سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

گروه جهان الف،   3990804058 ۵۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سودان درحالی به پیروی از شیخ‌نشینان خلیج فارس در عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی اقدام کرده که ثبات لازم برای ادامه این روند و تحقق دستاوردهای خیالی خود را ندارد.

سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

هم‌زمان با راه اندازی قطار صلح با رژیم اشغالگر صهیونیستی توسط شیخ‌نشینان حوزه خلیج فارس در دوره اخیر، سودان اولین کشور عربی است که در این مرحله از خطه آفریقا به این قطار می‌پیوندد. البته در سال 1978 مصر سند سازش با صهیونیست‌ها را به عنوان اولین کشور عربی-آفریقایی به نام خود زده بود.

اعلام خبر توافق خارطوم با تل‌آویو نیز همچون توافق‌های قبلی اسرائیل با امارات و بحرین واکنش‌های متعدد و تندی در داخل و خارج سودان به همراه داشت؛ البته فشاری که کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه در سطح خارجی در صلح با اشغالگران قدس متحمل می‌شوند متوجه سودان نیست، اما این توافق خالی از پیامدهای منفی برای آن نیز نخواهد بود؛ بیشتر این پیامدهای مربوط به عرصه داخلی سودان است.

درحالی که مقامات شورای حاکمیتی سودان مشکلات مالی و اقتصادی را بهانه سازش با اسرائیل اعلام کرده‌اند، سودان حاضر شده برای خروج از لیست کشورهای حامی تروریسم که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا وعده آن را به شرط توافق خارطوم با تل‌آویو داده بود، 335 میلیون دلار به عنوان غرامت برای آمریکایی‌هایی که در حملات گروه تروریستی القاعده و گروه های مشابه (که گفته می شود در دوره «عمر البشیر» رئیس‌جمهور مخلوع  سودان در دهه 1990 اجازه فعالیت در این کشور را داشتند) قربانی شدند، بپردازد.

این مبلغ برای بودجه آمریکا بسیار ناچیز بوده و چه بسا که اصلا مهم نباشد؛ اما برای کشوری مانند سودان که تولید ناخالص داخلی آن در سال 2020 تنها به 9.7 میلیارد دلار می‌رسد و برای پنجمین سال متوالی شاهد کاهش حجم بالای این میزان است، ضرر قابل توجهی به شمار می‌رود، ضمن اینکه مشخص نیست پس از خروج سودان از لیست حامیان تروریسم، موسسات مالی وابسته به آمریکا وعده‌های خود را در خصوص ثبات اقتصادی سودان عملی کنند یا نه.

از سوی دیگر سودان با یک بحران سیاسی بزرگ دست و پنچه نرم می‌کند و دولت مشخص و واحدی ندارد. بحران در سودان از 19 دسامبر 2018 با اعتراضات مردمی علیه اوضاع وخیم اقتصادی و افزایش قیمت ها به ویژه قیمت نان و سوخت شروع شد و با مداخله نیروی نظامی و تلاش آنها برای سرکوب معترضان همچنین ورود احزاب سیاسی و پیگیری خواسته هایشان، ابعاد گسترده سیاسی، اقتصادی و امنیتی یافت.

جدایی سودان جنوبی از سودان و ازدست دادن بخش زیادی از ذخایر نفت، فساد گسترده، ادامه جنگ داخلی در برخی مناطق این کشور، سیاست های غلط عمر بشیراز جمله همراهی سودان با عربستان در جنگ یمن و افزایش هزینه های نظامی سبب افزایش مشکلات اقتصادی در سودان شده است.

شورای حاکمیتی سودان که توافق عادی‌سازی با صهیونیست‌ها را به انجام رساند، پس از توافق نیروهای آزادی و تغییر و شورای نظامی این کشور روی کار آمد و پس از گذشت بیش از یک سال همچنان از حل مشکلات اقتصادی این کشور عاجز است.

از سوی دیگر آثار هرج و مرج ناشی از این وضعیت همچنان در سودان باقیست و هر لحظه احتمال بروز یک آشوب داخلی دیگر وجود دارد.

