الوپیک

حاتمی کیا؛ ستایشگر ققنوس، نه صیاد سیمرغ

ابوالفضل فیضی خواه، گروه فرهنگی الف،   3961123142 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
حاتمی کیا؛ ستایشگر ققنوس، نه صیاد سیمرغ

۱- حتی اگر همه چیزهایی که حاتمی کیا شب گذشته هنگام دریافت سیمرغ بلورین سی و ششمین جشنواره فیلم فجر درباره دو شبکه تلویزیونی و رشید پور گفت صد در صد درست باشد، یعنی عده ای حقیقتا قصد کرده باشند که او یا فیلمش را با اغراضی سیاسی بکوبند، برای چون اویی که سال ها پیش در "آژانس شیشه ای " نوشته بود: بسیجی سوز دارد، دود ندارد، چندان پسندیده نبود که در موضع "برنده سیمرغ جشنواره" این حرف ها را بزند، تا چه رسد به اینکه صحت این حرف ها محل تردید باشد.


نقد اظهارات برخی کنشگران حوزه سینما آن هم در حالی که انتقادکننده، یعنی حاتمی کیا، به حق، چهره محبوب برخی کنشگران دیگر فرهنگی و سینمایی است- که از قضا بسیار هم موثرتر و پرنفوذتر از کنشگران گروه نخست هستند- معنایی جز زیاده خواهی ندارد، معنایی که قطعا مقصود حاتمی کیا نیست.

۲- اطلاق "کمدی" به فیلم حاتمی کیا نوعی بیان سطحی و دم دستی در یک نقد شفاهی و سریع بود، چیزی شبیه برخی تکیه کلام های منتقد مشهور تلویزیون، مسعود فراستی، که مکرر از آن استفاده کرده است: "در نیامده..." ، "مقواست" یا " جوک" است!؛ و معمولا اشاره ای است به تناقضی که بین "ساختار هنری" ضعیف یک اثر و "محتوای" عالی یا حتی متعالی آن وجود دارد یا باورپذیری ضعیف اثر را هدف گرفته است.


این قبیل تعابیر حتی اگر تندتر و شدیدتر و گزنده تر از این هم باشند و حتی اگر از لحاظ کارشناسانه کاملا غلط هم باشند، چنانکه قاعدتا درباره فیلم "به وقت شام " باید اینطور باشد ( چون چنین ضعف آشکاری از چشم داوران دور نمی ماند) به هیچوجه ناظر بر محتوای یک اثر هنری نیست و صرفا اشاره ای است به ناموفق بودن فیلمساز در بیان هنری و فنی محتوایی ارزشمند. از قضا حاتمی کیا برای توفیق در این وجه فنی فیلمسازی است که " حاتمی کیا" شده و آثارش در میان آثار صرفا محتواگرای تولید شده در عرصه دفاع مقدس می درخشد.


حتما خود آقای حاتمی کیا هم مانند بسیاری از ما به فیلم هایی که در آن سربازان عراقی مثل احمق ها غافلگیر می شوند و مثل برگ خزان با شلیک چند گلوله به زمین می افتند خندیده است و در دلش دریغ خورده که چرا مضمون عالی دفاع مقدس در این فیلم ها به ضد خودش تبدیل شده و اسباب خنده مخاطب را فراهم آورده است. آیا این خنده ها را باید به حساب تمسخر محتوای ارزشمند این فیلم ها و تخفیف آنها گذاشت؟

۳- در مقابل، سخن مخالفان حاتمی کیا هم درباره هدف او از این انتقادات تند و تیز که مسبوق به سابقه هم هست و محدود به جشنواره سی و ششم نمی شود، چندان صواب نیست و مبتنی بر نیت خوانی و سوءظن به اوست. مخالفان او این اظهارات را نوعا حمل بر بازارگرمی و جلب توجه بیشتر و تبلیغ غیرمستقیم او برای فیلم هایش می دانند، در حالی که حاتمی کیا از آن دسته از فیلمسازانی است که با معیارهای متعارف صنعت سینما، "حرفه ای" محسوب نمی شود. یعنی اگرچه مخاطب در سینمای او مهم است (آن هم مخاطب انبوه)، چون فکر می کند حقیقتی که او از آن صحبت می کند آن قدر بزرگ است که شایستهء برخورداری از بیشترین مخاطب است، اما با این حال فیلم نمی سازد که هر چه بیشتر بفروشد تا او هم هر چه بیشتر دربیاورد. سینما محل کسب او نیست.


