قاصدک24

فرصتهای ایران در سوریه جدید

محمد جعفری*، گروه سیاسی الف،   3960907322 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرصتهای ایران در سوریه جدید

حالا بخاطر مجاهدتهای حاج قاسم سلیمانی و نیروهایش سوریه به ایران مدیون است؛ آیا خواهیم توانست در این شرایط بهره‌برداری لازم را داشته باشیم، یا سوریه هم به سرنوشت بوسنی و افغانستان دچار خواهد شد؟

به یک روایت جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ کلید خورد تا از قدرت نفوذ ایران در منطقه کاسته شود. به عبارتی خط مقدم جبهه مقاومت از فلسطین و غزه به سوریه و عراق و در نهایت به ایران کشانده شود.

اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو نشان می‌دهد تجزیه سوریه شکست خورده و اوضاع رو به ترمیم است. او اخیراً گفت «ایران در سوریه پایگاه نظامی بزند حمله می کنیم». لفظ پایگاه نظامی از زبان نتانیاهو را نباید صرفاً نظامی تلقی کرد. چه بسا او بیشتر از پایگاه مذهبی - فرهنگی ایران هراسان است.

مبارزه با داعش نفوذ ایران را در منطقه گسترش داد. حالا بخاطر مجاهدتهای حاج قاسم سلیمانی و نیروهایش سوریه به ایران مدیون است و طبیعتاً برای ثبات این وضعیت به دنبال جبران هزینه‌های ایران خواهد بود. با این وجود آیا می‌شود گفت ایران با دخالت در بحران سوریه پایه‌های یک سرمایه‌گذاری بلندمدت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی را ریخته است؟

پاسخ به این سؤال بستگی به تصمیم سیاستمداران و همچنین میزان و جنس نفوذ ایران در سوریه جدید دارد. در این مورد ذکر چند نکته ضروری است.

۱- امکان: برخی در ایران معتقدند هزینه حضور ایران در معرکه اخیر داعش بیشتر از فایده آن می‌باشد. آنها ناخشنودی کشورهای اروپایی و آمریکا از حضور نظامی و مستشاری ایران در مناقشات چند ساله اخیر را سبب عقب‌ماندگی اقتصاد ایران و در نتیجه عدم پیشرفت می‌دانند. هرچند خنجر آمریکا به برجام و بی‌رمقی اقدامات اروپا در قبال آن نشان داد رضایت و نارضایتی آنها تفاوت جدی برای ایران نمی‌کند. بنابراین نباید سرمایه‌گذاری در سوریه در تضاد با منافع اقتصادی تلقی شود.

۲- بعد فرهنگی: ماهیت انقلاب اسلامی ایران فرهنگی است. نباید فراموش کرد که به گفته شهید مطهری جمهوری اسلامی در فضای اندیشه و فکر آزاد رشد و نمو می‌کند. از این رو تمرکز بر پایه‌گذاری فرهنگ مبتنی بر آرمانهای اصیل امام و انقلاب ضروری و جدی به نظر می‌رسد. در این خصوص تشکیل اندیشکده‌های فرهنگی و استفاده از پتانسیل نخبگان و ابداع مدلهای فرهنگی تمدن اسلامی مختص سوریه راهگشا است.

۳- بعد سیاسی: اکنون که سوریه جدید دوران بازسازی را طی می‌کند تمرکز ایران باید از جبهه‌های نبرد سخت به سمت نبرد نرم در سوریه معطوف شود. با توجه به ماهیت غیردموکراتیک نظام سیاسی سوریه مهمترین وظیفه ایران ترمیم شکاف میان حکومت و مردم است.

۴- بعد دیپلماسی: نباید مشابه تجربه تلخ ما در افغانستان درباره برگشت خوردن کتابهای درسی ارسالی و همچنین عدم موفقیت در تسخیر فضای رسانه‌ای اتفاق بیفتد. به نظر می‌رسد روسیه مهمترین رقیب ایران در سوریه جدید باشد. از هم‌اکنون باید در فکر اقدامات دیپلماتیکی بود که قدرت فرهنگی و رسانه‌ای ایران را تضمین کند تا در آینده مجدداً حسرت از دست دادن این عرصه مهم را نبریم.

