نهاوندیان: آمریکا حق وتوی درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول را ندارد

گروه جهان الف،   3990119190

معاون رئیس جمهوری در امور اقتصادی گفت: هیچ کشوری از جمله ایالات متحده امریکا حق وتوی درخواست وام ایران از سوی صندوق بین‌المللی پول را ندارد.

به گزارش مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمد نهاوندیان در گفتگوی ویدئویی با کریستین امانپور، مجری شبکه "سی‌ان‌ان"، اظهارداشت: هیچ کشوری در صندوق بین المللی پول حق وتو ندارد و سیاست صندوق بین المللی پول این است که در ارزیابی و تأیید درخواست‌های وام، منصفانه عمل کند.

وی بیان کرد: ایران در درخواست خود از صندوق بین‌المللی پول خواستار تأمین مالی فوری شده که یک ابزار خودکار است که حق دولت‌ها و کشورهاست که در هنگام نیاز مالی، می‌توانند از آن استفاده کنند. ایران از اعضای مؤسس صندوق بین المللی پول است و عملکرد مالی خوبی دارد و این نهاد بین‌المللی باید کاری را انجام دهد که از آن انتظار می‌رود.

معاون رئیس جمهوری در ادامه با تکذیب شایعات مبنی بر رد درخواست وام ایران اعلام کرد درخواست ایران به جریان افتاده و مراحل خود را می‌گذراند و بسیاری از کشورها از آن حمایت کرده‌اند.

نهاوندیان تصریح کرد: هنگامی که با شیوع یک بیماری در سطح جهان روبرو هستیم، مهم است که درک کنیم اگر بیماری در یک نقطه از جهان مهار نشود، در واقع به گسترش آن در دیگر نقاط جهان کمک کرده‌ایم. بنابراین این یک مساله داخلی نیست، بلکه یک مساله جهانی است.

وی افزود: واقعیت آن است که اکنون شاهد جنبه تاریک جهانی شدن هستیم. با یک مشکل جهانی روبرو هستیم، اما راه حل جهانی برای آن نداریم. اکنون زمان همکاری است نه اینکه دعواهای جدید شروع کنیم و مانع از دستیابی یک کشور به اقلام پزشکی شویم. ما همه در یک قایق نشسته ایم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به تحریم‌های امریکا علیه ایران و تأثیرات منفی آن در مبارزه جمهوری اسلامی ایران با کرونا گفت: در ایران مشکلاتی که در مبارزه با ویروس کروناوجود دارد دوچندان است و دلیل آن هم تحمیل هزینه اضافی معاملاتی است. ادعای آمریکا که تحریم‌ها شامل غذا و دارو نمی‌شوند ادعای نادرستی است. همان طور که می‌دانید تجارت دو طرفه است، اگر بخواهید پول کالاهای وارداتی را بپردازید، باید از طریق مؤسسات مالی اقدام کنید و این در حالی است که تمام بانک‌ها و مؤسسات مالی در معرض تهدید و فشار دولت آمریکا هستند. بنابراین، در واقعیت عملی، تهیه اقلام درمانی، بسیار مشکل و پرهزینه است.

وی در واکنش به پیشنهاد کمک امریکا به ایران و رد این پیشنهاد از سوی مقامات جمهوری اسلامی، گفت: حرف و عمل آمریکا باید با هم مطابقت داشته باشد. نمی‌شود دو دوزه بازی کرد. نمی‌توانید مانع از دستیابی کشوری به اقلام پزشکی و دارو و غذا بشوید و همزمان اعلام کنید که آماده کمک هستید. آنها قبل از اینکه کمک کنند باید تمام موانعی را که بر سر راه تجارت عادی قرار داده‌اند بردارند، چه در مورد غذا و اقلام پزشکی و چه برای تجارت در هر زمینه دیگری. بنابراین به اعتقاد من اولین گام، ارسال بسته‌های کوچک دارو نیست، بلکه گام نخست، باید لغو واقعی تحریم‌ها باشد.

نهاوندیان در پاسخ به سؤالی درخصوص تردیدهایی که در مورد آمارهای ارائه شده از سوی دولت در خصوص تلفات کرونا مطرح می‌شود، گفت: به نظر من اگر شما به فضای مجازی و دنیای مجازی مراجعه کنید، همه چیز مورد تردید قرار دارد، حتی آمارهای ارائه شده توسط آمریکا هم مورد تردید قرار می‌گیرند. آن چه که وزارت بهداشت ما در طول تمام این ۴۵ روز انجام داده است، آنها را بر اساس موارد قطعی تأیید شده، اطلاع رسانی کرده است و همین طور که توانایی‌های انجام آزمایش رشد یافته است، دقت آمارها نیز افزایش پیدا کرده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان در کشور ما افزایش موارد آزمایش گیری است. چه اینکه در ابتدا به دلیل دشواری در دسترسی به کیت‌های آزمایش، ما قادر نبودیم تمامی موارد ابتلاء را تأیید کنیم ولی درحال حاضر ما اطلاعات بیشتری در دست داریم و به لطف تیم‌های غربالگری که وزارت بهداشت ما راه اندازی کرده است و مورد تحسین سازمان بهداشت جهانی نیز واقع شده، اکنون بیش از ۶۰ میلیون نفر در کشور تحت غربالگری قرار گرفته اند. بدین ترتیب اطلاعات ما در سراسر کشور در حال افزایش است.