"جان فورد" فیلمساز بزرگ سینمای کلاسیک زمانی گفته بود: من فیلم می سازم تا اجاره ام را بدهم! می دانیم که این جمله "جان فورد" به عنوان یکی از هنرمندان بزرگ سینمای کلاسیک ممکن است بر وجهی جدلی ایراد شده باشد و پاسخی بوده باشد، از سر تواضع و برخورداری از عقل و قلبی سلیم، به افاضات فخرفروشانه بی هنران پرمدعا در سینما اما در هر حال گویای حقیقت غلبهء نظام صنعتی فیلم سازی در آمریکا هم هست و نقشی که باید درآمد و فروش فیلم در درجه اول در این نظام فارغ از محتوای درست یا نادرست آن داشته باشد. چنانکه مورخان سینما هم بر نقش مهم جان فورد در ارائه تصویری نادرست از سرخپوستان آمریکایی در بیشتر آثار او- به استثنای "پاییز قبیله شاین" - اتفاق نظر دارند.


به این ترتیب با توسل به جمله این کارگردان بزرگ باید گفت حاتمی کیا نشان داده که فیلم نمی سازد تا کرایه خانه اش را بدهد. او دغدغه "حقیقت" دارد، دردمندانه فیلم می سازد و با موضوع فیلم هایی که می سازد گره می خورد. می توان با توسل به انواع نظریه های هنری دیگر این نوع فیلمسازی را نقد کرد و زیر سوال برد، اما نمی توان منکر این نوع رویکرد به اثر هنری شد، رویکردی که نمونه های جهانی هم کم ندارد و نگاه حاتمی کیا به هنر از این دسته است.


او با فیلمش یکی می شود، با شخصیت های فیلم هایش، هم در عالم واقع و هم در عالم فیلم زندگی می کند. بنابراین قضاوت دیگران درباره فیلم هایش را به طور طبیعی بر خود و بر این شخصیت ها حمل می کند و می رنجد. اما او باید تمرین کند که نرنجد یا

رنجشش را بیان نکند. این کار با اعتقادات و آموزه های دینی او تناسب بیشتری دارد، چون اگر چه حاتمی کیا فیلم نمی سازد که کرایه خانه اش را بدهد، مسلما فیلم هم نمی سازد تا "همه" ستایشگر فیلم هایش باشند. چنین انتظاری است که باعث رنجش او و متقابلا رنجش دیگران از او می شود. اگر این طمع و انتظار نباشد نباید از سخن برخی منتقدان سینمایی که درباره "سینما"ی او حرف می زنند نه "آرمان ها"ی او، برنجد. او با هدف های متعالی تر دیگری وارد عرصه هنری شده و بهتر است به این هدف ها در کنار سینما وفادار بماند .


