داریم پیر می‌شویم؛ کسی به فکر این همه سالمند در آینده هست؟! ...

 3980709070 ۵۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

در حالی که جامعه ایران شاهد رشد شتابان نسبت جمعیت سالمندی است و هزینه های سنگین اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی آ‌ینده جامعه ایران را تهدید می کند، هیچ برنامه مشخصی برای پیشگیری از مشکلاتی که بروز آن در آ‌ینده نزدیک قطعی است به چشم نمی خورد.

داریم پیر می‌شویم؛ کسی به فکر این همه سالمند در آینده هست؟! ...

به گزارش الف روز نهم مهر ماه  (اول اکتبر) هر سال روز سالمند نامگذاری شده است. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران هم اکنون حدود 9.3 درصد جمعیت حدود 80 میلیونی ایران سالمندان بالای 60  سال هستند و با توجه به کاهش موالید، افزایش تجرد و کاهش فرزندآوری ایران در سال 1430 با حدود 110 میلیون جمعیت، حدود 30 درصد یعنی بیش از 25 میلیون سالمند خواهد داشت.

افزایش این میزان سالمند یعنی رسیدن به یک جامعه پیر که با کمبود شدید نیروهای کار و مولد مواجه است و معنای آن کاهش رشد اقتصادی و افزایش شدید هزینه ای بهداشتی و درمانی است به خصوص اینکه سالمندان علاوه بر هزینه های درمان نیازمند خدمات مراقبتی و نگهداری نیز هستند.

افزایش سند امید به زندگی ایرانیان از حدود 57 سال به 74 سال در چهل سال گذشته که به دلیل افزایش خدمات بهداشتی از جمله واکسیناسیون و کاهش بیماریهای واگیر، افزایش میزان دسترسی به آب سالم و در عین حال کاهش رشد جمعیت از 3.2 درصد به زیر دو درصد رخ داده همگی دست به دست هم داده که ایران را از یک کشور جوان به سمت یک کشورپیر در دهه های آینده سوق دهد.

اکنون جمعیتی که با رشد 3.2 درصدی در سال های اول دهه 60 متولد شدند و با هجوم به مدرسه بحران کمبود کلاس درس را به وجود آوردند و از اواخر دهه 70 و دهه 80 بحران کنکور و کمبود صندلی دانشگاه را رقم زدند و اکنون به بحران بیکاری، ازدواج رسیده اند دردهه های آینده بحران سالمندی و افزایش بیماری های این دوره را رقم خواهند زد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به آمارهای استخراج شده از سرشماری سال 95 بیان داشت: 9.28 درصد جمعیت کشور در این سال سالمند بودند که اکنون این میزان به 10 درصد رسیده است و این افراد بیش از 60 سال دارند؛ ضمن اینکه تا حدود 28 سال آینده میزان جمعیت سالمند کشور به 30 درصد خواهد رسید؛ یعنی از هر 3 نفر یک نفر سالمند شده و جمعیت کشور به سمت سالمندی می‌رود.

رئیسی افزود: بیشترین سهم سالمندی در کشور مربوط به استان گیلان و کمترین سهم سالمندی مربوط به سیستان و بلوچستان است، ضمن اینکه استان‌های البرز و مازندران از نظر رشد پیر شدن جمعیت در صدر قرار داشته و کمترین رشد سالمندی نیز مربوط به استان گیلان است.

رئیسی با بیان اینکه 94 درصد سالمندان بیمه پایه دارند، گفت: 31.34 درصد سالمندان تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند؛ ضمن اینکه نیاز سالمندان به بستری شدن دو برابر افراد عادی جامعه است.

وی با اشاره به نحوه گذران اوقات روزمره سالمندان، خاطرنشان کرد: سالمندان اوقات خود را به ترتیب صرف مراقبت شخصی، گذران وقت و بیکار بودن، کار در خانه، فعالیت‌های مذهبی، اجتماعی و داوطلبانه می‌کنند؛ ضمن اینکه 12 درصد سالمندان نیز دارای شغل هستند.

افزایش بیماری در بین سالمندان

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به دلایل عمده مرگ و میر در سالمندان ابراز داشت: بالاترین علت مرگ و میر در افراد 60 تا 69 سال در مردان و زنان بیماری‌های قلبی، دیابت، کلیوی و سرطان‌هاست.

رئیسی با اشاره به اینکه میزان شیوع فشار خون افراد بالای 60 سال 34.5 درصد است، افزود: از این تعداد افراد دارای فشار خون کمتر از 40 درصد آنها تحت کنترل هستند، ضمن اینکه میزان شیوع دیابت در افراد بالای 60 سال حدود 11 درصد است در حالی که کمتر از 40 درصد این تعداد تحت کنترل هستند.

وی از شیوع 33 درصدی چربی خون در افراد بالای 60 سال خبر داد و گفت: 60 درصد این افراد خدمات دریافت می‌کنند؛ضمن اینکه 22 درصد سالمندان دچار چاقی بوده، 36 درصد اضافه وزن داشته و 4 درصد لاغر هستند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه 56.5 درصد سالمندان فعالیت فیزیکی ناکافی دارند، گفت: 21 درصد سالمندان سابقه مصرف دخانیات داشته، ضمن اینکه 26 درصد سالمندان نیز در سال گذشته حداقل یک بار زمین خورده و دچار شکستگی شده‌اند.

رئیسی با اشاره به انجام مطالعات در سال 95، بیان داشت: حدود 60 درصد سالمندان دارای مشکلات دهان و دندان هستند؛ ضمن اینکه 40 درصد از سالمندان از عینک استفاده کرده و 82 درصد سالمندان نیز در این مطالعه ابراز داشتند که از زندگی خود رضایت دارند و 45 درصد سالمندان نیز دچار مشکلات خواب هستند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت برای سالمندان ‌‌‌‌‌‌یادآور شد: 45 برنامه برای سالمندان تهیه و تدوین شده است که از جمله آنها ابلاغ بسته خدمت غیر پزشک سلامت سالمندان به دانشگاه‌ها، طراحی استانداردهای فضای فیزیکی مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانی متناسب با سالمندان و طراحی 40 پودمان مجازی آموزشی سالمندی برای پزشک خانواده و نیز تشکیل کمیته‌های تغذیه، سلامت روان در حوزه‌های مختلف خدماتی است.

رکود اقتصادی در بحران سالمندی

 مجید شیخی کارشناس اقتصاد نیز درباره بحران سالمندی به خبرنگار الف گفت:  از سال 2008 بحران بزرگی کشورهای غربی را فراگرفته و به علت لاپوشانی کسی به این نکته توجه ندارد که یکی از عوامل این بحران پیری جمعیت است  که جامعه ما را هم تهدید می کند.

وی افزود: در برخی از این کشورها مثل ایتالیا یا برخی کشورهای اروپای شمالی نرخ رشد جمعیت منفی شده است و برای خروج از این بحران خانم ها و خانواده ها را به روش های مختلف تشویق به فرزندآوری می کنند.افزایش دوبرابری مرخصی زایمان، افزایش مرخصی بچه داری. دادن مرخصی به پدران و انواع امتیازهای دیگر را می دهند تا  خانواده ها تعداد بیشتری  فرزند بیاورند زیرا آنها خطر پیری را احساس کرده اند.

 به گفته شیخی، افزایش هزینه های عمومی، افزایش هزینه های درمانی، افزایش هزینه های بیمه و ازکارافتادگی و کاهش خلاقیت و تولید و بهره وری و رکود اقتصادی ازجمله تبعات پیری جمعیت است.

این کارشناس اقتصاد گفت: پیری جمعیت باعث افزایش سنگین و غیرقابل تحمل هزینه های خانوار می شود و چون بسیاری از خانواده ها توان تحمل این هزینه ها را ندارند این هزینه به دولت منتقل می شود. ازطرفی کاهشن نیروی کار جوان باعث می شود دستمزد نیروهای کار افزایش پیدا کند.

وی افزود: کشوری که جمعیت پیر دارد نمی تواند استقلال سیاسی, اقتصادی و فرهنگی خودش را حفظ کند. تولید، بهره وری و ارزش افزوده افت پیدا می کند بنابراین دولت باید با نگاه به کشورهایی که این تجربه را دارند برای پیشگیری ازاین وضعیت برنامه ریزی و اقدام کنند.

