هیلترمن در مصاحبه با اندیشکده کارنگی ؛ رفراندوم نشانه بی‌تدبیری بارزانی است

گروه جهان الف،   3960622282
رفراندوم نشانه بی‌تدبیری بارزانی است

مدیر بخش خاورمیانه‌ای گروه بین‌المللی بحران، با بیان اینکه شورای رهبری اقلیم کردستان که خواستار برگزاری رفراندوم شده، تنها شامل بارزانی و حزب دموکرات کردستان است، گفت رفراندوم کنونی ضرورتی ندارد بلکه شاید از روی بی‌تدبیری باشد.

به گزارش آنا، یوست هیلترمن، مدیر بخش خاورمیانه‌ای گروه بین‌المللی بحران در گفت‌وگو با اندیشکده کارنگی به تشریح اقدام کردها در برگزاری همه‌پرسی جدایی از عراق پرداخت.

وی درباره اینکه «چگونه باید به تصمیم مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق درباره برگزاری همه‌پرسی 21 سپتامبر (3 مهر) و تشکیل یک دولت کُردی نگاه کرد؟» گفت: «وضعیت محیطی رفراندوم غیر الزام‌آوری که اقلیم کردستان را از دولت عراق را جدا و چندین منطقه را با خود درگیر می‌کند، بسیار پیچیده است. تردیدی وجود ندارد که بیشتر کردها معتقدند تشکیل دولت کردی راهی برای حل مشکلاتی است که به‌طور مداوم گریبانگیر مناطق کردنشین بوده است، اما کدام گروه از کردها در این رایزنی‌ها دخیل هستند؟ کدام منطقه یا مناطق؟ با رهبری چه کسی؟»

وی افزود: «کردها پروژه‌ای سیاسی با هدف ایجاد دولتی که دارای یک ملت باشد ندارند و تنها به ریشه‌های تاریخی خود متوسل می‌شوند و می‌خواهند تداعی‌گر امپراطوری عثمانی باشند. بحث درباره استقلال کردها محدود به یک منطقه کوچک می‌شود که بخشی از ترکیه فعلی است. کُردها می‌گویند به آن‌ها طبق معاهده سال 1920 وعده داده شده بود منطقه‌ای بزرگ داده شود ولی سه سال بعد معاهده لوزان امضاء شد که توافق قبلی را نقض می‌کرد. در سال 1946، گروهی از قومیت‌های کرد به رهبری مصطفی بارزانی از تشکیل رژیم کردی کوچک و مستقلی در منطقه کوچکی از ایران، با عنوان جمهوری مهاباد خبر دادند که عمر زیادی نداشت و زود منحل شد. در حال حاضر مسعود، فرزند مصطفی تلاش‌های جدیدی را برای تحقق رویای استقلال آغاز کرده است و این تلاش تنها شامل مناطق کردنشین عراق می‌شود. باوجود اختلافات فرهنگی، زبانی و سیاسی عمیق میان مناطق تحت کنترل بارزانی و منطقه معروف به سوران که پایتخت آن در سلیمانیه قرار دارد، به نظر می‌رسد این هدف دور از دسترس باشد. کردهای سوران موافقت اولیه خود را با استقلال کردستان اعلام کرده‌اند، ولی آن‌ها در عمل نمی‌خواهند زیر بلیت بارزانی باشند.»

این کارشناس امور کُردها با بیان این مقدمه به موضوع انشقاق میان کردها در موضوع همه‌پرسی پرداخت و درباره اینکه «درخواست بارزانی برای برگزاری همه‌پرسی تا چه حد با استقبال کردهای عراق مواجه می‌شود؟» گفت: «شورای رهبری اقلیم کردستان که خواستار برگزاری رفراندوم شده، تنها شامل بارزانی و حزب دموکرات کردستان است که خود بارزانی سرپرستی آن را برعهده دارد. آن‌ها از پوشش حکومت اقلیم کردستان که به‌طور کامل بر آن تسلط دارند استفاده می‌کنند، ولی این اقدام با مشروعیت کامل همراه نیست، چرا که دیگر شریک آن‌ها در حکومت اقلیم یعنی حزب ائتلاف میهنی کردستان و جنبش گوران (التغییر) که مقرشان در سلیمانیه واقع است، مخالف برگزاری رفراندوم تا دو سال آینده هستند.»

