پیشنهاد تعدادی از نمایندگان مجلس درباره سهمیه بنزین خانوارهای فاقد خودرو

اقتصادی،   3991203124 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

جمعی از نمایندگان مجلس پیشنهادی درباره سهمیه بنزین خانوارهای فاقد خودرو تدوین کرده و بزودی در صحن علنی و حین بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مطرح خواهند کرد.

پیشنهاد تعدادی از نمایندگان مجلس درباره سهمیه بنزین خانوارهای فاقد خودرو

به گزارش فارس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور گسترش عدالت در میان خانوارهای ایرانی، پیشنهادی درباره سهمیه بنزین خانوارهای فاقد خودرو تدوین کرده و بزودی در صحن علنی و حین بررسی لایحه بودجه 1400 مطرح خواهند کرد. 

در این پیشنهاد آمده است: 

۱. از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۰ به هر خانوار مشمول دریافت یارانه فاقد خودرو، به ازای هر نفر، پانزده (۱۵) لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه ای اختصاص می یابد. همچنین به خانوارهای دارای خودرو که تعداد اعضای آن بیشتر از چهار (۴) نفر باشد، به ازای هر نفر بیشتر، پانزده (۱۵) لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه ای تعلق می گیرد.

۲. از ابتدای فروردین ۱۴۰۰، سهمیه بنزین خودروهای دوم و بیشتر خانوارهای یک نفره و سهمیه بنزین خودروهای سوم و بیشتر سایر خانوارهای دارای خودرو حذف خواهد شد. همچنین سهمیه بنزین خودروهای وارداتی با حجم موتور بیشتر از ۲۰۰۰ سی سی حذف خواهد شد.

۳. در سال ۱۴۰۰، سایر سهمیه های بنزین وسایل نقلیه شخصی و عمومی (از جمله انواع تاکسی، وانت بار و موتورسیکلت) مانند گذشته به قوت خود باقی می ماند. 

۴. در سال ۱۴۰۰ دولت مجاز به افزایش قیمت سهمیه های بنزین یارانه ای (۱۵۰۰ تومان) و غیر یارانه ای (۳۰۰۰ تومان) در سال ۱۴۰۰ نیست.

۵. همه دارندگان سهمیه بنزین می توانند سهمیه خود را از طریق سامانه بازار داخلی که به همین منظور حداکثر تا پایان شهریورماه توسط وزارت نفت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد خواهد شد، به فروش برسانند؛ قیمت در بازار تعیین می شود و دولت حق قیمت گذاری ندارد.

۶. دولت مجاز است صرفا برای خانوارهای فاقد خودرو، امکان مشارکت در درآمد صادراتی بخشی از سهمیه بنزین خانوار را در بازار صادراتی فراهم کند. سقف سهم دولت پس از کسر هزینه های اجرایی برابر پنجاه درصد (۵۰%) درآمد صادراتی خواهد بود.

