واکنش رئیس حزب وطن ترکیه به لغو سفر اردوغان به تهران؛ نمی توانید آمریکا را جای ایران بگذارید

گروه جهان الف،   4010120032 ۴۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رهبر حزب وطن ترکیه در یک مصاحبه اظهاراتی در رابطه با مسائل روز داخلی ترکیه مطرح کرد و لغو سفر رئیس جمهور این کشور به ایران را اشتباه بزرگ خواند.

واکنش رئیس حزب وطن ترکیه به لغو سفر اردوغان به تهران؛ نمی توانید آمریکا را جای ایران بگذارید

به گزارش فارس، «دوغو پرینچک» رهبر حزب وطن ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اولوسال» اظهاراتی در رابطه با مسائل روز داخلی ترکیه مطرح کرد.

وی درباره لغو سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به ایران گفت: لغو این سفر، پشت پا زدن به یک شانس است. چقدر خوش شانس هستیم که همسایه هایی مانند ایران، جمهوری آذربایجان، عراق، سوریه داریم. تمامی اینها تولیدکنندگان گاز طبیعی، گازوئیل و نفت دنیا هستند. ترکیه هم با بحران انرژی مواجه است. معلوم است که آقای رئیس جمهور با لغو سفر به ایران در چنین شرایطی، به شانس ترکیه پشت پا می‌زند. به نظر ما لغو این سفر اشتباه است. 

پرینچک با اشاره به این موضوع اضافه کرد، یکی از مهمترین علل تورم در ترکیه، هزینه‌های انرژی است. ترکیه با بررسی بسیار دقیق جغرافیای خود، می تواند بخوبی از فرصت‌ها با کشورهای همسایه تولید کننده انرژی استفاده کند. به تاثیر این وضعیت در ایران بیاندیشید. دو روز بعد از سفر رئیس جمهوری اسرائیل به ترکیه، رئیس جمهوری ترکیه از سفر به ایران منصرف شد. ترکیه امروز در مورد انرژی با مشکلات بسیار بزرگی مواجه است. اینکه «آمریکا به ما چه خواهد گفت؟ و یا آمریکا خواستار سرنگونی رئیس جمهوری ترکیه است»، در اصل شما با این دیدگاه به آمریکا پیام می‌دهید و می‌گویید «ای آمریکا مرا سرنگون نکن، من به ایران نمی روم». 

غرب رو به افول است و نباید به آن اعتماد کرد

وی همچنین افزود: موازنه ها در جهان به هم خورده است. غرب رو به افول و سلطنت دلار رو به زوال است. دیگر نمی توان از موازنه و یا تعادل سخن به میان آورد. هیچ موازنه‌ای میان آتلانتیک و آسیای رو به رشد وجود ندارد. آتلانتیک در هر جا شکست می خورد. ترکیه با بازی کردن به همراه مهره شکست خورده، چه آینده‌ای برای خود رقم خواهد زد؟ لذا ما لغو سفر به ایران را اشتباه بزرگ قلمداد می‌کنیم. پاسخ رئیس مرکز ارتباطات ریاست جمهوری هم یک پاسخ جوانمردانه نبوده و برازنده دولت نیست. حال که سفر به ایران را لغو کردی، بگو «لغو کردیم». ترکیه‌ای که از سفر به ایران می ترسد.... دولت باید اعتماد به نفس داشته باشد. 