نیروهای سودانی بلافاصله پس از اعلام توافق سازش شورای انتقالی با اشغالگران قدس، این اقدام را محکوم و این شورا را تهدید به سلب حمایت خود از آن کردند که اگر این اتفاق بیفتد زمینه بروز یک جنگ داخلی فراهم می‌شود.

محمد وداعه،  سخنگوی حزب بعث سودان که یکی از گروه های قدرتمند نیروهای آزادی و تغییر است در  اظهارات خود به خبرگزاری آناتولی اظهار داشت که ما از چند روز قبل تماس‌های سیاسی با شخصیت‌های اجتماعی در زمینه هنر و فرهنگ و نویسندگی برای تشکیل جبهه‌ای ضد عادی سازی با صهیونیست‌ها برقرار کرده‌ایم. صادق المهدی رئیس حزب امت سودان نیز تهدید کرده بود که در صورت انجام توافق عادی سازی با رژیم صهیونیستی این حزب حمایت خود را از مقامات شورای انتقالی برمی‌دارد. مردم سودان نیز همان شب اعلام توافق با اسرائیل به خیابان‌ها ریختند و با سر دادن شعارهایی اعلام کردند که «هیچ صلحی با رژیم اسرائیل» وجود ندارد.

در زمینه دیدگاه افکار عمومی نسبت به عادی‌سازی اعراب با صهیونیست‌ها وزارت امور راهبردی رژیم‌صهیونیستی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده از نگاه منفی غالب افکار عمومی کشورهای منطقه نسبت به عادی سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی خبر داده است. گزارش ۹ صفحه ای این وزارتخانه این نتیجه را اعلام می کند که ۸۱ درصد کاربران شبکه های اجتماعی نظر منفی نسبت به توافق عادی سازی روابط امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی دارند و ۸ درصد نیز نظر خیلی منفی نسبت به این اقدام امارات متحده عربی داشته اند و تنها ۵ درصد از کابران نظر مثبت داشته‌اند.

همانگونه که از شواهد پیداست، صلح عربی-صهیونیستی با یک مخالفت گسترده در منطقه خاورمیانه روبه‌رو است که متقابلا در روند اجرای توافقات بی‌تاثیر نخواهد بود و قطعا حکومت‌های سازشکار اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی فراروی خود دارند. بنابراین سودان اگر به دنبال دستاورد اقتصادی از این توافق است باید آن را در کوتاه‌مدت به دست بیاورد.

اما سودان با این حجم از بحران مالی و اقتصادی برای رسیدن به ثبات یک راه طولانی پیش رو دارد و اگر اشغال نوار غزه و کرانه باختری توسط صهیونیست‌ها به پایان نرسد قطعا یک درگیری بزرگ میان اعراب و رژیم صهیونیستی در راه خواهد بود که فرصت همکاری تجاری و اقتصادی سودان با اسرائیل را بسیار کم می‌کند.

علاوه بر آن برای موفقیت این توافق باید حذف نام سودان از لیست حامیان تروریسم در کنگره آمریکا تصویب شود و دولت برای حفاظت از سودان در برابر پرونده های قضایی آینده كه ناشی از ارتباط آن با چندین گروه مسلح از جمله القاعده ،طی دهه 1990 است ، به قوانینی نیاز دارد که هنوز ابعاد آن مشخص نشده است.

