آیا «سردرد» نشانه ابتلا به کروناست؟

گروه سلامت الف،   3981227058

متخصص مغز و اعصاب با انتقاد از مصرف خودسرانه مردم از برخی داروها با هدف پیشگیری از ابتلا به کرونا،گفت:غالبا سردردهایی که این روزها تعداد زیادی از مردم دچار آن شده‌اند ناشی از اسپاسم‌های عضلانی است و ربطی به کرونا ندارد.

آیا «سردرد» نشانه ابتلا به کروناست؟

به گزارش فارس، بابک منصور افشار، متخصص مغز و اعصاب بیمارستان  مسیح دانشوری با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به «ام اس» بسته به نوع و اندازه داروها باید برای روند ادامه درمان خود با پزشک معالج خود مشورت کنند، اظهار کرد: داروهای درمان «ام اس» به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ برخی از این داروها ممکن است سیستم  ایمنی بدن را دستخوش تغییر کند؛ بنابراین لازم است مبتلایان برای کاهش دوز مصرفی، قطع و یا تغییر نوع دارو تا پایان ریشه کنی ویروس کوید ۱۹ با پزشک معالج خود مشورت کنند.

وی درباره نحوه پیشگیری بیماران مبتلا MSبه ویروس کرونا، توصیه کرد: این افراد باید همانند سایرین ضمن رعایت بهداشت فردی و عمل به توصیه‌ها در خانه بمانند و علاوه بر آن آرامش خود را نیز حفظ کنند.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب بیماران مبتلا به «ام اس» بسته به نوع مصرف داروها باید روند درمان را ادامه دهند و در موارد خاص با پزشک معالج خود مشورت کنند.

وی در رابطه با مصرف دارو در این بیماران، افرود: شرایط بیماران به نوع داروی مصرفی بستگی دارد، اگر داروهای مصرفی آنان از دسته اینترفرون‌هاست، بهتر است به درمان خود ادامه دهند و اگر کوپامر، سینومر و یا داروهایی مثل رسیژن مصرف کرده و یا درمان آنان بروی بتافرون‌هاست، این افراد نیز باید به درمان خود ادامه دهند و داروی خود را قطع نکنند.

این متخصص مغز و اعصاب  با بیان اینکه آن دسته از بیماران دچار «ام اس» که فینگولیمود استفاده می‌کنند، بهتر است برای ادامه درمان با پزشک متخصص خود مشورت کنند، افزود: شاید لازم باشد این افراد داروی خود را تغییر داده و یا مصرف آن را برای یک دوره زمانی به تاخیر بیندازند.

وی  با اشاره به بیمارانی که داروهای جدیدی مثل «ریتوکسی مب» یا «زیتاکس» مصرف می‌کنند، گفت: این افراد نیز حتما باید برای ادامه مصرف دارو با پزشک متخصص مشورت کنند.

به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی همه موارد منع یا مصرف داروهای مبتلایان به ام اس بسته به وضعیت جسمانی فرد متفاوت است اما در گایدلاین‌ها توصیه شده داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهند، بهتر است تا کنترل و ریشه کنی کرونا با مشورت پزشک، محدود شود.

* بر اساس نتایج تحقیقات  ارتباطی بین سردرد و کرونا وجود ندارد

منصور افشار به ارتباط سردرد با بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: افراد زیادی در طول مدتی که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده است با علائمی نظیر حالت تهوع و سردرد مراجعه می کنند، علت عمده این سردردها بیماریهای زمینه‌ای و عمومی بدن فرد است.

وی ادامه داد: غالبا سردردهایی که این روزها تعداد زیادی از مردم دچار آن شده‌اند ناشی از اسپاسم های عضلانی است و ربطی به کرونا ندارد.

این متخصص مغز واعصاب با بیان اینکه  از زمان انتشار ویروس کوید ۱۹ تا به امروز مراجعان با علائمی همانند سردرد، دوبینی، تهوع و استفراغ مورد بررسی و معاینه دقیق تری  قرار گرفته‌اند، توضیح داد: نتایج آزمایشات گواه این مهم است که در این بیماران هیچگونه علائمی از تحریک و درگیری پرده مغزی وجود ندارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: تاکنون درگیری مغزی با کرونا به صورتی که بافت مغز و پرده های اطراف آن را گرفتار کند، مشاهده نشده است.

این متخصص مغز و اعصاب با انتقاد از مصرف خودسرانه مردم از برخی داروها با هدف پیشگیری از ابتلا به کرونا، تاکید کرد: تاری دید و دوبینی می‌تواند در بسیاری از موارد نتیجه تداخلات دارویی و مصرف داروهای خودسرانه ضد ویروسی باشد.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 8. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 22. غیزانیه از نمای نزدیک

 23. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 24. دست کارگران کوتاه و سبد معیشت بر نخیل !

 25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   آخرین عناوین