آخرین وضعیت دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا

گروه سیاسی الف،   3980623152

برادر دانشمند ایرانی زندانی شده در آمریکا گفت: هفت سال پیش که مسعود سلیمانی برای یک پروژه تحقیقاتی به کالیفرنیا سفر کرد پیشنهادات بسیار خوبی برای همکاری داشت که با آن‌ها موافقت نکرد، با شناختی که از وی دارم حتی اگر در زندان بپوسد همکاری با ایالات متحده را قبول نخواهد کرد.

آخرین وضعیت دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا

به گزارش فارس، رسول سلیمانی بعد از ظهر امروز در نشست خبری پیرامون وضعیت مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا اظهار کرد: فاکتور فیبروبلاست رشد برای کشت سلولی استفاده می‌شود و به گفته «اوفک» جزو موارد تحریمی نیست اما به همین دلیل وی را به حدود یک سال است که کرده‌اند.

برادر دانشمند ایرانی زندانی شده در آمریکا ادامه داد: برادر ما خبر از فوت مادر ندارد ما نیز نمی‌توانیم در شرایط سخت بازداشتگاه این خبر را به ایشان بدهیم چرا که از عواقب آن اطلاعی نداریم.

وی تصریح کرد: پدر خانواده اطلاعی از زندانی شدن برادر ما ندارد و توانسته‌ایم خانواده را مدیریت کنیم، مادر نیز پنج ماه از موضوع بی خبر بود و پس از اطلاع سکته مغزی کرد و به کما رفت.

سلیمانی تأکید کرد: مسعود از بیماری IBS (سندروم روده تحریک‌پذیر) رنج می‌برد و دردهای عصبی شدیدی را تحمل می‌کند، برادرم از خوردن دارو نیز امتناع می‌کند چرا که داروها در زندان بدون جعبه به وی داده می‌شود، اگرچه مسعود را شکنجه جسمی نکرده‌اند اما بارها او را شکنجه روحی داده‌اند و ما انتظار داریم رسانه‌ها این حقیقت را به مردم بگویند.

برادر دانشمند ایرانی زندانی شده در آمریکا در تشریح نحوه ارتباط با برادرش عنوان کرد: تماس با ما ایشان تلفنی هزینه تماس به ازای هر ده دقیقه یک میلیون تومان است، البته در ابتدای این مکالمه گفته می‌شود که مکالمات ضبط و شنود خواهد شد به همین دلیل گفت‌وگوها منحصر به احوال‌پرسی است.

وی افزود: حافظ منافع نیز به مسأله ورود کرده اما ما مجبور هستیم از وکلای آمریکایی استفاده کنیم که آن‌ها نیز در هر صورت جانبداری آمریکا را می‌کنند و بنابر گفته وکلا، قاضی از سوی دولت فدرال تحت فشار است.

سلیمانی اظهار کرد: فرآیندهای قضایی در آمریکا لخت و زمان‌بر است، البته دو دانشجوی همراه ایشان که همسران آمریکایی دارند با وثیقه های 250 و 300 هزار دلاری آزاد هستند و تنها پروفسور سلیمانی است که در اسارت به سر می‌برد.

برادر دانشمند ایرانی زندانی شده در آمریکا خاطرنشان کرد: همه مسؤولیت را متوجه وزارت امور خارجه نمی‌دانیم اما محور فعالیت‌ها باید وزارت امور خارجه باشد، به ما گفته شده بود این اتفاق را بزرگ نکنید تا خواسته‌های آمریکایی‌ها بیشتر نشود اما وقتی 8 ماه از آن صحبت‌ها گذشت و تغییر خاصی را شاهد نبودیم این موضوع را رسانه‌ای کردیم.

وی ادامه داد: ده سال بود که نهادهای امنیتی از به صلاح نبودن سفرهای خارجی مسعود سلیمانی صحبت می‌کردند، این بار نیز از سمت دستگاه‌های امنیتی به وی هشدار داده شده بود اما انتظار داشتیم که اگر نیاز است ایشان را ممنوع‌الخروج کنند.

سلیمانی در پاسخ به این پرسش که هدف شما از رسانه‌ای کردن موضوع چیست، بیان کرد: حداقل نتیجه این کار اطلاع نخبگان کشور از حقیقت آمریکا است تا شاید المپیادی‌ها و نخبگان ایران از مهاجرت به چنین کشوری منصرف شوند.

برادر دانشمند ایرانی زندانی شده در آمریکا عنوان کرد: خبرگزاری ‌های فارس و ایسنا اولین رسانه‌هایی بودند که به مسأله ورود کردند و صدا و سیما به دلیل دولتی بودن و ملاحظات خاص خودش با فاصله زمانی بیشتری به زندانی شدن مسعود سلیمانی پرداخت.

