حاشیه‌های یک دیدار صمیمی / همسر رییسی پای درد‌ دل زنان کارآفرین نشست

راحیل حقیقی    4000325094 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
حاشیه‌های یک دیدار صمیمی / همسر رییسی پای درد‌ دل زنان کارآفرین نشست

ساعت 8:50 دقیقه صبح، جایی در مرکز شهر تهران. سارا با چند خانم دیگر که نمی‌شناسمشان آن طرف خیابان ایستاده‌اند. می‌روم سمتشان می‌گوید ماشین منتظر است تا به محل برگزاری جلسه ببرتمان.

آخرهای دیشب دعوت شده‌ام به جلسه دیدار با خانم جمیله سادات علم‌الهدی، همسر آقای رییسی کاندیدای مطرح ریاست جمهوری این روزها. کمی در رودربایستی، دعوت دوست بزرگوارم را قبول کرده‌‎ام. حوصله جلسه‌های تشریفاتی را ندارم. به خودم نهیب می‌زنم که سخت نگیر، یک ساعت مینشینی سخنرانی گوش می‌دهی میایی بیرون دیگر!

خودرو مقابل درب سفید رنگی می‌ایستد، آقایان با احترام دعوتمان می‌کنند داخل، کسی برای بازرسی بدنی و کیف و موبایل نمی‌آید. راهنماییمان می‌کنند طبقه بالا برای جلسه.

خانم‌ها یک به یک می‌آیند. انتظار دیدن این تعداد خانم با ظاهرهای کاملا متفاوت را در یک جلسه رسمی ندارم. راستی اینها قرار است با جمیله علم‌الهدی دیدار کنند؟!

 یکی لاک رنگ روز به ناخن دارد، آن یکی روسری‌اش را تا بالای چشمش پایین کشیده، یکی جوراب نازک به پا دارد با موهای هایلات کرده، آن یکی به قدری پوشیده است که چهره‌اش اصلا قابل تشخیص نیست. هر یک اما در حیطه کاری خود متخصص‌اند و کارآفرین.
منتظرم عکاسی، فیلم بردار و خبرنگاری بیاید اما کسی نیست.

خانم محترم و ساده‌ای در آستانه در اتاق ظاهر می‌شود. لبخند به لب با همه سلام و علیک می‌کند، خانم‌ها پاسخ می‌دهند. فکر می‌کنم از مدعوین است. مدیر جلسه معرفی می‌کند: سرکار خانم دکتر علم‌الهدی!

با تعجب و دقیق نگاهش می‌کنم نه از لباس‌ها و اکسسوری‌های برند و مارک خانم‌های برخی از مسئولین در ظاهرش خبری است نه اصلا رفتار خاصی دارد که معذب بشویم، خیلی صمیمی و خودمانی می‎آید می‌نشیند کنار خانم‌ها. به یکی دو نفر که دورترند اشاره و تعارف می‌کند که بیایند بنشینند کنارش. همینقدر بدون تشریفات! همینقدر خودمانی!

مدیر جلسه شروع می‌کند: خانم‌های حاضر در جلسه، تعدادی از بانوان توانمند و کارآفرین سرزمینمان هستند در حوزه تولید، برخی در حوزه حقوقی فعالند، تعدادی نیز از فعالان اجتماعی بانوان هستند. همه آماده‌ایم سخنانتان را بشنویم.

جمیله علم‌الهدی ضمن خوشامدگویی به حضار که کمتر از 30 نفر هستند می‌گوید: قرار نیست من صحبت کنم. آمده‌ام بشنوم از فعالیت‌ها و دغدغه‌های خانم‌ها، از تلاش و زحماتشان بلکه مشکلی حل و گره‌ای گشوده شود.

انتظار این یکی را حقیقتا نداشتم.

خانم‌ها یک به یک شروع می‌کنند به معرفی خودشان، از تخصص و مهارت و حوزه فعالیت‌شان می‌گویند.

همچنان منتظر عکاس و فیلمبردارم!

خانم‌ها  در حوزه‌های مختلف از صنعت فولاد و پتروشیمی و بیوتکنولوژی گرفته تا حوزه‌های استارت‌آپی و شرکت‌های دانش‌بنیان از دغدغه‌هایشان می‌گویند، از نگرانی‌هایشان، از راه‌هایی که رفته‌‎اند، موانعی که با آنها برخورد دارند و ... راحت و صمیمی سخن می‌گویند و او می‌‎شنود.
اینجا کسی برای گرفتن پست در دولت احتمالی آیت الله رئیسی نیامده ،کسی خودش را نمی‌کُشد که جایگاهی در دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. اینها واقعاً زنانی هستند که از هیچ شروع کرده‌اند، روی پای خودشان ایستاده‌اند و تلاش کرده‌اند و تلاش و تلاش.

جمیله سادات علم الهدی نام تک تک افراد را می پرسد، نکاتشان را یادداشت می‌کند. هرکجا ابهامی است سوال دقیق می‌پرسد، از شنیدن برخی طرح‌ها و تلاش‌ها به وجد می‌آید.

45 دقیقه از جلسه گذشته اما همچنان خبری از عکاس و تصویربردار نیست!

در میان صحبت‌های بانوان گاهی اظهارنظرهایی می‌کند.

 می‌گوید حاج آقا (آیت الله رئیسی) معتقد است زنان باید خود به وسط میدان بیایند، که از نگاه قیم مآبانه به بانوان بیزار است چه این نگاه فردی باشد چه گروهی و جناحی و حزبی. می‌گوید آقای رییسی معتقد است خانم‌ها خودشان باید طرح بدهند، ایده داشته باشند .
 خودشان بیایند وسط میدان و دولت باید شرایط را برای فعالیت آنان و امنیت و اشتغال پایدارشان فراهم کند.

 می‌گوید: اگر یک خانم در رشته‌ای متخصص باشد و کار و شغل مناسب داشته باشد، نشاط درونی‌اش تامین می‎شود، این حس مفید بودن چنان شادابی به او می‌دهد که با هیچ چیز قابل قیاس نیست و باید چنین شرایطی را برای خانم‌ها و دختران جوانمان فراهم کنیم. از تبعیض‌های ناروا نسبت به زنان انتقاد دارد و معتقد است زنان با اتحاد و همدلی می‌توانند بزرگترین موانع را از سر راه بردارند که تاریخ این را ثابت کرده است.

او توضیح می‌دهد: همه جا وقتی از حقوق زنان صحبت می‌کنند بحث از عدالت در توزیع است، توزیع منابع. مثلا می‌گویند چرا امکانات آقایان را خانم‌ها ندارند اما غافل از اینکه ما دو نوع عدالت داریم که انجام نشده. عدالت در توزیع و عدالت در مشارکت. و باز تاکید می‌کند: عدالت در مشارکت هم در حوزه زنان ما انجام نشده است.

 درد دل خانمهای کارآفرین باز شده یک به یک گلایه‎ها و طرح هایشان را مطرح می‌کنند. ساعت به ۱۱ نزدیک شده، جمیله علم‌الهدی جلسه‌ای دیگر دارد و باید برود. اما می‌گوید دلش نمی‌آید این جمع صمیمی و متخصص را ترک کند. به مدیر جلسه می‌گوید این جلسه باید خیلی زودتر از این‌ها برگزار می‌شد. جلسه رسمی 15 دقیقه‌ای است که تمام شده اما میزبان همچنان سرپایی دارد با خانم‌ها صحبت می‌کند. از آنان که طرحی نو درانداخته‌اند شخصا شماره می‌گیرد.

فکر می‌کنم ما که هر چه منتظر شدیم، خبرنگار و عکاس و فیلمبردار نیامد. اگر اهل شوآف بود و تبلیغات، چه مانورهای رسانه‌ای که در این جلسه نمی‌داد. این همه صداقت و بی‌ریایی‌اش جای تقدیر دارد.

 خانمی پیشنهاد عکس دسته جمعی می‌دهد، قبول می‌کند. همین که غرق شنیدن صحبت‌هاست دلم را میزنم به دریا می‌روم از جمع صمیمی‌شان عکس می‌گیرم. پیشنهاد مصاحبه می‌دهم. می‎گوید: اگر می‌خواهی کار مفیدی انجام بدهی صدای این زنان توانمند باش در جامعه. آنان را به مردم معرفی کن، در پیشبرد اهدافشان کمکشان کن. صدایشان باش تا شنیده شوند.

یکی از خانم‌ها می‌گوید: ان‌شاءالله در دولت آقای رییسی مشکلات زنان حل می‌شود. جمیله علم‌الهدی پاسخ می‌دهد: نباید منتظر تشکیل دولت باشیم، فارغ از نتیجه انتخابات، این جمع نخبگان پرتلاش باید برای آینده روشن زنان و دختران ایران تلاش کنند و دغدغه رفع مشکلات زنان از اصلی‌ترین دغدغه‌های ما است.