۷. آیین نامه اجرایی این بند تا پایان شهریورماه، توسط وزارت نفت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارائی، سازمان برنامه و بودجه و شورای رقابت تهیه و در هیات وزیران به تصویب خواهد رسید.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۳۴۳۳۷۲۳:۰۳:۱۹ ۱۳۹۹/۱۲/۳
طرح خوبیست البته نیاز به بررسی دارد ولی در کل برای کم کردن فاصله طبقاتی خوب است هر چند ناچیز
ناشناس۱۸۳۴۳۴۲۲۳:۱۲:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۳
جمع كنيد اين .. اقدامات پوپوليستي وگرفتن وقت مجلس راه چاره اي براي رفع مشكلات كشور پيدا كنيد كه همه كارها وزندگيهاقفل شده فكر كرديد با پرداخت پول بنزين ويارانه به مردم كشور اداره ميشود؟
ناشناس۱۸۳۴۳۴۹۲۳:۲۰:۴۰ ۱۳۹۹/۱۲/۳
انشاالله که عملی بشه
عدالت۱۸۳۴۳۶۴۲۳:۲۷:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۳
خیلی خوب کجا هزینه میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۸۳۴۳۶۸۲۳:۳۲:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۳
یعنی فقط دردسر و گرفتاری برای مردم ایجاد میکنید.یعنی اینقدر.. که افراد بالای 18 سال شخصیت حقیقی کامل برای خودشون دارن و کار و درامد خودشون رو دارند و با این طرح های مشعشع باری به بارهای بیشمار مردم می افزایید.خوب به بی خودروها سهمیه بدین.اما وقتی کسانی خودرو دارند،مالیات و عوارض انرا هم میدهند و با این طرح های عجیب و غریب مالکیت را که در اسلام محترم شمرده شده را زیر سوال میبرید.
ناشناس۱۸۳۴۴۴۸۰۰:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۴
اگه راست میگید طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را کلید بزنید و رانت‌های افسانه را پس بگیرید به ملت بدید تا تورم حاصل از رانت نا حدودی به مردم بازگردد
ناشناس۱۸۳۴۵۲۹۰۶:۲۸:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۴
خانوارهایی که موتورسیکلت دارند چی ؟ بیش از 12 میلیون موتورسیکلت وجود دارد که اکثرا متعلق به خانوارهای بدون خودرو است و بعضی هاشون دو یا بیشتر موتورسیکلت دارند و اکثر قریب به اتفاق آنها ( کشاورزان ، کارگران ، مسافر و بارکشان و ..) با این وسیله کسب درآمد دارند ..
ناشناس۱۸۳۴۵۵۴۰۷:۱۴:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۴
این حرفها وعده سر خرمن می‌باشد. یک سال هست این وعده بنزین خانوار را دادند حالا میگن مهر ۱۴۰۰. مجلس هم .. را از دولت روحانی یاد گرفته
ناشناس۱۸۳۴۵۸۰۰۷:۳۷:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۴
تکرار کار های پوپولیستی عوض آنکه احتیاجی به این ها نباشد
ناشناس۱۸۳۴۶۸۰۰۹:۱۴:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۴
لوایح پوپولیستی تیشه به ریشه کشور میزنند.
ناشناس۱۸۳۴۷۲۳۰۹:۴۰:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۴
بسیار طرح و پیشنهاد نا پخنته ای هست بنده خودروی وارداتی دارم و سهمیه هم از اولش نگرفتم چون فعلا چندان نیاز مالی ندارم اما ز اگر دنبال عدالت هستیم و حداقل سهم انها از ثروت ملی کشور که آن هم فقط بنزین نیست باید به تک تک افراد ضعیف و آسیب پذیر باید سهمیه بنزین را داد برای حمایت از خانواده های پر جمعیت و فرزند آوری فکر جامع دیگری باید کرد
ناشناس۱۸۳۴۸۱۵۱۰:۴۱:۴۱ ۱۳۹۹/۱۲/۴
خیلی ها مخالف این طرح خواهند بود ولی این طرح عادلانه و منصفانه است.
ناشناس۱۸۳۴۸۴۷۱۱:۰۲:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۴
این کارهای پوپولیستی را کنار بگذارید و به معیشت مردم فکر کنید. ملت را به اعانه وعده میدهید در حالیکه .. مشغول تاراج ثروت های ملی ..
ناشناس۱۸۳۵۰۹۱۱۲:۵۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۴
اگر یارانه سوخت را به خانواده های فاقد ماشین می دهید. لطفا یارانه آموزش را هم به خانواده هایی که دانش آموز و یا دانشجو ندارند بدهید. یارانه آب کشاورزی را هم به خانواده های غیر کشاورز بدهید و .. نمایندگان مجلس لطفا اندکی تفکر
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 6. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 7. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 8. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 9. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 10. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 11. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 12. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 13. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 14. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 15. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 16. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 17. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 18. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 19. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 20. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 21. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 22. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 23. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ صادرات خودرو به کشورهای منطقه/ چین تا ۲۵ سال از ما نفت می‌خرد

 25. نوشداروی بعد از مرگ سهراب!

آخرین عناوین