توصیه رئیس سازمان حج به زائران اربعین: سریع‌تر برگردید

گروه اجتماعی الف،   3980721101 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس سازمان حج با اشاره به استقبال گسترده از مراسم اربعین و کمبود امکانات در مرزهای عراق و سایر شهرهای این کشور، به زائران توصیه کرد: پس از زیارت عتبات سریعتر به کشور بازگردید.

به گزارش الف به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی‌رضا رشیدیان که هم‌اکنون در عراق به سر می‌برد، با بیان این‌که استقبال هموطنان از سفر به عتبات عالیات در اربعین امسال جهش فوق‌العاده‌ای داشت، گفت: در مراسم اربعین سال گذشته حدود ۲ میلیون نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کردند و در نهایت بیش از ۲ میلیون زائران ایرانی در این سفر معنوی حضور یافتند اما امسال این آمار افزایش چشمگیری داشته و تا کنون بالغ بر ۳ میلیون و ۵۴ هزار و ۷۴۶ نفر در سامانه ثبت نام کرده‌اند.

دو و نیم میلیون نفر تا به حال در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده‌اند

وی افزود: تا کنون بالغ بر ۲ میلیون و ۴۵۹ هزار نفر از زائران ایرانی از طریق چهار مرز زمینی و حدود ۷۳ هزار نفر  از مرز هوایی وارد عراق شده‌اند و حرکت زائران ایرانی همچنان ادامه دارد.

رشیدیان با اشاره به وضعیت مرزهای خروجی کشور اظهار کرد: به طور قطع حضور مردم به صورت زمانبندی شده از مسیرهای متعدد، قابل مدیریت و خدمات‌دهی است و در این راستا از قبل برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است اما این حضور و استقبال گسترده از یک مرز می‌تواند مشکلاتی را در خدمات‌رسانی ایجاد کند.

به گفته او تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۷۶ هزار ۹۰۰ زائر از طریق مرز مهران وارد عراق شده‌اند. بعد از مهران بیشترین جمعیت زائر خروجی با رقم ۶۴۵ هزار و ۹۸۷ نفر مربوط به مرز شلمچه و نیز مرز چذابه با ۲۷۹ هزار و ۲۸۰ زائر است. از مرز خسروی نیز تا کنون ۱۱۲ هزار و ۴۲۶ زائر ایرانی به مقصد عتبات خارج شده‌اند.

وی با بیان این‌که مرزها همچنان با ازدحام جمعیت مواجه است، تاکید کرد: این تعداد گسترده زائران به طور طبیعی نیازمند زیرساخت‌ها و خدمات لازم است حال آنکه زیرساخت‌های عراق قابلیت پاسخگویی به این جمعیت و نیازهای گسترده آن‌ها را ندارد و باید در این راستا اطلاع‌رسانی و اقدامات لازم مورد توجه قرار گیرد.

رشیدیان گفت: از ابتدای افزایش حجم جمعیت در پایانه مرزی مهران، اهتمام ویژه‌ای برای خدمات‌دهی مناسب به آن‌ها انجام شد، چنانکه بعد از افزایش جمعیت ضمن اعزام تیمی از مدیران سازمان، از امکانات داخل کشور در آن سوی مرزها استفاده کردیم.

وی افزود: از روز گذشته نیز آمبولانس های اورژانس با تجهیزات کامل پزشکی در آن سوی مرز مهران در داخل خاک عراق استقرار یافته است.

رشیدیان اظهار کرد: همچنین طی هماهنگی با معاون وزارت نیرو برای تامین آب بسته‌بندی مورد نیاز زائران، ایستگاه‌های آب معدنی در زرباطیه دایر و فعال شد و امکاناتی هم برای راهنمایی زائران ایجاد شد.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: شناسایی مسیر تردد زائران و استفاده از نیروهای مردمی عراق برای  نقل زائرین از جمله مباحثی است که برای این مرز در حال انجام است تا کمک‌های لازم برای ساماندهی حرکت این جمعیت عظیم انجام شود.

وی افزود: برای مدیریت مسائلی از این دست، اگر از قبل برای حضور زائران زمانبندی لازم به لحاظ ورود و مسیرهای تردد آن‌ها انجام و مدت اقامتشان محدود و حداکثر ۵ روز می‌شد با توجه به زیرساخت‌های موجود در مرز بویژه در داخل عراق این جمعیت به نحو مناسبتری مدیریت شده و خدمات مناسبی به آن‌ها داده می‌شد.

رییس سازمان حج و زیارت که در جریان سفر به عراق، بازدیدی از سامرا و نجف داشت، حضور زائران ایرانی را علاوه‌بر نجف اشرف در شهر سامرا فوق‌العاده گسترده دانست و بیان کرد: متولیان و خدام حرمین عسگریین در سامرا حضور  این حجم جمعیت زائر را کم نظیر می‌خواندند، حضوری که از سوی زائران ایرانی توام با معرفت و اخلاق است و زیارتی توام با حضور قلب و معنوی را در پی دارد.