او ادامه داد: طرحی که در دهه 60 با شعار دوتا بچه کافیه و فرزند کمتر زندگی بهتر اجرا شد، طرح نادرستی بود که امروز تبعات و خطرات آن ر ا بیخ گوشمان احساس می کنیم. این طرح خیانت به کشور بود و اگر مسئولان فعلی هر چه زودتر برای افزایش فرزندآوری کاری نکنند آنها هم به کشور خیانت کرده اند.

 شیخی گفت: الان در دنیا اتکای اقتصاد بر نیروی خلاق و جوان است اما وقتی مسئولان مشغول فعالیت‌های دلالی خودشان هستند. کار و اشتغال کافی ایجاد نشود تا ازدواج و فرزندآوری بیشتر شود.

وی افزود: افزایش سالمندی هزینه های مختلفی به جامعه تحمیل می کند. ساده ترین و اولیه ترین آنها هزینه های درمانی است زیرا به طور طبیعی میزان بیماری در بین سالمندان بیشتر است.

شیخی اضافه کرد: بیماری های قلبی و عروقی، سکته، دیابت، بیماری های اسکلتی، آلزایمر و ... در بین افراد پیر به مراتب بیشتر است و قطعا سرانه هزینه درمان آنها از میانگین سرانه درمان بیشتر است.

شیخی گفت: با ضرب سرانه درمان بر تعداد جمعیت سالمند در افق آینده بار مالی هزینه های درمانی سالمندی قابل محاسبه است که با به آن باید هزینه های تامین اجتماعی، بیمه بازنشستگی، هزینه های نگهداری سالمندان و هزینه های افت رونق تولید و بهره وری را هم اضافه کرد که عدد بسیار بزرگی می شود به خصوص اینکه تغییرات سبک زندگی و تکنولوژی به مرور نیازها و هزینه های جدیدی را هم به وجود می آورد که روز به روز افزایش پیدا می کند.

 

                                                                                  