به طور کلی اطلاعات نشان می‌دهد که توافقات عادی‌سازی روابط میان برخی کشورهای عربی و رژیم اشغالگر قدس در نهایت راه به جایی نخواهد برد زیرا مخالفت گسترده در سراسر جهان عرب در حال شکل‌گیری است. مقاومت فلسطین هم ناظر به همین تحرکات ملی و با تأکید بر آگاهی ملت‌ها از خطر سازش با رژیم صهیونیستی هشدار داده است که حکومت‌های عربی باید به صدای ملت‌های‌شان که مخالف عادی‌سازی روابط با اشغالگران هستند، گوش فرا دهند.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۵۸۴۶۰۱۶:۳۷:۲۵ ۱۳۹۹/۸/۴
به نظر شما، به ما چقدر ارتباط داره؟
ناشناس۱۶۵۸۷۰۲۲۰:۲۵:۵۷ ۱۳۹۹/۸/۴
از بس همه چیز رو به خودمون ربط دادیم .. همه دارن در میرن از دور و برمون
ناشناس۱۶۵۸۷۲۹۲۰:۴۴:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۴
اصلا ربطی نداره ..
ناشناس۱۶۵۸۷۶۱۲۱:۰۴:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۴
آخه سودان هم از اهداف استراتژیک ما بود
ناشناس۱۶۵۸۸۵۱۲۲:۱۷:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۴
الان سودان شده دشمن استراتژیک ما؟
ناشناس۱۶۵۸۴۷۲۱۷:۰۰:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۴
سودان جسارت اقرار به ناتوانی اقتصادی بجای انکار را داشت بهمین رو از راهی که زیان بیشتری برای مردم سودان داشت برگشت منافع ملی مردم باید اولویت اول هر حکومتی باشد
ناشناس۱۶۵۸۸۵۵۲۲:۱۹:۲۵ ۱۳۹۹/۸/۴
مطمئنی سودان بخاطر منافع مردمش این کار رو کرده!؟
ناشناس۱۶۵۹۰۳۸۰۱:۰۰:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۵
صد در صد
ناشناس۱۶۵۸۴۷۳۱۷:۰۱:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۴
چرا باید حکومت های عرب به حرف مردمشون توجه کنن ؟اصلا به ما چه که برای دیگر کشور ها تکلیف تعیین کنیم؟این دخالت آشکار در امور داخلی دیگران نیست؟
ناشناس۱۶۶۱۳۴۱۱۴:۱۲:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۶
مگه در کشور ما چقدر به حرف مردم گوش میدن که داریم برای اونا تکلیف تعین می کنیم؟
ناشناس۱۶۵۸۴۷۵۱۷:۰۲:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۴
الان شما ها نگران سودان هستین؟
ناشناس۱۶۵۸۶۹۸۲۰:۲۱:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۴
الان بیشتر نگران حال و روز خودمون هستیم تا سودان
ناشناس۱۶۵۸۷۲۷۲۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۹/۸/۴
نگرانی ما از اینه که فردا صبح که از خواب بیدار میشیم ، تخم مرغ دونه ای چنده
ناشناس۱۶۵۸۴۸۰۱۷:۰۴:۵۹ ۱۳۹۹/۸/۴
اول تجزیه می کنند و بعد که ضعیف شد می گویند باید با ما یکی باشید وگرنه می میرید
ناشناس۱۶۵۸۴۹۸۱۷:۱۸:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۴
فعلا که سودان از دیکتاتور ۳۰ ساله خلاص شده.
ناشناس۱۶۵۸۷۲۵۲۰:۴۲:۲۶ ۱۳۹۹/۸/۴
عمرالبشیر دیکتاتور خودرای خودکامه فاقد رای مردمی مثل چی چسبیده بود به قدرت
ناشناس۱۶۵۸۷۹۵۲۱:۳۲:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۴
دیکتاتورها به بهشت نمیروند
ناشناس۱۶۵۸۵۰۵۱۷:۲۷:۵۱ ۱۳۹۹/۸/۴
اتفاقا هر کشوری با آمریکا و اسراییل هماهنگ شد به پیشرفت رسید و هر کشوری با کوبا و روسیه و کره شمالی و ونزوئلا و بولیوی هماهنگ شد بدبخت.
ناشناس۱۶۵۸۷۳۲۲۰:۵۱:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۴
دقیقا مثل مصر و اردن که جزو پیشرفته ترین کشورهای دنیا هستن!! تازه اونا سالها پیش به آمریکا و اسرائیل بله گفتن!
ناشناس۱۶۵۸۸۰۸۲۱:۴۳:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۴
الان وضع اقتصادی تو بهتره یا عمان و مصر ؟ ..
ناشناس۱۶۵۸۸۲۲۲۱:۵۶:۱۹ ۱۳۹۹/۸/۴
چرا کره و المان و فرانسه و امارات .. رو مثال نمیزنید
ناشناس۱۶۵۸۹۶۰۲۳:۴۳:۳۵ ۱۳۹۹/۸/۴
