جزئیات طرح سه‌فوریتی مجلس برای کنار گذاشتن محدودیت‌های برجامی

گروه سیاسی الف،   3990629070 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر آمریکا چیزی به عنوان مکانیسم ماشه را فعال کنند و این اقدامات هم از جنبه حرف به جنبه اجرا برسد و اتحادیه اروپا و دیگر کشورها هم تحت تاثیر آن با جمهوری اسلامی رفتار کنند طبیعتا ما هم نظارت‌های برجامی آژانس را تعطیل خواهیم کرد و هم کلیه محدودیت‌هایی که برای ما در برجام در مورد فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایجاد شده بود را کنار خواهیم گذاشت.

جزئیات طرح سه‌فوریتی مجلس برای کنار گذاشتن محدودیت‌های برجامی

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، درباره تهدید آمریکا مبنی بر فعال سازی مکانیسم ماشه با وجود خروج این کشور از برجام اظهار داشت: سازوکار مکانیسم ماشه طی نشده که بخواهد فعال شود؛ اولین قدم برای فعال سازی مکانیسم ماشه آن است که درخواست کننده موضوع از اعضای برجام باشد در حالی که آمریکا از برجام خارج شده و دیگر عضو برجام نیست.

وی افزود: در حال حاضر چیزی به نام فعال شدن مکانیسم ماشه وجود ندارد و عملا فعال شدن آن بی‌معناست مگر آنکه آمریکا بخواهد یک جانبه و با زورگویی اقداماتی را انجام دهد که این موضوع در گذشته هم وجود داشته و هم اکنون هم هست و در آینده هم ممکن است این کشور دست به اقداماتی علیه ملت ما و منافع جمهوری اسلامی بزند. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: اگر آمریکا بنا دارد با زورگویی و قلدری چیزی را به این عنوان عملیاتی کند و کشورهای دیگر هم از این اقدام تبعیت کنند، طبیعتا جمهوری اسلامی واکنش‌هایی خواهد داشت.

**بازگشت تحریم‌ها یعنی متوقف کردن کلیه همکاری‌های برجامی با آژانس

ذوالنوری گفت:‌ هم اکنون طرح سه فوریتی در مجلس وجود دارد که هفته جاری مطرح خواهد شد که البته این کار بستگی به عزم هیأت رئیسه دارد که این طرح را در دستور کار صحن علنی مجلس قرار بدهد یا خیر.

وی افزود:‌من این طرح سه فوریتی را تهیه کرده‌ام؛ بندهای متعددی هم ذیل ماده واحده آن وجود دارد که در همین راستا جمهوری اسلامی باید واکنشی قاطع نسبت به زورگویی و قلدری آمریکا نشان دهد.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: اقدامات مقابله به مثل جمهوری اسلامی نسبت به زیاده خواهی‌های آمریکا و قلدری‌های این کشور شامل متوقف کردن کلیه همکاری‌های برجامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است؛ بر همین اساس سطح همکاری ما با آژانس تا سطح همکاری نظارتی در NPT کاهش پیدا خواهد کرد یعنی پروتکل الحاقی را تعلیق کرده و متوقف خواهیم کرد. ضمن اینکه دسترسی‌هایی که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس NPT، پروتکل الحاقی و یا برجام داده‌ بودیم را متوقف کرده و این دسترسی باید قطع شده و صرفا به عنوان یک کشور عضو NPT با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت خواهیم کرد.

** جزئیات طرح سه‌فوریتی مجلس برای الزام دولت به کنار گذاشتن محدودیت‌های برجامی

وی خاطرنشان کرد: اگر آمریکا چیزی به عنوان مکانیسم ماشه را فعال کنند و این اقدامات هم از جنبه حرف به جنبه اجرا برسد و اتحادیه اروپا و دیگر کشورها هم تحت تاثیر آن با جمهوری اسلامی رفتار کنند طبیعتا ما هم نظارت‌های برجامی آژانس را تعطیل خواهیم کرد و هم کلیه محدودیت‌هایی که برای ما در برجام در مورد فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایجاد شده بود را کنار خواهیم گذاشت.

ذوالنوری گفت: دولت جمهوری اسلامی بر اساس طرح سه فوریتی مجلس شورای اسلامی موظف کرده‌ایم که همه آن محدودیت‌های مذکور (از فرآوری اورانیوم تا تکمیل چرخه سوخت) را کنار گذاشته و هر آنچه لازم است (از ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته، نصب هر تعداد سانتریفیوژی که مورد نیاز کشورمان است، تولید و غنی سازی و انباشت اورانیوم تا هر درصدی که نیاز داریم که فعلا غنی سازی 20 درصدی است) را سریعا عملیاتی کند. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: در صورتی که زورگویی‌های آمریکا و قلدری این کشور منجر به اجرای چیزی به عنوان مکانیسم ماشه شود به قبل از برجام باز خواهیم گشت. 

** هر قدر وظایف‌شان را اجرا کردند ما هم عمل می‌کنیم

وی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران شروع کننده هیچ گونه چالش، درگیری و جنگی نیست و نمی‌خواهیم به عنوان یک اقدام ابتکاری فعالیت‌هایی را داشته باشیم بلکه حرکت ما بر اساس فعالیت‌های طرف مقابل تنظیم خواهد شد؛ نیازی نیست که جمهوری اسلامی وارد بازی بشود که محرک موضوع خاصی باشد.

ذوالنوری خاطرنشان کرد: منطق جمهوری اسلامی صلح‌آمیز، عقلایی و چارچوب دار است و وقتی می‌گوییم قراردادی به نام برجام بوده است معنا دارد؛ هر قدر که آنها به مفاد این قرارداد عمل کردند ما هم به تعهدات‌مان عمل خواهیم کرد؛ موضوع روشن است؛ هر قدر تعهد بیشتری را عمل کردیم و طرف مقابل به وظیفه‌اش عمل نکرد ما هم از اجرای آن تعهدات کوتاه خواهیم آمد؛ هر مقدار هم که طرف مقابل جلو آمد و وظایفش را عمل کرد  و منافع ملت‌مان و جمهوری اسلامی تامین شد به همان میزان جلو خواهیم آمد و اگر قرار باشد طرف مقابل اصلا جلو نیاید ما هم جلو نخواهیم رفت.

وی گفت: در این موضوع اصلا بحث بازدارندگی و اقدام خاصی مطرح نیست بلکه در یک چارچوب عمل می‌کنیم.

** اگر 4+1 همراه آمریکا شود مخاطب اقدامات‌مان خواهد شد

نماینده مردم قم در مجلس افزود: مخاطب اقدام جمهوری اسلامی هم کشورهای 1+4 است و هم آمریکایی‌ها. لذا 1+4 باید خلاء حضور آمریکا را در برجام جبران کنند و تعهدات خودشان را هم انجام دهند.

ذوالنوری تصریح کرد: آمریکا اگر بنا دارد چیزی به عنوان مکانیسم ماشه را فعال کند اگر 1+4 که بخشی از آن شامل اتحادیه اروپا، (یعنی 27 کشور اروپایی) از آمریکا تاثیر پذیر نباشند و با جمهوری اسلامی بر اساس خواسته آمریکا عمل نکند ما هم با آنها بر همین اساس عمل خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه ‌آمریکا کشوری منزوی است و بر همین اساس سعی می‌کند کارها را انجام دهد؛ افزود:‌ اگر آمریکا بنا داشته باشد یکطرفه اقدامی انجام دهد تاثیری نخواهد داشت ولی اگر 1+4 از اقدامات ایالات متحده تبعیت کنند این موضوع علیه کشورمان تاثیر گذار خواهد بود؛ اگر آمریکا چیزی بگوید که  1+4 عمل نکنند 1+4 مخاطب ما نبوده و با آنها همکاری خواهیم داشت ولی اگر1+4 از آمریکا تاثیرپذیری داشته باشد مخاطب اقدامات جمهوری اسلامی هم 1+4 خواهد بود.