حاتمی کیا ثابت کرده بیش از آنکه به دنبال "سیمرغ" باشد به دنبال "ققنوس" است. پس نباید هیچکدام را در ارتفاعی پست پرواز دهد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳۰ بهمن ۱۳۹۶سلفی ابراهیم حاتم‌کیا با فرزندان شهدای مدافع حرم  
۳۰ بهمن ۱۳۹۶حاتمی کیا: نمی‌دانم نان چه کسی را از سفره‌اش برداشته‌ام
۳۰ بهمن ۱۳۹۶مراسم تقدیر خانواده شهدا از ابراهیم حاتمی کیا
۲۹ بهمن ۱۳۹۶رییس سازمان اوج: صحبت های ابراهیم حاتمی کیا آغاز مبارزه است
۲۸ بهمن ۱۳۹۶رئیسی؛ سخنان حاتمی کیا در جشنواره فجر برای جبهه انقلاب قوت قلب بود
۲۸ بهمن ۱۳۹۶گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است
۲۸ بهمن ۱۳۹۶عکس های برگزیده هفته  
۲۶ بهمن ۱۳۹۶قوچانی: لازم نبود حاتمی کیا جایزه جشنواره‌ای که نعشی از آن بر دست مدیرانش مانده را به رسمیت بشناسد
۲۵ بهمن ۱۳۹۶"به وقت شام" به برلین می رود + پوستر
۲۵ بهمن ۱۳۹۶بهروز افخمی: تازه می‌فهمیم آن‌ها که می‌گفتند «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن» چه مزخرفی می‌گفتند  
۲۵ بهمن ۱۳۹۶حاتمی کیا دیپلمات نبود تا با نیش و کنایه از رشیدپور تشکر کند + عکس
۲۵ بهمن ۱۳۹۶چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۳۶۴۹۱۵:۲۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
مورد سوم تا زمانی صحیح‌تر بود که آقای حاتمی‌کیا کمی بر عصبانیت خود غلبه می‌کردند. مکان و بیان شکایت اصلا جالب نبود و با این کار خودشان را زیر سوال بردند.
ناشناس۲۴۳۷۷۸۱۷:۲۱:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
حاتمی کیا مردمی ترین امروز . امیداوریم هر روز محبوب تر و جذاب تر و متعهد تر و بزرگوارتر باشی .
ناشناس۲۴۳۷۸۵۱۷:۲۵:۱۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
ابراهیم جان ، این عزت ، تنها بخش کوچکی از مزد دنیوی به خاطر احترام به حریم و مدافعین حرم است . _________ اجر و مزد اخروی هم گوارایت باد .
منم وابسته‌ام۲۴۴۲۴۸۲۳:۰۲:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آقای حاتمی‌کیا از حرف منتقد واقعی نمی‌رنجه از به زور غلبه دادن سودای منورفکری در مزاج مردم - اونم در رسانه به اصطلاح ملی - می‌رنجه چیزی که «فرافکنانی» چون نگارنده متن بالا ، رشیدپور و دیگر طرفداران منورفکری نمی‌خوان مخاطبان بفهمند و اصلاح مزاج بشن
ناشناس۲۴۳۶۶۲۱۵:۴۱:۴۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
استاد و سردار سینمای ارزشمند دفاع مقدس بخاطر ارزشهاست که اینچنین ظاهر شده و دردمندانه سخنش را با حرارت بیان می کند. همچنین وقتی به کسی که انتقاد کرده، حق را به او می دهد پس لطفا سخن را کوتاه باید.
ناشناس۲۴۴۳۱۰۰۰:۰۶:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
کدام درد. حاتمی کیا دیگر چه میخواهد؟ کدام محدودیت آزارش میدهد.
ناشناس۲۴۳۶۷۶۱۵:۵۵:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
کاملا با مورد اول موافقم. و البته این بار اول ، و کارگردان اول نیست که این نوع رفتار را از خود نشان میدهد‌.
ناشناس۲۴۳۶۷۸۱۵:۵۹:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
تنها فیلم ساز در تراز جهانی که ساختار را بلد است ، همین حاتمی کیا است....فیلم های جریان شبه روشنفکری که با دوربین سر دست میسازند ، بیشتر بیانیه سیاسی است تا فیلم ...
ناشناس۲۴۳۶۷۹۱۶:۰۲:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آنوقت بر طبق معیار نویسنده در سینمای ایران کدام فیلسماز در ایران حرفه ایی محسوب می شود ؟!!! شما حاضری جان فورد را کارگردان بزرگ بنامی ولی حاتمی کیا را نه !!
ناشناس۲۴۳۶۸۰۱۶:۰۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
جریان حاکم بر سینما ، از حاتمی کیا خوشش نمی اید ، از طرفی قدرت حذف او را هم ندارند، چون فیلم هاش طرفدار داره .... پس او را اذیت می کنند...
ناشناس۲۴۳۶۸۹۱۶:۰۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
به نظر بنده نویسنده مطلب فوق اصلا متوجه گله و علت ناراحتی اقای حاتمی کیا نشدند. اقای حاتمی کیا از معدود کارگردان هایی هست که کار ارزشی میکند و کار ارزشی قابل قبول. نکته ای در صحبت های اقای حاتمی کیا بود که نویسنده به آن اشاره نکرد... و اون اینکه عده ای روشنفکر به فیلم هایی که روایت آن ها با حکومت نزدیکی دارد لقب فیلم حکومتی و کارگردان حکومتی میدهند و از این طریق اقدام به تخریب فیلم و شخصیت میکنند... هدف اون ها از نقد مسائل هنری نیست بلکه همان نگاه ارائه شده در فیلم هست و تنها فیلم هایی که نگاه روشنفکری را ترویج میدهند فیلم مستقل و هنری هستند. البته صحبت بنده رو ممکن هست عده قبول نکنن ولی اگر دوباره به فیلم صحبت های ایشون نگاه کنید متوجه میشوید
ناشناس۲۴۳۶۹۸۱۶:۲۰:۱۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
