در گفت‌وگو با الف؛ لیلاز: دستاورد دولت افزایش قدرت خرید توده‌های فقیر جامعه بود/ روحانی باید برای مقابله با تحریم‌ها و اصلاح ساختار اقتصادی قاطعانه‌ عمل کند

 3980605109 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس اقتصادی شاخص‌ترین دستاورد دولت تدبیر و امید را افزایش قدرت خرید توده‌های فقیر جامعه می‌داند و می‌گوید: روحانی بایستی در حوزه تصمیم‌گیری‌های سخت اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها و در جهت اصلاح ساختار اقتصادی ایران قاطعانه‌تر و سریع‌تر عمل کند.

لیلاز: دستاورد دولت افزایش قدرت خرید توده‌های فقیر جامعه بود/ روحانی باید برای مقابله با تحریم‌ها و اصلاح ساختار اقتصادی قاطعانه‌ عمل کند

سعید لیلاز، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با الف، با ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید، گفت: عملکرد دولت آقای روحانی را باید به دو دوره قبل و بعد از دی ماه سال ۱۳۹۶ تقسیم کرد که در دوره قبل از دی ماه ۹۶ در پیشبرد اهدافش موفق بود زیرا توانست در مدت ۴سال در جهت بهبود قدرت خرید مردم اقدام کند؛ علاوه بر آن در حوزهای اقتصاد کلان موفق شد رشد منفی ۶.۸درصد در سال ۹۱ را مثبت کرده و نرخ تورم را از بالای ۳۵ درصد به حدود ۹درصد در سال۹۶ رساند؛ همچنین به‌طور متوسط سالانه بیش از ۵۰۰هزار شغل جدید ایجاد کرد.

افزایش ۳۰درصدی قدرت خرید/ تحریم‌ها ۶۰ میلیارد دلار درآمد ارزی کشور را کم کرد

وی با بیان اینکه در تمام ۶ سال گذشته افزایش حداقل دستمزد کارگران کمتر از نرخ تورم نبود، ادامه داد: شاخص‌ترین دستاورد روحانی افزایش قدرت خرید توده‌های فقیر جامعه که کاملا از دست رفته بود، است به طوری که بین سال‌های ۹۲ تا ۹۶ تقریبا ۲۵ تا ۳۰درصد به قدرت خرید کارگران، کشاورزان و مستمری بگیران تامین اجتماعی اضافه شد.

لیلاز بیان کرد: بعد از اعتراضات و ناآرامی‌های دی ماه ۹۶ که ناشی از اختلافات درونی حاکمیت و درگیری جناح‌های مختلف بود، دولت آقای روحانی رویکرد متفاوتی در پیش گرفت و محافظه‌کارانه‌تر اقدام می‌کرد و این ناآرامی‌ها تا حدودی به سیاست‌های دولتی آسیب زد؛ بلافصله در پی این اعتراضات، تحریم‌های ایالات متحده بر ایران تحمیل شد که اقتصاد را از مدار خودش خارج کرد.

لیلاز در ادامه با اشاره به تحریم‌ها و سردرگمی اولیه دولت در مواجه با آن، گفت: دولت آقای روحانی در ابتدا حجم واقعی فشارهای آمریکا را دست کم گرفته بود در حالی که می‌توانست در برابر تحریم‌ها از اختیارات اقتصادی که دارد، بیشتر استفاده کند که نکرد و این انتقاد جدی به دولت وارد است. آقای روحانی بایستی در حوزه تصمیم‌گیری‌های سخت اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها و در جهت اصلاح ساختار اقتصادی ایران قاطعانه‌تر و سریع‌تر عمل کند، اقداماتی مثل اصلاح مصرف انرژی و یا توزیع یارانه غیرنقدی به مردم که اگر این تصمیات را می‌گرفت امروز موفق‌تر بود.

وی با اشار به مشکلات اقتصادی، تاکید کرد: امروز به اصلاحات ریشه‌ای‌تری نیاز داریم هر چند این اصلاح دردناک و حتی ممکن است خطرناک باشد ولی گزینه دیگری وجود ندارد و  انجام آن به استحکام ما در برابر آمریکا اضافه خواهد کرد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: شورش‌های دی ماه ۹۶ باعث شد آقای روحانی ۳۳هزار میلیارد تومان پول پرقدرت بابت بدهی موسسات مالی و اعتباری که به ارکان قدرت هم وصل بودند، به جامعه تزریق کند. این مبلغ معادل ۱۴درصد کل نقدینگی تاریخ ایران یعنی ۲۵۵ هزار میلیارد تومان ایجاد کرد و عامل اصلی ایجاد تورم لجام گسیخته سال ۹۷ شد؛ همچنین بازگشت تحریم‌ها که در تاریخ بی‌سابقه بوده ۵۰ الی ۶۰ میلیارد دلار از درآمدهای ارزی کشور، حاصل از صادرات نفت را کم کرد.


