در صحنه اما هیجان زده...!

راحله کاویار،   3981130058 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
در صحنه اما هیجان زده...!

یکبار ديگر فصل انتخابات فرا رسيد؛ فصل داغ خوشه‌چينی از وعده‌های بی‌عمل؛ فصل رستم‌های دروغينی كه يک شبه پهلوان می‌شوند. فصلی که بعد از طوفان هیجانات و هیاهوها زمانی که اوضاع آرام می‌شود نتایج آن تا چهار سال بر گرده ما ملت اثر خواهد داشت.

برخی نامزدهاي نمایندگی مجلس این روزها برای آنکه آرای مردم را به خود جلب کنند وعده‌هایی می‌دهند و بخش قابل توجهی از مردم هم به خصوص در شهرهای کوچکتر براساس همین وعده‌ها اقدام به رای دادن می‌کنند. اما تا کنون از خودمان پرسیده ایم آیا فلان وعده‌ای که برخی داوطلبان نمایندگی مجلس می دهند اصلا در حیطه اختیارات و توانشان هست یا نه؟ آیا شده است که در کنار نقدهای داغ مربوط به سیاست و سیاستمداران قدری هم نوک تیز این انتقادات را به خودمان هم برگردانیم و به عنوان شهروندان بالغ و صاحب رای از خودمان بپرسیم که تا چه اندازه معیارهای لازم را در نامزدهای مورد نظر دیده ایم که حاضر به تایید آنها شده ایم؟ اصلا شده است که کارنامه و سوابق داوطلبان را مطالعه کنیم و بعد از آشنایی کافی با داوطلبان مجلس کسی را که در زمره نزدیکان خودمان نیست انتخاب کنیم؟ یا صرفا بر اساس هیجانات و یا قوم گرایی و نه عقلانیت به آنها رای می‌دهیم و چون فلان فرد متعلق به  قوم ماست باید به مجلس برود! 

از نخستین نشانه‌های انتخاب عقلانی و رواج عقلانیت سیاسی کنار گذاشتن تمایلات گوناگون فردی و قومی و رقابت بر اساس کارآمدی و صلاحیت است نکته ای که به نظر می رسد متاسفانه در جامعه ما هنوز چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است. شاهد آن نیز برخی فیلم ها و اخباری است که از گوشه و کنار کشور هم درباره رفتار غیر متعارف داوطلبان نمایندگی و هم درباره نوع مواجه شهروندان و رای دهندگان و حامیان آنها منتشر می شود. از  برپایی مراسم جشن و پایکوبی غیر متعارف و شام و نهار دادن ها گرفته تا نزاع خیابانی حامیان نامزدها!. 

این مشاهدات گویای آن است که فعالان سیاسی باید در کنار فعالیت های موسمی انتخابات در طول دوران فعالیت سیاسی خود در جهت ارتقای فرهنگ سیاسی جامعه نیز تلاش کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۷۰۵۱۱۲:۱۳:۲۵ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
واقعا درست نوشتید مردم ما هیجان زده اند
صمصام۱۳۳۷۲۱۲۱۳:۱۲:۵۳ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
حقا که جهان سوم هستیم هنوز!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۳۳۷۳۵۹۱۴:۲۶:۳۸ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
اقا, مشکل نبود فرهنگ , بیداد می کند
ابراهیم۱۳۳۷۵۴۳۱۶:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
در مورد عدم شناخت از کارنامه و سوابق داوطلبان نوشته اید! به نظر من یکی از دلائل این عدم شناخت قانون انتخابات است. قانون به داوطلبان فقط یک هفته فرصت تبلیغ و معرفی می دهد، برای یک فرد ناشناخته چقدر فرصت آشنایی در یک هفته رقابت نفس گیر وجود دارد؟ کسانی که در مجلس هستند خیالشان از بابت تبلیغات راحت است و در تمام دوران نمایندگی خود دارند تبلیغ میکنند! به همین دلیل برای اصلاح این قانون زیاد همتی نمی گمارند. در حالی که هیچ اشکالی ندارد که هرکسی که سودای انتخاب شدن در سر می پروراند از سالها قبل امکان تبلیغ و معرفی خود را داشته باشد ولی طبیعی است که این را مشروط به تأیید صلاحیتش در آینده و در در چهارچوب قانون بداند. در این صورت فضای انتخابات بسیار پویا و شناخت از کاندیداها بهتر فراهم میشود.
ناشناس۱۳۳۸۱۸۷۲۳:۴۱:۲۵ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
آقا فکر کردی قراره این تازه واردا بیان تو مجلس ؟ همون قبلیا رای میارن البته قبلیای اصولگراها چون اصلاح طلبای سرشناس رد صلاحیت شدن.این تعداد کاندید هم که تایید شدن فقط برا بالا بردن آمار رای دهندگانه چون میدونن اون قدیمیا اینقدرا طرفدار ندارن وباعث شرکت مردم نمیشن !
ناشناس۱۳۳۷۶۶۶۱۷:۴۱:۲۲ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
هرکسی که سودای انتخاب شدن در سر می پروراند از سالها قبل امکان تبلیغ و معرفی خود را داشته باشد
ناشناس۱۳۳۷۷۸۱۱۸:۵۴:۳۵ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
12 سال نماینده شهر ما دروغ گفت به وعده فرودگاه به وعده استان شدن به وعده هزار هزار دروغ سر مردم بدبخت شهر بروجرد کلاه گذاشت. از ما که گذشت خواهش میکنم از کسی حمایت کنید که دست مستضعف رو بگیره. هرکسی بیاد تو این شهر میگه 500 ساله هنوز هیچ تغییری نکرده. تو رو خدا گول دروغ های این یقه سفیدها رو نخورین.هیچ کاری نمیتونن کنند.هیچ قدرتی ندارن. تنها وظیفه اونا اینه که برن به قشر بدبخت مستضعف شهر برسن که اونم اصلا دیگه هیچ حرفش رو نزنید و نمیزنم. صلوات
ناشناس۱۳۳۸۵۹۶۱۰:۱۴:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱
یکی از مشکلات مجلس و نمایندگان آن در شهرستانها همین دیدگاه است. وظیفه نماینده در مجلس قانونگذاری و هدایت کلان دولت در قالب قوانین است. این دیدگاه در شهرهای کوچک متأسفانه ملاک رای دادن مردم است و باعث شده است نمایندگان به جای انجام وظایف واقعی دنبال امتیازگیری و باجگیری از وزرا باشند و عملا مجلس شده است محل لابی و بده بستان نماینده‌ها به نظر باید نماینده‌ها به صورت استانی انتخاب شوند تا این انتظارات تعدیل شوند.
ناشناس۱۳۳۷۷۹۴۱۹:۰۲:۲۹ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
باور کنید همه ما مثل اینها نیستیم.
ناشناس۱۳۳۸۰۷۴۲۲:۲۱:۰۱ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
فرهنگ مهم نیست مهم صلاحیته
کلمیس۱۳۳۸۰۷۷۲۲:۲۵:۵۴ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
سرکارخانم کاویار سلام من هم بانظر شما موافق هستم ماایرانیان افرادی هیجانی ودرلحظه تصمیم گیرنده هستیم مثلا یک حرفی الان دررسانه ملی زده شود فردای انروزهزاران نفر بدون اینکه ازصحت وسقم ومطلب را تحقیق کنند ویااینکه شاید این حرف تحریف شده باشد بصورت کفن پوش کف خیابانها میایند شروع به علیه ان موضوع موضع گیری کردن هستند امادرانتخابات اخیر بله قبول دارم نامزدها برای جلب ارای مردم شروع به وعده هایی میکنند که درحیطه نمایندگان نیست این اززمان طاغوت مرسوم بود والانش هم هست وادامه خواهد داشت ودلیل ان این هست مردم درمورد نمایندگگان وماموریت انها اطلاعات دقیق ندارند ویااینکه میدانند وظیفه نماینده شهرشان دانشگاه زادن نیست ویا کمربندی ساختن نیست بااین حال ازوی مطالبه میکنند وبرهمین منوال نامزدها وعدهایی را به مردم میدهند تا برمذاق مردم خوشایند باشد همین کاندیدای فعلی برای اینکه خودرا مدیر وپیگیربه مردم معرفی کند میگوید مردم معیشت شماباید بهبود یابد این معیشت درشان شمانیستند ویا گرانی بنزین نباید اینطوری افزایش می یافت بله درست گفت ولی هدفش این هست
ناشناس۱۳۳۸۳۸۱۰۴:۳۷:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱
قانون مشکل داره که به هرکی بدونه تخصص و با یه سواد نیم بند اجازه میده در شهرهای کوچک هم قومی قبیله ی هستش و رو کم کنی
ناشناس۱۳۳۸۴۴۴۰۸:۰۴:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱
آیا اگر از کودکی در مدارس، مدارا و همزیستی با یکدیگر را به این مردم آموزش می‌دادند، شاهد چنین صحنه‌هایی آن هم با این فراوانی بودیم؟! مسؤولین ما برای آموزشِ مردم و توسعه‌ی فرهنگ این کشور چه کردند؟! جز این است که همواره از شور و هیجان این مردم برای پیشبرد منافع شخصی و گروهی خود بهره بردند؟!
ناشناس۱۳۳۸۵۴۳۰۹:۲۷:۳۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱
در صحنه چیه؟ بنده خداها دنبال وعده کسی راه افتادند که شغلی برای خود یا فرزندانشان قول داده یا یک پرس چلوکباب که چند سال است نخورده اند بهشان میدهد!!!

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. صحنه آهسته انفجار بیروت

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 17. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 18. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 19. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 22. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 23. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

آخرین عناوین