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۵۲۵۸۱۱:۱۵:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۹
اینا به فکر جوونای بی کار و تحصیلکرده این مملکت نیستن وای به حال پیرا
amin۱۱۱۵۸۳۲۱۶:۴۴:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۹
در دهه 70 و 80 دایه دار جوانترین کشور منطقه و چهان بودیم پس یه روزی میانسالترین و فرتوت و پیر ترین هم خواهیم شد همانطور که به دنبال کارو امکانات بودیم برای آن کشور جوان باید به فکر سرای سالمندان وسیع و زیاد در آینده نزدیک باشیم
احمد۱۱۱۵۲۵۹۱۱:۱۵:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۹
آخه کدام کشور استاد دانشگاه را در 55 سالگی بازنشست می کنددر حالی که مجبور به پرداخت کامل حقوقش نیز هست و از خدماتش چشم پوشی می کند؟ من یک استاد بازنشسته 57 ساله بیکارم که نمی خواهم جای یه جوان را در بازار کار بیرون بگیرم چه کار کنم؟
ناشناس۱۱۱۵۲۶۱۱۱:۱۶:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۹
مگر کسی به فکر جوانان امروز بود ، همان دهه شصتی هایی که به زور در مدارس شلوغ فرستاده شدند ، کسی هم به فکر شغل و ازدواجشان نبود ، همانهایی که همزمان با قد کشیدنشان ، می دیدند چطور قیمت مسکن هم قد می کشد ، جوان سی ساله امروز می بیند که همزمان با بزرگ شدنش ، قیمت ها هم هزار برابر شد ، امروز جوانان ، رسما ناامید هستند چون می بینند مهمترین سد زندگی شان بی پولی است که ظاهرا درمان هم ندارد
ناشناس۱۱۱۵۳۱۴۱۱:۴۰:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۹
جوون امروز ما حتی تو خرج خورد و خوراک و پوشاک خودش به تنهایی میمونه اگر حمایت والدینش نباشه!واقعیت تلخ اینه که نسل ماها محکومه به اینکه جوانی نکرده پیـــــر بشیم!
ناشناس۱۱۱۵۲۶۶۱۱:۱۷:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۹
سالمندی جمعیت و هزینه های آن حتما اتفاق می افته البته چون ما کلا تا نوک دماغمون را می بینیم فعلا فقط مقاله می نویسیم و به هم هشدار می دیم با این زیرساختهای ویران که حتی بیمه ها در حال ورشکستگی هستند ما که الان در جوانی زیر باز مشکلات له شده ایم سالمندی نکبت باری خواهیم داشت
آریابان۱۱۱۶۶۳۷۱۰:۱۷:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۱۰
دقیقا "سالمندی جمعیت و هزینه های آن حتما اتفاق می افته" . ولی با نگاهی به دیگر کشور ها بخوبی می بینیم که دو کشور آلمان و ژاپن مهد زندگی مناسب برای سالمندان می باشد و علتش هم اینه که هر دوی این کشور ها بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم تمامی جوانان خود را از دست داده بودند و در کشور فقط میانسالان رو به پیری و البته کودکان زنده مانده بودند. این چنین بود که با شناخت دقیق از مشکلات آینده و نیز برنامه ریزی های مناسب ، چنین وضعیت بسیار مناسب و شایسته ای رو برای نسل کهنسال فراهم آوردند.
ناشناس۱۱۱۵۲۶۷۱۱:۱۸:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۹
شغل هست تا ازدواج کنیم؟؟؟ با این همه گرانی هزینه نگهداری فرزند چقدر هستش؟؟؟ فقط حرف حرف حرف!
ناشناس۱۱۱۵۳۶۶۱۲:۱۷:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۹
برو بابا همش بهانه بهانه!!!! تفکرتون را مثل قدیم کنید ....
ناشناس۱۱۱۵۴۳۹۱۲:۵۸:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۹
بیکاری به نظر شما بهانه است آقای برو بابا؟!
پرتو۱۱۱۵۶۸۹۱۵:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۹
قدیم دقیقا یعنی چه موقع؟
ناشناس۱۱۱۵۴۹۳۱۳:۲۶:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۹
خیلی از دوستان من شغل که دارند هیچ بسیار هم پولدار تشریف دارن اما حاضر به ازدواج کردن نیستند. اینکه همه مشکلات رو بندازیم گردن بیکاری و بی پولی آدرس اشتباه دادن و چشم بستن روی خیلی از واقعیت هاست.
ناشناس۱۱۱۵۸۴۳۱۶:۵۰:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۹
برای اینکه آینده خوبی نمی بینند برای زندگی کشور ثبات نداره از هیچ نظری برای 2 ساعت آیندتم درست نمی تونی برنامه ریزی کنی
ناشناس۱۱۱۶۱۱۶۲۰:۲۰:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۹
هر گردویی گرده ولی هر گردی گردو نیست اقای نظریه پرداز. بدون پول با چی میخوای ازدواج کنی؟
ناشناس۱۱۱۶۵۳۱۰۹:۰۱:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۰
شما کجا زندگی می کنی که دوستات اینطورین ؟؟
ناشناس۱۱۱۶۲۷۱۲۲:۵۳:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۹
ازدواج تو این دوره و زمانه خودش یک شغل تمام وقت محسوب میشه، ولی حقوق و بیمه نداره.
ناشناس۱۱۱۵۲۷۹۱۱:۲۲:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۹