** تحریم‌ها بازگردد به قبل از برجام باز می‌گردیم

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: 1+4 خیلی سفت و سخت می‌گوید بنا دارد برجام را حفظ کند در صورتی که حفظ برجام به اجرای تعهدات طرفین وابسته است؛ اروپایی‌ها بایستی به تعهدات‌شان پایبند باشند و جلوی فروش نفت ایران را نگیرند و به مانند گذشته نفت از جمهوری اسلامی بخرند ضمن اینکه جمهوری اسلامی هم باید پول نفت خود را به صورت آزادانه مدیریت کرده و به دست آورد. همچنین تحریم‌هایی که در برجام رفع شده بود باید در مقام عمل هم اینگونه باشد و اگر اینکارها را انجام ندهد جمهوری اسلامی هم محدودیت‌های برجامی را رعایت نخواهد کرد.

ذوالنوری درباره تاثیر روانی اقدام متقابل ایران علیه تلاش‌های یکجانبه‌ آمریکا در برجام تصریح کرد: اقدام جمهوری اسلامی در تک روی آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه با وجود خروج این کشور از برجام، تاثیر روانی بر بازارهای کشورمان نخواهد گذاشت.

**خواسته آمریکا برای بازگشت تحریم‌ها، قانونی و غیرحقوقی است

وی اظهار داشت: در برجام عنوان شده بود که حجم ذخایر اورانیوم جمهوری اسلامی بیش از 300 کیلوگرم نباشد در صورتی که طرف مقابل اگر به تعهداتش عمل نکند ما هم به غنی‌سازی ادامه داده و فراتر از این مقدار خواهیم رفت.

نماینده مردم قم در مجلس تاکید کرد: ‌وقتی آمریکا عضو برجام نیست نمی‌تواند اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی برای فعال سازی مکانیسم ماشه راه بیندازد. 

ذوالنوری با اشاره به تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: به غیر از ایالات متحده و جمهوری دومینکن هیچ کشوری از این اقدام ایالات متحده استقبال نکرده و اعلام کردند این خواسته غیرقانونی است و مبنای حقوقی هم ندارد؛ چنین وضعیتی در مورد مکانیسم ماشه هم صدق می‌‌کند و کسی نمی‌تواند از اقدام غیرقانونی آمریکا و تلاش‌های غیر حقوقی‌اش تبعیت کند چرا که این تلاش‌ها وجاهت ندارد.

**سهم خود را از برجام می‌خواهیم تا تعهدات را اجرا کنیم

وی گفت: اگر ما بر اساس یک معاهده بین‌المللی بگوییم که جمهوری اسلامی سهم خود را از برجام می‌خواهد و تکلیف و تعهداتش هم بر همین اساس اجرایی خواهد کرد، این حرف به هیچ عنوان خلاف قانون و بر هم زدن اوضاع نیست بلکه کاری کاملا نرم بوده و در بستر مسائل حقوقی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: ما اگر بر توانمندی‌های داخلی خود تاکید کرده و متمرکز شویم تا از این پتانسیل‌ها استفاده کنیم خیلی از مشکلات حل خواهد شد؛‌ معتقدم اگر دولت و دستگاه‌های ذیربط همین راهبرد را عمل کند ما مشکل لاینحل در کشورمان نداریم.

ذوالنوری افزود: همه مشکلات ما در داخل کشورمان ناشی از تحریم‌ها و عملیات روانی ترامپ نیست که قالب این مشکلات منشا داخلی و سوء ‌مدیریتی دارد و طبیعتا اگر مدیران ما به وظایف‌شان خوب عمل کنند به حول و قوه الهی به راحتی می‌توانیم از این شرایط عبور کنیم و مشکل خاصی هم ایجاد نشود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۳۳۰۸۱۴:۳۸:۰۹ ۱۳۹۹/۶/۲۹
به قول یک کارشناس اگر بعد از چند ماه نتوانستید یک قرارداد تسلیحاتی ببندین باید از برجام خارج شوید
ناشناس۱۶۰۳۳۱۵۱۴:۴۲:۳۴ ۱۳۹۹/۶/۲۹
برجام تاریخ انقضا دارد ومحدودیت هایی که اعمال کردیم باید برداشته شود وباید بعد از ان اژانس مانند کشورها عادی با ما رفتار کند هر چند که نمی کند
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 2. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 3. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 4. رئیسی موضع قوه قضائیه درباره فیلترینگ را مشخص کند/ واکنش ناجا و ستاد کل به ضرب و شتم یک سرباز توسط نماینده مجلس/ توضیح دهقان درباره دریافت ملک نجومی/ پایگاه رای حسن خمینی قابل توجه است؟