*محمد جعفری، پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۰۰۱۱۲:۰۵:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۴
جناب جعفري گرانقدر از شجاعت شما در ايجاد اين بحث مهم تشكر مي نمايم واقعييت اينست كه در ايران هر حرف با ربط و بي ربطي ، سياسي تلقي شده و جواب ها و پاسخ هاي سخت و كوبنده به ارمغان مي آورد . نميدانم شما با چه جراتي اين بحث مهم را به منظر افكار عمومي كشاند ه ايد ولي به فال نيك گرفته و نظر خودم را ابراز مي نمايم بطور كلي سيستمداران ايران هيچگاه در تصميمات خود راي و نظر مردم را نخواسته اند . نه فقط مردم كه حتي راي و نظر كارشناسان و انديشمندان را هم نخواسته اند . خود تصميم ميگيرند و خود اجرا مي كنند و پيامدهايش را برگردن مردم ميگذارند . مگر تصميم به انجام فلان كار يا سياست را مردم گرفته اند كه تبعاتش را تحمل نمايند ؟ از اين موضوع كه بگذريم مطلب بعدي اينست كه سياستمداران يا كم حافظه هستند و يا لجباز . چرا كه برخي از فعاليتهاي ايران در بعد جهاني يا منطقه اي با نتايج خوبي روبرو نشده ولي باز هم مجددا اين سياستها و يا فعاليتها را در كشور ديگري بكار مي گيريم و دوباره همان نتايج قبلي ! نميدانم الويت ايران چيست كه از فرمول ضرر فايده اصلا استفاده نمي كند . تمامي كشورهاي دنيا به نتايج فعاليتهاي خود در جهت منافع مادي و معنوي از پيش فكر مي كنند و بعد عكس العمل نشان مي دهند اما در مورد ايران اين موضوع مصداق ندارد . من به تفكرات معنوي و يا گزينه هاي استراتژيك ايران در برخي از فعاليتهايش ايراد نمي گيرم بلكه ايرادم اينست كه مگر چه اشكالي دارد كه بعد از صرف هزينه هاي زياد براي تثبيت موضوعي در يك كشوري ، ما هم از منافع مادي بعدي استفاده نماييم ؟ چرا زحمات و هزينه ها را ما متحمل مي شويم ولي منافع مادي بعد از واقعه نصيب ديگران مي شود ؟ با نگاه كوچكي به كشورهاي اطراف خود مي بينيم كه هزينه ها را ايران پرداخته و دولتها و شركتهاي ديگر الان در حال جولان و بهره برداري هستند . مگر عيب است كه ما هم سهم خودمان را از بازار جديد برداريم ؟
ناشناس۱۵۹۲۵۱۱۸:۰۰:۳۹ ۱۳۹۶/۹/۱۴
جعفری سیاستمدار نیست و نباید در امور وزارت خارجه دخالت کند
ناشناس۱۵۹۰۱۴۱۲:۲۷:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۱۴
ما مرده شما زنده، مثل همه موارد دیگه خونش رو ایرانی ها میدن، کیفش رو روس ها و ترک ها میبرن.
ناشناس۱۵۹۰۱۵۱۲:۲۸:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۱۴
يه روز ميرسه كه ميبينيم مردم سوريه دارن از كالاهاي كشورهايي استفاده ميكنن كه اصلا در نبرد با داعش هيچ كمكي به سوريه نكردن . مطمن باشيد ايران در رقابت با كالاهاي كشورهاي پيشرفته نميتونه بازار سوريه رو بدست بياره . ايران بايد بفكر مشاركت در ساخت و ساز ساختمانها و پروژه هاي دولتي باشه كه تصميم مردم در انتخاب پيمانكار هيچ نقشي نداره وگرنه مردم سوريه مثل هرجاي ديگه دنبال كالاهاي با كيفيت و مدرن هستند
ناشناس۱۵۹۱۶۰۱۵:۰۹:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۱۴
در تایید صحبتهای شما بایستی عرض کنم / کل اگر طبیب بودی.. سر خود دوا نمودی... ایران اگر راست میگوید.. ابتدا جنس با کیفیت و رقابتی برای خودش تولید نماید.. بعد برود بازارهای سوریه را تسخیر کند.
