نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

گروه سیاسی الف،   3980820139 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانی

سخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. احمد مازنی، نماینده اصلاح‌طلب تهران در اعتماد نوشت: «انتظار از رييس‌جمهوري اين است كه 2 نكته را مدنظر قرار دهد. نخست اينكه وقتي رييس‌جمهوري مسائلي را مطرح مي‌كند، نبايد به ورطه گروكشي جناحي افتاده و احياناً شاهد تكرار آن «بگم‌بگم»هايي باشيم كه زماني در اين كشور اتفاق مي‌افتاد.

نكته ديگر اين است كه رييس‌جمهوري يك خطيب عادي نيست، بلكه رييس دولت و رييس‌جمهوري قانوني كشور است. رييس‌جمهوري مسوول اجراي قانون اساسي است و اگر مطلع است كه مثلا خلافي صورت گرفته است، بايد در اجراي وظايف نظارتي خود ثابت‌قدم باشد و اين تخلفات را يا از طريق دستگاه‌هاي نظارتي بيرون دولت يا از طريق خود دولت پيگيري كند.

به بيان ديگر تا زماني كه صرفا از مشكلات بگوييم اما نسبت به رفع اين مسائل اقدامي نكنيم، راه به جايي نخواهيم برد. همچنين اگر آنچه در اين سخنان انتقادي مطرح مي‌شود، صرفا جنبه گلايه دارد، بهتر است اين مسائل را در جلسات خصوصي بازگو كند؛ چرا كه در غير اين صورت، ناخودآگاه چنين ذهنيتي براي شهروندان ايجاد مي‌شود كه مسوولان بر سر تخلفاتي كه كرده و منافع خود با يكديگر دعوا دارند و اين داد و قال‌ها براي حل مشكلات مردم نيست.»

از سویی دیگر روزنامه صبح‌نو در سرمقاله‌ای با عنوان «اشتباه روحانی» نوشت:«روحانی همیشه این هوش را داشت كه مذاق مردم را خوب تشخیص می‌داد و سمت جامعه می‌ایستاد؛ در عین حال از انرژی اصلاح‌طلبان هم به سود پروژه خود استفاده می‌برد. او از این شیوه به‌خوبی در ٦ سال اخیر استفاده كرده بود. سخنرانی دیروز  روحانی اما دقیقا نقطه مقابل عملكرد گذشته او بود.

او این‌بار با حمله به قوه‌قضاییه دقیقا مقابل مردم ایستاد. در حالی كه در میان مردم امیدواری‌های زیادی درباره عملكرد آیت‌الله رییسی به وجود آمده اما گویا آقای روحانی علاقه دارد ضمن مشروعیت‌زدایی از مبارزه با فساد، مقابل خواست مردم بایستد. در عین حال اسم‌بردن از رییس دولت اصلاحات هم با اقبالی از سوی بدنه اصلاحات مواجه نشد.

این یعنی روحانی وارد بازی سه سر باختی شده كه هم اعتماد حاكمیت را از دست می‌دهد، هم مردم و هم بدنه اصلاحات. به نظر می‌رسد حالا كه او كارنامه‌ای برای دفاع‌كردن ندارد و دارای عملكرد قابل‌ارائه‌ای نیز نیست، سعی می‌كند با حمله به كسانی كه انگیزه كار دارند، آتش مناسب برای رقابت انتخابات مجلس را فراهم كند. این‌طور به نظر می‌آید که این استراتژی این‌بار كاملا اشتباه باشد.»

***

نظر علی مطهری درباره چندهمسری

علی مطهری، نماینده تهران در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد درباره تعدد زوجات یا چند همسری نوشت. مطهری در این یادداشت تک‌همسری را حالت بهتر و طبیعی‌تر دانسته و نوشته است: «چند همسری برای هر مردی جایز نیست بلکه باید شرط عدالت، توانایی مالی و توانایی جسمی را داشته باشد. بسیاری از مردان که شرایط لازم را نداشته‌اند و اقدام به این کار کرده‌اند و مثلاً با اختیار کردن همسر دوم، همسر اول را فراموش کرده و حقوق او را ضایع کرده‌اند این حکم حکیمانه را بدنام کرده‌اند. اینها از ابتدا حق این کار را نداشته‌اند...