کاری نداره 99 درصدشون رو با پارازیت و سرطان و آلودگی هوا میکشیم
ناشناس۱۱۱۵۲۸۵۱۱:۲۴:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۹
مشکل و راهکار رو جهانگیری قبلا گفته: وجود نسلی به نام دهه 60. لطفا با ایجاد جنگ، قحطی، محصولات تراریخته و ... سونامی سالمندی رو رفع کنید با تشکر از زحمات شما
ناشناس۱۱۱۵۲۹۱۱۱:۲۷:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۹
عده ای سالمندان را به خانه سالمندان می سپارند.
ناشناس۱۱۱۵۲۹۵۱۱:۲۹:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۹
خوب که چی؟؟برای کی اهمیت داره؟ وضع ایران همینه درست نمیشه جووناشو پیر کرد الانم بلا استفاده شدن بی خودی خبر نزار بی فایدست
ناشناس۱۱۱۵۳۰۲۱۱:۳۲:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۹
چی می گی برای خودت جووناش اهمیت دارن که به پیر پاتالها اهمیت داده بشه؟؟
ناشناس۱۱۱۵۳۱۰۱۱:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۹
بازم خوشبحال این پیرها که اقلا تا جوون بودن زندگی کردند.خونه خریدن ماشین خریدن ازدواج کردن فرزند و نوه و نتیجشون رو دیدن اما بیچاره ما دهه شصتی ها که تا اومدیم به گل زندگی و عنفوان جوونی برسیم یهو جوونی نکرده پیر شدیم:=(
ناشناس۱۱۱۵۳۱۸۱۱:۴۱:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۹
منابع طبیعی ایران نهایتا پاسخگوی پنجاه میلیون نفر است. اضافه کردن این جمعیت تنها باعث افزایش آلودگی هوا ، کمبود آب، نابودی جنگلها، ترافیک و فقر خواهد شد.
ناشناس۱۱۱۵۴۷۷۱۳:۱۸:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۹
عدد حاصل آمایش سرزمینی بین 28 تا 33 میلیون است. منابع تجدید پذیر آب مهمترین پارامتر اینگونه محاسبات است.
ناشناس۱۱۱۵۶۳۴۱۴:۲۸:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۹
کشور با یک پنجم مساحت ایران 80 میلیون جمعیت داره و مشکلی هم نداره. با مدیریت و برنامه ریزی درست ایران جوابگوی جمعیت 150 میلیونی هم هستش. مشکل فقط بی تدبیری مدیران هستِ
ناشناس۱۱۱۵۹۷۷۱۸:۳۸:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۹
چرا حرف بی ربط می زنی ؟؟؟ ما تجربه ی دردناک بچه های دهه 50 و شصت را داریم بدون زیر ساخت اشتغال و مسکن بیست میلیون هم توی این مملکت زیاده
ناشناس۱۱۱۵۳۷۱۱۲:۱۸:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۹
با این نسل جدیدی که من میبینم، هر کدام از پیرها در آینده اگه حتی صد تا نوه و نتیجه هم داشته باشن باز هم کسی به فکرشون نخواهد بود. دنیا عوض شده.
ناشناس۱۱۱۵۳۷۶۱۲:۲۲:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۹
مگر همين سالمندا به فكر جوون ها بودن اون وقت كه دورشون بود
ناشناس۱۱۱۵۹۷۸۱۸:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۹
دقیقا حرفت درسته ما وارث رفتار اونها هستیم
ناشناس۱۱۱۵۳۸۳۱۲:۲۶:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۹
یه فکری برای انبوه جمعیت جوان کشور در حال حاضر بکنید. افزایش جمعیت پیشکش
ناشناس۱۱۱۵۳۸۸۱۲:۲۹:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۹
آدرس غلط دادن را تمام کنید. جمعیت چه 20 میلیون باشد چه 80 میلیون چه 150 میلیون، باز هم پیر میشود. تفاوتش اینست که 150 میلیون نفر جمعیت، تعداد افراد مسن بیشتری هم تولید خواهد کرد. بجای کمیت فکر کیفیت باشید. آلمان پیر سالهاست با جمعیت 83 میلیون نفری و رشد جمعیت منفی اش در رده اول یا دوم بزرگترین صادرکنندگان جهان است و فقط نیروهای با کیفیت و ماهر از کشورهای دیگر را میپذیرد.
ناشناس۱۱۱۵۹۳۲۱۷:۳۷:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۹
منظور همان کشوری است که به زودی به جای اینکه آبجو و پرتزل نمادش باشد سبیل تراشیده و ریش بلند نمادش خواهد شد مثل نیوزیلند
ناشناس۱۱۱۵۴۱۱۱۲:۴۵:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۹
ایشون که میگن سیاست دو بچه در دهه هفتاد خیانت بود، اگه الان جمعیت ایران 120 میلیون بود وضعیت بهتر از این می شد؟ برای 40 میلیون اضافی شغل داشتیم؟ بیمه داشتیم؟ مدرسه داشتیم؟ همین الان دولت نمی تونه آموزش رایگان همون یک یا دو بچه از هر خانواده رو تأمین کنه (که طبق قانون اساسی وظیفه داره تأمین کنه)، اونوقت میگه هر خانواده می بایست 4 یا 5 بچه می داشت.
ناشناس۱۱۱۵۴۵۸۱۳:۰۸:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۹
امید به زندگی فلاکت بار جالب بود
ناشناس۱۱۱۵۴۶۳۱۳:۰۹:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۹
کاهش موالید امید به رندگی بهتر برای آیندگان را نوید می دهد
