وضعیت یک دریافت‌کننده واکسن کرونا/ دلایلی که نگرانی‌های تزریق واکسن را برطرف می‌کند

سلامت،   3991202019 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه که به تازگی واکسن کرونا دریافت کرده است، گفت: عوارضی که پس از تزریق واکسن کرونا مشاهده می شود، مانند واکسن هایی است که در دوران کودکی تزریق می شوند، پس مردم بدون هیچ نگرانی اقدام به واکسیناسیون و ایمن کردن کامل بدن در برابر ویروس کرونا کنند.

وضعیت یک دریافت‌کننده واکسن کرونا/ دلایلی که نگرانی‌های تزریق واکسن را برطرف می‌کند

دکتر محمدمهدی زمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه پیشگیری به عنوان یک اصل، مقدم بر درمان است، اظهار کرد: به آحاد مختلف مردم توصیه می‌شود هر برندی از واکسن کرونا که مورد تایید سازمان غذا و داروی کشورمان باشد را، بلافاصله و بدون هیچ نگرانی تزریق کنند، چرا که در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این ویروس وجود ندارد.

وی بیان کرد: تمامی واکسن‌های کرونا با هر برندی که سه مرحله تحقیقاتی را سپری کرده و به تایید رسیده‌اند، به طور قطعی می‌توانند جلوی ابتلا به این بیماری و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن را بگیرند. پس منطقی است که هر واکسن کرونای تایید شده به دستمان رسید برای پیشگیری از ابتلا تزریق کنیم. واکسن‌ها نیاز به تایید سازمان بهداشت جهانی ندارند، اما سه مرحله تحقیق را باید گذرانده باشند.

وی که به همراه همکاران خود در روزهای اخیر اقدام به تزریق واکسن کرونا کرده است، به عوارض احتمالی تزریق واکسن کرونا اشاره کرد و افزود: تجارب افزون بر هزار نفر از همکارانم در کادر درمان که اقدام به تزریق واکسن کرونا کرده اند، بیانگر آن است که خوشبختانه هیچکدام حساسیت شدیدی در نتیجه تزریق واکسن نداشته اند.

این پزشک متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه به عوارض شایعی که احتمال دارد پس از تزریق واکسن در بدن انسان ایجاد شود، اشاره کرد و گفت: احساس درد در محل تزریق، نخستین عارضه تزریق واکسن است که بنده و همکارانم با این عارضه چند ساعت بعد از تزریق مواجه شدیم و با مصرف قرص استامینوفن کنترل شد و حداکثر یک یا دو روز ادامه داشت.

وی سردرد خفیف را دومین علامت پس از تزریق واکسن بنا بر اعلام آن دسته از کادر درمان که واکسن دریافت کرده‌اند، بیان کرد و افزود: کنترل سردردهای خفیف ناشی از تزریق واکسن کرونا نیز با مصرف قرص استامینوفن یا ایبوپروفن امکانپذیر است.

او احساس بی حالی و افزایش دمای بدن و لرز در بدن را از دیگر عوارض احتمالی این واکسن روسی بیان کرد و افزود: احساس بی حالی و بدن درد با تزریق هر نوع واکسن طبیعی است، چنانکه در بین کودکانی که واکسن‌های مختلف دریافت می‌کنند، این علامت شایع است و معمولا تا چند روز ادامه دارد.

این پزشک بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد تهران تاکید کرد: احساس بی حالی و سردرد یا هر عارضه خفیف در نتیجه تزریق واکسن کرونا به مراتب بهتر از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ آن هم با عوارض حاد نظیر سرفه، بی اشتهایی، از بین رفتن حس بویایی و چشایی، تب و ... است. به عبارتی با تزریق واکسن جلوی مرگ افراد بطور صد درصدی گرفته می‌شود.

وی که افزون بر یک سال است در خط مقدم مبارزه با کرونا و در بیمارستان فعالیت دارد، اظهار کرد: از وقتی که واکسن کرونا را تزریق کردم بسیار حس خوبی دارم، البته می‌دانم که تا گذشت یک هفته از تزریق دوز دوم واکسن، ایمنی لازم را ندارم ولی بعد از دریافت دو دوز واکسن با ایمنی کاملی که در نتیجه تزریق واکسن ایجاد می‌شود، یقین دارم که در صورت ابتلا به کرونا جان خود را از دست نخواهم داد. در روزهایی که شاهد جانباختن هموطنان مان در اثر درگیری با این ویروس هستیم امید به اینکه با تزریق واکسن جان خود را نجات می‌دهم حس بسیار خوبی است و این احساس را برای همه هموطنانم آرزو می‌کنم.

