باند «بی» در سراشیبی

گروه جهان الف،   3980624221

تحلیلگران برخی رسانه‌های عربی می‌گویند اخراج «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» و یکی از چهار عضو تیم «بی» که در کنار «بنیامین نتانیاهو»، «محمد بن‌زاید» و «محمد بن‌سلمان» نقش مهمی در استراتژی «فشار حداکثری» علیه ایران ایفا کرد، می تواند سایه جنگ را از سر منطقه دور کند و دومینویی از فروپاشی این تیم را به دنبال آورد.

ایرنا: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نوزدهم شهریور با یک پیام توئیتری بولتون مشاور امنیت ملی خود را برکنار کرد. ویژگی ضدایرانی بولتون باعث شد ترامپ در مارس سال گذشته میلادی وی را به سمت مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی کاخ سفید منصوب کند.

بولتون پس از حضور در دولت ترامپ زودتر از آنچه تصور می رفت کارزار فشار حداکثری علیه ایران را به راه انداخت. تیم او متشکل از تندروهایی که از سوی وزیر امور خارجه ایران گروه «ب» خوانده شد گستاخانه تیر اتهام های خویش را به سمت جمهوری اسلامی روانه کردند. بولتون در کنار نخست‌وزیر اسرائیل، ولیعهد عربستان و ولیعهد ابوظبی به عنوان اعضای تیم ب بیشترین تلاش ها را برای بر هم زدن فضای گفت و گو و نابودی برجام کرده اند. اکنون با اخراج بولتون از کاخ سفید موضع جنگ طلب‌ها و تندروهای ضد ایرانی تضعیف شده و نشانگان فروپاشی تیم بی که به دنبال آرایش نظامی در منطقه بودند، بروز کرده است.

 تیم بی در سراشیبی سقوط

تارنمای «لبنان الجدید» نوشت ایران با برکناری بولتون از یکی از سرسخت ترین دشمنان خود رهایی یافت. ظریف با حمله رسانه ای گسترده علیه بولتون و تیم بی توانست به طور عملی در برکناری بولتون نقش آفرین باشد. تیم بی تنها زبان جنگ می فهمید و تشنه جنگ بود و دیپلماسی را به حاشیه رانده بود. ظریف تیم بی را مسوول هم اشتباه های راهبردی ترامپ و کاخ سفید معرفی کرد. ظریف بارها تاکید کرد که ترامپ به دنبال جنگ نبود، بلکه بولتون او را به سوی جنگ هدایت می کرد. ترامپ هم این موضوع را تایید کرده است و گفته بود که اگر امور در دست بولتون بود تاکنون آمریکا را وارد سه جنگ کرده بود. تاکنون وزیر امور خارجه ایران به موفقیت رسیده است. او توانست بن زاید را به سوی ایران بکشاند. همچنین او توانست است در برکناری بولتون از کاخ سفید نقش آفرین باشد. همچنین او پیام های مثبتی را درباره صلح میان دو کشور به بن سلمان ارسال کرده است و با این وجود اکنون نتانیاهو در تیم بی تنها مانده است.

به نوشته روزنامه «السودان الیوم»، بولتون به همراه دوستان عرب خود روی موفقیت طرح «معامله قرن» حساب باز کرده بود اما با کنار رفتن بولتون، طرح شوم تندروهایی چون بولتون، بن سلمان، بن زاید و نتانیاهو سقوط کرده است.

روزنامه «الاخبار» لبنان در تحلیل خود آورد: اهمیت دور شدن خطرات یکی از اضلاع مربع جنگ علیه ایران تنها به این دلیل نیست که بولتون دارای اندیشه های افراطی است و از سیاست جنگ حمایت می کند بلکه اهمیت دور شدن وی به این دلیل است که وی دشمنی خود با ایران و توافق هسته ای را عملی کرد. او معمار خروج آمریکا از توافق هسته ای بود.

روزنامه «البناء» لبنان در گزارشی به قلم «وفق ابراهیم» با عنوان «محمد بن سلمان در مسیر همپیمانش بولتون» نوشت: آل سعود همه تلاش های خود را برای جلوگیری از پیامدهای شکست های بزرگ سیاسی خود انجام می دهد. شکست سیاست های عربستان در سوریه، پایان نقش این کشور در عراق و پایداری قطر در برابر تحریم های عربستان و همپیمانان آن دلایل نگرانی بن سلمان است. یمن نیز طی ۵ سال گذشته با مقاومت خود عربستان را روبه فرسایش برده است. پایداری ایران هم به طور کامل به بن سلمان ضربه وارد کرده است. آمریکا وارد جنگ علیه ایران نشد و ایران توانست از سواحل خود دفاع کند و پهپاد آمریکایی را سرنگون سازد و نقش منطقه ای خود را با قدرت بازی کند. در چنین شرایطی اکنون با کنار رفتن بولتون، محمد بن سلمان از پیامدهای شکست طرح های خود در منطقه که سبب به خاک و خون کشیدن هزاران تن و رشد افراط گرایی و تنش در سراسر جهان عرب شده است در امان نخواهد بود. اگر حمایت های آمریکا نبود مردم عربستان می توانستند به حضور وی در قدرت پایان دهند. اما ظلم و ستم به پایان خواهد رسید و بن سلمان در لبه پرتگاه قرار خواهد گرفت.