اول اینکه آقای رشیدپور از کی کارشناس سینما شده اند؟؟؟ چرا تو این مملکت همه مردان هزار تخصص هستند؟؟؟ دوم اینکه آقای رشید پور سعی کرد مظلوم نمایی کنه. جوری برخورد کرد که انگار داره با بزرگواری گذشت می کنه. سوم اینکه بهتر بود آقای حاتمی کیا اعتراض خودشون رو بدون اعلام اسم بیان می کردند. چهارم اینکه چه کسی گفته فیلم«به وقت شام» کمدیه؟؟؟ چرا آقای حاتمی کیا در مقابل این توهین های شبه روشنفکران باید سکوت کنه؟
ناشناس۲۴۳۷۰۱۱۶:۲۰:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
ایشون 11 رشته کاندید بودند حتما انتظار داشتن همه سیمرغها را بدن به ایشون هر سالی اقای حاتمی فیلم داشته توی جشنواره همین داستان بوده
نجیب۲۴۴۶۶۵۰۹:۳۵:۴۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
وقتی که کارش بسیار عالی هست چرا نباید تمام سیمرغ ها را ببرد؟
محمد۲۴۳۷۲۵۱۶:۴۵:۰۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
کانال 2و 3 صدا وسیما به رشیدپور چه ارتباطی داره رشیده پور یه مجری روز مده امروز هست و فردا نیست! رئیس محترم و مدیران و سیاست گزاران پاسخگو باشند! ضمنا آقای حاتمی کیا خوشا به حالت یه تریبون داری هر حرفی بزنی و شکایت کنی بزرگان این صنعت یا کشیدن کنار یا رفتن یا دق کردند....یه خرده تحمل.....
محمد قاسمی۲۴۳۷۲۶۱۶:۴۶:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
اینکه میگید بسیجی سوز دارد دود ندارد رو حتی اگه حاتمی کیا گفته اشتباهه
صمصام۲۴۳۷۳۸۱۶:۵۰:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
البته خوب ما هم نفهمیدیم ...یعنی واقعا متوجه نشدیم مشکل جناب حاتمی کیا چیه ؟؟؟ حرفش چیه ؟؟؟ شکی نیست که ایشان فیلمساز مطرح و صاحب سبکی هستند و ماشاالله هر زمان هر نوع فیلمی اراده کردند ساختند و به اعتراف خودشون تلویزیون هم نه یکبار بلکه چندین بار فیلمهای ایشان رو نمایش دادند دیگه منظور ایشون چیه ؟؟؟ به نظر من نمایش دیشب ایشون بیشتر نوعی تسویه حساب بود تا گلایه !
ناشناس۲۴۳۸۲۰۱۷:۴۹:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
در برنامه هفت حرفی زده شده اصولا پاسخش نیز باید در همون برنامه داده شود نه در جشنواره که موجب تلخ شدن آن شد.
ناشناس۲۴۳۸۳۱۱۷:۵۵:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
تا دیروز همه داشتند میگفتند که رشید پور داره رانت بازی میکنه و حقش نبود و فقط مونده برنامه نود و سمت خدا اجرا کنه و از این حرفها ولی حالا که حاتمی کیا اومده ازش انتقاد کرده و حرف حق زده همه تغیر موضع دادند و شدند حامی رشیدپور
ناشناس۲۴۳۹۳۸۱۹:۳۰:۰۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آسمان ریسمان کردید برای توجیه یه حرکت غلط. محتوای این حرفهای حاتمی کیا بعضیهاش درست بود منتها اونجا و با اون عصبانیت و خشم جای بیانش نبود و نبست
ناشناس۲۴۴۳۰۵۲۳:۵۶:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم سوره نساء آیه 148 خداوند دوست ندارد کسی با سخنان بلند خود بدیهای [مردم‏] را اظهار کند، مگر آن کسی که مورد ستم واقع شده باشد، خداوند شنوا و داناست.
ناشناس۲۴۳۹۴۷۱۹:۴۰:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
گفته اند در عین باختن بزرگوار و عزتمند باشید. این آقا حتی در برنده شدن هم بزرگوارانه رفتار نکرد.
ناشناس۲۴۴۰۷۲۲۱:۰۳:۰۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آقای حاتمی کیا مگه شما تو آژانس شیشه ای نمی گفتی بسیجی سوز داره دود نداره؟!!!
ناشناس۲۴۵۶۹۰۲۱:۱۱:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
به نظرم در شخصیت آقای حاتمی کیا نبود که اینطور رفتار میکردن،با اینکه خیلی از حرفهاشون درست بود،وقتی کسی اینچنین لحنش خشن و تنده مطمئنان باید از جایی گزیده و دلخور شده باشه...متاسفانه در شبکه دو و سه خیلی به این فیلم نگاه بدی داشتن ،نقد خوبه اما یه منتقد کارش نقد کردن نه تخریب فیلم یا عواملش...ولی بازم میگم که ایشون میتونستن جواب این افراد رو خیلی آرامتر و با لحن بهتری می دادن...متاسفانه با این کار باعث شدن مورد قضاوت خیلی ها قرار بگیرن.....امیدوارم هرکجا که هستن همیشه در کارشون موفق باشن...
ناشناس۲۴۴۴۵۳۰۵:۵۲:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
.. پدر جان همه ما از جنگ لطمه دیدیم.
ناشناس۲۴۴۴۸۲۰۷:۱۴:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
آقای نویسنده یکبار صحبت های منتقد سینما آقای امیر قادری را بشنوید. خیلی فیلم را مسخره کرد. یکبار صحبت های دو منتقد برنامه سینما دو را بشنوید دو نفری به فیلم حمله کردند و البته صحبت های کارشناس جدید سینما جناب رشیدپور در هفت شبکه دو.
ناشناس۲۴۵۲۹۸۱۵:۴۱:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
ایشان در مقابل ملیونها بیننده به زبان فارسی حرفهایش را زد و شخصیت خود را نشان داد .دیگر نیازی به تفسیر و ترجمه ندارد.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 2. بالگرد سپاه، سکان عمودی هواپیمای ATR72 را با لوگوی هواپیمایی آسمان رویت کرده است

