هتل بین المللی

فرصتهای ایران در سوریه جدید

محمد جعفری*، گروه سیاسی الف،   3960907322 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرصتهای ایران در سوریه جدید

حالا بخاطر مجاهدتهای حاج قاسم سلیمانی و نیروهایش سوریه به ایران مدیون است؛ آیا خواهیم توانست در این شرایط بهره‌برداری لازم را داشته باشیم، یا سوریه هم به سرنوشت بوسنی و افغانستان دچار خواهد شد؟

به یک روایت جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ کلید خورد تا از قدرت نفوذ ایران در منطقه کاسته شود. به عبارتی خط مقدم جبهه مقاومت از فلسطین و غزه به سوریه و عراق و در نهایت به ایران کشانده شود.

اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو نشان می‌دهد تجزیه سوریه شکست خورده و اوضاع رو به ترمیم است. او اخیراً گفت «ایران در سوریه پایگاه نظامی بزند حمله می کنیم». لفظ پایگاه نظامی از زبان نتانیاهو را نباید صرفاً نظامی تلقی کرد. چه بسا او بیشتر از پایگاه مذهبی - فرهنگی ایران هراسان است.

مبارزه با داعش نفوذ ایران را در منطقه گسترش داد. حالا بخاطر مجاهدتهای حاج قاسم سلیمانی و نیروهایش سوریه به ایران مدیون است و طبیعتاً برای ثبات این وضعیت به دنبال جبران هزینه‌های ایران خواهد بود. با این وجود آیا می‌شود گفت ایران با دخالت در بحران سوریه پایه‌های یک سرمایه‌گذاری بلندمدت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی را ریخته است؟

پاسخ به این سؤال بستگی به تصمیم سیاستمداران و همچنین میزان و جنس نفوذ ایران در سوریه جدید دارد. در این مورد ذکر چند نکته ضروری است.

۱- امکان: برخی در ایران معتقدند هزینه حضور ایران در معرکه اخیر داعش بیشتر از فایده آن می‌باشد. آنها ناخشنودی کشورهای اروپایی و آمریکا از حضور نظامی و مستشاری ایران در مناقشات چند ساله اخیر را سبب عقب‌ماندگی اقتصاد ایران و در نتیجه عدم پیشرفت می‌دانند. هرچند خنجر آمریکا به برجام و بی‌رمقی اقدامات اروپا در قبال آن نشان داد رضایت و نارضایتی آنها تفاوت جدی برای ایران نمی‌کند. بنابراین نباید سرمایه‌گذاری در سوریه در تضاد با منافع اقتصادی تلقی شود.

۲- بعد فرهنگی: ماهیت انقلاب اسلامی ایران فرهنگی است. نباید فراموش کرد که به گفته شهید مطهری جمهوری اسلامی در فضای اندیشه و فکر آزاد رشد و نمو می‌کند. از این رو تمرکز بر پایه‌گذاری فرهنگ مبتنی بر آرمانهای اصیل امام و انقلاب ضروری و جدی به نظر می‌رسد. در این خصوص تشکیل اندیشکده‌های فرهنگی و استفاده از پتانسیل نخبگان و ابداع مدلهای فرهنگی تمدن اسلامی مختص سوریه راهگشا است.

۳- بعد سیاسی: اکنون که سوریه جدید دوران بازسازی را طی می‌کند تمرکز ایران باید از جبهه‌های نبرد سخت به سمت نبرد نرم در سوریه معطوف شود. با توجه به ماهیت غیردموکراتیک نظام سیاسی سوریه مهمترین وظیفه ایران ترمیم شکاف میان حکومت و مردم است.

۴- بعد دیپلماسی: نباید مشابه تجربه تلخ ما در افغانستان درباره برگشت خوردن کتابهای درسی ارسالی و همچنین عدم موفقیت در تسخیر فضای رسانه‌ای اتفاق بیفتد. به نظر می‌رسد روسیه مهمترین رقیب ایران در سوریه جدید باشد. از هم‌اکنون باید در فکر اقدامات دیپلماتیکی بود که قدرت فرهنگی و رسانه‌ای ایران را تضمین کند تا در آینده مجدداً حسرت از دست دادن این عرصه مهم را نبریم.