 شکست ماموریت جنگ‌سالاران و چشم پوشی ترامپ از آنان

روزنامه «العربی الیوم» نوشت برکناری بولتون، سیلی محکمی به صورت جنگ طلبان در آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی بود که روی جنگ آمریکا علیه ایران حساب باز کرده بودند.

 به نوشته روزنامه العربی الیوم، نظام سوریه سقوط نکرد. حزب الله و جریان های مقاومت فلسطین هنوز بالنده اند. طرح داعش در عراق و سوریه با کمک ایران شکست خورده است. طرح سعودی ها در یمن با شکست روبرو شده است. اما بزرگترین شکست جنگ سالاران در عرصه اقتصادی و نظامی در برابر ایران رخ داده است. پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی و ناتوانی ترامپ برای مقابله با ایران، بولتون مجبور شد با همکاری برخی جنگ سالاران در واشنگتن و لندن به توطئه توقیف نفتکش ایران در تنگه جبل الطارق روی آورد تا شاید بتواند ترامپ را به جنگ علیه ایران وارد سازد. دسیسه های نتانیاهو به عنوان همپیمان بولتون هم راه به جایی نبرد. او دست به حمله های هوایی در سوریه، لبنان و عراق زد. او از رئیس جمهوری آمریکا هرچه را می خواست از جمله انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان دریافت کرد. اما رئیس جمهوری آمریکا به یقین رسید که همه این ها نتیجه ای ندارد. او به تماس های تلفنی خود با نتانیاهو پایان داد و اعلام کرد که قصد دارد با انصارالله در عمان مذاکره کرد. او همچنین بارها تمایل خود برای مذاکره با ایران را اعلام کرد. ترامپ همچنین بولتون را از کاخ سفید اخراج کرد و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه را هم در فهرست انتظار قرار داده است. این نشان می دهد که ترامپ روی شعار انتخاباتی خود تمرکز خواهد کرد و با عقب نشینی از خاورمیانه در زمان مناسب از اسرائیل هم چشم پوشی کرده و برای مذاکره با ایران و عادی سازی روابط با این کشور تلاش خواهد کرد. همچنین او از ابزارهای واشنگتن در منطقه خلیج فارس یعنی بن سلمان و بن زاید هم چشم پوشی و آنان را ساقط خواهد کرد. زیرا آنان به همراه نتانیاهو در ماموریت های خود در منطقه خاورمیانه با شکست روبرو شده اند. ترامپ به عنوان یک دلال و تاجر اجازه نخواهد داد بن سلمان و بن زاید به راه خود ادامه دهند و از آنان باج خواهی خواهد کرد.

به نوشته روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن، برکناری بولتون نشان داده است که دیگر کالایی به نام بولتون نزد دولت آمریکا مرغوب نیست. دولت آمریکا با برکناری ترامپ نشان داد که به ماجراجویی نظامی که به آرمان های انتخاباتی وی ضربه می زند، تمایلی ندارد. در چنین شرایطی به نظر می رسد ایران در بهترین جایگاه راهبردی به سر می برد. تحریم های پیوسته به آخر خط رسیده اند و شکست این تحریم ها نشان داده اند که کشوری مانند ایران می تواند در همه زمینه ها به خود کفایی برسد.

روزنامه «العرب» چاپ لندن هم نوشت آنچه درباره بولتون رخ داد این موضوع را ثابت می کند که کشورهای عربی باید با ترامپ با هشیاری تمام تعامل کند زیرا وی مردی است که تا پایان راه قابل اعتماد نیست. بهتر است که در تعامل با او بسیار اندیشه کرد و همه تخم مرغ ها را در سبد آمریکا قرار نداد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 8. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. کرونا و اشک کباب! ...

 15. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 16. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 17. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 18. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 19. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 20. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 21. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 22. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 24. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 25. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

  2. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  3. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  4. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  5. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

  6. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  7. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  8. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  9. روایت فارین پالیسی از واکنش "هردمبیل" ترامپ به کرونا

  10. واکنش مادورو به تعیین جایزه برای دستگیری اش: ترامپ موجودی بدبخت و یک گاوچران نژادپرست است  

  11. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  12. عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق

  13. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

  14. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

  15. آمریکا: هیچ تغییر یا کاهش در تحریم ایران وجود ندارد

  16. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  17. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  18. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

  19. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

  20. آمریکا در تعداد مبتلایان به کرونا از چین پیشی گرفت

  21. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

  22. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  23. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

  24. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

  25. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  آخرین عناوین