نهاوندیان، روند کنترل بیماری در کشور را امیدوارکننده خواند و گفت: داده‌ها حاکی از آن است که برخی از استان‌ها از نقطه اوج ابتلاء به بیماری عبور کرده‌اند و هم اکنون در ناحیه افول در منحنی شیوع بیماری قرار گرفته‌اند. ما امیدواریم که با ادامه همکاری از سوی مردم، که در فاز نخست شاهد آن بودیم، قادر به کنترل بیماری بشویم و عملکرد درمانی در ایران ثابت کرد که امکانات فراهم شده، تاکنون، برای پاسخگویی به تمامی موارد مراجعه کفایت کرده است. ما در ایران، موردی را نداشتیم که بیماری به بیمارستان آمده و نتواند در آنجا تحت درمان قرار گیرد.

وی با اشاره به کاهش تدریجی محدودیت‌ها و آغاز فعالیت کسب وکارها در مرحله «فاصله‌گذاری هوشمند» گفت: در واقع، این سومین مرحله از سیاست فاصله گذاری اجتماعی در ایران است. همان طور که می‌دانید، تعطیلات نوروزی برای ایرانیان ایام سفر و گشت و گذار است. هنگامی که دولت شروع به اطلاع رسانی به مردم کرد و از آنها خواست به مسافرت نروند، برای ایرانی‌ها سخت بود که به سفر نروند. اما آمار نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد مردم به طور داوطلبانه تصمیم گرفتند که به سفر نروند. بنابراین، با کسب این رأی حمایت و پشتیبانی از مردم، در مرحله دوم مقابله با کرونا، مقررات سفت و سخت‌تر شد و محدودیت‌های سختگیرانه‌تری اعمال گردید و مقرر شد مردم از استان‌های خود خارج نشوند.

نهاوندیان گفت: اکنون اگر به آمار امروز و دیروز که توسط وزارت بهداشت ایران ارائه شده نگاهی بیندازید، می‌بینید که روند ابتلاء در برخی از استان‌های کشور رو به کاهش است. مرحله سوم را مرحله فاصله گذاری اجتماعی هوشمند نامگذاری کرده‌اند که بر اساس آن برخی ادارات و کسب و کارهای ضروری، کار خود را از سر می‌گیرند. اما شعار «در خانه بمانید» همچنان پابرجاست. در این مرحله، یک سوم کارمندان دولت در خانه خواهند ماند و مشاغل غیر ضروری و اجتماعات، همچنان بسته می‌مانند.

نهاوندیان بر شفافیت کامل دولت در مساله کرونا تاکید کرد و گفت: من می‌توانم به شما اطمینان دهم که سیاست دولت روحانی، شفافیت کامل درباره این موضوع است. ما بر سر جان مردم معامله نمی‌کنیم و سیاست ما بیانگر این است که جان مردم به اندازه حیات اقتصادی آنها برای ما اهمیت دارد. بسته حمایتی که برای این امر طراحی و تصویب شده است، بودجه وزرات بهداشت را تقویت کرد، به همین دلیل است که اکنون ما در مقایسه با بعضی از دیگر کشورها، حتی در اروپا، حتی ایالات متحده، در شرایط قابل قبولی به سر میبریم.

وی اظهار داشت: ما متاسفیم که برخی از اخباری که از آنجا می‌شنویم بسیار ناراحت کننده هستند. در حال حاضر در ایران، ما در حال حرکت به سمت کنترل گسترش بیماری هستیم. تعداد مبتلایان و بیماران، روند رو به رشد را پشت سر گذاشته است، درعین حال باید بسیار با تدبیر عمل کنیم. محدودیت‌ها همچنان اعمال می‌شوند. ما امیدواریم همانطوری که مهار در استان‌هایی که بیماری از آن جا شروع شد انجام گرفته است، چنانچه بیماری را در استان‌های جدید مهار کنیم، ما از این مرحله عبور خواهیم کرد.

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 6. افشاگری مهدی تاج درباره قرارداد ویلموتس/ از نقش وزیر ورزش تا استخدام بادیگارد در تهران!

 7. برخورد خشن پلیس آمریکا با یک پیرمرد

 8. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 9. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 10. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 11. مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ایران + تصاویر

 12. خیالپردازی ترامپ بعد از آزادی مایکل وایت: توافق بزرگ با ایران !

 13. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 14. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 15. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 16. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 17. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 18. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه می‌کنند !

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 10. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 11. از لواسان به جماران بازگردید !

 12. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 13. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 14. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 15. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 19. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 20. واکنش قالیباف به اظهارات تازه ترامپ

 21. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 22. قرعه‌کشی خودرو یک شوخی تلخ با مردم است

 23. پیروز بازی شطرنج خودروسازان با بازار کیست؟

 24. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 25. یک عکس؛ یک شرح | اسب نجیب ایران خودرو !

آخرین عناوین