*محمد جعفری، پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۷ اسفند ۱۳۹۶آقای وزیر! یک سوزن به خود بزنید، یک جوالدوز به معلمان
۲۳ اسفند ۱۳۹۶"عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟
۱۹ اسفند ۱۳۹۶اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟
۱۵ اسفند ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 16 | «الگوهای اسلامی اصلاح بانک» به درد نخورند؟
۱۴ اسفند ۱۳۹۶آناتولی: مسئول خبرگزاری داعش در موصل دستگیر شد
۱۳ اسفند ۱۳۹۶روایت وزیر بهداشت داعش از نقش آمریکا در پیدایش این گروه در عراق
۱۱ اسفند ۱۳۹۶آمریکا: داعش درحال بازیابی توان خود است
۱۰ اسفند ۱۳۹۶وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن تا تکمیل جنگ علیه داعش در سوریه می‌ماند
۹ اسفند ۱۳۹۶تلاش داعشی‌ها برای ورود به کرکوک ناکام ماند
۸ اسفند ۱۳۹۶خیابان انقلابِ چهل ساله؛ حاشیه‌نویسی بر مسئله حجاب
۶ اسفند ۱۳۹۶داعش چگونه کسب درآمد می‌کرد؟
۶ اسفند ۱۳۹۶عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۰۰۱۱۲:۰۵:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۴
جناب جعفري گرانقدر از شجاعت شما در ايجاد اين بحث مهم تشكر مي نمايم واقعييت اينست كه در ايران هر حرف با ربط و بي ربطي ، سياسي تلقي شده و جواب ها و پاسخ هاي سخت و كوبنده به ارمغان مي آورد . نميدانم شما با چه جراتي اين بحث مهم را به منظر افكار عمومي كشاند ه ايد ولي به فال نيك گرفته و نظر خودم را ابراز مي نمايم بطور كلي سيستمداران ايران هيچگاه در تصميمات خود راي و نظر مردم را نخواسته اند . نه فقط مردم كه حتي راي و نظر كارشناسان و انديشمندان را هم نخواسته اند . خود تصميم ميگيرند و خود اجرا مي كنند و پيامدهايش را برگردن مردم ميگذارند . مگر تصميم به انجام فلان كار يا سياست را مردم گرفته اند كه تبعاتش را تحمل نمايند ؟ از اين موضوع كه بگذريم مطلب بعدي اينست كه سياستمداران يا كم حافظه هستند و يا لجباز . چرا كه برخي از فعاليتهاي ايران در بعد جهاني يا منطقه اي با نتايج خوبي روبرو نشده ولي باز هم مجددا اين سياستها و يا فعاليتها را در كشور ديگري بكار مي گيريم و دوباره همان نتايج قبلي ! نميدانم الويت ايران چيست كه از فرمول ضرر فايده اصلا استفاده نمي كند . تمامي كشورهاي دنيا به نتايج فعاليتهاي خود در جهت منافع مادي و معنوي از پيش فكر مي كنند و بعد عكس العمل نشان مي دهند اما در مورد ايران اين موضوع مصداق ندارد . من به تفكرات معنوي و يا گزينه هاي استراتژيك ايران در برخي از فعاليتهايش ايراد نمي گيرم بلكه ايرادم اينست كه مگر چه اشكالي دارد كه بعد از صرف هزينه هاي زياد براي تثبيت موضوعي در يك كشوري ، ما هم از منافع مادي بعدي استفاده نماييم ؟ چرا زحمات و هزينه ها را ما متحمل مي شويم ولي منافع مادي بعد از واقعه نصيب ديگران مي شود ؟ با نگاه كوچكي به كشورهاي اطراف خود مي بينيم كه هزينه ها را ايران پرداخته و دولتها و شركتهاي ديگر الان در حال جولان و بهره برداري هستند . مگر عيب است كه ما هم سهم خودمان را از بازار جديد برداريم ؟
ناشناس۱۵۹۲۵۱۱۸:۰۰:۳۹ ۱۳۹۶/۹/۱۴
جعفری سیاستمدار نیست و نباید در امور وزارت خارجه دخالت کند
ناشناس۱۵۹۰۱۴۱۲:۲۷:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۱۴
ما مرده شما زنده، مثل همه موارد دیگه خونش رو ایرانی ها میدن، کیفش رو روس ها و ترک ها میبرن.
ناشناس۱۵۹۰۱۵۱۲:۲۸:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۱۴
يه روز ميرسه كه ميبينيم مردم سوريه دارن از كالاهاي كشورهايي استفاده ميكنن كه اصلا در نبرد با داعش هيچ كمكي به سوريه نكردن . مطمن باشيد ايران در رقابت با كالاهاي كشورهاي پيشرفته نميتونه بازار سوريه رو بدست بياره . ايران بايد بفكر مشاركت در ساخت و ساز ساختمانها و پروژه هاي دولتي باشه كه تصميم مردم در انتخاب پيمانكار هيچ نقشي نداره وگرنه مردم سوريه مثل هرجاي ديگه دنبال كالاهاي با كيفيت و مدرن هستند
ناشناس۱۵۹۱۶۰۱۵:۰۹:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۱۴
در تایید صحبتهای شما بایستی عرض کنم / کل اگر طبیب بودی.. سر خود دوا نمودی... ایران اگر راست میگوید.. ابتدا جنس با کیفیت و رقابتی برای خودش تولید نماید.. بعد برود بازارهای سوریه را تسخیر کند.
ناشناس۱۵۹۱۰۴۱۴:۱۱:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱۴
ایران هیچ فرصتی در سوریه نخواهد داشت
ناشناس۱۵۹۲۰۶۱۶:۲۹:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۴
پول خرج کردن راحت و پول درآوردن سخت است و ایران فقط بلد است پول خرج کند هیچ تبحری در پول درآوردن ندارد. این خودرو های سایپا و ایران خودرو هم که در این کشورها می بینیم خدا میداند چقدر زیر قیمت داده اند. بهتر است ما در هیچ پروژه ساخت شرکت نکنیم چون قاعدتا پولش را هم باید خودمان بدهیم.
ناشناس۱۵۹۴۱۸۲۳:۱۵:۱۵ ۱۳۹۶/۹/۱۴
در قرن بیست و یکم ، قرن انفجار اطلاعات ، قرن فضای مجازی ، .قرن تجارت جهانی ، قرن ........... مطرح کردن چنین مطالبی دور از واقع بینی است .
ناشناس۱۵۹۵۸۳۱۱:۲۸:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۱۵
سوریه ویرانه ای بیش نیست و ثروتی هم ندارد که خرج بازسازی کند
ناشناس۱۶۰۰۰۶۰۶:۰۶:۲۷ ۱۳۹۶/۹/۱۶
یک جوری راجع به سوریه صحبت میشه انگار ارث پدرمونه...
علی محمد۱۶۰۰۷۶۱۰:۵۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
مادر سوریه همان راهی را می رویم که دراسیای میانه،افغانستان،عراق رفتیم . -بی برنامه گی در صادرات وعدم شناخت عمیق از بازارهای هدف -ترجیح دادن منافع شخصی تولیدکننده وصادرکننده بر منافع کشور در صادرات به بازارهای هدف -عدم حمایت طولانی مدت دولت از تولیدکننده ایرانی برای انجام تعهدات خودش در صادرات به بازارهای هدف -سیاسی کردن صادرات به کشور های هدف توسط دولت متبوع{ما} -عدم نظارت دولت ما بر تحقق کامل ومستمر صادرات به کشورهای یادشده{بازارهای هدف}
ناشناس۱۶۰۷۹۹۲۰:۳۵:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱۷
ارتباط كشورها باهم را ميشود تحت سه عنوان تقسيم كرد سياسى مثل رابطه فرانسه والمان اقتصادى مثل رابطه روسيه با المان سياسى واقتصادى مثل رابطه زابن وگره جنوبى باً امريكا كشورهايى كه ربطه اقتصادى وياً سياسى اقتصادى باهم دارند اگر بين انها مشكلى ايجاد شد رابطه اقتصادىً بر رابطه سياسى پيروز ميشود رابطه اقصادى يعنى ذائقه مردم كشور هدف را تغيير دادن واين كار سختى است بخش خصوصى بيش از صد سال تجربه واردات دارد ولىً در امرصادرات فاقد تجربه است وعلاوه بران بيشتر كالاهاى صادراتى ايران كيفيت ان با قيمت ان نسبت به كلاهاى رقباى ما مناسب نيست
صمصام۱۶۱۱۱۸۱۲:۰۱:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۱۸
تا وقتی سیاست خارجی ما برای کشورهایی مثل عراق وافغانستان و سوریه بی هدف و چشم بسته هزینه میده ما به هیچ جا نمیرسیم چند ماه قبل وقتی قطر توسط عربستان و همسایه ها محاصره شد همه فکر کردند ارسال کالا وخدمات ایران میتواند درب بازار این کشور را برای محصولات ما بگشاید اما در عین بهت و حیرت دیدیم کالاهای ما برگشت خوردند ! همین الان هم میشنویم در خبرها که دولت دوست وبرادر و همسایه مسلمان عراق چگونه میات تجار خارجی تبعیض قائل میشه و حقوقی برای تجار ایرانی قائل نیست همه میدانیم که هیچ کشوری در جهان به اندازه ما از کشور عراق خسارت و هزینه متحمل نشده از طرح مطالبه خسارات و خرابیهای جنگ از کشور عراق چیزی نمیگم که خود یک درد بیدرمان است !
تجارت نیوزایرانسل

