تکامل کرونا برای انتقال از حیوان به انسان

گروه سلامت الف،   3990310083

پژوهشگران آمریکایی طی بررسی جدیدی دریافتند که کروناویروس همانطور که توانایی عفونی کردن سلولهای انسانی را بدست آورده، می‌تواند با تغییر شکل و تکامل یافتن از حیوان به انسان منتقل شود.

تکامل کرونا برای انتقال از حیوان به انسان

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، گروهی از دانشمندانی که در حال بررسی "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲" (SARS-CoV-۲)، عامل شیوع کووید- ۱۹ هستند، دریافتند که این ویروس به همان صورت که توانایی عفونی کردن سلول‌های انسان را به دست آورده، می‌تواند با تغییر شکل، از حیوانات به انسان‌ها انتقال یابد.

پژوهشگران "دانشگاه دوک"(Duke University)، "آزمایشگاه ملی لس آلاموس"(LANL)، "دانشگاه تگزاس در ال پاسو"(UTEP) و "دانشگاه نیویورک" (NYU) تایید کردند که نزدیک‌ترین خویشاوند این ویروس، نوعی کروناویروس است که خفاش‌ها را مبتلا می‌کند اما توانایی ویروس برای مبتلا کردن انسان، در پی تغییر یک بخش مهم ژن کروناویروس پیش می‌آید. این تغییر می‌تواند نوعی پستاندار پولک‌پوست موسوم به "پانگولین"(pangolin) را آلوده کند که احتمالا توانایی آلوده کردن انسان را برای ویروس فراهم کرده است.

به گفته پژوهشگران، این انتقال ویروس از گونه‌ای به گونه دیگر، ناشی از توانایی ویروس برای اتصال به سلول‌های میزبان است که در نتیجه تغییراتی در ماده ژنتیکی آن رخ می‌دهد. ویروس برای آلوده کردن باید به کلیدی مجهز باشد که امکان باز کردن سلول میزبان را که در این مورد خاص یک سلول انسانی است، فراهم کند. کلید در مورد کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲، یک پروتئین خوشه‌ای است که روی سطح ویروس قرار دارد. کروناویروس از این پروتئین برای اتصال به سلولها و عفونی کردن آنها استفاده می‌کند.

"فنگ گائو"(Feng Gao)، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه دوک و از پژوهشگران این پروژه گفت: کروناویروس مانند ویروس سارس که از خفاش به گربه زباد انتقال پیدا می‌کند و یا ویوروس مرس که از خفاش به شتر یک‌کوهانه و سپس به انسان منتقل می‌شود، با تغییراتی تکاملی در ماده ژنتیکی رو به رو می‌شود که به آن کمک می‌کنند تا نهایتا انسان را آلوده کند.

گائو و همکارانش باور دارند که ردیابی این مسیر تکاملی می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های همه‌گیری که ناشی از ویروس هستند و همین طور ارائه واکسن این بیماری‌ها کمک کند.

پژوهشگران در این بررسی دریافتند که کروناویروس‌های پانگولین با کروناویروس عامل ابتلای انسان، بسیار متفاوت است اما این کروناویروس‌ها، قسمتی را برای اتصال به سلول میزبان شامل می‌شوند که نقش مهمی در ابتلای انسان بر عهده دارد. این قسمت، به نوعی پروتئین در سطح سلول متصل می‌شود که در سلول‌های تنفسی و مخاط روده انسان فراوان است.

"ژیائوجون لی"(Xiaojun Li)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: قسمت‌هایی از ویروس هستند که شباهت زیادی با توالی آمینواسید در کروناویروس‌های آلوده‌کننده انسان، خفاش و پانگولین دارند. این موضوع نشان می‌دهد که انتخاب میزبان این ویروس‌ها مشابه یکدیگر است و خویشاوندان کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ می‌توانند از این حیوانات به انسان منتقل شوند.

"النا جیورجی"(Elena Giorgi)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما در مقاله خود، به صحبت در مورد نمونه‌هایی پرداخته‌ایم که از پانگولین به دست آمده‌اند اما جامعه علمی هنوز در مورد نقش این نمونه‌ها در تکامل کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ ، تقسیم‌بندی‌هایی دارد.

وی افزود: ما در پژوهش خود نشان داده‌ایم که کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲ پیش از انتقال به انسان، یک سابقه‌ تکاملی غنی دارد که اصلاح ماده ژنتیکی میان خفاش و پانگولین را شامل می‌شود.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

  4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  7. گرانی خودرو تا کجا!؟

  8. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  9. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  10. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

  12. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  13. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

  14. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  15. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

  16. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

  17. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

  18. مطالبه از مجلس انقلابی...

  19. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  20. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

  21. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

  22. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  23. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

  24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  25. فرزندان نامشروع هم شناسنامه دریافت می‌کنند + تکذیبه

  ابر آروان

  آخرین عناوین