وی افزود: «این نخستین رفراندومی نیست که درباره استقلال کردستان برگزار می‌شود. احزاب کرد رفراندوم دیگری را در سال 2005 برگزار کرده بودند که با موافقت کردها همراه شد ولی رفراندوم دوم، ضرورتی ندارد بلکه شاید از روی بی‌تدبیری باشد، آن هم در بازه زمانی‌ای که به نظر می‌رسد کردها دچار بیشترین انشقاق از سال 2005 تاکنون هستند. باوجود این، بارزانی معتقد است پیش از اینکه وارد قمار مذاکره با بغداد درباره ایجاد دولت کردی شود، نیاز است کردها از استقلال اقلیمشان حمایت کنند.»

مولف کتاب «یک اقدام سمی؛ آمریکا، عراق و حمله شیمیایی به حلبچه (A Poisonous Affair: America, Iraq, and the Gassing of Halabja) که برای نخستین‌بار در سال 2007 منتشر شده بود، درباره زمان برگزاری همه‌پرسی گفت: «به نظر می‌رسد دلیل عجله بارزانی در برگزاری رفراندوم و تعجیلش در مذاکرات کنونی اعتقادش به این باشد که زمان کنونی مناسب‌ترین وقت است، یا اینکه ممکن است اکنون آخرین شانس او برای برگزاری چنین رفراندومی باشد، یا اینکه (اگر چنین اقدامی انجام نخواهد) بار دیگر همه درها و فرصت‌ها به رویش بسته خواهند شد. بارزانی برای درک وضعیت منطقه‌ای که به سرعت در حال تغییر است، نیاز به پیش‌گویی ندارد، تحولاتی که به سرعت رخ می‌دهند و لزوما به سود کردها نیستند. آمریکا بعد از گذشت سال‌ها از اشغال عراق در سال 2003، تبدیل به هم‌پیمانی قوی برای حزب دموکراتیک و ائتلاف میهنی کردستان شده است، ولی حمایت‌هایش منوط به خدمت‌رسانی این دو حزب به مناقع راهبردی آمریکا است. اولویت‌های واشنگتن در منطقه لحظه به لحظه تغییر می‌کند، زمان باراک اوباما چیز دیگری بود و اکنون در زمان ترامپ چیز دیگری است.»

وی افزود: «بارزانی باید نگران خیلی موضوعات و ابهامات باشد، ازجمله اینکه آیا با شکست نظامی داعش در عراق و سوریه، آمریکا نیازی به حمایت از حزب دموکراتیک کردستان برای ورود به جنگ نیابتی پیدا می‌کند؟ آیا آمریکا به کردستان عراق نیازمند است تا مانع از نفوذ ایران در منطقه شود؟ آیا واشنگتن مایل است تا نقش مستقیم در منطقه ایفا کنید، آن هم در زمانی که ایران و ترکیه تصمیم به استفاده از اقلیم کردستان به‌عنوان منطقه جنگ نیابتی گرفته‌اند؟»

مدیر بخش خاورمیانه‌ای گروه بین‌المللی بحران در ادامه این گفت‌وگو درباره موضع ایران و ترکیه نسبت به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان گفت: «مجموعه عواملی که ذکر کردم و همچنین عوامل منطقه‌ای تلاش‌های انجام شده را برای سازماندهی رفراندوم در منطقه کردی و در بخشی از قلمروهای مورد اختلاف پیچیده خواهد کرد، چه اینکه بارزانی قصد انجام آن را دارد. مهم‌ترین عوامل منطقه‌ای این است که کشورهای همسایه قاطعانه مخالف تفکر ایجاد دولت کردی هستند. این عوامل می‌تواند مانع از برگزاری رفراندوم یا تضعیف مشروعیت محلی آن از جمله در مناطق مورد اختلاف شود.»

وی افزود: «از سوی دیگر ایران به صراحت مخالفت خود را با استقلال کردها، پیوستن کرکوک به مناطق کردی و برگزاری رفراندوم اعلام کرده است. ترکیه نیز با این موضوع مخالفت کرده، اما خوشحال است که ایران که وزنه سنگینی (در منطقه) به‌شمار می‌رود در این موضوع با آن‌ها همسو است.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. واکنش پیکه و سائول به پیروزی مقابل ایران

 2. کنایه مارکا به ایران و مورینیو + عکس

 3. برتری خفیف قهرمان سابق جهان مقابل پسران ایران در آمار

 4. ذوالفقارنسب: استراتژی کادر فنی تیم ملی مقابل اسپانیا صحیح نبود/ نمی‌شود ۹۰ دقیقه اتوبوسی دفاع کرد

 5. کی‌روش: نتیجه عادلانه، مساوی بود/ VAR اگر ۶ ماه دیرتر می‌آمد گل ما صحیح اعلام می‌شد

 6. فرناندو هیرو: ایران همه تیم‌ها را به دردسر می‌اندازد/ بازی برابری بود

 7. مهمترین گل تاریخ تکذیب شد !

