آبادان یازده ۶۰ و آنچه درباره جنگ نمیدانستیم

دکتر مینو خانی،   3990708028 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آبادان یازده ۶۰ و آنچه درباره جنگ نمیدانستیم

حصر آبادان یکی از اتفاق‌های مهم جنگ هشت ساله است که از هشتم آبان 1359 شروع شد و تا 5 مهر 1360 به طول انجامید. اینکه مردمان آبادان چه کردند تا این شهر مهم و استراتژیک سقوط نکند، یکی از بخش‌های مهم تاریخ این جنگ است.

یکی به تلاش دریاقلی سورانی اشاره می‌کند که سپاه و مردم را از ورود عراقی‌ها مطلع کرد، یکی به موقعیت جغرافیایی شهر آبادان که از سه سمت به آب می‌رسد، اشاره می‌کند و آن دیگری به فعالیت رادیو آبادان و این همان چیزی است که در فیلم «آبادان یازده 60» بازنمایی شده است.

این فیلم به کارگردانی مهرداد خوشبخت، تلاش می‌کند فعالیت و تلاش و از جان گذشتگی سردبیر رادیو و چند نفر از اهالی شهر را به تصویر بکشد تا نشان دهد رسانۀ رادیو در زمان حمله عراقی‌ها به شهر چگونه توانست از سقوط آن جلوگیری کند؛ تلاشی که منجر به شهادت سردبیر و همکارانش شد. 

«آبادان یازده 60»، قطعۀ دیگری از پازل جنگ هشت ساله است که می‌تواند شناخت نسبی و درکی از موقعیتی که آن روز مردم شهر با آن درگیر بودند، به دست دهد. 

هر چند داستان به شهر و مواجه مردم در مقابل حملۀ عراقی‌ها به شهر نمی‌پردازد و از رویداد مهم کوی ذوالفقاری معروف فقط اسمی شنیده می‌شود، اما به گونه‌ای به واکنش بهمن (سردبیر) و همکارانش بسنده می‌کند تا بتواند به اهمیت رسانه در روزگار جنگ تاکید کند. 

تا قبل از این فیلم، تصور ما از شهدای رسانه محدود به افرادی بود که برای تهیۀ خبر، گزارش و عکس به جبهه‌ها اعزام می‌شدند، اما «آبادان یازده 60» بر نقش ویژۀ رسانه آن هم رسانۀ محلی و اهالی آن تاکید می‌کند؛ چیزی که پیش از این در سینمای دفاع مقدس به آن پرداخته نشده بود. 

به همین دلیل آبادان یازده 60، به دلیل انتخاب سوژه که بر اساس کتاب مستندی دربارۀ این موج رادیویی است ساخته شده، پیش‌رو و نوآور است و از لحاظ پرداخت موضوع، در همان لحظات اولیه مخاطب را با تعلیق‌ها و ضرب‌آهنگ تندش برای حفظ امواج رادیو همراه می‌کند. 

مهرداد خوشبخت در این فیلم نشان می‌دهد مسوولان رادیو، چطور مثل بقیۀ بخش‌های کشور که ناگهان درگیر جنگ شدند بدون تجربۀ لازم، استراتژی لازم و تصمیم‌گیریهای مهم را در آنی اتخاذ کردند و نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کردند. ثبت خاطرات افرادی که در بخش‌های مختلف مثل پزشکی به جبهه‌ها اعزام شدند، امروز به ما می‌گوید چطور تجربه‌اندوزی کردند، این را پیشرفتهای پزشکی کشور نیز تایید می کند.

یا فرمانده‌هان و رزمنده‌هایی که بدون آموزش نظامی جدی وارد جنگ شدند، چطور در زمانی کوتاه تجربه کسب کردند و این تجربیات چقدر گرانقدر بود و چطور همان تجربه‌ها امروز در دانشگاه‌های مهم جنگ تدریس می‌شود.

ولی حتی ما اهالی رسانه به این اندازه به اهمیت و نقش رسانه در روزهای جنگ پی نبرده بودیم. فکر می‌کردیم رسانه‌های دیداری و شنیداری وظیفۀ پخش مارش حمله و اخبار دریافت شده را داشتند، فکر نمی‌کردیم حتی با یک خبر می‌توانند چنان قوت‌ دلی در مخاطبان ایجاد کنند که از سقوط شهر جلوگیری کند. 