ناشناس۱۱۱۵۴۹۲۱۳:۲۶:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۹
کسی به فکر هیچی نیست کلا
هشدار۱۱۱۵۵۰۹۱۳:۳۱:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۹
بیمارستانها را توسعه دهید، پزشکان را بیشتر کنید. از ما گفتن.
ناشناس۱۱۱۵۵۳۵۱۳:۴۲:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۹
سی سالمه.فوق مکانیک دانشگاه تهران دارم.شاغل هم هستم اما با حقوق پایه کارگری!!!!!بخدا تو جمع کردن زندگی شخصی خودم موندم واسه چی باید ازدواج کنم دو سه نفر دیگه رو هم بدبخت کنم؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۱۱۵۵۸۹۱۴:۰۴:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۹
حکومت مدیون است نسبت به نسلی که با اشتباه مدیریتی مسولان وقت بی جهت و بی برنامه افزایش جمعیت بالایی را تجربه کرد و و هین مساله باعث شد تا این نسل از تولد تا مرگ همواره در بدبختی و مشکلات غوطه ور باشد. اگر جای مسولان این کشور بودم از خجالت می مردم.
پویا۱۱۱۵۶۰۹۱۴:۱۱:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۹
گیریم با افزایش سریع زاد و ولد و مثلا رسیدن جمعیت به 120 میلیون، هرم جمعیتی رو جوان کردیم. بعد چند سال باید برای اصلاح هرم، جمعیت بشه 180، بعد 250 بعد... این قضیه تا ابد ادامه پیدا میکنه. پس راه حل افزایش جمعیت نیست. باید سلامت سالمندان، بهره وری بیشتر از اون ها و احساس مفید بودن در آنها تقویت بشه. به طوری که کسی با افزایش سن، احساس بی مصرف بودن نکنه. اگه این اتفاق بیفته، هم حرمت سالمندان حفظ میشه، هم ثروت جامعه بیشتر میشه.
ناشناس۱۱۱۵۷۴۳۱۵:۴۵:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۹
بلکه با کاهش متقاضیان شغل مشکل بیکاری حل بشه
ناشناس۱۱۱۵۸۱۳۱۶:۳۱:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۹
بلکه مابمیریم ،جا برای بقیه باز بشه:))))
جواد۱۱۱۵۷۵۷۱۵:۵۸:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۹
تنها راه حل مشکلات این کشور گذر زمان است. 50 سال دیگه همه مشکلات به صورت خود به خود حل خواهد شد
ناشناس۱۱۱۵۹۹۷۱۸:۵۵:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۹
همون تفکری که جوونیمونو نابود کرد وقتی هممونو وقتی پیر شدیم میریزه تو دریا ایکاش اصلا به دنیا نمیامدیم
یه دهه شصتی۱۱۱۶۰۰۲۱۸:۵۷:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۹
بعله، اگه به فکر دانشگاه و کار و ازدواجمون نبودن، حداقل به فکر پیری و کفن و دفنمون که هستند. دمشون گررررم!
ناشناس۱۱۱۶۰۲۷۱۹:۱۲:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۹
نسل جدید نسل بی حوصله وخودخواه است جز به خودش به کسی نمی اندیشد بنابراین به فکر خانهای سالمندی بیشتری باشید تا هر روز کنار کوچها پیران را نبینید از ما گفتن بود
ناشناس۱۱۱۶۳۳۳۰۰:۳۵:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۱۰
دیگه به هر حال خود این سالمندها انتخاب کردن که اینگونه زندگی کنند
ناشناس۱۱۱۶۴۱۵۰۷:۱۱:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۰
با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمیشه نمیشه نمیشه ...
رضا۱۱۱۶۶۶۴۱۰:۳۷:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۱۰
کم کم پیر می شویم و بعد مرگ و نسلمان از روی زمین جمع می شود نسل بدبخت و سوخته و فنا رفته
ناشناس۱۱۱۶۷۲۴۱۱:۲۱:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۱۰
به مسئولین ارشد نظام بگید 80 درصد دزدی هاشون از بیت المال رو کم کنند تا اشتغال رونق بگیره فرزند آوری خودش زیاد میشه

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. قانون، قاتل رومینا!؟

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 13. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 14. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 15. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 16. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 17. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 18. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 19. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 20. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 21. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 22. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 23. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 24. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 25. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

پربحث‌های اخیر

آخرین عناوین