پربحث‌های امروز

 1. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 2. موانع اقتصادی دولت - ملت سازی در جمهوری اسلامی ایران

 3. تغییرات جدید در کابینه ترامپ و آینده توافق هسته ای/ بازخوانی طرح جنجالی جان بولتون درباره برجام و واکنش ظریف

 4. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 5. نور پردازی سه بعدی پل خواجو - اصفهان   

 6. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 7. بولتون: باید شبیه لیبی تاسیسات هسته ای کره شمالی را به آمریکا ببریم

 8. عجیب ترین وسایل بُرده شده به ماه

 9. هیلی: علیه اسرائیل قطعنامه تصویب نکنید تا از شورای حقوق بشر خارج نشویم

 10. محمدرضا گلزار: تا جایی که بتوانم به همه عیدی می‌دهم!/ حاشیه‌ها برایم عادی شده است

 11. برجام بدون ترامپ پا بر جا می‌ماند!

 12. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 13. هشدار برای تله‌های شبکه‌های اجتماعی

 14. جزییات تولید و مصرف بنزین کشور در سال ۹۶

 15. خشکی دریاچه ارومیه دست کم بر زندگی ۵ میلیون نفر اثر می‌گذارد

 16. وزیر خارجه قطر: محاصره ما فایده‌ای ندارد؛ کوتاه نمی‌آییم

 17. بولتون کار خود را با اخراج ده‌ها مقام کاخ سفید شروع می‌کند

 18. محور هراز از ساعت ۱۴ چهارم فروردین یکطرفه می شود

 19. پرونده واریز سود سهام عدالت در سال ۹۶ بسته نشد

 20. با ۱۵۰ میلیون تومان کجا خانه بخریم؟ + جدول  

 21. گیر کردن ۵ ساعته دست یک زن در توالت فرنگی

 22. طلا ارزان شد

 23. توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از قانون سخن بگوید

 24. گزارشی از حد و مرز‌های آزادی بیان در ایران و جهان

 25. خاطره کارمند بهشت زهرا از بزن بزن بر مزار یک متوفی

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 2. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 3. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 4. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 5. توقف هیوندا جنسیس با سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت در اصفهان