آخه گفته هر کشوری رابطه داشته باشه پیشرفت میکنه, خواستم بگم کشورها باید از درون یه چیزی داشته باشن تا پیشرفت کنن وگرنه صرف رابطه با آمریکا باعث پیشرفت نمیشه!
ناشناس۱۶۵۹۹۷۹۱۵:۰۶:۲۴ ۱۳۹۹/۸/۵
ولی جنگ و تخاصم با آمریکا و اسرائیل و چنگ و دندان نشان دادن به کل دنیا حتما باعث بد بختی می شه ..
بیژن۱۶۵۸۵۲۷۱۷:۴۸:۱۳ ۱۳۹۹/۸/۴
سیاست هر کشور مربوط به خود آن کشور است چرا اینقدر تو مسایل دیگران دخالت میکنیم؟
ناشناس۱۶۵۸۸۴۰۲۲:۰۷:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۴
این رو فقط به ما میگی یا أمریکا و اسرائیل و فرانسه و انگلیس و عربستان و .. هم نباید تو کار ما دخالت کنن!؟!؟
ناشناس۱۶۵۸۵۴۲۱۷:۵۴:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۴
صلاح مملکت خویش را خسروان دانند
حمید۱۶۵۸۸۷۷۲۲:۳۷:۲۶ ۱۳۹۹/۸/۴
نه هر خسروی صلاح مملکت داند!
ناشناس۱۶۵۹۹۸۱۱۵:۰۷:۱۶ ۱۳۹۹/۸/۵
فقط ما خیلی خوب می دونیم !
ناشناس۱۶۵۸۵۴۷۱۷:۵۶:۲۳ ۱۳۹۹/۸/۴
در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ ، تمام کشورهای عربی میپرن بغل اسرائیل
ناشناس۱۶۵۸۵۵۱۱۷:۵۸:۲۳ ۱۳۹۹/۸/۴
همه خام هستن فقط ما با داشتن تورم ۲۷۰ درصدی و نیز برخورداری از دوستانی مثل مادورو ( راننده بولدزر ) پخته ایم
ناشناس۱۶۵۸۷۰۰۲۰:۲۳:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۴
نه ما پخته هم نیستیم خیلی ؛ اما وقتی فقط منو تو و بی بی سی ببینینی اراجیف بالا تو مغزت سیلان میکنه
ناشناس۱۶۵۸۸۰۹۲۱:۴۵:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۴
تو مغز شما چیه ؟ آرمان های اعراب ؟
ناشناس۱۶۵۸۹۰۸۲۳:۱۴:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۴
طبق وعده خدا قدس آزاد می شود حالا بدو دنبال دوستی باش
ناشناس۱۶۵۹۵۷۳۱۱:۴۳:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۵
ما به دنبال آرمان مردم ایران هستیم ..
سام۱۶۶۰۴۶۹۲۰:۵۳:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۵
شما یه ذره کمتر بیست و سی نگاه کن بگذار فکرت آزاد بشه ببینی دنیای واقعی چه خبره
ناشناس۱۶۵۸۵۵۳۱۸:۰۰:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۴
میترسم آخرش خود فلسطین هم رفیق شه با اسرائیل . و فقط تنها ما بمونیم و آرمان های فلسطین
ناشناس۱۶۵۸۵۶۵۱۸:۰۵:۵۴ ۱۳۹۹/۸/۴
امارات ، بی عقل است سودان که سودای خام داره بحرین که پشیمون میشه عمان که گمراه شده همه یه چیزیشون شده ..
ناشناس۱۶۵۹۶۶۸۱۲:۳۰:۰۲ ۱۳۹۹/۸/۵
ما خوبیم!
ناشناس۱۶۵۸۵۷۳۱۸:۱۰:۵۸ ۱۳۹۹/۸/۴
چین هم دیگه فایده نداره برای ما
ناشناس۱۶۵۸۵۸۳۱۸:۱۵:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۴
دنیا تشنه مذاکره و گقتگو و مصالحه و آرامش است . عصر موشک و سلاح و.. منسوخ شده . دنیا ، با مذاکره و تعامل ..
ناشناس۱۶۵۸۸۴۶۲۲:۱۳:۳۹ ۱۳۹۹/۸/۴
منظورت اینه که پهپاد آمریکا رو باید با سنگ میزدیم!؟ یا به جای موشکباران عین الاسد باید نفرینشون میکردیم!؟ منظورت از مذاکره هم همون برجامه!؟
ناشناس۱۶۵۸۸۷۸۲۲:۳۸:۴۵ ۱۳۹۹/۸/۴
منظورم اینه که جور دیگه هم میشه برای دشمن سردرد ایجاد کرد . نباید زیاد پول خرج کرد و هزینه کرد !
ناشناس۱۶۶۰۹۳۲۰۹:۵۸:۳۲ ۱۳۹۹/۸/۶
بیشتر پول مملکت رو دادیم موشک و بمب، حالا موندیم چطور مواد اولیه روغن و .. برای تولید کارخونه ها دست و پا کنیم. جنگ فقط با موشک و بمب نیست. ما برای جنگ اقتصادی هیچ کاری نکردیم.
ناشناس۱۶۵۸۸۴۹۲۲:۱۷:۱۹ ۱۳۹۹/۸/۴
نمیدونم چرا حرف به این قشنگی رو آمریکا نَوَفهمه!؟ چند روز پیش ترامپ اعلام کرد ما موشک هیدروسونیک داریم. البته منظورش همون موشک هایپرسونیک (مافوق صوت) بود
ناشناس۱۶۶۰۲۸۵۱۸:۳۷:۳۶ ۱۳۹۹/۸/۵
لابد افزایش هزینه های نظامی کشورهای صنعتی برای رسیدن به مذاکره و صلح و آرامشه؟!! میدونی بمبهای اتمی و سلاحهای .. موجود تنها یکی از کشورهای توسعه یافته برای تخریب چند تا کره زمین کافیه؟