 8. مارکا: ویدئو چک خوشحالی ایرانی ها را متوقف کرد

 9. مردانه باختیم/ واکنش کاربران فضای مجازی به شکست قهرمانانه ایران در مقابل اسپانیا

 10. واکنش چهره‌ها به باخت پیروزمندانه ایران در مقابل ستارگان اسپانیا +تصاویر

 11. راموس و کی روش درگیر شدند +عکس

 12. حال و هوای هواداران تیم ملی کشورمان در روسیه  

 13. چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

 14. جدول وضعیت ۱۲ پرونده مهم اقتصادی

 15. ترامپ دستور توقف جدایی والدین و فرزندان مهاجران غیرقانونی را صادر کرد

 16. AFC: عملکرد ایران مقابل اسپانیا جنگجویانه بود

 17. روی کین در حاشیه کارشناسی بازی ایران: پشیمانم که چرا سر از تن کی‌روش جدا نکردم

 18. برنامه روز هشتم جام جهانی/ جدالی حساس در نیژنی

 19. خبرنگار روزنامه آس: ایران می‌توانست اسپانیا را شکست دهد

 20. واکنش رسانه‌های اسپانیایی به باخت ایران مقابل اسپانیا

 21. مظاهری: سر اسپانیا بلا آوردیم/ پرتغال را می‌بریم و صعود می‌کنیم

 22. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 23. فنایی: کار برای داور در نیمه دوم سخت‌تر شد/ گل ایران مردود بود

 24. عزت‌اللهی: شرمنده مردم ایران شدیم/ دو برابر امروز، مقابل پرتغال تلاش می‌کنیم

 25. تماشای بازی ایران و اسپانیا - سراسر کشور  

پربحث‌های دیروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 3. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 4. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 5. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 6. واعظی: دولت جوان می شود

 7. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 8. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 9. کرباسچی: من چنین نامه ای ننوشته ام/چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است

 10. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 11. موافقت با پخش فوتبال در ورزشگاه آزادی

 12. چهره هایی که از کابینه می روند/ حاشیه های ویلای لواسان/ موضع گیری رئیس دولت اصلاحات درباره مذاکره با ترامپ/ انتقاد از مدل نوشتن آشنا/ عراقچی های دولت/ بنی صدر چگونه عزل شد

 13. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 14. پخش بازی ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی ملغی شد/ مردم به ورزشگاه مراجعه نکنند

 15. حضور یک خارجی برای فردوسی‌پور دردسر شد

 16. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 17. نوه امام در واکنشی شدیداللحن به نامه اخیر تندروها: دعوت به مذاکره با ترامپ، دعوت به ذلت و زبونی ملت ایران است

 18. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 19. شیوه بازی امشب با اسپانیا لو رفت!  

 20. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 21. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 22. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 23. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 24. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 25. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 7. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 11. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 14. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 15. محمد ثلاث قصاص شد

 16. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 17. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 18. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 19. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 20. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 21. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 22. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 23. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 24. متن شعر مطیعی در نماز عید فطر

 25. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

پربحث‌های اخیر

 1. ناامن‌ترین مناطق جهان شناخته شدند

 2. ترامپ دستور توقف جدایی والدین و فرزندان مهاجران غیرقانونی را صادر کرد

 3. واکنش وزیر دفاع به اظهارات نتانیاهو درباره کمک به مردم ایران

 4. بولتون: کره شمالی باید نخستین گام خلع سلاح را بردارد

 5. یک پایگاه اسرائیلی: بحرین رسماً آماده برقراری روابط دیپلماتیک با تل‌آویو می‌شود

 6. طرح داعش برای ترور نخست وزیر انگلیس کشف و خنثی شد

 7. العبادی: هیچ هماهنگی بین ما و ترکیه برای عملیات در مرزها نیست

 8. فردا اولین سری از جنگنده‌های F-۳۵ به ترکیه داده می‌شود

 9. باز هم یک اظهارنظر ضدایرانی دیگر از وزیر خارجه آمریکا

 10. امارات متحده عربی مدعی کشف تسلیحات ایرانی در یمن شد

 11. خرازی با نخست وزیر واتیکان دیدار و گفتگو کرد

 12. عبدالملک الحوثی: آمریکا و انگلیس نقش مستقیم در جنگ ساحل غربی یمن دارند

 13. مخالفت دختر ترامپ باسیاست های مهاجرتی پدرش

 14. اعتراض عراقچی به مقامات فرانسوی

 15. هشدار روسیه درباره آماده‌سازی سناریوی جدید شیمیایی علیه سوریه

 16. پلیس نیجریه با تطاهرات‌کنندگان شیعه در «کادونا» درگیر شد

 17. برنامه‌های انگلیس برای حفظ برجام منهای آمریکا

 18. ترامپ: ضعیف‌ترین و بدترین قوانین مهاجرتی در جهان را داریم!