ناشناس۱۵۹۱۰۴۱۴:۱۱:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱۴
ایران هیچ فرصتی در سوریه نخواهد داشت
ناشناس۱۵۹۲۰۶۱۶:۲۹:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۴
پول خرج کردن راحت و پول درآوردن سخت است و ایران فقط بلد است پول خرج کند هیچ تبحری در پول درآوردن ندارد. این خودرو های سایپا و ایران خودرو هم که در این کشورها می بینیم خدا میداند چقدر زیر قیمت داده اند. بهتر است ما در هیچ پروژه ساخت شرکت نکنیم چون قاعدتا پولش را هم باید خودمان بدهیم.
ناشناس۱۵۹۴۱۸۲۳:۱۵:۱۵ ۱۳۹۶/۹/۱۴
در قرن بیست و یکم ، قرن انفجار اطلاعات ، قرن فضای مجازی ، .قرن تجارت جهانی ، قرن ........... مطرح کردن چنین مطالبی دور از واقع بینی است .
ناشناس۱۵۹۵۸۳۱۱:۲۸:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۱۵
سوریه ویرانه ای بیش نیست و ثروتی هم ندارد که خرج بازسازی کند
ناشناس۱۶۰۰۰۶۰۶:۰۶:۲۷ ۱۳۹۶/۹/۱۶
یک جوری راجع به سوریه صحبت میشه انگار ارث پدرمونه...
علی محمد۱۶۰۰۷۶۱۰:۵۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
مادر سوریه همان راهی را می رویم که دراسیای میانه،افغانستان،عراق رفتیم . -بی برنامه گی در صادرات وعدم شناخت عمیق از بازارهای هدف -ترجیح دادن منافع شخصی تولیدکننده وصادرکننده بر منافع کشور در صادرات به بازارهای هدف -عدم حمایت طولانی مدت دولت از تولیدکننده ایرانی برای انجام تعهدات خودش در صادرات به بازارهای هدف -سیاسی کردن صادرات به کشور های هدف توسط دولت متبوع{ما} -عدم نظارت دولت ما بر تحقق کامل ومستمر صادرات به کشورهای یادشده{بازارهای هدف}
ناشناس۱۶۰۷۹۹۲۰:۳۵:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱۷
ارتباط كشورها باهم را ميشود تحت سه عنوان تقسيم كرد سياسى مثل رابطه فرانسه والمان اقتصادى مثل رابطه روسيه با المان سياسى واقتصادى مثل رابطه زابن وگره جنوبى باً امريكا كشورهايى كه ربطه اقتصادى وياً سياسى اقتصادى باهم دارند اگر بين انها مشكلى ايجاد شد رابطه اقتصادىً بر رابطه سياسى پيروز ميشود رابطه اقصادى يعنى ذائقه مردم كشور هدف را تغيير دادن واين كار سختى است بخش خصوصى بيش از صد سال تجربه واردات دارد ولىً در امرصادرات فاقد تجربه است وعلاوه بران بيشتر كالاهاى صادراتى ايران كيفيت ان با قيمت ان نسبت به كلاهاى رقباى ما مناسب نيست
صمصام۱۶۱۱۱۸۱۲:۰۱:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۱۸
تا وقتی سیاست خارجی ما برای کشورهایی مثل عراق وافغانستان و سوریه بی هدف و چشم بسته هزینه میده ما به هیچ جا نمیرسیم چند ماه قبل وقتی قطر توسط عربستان و همسایه ها محاصره شد همه فکر کردند ارسال کالا وخدمات ایران میتواند درب بازار این کشور را برای محصولات ما بگشاید اما در عین بهت و حیرت دیدیم کالاهای ما برگشت خوردند ! همین الان هم میشنویم در خبرها که دولت دوست وبرادر و همسایه مسلمان عراق چگونه میات تجار خارجی تبعیض قائل میشه و حقوقی برای تجار ایرانی قائل نیست همه میدانیم که هیچ کشوری در جهان به اندازه ما از کشور عراق خسارت و هزینه متحمل نشده از طرح مطالبه خسارات و خرابیهای جنگ از کشور عراق چیزی نمیگم که خود یک درد بیدرمان است !
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 2. حاجی بابایی: بودجه ۹۷ یارانه بگیران را قلع و قمع و فقرا را نابود می‎کند

