صورتجلسه تحویل وصیتنامه امام به مجلس خبرگان رهبری منتشر شد

گروه سیاسی الف،   3990314042

سطح بسیار بالا و کم سابقه حاضران در این جلسه و اسامی شخصیتهای بزرگی که ذیل صورتجلسه را امضا کرده اند و ذکر جزئیات مراحل تحویل نسخه وصیتنامه در این صورت جلسه بیانگر اهمیت سندی است که در این جلسه به امانت سپرده شده است.

به گزارش جماران، پرتال امام خمینی نوشت: دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی در آستانه سالروز بزرگداشت ارتحال حضرت امام همزمان با انتشار این سند ارزشمند مطالبی را در همین رابطه بازگو کرد:

با گذشت بیش از سی سال از رحلت حضرت امام و چهل و یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی برنامه انتشار تدریجی نامه ها و اسناد منتشر نشده ارزشمند موجود در آرشیو موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام در سالجاری در دستور کار موسسه قرار گرفته است. در مجموعه آرشیوی چندین میلیون صفحه نامه و سند و اثری که در آرشیو موسسه نگهداری می شوند چندین هزار نامه از شخصیتهای برجسته فرهنگی و سیاسی ایران و جهان و اسناد و مدارک مربوط به نهضت حضرت امام و تاریخ انقلاب اسلامی و دوران رهبری حضرت امام خمینی و بیش از یک میلیون نامه های مردمی ارسال شده به دفتر حضرت امام وجود دارد که فراهم ساختن امکان دسترسی پژوهشگران به این آثار گامی بسیار موثر در شناخت واقعیتهای تاریخ انقلاب اسلامی و رهبری آن خواهد بود. خوشبختانه زیرساختهای لازم از اسکن و تبدیل فرمتهای این اسناد و تنظیم آنها در قالب سامانه های هوشمند پژوهشی و آرشیوی در موسسه انجام یافته است و به زودی نحوه استفاده از این آثار برای پژوهشگران و علاقمندان اطلاع رسانی خواهد شد و قرار بر این است که به صورت روزانه و یا نوبتی و مناسبتی، گزیده ای از این اسناد برای استفاده عموم در پرتال جامع امام خمینی و پایگاه اطلاع رسانی جماران نیز منتشر شود.

از آنجا که در آستانه ایام الله ۱۴ و ۱۵ خرداد قرار داریم به عنوان حسن آغازی بر این اقدام ارزنده، انتشار صورتجلسه تحویل وصیتنامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی (س) در جلسه افتتاحیه مجلس خبرگان رهبری در ۲۳ تیرماه ۱۳۶۲ را بهانه خوبی برای توجه بیشتر مخاطبان به مهمترین اثر مکتوب سیاسی و اجتماعی حضرت امام یعنی وصیتنامه سیاسی و الهی ایشان یافتیم . سطح بسیار بالا و کم سابقه حاضران در این جلسه و اسامی شخصیتهای بزرگی که ذیل صورتجلسه را امضا کرده اند و ذکر جزئیات مراحل تحویل نسخه وصیتنامه در این صورت جلسه بیانگر اهمیت سندی است که در این جلسه به امانت سپرده شده است.

واقعیت این است که علیرغم انتشار گسترده متن مکتوب و یا صوت و فیلم قرائت وصیتنامه امام خمینی در رسانه ها و صدا و سیما هنوز معارف بلند دینی و حقایق فراوانی که در باره ماهیت و اهداف و انگیزه های انقلاب اسلامی در این وصیتنامه آمده است و درسها و وصیتها و پندهایی که رهبر کبیر انقلاب اسلامی خطاب به ملت ایران و قشرهای مختلف جامعه و خصوصا رهنمودها و تذکراتی که به مسئولین و دولتمردان نظام جمهوری اسلامی و دستگاههای مختلف آن مرقوم فرموده اند آنگونه که باید مورد توجه و تأمل قرار نگرفته است.

  تصویر اصل سند صورتجلسه تحویل وصیتنامه سیاسی-الهی امام خمینی(س)

تصویر اصل سند صورتجلسه تحویل وصیتنامه سیاسی-الهی امام خمینی(س)

تصویر اصل سند صورتجلسه تحویل وصیتنامه سیاسی-الهی امام خمینی(س)

تصویر اصل سند صورتجلسه تحویل وصیتنامه سیاسی-الهی امام خمینی(س)

وصیتنامه امام خمینی اثری منحصر به فرد و پیام جاوید امام خمینی به پیروان خویش و نسلهای آینده است. این اثر بظاهر مختصر در حقیقت بازگو کننده عصاره تجربه عینی و عملی امام خمینی در بیش از هشتاد سال عمر پربرکت ایشان است. وصیتنامه امام در واقع چکیده ای است از تحلیل امام خمینی از شرایط جهان معاصر، ایران گذشته و حال و تبیین مهمترین مسائل فراروی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در حال و آینده. مهمترین سفارشات امام خمینی که از دیدگاه ایشان تضمین ادامه انقلاب اسلامی و تثبیت و موفقیت جمهوری اسلامی ایران در گرو توجه به آنها می باشد در این وصیتنامه به اختصار بازگو شده است و راه نیل به سعادت و پیشرفت و عظمت و عزت را به ملت و پیروان خویش آموخته است. توصیه حقیر به عموم پیروان حضرت امام این است که حتی برای چندمین بار هم که شده است وصیتنامه امام را بخوانند و یا بشنوند و در فرازهای آن تأمل کنند مطمئنا در هر مرتبه بازخوانی این یادگار جاوید دریچه هایی از معارف و حقایق به رویمان خواهد گشود و زنگارهای گذر زمان و غفلتها را خواهد زدود. امسال که با کمال دردمندی و تأسف بواسطه فراگیری بیماری کرونا و لزوم رعایت دستور العملهای بهداشتی از امکان حضور در حرم مطهر امام بزرگوارمان در مراسم بزرگداشت ۱۴ خرداد محروم مانده ایم تعطیلات این ایام فرصت بسیار مغتنمی است که وصایا و راهنمائیهای الهی و دلسوزانه آن حضرت را در وصیتنامه ایشان با دقت و تأمل مرور کنیم و از فیوضات این اثر و افاضات روح بلند و ملکوتی صاحب آن بهره مند گردیم.

ضمنا درباره وصیتنامه حضرت امام و تاریخچه آن که سند مذکور مربوط به یکی از مراحل آن است لازم است عرض کنم ‌‌این وصیتنامه در تاریخ بیست و ششم بهمن ماه سال‌‎ ‎‌یکهزار و سیصد و شصت و یک هجری شمسی (مطابق با‌‎ ‎‌اوّل جمادی الاول سال یکهزار و چهارصد و سه هجری‌‎ ‎‌قمری) توسط حضرت امام خمینی ـ سلام الله علیه ـ به رشته تحریر در آمد‌‎ ‎‌شد و یک نسخه از آن در جلسه افتتاحیه اوّلین دوره مجلس‌‎ ‎‌خبرگان رهبری در تاریخ 1362/4/23 شمسی که با حضور افراد نام برده در صورتجلسه برگزار گردید، نزد خبرگان مردم به امانت گذارده‌ ‎‌شد.‌

‌‌ بار دیگر پس از انجام تغییراتی توسط آن حضرت، در‌‎ ‎‌پنجمین سالگرد نگارش و تنظیم وصیتنامه، در تاریخ‌1366/9/19 در جلسه ای که در محضر حضرت امام و با حضور‌‎ ‎‌قائم مقام رهبری، رئیس جمهور،‌‎ ‎‌مرحوم یادگار امام،‌‎ ‎‌ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست قوه قضاییه،‌‎ ‎‌نخست وزیر، اعضای مجلس خبرگان، دبیر شورای‌‎ ‎‌نگهبان، نماینده امام در بنیاد شهید، تنی چند از روحانیون‌‎ ‎‌و اعضای دفتر امام تشکیل شد، پس از بیانات کوتاه امام خمینی، متن‌‎ ‎‌وصیتنامه اصلاح شده در دو نسخه جهت نگهداری در‌‎ ‎‌مجلس خبرگان و آستان قدس رضوی به آقایان تحویل‌‎ ‎‌داده شد. (اینجا کلیک کنید) 

سپس حاضران در جلسه به مجلس شورای‌‎ ‎‌اسلامی عزیمت کردند و پس از انجام مراحل مهر و موم‌‎ ‎‌رسمی وصیتنامه (اینجا کلیک کنید)، نسخه ای از آن توسط فرزند گرامی امام به‌‎ ‎‌رئیس مجلس خبرگان تحویل شد و نسخه دیگر نیز در‌‎ ‎‌اختیار حضرات آقایان: محمدرضا مهدوی کنی، مهدی‌‎ ‎‌کروبی، محمدرضا توسلی، حسن صانعی قرار گرفت تا به‌‎ ‎‌موزه آستان قدس رضوی تحویل شود.

و در همین جلسه‌‎ ‎‌نسخه سابق وصیتنامه موجود در مجلس خبرگان تحویل‌‎ ‎‌فرزند امام شد تا به حضرت امام عودت دهند.‌‎ ‎بر طبق نظر حضرت امام که در پایان وصیتنامه مرقوم فرموده بودند: «‌این وصیتنامه را پس از مرگ من احمد خمینی برای مردم‌‎ ‎‌بخواند. و در صورت عذر، رئیس محترم جمهور یا رئیس‌‎ ‎‌محترم شورای اسلامی یا رئیس محترم دیوان عالی کشور،‌‎ ‎‌این زحمت را بپذیرند. و در صورت عذر، یکی از فقهای‌‎ ‎‌محترم نگهبان این زحمت را قبول نماید»‌ در تاریخ 1368/3/15 یک روز پس از ارتحال حضرت امام خمینی، وصیتنامه پلمب شده در جلسه مجلس خبرگان رهبری برای نخستین بار مفتوح و متن وصیتنامه،‌‎ ‎‌حسب الامر ایشان‌ ـ با توجه به تألمات شدید روحیِ فرزند امام ـ توسط حضرت آیت الله خامنه ای قرائت گردید و‌‎ ‎‌گزارش کامل (صوتی و تصویری) این جلسه از طریق رسانه های گروهی پخش شد (اینجا کلیک کنید) و متن دستخط‌‎ ‎‌وصیتنامه نیز در اختیار عموم قرار گرفت.‌ ضمنا چندی بعد مرحوم یادگار حضرت امام نیز در عمل به وصیت امام متن وصیتنامه را قرائت نمودند که همان زمان در مجموعه لوح فشرده وصیتنامه حضرت امام خمینی (س) از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام منتشر گردید.

پربحث‌های دیروز

 1. ترس از سوال !

 2. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 3. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 4. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 5. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 6. روحانی: دولت مصمم است برای رفع مشکلات با همراهی دو قوه دیگر تلاش کند

 7. سقف ذخیره کارت سوخت تعیین شد + جزئیات

 8. انتقاد شدید آیت‌الله مکارم از خونسردی مسئولان/ تمجید نماینده زن مجلس دهم از رئیسی و احمدی‌نژاد در مقابل روحانی/ کلمه کلیدی در متن برجام که ظریف ندید!

 9. آمار کرونا در ایران: شمار جان‌باختگان از ۱۳ هزار نفر گذشت/ شناسایی ۲۳۴۹ مبتلای جدید

 10. آقامحمدی: سند راهبردی ایران و چین شکست بی نظیری را برای آمریکا رقم خواهد زد

 11. دلار در بازار ۲۳ هزار تومان شد

 12. همکاری ۲۵ساله؛ بازی برد و باخت

 13. آتش سوزی در ناو «بونهام ریچارد»/ مجروح شدن ۲۱ ملوان آمریکایی + تصاویر

 14. بیانیه مکارم شیرازی در خصوص گرانی

 15. دفن قربانیان کرونا در بندر امام خمینی (ره)

 16. تصویری از هیات ایرانی مذاکره کننده درباره قطعنامه ۵۹۸

 17. چین: توسعه روابط دوستانه با ایران برایمان اهمیت دارد

پربحث‌های هفته

 1. با نارضایتی عمومی درباره حجاب چه باید کرد؟

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 8. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 9. ترس از سوال !

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 13. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 14. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 17. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 18. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 19. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 20. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 21. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 22. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 23. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 24. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 25. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

  2. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

  3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  4. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

  5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  6. ترس از سوال !

  7. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  8. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

  9. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

  10. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

  11. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

  12. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

  13. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

  14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

  15. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

  16. شکایت دیده‌بان شفافیت و عدالت از تاجگردون به شعبه ۷ ارجاع شد

  17. رهبر انقلاب: نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود/ دولت‌ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند/ موضوع مسکن از مسائل اصلی کشور است

  18. وقتی اقوام ایرانی از نمایندگانشان جلوترند...

  19. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

  20. جناب دادستان! قوه قضاییه از افشاگری مستند رسانه‌ها استقبال کند

  21. پاسخ ظریف به ادعای فروش کیش/ حمایت کارگزاران از بهزاد نبوی مقابل عبدالله نوری/ادعای روزنامه اصلاح‌طلب درباره قاليباف/یار کمکی روحانی کجاست؟

  22. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

  23. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

  24. توئیت سعید جلیلی درباره برخی مدیران دائمی کشور

  25. ضرغامی: آملی لاریجانی نمی‎تواند بگوید فساد طبری به من ربطی ندارد/ احمدی‌نژاد از نظر محبوبیت جزء دو سه نفر اول کشور است/ دوران خلع لباس یک روحانی به خاطر اندیشه‌اش گذشته

  آخرین عناوین