انتقاد رئیس خانه اقتصاد ایران از برخورد ضعیف با قاچاق

گروه اقتصادی الف،   4010212044 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس خانه اقتصاد ایران با انتقاد از برخورد ضعیف با قاچاق کالا در کشور گفت: در موضوع قاچاق باید حتماً به سراغ سرمنشاها رفت. با توجه به این که شناسایی سر منشاها به راحتی قابل شناسایی است ولی برخورد با آنها صورت نمی گیرد مشخص است که یک مافیای بزرگی پشت آن است.

انتقاد رئیس خانه اقتصاد ایران از برخورد ضعیف با قاچاق

ابراهیم جمیلی به الف گفت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب در رابطه با قاچاق باید جدی گرفته شود چرا که قاچاق صدمات بسیار زیادی به اقتصاد کشور می زند و باعث می شود که اقتصاد زیرزمینی شکل بگیرد.

رییس خانه اقتصاد ایران گفت: کالای قاچاق با فاکتور  فروخته نمی شود و در دفاتر رسمی حسابها ثبت نمی شود. برای کالای قاچاق مالیات و عوارض به دولت نمی پردازند بنابراین همه این ها باعث می شود کالایی که به صورت قاچاق می آید به تولید و اقتصاد ضربه بزند. 

رییس خانه اقتصاد ایران با بیان این که خیلی از کالاهای قاچاق بی کیفیت هستند افزود: در مواد غذایی شاید تاریخ گذشته باشند، در مواد دارویی اصالت دارو و سازنده مورد سوال است، به هم دلیل است که باید برخورد با قاچاق به صورت سیستماتیک انجام بگیرد.
 
وی تاکید کرد: باید جاهایی که کالای قاچاق عرضه می‌کنند محدود شود، باید با حمل کالای قاچاق برخورد قانونی کرد و اینها همه به وسیله سیستم های هوشمند قابل رصد و  پیگیری است. 

باید به سراغ سرمنشاها رفت
جمیلی گفت: در موضوع قاچاق باید حتماً به سراغ سرمنشاها رفت. با توجه به این که شناسایی سر منشاها به راحتی قابل شناسایی است ولی برخورد با آنها صورت نمی گیرد مشخص است که یک مافیای بزرگی پشت آن است که نمی‌خواهند  به سلامت و درستی کالا وارد کشور شود بنابراین در این مورد یک تجدید نظر اساسی نیاز است. 

بخشنامه ها باید کاهش پیدا کنند
رییس خانه اقتصاد ایران در ادامه درباره صدور بخشنامه ها گفت:  بخشنامه ها در ادارات و سازمان ها و وزارت خانه ها  خیلی زیاد است که گاهی اوقات خیلی از موارد همدیگر را نقض می کنند باید آنها را کاهش دهیم.

 وی گفت: بخشنامه ها و دستورالعمل ها باید به گونه‌ای باشد که نیاز به تفسیر نداشته باشد. هر مقدار این بخشنامه ها کاهش پیدا کند بهترین راه برای کنترل و رشد اقتصاد سالم است. ما می توانیم با کاهش این بخشنامه ها به اقتصاد سالم کمک کنیم و حتما هم در این راه همه با هم باید گام بردارند.

جمیلی در ادامه افزود: این که اقتصاد کشور شرطی نشود حرف بسیار خوبی است اینکه ما از تمام امکانات و مزیت های خودمان استفاده کنیم و به سمت و سوی تولید برویم قطعاً می‌تواند تحولی در اقتصاد کشور ایجاد کند. 

رییس خانه اقتصاد ایران گفت: علاوه بر این که این کار را نکردیم حتی با مانع تراشی موجب شدیم که تولید کاهش پیدا کند.  گاهی اوقات به آمارها دقت نمی‌کنیم . آمار صادرات و واردات نشان می‌دهد که ما به ارزش افزوده توجه نمی کنیم و  هنوز داریم خام فروشی را ادامه می دهیم .

جمیلی با طرح این سوال که چرا برنامه ریزی نمی شود؟ چرا  با ایجاد صنایع پایین دستی ارزش افزوده ایجاد نمی کنیم گفت: البته آمارها باید بدقت مورد بررسی و بازبینی قرار بگیرد. ما باید به تفکیک اعلام کنیم که آمار صادراتی ما بر چه اساسی بوده است؟ آیا واقعاً در این آماری که اعلام می شود در چه کالاهایی می توانیم ارزش افزوده ایجاد کنیم.

رییس خانه اقتصاد ایران گفت: اگر این ها را رصد کنیم و از دانشگاهها و شرکت های دانش بنیان کمک بگیریم شاهد این نخواهیم بود که قیمت هر تن کالای وارداتی ما دو و نیم یا سه برابر کالای صادراتی شود بنابراین باید تلاش کنیم این رقم را به همدیگر نزدیک کنیم و به امید روزی باشیم که ارزش کالاهای صادراتی ما بیشتر از ارزش کالاهای وارداتی شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۰۸۰۲۵۱۳:۴۳:۴۰ ۱۴۰۱/۲/۲۹
ایران هتل ۱۲ ستاره قاچاقچیان است. کدام برخورد؟
ناشناس۲۵۰۸۰۵۷۱۴:۱۳:۳۹ ۱۴۰۱/۲/۲۹
عزیزم کی میخواد با قاچاق مبارزه کنه ؟
ناشناس۲۵۰۸۱۸۵۱۶:۲۰:۵۵ ۱۴۰۱/۲/۲۹
سر منشا ها در تهران است
ناشناس۲۵۰۸۲۵۷۱۷:۴۸:۰۷ ۱۴۰۱/۲/۲۹
قاچاق و قاچاقچيان و مجاري قاچاق تا كنون براي نیروها نظارتي و كنترلي مشخص است
ناشناس۲۵۰۸۲۹۲۱۸:۳۴:۳۰ ۱۴۰۱/۲/۲۹
در تمام این سال ها با کدام ( تخلف ، فساد ، ارتشاء ، آقازادگی ، ..... ) برخورد جدی و درستی انجام شده است 《 که قاچاق دومی باشد 》 .
معلم۲۵۰۸۷۹۵۱۴:۰۶:۳۸ ۱۴۰۱/۲/۳۰
بله برنج بی کیفیت هندی و روغن تاریخ گذشته که به قیمت بالا وارد میشن اونوقت نتیجه اینه که برنج ایرانی میشه کیلویی صد هزار و روغن حلبی جامد بی کیفیت ایرانی ۴۰۰ هزار
ناشناس۲۵۰۸۷۹۸۱۴:۱۳:۱۸ ۱۴۰۱/۲/۳۰
اقای جمیلی کاملا صحیح می فرمایید.لطف کنیددر موردقاچاق خاک روی .قاچاق مالیاتی .قاچاق ارز هم توضیح مختصر بدید
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 5. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 6. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 7. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 8. حکایت کارتخوان و پزشک

 9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 13. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 14. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 15. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 16. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 17. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 18. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 19. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 20. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 21. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

 22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

 23. به این میگن اعتماد بنفس

 24. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 25. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما