فارین پالیسی: نه ترامپ درک درستی از چین داشت، نه بایدن

گروه جهان الف،   4000109001 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک نویسنده آمریکایی جوبایدن را دنباله رو سیاست های "کاملا غلط" دونالد ترامپ در قبال چین خواند.

فارین پالیسی: نه ترامپ درک درستی از چین داشت، نه بایدن

به گزارش الف  "زاکری کارابل"، نویسنده و ستون نویس آمریکایی مستقر در نیویورک در مقاله ای در فارین پالیسی نوشت شاید سیاست تقابل گرایانه در داخل آمریکا مناسب باشد، اما امنیت و کامیابی واشنگتن را تامین نخواهد کرد.

<< در میان انبوه گام های اشتباه دولت ترامپ در عرصه سیاست خارجی، مواضع تقابل گرایانه آن با چین، شاید ناشیانه ترین آنها بوده است. مذاکرات گسترده درباره تجارت و اموال فکری، با افزایش چشمگیر تعرفه بر کالاهای چینی همراه شد که شرکت های آمریکایی هزینه اش را پرداختند. این شرایط، اقدامات مقابله جویانه چین را به همراه داشت که پرداخت ده ها میلیارد دلار کمک به کشاورزان آمریکایی را ضروری می ساخت. کشاورزانی که چین خرید محصولاتشان را متوقف کرده بود و آنها به نابودی کشیده شدند. مذاکرات فشرده وزیر خارجه دولت ترامپ درباره وضعیت حقوق بشر در چین شکست خورد زیرا ترامپ نتوانست  حمایت های بین المللی را از مواضع خود کسب کند. حتی پس از خروج آمریکا از پیمان تجاری اقیانوس آرام موسوم به ترانس-پاسیفیک، تهدیدات ترامپ را بی ثمرتر کرد. 

حتی اگر یک نفر بپذیرد که آمریکا باید در برخی زمینه ها مقابل چین می ایستاد، رویکرد ترامپ فقط سبب افزایش خصومت و کاهش سرمایه گذاری چین و خریدهای آن از آمریکا شد. آن رویکرد، عوامل موثر در روابط دو کشور را به هیچ وجه تغییر نداد. کسری تجاری در سطح نجومی باقی ماند (که البته لزوما چیز بدی نبود اما ترامپ آن را دلیل سیاست های خود می خواند)، کارخانجات برای فرار مالیاتی در خارج از کشور مستقر شدند،  موارد نقض حقوق بشر در چین پایان نیافت و نفود پکن در جهان گسترش یافت.

اکنون به نظر می رسد رئیس جمهور جو بایدن هم بخش زیادی از سیاست های ترامپ را دنبال می کند. و ظاهرا حتی بسیاری از فرضیات ترامپ را درست می داند به خصوص این که ترامپ معتقد بود "چین مهم ترین دشمن آمریکا است، و یا این که با وجود زمینه های زیادی از منافع و همکاری های مشترک بین دو کشور،  رقابت آنها در قالب مشارکتی بسیار پرتنش ادامه دارد. 

آن دیدگاه ها در دوران ترامپ اشتباه بود. در دولت بایدن نیز اشتباه است.

نشست پرتنش اخیر میان مقامات ارشد آمریکایی و چینی در "آنکارج" در ایالتِ آلاسکا خبری بسیار جالب برای همه بود. سرخط های خبری مختلف نیز شامل این موارد بود: "مذاکرات سخت آمریکا-چین، نشانه آغازی دشوار در روابط  دوجانبه در دولت بایدن"، "نشست پرتنش بر پیچیدگی روابط آمریکا-چین می افزاید". و تبادل اتهامات میان وزرای خارجه دو کشور نیز کاملا به چشم می آمد...

در مدت مذاکرات، دولت تازه شکل گرفته بایدن بر سیاست های خصمانه دولت ترامپ در قبال چین صحه گذاشت و پکن را دشمن اصلی آمریکا خواند. خصومت کاملا آشکار بود و به دور بعدی معاملات تجاری و رفع تعرفه های جاری بر واردات چین از جانب دولت آمریکا، اشاره چندانی نشد. در حقیقت، این نشست اول و آخرش اعلام تحریم های بیشتر آمریکا علیه مقامات چینی بود. 

البته اگر منصفانه نگاه کنیم، عده زیادی از مردم، از موضع تقابل گرایانه در قبال چین حمایت می کنند. بسیاری معتقدند چین یک دشمن در حال ظهور است که مواضع درازمدت آمریکا را تهدید کرده و به صورت بالقوه مقابل نظم جهانی خواهد ایستاد. نظرسنجی اخیر موسسه گالوپ نشان می دهد تقریبا نیمی از شهروندان آمریکایی معتقدند چین بزرگ ترین دشمن کشورشان است، که این رقم در مقایسه با پارسال تقریبا دو برابر شده است. بدتر از آن، اکثر مردم معتقدند چین تهدیدی علیه اقتصاد آمریکا و همچنین رفاه آمریکایی ها در آینده است. بسیاری در چین هم چنین نظری در قبال آمریکا دارند.  

البته این که افکار عمومی از چین به عنوان یک تهدید یاد می کند، به این معنا نیست که سیاست های دولت نیز باید بر آن مبنا تبیین شود. افکار عمومی متغیر و مبتنی بر مسایل مرتبط با سیاست خارجی است، و بسیار متاثر از آن است که مقامات آن را چگونه تدوین می کنند... 

در اوج جنگ سرد، این نگرانیِ مشروع – و البته اغراق شده- وجود داشت که دنیای کشورهای کمونیست از نظر اقتصادی سد راه آمریکا خواهد بود. امروز البته نگرانی مشابه از ظهور یک قدرت با ایدئولوژی بومی خود، که در تناقض با دمکراسی لیبرال غربی است، بسیار بی معنا به نظر می رسد، زیرا: چین یک خودکامه طرفدار نظام سرمایه داری است که برای جهانی کردن شکل خاص کمونیسم خود، هیچ علاقه ای نشان نداده است. بازارهای داخلی آن شرکت های آمریکایی و چندملیتی را به شدت ثروتمند کرده است...ظهور چین سبب شکوفایی اقتصادی آمریکا و سایر اقتصادهای توسعه یافته تر شده، از ژاپن گرفته تا تایلند و آلمان... 

ضمنا مشخص نیست که آیا سیاست های چین در جنوب شرق اسیا، "نظم جهانی مبتنی بر قوانین را تهدید می کند" یا این که صرفا تهدیدی است علیه موقعیت آمریکا که می خواهد بر نظم جهانی سلطه یابد... 

حتی اگر بپذیریم که چین تهدیدی گسترده است، تاکتیک های دولت ترامپ و اکنون دولت بایدن به گونه ای نبوده است که پکن را به تجدید نظر در رفتار خود وادارد. چین آنقدر قوی است که آن تاکتیک ها که شاید زمانی موثر بود، اکنون بی اثر شده است. تحریم چند مقام چینی به خاطر نقض حقوق بشر، رفتار پکن را تغییر نخواهد داد؛ همان طور که اِعمال تعرفه ها به بروز آسیب شدید منجر شده و عملا تهدیدآمیز بوده اند. 

انتقاد، همواره با انتقاد مواجه خواهد شد. آمریکا هرگز مجبور نبوده است با یک قدرت اقتصادی و نظامی مقابله کند که نتواند به سادگی آن را تهدید کند و یا مستقیما با آن درگیر شود. وابستگی اقتصادی در دنیای امروز، رویارویی از نوع جنگ سرد را تقریبا به شمشیر دولبه بی فایده تبدیل کرده است. 

نتیجه این است که ادامه موضعی خصمانه که در داخل آمریکا محبوبیت دارد، سبب شده است دولت بایدن فرصت برنامه ریزی برای یک استراتژی واقع گرایانه را به منظور رقابت جهانی در دوران پسا-کرونا از دست بدهد. سخت گیری در مقابل چین شاید در عرصه سیاست داخلی خوب باشد، اما اگر هدف آن تقویت توان اقتصادی آمریکا و امنیت جهانی باشد، راهبرد بدی است. دولت ترامپ از دست یابی به تمام اهدافش ناتوان ماند؛ دولت بایدن هر چه زودتر روند جدیدی را درپی گیرد، بهتر خواهد بود. >>

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۸۹۳۵۴۰۰:۳۵:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۹
ترامپ و بایدن با اتخاذ سیاست های غلط باعث تخریب روابط پکن و امریکا شدند و این به نفع ایران است باید از این فرصت تاریخی استفاده کنیم و با احیای جاده ابریشم و افزایش صادرات نفت به چین اقتصاد کشور را سر و سامان بدهیم.
ناشناس۱۸۹۰۴۵۷۱۲:۵۲:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۹
آنجور که شما نوشته اید، چین مانند یک بره بی گناه و رام است!
ناشناس۱۸۸۹۳۶۵۰۰:۳۸:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۹
ان شاءالله کرونا ویروس سبب نابودی شیطان بزرگ و شکل گیری نظم نوین جهانی خواهد شد تا مردم دنیا از شر ظلم و ستم و تحریم و تهدیدات امریکا رها بشوند.
محمد خندستانی از شهرکرد۱۸۹۰۷۱۶۱۴:۳۸:۳۴ ۱۴۰۰/۱/۹
اون کاربر محترمی ک ب این پیام منفی داده یعنی دوس نداره کرونا بره؟ دوس نداره شیطان بزرگ و تحریم و تهدید ریشه کن بشه؟
ناشناس۱۸۸۹۵۵۱۰۱:۴۳:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۹
غربگدایان داخلی که ادعا می کنند ایران با تمام دنیا دشمنی دارد ! همیشه بر سر روابط ایران با چین و روسیه کار شکنی و سنگ اندازی می کنند در حالیکه خود امریکایی ها بدنبال تعمیق و تقویت روابط شون با این دو کشور هستند.
ناشناس۱۸۸۹۷۳۰۰۳:۳۹:۳۸ ۱۴۰۰/۱/۹
برای اینکه حرف و حدیثی وجود نداشته باشد بهتر آن بود تصویب سند همکاری 25 ساله در مجلس مطرح میشد
ناشناس۱۸۸۹۸۳۴۰۶:۴۰:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۹
همین تحلیل در مورد برخورد ایران با آمریکا هم صدق می کند . سالها رویا رویی با آمریکا هرچند مانند قرص مسکن باعث آرامش وخوشایند بعضی تفکرها می شود ولی بیشترین ضربه را به پیکر اقتصاد خودمان وارد آورده. گاهی برای غلبه بر دشمن لازم است به جای هیاهو و بدون تحریک طرف مقابل برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کرد. . خلاصه کلام در تقابل با دشمن ابتدا باید همه جوانب واثرات آن را بر خود ودشمن به خوبی سنجید وبعد اقدام کرد. برخوردهای هیجانی وشعارهای بیهوده فقط کار را بر خودمان سخت می کند .
ناشناس۱۸۸۹۸۴۴۰۶:۵۲:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۹
آمریکا به هیچ وجه نباید دیگه به برجام برگرده
ناشناس۱۸۹۰۶۶۴۱۴:۲۱:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۹
لغو بالمره همه تحریم ها پیش بازگشت امریکا به برجام است.
ناشناس۱۸۸۹۹۵۴۰۸:۴۸:۲۳ ۱۴۰۰/۱/۹
اینکه ایران نفتشون رو ۳۲ درصد ارزونتر از نرخ روز به چین میفروشه ، حقیقت داره ؟
ناشناس۱۸۹۳۸۶۹۲۰:۳۹:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۱۱
همانطور که قرارداد گازی ایران و پاکستان با یک تلفن کاخ سفید منتفی شد احتمال دارد دسترسی چین به انرژی با یک تلفن به گاوهای شیرده محدود شود پس چین با این قرارداد نوعی سپر دفاعی برای ضعف انرژی ساخته است و در عوض بدنبال امنیت متحد خود است ایران نفت میفروشد و به شیطان بزرگ دهن کجی میکند و بخشی از بازار انرژی بطور تضمینی خواهد ماند
ناشناس۱۸۸۹۹۵۶۰۸:۵۰:۲۳ ۱۴۰۰/۱/۹
فقط ..... و ظریف و لاریجانی و روحانی و مادورو درک درستی از چین دارن
ناشناس۱۸۹۰۰۰۰۰۹:۰۹:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۹
مفاد سند ۲۵ ساله را منتشر کنید
Husin۱۸۹۰۲۴۵۱۱:۰۹:۱۹ ۱۴۰۰/۱/۹
حاشیه با چین باز است و می تواند به صد میلیارد برسد...در اینجا اهمیت انتخاب اقتصاددانان ایرانی از باهوش ترین مردم برای دستیابی به مبادله بسیار بزرگ با چین است
ناشناس۱۸۹۰۴۹۰۱۳:۰۶:۱۸ ۱۴۰۰/۱/۹
طی چند قرن، غرب قدرت برتر دنیا بود. ظرف چند دهه داره قدرت به شرق برمیگرده!
ناشناس۱۸۹۰۴۹۶۱۳:۰۸:۰۱ ۱۴۰۰/۱/۹
من طرفدار رابطه گسترده با چین هستم به شرط اینکه منافع و خط قرمزهای ما رعایت بشه مثل عدم استقرار نیروهای نظامی خارجی در خاک ایران.
ناشناس۱۸۹۰۵۳۰۱۳:۲۶:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۹
پس از امریکا اسراییل و عربستان باید انتظار شنیدن بیشتر نام چین شد البته خدارا شکر این یکی جزو مثبت هاست
ناشناس۱۸۹۰۶۵۹۱۴:۱۹:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۹
چین کمونیست به تاریخ خواهد پیوست همانطور که شوروی فویتر از چین با میلیونها چپول طرفدارش به تاریخ پیوست.
ناشناس۱۸۹۱۷۲۲۲۱:۰۱:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۹
کاش آمریکا طلب چین بابت خرید اوراق قرضه و خزانه امریکا را پرداخت نکند و سرمایه گذاری چین را مسدود کند حال پکن دیدنی خواهد بود عامل و دلیل آن زیان ناشی از کرونا به اقتصاد امریکا و جهان
no one۱۸۹۱۹۵۶۱۴:۵۵:۰۹ ۱۴۰۰/۱/۱۰
نگران قرارداد با چین هستیم زیرا تجربه ثابت کرده ما با یک مربی خارجی توانایی بستن قرارداد نداریم ( ویلموتس) حالا میخواییم منافع ملی رو با قرار داد حفظ کنیم .
ناشناس۱۸۹۲۰۴۸۱۶:۰۶:۵۳ ۱۴۰۰/۱/۱۰
خوبه کرونا ازچین اومد جایی دیگه بود واویلا
حسین۱۸۹۲۱۳۴۱۷:۳۴:۲۲ ۱۴۰۰/۱/۱۰
اگر قرارداد با چین ضربه ای به ایران نمیزند چرا منتشر نمی‌شود.
ناشناس۱۸۹۳۲۰۲۱۲:۰۹:۱۸ ۱۴۰۰/۱/۱۱
چین بدون اجازه امریکا آب نمیخورد حتما پشت پرده این قراردادها زدوبندهای امریکا و چین است . امریکا جلوی فروش نفت را میگیرد و چین نفت ایران را مفت میگیرد .
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

  2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  3. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

  4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

  5. آینده محتوم خودروسازی ایران

  6. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

  7. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

  8. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

  9. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

  10. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  11. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

  12. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

  13. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

  14. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

  15. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

  16. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

  17. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

  18. رئیسی: برخی دم از این می‌زنند که دوباره ‌محصولات کره‌ای وارد کشور شود/دیگر اجازه واردات نمی‌دهیم

  19. ما و پنجشیریان

  20. پایان خوش ماجرای عنابستانی و سرباز راهور!/ دفاع عباس عبدی از سیاست کلی ایران در قبال طالبان/ واکنش مهدی فضائلی به پرسش‌ها درباره واکسیناسیون

  21. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

  22. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

  23. مانع آزادسازی واردات خودرو کیست؟

  24. بارقه های امید در دل مردم

  25. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

   2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

   3. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

   4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

   5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

   6. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

   7. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

   8. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

   9. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

   10. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

   11. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

   12. رئیسی: برخی دم از این می‌زنند که دوباره ‌محصولات کره‌ای وارد کشور شود/دیگر اجازه واردات نمی‌دهیم

   13. ما و پنجشیریان

   14. پایان خوش ماجرای عنابستانی و سرباز راهور!/ دفاع عباس عبدی از سیاست کلی ایران در قبال طالبان/ واکنش مهدی فضائلی به پرسش‌ها درباره واکسیناسیون

   15. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

   16. بارقه های امید در دل مردم

   17. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

   18. حسین فریدون و هادی رضوی ماه‌هاست که در مرخصی هستند

   19. انتقاد علی مطهری از مصوبه برجامی مجلس

   20. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

   21. بیانیه‌ مشترک ایران و آژانس: اجازه به بازرسان برای سرویس فنی تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه

   22. نظرات برگزیده مخاطین الف: سفرهای رئیسی بدون عمل به وعده ها فایده ای ندارد/ تجربه برجام را دوباره تکرار نکنیم/ طالبان دقیقا چه تغییری کرده است؟

   23. حسین شریعتمداری: آژانس شتر مجنون است پیاده شوید

   24. پیام انتخاب علی باقری برای مذاکرات هسته‌ای/ دو حرف متفاوت ،داستان و سخنگو/  اما و اگرها درباره بازگشت لاریجانی به سیاست

   25. جمعه‌های جهادی/ بازدید های رئیس جمهور

   آخرین عناوین