رئیس کمیسیون انرژی مجلس: به هر نفر یا هر خانوار مقداری سهمیه انرژی داده می‌شود

سیاسی،   4000318065

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به «طرح وان» گفت: به دنبال واقعی کردن قیمت ها هستیم و به هر فرد یا هر خانوار یک مقدار مشخص انرژی سوبسید دار داده می شود که این قابل فروش است یعنی اگر مصرف نکند، می تواند در هر دوره آن را به فروش برساند و یا وارد بورس شود.

 «فریدون عباسی»، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در گفت و گو با برنا در رابطه با "طرح سعید جلیلی برای حامل های انرژی تحت عنوان طرح وان" گفت: این طرح حدود شش ماه قبل از سوی سعید جلیلی طی یک نامه به رئیس مجلس ارائه و پیوستی هم به کمیسیون انرژی داده شد. از قبل با طرح آشناییت داشتم و به همین دلیل در دستورکار فوری کمیسیون انرژی قرار گرفت، با توجه به آنکه مشابه طرح در کمیسیون در حال بررسی بود، به دلیل جامع تر و کامل تر بودن، طرح اقای جلیلی را پذیرفتیم.

او ادامه داد: البته اشکالاتی بر طرح وارد است و نیاز به کارشناسی های بیشتری دارد اما اکنون طرح در کمیسیون در دست اقدام بوده و طرح جالبی است که همه حامل انرژی را در برمی گیرد و نیاز به هماهنگی دستگاه های اجرایی دارد. آقای جلیلی برای این طرح از کارگروه های مختلف در دولت سایه کمک گرفته و طی جمع بندی، آن را به مجلس ارائه داده است. 

فریدون عباسی بیان کرد: قرار است براساس این طرح به هر نفر یا هر خانوار مقداری انرژی سهمیه داده شود حال ممکن است این انرژی در قالب بنزین، نفت سفید و یا برق باشد، یعنی هر آنچه که از حامل های انرژی مورد استفاده قرار می دهند و نحوه استفاده از این حامل ها به اختیار خود فرد است. یعنی ممکن است یک نفر برق زیاد مصرف کند وسایل منزلش برقی باشد نه گازی، خوب این فرد مقداری یارانه حامل انرژی در کشور دریافت می کند. به دنبال واقعی کردن قیمت ها هستیم و به هر فرد یا هر خانوار یک مقدار مشخص انرژی سوبسید دار داده می شود که این قابل فروش است یعنی اگر مصرف نکند، می تواند در هر دوره آن را به فروش برساند و یا وارد بورس شود. 

 او در پاسخ به این سوال که چه مقدار سوخت و یاحامل انرژی برای هر خانوار در نظر گرفته شده است و آیا با اجرایی شدن این طرح شاهد تغییر قیمت در حامل های انرژی خصوصا بنزین خواهیم بود، بیان کرد: تاکنون مقدار مشخصی در نظر نگرفتیم زیرا باید جوانب مختلف طرح سنجیده شود و نظر کمیسیون اقتصادی و اجتماعی اخذ شود، این طرح همانند کارت بنزین است اما باید بیشتر مورد بررسی قرار بدهیم. در مجموع طرح خوبی است و در آن همه حامل های انرژی در نظر گرفته شده و می تواند، جلوی قاچاق و مصرف زیاد را بگیرد و قیمت ها را واقعی و درآمد عمومی دولت را هم افزایش دهد.

او افزود: با اجرایی شدن این طرح قیمت ها به سمت واقعی شدن می رود، بنا داریم مصرف سوخت برای همه بهینه شود و آئین نامه ها و استانداردهای سوخت را به تدریج اجرایی کنیم. اگر بخواهیم به مصرف درست انرژی بپردازیم، چیزی بین 10 تا 15 سال باید کار کنیم تا درصد خوبی از این را به نتیجه برسانیم. هنوز در بحث مقدار مصرف به یک کمیت نرسیده ایم، البته شاید آقای جلیلی کار را تمام کرده باشد چون این موضوع برای 5-6 ماه قبل بوده است که ما هم روی آن کار کردیم و پاسخ هایی داده ایم که مثلا نکات باید روشن شود مطمئنا، کارگروه هایی که ایشان داشته خیلی هم فعال بودند. اگر دولت آینده آقای جلیلی باشد مطمئنا این طرح زودتر به نتیجه خواهد رسید. به دنبال واقعی شدن قیمت ها و مطابق بر سقف درآمد مردم هستیم و به مردم، یارانه تجمعی داده خواهد شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

  2. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  3. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

  5. آینده محتوم خودروسازی ایران

  6. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

  7. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

  8. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  9. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

  10. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

  11. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

  12. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

  13. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

  14. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

  15. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

  16. ما و پنجشیریان

  17. اسرائيل يتيم مي‌شود!

  18. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

  19. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

  20. بارقه های امید در دل مردم

  21. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

  22. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

  23. درباره کدام افغانستان سخن می‌گوییم؟!

  24. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  25. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

  ابر آروان

  آخرین عناوین