین عناوین