رئیس بخش ICU کرونای بیمارستان شهید هاشمی نژاد با اشاره به خرید دو نوع واکسن و ورود آنها به کشور اظهار کرد: واکسن اسپوتینک روسیه و واکسن آسترازنکا سوئدی دو نوع واکسن مورد تایید در دنیاست. گرچه سازمان جهانی بهداشت طبق تحقیقاتی که بعمل آورده تولید واکسن آسترازنکا هندی را نیز به دلیل تجربه بالای کشور هندوستان در تولید واکسن مورد تائید قرار داده است.

دکتر زمانی در خصوص اولویت بندی تزریق واکسن کرونا در کشور نیز گفت: طبیعی است که نخستین گروهی که باید واکسن دریافت کنند افرادی هستند که بیشتر در معرض خطر ابتلا و خطر مرگ قرار داشته و در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند. با شیوع کرونا ویروس در دنیا بیشترین خطر ابتلا و مرگ‌ومیر متوجه کادر درمان بوده است که متاسفانه این خطر برای این افراد بواسطه نوع کارشان حتی تا ۲۰ برابر مردم عادی است، براین اساس تزریق واکسن بین کادر درمان بویژه بخش‌های ویژه بستری بیماران کرونایی اولویت نخست است.

وی سالمندان بالای ۶۰ سال را از دیگر افرادی دانست که در معرض بیشترین تهدید کرونا قرار دارند و گفت: براین اساس طرح واکسیناسیون کرونا در تمام دنیا با اولویت‌بندی کادر درمان در مرحله نخست و افراد بالای ۶۰ سال در مرحله دوم، انجام می شود، چرا که میزان مرگ و میر این افراد به مراتب بیشتر از سایر مردم است.

او تصریح کرد: تجربه نشان داده است که افراد بالای ۸۰ سال اگر با بیماری کرونا ویروس درگیر شوند، تا ۲۰ درصد جان خود را از دست می‌دهند. یعنی متاسفانه از هر ۱۰۰ نفر تا ۲۰ نفر فوت می‌کنند، اما میزان مرگ‌ومیر در سنین پائین‌تر به مراتب کمتر است، لذا واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال ضرورت دو چندان دارد و اول باید این رده سنی را با واکسیناسیون از خطر مرگ نجات داد و در مراحل بعدی افراد کمتر از ۶۰ سال واکسینه شوند. اولویت بندی واکسیناسیون براساس نظر سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت است و امیدواریم همین ترتیب دقیقا انجام شود.

دیدگاه کاربران

dayani۱۸۳۱۷۹۴۰۹:۵۷:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲
تا حالا چند نفر واکسن زده اند و چه موقع به دیگرانی که به حساب شما در نوبت هستند میرسد
مزمز۱۸۳۲۰۴۵۱۱:۴۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲
^مردم بدون هیچ نگرانی اقدام به واکسیناسیون و ایمن کردن کامل بدن در برابر ویروس کرونا کنند^ الکی مثلا ایران دولت با کفایت داره، واکسن به اندازه و به موقع وارد شده و در دسترسه، ولی مردم دو دل هستن که بزنن یا نزنن!!!
ناشناس۱۸۳۲۴۴۸۱۴:۱۶:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲
مافیای ماسک و دستکش نمیگزاره واکسن بیاد ؟؟؟
ناشناس۱۸۳۲۶۸۹۱۶:۳۹:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲
هیچ کدوم نه روسی نه سویسی تاییدیه بهداشت جهانی رو ندارند
ناشناس۱۸۳۲۷۱۲۱۶:۵۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲
اول واکسن بیارید
ناشناس۱۸۳۲۷۱۳۱۶:۵۷:۳۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲
واکسن آسترازنکا سوئدی که با همکاری انگلیس ساخته شد را در اخبار تلویزیون اعلام کردند که عوارض داره..!!!
ناشناس۱۸۳۲۷۵۳۱۷:۴۳:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲
حالا کی نگران عوارض هست نگران نزدن هم هستیم ما همیشه ظاهرا کارها رو از آخر شروع می‌کنیم واکسن نساخته راجع به مزایاش مینویسیم یا نگران تزریق هستیم
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. مشكلي بزرگتر از تحريم براي ايران 

 9. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 10. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 11. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 12.  یک رتبه و چند نکته

 13. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 14. تدارکاتچی ؛ و این همه خواستگار ؟!

 15. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 21. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

آخرین عناوین