ناشناس۱۶۵۸۵۹۱۱۸:۲۰:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۴
حالا پس فردا مادورو قرارداد نبنده با اسرائیل
ناشناس۱۶۵۸۶۰۳۱۸:۳۸:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۴
چرا فکر می کنید که فقط ما درست فکر می کنیم و دیگران اشتباه و اصلا چرا ما در امور دیگر کشورها دخالت کنیم.
ناشناس۱۶۵۸۶۳۰۱۹:۰۲:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۴
حکومت سودان تنها حکومتی نیست که به صدای اعتراض مردم توجه نمی کنه و لا جرم هزینه این نشنیدن را خواهد پرداخت
محمد قاسمی۱۶۵۸۶۴۹۱۹:۲۶:۳۰ ۱۳۹۹/۸/۴
با این تحلیل گران کل خاورمیانه رو از دست دادیم. همه رو دشمن خودمون کردیم حتی چین برامون شرط گذاشته دوستی با او منوط به رضایت عربستان و امارات است. حتی روسیه کمکمون نکرد یه بشکه نفت بفروشیم. حالا فکر میکنیم مرکز جهانیم و همه باید از ما اجازه بگیرن
ناشناس۱۶۵۸۶۶۷۱۹:۴۹:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۴
حیف پول هایی که .. ایران در سودان خرج کرد.
ناشناس۱۶۵۸۷۶۴۲۱:۰۷:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۴
..! کدام اعراب؟ کدام درگیری؟ متن موافقتنامه هایشان را خواندی؟ سوابق و نوع همکاریهایشان را میدانی؟ پایگاههای نظامی خارجی در کشورهای عربی برای درگیری با اسرائیل است؟ کله گنده های اعراب تا کمر دولا شده اند و اگر.. ایران نبود الان مسئله ای به نام فلسطین هم نبود. الان مسئله اعراب ایران است نه رژیم صهیونیستی.
ناشناس۱۶۵۹۴۴۰۱۰:۳۰:۵۰ ۱۳۹۹/۸/۵
.. کدام کشور مردمش راهپیمایی کردند و مخالفت خودشان را اعلام کردند. همه کشورها بر اساس منافع ملی سیاست خارجی خود را انتخاب می کنند. فکر کند که امریکا به دولت امارات اعلام کرده اگر حمایت کشور امریکا و ارتباط گسترده شرکت های غربی در کشورش را می خواهد باید با اسرائیل آشتی کند. در غیر این صورت قطع همکاری می کند. خب معلومه آنها هم منافع ملی خودشان را به منافع فلسطینیان ترجیح دادند و اقدام به صلح با اسرائیل نمودند مطمئن باشید اگر این ترامپ 4 سال دیگر در قدرت بماند همه کشورهای عربی و بیشتر کشورهای مسلمان رو با اسرائیل آشتی خواهد داد.
ناشناس۱۶۵۹۵۲۴۱۱:۱۵:۲۹ ۱۳۹۹/۸/۵
حالا مثلا خیلی شما به صدا ملت خودمون توجه کردی!!!!
ناشناس۱۶۵۹۵۷۵۱۱:۴۴:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۵
من چند کامنت را می خوانم وبقیه را همیشه به اکثریت منفی یا مثبت رای میدم وبارهادیدم حرف مردم بوده بدون آنکه بخوانم
سلام۱۶۵۹۶۴۷۱۲:۲۳:۵۴ ۱۳۹۹/۸/۵
نویسنده محترم چرا بابت روابط چین و روسیه و ترکیه و ۱۹۰ کشور دیگر چیزی نگفتی ، سودان از لحاظ آماری کشور چندم که اسرائیل را به رسمیت شناخت میشه بگید
ناشناس۱۶۵۹۶۸۲۱۲:۳۳:۵۳ ۱۳۹۹/۸/۵
سالها پیش که مصر با اسرائیل قرارداد صلح امضا کرد ایران با مصر قطع رابطه کرد که هنوز هم ادامه دارد. واکنش ایران به ایجاد رابطه کشورهای دیگر عربی با اسرائیل ضعیف تر شده. این نشانه چیست؟
ناشناس۱۶۶۰۸۵۶۰۸:۳۲:۵۹ ۱۳۹۹/۸/۶
چه بخواهیم چه نخواهیم کشوری در خاورمیانه پا گرفته که ماندگار شده چون قدرت اتمی گردیده و از نظر علم و دانش سرآمد است و خود اعراب هم فهمیده اند که باید وجود او را پذیرفت و در افتادن با او جز ضرر سودی ندارد.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 2. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 3. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 4. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 5. سردار دهقان؛ اولین نامزد رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری/ نامه انتقادی همتی به روحانی/ اصلاح‌طلبان همچنان به‌دنبال تنش‌زدایی/ قالیباف از نامزدی در انتخابات منع شده است؟

 6. نظریه‌ای که دیگر کسی از آن حرف نمی زند...

 7. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 8. محسن رضایی: ‌مشکلات اقتصادی ‌جز با نگاه انقلابی حل نمی‌شود

 9. نامه انتقادی رئیس بانک مرکزی به رئیس جمهور/ هشدار در خصوص ایجاد پرونده‌های کلان اقتصادی

 10. قیمت مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است/ برخورد با گرانفروشان مرغ

 11. ماجرای فیلم پر از جنازه و شایعه قاچاق اعضای بدن

 12. ساخت فیلمی موهن درباره سپاه قدس توسط یک ایرانی

 13. خدا حافظ حاج آقا !

 14. مینو محرز: عطاری‌ها باید جمع شوند/ با طب سنتی مشکلی نداریم

 15. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

 16. جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با حضور رهبر انقلاب

 17. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

 18. رهبر انقلاب: برای علاج تحریم ها دو مسیر داریم: رفع تحریم و غلبه بر تحریم

 19. مجموع مبتلایان کرونا به ۸۸۰ هزار نفر رسید/ ثبت ۴۸۳ فوتی جدید

 20. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

 21. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

پربحث‌های هفته

 1. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 2. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 3. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 4. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

 5. ضعیف‌کشی !

 6. انتقاد تند نماینده بافق از رئیس مجلس

 7. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 8. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 9. پندارهای طبری!

 10. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 11. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 12. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 13. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 14. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 15. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 16. چرا ماجرای «ترامپ» تازه شروع شده است؟

 17. ملک زاده استعفا کرد

 18. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 19. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

 20. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 21. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 22. برندگان و بازندگان مناقشه اخیر قره‌باغ

 23. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 24. ظریف: بایدن با سه فرمان اجرایی می‌تواند همه تحریم‌ها را لغو کند/ بیش از ۳۰ سال است که بایدن را می‌شناسم

 25. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

آخرین عناوین