وزیر دفاع آمریکا: برقراری خط "تلفن قرمز" با چین ضروری است

جهان   4000321061
وزیر دفاع آمریکا: برقراری خط "تلفن قرمز" با چین ضروری است

وزیر دفاع آمریکا به قانونگذاران کشورش گفت، چین مصمم به کنترل کردن حوزه هند-اقیانوسیه بوده و بدون وجود یک خط تماس مستقیم بین رهبران واشنگتن و پکن، یک حادثه کوچک میتواند باعث بروز یک بحران شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه نشریه "نیکِی"، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در اظهاراتی خطاب به قانونگذاران کشورش، فقدان وجود یک خط تلفن مستقیم بین چین و آمریکا موسوم به "تلفن قرمز" را یک "مساله حیاتی" خواند.

او این جواب را در پاسخ به سوال سناتور انگوس کینگ مطرح کرد؛ سوالی که در جریانش این سناتور آمریکایی وضعیت فعلی را با وضعیت توصیف شده در کتاب "تفنگهای آگوست" نوشته باربارا تاچمن، از زمان منتهی به جنگ جهانی اول مقایسه کرد.

کینگ در جریان یک جلسه استماع مربوط به بودجه نظامی که از سوی کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا برگزار شد گفت، ۱۱ نسخ از ترجمه چینی این کتاب در وبسایت "آمازون" در دسترس قرار دارد و "من فکر می‌کنم کاری که ممکن است انجام دهم این است که این نسخه‌ها را بخرم و آنها را برای دفتر سیاسی حزب (حزب کمونیست چین) در پکن بفرستم".

کینگ اظهار کرد: این از نظر من نگران کننده است که ظاهرا ما یک خط تلفن داغ، خط تلفن مستقیم، یا هر چیزی که می خواهید اسمش را بگذاریم، با چین هم در سطح ریاست جمهوری و هم در سطح وزیر دفاع نداریم. درک من این است که چینی ها به آن بی میل هستند اما من معتقدم این باید یک اولویت امنیت ملی باشد.

آستین در پاسخ به سوال کینگ درباره اینکه آیا یک راه مهم تخفیف ریسک تشدید تصادفی درگیری برقراری روابط بهتر در هر دو سطح  است گفت: من کاملا با شما موافقم.

او ادامه داد: می‌دانید، با نگاه به برخی از رفتارهای تهاجمی که ما از سوی چین در حوزه هند-اقیانوسیه شاهد بوده ایم، من نگران رخدادی هستم که باعث بروز یک بحران شود و من فکر می کنم ما نیازمند این قابلیت هستیم که بتوانیم هم با همپیمانان و شرکایمان و هم با رقبا یا رقبای بالقوه خود گفتگو کنیم.

وی افزود: من در این نگرانی با شما شریک هستم و کاملا با شما موافقم که چنین چیزی حیاتی است.

آستین در این نشست با پرسشهای مکرر سناتورها درباره ارزیابی اش از نیات چین و اینکه آیا آمریکا تلاش کافی در قبال پیروز شدن در جنگ احتمالی با چین صرف می کند مواجه شد. او گفت: من قطعا معتقدم هدف آنها کنترل حوزه هند-اقیانوسیه است. و من همچنین معتقدم که آنها مایل هستند به این که در جهان کشور مسلط یا برتر باشند. و من همچنین فکر می کنم آنها به سمت این هدف تلاش می کنند.

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز در این نشست در پاسخ به سوال سناتور جاش هاولی درباره لزوم آمادگی برای بازداشتن چین از اقدام علیه تایوان در عرض "سه تا پنج و هفت سال آینده" اظهار کرد که ماموریت اصلی باید بازدارندگی باشد نه درگیری.

این ژنرال چهارستاره اظهار کرد: در این مورد مساله کلیدی بازدارندگی است. ما در شرایط رقابت استراتژیک ابرقدرتها هستیم. این وضعیت باید در سطح رقابت باقی بماند و بازدارندگی کلید جلوگیری از کشیده شدن آن از رقابت به حادثه یا جنگ است.

او تاکید کرد، بازدارندگی زمانی کارکرد دارد که یک طرف قابلیتی را داشته باشد و طرف دیگر آن را بداند و "شما باید دشمنتان را متوجه این قابلیت کنید."

عناوین مرتبط

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

آخرین عناوین