وی در تشریح اقدامات انجام شده برای همراه کردن دانشمندان ایران سایر کشورها افزود: طوماری از سوی فعالان و اساتید دانشگاهی تهیه شده تا توسط رئیس‌جمهور به سازمان ملل برده شود، دانشمندان ایرانی مقیم آمریکا نیز گفته‌اند زمانی پیگیری اثرگذار خواهد بود که دولت ایران به موضوع ورود کند و پس از آن فشار مجامع علمی آغاز شود.

سلیمانی یادآور شد: با پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت امور خارجه وکیل حافظ منافع 10 آگوست با مسعود سلیمانی دیدار خواهد کرد.

برادر دانشمند ایرانی زندانی شده در آمریکا اضافه کرد: برادرم در نامه‌ای از زندان که در آن آمریکا را شیطان بزرگ نامیده بود، جامعه علمی ایران را به تحقیق بیشتر و پیشبرد علم دعوت کرد.

وی خاطرنشان کرد: دولت آمریکا دانشمندان تمام حوزه‌ها را رصد می‌کند تا جلوی حرکت قطار علمی ایران را بگیرد، در حوزه سلول‌های بنیادی نیز حرف‌هایی برای گفتن داریم و حوزه فعالیت برادر من نیز مهندسی بافت است.

سلیمانی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر این‌که آیا پیشنهادی از سوی دولت آمریکا برای همکاری مسعود سلیمانی با مؤسسات تحقیقاتی این کشور ارائه شده، عنوان کرد: هفت سال پیش که ایشان برای یک پروژه تحقیقاتی به کالیفرنیا سفر کرد پیشنهادات بسیار خوبی برای همکاری داشت که با آنها موافقت نکرد، با شناختی که از وی دارم حتی اگر در زندان بپوسد همکاری با ایالات متحده را قبول نخواهد کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 4. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 5. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 6. دولت جدید فرهنگ را از حاشیه به متن بیاورد

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. پشت پرده طرح ربایش مسیح علینژاد

 9. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 10. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 11. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 12. چرا صهیونیست‌ها نگران پیامدهای امنیتی بحران لبنان هستند؟!

 13. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 14. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 15. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 16. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 17. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 18. وعده مخبر: تولید ۵۰میلیون دُز واکسن برکت تا پایان شهریور/ آرمین: در گفتمان اصلاح‌طلبی باید بازنگری شود/ پیشنهاد باهنر به رئیسی درباره کابینه

 19. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 20. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 21. برنامه گروهک الاحوازیه برای به خشونت کشیدن اعتراضات در خوزستان+ فیلم

 22. آلمان مسئول ندارد؟

 23. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 24. نمکی: اکثر مردم از سرعت واکسیناسیون کرونا راضی هستند

 25. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

  2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

  3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

  4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

  5. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  6. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

  7. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

  8. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

  9. وعده مخبر: تولید ۵۰میلیون دُز واکسن برکت تا پایان شهریور/ آرمین: در گفتمان اصلاح‌طلبی باید بازنگری شود/ پیشنهاد باهنر به رئیسی درباره کابینه

  10. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

  11. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

  12. برنامه گروهک الاحوازیه برای به خشونت کشیدن اعتراضات در خوزستان+ فیلم

  13. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

  14. واکنش رئیس دفتر رئیس جمهوری به ادعای خروج مسئولان دولتی از کشور

  15. ... ما این را نمی خواهیم

  16. پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

  17. روحانی:مردم بخاطر مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند/ این دولت در زمینه کشاورزی معیارهای خوبی برای عرضه به مردم دارد

  18. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

  19. نظر مصباحی‌مقدم درباره اولین مشکل دولت رئیسی/ واکنش آیت‌الله جنتی به مشکلات مردم خوزستان/ کارت زرد مجلس به آذری‌جهرمی/ وقتی روحانی به مردم حق می‌دهد ناراحت باشند

  20. حمایت اعضای کمیسیون بودجه مجلس از رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و هماهنگی حقوق هیات علمی

  21. مردم خوزستان حقوق حقه خود را دنبال می‌کنند/ ماهیگیری از آب گل‌آلود تجمعات مردمی توسط دشمن

  22. یک مرکز پژوهشی با هزینه بسیار، کارآیی کم

  23. تماس تلفنی رییس جمهور منتخب با نماینده ولی فقیه و استاندار خوزستان

  24. امیر نصیرزاده: دشمن برای حجاب فرزندان ایران برنامه‌ریزی کرده است

  25. وزیر کشور: ناجا علاوه بر جریمه، خودرو ها را باز گردانَد

  آخرین عناوین