 6. آمریکا ۱۰ فرد ایرانی و یک شرکت مستقر در ایران را تحریم کرد

 7. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

 9. تا «هاروارد» چقدر راه است!؟

 10. اشتغالزایی برای هرنفر ۷۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

 11. تصاویر/ زندگی اشرافی خانواده سلطنتی سعودی  

 12. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 13. علم‌الهدی: دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

 14. ایرانیان سومین گروه بزرگ گردشگران خارجی ترکیه هستند

 15. انتقاد تهیه‌کننده «لاتاری» از کسانی که تبلیغات فیلمش را نژادپرستانه می‌دانند

 16. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 17. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 18. شهری یک روز صبح بیدار شد و دید که دیگر پایتخت نیست

 19. نا آرامی در خیابان های فرانسه ۱۶ نفر کشته داد

 20. ثبت نخستین وقف سال ۹۷/ موقوفه ۱۵۰ میلیاردی برای کمک به تحصیل کودکان

 21. محمدرضا عارف به چالش بی زباله پیوست

 22. لشگر تلگرام ۲۰۰ میلیونی شد

 23. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 24. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 25. اگر در مسافرت نوروزی تصادف کردیم،چه کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 8. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 9. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 10. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 11. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 12. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 13. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 14. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 15. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 16. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 17. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 18. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 19. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 20. گرانترین عوارضی ایران  

 21. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 22. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 23. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 24. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 25. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

پربحث‌های دیروز

 1. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 2. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 3. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 4. آمریکا ۱۰ فرد ایرانی و یک شرکت مستقر در ایران را تحریم کرد

 5. عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

 6. علم‌الهدی: دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

 7. مقام ارشد کاخ سفید: تلاش می‌کنیم تا برجام را حفظ کنیم

 8. حجت الاسلام ابوترابی فرد: نیازمند اجماع ملی هستیم

 9. کمال خرازی ادعای امیرانتظام را تکذیب کرد

 10. پروانه مافی: همسرم سیاسی نیست اماسیاسیون را دوست دارد/ مهریه ام ۳۱۳ سکه است

 11. عکس/ درخواست فاتحه‌خوانی برای مرحوم هاشمی   

 12. صفارهرندی: رهبری می‌خواست خاتمی عضو مجمع تشخیص شود/ میرحسین جفا کرد

 13. اعتراف فرماندهان نظامی آمریکا به افزایش توانمندی‌های موشکی ایران

 14. از مهریه‌ 313 سکه‌ای خانم نماینده تا ماجرای حضورش در عرصه سیاست

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 2. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 3. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 4. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 5. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 6. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 7. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 8. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 9. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 10. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 11. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 12. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 13. آمریکا ۱۰ فرد ایرانی و یک شرکت مستقر در ایران را تحریم کرد

 14. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

 15. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 16. اروپایی ها اگر حسن نیت دارند مشکلات بانکی و پولی را مرتفع کنند/ بین اروپا و آمریکا تفاوتی نیست

 17. عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

 18. محمدرضا خاتمی: ایرانی ها مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

 19. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 20. چه‌کسی به دختر خیابان انقلاب «تراول ۵۰ هزارتومانی» داد؟/ بازهم پای تاجزاده در میان است؟ +عکس

 21. مدرک منتشر شده در مورد حساب بانکی آیت الله مکارم شیرازی جعلی است

 22. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 23. تقابل عمیق دو نگاه در سیاست گذاری ها و اعمال مدیریت در کشور و پیامدهای آن!

 24. دانه درشت های فاسد از نظر محسنی اژه ای/رونمایی از سلاح دراویش/ روایت احمدی‌نژاد از سردار سلیمانی قبل و بعد از دستگیری بقایی/ دلیل لغو دیدارهای امروز ظریف/ جهانگیری: در بهشت هستم

 25. علم‌الهدی: دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

آخرین عناوین