بالاخره خانم رییسی بعد از حدود 30 دقیقه دل به دل خانم‌ها دادن و جلسه غیررسمی می‌رود تا به جلسه‌ بعدی‌اش برسد.

با هر یک از خانم ها که صحبت می‌کنم از جلسه رضایت دارند پر از شور و نشاط‌اند. حالا دلشان قرص است به حمایت‌ها و یکدلی، به صداقت و راستی.

 خودم هم خوشحالم که همسر کاندیدای مطرح ریاست جمهوری آنقدر فعال است و اهل مطالعه و پژوهش که سطح مطالبات زنان ایران را بسیار بالاتر از آنچه درباره‌اش این روزها شنیده‌ایم می‌داند.

در حاشیه جلسه با الهام آزاد نماینده مجلس شورای اسلامی صحبت می‌کنم. او از اواسط جلسه به جمعمان ملحق شد. او می‌گوید: جلسه فوق‌العاده عالی بود. فرصت مغتنمی بود تا از دغدغه‌ها، مشکلات و کمبودهای خانم‌ها در عرصه کارآفرینی مطلع شویم. می‌شود امیدوار بود تا با اعتماد به خانم‌های توانمندمان و همگامی مجلس و دولت در آینده، شاهد رشد و شکوفایی دختران و زنان کشورمان در عرصه‌های مختلف باشیم.

آزاد اظهار امیدواری کرد: انشالله با تشکیل دولت آقای رئیسی پرچم عدالت محوری در کشور ما همچنان برافراشته باشد و در اولین ریاست جمهوری گام دوم انقلاب، آخرین گام برای همگامی سه قوه برداشته شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

نسرین مولایی۲۰۴۳۷۸۱۱۶:۴۷:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۲۵
من صحبتهای ایشون رو شنیدم خیلی خانم با سواد و اهل درک و فهم بالایی هستند
ناشناس۲۰۴۵۰۶۵۰۸:۳۱:۴۷ ۱۴۰۰/۳/۲۶
پس با پدرشون خیلی فرق دارن
ناشناس۲۰۴۳۸۳۷۱۷:۰۱:۲۳ ۱۴۰۰/۳/۲۵
الف سخنرانی اخیر ایشون رو منتشر کنه لطفا
ناشناس۲۰۴۴۲۱۵۱۹:۲۸:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۲۵
از کارهای قبلی ایشون بگید نه از تبلیعات انتخابی
ناشناس۲۰۴۴۶۷۴۲۳:۳۴:۰۲ ۱۴۰۰/۳/۲۵
واقعاً جالبه!! چقدر در فصل انتخابات همه چیز خوبه!!!!!
ناشناس۲۰۴۴۸۵۸۰۱:۴۶:۵۰ ۱۴۰۰/۳/۲۶
ما اونوقت که اقای رییسی تولیت استان قدس و داشتند این خانمو دیدیم .فقط یه چیزیش منو شگفت زده کرد ساده گی وتواضعش . خیلی خودمونی بود بدون فیس و ادا . من فرهنگیم . مدیر مدرسه برای من کلاس میذاره . همکارم برای من کلاس میذاره . ! حتی تو خیابون خانم خوشتیپا فقط دوتاعملو ویه دست لباس شیک ببین چقدر کلاس میذارند . بعد ایشون پدرشون اقای علم الهدی و همسرشون رییس استان قدس وخودشون استاد دانشگاه ٬ کنارما نشستند حرف زدند وعکس باما انداختند بدون فیس وکلاس وافاده . بی ریای بی ریا
ناشناس۲۰۴۵۱۴۷۰۹:۱۳:۰۸ ۱۴۰۰/۳/۲۶
خدایا سید اولاد پیغمبر ص را وسیله گشایش برای مردم ایران قرار بده آقای رییسی برای مردم کار کن مردم همه نا امیدند بیا ریشه این بی عدالتی و گرانی را رابکن ما مردم فقط آرامش در بازار را می خواهیم خسته شدیم از این گرانیها
ناشناس۲۰۴۵۳۰۶۰۹:۵۵:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۲۶
بنده از شاگردان ایشان در دانشگاه شهید بهشتی بودم. بسیار خانم منطقی ، بدون تعصب و بالاتر از همه فوق العاده استاد باسواد و پر معلوماتی هستن
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. فقط‌ برو‌!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. اسب زین شده یا چموش؟!

 6. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 7. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 15. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 16. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 17. ضرغامی: روحانی رفت!

 18. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 19. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 20. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 21. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 22. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 23. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 24. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 25. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

آخرین عناوین