پول نقد همراه داشته باشید

رشیدیان یکی از مشکلاتی که زائران در جریان سفر به سامرا و برخی دیگر از شهرها و یا هنگام ورود به خاک عراق دارند را همراه نداشتن پول کافی دانست و گفت: دستگاه‌های ATM ایرانی در بیشتر شهرهای عراق وجود ندارد. زائران هنگام سفر پول نقد کافی برای حمل و نقل و مانند آن داشته باشند.

او این توضیح را اضافه کرد: بخش عمده جابه‌جایی زائران در داخل عراق توسط ناوگان حمل و نقل این کشور انجام می‌شود، بویژه زائران بعد از عبور از مرز باید با این وسایل حمل و نقل تا نجف بروند و در سامرا هم همین موضوع حاکم است، از این رو زائران باید وجه نقد لازم را همراه داشته باشند.

وی افزود: در این میان یکی از مشکلات موجود در سامرا و نیز مرزها، تفاوت زیاد و افزایش افسار گسیخته نرخ‌های حمل و نقل بعد از افزایش جمعیت زائران ایرانی از سوی خودروهای عراقی است. در این رابطه در دیداری با سفیر کشورمان در عراق خواهان پیگیری این موضوع از مقامات عراقی برای نظارت و کنترل بر این شرایط شدیم.

کودکان خردسال، افراد بیمار و کهنسال به سفر اربعین نروند

او در ادامه با اشاره به ازدحام جمعیت در روزهای آتی در عراق و مسیرهای کربلا و نجف توصیه کرد: زائران از همراه آوردن کودکان و نیز افراد بیمار و یا کهنسال و افراد دارای مشکلات جسمی ـ حرکتی و غیره در این شرایط خودداری کنند.

وی همچنین توصیه کرد: زائران بعد از زیارت عتبات سریعتر به کشور بازگردند زیرا زیرساخت‌های عراق ظرفیت خدمت‌رسانی به این جمعیت را ندارد.

کمبود آب در نجف

رشیدیان بیان کرد: مردم عراق خالصانه همه داشته‌های خود را برای پذیرایی از زائران اباعبدالله به کار گرفته‌اند اما زیرساخت‌های حمل و نقلی و جاده‌ای این کشور پاسخگوی نیازهای این حجم گسترده جمعیت نیست و هم اینک شاهد بروز کمبود آب در نجف هستیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۹۸۴۳۱۵:۵۵:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۱
اینهمه تبلیغ میکنین برین حالا میرن میگن زودی بگردین خوب چرا از اول پیش بینی اینها رو نمی کنید همیشه غافلگیر میشین اگه قراره هر دفعه غافلگیر بشین پس مدیریت کردنتون چه تاثیری داره
اصفهانی۱۱۲۹۸۷۳۱۶:۰۸:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۲۱
اربعین امسال بسیار بی نظم وبی برنامه بود وقتی مسئولان به مردم تشویق پیاده روی اربعین رامیکنند باید حداقلی امکانات درطول مسیر فراهم باشد منجمله کمبود شدید آب معدنی کمبود وسائط نقلیه و.. جادارد برای سال آینده ازهمین امروز مسئولان ایرانی وعراقی بشیینند کمبودها نقاط ضعف ومثبت اربعین امسال را بررسی کنند ونسبت به برآورده کردن آن دست بکارشوند نگذارند تا محرم سال آینده به هرحال این پیاده روی اربعین هم جنبه سیاسی دارد وهم جنبه زیارتی بیاییم همه مسائل اربعین را واکاوی کنیم وبامصاحبه و.. به عمل بپردازیم
سید۱۱۳۰۴۷۳۰۷:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۲۲
سال گذشته همین روسای سازمان حج اینقدر منم منم کردند و میگفتند عربستان مدیریت بلد نیست دو میلیون نفر را نمیتواند سازماندهی کند و این همه کشته میدهد و ما بیست میلیون نفر را میبریم خون از بینی کسی بیرون نمیاد .ولی با اینهمه باید بررسی شود که شاید دسیسه ای در کار باشد باید آخر کار و بعد اربعین دید برخورد رسانه های عربستان چگونه است

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

  2. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

  3. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

  4. نیروگاه هسته‌ای امارات

  5. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  6. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

  7. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

  8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

  9. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

  10. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

  11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  12. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

  13. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

  14. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

  15. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

  16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

  17. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  18. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

  19. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

  20. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  21. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

  22. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

  23. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  24. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

  25. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

   2. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

   3. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

   4. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

   5. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

   6. وزیر بهداشت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است

   7. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

   8. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

   9. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

   10. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

   11. ماسک سیاست بر چهره رفتارهای زشت اجتماعی

   12. افزایش شمار مبتلایان ایرانی ویروس کرونا به ۴۳ نفر / ۸ نفر جان باختند

   13. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

   14. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

   15. توضیح وزارت بهداشت درباره انتقال ۵ بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهران

   16. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

   17. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

   آخرین عناوین