روایت شاهدان عینی از حادثه سقز/ خبری از انفجار گاز نبود

گروه حوادث الف،   3980915036 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر چند که در همان ساعت ابتدایی مسئولان انفجار کپسول گاز مایع را عامل اصلی وقوع حادثه سقز اعلام کردند ولی شاهدان عینی آتش گرفتن شیلنگ یک کپسول را عامل این حادثه اعلام می کنند.

به گزارش مهر پنج شنبه شب و به دنبال وقوع حادثه ای دلخراش در یک تالار عروسی در شهر سقز، متاسفانه ۱۱ نفر کشته و ۴۲ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

بر اساس اعلام منابع بیمارستانی در شهرستان سقز، در همین حال وضعیت تعدادی از افراد زخمی وخیم گزارش شده است ولی از بدو وقوع حادثه نیروهای امدادی و آتش نشانی در محل حاضر شده اند.

مسئولان دولتی در استان کردستان و شهرستان سقز دلیل اصلی وقوع این حادثه را انفجار کپسول گاز مایع اعلام کردند ولی روایت شاهدات عینی حاکی است که تنها آتش گرفتن یک شیلنگ عامل اصلی وقوع این حادثه دلخراش بوده است.

شهردار سقز در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار داشت: متاسفانه حادثه در تالار مانگه شو در شهر سقز روی داد و در اولین تماس نیروهای پلیس و افراد یکی از اکیپ های آتش نشانی که نزدیک محل حادثه بود به آنجا اعزام شد.

چیا صالحی بابامیری ادامه داد: در مدت زمان کمتر از دو دقیقه نخستین اکیپ آتش نشانی سقز در محل حضور پیدا کرد و در ادامه نیز اکیپ های دیگر آتش نشانی به محل حادثه نیز اعزام شدند.

وی بیان کرد: متاسفانه ازدحام شدید جمعیت و همچنین حضور ماشین های مختلف باعث شد تا روند امدادرسانی با مشکل مواجه شود و به همین دلیل تلاش های جدی در این راستا صورت گرفت و امدادرسانی انجام شد.

شهردار سقز با اشاره به دلیل اصلی وقوع این حادثه، گفت: آتش گرفتن شیلنگ کپسول گاز مایع باعث ترس افراد شده و متاسفاده تمامی حاضران در تالار نیز به سمت درب خروجی هجوم می آورند.

وی افزود: هجوم افراد به دلیل ترس از آتش سوزی بیشتر، باعث می شود تا افراد زیر دست و پا مانده و متاسفانه در نهایت ۱۱ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر زخمی می شوند.

یکی از افراد حاضر در این تالار عروسی به خبرنگار مهر گفت: ساعت حدود ۲۱:۳۰ دقیقه بود که افراد حاضر در تالار عروسی مانگه شو برای صرف شام به طبقه دوم هدایت شدند.

این شهروند سقزی ادامه داد: یک لحظه متوجه شدیم که دود زیادی از طبقه اول تالار بلند شد و عده ای با داد و فریاد به سمت درب خروجی تالار هجوم بردند.

وی گفت: من به همراه اعضای خانواده هم که نزدیک درب خروجی بودیم سریع از درب تالار خارج شدیم و متاسفانه در عرض چند ثانیه هجوم مردم به درب خروجی خیلی زیاد شد.

هجوم مردم به سمت درب خروجی تالار

این شاهد عینی ماجرا بیان کرد: همزمان با خروج مردم درب خروجی تالار که اتفاقا خیلی هم کوچک بود، عده ای دیگر با استفاده از صندلی و دیگر وسایل در دسترس شیشه های پنجره ها را شکسته و از درب خارج شدند.

یکی دیگر از شاهدان عینی نیز گفت: در محل آبدارخانه یا اتاقی که چای در آن درست می شد متاسفانه یکی از شیلنگ های متصل به کپسول گاز مایع جدا شد.

وی ادامه داد: به محض جدا شدن شیلنگ، متصدی کار تمام سعی خود را به کار گرفت تا با خم کردن شیلگ مانع خروج گاز از آن شود ولی متاسفانه تلاش های وی چاره ساز نبود و شیلنگ آتش گرفت.

این شهروند سقزی بیان کرد: به محض اینکه شیلنگ آتش گرفت دود زیادی تشکیل شد و مردم نیز در طبقه دوم متوجه ماجرا شده و به سمت درب خروجی هجوم آوردند که ازدحام جمعیت در درب خروجی به بالاترین حد ممکن رسید.

وی گفت: حضور مردم باعث شد تا افراد مسن و همچنین کودکان زیر دست و پا مانده و شماری از افراد کشته شوند و عده ای نیز با شکستن شیشه پنجره های تالار خود را از مهلکه نجات دادند.

آتش گرفتن شیلنگ متصل به کپسول گاز مایع

این شاهد عینی حادثه یادآور شد: هیچ فردی حتی خود متصدی درست کردن چای هم دچار آتش سوزی نشد ولی قطع شدن برق و تاریک شدن تالار و وجود دود زیاد مردم را سراسیمه کرد و متاسفانه این حادثه روی داد.

یکی دیگر از شاهدان عینی این حادثه ضمن اشاره به جزئیاتی دیگر، به خبرنگار مهر گفت: وقتی که دود زیاد تشکیل شد، متاسفانه همزمان هم برق تالار قطع شد و به همین دلیل مردم ازدحام زیادی را مقابل درب خروجی ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه اگر مردم با آرامش از درب تالار خارج می شدند، هیچ کسی آسیبی نمی دید، افزود: من خیلی تلاش کردم تا یک کپسول آتش نشانی برای مهار آتش پیدا کنم که متاسفانه نتیجه نداد.

وی عنوان کرد: ساعت ۲۱:۳۹ دقیقه وقتی که همراه خانواده ام از درب تالار خارج شدم با آتش نشانی تماس گرفتم و متاسفانه بعد از حضور نیروهای امدادی به دلیل ازدحام جمعیت حتی کمک کردن به افراد زخمی نیز با مشکل مواجه شده بود.

 

این شاهد عینی گفت: به محض اینکه خبر پخش شد متاسفانه جمعیت زیادی از سقز به سمت تالار هجوم آورده و افراد همه دنبال اعضای خانواده خود بودند که فضای بسیار دلخراشی شکل گرفته بود.

بر اساس آنچه که شاهدان عینی از وقوع حادثه در سقز اعلام می کنند، متاسفانه یک سهل انگاری ساده باعث مرگ ۱۱ نفر و زخمی شدن ۴۲ نفر شد و یک عروسی را به عزا تبدیل کرد.

انجام مسائل و موارد ایمنی از سوی مکان های عمومی یکی از نیازهای لازم و ضروری است و در حالی که قبل از این نیز در کردستان و دیگر نقاط کشور از این دست حواث روی داده بود، ولی هیچ گاه مسائل و موارد ایمنی جدی گرفته نمی شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۶۶۹۶۱۴:۰۳:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۱۵
در ایران اصلا راجع به مسائل حفاظتی و ایمنی آموزش عمومی صورت نمیگیرد و این موجب تاسف فراوان است
مهرآور۱۲۲۶۹۳۰۱۸:۳۵:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۵
مسائل ایمنی هرگز در کشور ما جدی گرفته نشده است و همین خود باعث وقوع حوادث بسیار ناگواری شده است. این حادثه را به هموطنان غیور و باشرافت کردستانی تسلیت میگویم و امیدوارم خداوند به خانواده های داغدار صبر عنایت فرماید.
ناشناس۱۲۲۶۹۷۰۱۸:۵۴:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۱۵
همه چیز مون به همه چیزمون میاد. باید خون گریست.
علي۱۲۲۷۰۶۰۲۰:۰۸:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۵
هر روز غم هر روز درد و ..

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

آخرین عناوین