توضیحات وزیر جهاد کشاورزی به مجلس درباره نحوه پرداخت یارانه گندم

گروه سیاسی الف،   4010218037 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این‌که یارانه گندم حذف نمی‌شود، گفت: این یارانه از روی کالا به افراد منتقل می‌شود تا افراد بتوانند مدیریت بهتری انجام دهند.

توضیحات وزیر جهاد کشاورزی به مجلس درباره نحوه پرداخت یارانه گندم

به گزارش ایسنا، سید جواد ساداتی‌نژاد در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس و در جریان بررسی گرانی‌های اخیر، به ارائه گزارشی درباره موضوع گرانی گندم اشاره و اظهار کرد: در شرایط جاری، دنیا با دو موضوع افزایش قیمت در حوزه محصولات کشاورزی به ویژه غلات و روغن به عنوان اهداف مهم غذایی مواجه است.

وی اظهار کرد: شتاب قیمت در این حوزه از اسفندماه سال قبل با رشد بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده و در برخی اقلام ۱۲۰ درصد رشد داشته است. همچنین از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز در حوزه‌های مختلف امنیت غذایی بین ۳۵ تا ۸۰ درصد افزایش قیمت در انواع مختلف روغن و غلات مواجه بودیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به درگیری میان روسیه و اوکراین خاطرنشان کرد: جنگ روسیه و اوکراین نیز تاثیراتی در این زمینه داشته است. آن منطقه ۷۰ درصد روغن و ۳۰ درصد غلات جهان را تامین می‌کند.

ساداتی‌نژاد با بیان این‌که امروز دنیا با مساله‌ای به عنوان کمبود تولید غلات و محصولات اساسی کشاورزی و همچنین افزایش قیمت این محصولات مواجه است، اظهار کرد: طبیعی است تمام دولت‌ها برای پایداری امنیت غذایی‌شان تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به استمرار خشکسالی در کشور از سال گذشته گفت: در سال ۱۳۹۹، ۸.۵ میلیون تن گندم وارد کشور شد این میزان در سال گذشته به ۶ میلیون تن رسید و امسال نیز واردات گندم عدد ۴.۵ میلیون تن را نشان می‌دهد که این نشانگر اهمیت موضوع گندم برای ماست.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: با توجه به این‌که طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها موضوعی مهم و مورد توافق مجلس شورای اسلامی و دولت است و در سال جاری نیز در قانون بودجه الزاماتی در این خصوص وجود دارد، طبیعی است که مجلس و دولت به تلاش و همکاری مضاعفی در این خصوص نیازمند هستند. در این زمینه ستادی در دولت به ریاست معاون اول ریاست جمهور و با حضور وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اقتصادی وجود دارد که برنامه ریزی لازم را انجام می‌دهند تا آنچه که به عنوان هزینه مازاد خانوار عنوان می‌شود به بهترین نحو ممکن جبران و سند حمایتی در این خصوص تعیین شود.

ساداتی نژاد ادامه داد: قطعا دو ماه پیش از اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، یارانه مربوطه به حساب مردم واریز می‌شود تا هیچ دغدغه‌ای برای مردم دراین خصوص وجود نداشته باشد. همچنین اطلاع‌رسانی لازم در زمان اجرای طرح نیز برای مردم انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: یارانه‌ها حذف نمی‌شوند بلکه از روی کالاها به افراد منتقل می‌شود تا افراد بتوانند مدیریت بهتری داشته باشند. رانت و فساد زیادی در حوزه یارانه‌ها طی سال‌های گذشته وجود داشته و این موضوع باعث کاهش بهره‌وری و همچنین صادرات بی‌رویه در حوزه گندم شده است. این حوزه همچنین به دلیل عدم اهمیت کیفیت به خاطر قیمت پایین ضایعات زیادی را تولید می‌کند. قاچاق فزاینده گندم به علت پایین بودن قیمت نسبت به کشورهای همسایه نیز از دیگر معضلات موجود در حوزه گندم و پرداخت یارانه در این زمینه است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها مورد هدف دولت و در دست برنامه ریزی در ستاد تشکیل شده در این زمینه است، اظهار کرد: به دنبال آن هستیم تا مردم بتوانند از یارانه‌ها عادلانه‌تر بهره‌مند شوند. طبیعتا دهک‌های پایین بهره‌مندی بیشتری نسبت به دهک‌های بالا خواهند داشت.

ساداتی‌نژاد تاکید کرد: در مورد موضوع نان، تمام دهک‌ها و همه مردم باید از یارانه مربوطه بهره‌مند شوند و نوع اجرای طرح به نحوی خواهد بود که افراد نان را با قیمتی که امروز می‌خرند خریداری کنند، لذا هیچ افزایش قیمتی برای خرید نان برای خانواده‌های ایرانی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، ساداتی‌نژاد در ادامه توضیحات خود به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: در کشور سالانه حدود ۱۲ میلیون تن نیاز به گندم وجود دارد که از این رقم ۹ میلیون تن مربوط به گندم خبازی‌ها، دو میلیون تن مربوط به گندم صنف و صنعت، ۴۰۰ الی ۵۰۰ تن گندم مورد نیاز بخش نان صنعتی و مابقی نیز گندم بذری است. با توجه به این‌ مساله قطعا در حوزه خبازی‌ها به افزایش کیفیت نان نیازمند هستیم اما متاسفانه در این حوزه با معضلی به نام قاچاق آرد خارج از کشور مواجهیم چرا که یک کیسه آرد با قیمت ۳۸ هزار تومان به نانوایی‌ها ارائه می‌شود اما همین کیسه آرد در خارج از کشور حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ قیمت دارد.

وی تاکید کرد: برای این‌که تا زمان اجرای طرح در حفظ و نگهداری گندم به عنوان یک کالای استراتژیک تلاش کنیم، آزادسازی قیمت گندم صنف و صنعت را اجرا کردیم.

ساداتی‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: تا زمان اجرای کامل طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها ممکن است این طرح با واریز یارانه‌ها اجرا شود، اما در نهایت ما برای تحقق عدالت توزیعی به سمت اجرای طرح کالابرگ حرکت خواهیم کرد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

    2. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

    3. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

    4. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

    5. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

    6. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

    7. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

    8. یک رفتار ظریف تربیتی از شهید بهشتی که هنوز از یادها نرفته است

    9. امیدواری سخنگوی دولت به کاهش تورم در بلند مدت

    10. میز بازی خاورمیانه و صندلی خالی آمریکا

    11. دلیل ترور شهید بهشتی، قدرت «جذب حداکثری» او بود

    12. رهبر معظم انقلاب: ساختارهای فسادزا در قوه قضاییه باید در هم شکسته شود

    13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: درست کردن تبعیض در حقوق‌ها هم به برجام ربط دارد؟/ مسئولان از حال اجاره‌نشینان بی‌خبرند/ مشکل اقتصاد و ازدواج جوانان اگر حل شود حجاب هم درست می‌شود

    14. اسامی ۴۰ نماینده امضا کننده طرح استیضاح فاطمی امین + عکس از سامانه مجلس

    15. یاوه‌گویی تکراری نفتالی بنت علیه ایران

    16. ‫عوامل اصلی حادثه قطار مشهد - یزد مشخص شد

    آخرین عناوین

    بلیط هواپیما