مؤثرترین راه‌های از بین بردن بوی بد یخچال چیست؟

  4030204102

بوی بد یخچال آزاردهنده است. تصور ما این است که یخچال لز مواد خوراکی نگهداری می‌کند؛ نه اینکه بوی بدی بدهد و خوراکی‌ها هم بوی بدی بگیرند. اما راه‌های از بین بردن بوی بد یخچال چیست؟

مؤثرترین راه‌های از بین بردن بوی بد یخچال چیست؟

بوی ناخوشایند انسان را کلافه کرده و حس بدی و ناپاکی می‌دهد؛ به خصوص اینکه این بو از یخچال به مشام ما برسد. در این مطلب از الف قصد داریم درمورد از بین بردن بوی بد یخچال صحبت کنیم. راه‌های از بین بردن بوی بد یخچال کدامند؟ راه‌های زیاد و راحت و جالبی برای انجام این کار وجود دارد. با ما همراه باشید.

از بین بردن بوی بد یخچال با شستشو

شست‌وشو و خارج کردن منبع بوی نامطبوع، از دیگر راهکارهایی است که برای از بین بردن بوی بد یخچال پیشنهاد می‌شود. اولین نکته‌ای که باید هنگام شست‌وشوی یخچال مورد توجه قرار دهید، این است که هرگز از مواد شیمیایی برای این کار استفاده نکنید. چون همان‌طور که می‌دانید یخچال محل نگهداری مواد غذایی است و مواد شیمیایی به سرعت جذب مواد خوراکی شده و می‌تواند بر سلامت شما و خانواده‌تان تاثیرات بدی بگذارد.

برای شست‌وشوی محیط داخل یخچال، می‌توانید محلول آب و سرکه یا آب و جوش شیرین را مورد استفاده قرار دهید. برای تهیه محلول آب و سرکه، ۴۰ درصد از ظرف را با سرکه و ۶۰ درصد باقی‌مانده را با آب پر کنید. اما برای تهیه محلول جوش شیرین و آب، نیمی از ظرف را با جوش شیرین و نیم دیگر را با آب پر کنید. اگر مایلید بوی مطبوعی در یخچال ایجاد کنید، می‌توانید از مخلوط عصاره طبیعی وانیل یا بادام با آب استفاده کنید. بهتر است ۶۰ درصد ظرف را از وانیل یا بادام و ۴۰ درصد باقی مانده را از آب بپوشانید. البته از صابون هم می‌توانید برای شست‌وشوی قسمت‌های داخلی یخچال استفاده کنید.

از بین بردن بوی بد یخچال با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از موادی است که در از بین بردن بوهای نامطبوع معجزه می‌کند. برای استفاده از جوش شیرین بهتر است ابتدا یخچال را از برق بکشید و کلیه مواد غذایی را از آن خارج کنید. سپس مقداری جوش شیرین در یخچال بگذارید و اجازه دهید درب یخچال ۵ الی ۶ ساعت بسته بماند. با قرار دادن جوش شیرین درون یخچال همه ذرات بوی موجود در فضای یخچال به راحتی جذب جوش شیرین می‌شوند و از بین می‌روند. همچنین می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در یخچال همیشه مقداری جوش شیرین درون آن نگهداری کنید.

از بین بردن بوی بد یخچال با قهوه

قهوه تازه علاوه بر اینکه بوی بد یخچال و فریزر را از بین می‌برد به خوشبو شدن آن نیز کمک می‌کند. بنابراین اگر بوی قهوه را دوست دارید می‌توانید از این ماده برای خوشبو کردن یخچال و فریزر استفاده کنید. قهوه تازه را داخل یک ظرف تمیز و خشک بریزید و آن را درون یخچال قرار دهید و بگذارید ۲ الی ۳ روز در یخچال بماند. بعد از گذشت این مدت می‌بینید که بوی نامطبوع یخچال برطرف شده است. برای کارایی بیشتر می‌توانید جوش شیرین و قهوه را با یکدیگر مخلوط کرده و در یخچال قرار دهید تا تاثیر آن دو برابر شده و بوی یخچال زودتر از بین برود.

رفع بوی بد یخچال با نوشابه

نوشابه یکی از موادی است که می‌توان از آن برای برطرف کردن بوی بد یخچال استفاده کرد زیرا نوشابه می‌تواند همه بوهای یخچال را به خود جذب کند. برای این کار مقداری نوشابه گازدار را در یک ظرف بدون در بریزید و آن را در یخچال قرار دهید. پس از گذشت چند ساعت بوی بد یخچال از بین می‌رود. با اضافه کردن یک قاشق غذاخوری وانیل به نوشابه بوهای تندتر زودتر رفع شده و باعث خوشبو شدن یخچال می‌شود.

از بین بردن بوی بد یخچال با زغال

یکی از روش‌های موثر در برطرف کردن بوی‌های نامطبوع یخچال و فریزر استفاده از زغال است. ابتدا دمای یخچال را به حداقل برسانید و یک ظرف کوچک بدون در که حاوی پودر زغال است را داخل یخچال بگذارید. پس از گذشت سه الی چهار روز بوهای بد یخچال به کلی برطرف می‌شود. در این روش نیازی به خاموش کردن یخچال نیست و می‌توانید مواد غذایی را نیز در یخچال نگهداری کنید. پس از هر بار مصرف پودر زغال می‌توانید آن را به مدت ۲۰ دقیقه در فر بگذارید تا زغال دوباره خاصیت خود را بازیابی کند و بتوانید مجدداً از آن به عنوان بوگیر استفاده کنید.