دروان سخت و گسست  اقتصادی را پشت سر گذاشتیم/ نرخ تورم رو به کاهش است

وی با اشاره به اینکه سیل فرودین ماه امسال باعث از بین رفتن دو درصد تولید ناخالص داخلی ایران شد، افزود: سیل امسال در کنار اعتراضات دی ماه ۹۶ و تحریم‌ها به‌تنهایی می‌توانست ساختار اقتصادی اجتماعی سیاسی هر کشوری را متلاطم کند که خوشبختانه سیاست‌های دولت و انسجام درونی نظام جمهوری اسلامی و نیروی انقلاب اسلامی ثبات سیاسی- اجتماعی ایران را حفظ کرد به گونه‌ای که امروز ادعا می‌کنم بخشی اصلی بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها را پشت سرگذاشیتم یعنی تحریم‌ها دیگر نمی‌تواند زیان تعیین کننده‌ای بر اقتصاد ایران و ساختار اجتماعی وارد کند.

لیلاز بیان داشت: از اواخر بهار امسال دروان سخت و گسست و شکست وحشتناک اقتصادی را پشت سر گذاشتیم زیرا  اکنون نرخ تورم روبه کاهش است و پیش‌بینی می‌شود نرخ متوسط تورم از ۴۲درصد مرداد ماه، به کمتر از ۳۰ درصد در پایان سال برسد. همچنین سال گذشته سقوط رشد اقتصادی منفی ۴درصد را داشتیم که با رشد تولید امسال مقدار زیادی از آن جبران خواهد شد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۳۹۵۹۱۷:۰۸:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۹
این اقا حتما خواب هست افزایش قدرت خرید!!! جوک سال اصولگرا و اصلاح طلب و کارگزاران جامعه را بیچاره کردن
ناشناس۱۰۷۴۲۳۳۲۱:۲۳:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۹
بر اساس گزارش مرکز آمار شاخص ضریب جینی در سال 97 به بدترین وضعیت خود در دهه 90 رسید و فاصله طبقاتی به شدت افزایش یافت.
ناشناس۱۰۷۴۳۹۸۲۳:۳۲:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۹
لطفا متن را دوباره بخوان ، میگوید از سال 92 تا 96 قدرت خرید بالا رفت و از 96 تا الان دوباره وضع بدتر شده است
ناشناس۱۰۷۳۹۶۲۱۷:۱۱:۵۵ ۱۳۹۸/۶/۹
ایشان در حال دمیدن نفس به جنازه اصلاح طلبی است . تمام توانایی دولت برجام بود که آن هم در دوره دوم از دست رفت وگرنه هیچ استراتژی خاصی برای درمان و صنعت و... نداشت .
ناشناس۱۰۷۳۹۶۴۱۷:۱۳:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۹
من از اول دولت روحانی تا حالا هر روز فقرای بیشتری در جامعه می بینم یعنی ایشون ...
ناشناس۱۰۷۳۹۶۹۱۷:۲۰:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۹
توهم همدست این دولتی
ناشناس۱۰۷۳۹۸۹۱۷:۴۵:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۹
در افتادن با آمریکابی که دنیا از ترس تحریم شدن توسط او از هر رابطه ای با ایران منصرف میشه هزینه های سنگینی داره پس از روحانی انتظار نداشته باشین یه تنه نمام مشکلات رو حل کنه.
ناشناس۱۰۷۴۲۷۷۲۲:۱۰:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۹
بحران پیاز، گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، خیار ، کاهو ، گوشت قرمز و... چه ربطی به تحریم دارد . اگر آمریکایی ها نبودند شماها چه توجیهی داشتید . حداقل 85 درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت و ضعف مدیریت است.
مازیار۱۰۷۴۴۱۳۲۳:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۹
ربطش متاسفانه به صادرات غیرنفتی هست تا جبران بیچارگی دولت بشه
ناشناس۱۰۷۳۹۹۹۱۷:۵۵:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۹
این همونی که دستش با دولت تو یه کاسه هستش هر روز میگفت دلار تا 30 تومن میره بالا مردم رو تشویق به خرید دلار میکرد
استاد دانشگاه تهران۱۰۷۴۰۱۰۱۸:۱۰:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۹
کسانی که دولت روحانی را ناکارامد نشان می دهند ناخوداگاه چشم خود را بر تحریم ترامپ بسته و نظام را در این جنگ روانی و اقتصادی ناتوان جلوه می دهند.در صورتی که دولت روحانی در حد توان خود مثبت عمل می کند.
ناشناس۱۰۷۴۳۳۸۲۲:۵۱:۴۲ ۱۳۹۸/۶/۹
انصافا رو اعصاب مردم راه نرید به امام حسین .. آقا افتضاح ارز ۴۲۰۰ حراج ۶۲ تن طلای کشور لو دادن اطلاعات مشتریان نفتی با جاسوس بازاری که راه انداختن مفتخوری و فساد آقازادگان و نجومی بگیران دولتی که نوبخت ذخیره انقلابشان میخواند اتهام جهانگیری و فریدون. بی عرضگی در توزیع سبد کالا رانت به برو بچ دوست استفاده از سالخوردگان در اداره کشور گره زدن همه چی به برجام که برای انتخابات سریع امضا شد و منافع ملی رو فروخت سه برابر شدن قیمت ها بی اعتنایی به صنایع و بیکاری و .... دقیقا به خود دولت مربوطه مگه روحانی سال ۹۲ نگفت ۷۰ درصد مشکلات کشور ناشی از بی عرضگی مسوولان است؟!!!
محمد۱۰۷۴۰۱۶۱۸:۱۳:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۹
آخه این اقتصاددان هستش. میگه قدرت خرید طبقه ضعیف بهبود یافته. آدم میمونه چی بگه. لطفا در هنگام رای دادن چشم باز کنید و خودتون و ما رو بدبخت نکنین. خدا خیرتون بده.
ناشناس۱۰۷۴۰۲۹۱۸:۲۰:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۹
