سخنگوی وزارت خارجه: مستندات سانحه هوایپما اوکراینی به تدریج منتشر می‌شود/ سفیر انگلیس در تهران کار اشتباهی کرد

گروه سیاسی الف،   3981129119

سیدعباس موسوی، در مصاحبه با روزنامه «وچرنی لیست» کرواسی به سوالات مختلفی پاسخ داد و ضمن تشریح ابعاد مختلف روابط خارجی کشورمان، بر اهمیت و استمرار روابط خوب میان ایران و کشورهای حوزه بالکان بویژه کرواسی تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه: مستندات سانحه هوایپما اوکراینی به تدریج منتشر می‌شود/ سفیر انگلیس در تهران کار اشتباهی کرد

به گزارش ایسنا، سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ما در ایران با کرواسی و کشورهای بالکان همواره روابط خوبی داشته‌ایم و هیچ وقت نوسانات بزرگی را در روابط با آنها احساس نکردیم.

متن کامل این مصاحبه که در دو صفحه از شماره روز دوشنبه 17 فوریه 2020 (۲۸ بهمن ۹۸) روزنامه «وچرنی لیست» منتشر شده، به شرح زیر است:

ایران چهل و یکمین سالگرد انقلاب خود را جشن گرفت اما تحلیلگران می گویند امسال به دلیل تحریم های که توسط دونالد ترامپ و آمریکا اعمال شده، سخت ترین سال برای ایران است. این حرف درست است؟

- آمریکایی ها و برخی غربی ها 41 سال است که بر اساس تحلیل اشتباه عمل می کنند. فشارهای آنها در 40 سال گذشته همیشه بوده و  چیز جدیدی برای دولت و ملت ما نیست. ما هشت سال تجاوز نظامی توسط صدام حسین را داشتیم، که تقریباً از نظر نظامی و مالی و حتی تبلیغاتی از کمک کل جهان برخوردار بود. همواره تحت تحریم و فشارهای اقتصادی قرار داشتیم. در عین حال اکنون مشاهده می کنیم که قدرت امروز ایران را نمی توان با قدرت 40 سال پیش مقایسه کرد. اگر چه آنها با یک شبکه وسیع رسانه ای تلاش می کنند حقیقت را به شکل دیگری به افکار عمومی ارائه دهند، اما واقعیت این است که ایران در تمامی بخشها قوی تراز همیشه است.

شکی نیست که تحریم ها تاثیر منفی زیادی بر زندگی مردم داشته اند، اما نقش دولت در این وضعیت چیست و چرا دولت قیمت سوخت را افزایش داد و موجب اعتراض شهروندان شد؟

- لازم بود که برای مدیریت اقتصاد، ساختار یارانه ها و از جمله قیمت سوخت را تنظیم کنیم. اکنون هم می بینید، مردم زندگی خود را با این تغییر هماهنگ کرده اند و برنامه های حمایتی خاصی برای کمک به آنها در حال اجراست. متأسفانه کسانی که نسبت به مردم ایران و انقلاب اسلامی خصومت دارند، همواره در جستجوی فرصتی هستند تا بتوانند در صحنه داخلی از آن سوء استفاده کنند. اعتراض گروهی از شهروندان در خصوص افزایش قیمت سوخت یک موضوع است، و شعارهای کاملاً متفاوتی که عده ای اندک علیه سیستم و ساختار حکومتی دادند و دست به تخریب گسترده اموال دولتی و خصوصی زدند موضوع دیگری است. به نظر شما در کجای دنیا کسی به دلیل افزایش قیمت سوخت، عملیات مسلحانه و بمب گذاری انجام می دهد؟

پلیس ایران طی اعتراضات خیابانی سفیر انگلیس را دستگیر کرد و انگلیس هم شما را به نقض قوانین دیپلماتیک متهم کرد. دقیقا چه اتفاقی افتاد؟

- من یک دیپلمات هستم و در نقاط مختلف جهان خدمت کرده ام. ما دیپلمات ها در چنین رویدادهایی حق شرکت نداریم. ما براساس عرف و قواعد روابط و حقوق بین الملل و روابط دوجانبه، نباید به هیچ وجه در مسائل داخلی کشورهایی که در آنجا ماموریت داریم، دخالت کنیم. دیپلمات حتی مرسوم نیست به طور علنی نظرات خود را درباره این موضوعات بیان کند. راب مک ایر سفیر انگلیس کاری واقعاً اشتباه انجام داد. حضور یک دیپلمات خارجی در تظاهرات اعتراضی حالا با هر دلیلی که همراه با شعارهایی که از بیرون تحریک می شد، مغایر کنوانسیون های بین المللی است.

خبرنگار: بعد از سانحه هواپیمای اوکراینی بود.

- همین طور است. نمی خواهم بگویم این اتفاق عادی است، اما نتیجه خطای انسانی بود. در سال های اخیر، ما شاهد ده ها مورد مشابه در سراسر جهان بودیم که برای یک هواپیمای مسافربری تجاری، رخ داده است. بر خلاف آنچه آمریکایی ها انجام دادند و هواپیمای غیرنظامی ما را در سال آخر جنگ با رژیم صدام مورد اصابت موشک قراردادند و 290 نفر از هموطنان ما را به شهادت رساندند که در نوع خود یک جنایت جنگی آشکار بود. اما آنچه در شرایط فوق العاده اخیر اتفاق افتاده، نتیجه خطای اپراتور بود. سایر مستندات این موضوع به تدریج منتشر می شود. اکثر مسافران کشته شده ایرانی هستند. در واقع ما هستیم که بیشترین صدمه و غم را داریم. کانادایی ها و ایرانی هایی بودند که تابعیت کانادا را دارند. گروهی که در جلوی دانشگاه تجمع کردند از این بابت ناراحت و عصبانی بودند، اما اینکه سفیر یک کشور خارجی در تظاهرات حاضر شود و از آن وضعیت سوءاستفاده کند، طبعا خیلی سوال برانگیز است.