از بین بردن بوی گوشت گندیده در یخچال

ابتدا گوشت فاسد شده را از یخچال خارج کرده، یخچال را خاموش کنید. مقداری جوش شیرین را در یک ظرف ریخته و درون یخچال قرار دهید سپس درب یخچال را بسته و بگذارید جوش شیرین ۶ ساعت در یخچال بماند. با این کار به‌راحتی می‌توانید بوی گوشت را از بین ببرید. همچنین می‌توانید از مواد دیگری مثل سرکه، جو پرک، میخک، لیمو و یا اسانس وانیل نیز به همین صورت استفاده کنید.

استفاده از محلول سرکه و آب

یکی از روش‌هایی که به سادگی می‌توان برای رفع بوی بد یخچال به کار برد، قرار دادن یک ظرف حاوی محلول رقیق شده سرکه با آب است. بهتر است آب به میزان۴ برابر بیشتر از میزان سرکه باشد تا بوی سرکه در یخچال باعث اذیت و آزار نشود.

استفاده کردن از سیب زمینی

اگر قصد دارید بوی بد یخچال خود را رفع کنید می‌توانید پوست اطراف سیب زمینی را جدا کنید و سپس آن را به چند تکه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در یک ظرف قرار دهید و در بخش‌های مختلف یخچال بگذارید. نگه داشتن سیب زمینی به این روش نهایتاً به مدت ۲ تا ۴ روز امکان‌پذیر است و پس از این مدت باید آن را با یک سیب زمینی تازه تعویض کنید.

از بین بردن بوی بد یخچال با وانیل

یکی از موادی که در دسترس است و می‌توان در رفع بوی بد یخچال و فریزر از آن استفاده کرد، وانیل است. می‌توانید مقداری پودر وانیل و یا مایع آن را در یک ظرف بریزید و سپس در یخچال قرار دهید.

روش دیگری که برای استفاده از وانیل مایع کاربرد دارد، آغشته کردن یک تکه پارچه و یا پنبه به وانیل مایع است. در صورتی که از این روش استفاده می‌کنید، پارچه را پس از آغشته کردن به وانیل، در ظرف بگذارید و سپس در یک قسمت از یخچال قرار دهید تا بوی نامطبوع برطرف شود.

میخک و رفع بوی بد یخچال

میخک به دلیل بوی تندی که دارد، می‌تواند بوها را به خود جذب کرده و از بین ببرد. در نتیجه می‌توانید در موارد لزوم از این روش استفاده کنید و مقداری میخک را به تنهایی در داخل دستگاه قرار دهید.

در روش دوم استفاده از میخک می‌توانید موادی مانند مرکبات را برش دهید و کمی به میخک آغشته کنید و سپس در یخچال قرار دهید تا مسئله رفع شود.

جو دوسر و از بین بردن بوی بد یخچال

جو دوسر ماده موثر دیگر در از بین بردن بوهای نامطبوع یخچال است. این روش بسیار آسان است و کافی است که یک کاسه حاوی جو دوسر را به مدت ۴ تا ۵ روز درون یخچال نگهداری کنید تا بوهای ناخوشایند از بین بروند و همچنین می‎‌توانید از این روش به طور دائم برای جلوگیری از بروز بوی ناخوشایند درون یخچال بهره ببرید . فقط لازم است به خاطر داشته باشید که باید کاسه حاوی جو دوسر را در فواصل ۷ تا ۱۰ روز با کاسه جدیدی جایگزین کنید .

نکات مهم برای جلوگیری و از بین بردن بوی بد یخچال

 • تمیز کردن مرتب قفسه‌ها و فضای داخلی یخچال از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند.
 • بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی و ایجاد بو در یخچال، مواد غذایی را در ظروف در بسته بریزید و درون یخچال نگهداری کنید.
 • مواد غذایی درون یخچال را مرتب بررسی کنید و موادی که در حال خراب شدن است دور بریزید.
 • اگر مواد غذایی درون یخچال ریخت فوراً آن را با پارچه یا با استفاده از محلول سرکه تمیز کنید.
 • برای فریزر نیز می‌توان از همین نکات استفاده کرد.

همان‌طور که در مقاله بالا اشاره شد، ابتدا بهتر است تلاش کنیم تا از ایجاد بوی بد جلوگیری کنیم. به طورمرتب یخچال را تمیز کنیم و مواد غذایی را بررسی کنیم تا خراب نشده باشند. گاهی پیش می‌آید که چند روز خانه نیستیم و یخچال به دلایل مختلفی ممکن است بوی بدی بگیرد، در این صورت از راه‌کارهایی که بیان شد می‌توانید استفاده کنید و یخچال خود را خوشبو و تمیز کنید.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 14. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 15. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 18. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 19. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 20. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 21. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 22. سخت، اما گذرا...

 23. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 24. خاری در چشم دشمنان

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین