توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

گروه اجتماعی الف،   3990513040 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

کلانتری گفت: وقف دامنه کوه دماوند مربوط به ۴۰۰ سال پیش است و جمع آن به ۱۰۰ هکتار هم نمی‌رسد. واقعیت جنگل آق مشهد هم ۴۰۰ هکتار از مراتعش وقف شده که مربوط به ۸۰۰ سال پیش است.

توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

به گزارش الف به نقل از پایگاه‌اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جلسه هم‌اندیشی برخط اعضای انجمن اقتصاد و کشاورزی از دانشگاه‌های سراسر کشور با رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در این کنفرانس برخط، عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، وظایف این سازمان را حفظ محیط زیست برای نسل آتی و کنونی یاد کرد و گفت: در کشور هیچ ارگانی به اندازه این سازمان، وظیفه حفظ حقوق نسل های آتی را ندارد.

در این دیدار که به صورت برخط برگزار شد، کلانتری در خصوص اهمیت حفظ محیط زیست تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب بارها در سخنانشان مساله محیط زیست و حفاظت از آن را یک مساله ملی دانستند و تاکید کردند حفظ آن وظیفه آحاد جامعه است.

کلانتری در ادامه با بیان این که یکی از مصادیق توسعه پایدار حفظ محیط زیست است، ادامه داد: فقر، یکی از عوامل مخرب محیط زیست است و در کشور با رعایت ضوابط محیط زیستی باید تولید صورت گیرد و چرخ زندگی مردم هم بچرخد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با انتقاد از برخی از سیاست‌های ضدتوسعه‌ای در کشور ادامه داد: برخی از سیاست‌گزاران ارزش ذاتی آب را صفر در نظر می‌گیرند و همین سیاست‌ها به بهانه خودکفایی باعث نابودی منابع کشور شده است.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: سازمان در حال به‌روزرسانی تجهیزات زمینی برای اطفای حریق است اما با مشکلات زیادی مواجه است. برخی انتقاد می‌کنند که چرا در آتش‌سوزی‌ها از امداد هوایی استفاده نشد؛ باید بگویم که با تجهیزات قدیمی که وجود دارد به ازای هر بیست پرواز، حتما یک نفر تلفات خواهیم داشت و از طرف دیگر برای خرید تجهیزات هوایی نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی داریم که از توان اقتصادی دولت خارج است و باید شما استادان اقتصاد بگویید در این مورد باید چقدر سرمایه‌گذاری کرد.

وی در ادامه از جوانانی که برای مهار آتش به طبیعت رفتند، یاد کرد و گفت: این جوانان سرمایه‌های کشور بودند و دولت در حال رایزنی است تا برای خانواده آنها تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

در ادامه معاون رئیس‌جمهور ضمن تاکید بر محدودیت‌های استخدامی، خاطر نشان کرد: با ۳۵۰۰ محیط‌بان حفاظت و صیانت از منابع ژنتیک کشور امکان‌پذیر نیست و دانشگاه ها باید فرهنگ جامعه را تقویت کنند؛‌ کما این که تاکنون هم این کار توسط رسانه‌ها انجام شده است.

کلانتری ضمن اشاره به موضوع وقف دماوند، گفت: دیروز در دفتر معاون اول رئیس‌جمهور در خصوص موضوع دماوند و جنگل آق مشهد جلسه داشتیم اما متاسفانه واقعیت آن چیزی نیست که در رسانه‌ها مطرح می‌شود. مثلاً وقف دامنه کوه دماوند مربوط به ۴۰۰ سال پیش است و جمع آن به ۱۰۰ هکتار هم نمی‌رسد. واقعیت جنگل آق مشهد هم ۴۰۰ هکتار از مراتعش وقف شده که مربوط به ۸۰۰ سال پیش است؛ ضمن این که طبق فتوای مرحوم امام (ره) و رهبر معظم انقلاب، انفال قابل وقف نیست.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: محیط زیست فقط جنگل نیست. سوخت اضافی که به وسیله خودروها در ترافیک می‌سوزد و باعث آلودگی هوا می‌شود نیز محیط زیست است.

رییس سازمان محیط زیست در پایان با تاکید بر ضرورت آموزش محیط زیست در دانشگاه‌ها گفت: درصد زیادی از مدیران اجرایی کشور، دانش‌آموخته رشته‌های مهندسی هستند و باید با مسائل محیط زیستی آشنا باشند تا آینده نسل های آتی کشور به خطر نیفتد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۷۱۶۷۱۱:۴۶:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۳
««برخی از سیاست‌گزاران ارزش ذاتی آب را صفر در نظر می‌گیرند و همین سیاست‌ها به بهانه خودکفایی باعث نابودی منابع کشور شده است.»» تا کی تاوان بیسوادی سیاستگذاران را مردم باید بپردازند.
ناشناس۱۵۴۷۱۷۱۱۱:۵۰:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۱۳
چرا باید اصول اولیه وقف نادیده گرفته شود. زمینی که درآمدی نداشته را چگونه وقف کرده اند و اگردرآمد داشته سابقه مالیاتش کجاست؟ البته فقط دماوند و آق مشهد نیست بعضیها با یک کاغذ زمینی را که تپه ماهور بوده و الآن با هزینه مردم مسکونی شده سند وقفی میگیرند. این یک فساد سیستماتیک است و هرگز یک نفر با یک تکه کاغذ و بدون داشتن پشتیبانی در مراجع ذیربط نمیتواند اینکار را انجام دهد.
اسدی۱۵۴۷۱۷۲۱۱:۵۱:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۳
پس چرا توان اینکه این وقف غیر قانونی رو لغو کنین ندارین ؟
ناشناس۱۵۴۷۲۱۵۱۲:۱۹:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۱۳
مقداری از بودجه .. ..سایر نهاد ها که بودجه مملکت را می بلعند کم کنید چند تا هواپیما وهلی کوپتر اطفا حریق وارد کنید. در ضمن تحریم بهانه است.
ناشناس۱۵۴۷۲۲۲۱۲:۲۸:۳۷ ۱۳۹۹/۵/۱۳
توجیه غیر قابل قبول ، براستی مردم تاکی باید این مدیران و وزرای تکراری و ناکارآمد را تحمل کنند. از پستی به پست دیگر و از وزارتخانه ای به وزارتخانه دیگر. اگر عملکرد بد است نبایست پست جدید به آنها داده شود. انگار ارث پدرشان است. بگذارید آدمهای جوان و با تجربه سرکار بیایند. جنگل و محیط زیست وقف شدنی نیست. اگر قوانین مشکل دارد اصلاح کنید. این قوانین بایست بروز رسانی شوند..
ناشناس۱۵۴۷۲۶۵۱۳:۱۰:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۱۳
وزیر ارتباطات رو‌هم بیارین در مورد گرانفروشی های حال حاضر ایرانسل و همراه اول که به شکل بی سابقه ای ادامه داره توضیح بده
علی۱۵۴۷۳۷۲۱۵:۰۱:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۳
وقف در مورد 800 سال پیش است . دکتر شما را چه میشود . مگر میشود منابع ایران را وقف کرد . شما دیگر این حرفها را نزنید .صاحب مملکت مردم هستند . ملک شخصی نیست که وقف شود .
ناشناس۱۵۴۷۴۰۱۱۵:۲۱:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۱۳
آقا وقتی جنگل و کوه شخصی نیست و طبق فرمایش آقا جزو انفاله چطور میشه وقف کرد؟ حالا میخواد مال امروز باشه یا 400 سال پیش ، این حرف از اساس باطله و نباید دنبال مدعی دوید بلکه باید او را بدلیل آشنا نبودن به قانون توبیخ کرد.
ناشناس۱۵۴۷۶۰۳۱۹:۳۳:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۱۳
اگه شک دارید ۸۰۰ سال پیش وقف نشده برید از ساکنین ۸۰۰ سال پیش بپرسید ..

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

  5. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

  13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

  16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  17. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

  18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

  21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

  22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

  23. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

  24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  25. پومپئو: در ۳ سال گذشته ایران را از ثروتی ۷۰ میلیارد دلاری محروم کرده‌ایم / بسیار عالی خواهد بود اگر ایران به حق موجودیت دولت اسرائیل اذعان کند

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   آخرین عناوین