رئیس حزب وطن ترکیه اضافه کرد، در ایران، ترکیه به عنوان دولت غیرقابل اعتماد پنداشته می شود. سفر به ایران در سطح رئیس دولت، دو روز قبل از برگزاری آن لغو گردید. شما چگونه به این دولت اعتماد خواهید کرد؟ آن هم در دوره‌ای که ترکیه با بحران شدید انرژی مواجه است.... افزایش قیمت‌های انرژی، به معنای افزایش قیمت تمامی اقلام غذایی و صنایع است. ترکیه یک کشور فقیر به لحاظ انرژی است. 45 درصد از واردات، صرف انرژی می شود. در چنین فضایی که فرصت خرید انرژی ارزان وجود دارد و تحریم ها علیه ایران و روسیه مطرح است، ترکیه باید به آمریکا واکنش نشان داده و بگوید «تو نمی توانی به خرید و فروش من مداخله کنی».  آمریکا نمی تواند حزب عدالت و توسعه را تحت تاثیر خود قرار دهد، اما سیاست مماشات پیش گرفته است. می توانیم به این سیاست، «سیاست الاکلنگی» هم بگوییم. در یک سوی این الاکلنگ روسیه و در طرف دیگر کشورهای بی ارزش قرار دارند. چگونه می توانید موازنه را برقرار کنید؟ زلنسکی امروز است، فردا نیست. عبارت «سیاست متوازن» واقع گرایانه نیست. نمی‌توانید از طریق این گونه مفاهیم انتزاعی، سیاست و استراتژی تولید کنید. 

تحریمها علیه ایران و روسیه یک فرصت تاریخی برای ترکیه است

دوغو پرینچک در ادامه مصاحبه خود تاکید کرد، تحریم ها علیه ایران، روسیه و چین، یک فرصت تاریخی برای ترکیه محسوب می‌شود. چین دیگر رهبر اقتصاد جهان است. دنیا به دلیل رشد چین و هند رشد می‌کند. در چنین شرایطی، عدم تعادل میان آسیا و اروپا وجود دارد. آمار و ارقام مشخص است. به سه کشور اولی که ترکیه تجارت خارجی دارد، نگاه کنید: روسیه، چین، آلمان. آمریکا در بین این کشورها وجود ندارد. روسیه و چین سهم بسیار بزرگی در تجارت خارجی ترکیه دارند. ترکیه نمی تواند آمریکا را در مورد انرژی حتی جایگزین ایران هم بکند. صادرات به آمریکا و آلمان در چارچوب قوانین اقتصاد رو به افزایش است. این هم در بازار اقتصادی روز یک امر طبیعی می باشد. 

او در زمینه افزایش شدید تورم در ترکیه طی ماههای اخیر گفت: قیمت گوجه فرنگی به 30 لیر رسیده است. به فکر مردم باشید. چرا قیمت ها افزایش می یابد؟ بخاطر افزایش قیمت انرژی. تا زمانی که هزینه انرژی بالاست، شما نمی توانید قیمت‌ها را پایین بکشید و تورم را مهار کنید. می گویید که «تورم را من مهار خواهم کرد». چگونه؟ با افزایش تولید و ارزان کردن هزینه‌ها. گفته می شود که چین 400 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری خواهد کرد. در صورتی که سیاست صحیح اجرا کنید، این رقم برای ترکیه ظرف 10 سال به 800 میلیارد الی 1 تریلیون دلار می‌رسد.

پرینچک تصریح کرد، ما می توانیم در زمینه فناوری اطلاعات با روسیه همکاری کنیم. من از 48 شرکت صنایع دفاع که تحت عنوان USC در روسیه فعالیت می‌کنند، نامه ای دریافت کردم و آن را به شخص رئیس جمهوری ترکیه فرستادم. در این نامه می گویند ما برای همکاری در عرصه صنایع دفاع از زیردریایی گرفته تا بالگرد آماده هستیم. ولی با شجاعت و قاطعیت به این موضوع پرداخته نمی‌شود. 

وی افزود: آیا ترکیه قوی از غرب جدا می شود؟ انقلاب تولید در کشورمان موجب گسترش روابط با اروپا می‌شود. چون تولید در بخش کشاورزی و صنعت موجب سربلندی و بهبود روابط ما با دنیا می شود. ورود پول داغ به کشور 6 ماه قبل از انتخابات، تاثیری بر اقتصاد و جیب مردم نخواهد داشت. کسی هم چنین پولی را به ترکیه نمی‌دهد. شاهد جدایی مردم از حزب عدالت و توسعه هستیم. آراء این حزب و حزب حرکت ملی گرا ریزش می‌کند. نمی توانید این روند را با پول داغ به عقب برگردانید. اگر از امروز تصمیمات قاطعانه بگیرید، 10 ماه بعد نتایج آن را می‌بینید. لذا امنیت انرژی از لحاظ حزب عدالت و توسعه، سیاست انتخاباتی است و با سرنوشت ترکیه ارتباط دارد. 