 3. بحران کاغذی/ وقتی تنها کارخانه کاغذ ایرانی تولید نمی‌کند/ باز هم دست به دامان واردات / محموله‌ای در راه است

 4. براي پشيماني کمی زود نيست؟

 5. وزیر کار خبر داد:‌ ورود سالانه یک میلیون نفر به بازار کار

 6. نباید در تسویه با سپرده گذاران موسسات مالی–اعتباری نوع تازه ای از کلاهبرداری شکل بگیرد

 7. آقای رئیس جمهور! «مدیران آویزان» را برکنار کنید

 8. حقه عجیب روس‌ها در اصفهان!

 9. سی‌ان‌بی‌سی: بیت کوین؛ سرمایه گذاران را ثروتمند کرده است

 10. جنایت در آشپزخانه

 11. نوبخت: رییس جمهوری از افزایش نرخ ارز بسیار مکدر است/ قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم/ قیمت کنونی بنزین 1200 ارزان تر از فوب خلیج فارس است

 12. بهترین شیوه جلوگیری از سرقت کیف  

 13. ناگفته های مدیر تلگرام پس از مهاجرت به دبی

 14. دیابت و فشارخون را با مصرف این سبزی درمان کنید + اینفوگرافی

 15. درگذشت پیرترین نقاره‌زن حرم امام رضا (ع)

 16. آخرین خبرها از ساخت سریال «فوق لیسانسه‌ها»

 17. گزارش رسانه غربی درباره میزان لابی «منافقین» در آمریکا علیه ایران

 18. محسن هاشمی: 700 مدرسه تهران با طوفان شدید تخریب می‌شوند؛ زلزله که جای خود دارد

 19. عادل الجبیر: ترامپ هنوز به راه‌حل دو کشوری متعهد است/ هیچ فشاری بر عباس نیاورده‌ایم

 20. ماجرای دعوای مهران مدیری با تلویزیون  

 21. خودکشی نماینده کنگره آمریکا در پی رسوایی جنسی

 22. دستگیری ۲۷۵ قاچاقچی در پاتک پلیس پایتخت

 23. خودروهای میلیاردی برای سوپرپولدارها

 24. موگرینی اروپا را افشا کرد

 25. موسوی: نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باید اصلاح شود/حاجی بابایی: لایحه بودجه ۹۷ سبب نابودی فقیر می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 2. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 3. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 4. هر همایش حسام‌الدین آشنا ۱۱۳ میلیون تومان خرج دارد

 5. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 6. رازی که موگرینی فاش کرد/ جمله‌ای که به درخواست ایران در برجام آمد+ توضیح عراقچی

 7. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 8. عذرخواهی علی کریمی برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات   

 9. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 10. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 11. ناگفته های زندگی قاتل ستایش/ او در 14 سالگی با یک زن رابطه جنسی کامل داشته است

 12. نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی  

 13. بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی/ خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!