 19. اولین واکنش دوحه به شکایت مصر از امیر قطر

 20. لندن: دیدن کودکان مهاجران در قفس، عمیقا تاسف‌برانگیز است

پربحث‌های دیروز

 1. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 2. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 3. ناامن‌ترین مناطق جهان شناخته شدند

 4. امارات مدعی حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله شد

 5. اردوغان: به عملیات‌مان در سوریه و عراق ادامه می‌دهیم

 6. واکنش وزیر دفاع به اظهارات نتانیاهو درباره کمک به مردم ایران

 7. بولتون: کره شمالی باید نخستین گام خلع سلاح را بردارد

 8. یک پایگاه اسرائیلی: بحرین رسماً آماده برقراری روابط دیپلماتیک با تل‌آویو می‌شود

 9. طرح داعش برای ترور نخست وزیر انگلیس کشف و خنثی شد

 10. العبادی: هیچ هماهنگی بین ما و ترکیه برای عملیات در مرزها نیست

 11. فردا اولین سری از جنگنده‌های F-۳۵ به ترکیه داده می‌شود

 12. باز هم یک اظهارنظر ضدایرانی دیگر از وزیر خارجه آمریکا

 13. امارات متحده عربی مدعی کشف تسلیحات ایرانی در یمن شد

 14. خرازی با نخست وزیر واتیکان دیدار و گفتگو کرد

 15. عبدالملک الحوثی: آمریکا و انگلیس نقش مستقیم در جنگ ساحل غربی یمن دارند

 16. مخالفت دختر ترامپ باسیاست های مهاجرتی پدرش

 17. اعتراض عراقچی به مقامات فرانسوی

 18. هشدار روسیه درباره آماده‌سازی سناریوی جدید شیمیایی علیه سوریه

 19. پلیس نیجریه با تطاهرات‌کنندگان شیعه در «کادونا» درگیر شد

 20. برنامه‌های انگلیس برای حفظ برجام منهای آمریکا

 21. ترامپ: ضعیف‌ترین و بدترین قوانین مهاجرتی در جهان را داریم!

 22. اولین واکنش دوحه به شکایت مصر از امیر قطر

 23. لندن: دیدن کودکان مهاجران در قفس، عمیقا تاسف‌برانگیز است

 24. لغو سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به باکو به دلیل حضور وزیر ایرانی

 25. عربستان دو فعال زن دیگر را بازداشت کرد

پربحث‌های هفته

 1. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 2. برنده و بازنده مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون

 3. بشار اسد: بر سر روابط با ایران معامله نمی‌کنیم/هیچ مانعی برای تاسیس پایگاه‌های ایرانی در سوریه وجود ندارد / به زودی به ایران سفر خواهم کرد

 4. ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کند ولی یک روز مجبور می‌شوند با ما مذاکره کنند

 5. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 6. درشرق آسیا چه می گذرد؟

 7. جزئیاتی از برنامه دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران

 8. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 9. گوترش: موشک‌های شلیک‌شده به عربستان «ساخت ایران» است

 10. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 11. ظریف: اقدام کانادا به زیان آنها خواهد بود

 12. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 13. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 14. آینده رابطه ایران و عربستان؛ دشواری هایی در محتوا و تعارض در سیاست ها

 15. کاخ سفید: ترامپ با خروج از برجام رهبری آمریکا در عرصه جهانی را بازگردانده است

 16. ایزدی: روحانی از کره شمالی یاد بگیرد/ در صحنه دیپلماسی داریم پشت هم امتیاز می دهیم

 17. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 18. آمریکا از شورای حقوق بشر ملل متحد هم کنار می کشد

 19. خیال پردازی ترامپ از توافق با ایران

 20. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 21. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 22. تشدید مناقشه چین و آمریکا با اقدام جدید ترامپ

 23. ناامن‌ترین مناطق جهان شناخته شدند

 24. امارات مدعی حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله شد

 25. اردوغان: به عملیات‌مان در سوریه و عراق ادامه می‌دهیم

آخرین عناوین