وی همچنین گفت: قبلاً گفتیم بجای اینکه کشاورز ورشکسته شود، بانک ها ورشکسته شوند. اکنون می‌بینید که بانک ها سال گذشته 90 میلیارد لیر سود کرده‌اند. سود بانک ها در دو ماه اول سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته سه برابر افزایش یافته است. بهتر است بانک‌ها امسال سود نکنند. ارزیابی دلار به عنوان پول ذخیره‌ای در تمامی دنیا، از نظام تاراج و باج گیری آمریکا سرچشمه می‌گیرد. البته این وضعیت بر اقتصاد آمریکا نیز تاثیرگذار خواهد شد. در روزهای آتی شاهد این اثرات خواهیم بود. کسی انتظار نداشته باشد روسیه بخاطر تحریم‌ها، در مقابل آمریکا گردن خم کند. در حالیکه رسانه‌های غرب می گویند روسیه بیچاره شده است، ارزش روبل رو به افزایش است. اگر ترکیه نتواند از روسیه انرژی وارد کند، بیچاره می‌شود.

همکاری با سوریه از هر لحاظ برای ترکیه مهم است

رئیس حزب وطن ترکیه همچنین درباره روابط آنکارا با دمشق نیز گفت، همکاری با سوریه هم به لحاظ اقتصاد و هم امنیت کشورمان بسیار مهم است. اجتناب ما از همکاری اقتصادی و نظامی با سوریه غیرعاقلانه است. ترکیه با انقلاب تولیدی می تواند به یک کشور بزرگ تبدیل شود و چاره دیگری جز انقلاب در هر زمینه را ندارد. اکنون انقلاب به دروازه ترکیه نزدیک شده است، زیرا ترکیه مسائل خود را فقط با انقلاب می‌تواند حل کند. انقلاب، زمانی انقلاب محسوب می‌شود که تنها گزینه باشد. بجز راه حل های انقلابی، سایر گزینه ها، سناریوهای بسیار تاریک برای ترکیه محسوب می‌شوند. 

وی افزود: برات آلبایراک در دوران وزارت همواره با اتهاماتی نظیر «داماد»، «داشتن رابطه با فتح الله گولن» مواجه گردید. ولی اینها همگی پیش داوری بودند. البته در بعضی موضوعات هم مسئول بود. سیاست‌های اقتصادی آغاز شده از 1980 تا 2019 به بن بست رسید و آلبایراک پیش از دیگران به این وضعیت پی برد. افرادی مانند عبدالله گل، داوداوغلو، باباجان که ایادی آمریکا در درون حزب عدالت و توسعه بودند، از این حزب پاکسازی شدند. اما فردی مانند «اتهم سانجاک» از بطن ترکیه می‌آید و برای این حزب فعالیت می‌کند. 

آمریکا شکست خورده است، ترکیه باید در مسیر درست قرار بگیرد

وی در پایان تاکید کرد، آمریکا در همه جا شکست خورده است. اخیراً در مجارستان هم شکست خورد، در پاکستان هم شکست خواهد خورد. این هم نشان می دهد که ما وارد عصر جدید شده‌ایم. سیاست تعادل، نوعی سیاست حفظ وضعیت موجود است. تعادل یعنی چه؟ یعنی حفظ وضعیت موجود. ترکیه به تخریب وضعیت موجود نیاز دارد. زمانی که بگویید «به این شکل ادامه نمی یابد»، سیاست تعادل بی اعتبار می‌شود. ملت ترک امروز می گوید «به این شکل نمی تواند ادامه یابد». در مجارستان، حزب جمهوری خلق شکست خورد. در ترکیه بعد از انتخابات خواهیم گفت « آمریکا در ترکیه شکست خورد». ترکیه محکوم به حزب عدالت و توسعه نیست. امیدواریم حزب عدالت و توسعه در این روند بخود بیاید و محرکه‌های ملی در درون حزب به حرکت درآیند. ما به ترکیه اعتماد می کنیم و در کنار تسلیم شدگان قرار نمی‌گیریم. ترکیه یک راه حل تولید خواهد کرد و اکثریت قریب به اتفاق اعضا و طرفداران حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی گرا در این راه حل سهیم خواهند شد. باید کشتی ترکیه در مسیر صحیح پیش برود.