 3. تصویر یکی از شهدای درگیری شب گذشته دراویش گنابادی با پلیس و بسیج

 4. روایت اینستاگرامی ظریف از یک هفته سفر پر کارِ دیپلماتیک

 5. جست و جوی 40 تیم تخصصی هلال احمر در روز سوم حادثه سقوط هواپیما

 6. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 7. سخنگوی پلیس:60 نفر در اتفاقات خیابان پاسداران دستگیر شدند

 8. سقوط 20درصدی ارزش ریال ایران در 5 سال اخیر

 9. تکلیف ساکنین محدوده طرح ترافیک با اجرای طرح جدید

 10. پست وزیر ارتباطات در مورد موبایل روشن مسافر هواپیما

 11. آغاز عملیات جست و جوی مجدد هواپیما با ۷ بالگرد و ۳۰ پهپادمختصات مشخص‌شده نزدیک قله دناست/شرایط برای نفوذ به ارتفاعات دنا فراهم شده است/

 12. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 15. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 16. تغییر لایحه بودجه دولت در مجلس چقدر است + نمودار

 17. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 18. مدیرانی که نتوانستند یک تیم را حفظ کنند

 19. خلبان ATR تا آخرین لحظه اعلام وضعیت اضطراری نکرد/‌ هواپیما ELT داشت اما پس از حادثه سیگنال نداد

 20. از آمد و شد اعضاء شورای شهر و شهردار چه به شهر و شهروندان می رسد؟‎

 21. عضو ارشد کابینه رژیم صهیونیستی:اسرائیل هرگز داعش را یک تهدید موجودیتی یا استراتژیک نمی‌دید

 22. دبیر سیاسی روزنامه شرق:واژه‌ها را دستمالی نکنیم/ نام حمله با اتوبوس به صف ماموران، قتل عمد است

 23. حمایت تسلیحاتی اسرائیل از 7 گروه معارض سوری برای مقابله با ایران

 24. سناتور آمریکایی خواستار اعدام تیرانداز فلوریدا شد

 25. جدا شدن بزرگترین کوه یخ از قطب جنوب  

پربحث‌های دیروز

 1. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 2. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 3. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 4. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 5. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 6. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 7. اهدای مدال طلا به حاج قاسم در قلب آمریکا+عکس

 8. نماینده مجلس: مدیرعامل شرکت آسمان استعفا دهد

 9. روایتی از ختم فرزند مسئولی که هیچ کدام از فرزندانش آقازاده نشدند  

 10. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 11. تصادف شدید خودروی گرانقیمت فراری با پلاک گذر موقت در تهران  