عمل کند یا باید می کرد؟ روحانی و کابینه هیفده نفره اش در این هفت سال گذشته کاری کرده واسه مردم که هفت جد و آبای مردم باید خون بگریند برای هفت پشت نسل بعدی و شما دارید آلان می گید باید فلان کار بکند؟
ناشناس۱۰۷۴۰۳۵۱۸:۲۵:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۹
از گوشت کیلویی 100 هزار تومن چه خبر!
ناشناس۱۰۷۴۰۴۴۱۸:۳۲:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۹
درعین تحریم با توجه به اینکه محرومان تا مرز نابودی پیش رفتند عده ای فرصت طلب از بی توجهی مسولین سوء استفاده کردند وتیلیاردر شدند انشاا... آقای رئیسی ریشه آنها را بخشکاند
ناشناس۱۰۷۴۰۵۵۱۸:۴۴:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۹
افزایش قدرت خرید فقرا!!!! دروغ از این بزرگتر
ناشناس۱۰۷۴۰۷۱۱۸:۵۱:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۹
روحانی قاطعانه عمل کند! روحانی به توده ها کمک کند! :)
ناشناس۱۰۷۴۰۷۳۱۸:۵۲:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۹
یعنی این نه میدونه اقتصاد چیه نه فقیر کیه ... نه خرید چیه ...
ناشناس۱۰۷۴۰۹۸۱۹:۱۳:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۹
آقا یکی منو وشگون بگیره آیا من خواب میبینم یا بیدارم
ناشناس۱۰۷۴۱۲۸۱۹:۴۱:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۹
البته معلوم نشد این وسط صاحبان موسسات مالی اعتباری چرا اعدام نشدند ومساله ماست مالی شد .
ناشناس۱۰۷۴۱۳۳۱۹:۴۶:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۹
دکتر جان خیلی دکتری
مجتبی۱۰۷۴۱۴۵۱۹:۵۸:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۹
جوک سال
ناشناس۱۰۷۴۱۵۲۲۰:۰۴:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۹
دستاورد کدوم دولت؟!!!! متوجه نشدم!
میلاد۱۰۷۴۱۵۹۲۰:۱۰:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۹
یا این به اصطلاح اقتصاددان درین کشور زندگی نمیکنه یا ما !!!!!! آقا چرا جوک میگی ؟!!!!
ناشناس۱۰۷۴۱۶۲۲۰:۱۱:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۹
اینا با این دیدگاهاشون احتمالا توی کره دیگه زندگی می کنن.
ناشناس۱۰۷۴۱۶۸۲۰:۱۶:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۹
عجب،حتما با این تفاصیل قدرت خرید ثروتمندان هم در دوره روحانی کم شده است؟؟!!
ناشناس۱۰۷۴۱۸۰۲۰:۳۰:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۹
نان و پنیر ساده هم از سر سفره مردم بیرون رفته
ناشناس۱۰۷۴۱۸۳۲۰:۳۳:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۹
با کاهش ارزش پولی ملی قدرت خرید مردم برای خرید موبایل و خودرو و لوازم خانگی و غیره به یک چهارم کاهش یافت.
ناشناس۱۰۷۴۱۸۷۲۰:۳۶:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۹
مسکن 280 درصد گران شد و مستاجران عمرا"دیگه نمی توانند صاحبخانه بشوند.
ناشناس۱۰۷۴۲۱۶۲۱:۰۴:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۹
اقای روحانی و دوستان احتمالا تو کشور دیگری دارند مدیریت و زندگی میکنند

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 13. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 14. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 15. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 16. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 17. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 18. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 19. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 20. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 21. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 22. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 23. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 24. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

پربحث‌های هفته

 1. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 2. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 3. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 4. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 5. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 6. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 7. دلار بخریم یا نه؟/ همتی: معمولاً به این سوال جواب نمیدهم که شرمنده کسی نشوم

 8. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 9. تاکید روحانی بر کنترل قیمت ارز و جلوگیری از افزایش نرخ آن

 10. چرا ۲۰۰ واگن هندوانه صادراتی به ترکیه برگشت خورد؟

 11. مشکل آب غیزانیه خوزستان ظرف سه هفته آینده حل می‌شود

 12. جهش تولید در ۵ گام

 13. درآمد ۲۵۰۰ میلیارد دلاری ایران از صادرات محصولات نانویی

 14. تامین کسری بودجه با دو پیشنهاد کارشناسی

 15. برنج ایرانی گران شد

آخرین عناوین