دیدگاه کاربران

کوروش فرهودیان۲۴۶۰۴۰۵۱۴:۲۲:۰۲ ۱۴۰۱/۱/۲۰
این کوتوله سیاسی و اجتماعی یعنی اردوغان دشمن ایران و ایرانی است و همچون اجداد ش فکر بزرگی کردن در‌جهان داره نه اصلی داره ن دینی و فقط هنرپیشه است دوست صمیمی اسرائیل و صهیونیسم است و نوکر پول عربستان ما با یار‌گیری اشتباه خودمان را گمراه کرده ایم
ناشناس۲۴۶۱۲۱۲۰۶:۵۴:۰۸ ۱۴۰۱/۱/۲۱
عربستان چه ربطی به ترکیه دارد چرا همه خطاهای عالم را به عربستان ربط میدهید خود عربستان همین الان درگیر مشکلات بیشماری است. این تحلیل های آبکی ما را به جایی نمیبرد جز ایجادکینه و دشمنی ناتمام
علی۲۴۶۰۴۷۴۱۵:۳۱:۲۹ ۱۴۰۱/۱/۲۰
ترکیه نیازی به نفت و گاز ایران نداره از روسیه ارزان تر خواهد خرید از اون ور هم گاز و نفت آذربایجان متفق اصلی ترکیه هم هست
هاشمی۲۴۶۰۵۷۳۱۷:۴۸:۳۰ ۱۴۰۱/۱/۲۰
این طور نیست اخه فقط نفت و گاز مهم نیست ثبات مهمه اذربایجان ملت خودش را با زور تفنگ سرپا نگه داشته عزیز
اسکندر۲۴۶۰۶۷۰۱۹:۳۰:۲۴ ۱۴۰۱/۱/۲۰
تو از سیاست و اقتصاد چی میفهمی چرا الکی اظهار نظر میکنی
ناشناس۲۴۶۰۶۸۲۱۹:۳۶:۰۳ ۱۴۰۱/۱/۲۰
روسیه و ایران کنارهم هستند آذربایجان هم فهمیده باید کجا بایسته ترکیه هنوز نفهمیده
ناشناس۲۴۶۰۵۲۳۱۶:۳۲:۳۰ ۱۴۰۱/۱/۲۰
آقای اردوغان یه بارازکودتانجادت دادیم اینبارخودمان کودتاراه میندازیم پس درست ومنطقی فکرکن آباریکلا
ناشناس۲۴۶۰۵۲۸۱۶:۳۷:۱۴ ۱۴۰۱/۱/۲۰
این دروغگو و ستون پنجم آمریکا در منطقه همان بهتر که قدم نحسش را به ایران عزیز نگذارد
حسین۲۴۶۱۲۵۳۰۸:۱۴:۳۱ ۱۴۰۱/۱/۲۱
گل گفتی ما احتیاجی به پول اردوغان نداریم
!!!۲۴۶۰۵۳۲۱۶:۴۶:۴۹ ۱۴۰۱/۱/۲۰
هرکه بفکرخویشه کسی دلش بحال مانسوخته ودوست مانیست .
ناشناس۲۴۶۰۵۴۰۱۶:۵۸:۰۷ ۱۴۰۱/۱/۲۰
اردوغان منافق واقعیست .خطر او برای ایران از آمریکا واسرائیل بدتره.مسئولان بابد دقیقا مواظب طرحهای خیانت بار اردوغان باشند وفریب چهره دوروی اورا نخورند.او صد درصد ازپشت به.ایران وعراق وسوریه خنجر خواهد زد ودر اینراه نوکرش علیف.دست بسینه ايستاده
ناشناس۲۴۶۱۰۷۵۰۱:۴۳:۵۸ ۱۴۰۱/۱/۲۱
احسنت به شما
علی اصغر همدانی۲۴۶۰۵۴۳۱۷:۰۶:۰۱ ۱۴۰۱/۱/۲۰
هر کس بدنبال کسب عزت است بداند عزت متعلق به خدا و رسول و مومنان است، ولی منافقین این را نمی دانند(قرآن کریم)
ناشناس۲۴۶۰۵۵۰۱۷:۱۴:۲۰ ۱۴۰۱/۱/۲۰
بگردید و یک نفر نخاله پیدا کنید تا آنچه را که دوست دارید بگوید. اما واقعیت آن است که هر کسی دیگر به جای اردوغان بود به سمت امریکا غش می کرد.