 12. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 13. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 14. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 15. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 16. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 17. محل سقوط هواپیما در ارتفاع بالای ۳۷۰۰متری است/ روایت اورژانس از جستجو در محل سقوط هواپیما

 18. پهپادهای سپاه در منطقه سقوط هواپیما هستند/ شرایط جوی جستجو را دشوار کرده است

 19. تعداد پزشکان و پرستاران در هواپیمای حادثه‌دیده تهران - یاسوج

 20. حضور بدون تشریفات حاج قاسم در هواپیما   

 21. انتشار اسنادی در تلویزیون که نشان میدهد برخلاف تکذیب مسئولان دولتی، فرودگاه یاسوج رادار ندارد  

 22. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 23. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 24. دستگیری کفتار زرد غرب تهران

 25. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. نظر شما در مورد این فیلم و سخنان مدیرعامل ایران خودرو چیست؟  

 4. برنامه بی نقص ترامپ مجنون، برای اقتصاد ایران و روسیه

 5. واکنش روحانی به انتقادات درباره طرح مسئله رفراندوم/ رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است/ امروز 98 درصد مردم به جمهوری اسلامی رای می دهند/در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم

 6. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 7. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 8. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 9. بازار ارز رها شد/سوال از کرباسیان فردا در مجلس/ نوبخت: قیمت دلار با محاسبات ما باید زیر 4 هزار تومان باشد و قیمت فعلی باید بترکد

 10. حجاب اجباری یا حجاب اجتماعی

 11. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 12. تفسیرهای غلط از نظرسنجی ها درباره حجاب

 13. بی‌ارزش‌ترین پول دنیا +عکس

 14. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 15. دلار در مرز ۵ هزار تومان!

 16. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 17. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 18. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 19. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 20. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 21. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 22. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 23. پست فیس بوکی کی روش در مورد جادوگر+عکس

 24. مناظره جادوگر- ساکت/ از اخراج مربیان تیم‌ملی توسط کی‌روش تا واریز پول‌های جام جهانی به حساب شخص ثالث/قضاوت با مردم + فیلم

 25. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

پربحث‌های هفته

 1. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 2. تفسیرهای غلط از نظرسنجی ها درباره حجاب

 3. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 4. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 5. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 6. چرا حاتمی کیا طوفانی برخورد کرد؟/ از دنیای روشنفکران تا دنیای مردم

 7. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 8. نگاهی به آثار هنری مرحوم محمد توکلی ـ گرافیست

 9. درباره پدیده‌ای به نام «رضا امیر خانی» و صف خرید کتاب جدیدش

 10. پیام فرمانده کل سپاه به ابراهیم حاتمی‌کیا

 11. اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی

 12. قوچانی: لازم نبود حاتمی کیا جایزه جشنواره‌ای که نعشی از آن بر دست مدیرانش مانده را به رسمیت بشناسد

 13. چه کسی ابراهیم حاتمی کیا را ناراحت کرده بود

 14. سرلشکر قاسم سلیمانی:برخی صحنه های به وقت شام صددرصد مطابق با واقعیت است/ از طرف همه مجاهدین از حاتمی‌کیا تشکر می‌کنم

 15. دلیل علی دایی برای نرفتن به دورهمی

 16. از واکنش ها به سخنان رئیس جمهور درباره رفراندوم تا دروغ وزیر خارجه هلند و ممنوعیت ورود مردان به جزیره ای در فنلاند   

 17. چرا فیلمی درباره حضرت فاطمه(س) ساخته نشده است؟

 18. «هزارپا» به اکران نوروزی می‌رسد؟

 19. شورای صنفی نمایش|آغاز اکران ۳ فیلم از چهارشنبه/تعطیلی سینماهای کشور از ساعت ۱۸

 20. روزنامه کیهان: هالیوود باز هم سراغ برنامه هسته‌ای ایران می‌رود

 21. حاتمی کیا: نمی‌دانم نان چه کسی را از سفره‌اش برداشته‌ام

 22. برندگان جوایز بفتا ۲۰۱۸ معرفی شدند

 23. مجید صالحی از بازی در این فیلم پشیمان است؟ + عکس

 24. توقف اجرای نمایشنامه معروف علی نصیریان به دلایل نامعلوم

 25. رییس سازمان اوج: صحبت های ابراهیم حاتمی کیا آغاز مبارزه است

آخرین عناوین