 14. دولت به جای درخواست کمک هزینه های جاری خود در بودجه ۹۷ را کاهش دهد/ بودجه برخی طرح‌ها کورکورانه زیاد شد

 15. ادعای موگرینی: امروز رازی را درباره درخواست ایران در برجام افشا می‌کنم

 16. ماجرای حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر از ثروتمندان به نفع کمیته امداد

 17. ۶۰۰ میلیارد عوارض خروج سال گذشته کجا هزینه شد

 18. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 19. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 20. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 21. اردوغان: قدس خط قرمز ماست/ /آنها فراتر از یک کشور رفتار می کنند، درحالی که اسرائیل اصلا کشور نیست

 22. رونمایی از چند پرونده جدید قاچاق و پشت پرده قاچاق خودروهای لوکس/ واردات 600 خودرو پورشه و بنز به نام "مریم دو سر دهلیز"/ تبانی سازمان یافته سلطان قاچاق تجهیزات پزشکی

 23. پیشنهاد فرماندار تهران: مکانی برای تجمعات اعتراضی تعیین شود

 24. ترافیک سنگین جاده چالوس؛ روزگاری که حتی پیکان خلق نشده بود!  

 25. عکس/ اخم روحانی در نشست اضطراری استانبول

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 3. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 4. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 5. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 6. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 7. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 8. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 9. در لایحه بودجه ۹۷ افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد در نظر گرفته شد

 10. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 11. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 12. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 13. باور کنید اینجا تهران است  

 14. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 15. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 16. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 17. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 18. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 19. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 20. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 21. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 22. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 23. اینفوگرافی؛ نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟

 24. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 25. اخبار سرکاری سود سهام عدالت و بازی با اعصاب مردم

پربحث‌های امروز

 1. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 2. آقای رئیس جمهور! «مدیران آویزان» را برکنار کنید

 3. آمریکا: تا ژانویه درباره برجام کاری نمی کنیم

 4. واکنش نماینده ایران در سازمان ملل به اظهارات نیکی هیلی علیه ایران

 5. نشریه دفتر رهبری اعلام کرد: رژیم صهیونیستی ضربه فنی شد

 6. ادعاهای خطرناک و جدید نیکی هیلی علیه ایران/ موشک شلیک شده به ریاض موشک «قیام» بود و نشان ایرانی داشت/ این موشک، وحشتناک است وحشتناک است+واکنش ایران

 7. تصویب طرح اخلال در فروش هواپیما به ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

 8. جزئیات نامه خصوصی رئیس سیا به سردار سلیمانی

 9. سردار حاجی زاده: در حوزه موشکی و پهپادی در لبه تکنولوژی قرار داریم

 10. ضرغامی: سلفی جدید موگرینی با نیکی هیلی را دریابیم!

 11. نماینده ولی‌فقیه در سپاه: برخی انحرافات احمدی‌نژاد هنوز به‌مردم گفته نشده است

 12. وزیر اطلاعات: ورود به زندگی خصوصی مردم و نیت خوانی ممنوع/برخورد امنیتی راهکار مقابله با شبهه های فکری نیست

 13. رونمايي از ديباچه انتخاباتي برجام

 14. خروج آمریکا از سکوت برجامی

 15. جلسه‌ای که فرمایشی نبود

 16. رهبر انقلاب از چه طریق و چگونه در جریان مسائل کشور قرار می‌گیرند؟

 17. کواکبیان: اصلاح‌طلبان از روحانی سرخورده هستند

 18. موج انتقاد از دولت به سلبریتی ها رسید/ مخالفت با پروژه عبور از روحانی

 19. روایت آیت الله امینی از عزل آیت الله منتظری توسط امام

 20. استقبال عضو جامعه روحانیت از مذاکره با مجمع روحانیون

 21. سرلشکر جعفری: در مدیریت جامعه با سبک غربی مواجهیم

 22. عضو جبهه پایداری: از گفتگو با اصلاح‌طلبان استقبال می کنیم/ ما شرطی نداریم

 23. تصویب طرحی در کنگره آمریکا برای بررسی دارایی مقامات ایران

 24. بروجردی: مجلس در قضیه برجام جزیره منفصل از نظام نیست

 25. صلاحیت و حدود اختیارات دیوان عدالت اداری چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 2. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 3. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 4. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 5. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 6. عکس/ اخم روحانی در نشست اضطراری استانبول

 7. مرحوم چاوز و خودروی سمند! + عکس

 8. پرونده شکایت از نمایندگان سلفی‌بگیر با موگرینی خلاف شئونات نمایندگی تشخیص داده نشد و مختومه شد

 9. توقف جلسه کمیسیون برجام به احترام پرچم ایران

 10. رای الیوم: سردار سلیمانی وارد جنگی نشد مگر از آن پیروز خارج شد

 11. روحانی در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی: آمریکا بداند به سخره گرفتن مصوبات بین‌المللی بدون هزینه نمی‌ماند

 12. این آقا در جلسه مجمع تشخیص به شمخانی می‌گوید از جاسوسی دختر فلانی چه خبر؟ ایشان پاسخ می‌دهد این ماجرا از اساس دروغ است/فتنه گران جدید بست می نشینند/توضیحات رییس قضا درباره پرونده برادرش

 13. کورکر: نسبت به توافق کنگره و کاخ سفید درباره برجام نیمه امیدوارم

 14. دیدار عراقچی با آمانو در وین

 15. روحانی به اردوغان: دیدگاه مشترکی در مبارزه با تروریسم داریم/اردوغان: همکاری بین دو کشور گسترش یابد

 16. سیدرضا تقوی: جامعه روحانیت مصوبه‌ای درباره ارتباط با مجمع روحانیون نداشته/در اینباره حرف دارم

 17. تکذیب یک شایعه درباره نشست اژه ای

 18. لاریجانی: پاسخ کوبنده ملت به هرگونه تجاوز آمریکا/جریان وطن پرستی ادامه دارد

 19. ظریف: جهان اسلام در کنار فلسطینیان است/ اجلاس استانبول درباره قدس دلگرم‌کننده بود

 20. واکنش عراقچی به راز موگرینی/ این لفاظی‌ها پذیرفته نیست

 21. محسن رضایی: ترامپ دلال است

 22. پیش‌نویس بیانیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی

 23. ظریف: آماده آتش بس فوری در یمن هستیم

 24. ضرغامی: ارتباط نزدیک با دانشجویان خوب است حتی اگر به سوت بلبلی ختم شود

 25. ظریف: پایان دادن به جنگ یمن، وظیفه همه ماست

پربحث‌های هفته

 1. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 2. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 3. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 4. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 5. حجت‌الاسلام رئیسی: از کاندیداتوری در انتخابات پشیمان نیستم/ به گذشته برگردم همان تصمیم را می‌گیرم

 6. بازنشسته‌‌هایی که ۲۰ میلیون "مستمری نجومی" می‌گیرند + جزئیات

 7. خشت «دهباشی» خام بود یا تصمیم آنها؟!   

 8. چرا انگلیسی‌ها ابتدایی‌ترین شئون دیپلماتیک را رعایت نکردند؟

 9. پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت را از دستور کار خارج کنید

 10. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 11. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 12. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 13. حکم خاوری صادر شد / حبس طویل‌المدت، جزای نقدی و رد مال برای 4 عنوان اتهامی / حکم، غیابی و قابل واخواهی است

 14. انتقاد تند "روحانی" از "مسکن مهر"

 15. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 16. بهمنی: برداشت ۳۰ هزارمیلیارد با مجوز شورای امنیت بوده/ مدیریت تحریم کار من است

 17. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 18. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 19. آمریکا بدون نقاب

 20. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 21. اعتراض نمایندگان در صحن علنی به انتقادات رئیس‌جمهور از مسکن مهر

 22. عارف: هتک حرمت عاشورای 88 را محکوم می‌کنیم/ ماجرای سال 88 توطئه بود که ریشه خارجی داشت

 23. ۹ سال پیش نظر عارف درباره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد چه بود؟

 24. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 25. ادعای کیهان مبنی بر برهنه‌کردن ایرانیان در بلگراد

آخرین عناوین