بهزاد اوخساری۲۴۶۰۵۵۲۱۷:۱۶:۳۰ ۱۴۰۱/۱/۲۰
ببین ترکیه به چه روزی افتاده که پرینجک براش نسخه میپیچه اونم با افتادن تو آغوش پوتین.
ناشناس۲۴۶۱۳۳۱۰۹:۵۹:۳۳ ۱۴۰۱/۱/۲۱
جوک نگو. فعلأکه تو دامان صهیونیستها وامریکا غش کرده تا پوتین. همین اروپا وامریکا ترکیه رو نقره داغ کردن. با بیرون انداختن از پروژf35 واتحادیه اروپا.
ناشناس۲۴۶۰۵۵۵۱۷:۱۹:۲۱ ۱۴۰۱/۱/۲۰
اصلا حس خوبی نسبت به اردوغان نداشتم و ندارم از آدمهای دورو باید ترسید این اردوغان موندنش در قدرت رو مدیون ایرانه اما برای بحث ایران و آذربایجان اولین خیانت رو به ایران کرد
ناشناس۲۴۶۰۵۶۳۱۷:۳۴:۰۸ ۱۴۰۱/۱/۲۰
ترکیه توی منطقه از همه خائن تره و اردوغان غرب پرستی بیش نیست. اعتماد به امثال این کشورها اشتباه محضه. بااون سریالای خونه خراب کنشون
ناشناس۲۴۶۰۸۰۲۲۱:۳۰:۳۷ ۱۴۰۱/۱/۲۰
خب سریال ترکیه ای نگاه نکن من با اینکه مذهبی نیستم نگاه نمیکنم
حافظ۲۴۶۰۵۶۷۱۷:۳۷:۳۲ ۱۴۰۱/۱/۲۰
چرا هر کسی فکر سود بردن از تحریم ها ایران است وترکیه و روسیه و چین ونزوئلا و.. نباید فکر منفعت رساندن باشند باید دست از منافع گروهی برداشت ومنافع ملی جایگزین شود مردم ایران لایق بهترین هستند ولی کجا هستیم
حمید۲۴۶۰۵۸۰۱۷:۵۸:۴۳ ۱۴۰۱/۱/۲۰
خوب اینها رقیب هستند و هرچرتو پرتی بهم میگن اما ایران اگه ضرر بیشتری نداسته باشه منافع بیشتری برا همسایگان ندارد ون هیچ تعامل اقتصادی و سیاسی ندارد
علی۲۴۶۰۵۸۱۱۸:۰۳:۱۵ ۱۴۰۱/۱/۲۰
بلاخره هرکس تز خود معرفی می کند جهت توپاندن وجهه دیگران سیاست مداران حرف دل خود می زنند بعضی مواقع اصلا درست از آب در نمی اید درجنگ عراق وآمریکا فقط حرف یکی درست از آب در امد وبقیه اصلا درست نبود
بابک خرمدین۲۴۶۰۶۰۶۱۸:۲۶:۳۳ ۱۴۰۱/۱/۲۰
ایران باید با برقراری رابطه با آمریکا کاری کند که مانند گذشته کشورهای بی سروبی پایی مثل ترکیه و عربها آرزوی نوکری برای ایران را داشته باشند.
نیکزاد۲۴۶۰۶۰۷۱۸:۳۰:۴۴ ۱۴۰۱/۱/۲۰
ترکیه برای ایران عددی نیست . ایران چهار راه جهانه ، اگر سیاست مداران ایران روش درست روابط با تمام کشورها در پیش بگیرند .مدت ۵ سال ایران به ابرقدرت نظامی و اقتصادی و سیاسی تبدیل میشود
ناشناس۲۴۶۰۶۱۲۱۸:۳۵:۰۳ ۱۴۰۱/۱/۲۰
ایران محتاج آمدن انسانهای کوته بینی مانند اردوغان نیست این را گذشت زمان به او ثابت خواهد کرد
ناشناس۲۴۶۰۶۲۶۱۸:۴۶:۵۳ ۱۴۰۱/۱/۲۰
این مطالب مواضع همیشگی ایشان بوده و تازگی ندارد.