خیلی از ما اهالی رسانه حتی خبر نداشتیم که برای حفظ آنتن رادیو و تاثیری که اخبار و حتی موسیقی آن داشت خیلی‌ها جان خود را از دست دادند. وقتی از شهدای رسانه حرف زده می‌شد، تصور می‌کردیم خبرنگاری برای تهیۀ خبر در خط مقدم جبهه بوده و به شهادت رسیده است. اما مهرداد خوشبخت و تیم سازنده «آبادان یازده ۶۰» نه فقط تصورات ما را تصحیح کرد، بلکه رسانه و نقش آن را در ایام جنگ «تقدیس» کرد.

فیلمی که در فرم به لحاظ بازی نیز موفق است، گرچه غیر از حسن معجونی، بازی شاخص دیگری دیده نمی‌شود، اما بازیها نیز در سطح قابل قبولی است، اما قطعا برای مهرداد خوشبخت که پیش از این فیلمهای مذهبی با پیچیدگی‌های خود را ساخته نیز قابل قبول است.

این را فراموش نکنیم که سینمای جنگ کشورها و برای ما سینمای دفاع مقدس نه تنها بازنمایی روزهای جنگ و درگیری با طعم تلخ و گزنده از دست دادن عزیزان است، بلکه امید و روحیه مقاومت را در دل ملت‌ها زنده نگه می‌دارد. برای همین است که هنوز که هنوز است درباره جنگ‌های مختلف دنیا فیلم ساخته می‌شود و حتی این فیلمها می تواند جزو پرفروش‌ترین آثار سینما باشد؛ چرا که رسانۀ سینما، رسانۀ پرقدرتی است که حتی سال‌ها بعد از پایان جنگ‌ها می‌تواند موضوع خود را در دل خاطرات و اسناد به جا مانده از آن روزهای سخت پیدا کند. «آبادان یازده 60» را ببینیم و از دیدن مقاومت دلیرانه مردم‌مان لذت ببریم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۹۳۲۷۰۹:۴۶:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۸
جنگ یعنی ویرانی و خرابی حتی فکر کردن به جنگ هم خوب نیست
ناشناس۱۶۱۹۵۳۱۱۱:۳۹:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۸
درسته جنگ واقعا ويراني، خرابي و مهمتر از همه خونريزي از طرفين درگيري. ولي دفاع قهرمانانه از ميهن و تماميت ارضي و استقلال عليرغم اينكه در قالبي رخ ميدهد كه متاسفانه اين چيزهاي ناخوشايند را دارد، ارزشمند است . بخصوص وقتي در اين دفاع به اهداف خود ميرسيم.
ناشناس۱۶۱۹۳۲۸۰۹:۴۷:۴۲ ۱۳۹۹/۷/۸
ای کاش این همه فیلم که در مورد جنگ ساختند، فیلمی هم در مورد صلح درست می کردند.
ناشناس۱۶۱۹۸۴۲۱۴:۳۱:۲۹ ۱۳۹۹/۷/۸
آخی چه روحیه لطیفی داری.الان کدوم فیلم جنگی درست و حسابی در مورد جنگ ساختیم که به روحیه شما برخورده؟نجات سرباز رایان رو ببین کدوم فیلم ایرانی به پای اون میرسه؟
ناشناس۱۶۲۰۲۴۶۲۰:۰۶:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۸
فیلم جنگ را باید ببینید تا قدر صلح را بدانید. فیلم صلح یعنی چی؟ مثلا یه نفر نشسته خودش رو باد میزنه؟
ناشناس۱۶۱۹۳۶۳۱۰:۰۰:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۸
حالا بعد بي بي سي همه ديگه راجع به ناگفته هاي جنگ ميگن! ..
ناشناس۱۶۲۰۰۳۷۱۶:۵۱:۳۲ ۱۳۹۹/۷/۸
جنگ جز بد بختی چیزی ندارد
ناشناس۱۶۲۰۲۲۸۱۹:۴۵:۳۳ ۱۳۹۹/۷/۸
واقعا ‌خیلی ‌خیلی‌ تلاش ‌می‌کنند‌‌ واسه اینکه ‌‌‌اون ‌روز‌ها رو‌ به‌ ما‌ که ‌نبودیم‌ نشون ‌بدند خیلی دستتون درد نکنه

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 15.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 16. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 17. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 18. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 19. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 22. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 23. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 24. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 25. دختر ۷ساله ای که ملکه قلعه شوش شد

آخرین عناوین