دوازدهمین روز تظاهرات در لبنان

گروه جهان الف،   3980806051

تظاهرات اعتراض آمیز لبنانی ها در حالی امروز (دوشنبه) وارد دوازدهمین روز خود شد که علاوه بر افشای دخالت های خارجی و حمایت مالی آنان از برخی از طرف های محرک تظاهرات، آمریکا نیز بازی منافقانه ای را با نخست وزیر لبنان در پیش گرفته است.

دوازدهمین روز تظاهرات در لبنان

به گزارش ایرنا، روزنامه "الاخبار" لبنان در گزارشی در این باره نوشت: برگزارکنندگان تظاهرات به ویژه حزب "نیروهای لبنانی" به رهبری "سمیر جعجع" بر مسدود کردن راهها و فلج کردن کشور اصرار دارند؛ اقدامی که یک پیام روشن دارد: جلوگیری از بازگشت روال امور به وضع طبیعی در کشور.

در این شرایط و با دور شدن نیروهای ارتش از راههای ارتباطی و نبود هیچ گونه چشم اندازی برای حل بحران، اوضاع مبهم به نظر می رسد و خطر فروپاشی اقتصادی در حال نزدیک شدن به لبنان است.

12 روز از تظاهرات در لبنان گذشته و این کشور در آستانه فروپاشی مالی است و وضعیتی که پیش بینی می شد یک یا دو سال دیگر رخ دهد، با سرعت بی سابقه ای در حال تحقق است و احتمال اینکه کشور به سمت نامعلوم و هرج مرج پیش رود، بسیار قوت گرفته است.

بازی خطرناک مسدود کردن راهها

اکنون مسدود کردن برنامه ریزی شده راهها و انتخاب بسیار دقیق اینکه کدام مسیرها در شهرها باید بسته باشد، نشان می دهد که هدف از این اقدام ایجاد هرج مرج بزرگ در لبنان است.

در این میان جزییاتی از حمایت برخی کشورهای منطقه از گروههای مشخصی از تظاهر کنندگان، شخصیت ها و رسانه ها نیز برملا شده است، حمایتی که هدف از آن سوق دادن برخی تظاهرکنندگان به سمت بالا بردن سقف خواسته های خود تا نقطه بدون بازگشت است.

با وجود کشمکش و اختلاف نظر بین جبهه قطر و ترکیه از یک سو و امارات و عربستان از سوی دیگر در میان جناحهای سیاسی لبنان، اما همه آنان به عنوان ابزارهای آمریکا فقط در یک چیز اتفاق دارند و آن امنیت اسرائیل و تخریب جهان عرب است و به این ترتیب بازی سوء استفاده از انتفاضه مردمی لبنان و طراحی سناریوی شبیه "کودتا" کلید خورده است.

پول های خارجی در اختیار سمیر جعجع

الاخبار افزود: در این میان "پیر الضاهر" رئیس شورای اداری شبکه تلویزیونی "ال .بی.سی.ای" لبنان چند روز پیش در حضور "سعد حریری" نخست وزیر این کشور اعتراف کرد که به همراه "تحسین الخیاط" و "میشل المر" دو همکار دیگر خود از عربستان و امارات پول گرفته اند .

سعودی ها و اماراتی ها همچنین با پرداخت پول به جعجع آن را به میدان آورده اند تا بار دیگر شبه نظامیان خود و موانع "مسالمت آمیز" را به یاد لبنانی ها بیاورد .

اما قطری ها دیرتر از عربستان و امارات و به خواست ترک ها وارد خط تحریک لبنانی ها شدند؛ ترک هایی که بر طرابلس و عکار در شمال لبنان متمرکز شده اند، زیرا از سال گذشته با استفاده از جمعیت های ترک در تلاش برای توسعه نفوذ روز افزون خود در این منطقه هستند، ترکیه در نظر دارد در شرایطی که امارات به حمایت مالی از برخی افراد مانند الخیاط در طرابلس و "اشرف ریفی" وزیر سابق دادگستری لبنان متوسل شده است، در صحنه توسعه نفوذ در لبنان حضور یافته و در این خصوص توازان را حفظ کند.

قطر نیز حامی مالی حزب "آزادی و جماعت اسلامی" است که هرچند تعداد زیادی از اعضای آن در تظاهرات حضور ندارند، اما بیشتر بر مسدود کردن راههای برخی مناطق متمرکز شده است.

بازی منافقانه آمریکا در سراسر دنیا

الاخبار نوشت: اما آمریکایی ها تا این لحظه  طبق رویکردی که در سراسر دنیا داشته اند، از یک سو به زمامداران دولت اطمینان می دهند و از سوی دیگر در تلاش برای سرنگونی آنها هستند و بر این اساس اکنون هر چند از حریری خواسته اند، استفعا ندهد، اما دست ابزارهای خود را برای حمایت مالی از احزاب و گروههایی که مدیریت فشار بر حریری و دعوت او به استعفا را برعهده دارند، باز گذاشته اند و این گروهها نیز ضمن فراخواندن نخست وزیر لبنان به اجرای اصلاحات، در عین حال مانع تلاش ارتش برای بازگشایی راهها و مسیرها در شهرها هستند، آن هم در شرایطی که مسدود بودن راهها به ویژه جاده جنوب موجب فلج شدن زندگی عادی در لبنان شده است.