ناشناس۲۴۶۰۶۳۸۱۹:۰۰:۱۷ ۱۴۰۱/۱/۲۰
اب عراق سوریه را بستند. نفت می برند غیررسمی.
حسن۲۴۶۰۶۴۱۱۹:۰۰:۴۳ ۱۴۰۱/۱/۲۰
معلوم نیست این ترکیه در مسیر کدام دین و مذهب است.بخاطر پول هر کاری می‌کنند آخرش هم ورشکسته.پس پولی که با داعش بدست آوردید چی شده؟
ایرانی۲۴۶۰۶۶۳۱۹:۲۴:۱۲ ۱۴۰۱/۱/۲۰
دیر یا زود اردوغان از صحنه سیاسی ترکیه حذف خواهد شد
ناشناس۲۴۶۰۶۷۳۱۹:۳۱:۳۴ ۱۴۰۱/۱/۲۰
فقط به منافع ملی کشورش وانقلاب در تولید صنعنی اهمیت میداد.این آقا یک سیاستمدار آگاه ست..رشد اقتصادی کشورش الویت اولش بود
سلمان۲۴۶۰۶۹۰۱۹:۴۵:۲۱ ۱۴۰۱/۱/۲۰
آمریکا در حال فروپاشی است و راهی به جز فروپاشی ندارد ، همانطور که روسیه در دو راهی ناگزیر راهی به جز خلع سلاح اوکراین نداشت ، اما این کجا و آن کجا ، مسیر روسیه رو به روشنایی است اما آمریکا رو به تاریکی مطلق میرود
کررار۲۴۶۰۷۱۲۲۰:۰۷:۵۴ ۱۴۰۱/۱/۲۰
نیازی نیست ترکیه باایران ارتباط برقرارکنه من هیچ نیازی به ترکیه نداریم هرچی بدبختی الان توی ایران هست ازهمین ترکیه هست دوری ودوستی بااردوغان خیلی بهترازدوستی خاله خرسه هست
ناشناس۲۴۶۰۷۲۹۲۰:۱۷:۱۸ ۱۴۰۱/۱/۲۰
در حال حاضر، به طور غیر رسمی نفت سوریه و عراق در مقابل جوی آبی معاوضه می شود.
ناشناس۲۴۶۰۷۳۷۲۰:۲۹:۳۰ ۱۴۰۱/۱/۲۰
نفت آذربایجان بدرد عمه ش میخوره تمام کشورهای آسیا به ایران‌ احتیاج دارند زنده باد ایران وایرانی
علیرضا۲۴۶۰۷۴۴۲۰:۳۸:۱۲ ۱۴۰۱/۱/۲۰
بله راهی که این عثمانی در پیش،گرفته خیلی وقت رو به شکست مخصوصا حمایت از داعش و اسراییل و کارهای اقتصادی
حسین۲۴۶۰۷۵۵۲۰:۴۶:۰۸ ۱۴۰۱/۱/۲۰
اردوغان یک آدم اقتصادیست. وقتی میبینه سفر به ایران نفعی براش نداره. چه دلیلی داره بیاد اینجا. مثلا بیاد چه قراردادهایی امضا کنه
فرهاد۲۴۶۰۷۶۱۲۰:۵۳:۵۹ ۱۴۰۱/۱/۲۰
ما همینطوری بدبخت هستیم گاز به ترکیه ندهیم اونها هم بدبخت بشن.اردوغان حزب باده
کرمان۲۴۶۰۷۸۳۲۱:۱۵:۲۸ ۱۴۰۱/۱/۲۰
جناب اردغان چرخشی مثل مار می‌ماند درهر رنگی که می‌رود همان رنگ می‌شود عواقبش مانند صدام خواهد شد درآینده ای نچندان دور
تقی۲۴۶۰۸۰۳۲۱:۳۰:۵۱ ۱۴۰۱/۱/۲۰
اردوغان منافق حزب باد
مجید۲۴۶۰۸۱۰۲۱:۳۵:۵۹ ۱۴۰۱/۱/۲۰
ترکیه تا ابد به ایران مدیون هست ،مدیون خواهد بود اردوغان گرایشش به غرب بوده از اول و نابود خواهد شد
سهراب۲۴۶۰۸۱۱۲۱:۳۶:۱۰ ۱۴۰۱/۱/۲۰
همه دارن فرهنگ خودشون را نشون میدن و فحش میدن به ترکیه ولی تعطیلات ر ادر ترکیه سپری میکنند
ناشناس۲۴۶۰۸۶۲۲۲:۰۸:۰۱ ۱۴۰۱/۱/۲۰