آیا شما باور می کردید که آمریکا سردار قاسم سلیمانی را ترور کند؟

- از دست دادن سردار سلیمانی صدمه بزرگی است. ما انتظار ترور او را نداشتیم، اما متاسفانه اتفاق افتاد. همدلی و عشق ایرانیان و بسیاری از جهانیان نسبت به او را دیدید. همدردی بسیاری در سایر کشورها، از هند تا حتی آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی ابراز شد. هیچ کس انتظار این مراسم عزاداری باشکوه را نداشت.

به نظر شما پاسخ ایران مناسب بود یا می توان انتظار داشت که ایرانیان برای ترور سردار سلیمانی تلافی بیشتری کنند؟

- از دست دادن ایشان قابل جبران نیست. او سرباز صلح بود. دوستان سردار سلیمانی غمگین اند، اینکه آنها چگونه و به چه روشی انتقام می گیرند، تصمیم و حق آنهاست. آنچه ما انجام دادیم یک قدم، ولی لازم بود. با این حال، در واقع یک سیلی قوی به آمریکایی ها بود. سالها بود که هیچ کس توان و شجاعت انجام چنین کاری را نداشت. ما دیدیم که ایران با قاطعیت واکنش نشان داد و یکی از مهمترین پایگاه های آمریکا در غرب آسیا را مورد اصابت قرارداد. ضربه ما با موشک های ساخت خودمان بود و نشان داد که قدرت واکنش ما شدید است. اما پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، جهان آرامش کمتری خواهد داشت زیرا حضور او محدودیتی برای فعالیت گروه های تروریستی بود، که این برای امنیت بین المللی نیز مهم بود.

ما قبل از اینکه به دعوت مقامات سوریه و عراق، مشاوران نظامی خود را برای کمک به آنها در مبارزه با گروه های تروریستی اعزام کنیم، شاهد حملات تروریستی این گروهها در کشورهای مختلف جهان بودیم. آنها یا با سلاح سرد یا با قراردادن بمب در معابر عمومی در کشورهای اروپایی و حتی آمریکا هم دست به عملیات تروریستی می زدند. پس از اینکه ایران، سردار سلیمانی و همرزمان وی شروع به نبرد با داعش کردند، مشاهده کردیم در اروپا حملات تروریستی بسیار کمتری رخ می دهد و امنیت در شهرهای اروپا بیشتر شد. آنها به اشتباه فکر می کنند با کشتن سردار سلیمانی کار بزرگی را به نفع خود انجام داده اند، اما بعد از این، امنیت همانند زمانی که سردار سلیمانی در قید حیات بود، نخواهد بود. داعشی ها فرصت یافتند تا دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند  و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار دهند.

ایران طی روزهای آینده با انتخابات پارلمانی روبرو است، آیا در ایران دموکراسی وجود دارد؟

- در 40 سال گذشته، تقریبا ما هر سال یک انتخابات و یا همه پرسی داشتیم. این یک رکورد است. ما دائما در حال نظرسنجی  مردم خود هستیم و می خواهیم انتظارات آنها در خصوص چگونگی هدایت و مدیریت کشور را بشنویم. کدام کشور در جهان چنین روشی دارد که همه ساله از شهروندان خود سؤال کند؟ ما انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و برای شوراهای اسلامی شهر و روستا داریم. از آغاز انقلاب اسلامی، همیشه نظرات متفاوت وجود داشته است. بحث و تبادل نظر و رقابت بین ساختارها و جریانهای مختلف سیاسی در ایران وجود دارد. طبیعی است برخی راضی و برخی ناراضی هستند، در تمام دنیا اینگونه است.

 کرواسی اکنون ریاست شورای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، وضعیت روابط ایران با اتحادیه چگونه است؟

ما با کرواسی و کشورهای بالکان همواره روابط خوبی داشته ایم. هیچ وقت نوسانات بزرگی را در روابط با آنها احساس نکردیم. سفیر جدید ما هم در مأموریت دیپلماتیک خود اخیرا به زاگرب عزیمت کرد. کرواسی در اتحادیه اروپا است و ما این مساله را مهم می دانیم. ما در تلاش هستیم همواره روابط در راستای منافع هر دو کشور و اتحادیه اروپا باشد و کرواسی نیز منافع ما و اتحادیه اروپا را تقویت کند. فکر می کنیم وضعیت ثابت و رو به پیشرفت است. اخیرا کرواسی به عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا جلسه‌ای را در ایران با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترتیب داد. این گفتگو سازنده بود و امیدواریم به زودی تحولاتی در مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا به وجود آید.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  3. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  4. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

  5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  6. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

  7. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

  8. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  9. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  10. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  11. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

  12. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  13. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

  14. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

  15. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

  16. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

  17. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

  18. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

  19. طعم کرونا به کام کودکان

  20. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  21. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

  22. «رستم امامعلی» نماینده مجلس ملی تاجیکستان شد

  23. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  پربحث‌های هفته

  1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

  2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  3. هنگامه حیرانی است...!

  4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

  5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

  7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

  8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

  10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

  11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

  12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

  13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

  17. زیر پوست پایتخت...

  18. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

  19. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  20. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

  21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  22. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  25. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

  آخرین عناوین