نباید چند همسری را هوسرانی تلقی کرد، زیرا در ازدواج، مرد تعهدات سنگینی را می‌پذیرد و اگر اهل هوسرانی باشد تن به ازدواج مجدد نمی‌دهد خصوصاً که معمولاً راه هوسرانی برای افراد متمول باز است...

مسئله چندهمسری چیزی نیست که برای آن کارگاه ترویج درست کنیم و همه مردان را به آن ترغیب نماییم، بلکه باید به طور طبیعی مردانی که شرایط آن را دارند و از طرفی همسرانی دارند که فلسفه این حکم را می‌دانند که برای حل یک معضل اجتماعی است، به تکلیف خود عمل کنند و حکومت اسلامی نیز می‌تواند در تشخیص صلاحیت آن مردان دخالت کند...

افرادی که قبول این حکم برایشان سنگین است با مقیاس فردی می‌سنجند نه با مقیاس اجتماع. اینها بگویند قبولش برای من سخت است ولی حکم اسلام را زیر سؤال نبرند یا توجیه نکنند که مثلاً این حکم مربوط به جامعه آن روز است و دنیای مدرن نمی‌پذیرد. اتفاقاً بشر امروز بیشتر  از بشر دیروز به این حکم نیازمند است.»

بیشتر بخوانید:

علی مطهری: بشر امروز بیشتر از بشر دیروز به «چندهمسری» نیازمند است

***

واکنش سرد رئیسی به سخنان دیروز روحانی

سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قضایی واکنش بسیار سردی به سخنان دیروز روحانی داشت. رئیسی در بخشی از سخنان خود، مبارزه با فساد را نکته ای اساسی برای نظام اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد در ذات نظام وجود دارد و هیچکس نمی تواند دغدغه مردم، نظام و کشور را داشته باشد اما دغدغه مبارزه با فساد نداشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مبارزه با فساد یک اصل و ضرورت است، تصریح کرد: امروز به برکت خون شهیدان و هدایتهای مقام معظم رهبری، پرچم مبارزه با فساد برافراشته شده و یک موضوع کاملا همگانی است که مربوط به همه بخشها و آحاد مردم است. هر کس امروز به نام مدیر به مردم خدمتگزاری می کند باید بداند توقع مردم از همه دستگاهها، ادارات و سازمانها، سلامت نظام اداری و خدمت بدون شائبه و مبارزه با فساد است.

رئیسی با بیان اینکه مساله فساد برای همه رنج آور شده است، تاکید کرد: دستگاه قضا مصمم است این روند را دنبال کند و هیچگونه حاشیه سازی، ما را گرفتار نخواهد کرد، از مبارزه با فساد باز نخواهد داشت و روند کار دستگاه قضایی را کند نخواهد کرد. ما مصمم تر از همیشه به صورت قاطعانه با فساد مبارزه می کنیم و مردم را نیز در جریان اقدامات خود قرار خواهیم داد زیرا معتقدیم مشارکت و احساس مسئولیت مردم در این زمینه بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید:

رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

***

اصولگرایان گمان نکنند حتما در انتخابات پیروز می‌شوند

ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا درباره حضور یا عدم حضور جبهه پایداری در ائتلاف اصولگرایان به نامه‌نیوز گفت: «جبهه پایداری با صراحت، شفافیت و بدون هیچ گونه رودربایسی باید کار ائتلاف را پیش برد. ادامه وضعیت کنونی کار خطایی است و آقای حدادعادل در این زمینه مسئول است و در مقابل اصولگرایان باید پاسخگو باشد چون بی اندازه دارد با جبهه پایداری مماشات می کند. جبهه پایداری با هر عقایدی که دارد محترم است اما وقتی ائتلافی شکل می گیرد هر مجموعه ای که می تواند با آن ائتلاف هماهنگ باشد و اصول آن را بپذیرد به ائتلاف ملحق می شود در غیر این صورت باید سریع تکلیف خود را روشن کنند و از جلوی مسیر حرکت ائتلاف کنار برود. معتقدم مماشات نباید کرد چون فرصت نیست.»

ایمانی درباره احتمال پیروزی اصولگرایان در انتخابات مجلس گفت: «به نظر من اگر هر چهره سیاسی فکر کند انتخابات مجلس آینده حتما اصولگراها موفق به کسب اکثریت کرسی های مجلس می شوند، سخت در اشتباه هستند. به عبارت دیگر اگر کسی فکر کند اصولگراها برنده قطعی انتخابات مجلس هستند مثل سال ۷۶ است که می گفتند قطعا و بدون شک آقای ناطق رئیس جمهور است. یعنی تا همین حد این فرضیه خطاست.

من نمی گویم احتمال گرفتن اکثریت کرسی های مجلس توسط اصولگراها کم است بلکه می گویم این قطعی نیست یعنی نباید این طور تصور کرد که قطعا اصولگراها اکثریت کرسی های مجلس آینده را مثل مجلس هفتم و هشتم به دست می آورد.»

***

اقدام عجیب ذوالنوری در مجلس

خبرگزاری‌های حامی دولت از پخش یک متن انتقادی بر علیه رئیس‌جمهور در صحن مجلس خبر دادند و عکسی از این بیانیه را هم منتشر کردند. پس از چندی مشخص شد نماینده‌ای که این متن را منتشر کرده است کسی نیست جز مجتبی ذوالنوری.

پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. ذوالنوری گفت: «آقای روحانی دیروز می‌خواست مردم یزد را به جان هم  بیندازد، چون من در حادثه 14 اسفند و ماجرای بنی‌صدر حضور داشتم، جو دیروز سخنرانی روحانی و حرف‌هایش برایم تداعی‌گر بنی‌صدر و 14 اسفند بود...

آنچه من نوشتم اصلا بیانیه نیست. آقای رئیس‌جمهور گفتند که 18 میلیارد دلار گم و حیف و میل نشده و در حساب و کتاب هم مشکل پیدا کرد و گفت 19 میلیارد! آنچه من نوشتم بیانیه نبود بلکه جهت اطلاع نمایندگان فرمایشات رهبری راجع به 18 میلیارد دلار را که بر باد رفت منتشر کردم. از سوی دیگر حرف‌های دیروز آقای رئیس‌جمهور را آوردم که در خصوص 18 میلیارد دلار چه گفته. صحبت‌های رئیس‌جمهور کاملاً در مقابل فرمایشات آقاست و حتی ایشان به کسانی که این حرف را زدند توهین کرده و گفته کسانی که از اخلاق و ایمان سهمی ندارند می‌گویند 18 میلیارد از بین رفته... اگر شما فارسی حالی‌تان است آیا حرف‌های رئیس‌جمهور مقابل آن حرف‌های مقام معظم رهبری نیست؟»

در این زمینه باید گفت اقداماتی مانند اقدامات امروز ذوالنوری، نه‌تنها بر علیه منافع ملی بلکه از زاویه جناحی هم نگاه کنیم به‌نفع روحانی و دولت اوست. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است.

نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است. پیش از این هم ذوالنوری با طرح مسئله استیضاح روحانی در همین مسیر اقداماتی انجام داده بود که در آن زمان هم با انتقادات مختلفی همراه شده بود.

به نظر می‌رسد در این شرایط ذوالنوری به همان غضنفری تبدیل شده است که باید به جای مارادونا او را یارگیری کرد.

***

آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

کاظم جلالی، نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهشهای مجلس و از نزدیکان علی لاریجانی در جلسه روز یکشنبه مجلس با رای نمایندگان استعفا داد تا سفیر ایران در مسکو شود. سایت انتخاب با مقایسه تخصص و سوابق مهدی سنایی، سفیر کنونی ایران در مسکو با جلالی از انتصاب جلالی به این سمت انتقاد کرد و نوشت:

«کاظم جلالی، تا کنون  سابقه‌ دیپلماتیک، سیاسی و پارلمانی جدی‌ای در حوزه امور روسیه نداشته است. غالب مناصب او در ریاست گروههای پارلمانی با پارلمان‌های کشورهای اروپایی یا گروه دوستي پارلماني ايران و سوريه بوده است.  تنها مورد معطوف به سابقه او عضویت در گروه دوستی پارلمان ایران و روسیه در مجلس هفتم بوده که آن نیز به نظر سمتی کم اهمیت و فاقد کارایی به نظر می‌رسد.

با این سابقه و تخصص در قیاس میان سفیر جدید و سفیر سابق می‌توان با جرات اظهار داشت: «این کجا و آن کجا؟» در سطحی دیگر، باید از وزارت خارجه پرسید که چرا فردی غیر متخصص که حتی یک روز فعالیت دیپلماتیک را درک نکرده، باید بعنوان سفیر در یکی از مهمترین سفارتخانه های ایران در جهان به کار گرفته شود؟!

این مساله همانند این مثال است که یک مکانیک با تجربه در حوزه تعمیرات تخصصی خودرو را از مدیریت یک کارگاه کنار بگذاریم و به جای او یک مسئول فروش خودرو در کمپانی خودروسازی را جایگزین کنیم. درست است هر دو این‌ها در حوزه خودرو کار می‌کنند اما این کجا و آن کجا؟

درست است جلالی و سنایی هر دو علوم سیاسی خوانده‌اند، اما این کجاو آن کجا؟ شاید اکنون جای این تردید باقی بماند که این تصمیم، موضع محمد جواد ظریف نبوده و شاید بر او تحمیل شده باشد چه آنکه وزیر خارجه فعلی ایران همواره از انتخاب چهره های غیرمتخصص امتناع کرده است. هرچد باید منتظر ماند و در آینده دید تا چه اندازه این فرضیه درست است.»

بیشتر بخوانید:

بده و بستانی تحت عنوان سفارت برای بی‌خانمانان اسفند ۱۳۹۸

عناوین مرتبط

۲۰ آذر ۱۳۹۸تاکید آیت‌الله جنتی بر عدم تائید صلاحیت برخی نامزدها/ انتقاد واعظی از قالیباف/جناب پناهیان! مسئله علی مطهری نیست 
۱۹ آذر ۱۳۹۸زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین
۱۸ آذر ۱۳۹۸پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام
۱۷ آذر ۱۳۹۸پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟
۱۶ آذر ۱۳۹۸ روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟
۱۳ آذر ۱۳۹۸طبیعی بودن افزایش قیمت‌ها به روایت وزیر کشور/ تکذیب سخنان علی مطهری توسط واعظی و ربیعی/توکلی: افزایش قیمت بنزین پس از چند بار تکذیب، فریب مردم بود
۱۲ آذر ۱۳۹۸ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۳۹۷۰۲۰:۳۵:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۰
علی مطهری خار چشم خیلی ها است.
ناشناس۱۱۶۴۴۴۲۰۸:۵۴:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۱
روحانی درست می گوید، درست عمل می کند
ناشناس۱۱۶۴۶۵۲۱۰:۵۸:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۱
متاسفانه روحانی نه درست می گوید نه درست عمل می کند.
ناشناس۱۱۶۴۴۹۸۰۹:۳۰:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۱
چرا رسانه ها به خواهر، همسر و مادر کسانیکه چند همسری را تبلیغ می کند روجوع نمی کنند و نظرشان را در باره ایده چند همسری عزیزشان جویا نمی شوند. چند همسری ممکن است یک، دو یا چند مزایا برای افراد و جامعه داشته باشد اما هزار گرفتاری ایجاد می کند بخشی یا اکثر آنها کم و ببش لاینحل است. خانواده ها همینجوریش هزار تا گرفتاری دارند که با چند همسری هزار گرفتاری شان در هزار گرفتاری دیگر میشود
ناشناس۱۱۶۴۶۷۰۱۱:۰۶:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۱
پسر نوح با بدان بنشست / خاندان نبوتش گم شد
ناشناس۱۱۶۳۹۷۱۲۰:۳۵:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲۰
زیباکلام : اگر برادر روحانی به زندان نیفتاده بود ، باز این حرف ها را می زد ؟!
ناشناس۱۱۶۳۹۷۴۲۰:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۰
کاظم جلالی بدون داشتن هیچگونه سابقه و تجربه دیپلماتیک به عنوان سفیر در روسیه منصوب شده است!! معلوم شد که چرا ظریف در مجلس ناراحت و عصبانی بود.
ناشناس۱۱۶۳۹۷۶۲۰:۳۸:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۲۰
زیباکلام: از 24 میلیون رای سال 96 الآن روحانی 240 هزار رای هم ندارد ، این فقط روحانی نبوده که سقوط کرده اصلاح طلبان هم دچار بحران شدند.
ناشناس۱۱۶۳۹۷۷۲۰:۳۸:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
چرا دو باره گیت باستی هیلز بر پا شده است؟ رییسی پاسخگو باشد.
ناشناس۱۱۶۳۹۸۰۲۰:۳۹:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۰
علی مطهری دستورات و قوانین اسلام را دارد بیان می کند. نمی توان بر او خورده گرفت.
ناشناس۱۱۶۳۹۸۴۲۰:۴۱:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
سخنان دیروز روحانی در یزد برای عده ای تلخ بوده و موجب عصبانیت آنها شد.
ناشناس۱۱۶۴۶۶۴۱۱:۰۳:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۱
با شعار مردم یزد موافقم : روحانی حیا کن / امریکا رها کن
ناشناس۱۱۶۳۹۸۶۲۰:۴۱:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
18 میلیارد دلار 4200 تومانی گم نشده بلکه آنرا به جیب دلالان ریختند.
ناشناس۱۱۶۳۹۹۰۲۰:۴۳:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
توهین جنسی علی مطهری به یک دانشجو به هیچ وجهی قابل اغماض نیست.
ناشناس۱۱۶۳۹۹۱۲۰:۴۳:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۰
ذو النوری بیشترین نقش را در مجلس جهت تخریب برجام دارد. جالب است که رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شده است!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۱۶۳۹۹۳۲۰:۴۴:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اسرار عزل را نه تو دانی و من چو پرده بر افتد نه تو مانی و نه من
ناشناس۱۱۶۳۹۹۴۲۰:۴۴:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۰
آقای دکتر رئیسی در مبارزه با فساد جدی است و بیدی نیست که با این بادها بلرزد.
ناشناس۱۱۶۴۵۶۹۱۰:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۱
بله جناب رییسی بهترین فرد برای قوه قضاییه و مبارزه با فساد هستند اما تا به حال واژه دکتر را برای ایشان نشنیده بودم کی و کجا دکترا گرفته اند؟
ناشناس۱۱۶۴۰۰۳۲۰:۴۸:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۰
پیشنهاد می‌کنم آقای روحانی تحلیل دکتر فؤاد ایزدی از آینده تقابل ایران و آمریکا که در کیهان 98/8/16 چاپ شده و درس سیاست از جانب یک استاد دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل آمریکا است مطالعه نمایند تا شاید دیگر صحبت از مذاکره با شیطان بزرگ نکنند.
ناشناس۱۱۶۴۶۵۷۱۱:۰۰:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۱
روحانی باید بداند که تشدید تحریم ها و فشارحداکثری دشمن نتیجه برجام و مذاکره با شیطان بزرگ است.
ناشناس۱۱۶۴۰۰۴۲۰:۴۸:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۰
حجاب از قوانین و دستورات تمام ادیان الهی است تعجب می‌کنم که چرا بعضی مسئولان نسبت به این فریضه الهی بی‌توجه هستند و برای رعایت هرچه بهتر و بیشتر عفاف و حجاب در جامعه کاری نمی‌کنند؟
ناشناس۱۱۶۴۰۰۹۲۰:۵۱:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
حق کاملا با دکتر روحانی بود
ناشناس۱۱۶۴۶۶۷۱۱:۰۵:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۱
روحانی از برخورد قاطعانه قوه قضاییه با فساد عصبانی است و این منطقی نیست.
ناشناس۱۱۶۴۰۱۱۲۰:۵۱:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
نظر علی مطهری در مورد تورم افسار گسیخته و کوچک شدن سفره های مردم و دلار 12 هزار تومانی و گوشت 120 هزار تومانی چیست ؟!
ناشناس۱۱۶۴۰۵۸۲۱:۲۶:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۰
رئیسی: حاشیه سازی ها ما را از مبارزه با فساد باز نخواهد داشت.
ناشناس۱۱۶۴۰۸۳۲۱:۵۱:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
چیزی که ما داریم می بینیم مبارزه با افراد فاسده نه مبارزه با فساد، اونهم افراد فاسد رده دوم! ریشه های فساد مثل تقسیم مردم به خودی و غیرخودی، رانت و قوانین بد سرجای خود هستند.
ناشناس۱۱۶۴۶۵۹۱۱:۰۱:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۱
مجازات افراد فاسد باعث کاهش فساد می شود.
ناشناس۱۱۶۴۰۹۹۲۲:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
سفیریکه حد اقل زبان اینگلیسی بلد نیست نشان از قحط الرجال میدهد دهها دیپلمات صالح داریم که باید آب خنک بخورند مشگل ایران همین است مدیرانیکه صلاحیت مدیریت ندارند .
ناشناس۱۱۶۴۱۰۳۲۲:۱۰:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اگر بخواد واکنش گرم نشون بده که کار سخت میشه چون باید پیگیر سوالات روحانی بشه !!
ناشناس۱۱۶۴۱۶۰۲۳:۲۶:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
چرا انقدر جناب مطهری رو بزرگ میکنید؟ ایشالا دوره بعد خونه نشین میشن
ناشناس۱۱۶۴۲۵۹۰۱:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۱
این انتخابات چه میکنه....؟
ناشناس۱۱۶۴۵۲۸۰۹:۴۶:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۲۱
آقای مطهری در مورد سیستم ربوی بانکی هم همینطور پیگیر هستید؟ اگر چند همسری خوب است چرا پدر مرحوم تان (که نقش مهمی در توضیح و توجیه چند همسری داشتند)و خودتان هنوز اقدامی نکرده اید؟ عدالت ندارید؟ تمکن مالی ندارید؟ این حرف ها زمانش گذشته است و بهتر است بیدار شوید. مشکل کار و مسکن و وضعیت وحشتناک اقتصادی را حل کنید آنوقت اینهمه جوان بدون زن نمی مانند که شما نگرانشان باشید... به جای پرداختن به وظیفه تان که اصلاح وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم است خودتان را مشغول حرف های بی اهمیت و عموما غلط مطلق کرده اید...
هادی۱۱۶۴۵۸۰۱۰:۲۸:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۱
با سلام صحبتهای رییس جمهور نشون داد که ایشون در باره عملکرد دولت حرفی برای گفتن نداره که اگر داشت قطعا کم نمیزاشت. برای همین سعی کرده با تاختن به عملکرد مثبت قوه قضاییه برای خودش اعتبار کسب کنه. یعنی اگر یه بدم کوچیک بر رای مبارزه با فساد اقتصادی برداشته بود صد بار و صد جا می‌گفت.

پربحث‌های دیروز

 1. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 2. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 3. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 4. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 5. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 6. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

 7. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 8. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 9. رفتارهایی که در کشورهای دیگر بی ادبی محسوب می‌شود

 10. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 11. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 12. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 13. انتقاد حجت الاسلام قرائتی به تعطیلی ۵شنبه‌ها

 14. شرط عجیب برانکو برای ایران

 15. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 16. خسارت ۳۶ میلیاردی ویلموتس به کشور!

 17. فرصت طلبی با وکالت مردم...

 18. رفع فیلتر تلگرام تکذیب شد

 19. پرونده "پسر آخوندی" به دادگاه ارسال شد/ پای ۵۰۰ میلیارد تومان در وسط است!

 20. لاریجانی: عده‌ای با منفی‌بافی ‌دل مردم را خالی می‌کنند/ مسئولان به مکان‌هایی بروند که مشکلات مردم بیشتر است

 21. خودداری وزیر اقتصاد از اظهارنظر درباره معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها

 22. افزایش بودجه ارتش و سپاه/ کاهش بودجه ستاد کل نیروهای مسلح

 23. دلار در صرافی‌ها به ۱۳۹۰۰ تومان رسید

 24. شرط استراماچونی پذیرفته شد/ استقلال در انتظار بازگشت سرمربی

 25. سردار جعفری: تنها راه خروج مردم از بن‌بست تغییر انتخاب‌هایشان است/ مشکل اصلی ما ساختار نیست

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 3. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 10. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 13. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 14. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 15. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 16. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 17. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 18. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 19. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 20. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 21. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 22. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 23. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 24. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 25. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 3. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 4. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 5. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 6. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 7. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 8. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 9. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 10. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 11. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 12. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 13. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

 14. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 15. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

 16. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 17. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 18. بازداشت رئیس مستعفی هلال احمر تایید شد

 19. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

 20. طبیعی بودن افزایش قیمت‌ها به روایت وزیر کشور/ تکذیب سخنان علی مطهری توسط واعظی و ربیعی/توکلی: افزایش قیمت بنزین پس از چند بار تکذیب، فریب مردم بود

 21. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

 22. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 23. روحانی: پاسخ تلفن اوباما را دادم و در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق رسیدیم/ مذاکره ظریف و جان کری کار عظیمی بود

 24. هجوم داوطلبان نمایندگی مجلس؛ فرصت یا تهدید؟

 25. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

آخرین عناوین