 5. چرا قوه قضائیه به ماجرای توهین به رئیس جمهور ورود نمی‌کند؟

 6. چرا این قشر امتیازهای ویژه شغلی دارند؟!

 7. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

 8. قالیباف: مرغ باید کیلویی ۱۰ هزار تومان باشد نه ۲۵ هزار تومان

 9. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

 10. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 11. نظر عطاءالله مهاجرانی درباره دولت نظامی

 12. روحانی: ‌تا رسیدن واکسن داخلی استفاده از واکسن خارجی یک ضرورت است/ آغاز واکسیناسیون از بهمن ماه

 13. شرط عربستان برای صلح با صهیونیست‌ها اعلام شد

 14. قالیباف: تهمت نزنید؛ مجلس نه قیمت ارز تعیین کرده، نه سقف برای فروش نفت/ در بودجه انضباط نداریم

 15. دستور ویژه فرمانده ناجا برای پیگیری ضرب و شتم مامور راهور توسط نماینده مجلس

 16. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

 17. عراقچی: تماسی با دولت بایدن نداشته‌ایم/ برجام پلاس وجود نخواهد داشت

 18. واعظی: روحانی «قوانین مشکل‌دار» را ابلاغ نمی‌کند

 19. کارشناسان صهیونیست: ارتش اسراییل پیروز هیچ جنگی نخواهد بود 

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 7. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 8. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 9. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 10. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 11. وضع تماشایی آمریکا

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 14. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 15. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 16. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 17. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 18. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 19. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 20. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 21. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 22. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 23. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 24. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 25. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 3. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 4. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 5. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 6. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 7. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 8. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 9. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 10. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 11. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 12. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 13. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 14. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 15. نباید از ترس آمدن یک احمدی‌نژاد به لاریجانی رضایت دهیم/اکثر وزرای روحانی فاقد سابقه تخصصی بودند/همه چیز پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود

 16. رئیسی موضع قوه قضائیه درباره فیلترینگ را مشخص کند/ واکنش ناجا و ستاد کل به ضرب و شتم یک سرباز توسط نماینده مجلس/ توضیح دهقان درباره دریافت ملک نجومی/ پایگاه رای حسن خمینی قابل توجه است؟

 17. واعظی: جای کار اجرایی در مجلس نیست/ مجلس در بورس دخالت نکند

 18. واکنش عضو تلفیق به سخن رئیس جمهور/جمع و تفریق دولت با مجلس فرق دارد؛دولت از جیب مردم تفریق و در جیب خود جمع کرد!

 19. روحانی: ترامپ مُرد اما برجام زنده و سر حال‌تر از دیروز است/ ساکنین جدید کاخ سفید لکه‌های سیاه دوران ترامپ را پاک کنند/ انتقاد تند از کمیسیون تلفیق

 20. پیشتازی رئیسی بر قالیباف در نظرسنجی انتخاباتی

 21. کروبی در منزل قوچانی! +عکس

 22. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 23. چرا این قشر امتیازهای ویژه شغلی دارند؟!

 24. روایت ربیعی از مدیریت درخشان دولت/ ماجرای عجیب استعفای رئیس سازمان بورس/ ظریف، دوکارته شد/ احمدی‌نژاد از یک نامزد ۱۴۰۰ حمایت می‌کند؟/ انتقادات دنباله‌دار قالیباف از لایحه بودجه

 25. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

آخرین عناوین