و در همین راستا جعجع به مسدود کردن راهها در مسیر مناطق "جل الدیب" و "الزوق" تا "الکوره" در لبنان متوسل شده است.

سناریوی مسدود کردن راهها و جادهها که از دیشب با پارک کردن خودروها به شکل جدیدی آغاز شد، به معنی پیشی گرفتن بر هر تلاش ارتش برای بازگشایی راهها است؛ اقدامی که رئیس جمهوری لبنان قول اجرایی شدن آن را داده بود.

حزب جعجع ضمن مسدود کردن راهها و جادهها در لبنان در تلاش برای القای این است که ارتش با توسل به زور در تلاش برای  بازگشایی راهها است و حادثه تیراندازی دو روز پیش در البداوی در شمال لبنان نیز در همین راستا رخ داد.

در این میان سردرگمی ارتش، مسئولان را نگران کرده زیرا نبود نهاد نظامی بی شک برخورد بین مردم و کسانی را که راهها را مسدود کرده اند، محتمل کرده است .

آیا جبران باسیل از دولت کنار گذاشته خواهد شد

روزنامه لبنانی در ادامه گزارش خود آورده است: اما در خصوص اصلاح کابینه و یا تشکیل دولت جدید به نظر می رسد مسئولان آماده بیرون بردن برخی چهره ها از جمله "جبران باسیل" وزیر خارجه از دولت هستند، البته با در نظر گرفتن این نکته که آیا چنین اقدامی موجب کاهش خشم مردم می شود.

اما به دلایل مختلف هنوز چنین اقدامی انجام نشده است؛ یکی از این دلایل اینکه "میشل عون" با هرگونه گفت و گو در خصوص تغییرات دولت پیش از بازگشایی راهها مخالف است.

این در حالی است که نیروهای لبنانی به رهبری جعجع در تلاش برای مسدود کردن راهها و جادهها در شمال لبنان هستند .

دلیل دیگر اینکه با کنار گذاشتن برخی چهره ها از دولت، بیم آن می رود که تظاهرکنندگان سقف خواسته های خود را تا درخواست برکناری عون بالا ببرند؛ امری که از نظر حزب الله خط قرمز است.

از سوی دیگر برخی خبرها حاکی از این است که در صورت استعفای دولت و مکلف کردن مجدد حریری به تشکیل کابینه، آمریکا مانع وی خواهد شد و به این ترتیب تشکیل دولت در لبنان معلق می ماند.

پربحث‌های دیروز

 1. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 2. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 3. این حق مردم است 

 4. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

 5. می خواهم زنده بمانم!

 6. بیمه بیکاری با کدام تعریف: قانون یا تأمین اجتماعی؟!

 7. مونتاژ قطعات پهپاد ساقط‌شده «گلوبال‌هاوک» آمریکا

 8. وضعیت ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ / از «ضرغامی» و «جلیلی» تا «لاریجانی» و «ظریف»

 9. علت رایگان نشدن هزینه اینترنت «شبکه شاد»

 10. کنایه حجت الاسلام حسینی قمی به دریافت دنا پلاس توسط نمایندگان

 11. جنجال علیه مجلس با اسم رمز واکسن و دناپلاس

 12. کدامیک از این گرانی‌ها به‌خاطر آمریکا است؟ + جدول

 13. لعنت بر واشنگتن اما مقصر شمایید

 14. قالیباف: سرپرست های خانوار برای خریدن کالای اساسی نباید شرمنده فرزندان شوند

 15. چگونه رئیس ستاد انتخاباتی روحانی چوب حراج به «کشت و صنعت مغان‌» ایران زد؟

 16. سقف وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد

 17. تفریح در روز‌های سیاه کرونایی قم

 18. حال‌و‌هوای دیدارهای سردار سلیمانی با رهبر انقلاب/دلیل جنجال در جلسه امروز مجلس/ واکنش زاکانی به دریافت خودروی دناپلاس توسط نمایندگان/ زیباکلام از تیر خلاص به شقیقه اصلاحات می‌گوید

 19. ماجرای تذکر رهبر انقلاب به سید جواد هاشمی

 20. شیب تند شیوع کرونا در تهران/ بیشترین آلودگی در کدام مناطق است؟!

 21. خوب و بد تزریق پول به بورس

 22. کدخدا را نفرین کنیم آقای روحانی؟!

 23. قالیباف: با یک برنامه ۵ ساله می‌توان چرخ کارخانه‌ها را به راه انداخت/ مردم از ما کار می‌خواهند

 24. برخورد خشن پلیس‌انگلیس با معترضان

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 9. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 10. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 11. چرا مسکن ارزان نمی شود

 12. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 13. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 14. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 15. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 16. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 17. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 18. این حق مردم است 

 19. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 20. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 21. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 22. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 23. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

 24. می خواهم زنده بمانم!

 25. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   آخرین عناوین