این حزبک هیچ ارزشی در ترکیه ندارد!
هموطن۲۴۶۰۹۰۷۲۲:۵۱:۵۱ ۱۴۰۱/۱/۲۰
بنظرتون ایران در موقعیت ترکیه بود به سمت آمریکا و ابرقدرت جهان نمیرفت؟؟؟!
هاشمی۲۴۶۱۰۵۳۰۱:۱۶:۲۷ ۱۴۰۱/۱/۲۱
کودتا پایان کار اردوغان
ناشناس۲۴۶۱۱۶۲۰۵:۲۹:۴۱ ۱۴۰۱/۱/۲۱
حقابه ارس در شمال و دجله فرات اروند رود در جنوب را بدهد تا زیر گرد و خاک نمانیم
مجید۲۴۶۱۲۱۹۰۷:۰۷:۰۴ ۱۴۰۱/۱/۲۱
همه اینارو ول کن. اینو بچسب که ترکیه فقط فکر مردمشه و فکر منافع مردمش واین یعنی سیاست.
علی۲۴۶۱۲۹۱۰۹:۰۷:۵۹ ۱۴۰۱/۱/۲۱
اردوغان هر 1ساعت عوض میشه این جور ادما به درد دوستاش هم نمی خوره
ناشناس۲۴۶۱۳۴۲۱۰:۱۳:۱۷ ۱۴۰۱/۱/۲۱
اردوغان دنبال منافع خودشان میگرده نباید اطمینان کرد
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. بی‌ریشی و بدریشی

 3.  از یک توهم به توهمی دیگر ! 

 4. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 5. قرارداد مستاجران به طور خودکار تمدید می‌شود

 6. تعیین سقف افزایش اجاره‌بهاء در دولت/ تصویب طرح دو فوریتی در مجلس

 7. اظهارات عجیبی که برنامه طبیب تلویزیون را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد!

 8. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 9. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 10. هک شبکه تلوزیونی اسرائیل و پخش کلیپ حاج قاسم

 11. سرانه دندانپزشک در ایران ؛ از آخر جزء اولی ها هستیم !

 12. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 13. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 14. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 15. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 16. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 17. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 18. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 19. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 20. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 21. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

 22. تولد خودروی ایرانی- روسی در سن‌پترزبورگ

 23. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 24. ازغدی: بی‌تفاوت شدن جامعه نسبت به مسأله ازدواج خط قرمز قرآن است

 25. داوه‌تا کورمانجی

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما