زنگنه: اروپا درباره فروش نفت هیچ همکاری با ما نکرد/ ماجرای انتقال پول نفت و سرکه هفت ساله

گروه جهان الف،   3980410190

وزیر نفت با بیان اینکه اروپا در زمینه خرید نفت هیچگونه همراهی با ما نداشته است، گفت: موجودیت اوپک برای ما مهمترین مسئله است و فکر می‎کنم دستاوردی برای بهبود فرایند تصمیم‎گیری درون اوپک داشتیم.

زنگنه: اروپا درباره فروش نفت هیچ همکاری با ما نکرد/ ماجرای انتقال پول نفت و سرکه هفت ساله

به گزارش روابط عمومی وزارت نفت، بیژن زنگنه عصر امروز (دوشنبه، 10 تیرماه) پیش از برگزاری یکصد و هفتادوششمین نشست اوپک، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

صدای ایران مبنی بر پرهیز از یکجانبه‎گرایی شنیده شد

وی به پرسشی مبنی بر موضع ایران در قبال تمدید توافق کاهش تولید اینگونه پاسخ داد: هنوز تصمیمی گرفته نشده است، اما ما مشکلی با تمدید تصمیم قبلی یا حتی افزایش میزان آن نداریم. آنچه از نظر ما اشکال داشت، روش طرح و پخت‎وپز این تصمیم بود که فکر می‎کنم حرف ما به‌خوبی شنیده شد.

زنگنه در پاسخ به خبرنگاری که به نقل از وی گفت اوپک به ابزار سیاسی تبدیل شده است، عنوان کرد: اوپک به ابزار سیاسی تبدیل نشده، اما با ادامه رویه فعلی، به ابزار سیاسی تبدیل می‎شود و این خطر بزرگی است که اوپک را تهدید می‏‌کند.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه با توجه به نگرانی شما از برخی یکجانبه‎گرایی‎ها، اعضای اوپک چگونه می‎توانند همبستگی خود را با ایران نشان دهند، گفت: نگرانی من از این است که اوپک یکجانبه تصمیم بگیرد و یک یا دو نفر از جانب اوپک صحبت کنند؛ اوپک یعنی 14 عضو با حق مساوی.

وی در پاسخ به اینکه آیا شما فکر می‎کنید در ارتباط با اتفاق‎های مربوط به تحریم‎ها صدایتان شنیده شده است، تصریح کرد: بیشتر اعضای اوپک تحریم‌های تحمیلی آمریکا ضد ایران را محکوم می‎کنند، اما برخی دیگر باور دارند که اوپک ماموریت ندارد آمریکا را محکوم می‎کند.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا شما از این کشورها می‎خواهید که پیش از پایان نشست، آمریکا را محکوم کنند، گفت: من درخواستی نکردم، زیرا برخی از اعضای اوپک معذوریت‎هایی دارند که به آنها اجازه نمی‎دهد آمریکا را محکوم کنند.

با هیچ‌کس دشمن نیستیم؛ هیچ‌کس را تهدید نمی‎کنیم

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا شما از اوپک خواهید خواست که از ایران در برابر تحریم‎های آمریکا حمایت کند، اظهار داشت: من قبلا این را خواسته‎ام و عده زیادی از ما عملا حمایت کردند و عده‎ای هم به دلیل ملاحظاتی که دارند، حاضر به حمایت نشدند. ما فعلا می‎خواهیم آنها دست از دشمنی با ما بردارند. ما با هیچ‌کس دشمن نیستیم و هیچ‌کس را هم تهدید نمی‎کنیم و درخواستمان این است که دست ما را بفشارند، نه اینکه پشت دست ما بزنند.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه آیا توافق روسیه و عربستان اتحاد اوپک را تهدید می‌کند، گفت: چیزی درباره یک کشور خاص و نام کشورها نگفتم و نمی‎خواهم هیچ نامی را تأیید کنم.

وی درباره توافق عربستان و روسیه در اجلاس سران G20 در ژاپن و اینکه چنانچه در نشست امروز چنین توافقی به تصویب اعضا برسد به این معناست که آنچه مدنظر ایران در این نشست بوده عملی نشده است، گفت: من روی عدد و رقم و زمان صحبتی نداشتم، بلکه در مورد فرایند صحبت کردم و فکر می‎کنم پیام ما به خوبی شنیده شد.

زنگنه در پاسخ به اینکه آیا تهدیدی برای اتحاد اوپک وجود دارد، عنوان کرد: بله. من باور دارم نوعی یکجانبه‎گرایی اوپک را تهدید می‎کند. از آن جهت گفتم که اوپک را به مسیر خود بازگردانم.

هر چقدر بتوانیم نفت صادر می‎کنیم

زنگنه در پاسخ به این پرسش که شما در این نشست به دنبال چه چیزی هستید، گفت: در این نشست، شاید هیچ چیز. زیرا قیمت برای ما بد نیست که (بخواهیم) بالاتر برود. این مسئله اصلی ما نیست. مسئله اصلی ما افزایش صادرات نفت است. ضمن اینکه برای من مهم است موجودیت اوپک را حفظ کنم. موجودیت اوپک برای ما مهمترین مسئله است و فکر می‎کنم دستاوردی برای بهبود فرایند تصمیم‎گیری درون اوپک داشتیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره تحریم‎های آمریکا علیه ایران و صادرات نفت کشورمان گفت: کاری نمانده است که آمریکا علیه ایران نکرده باشد؛ اروپا نیز در زمینه خرید نفت هیچگونه همراهی با ما نداشته؛ بنابراین کار ما مشکل است.

زنگنه درباره پیش‎بینی تحقق درآمدهای نفتی در بودجه با توجه به تحریم نفت ایران، گفت: ما هر چقدر که بتوانیم، نفت صادر می‎کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه پتانسیل عرضه نفت ایران در بازار خاکستری چه میزان است نیز گفت: چیزی نمی‎توانم در این باره بگویم.

وزیر نفت در پاسخ به سوالی درباره صادرات نفت ایران به چین و تقاضای چین برای نفت ایران گفت: من حتی یک کلمه درباره تحریم‌ها و قراردادهای‎مان در دوران تحریم صحبت نمی‎کنم.

تحت فشار مذاکره نمی‎کنیم

زنگنه درباره خط قرمز ایران برای مذاکره با آمریکا گفت: رهبر ما به روشنی اعلام کرد که تحت فشار، هیچ‎کس نمی‎تواند مذاکره را آغاز کند. این به آن معناست که اگر آمریکا تحریم‌ها را ضد ایران پایان دهد، می توانیم شاهد تغییری چشمگیر در شرایط باشیم.

وی با بیان این‎که ما درخواستی از طرف روسیه برای پیوستن به اوپک دریافت نکرده‌ایم، ادامه داد: استقبال می کنیم که روسیه در قالب بیانیه همکاری (توافق جهانی کاهش تولید نفت) با اوپک همکاری کند.

زنگنه به سوالی مبنی بر اینکه آیا تحریم‌ها بر ظرفیت تولید نفت ایران تأثیر گذاشته‌اند، پاسخ مثبت داد.

تمدید توافق کاهش تولید محتمل است

وی درباره اینکه آیا انتظار می‎رود توافق کاهش تولید برای 9 ماه تمدید شود؟، گفت: اینطور به نظر می‎رسد. به نظر می‎رسد که ما توافق خواهیم کرد که تصمیم قبلی را برای 9 ماه آینده تمدید کنیم. از آغاز گفتم؛ با هر تصمیمی که از سوی اکثریت اوپک حمایت شود، مشکلی ندارم.

زنگنه در پاسخ به این سوال که واکنش شما به تحریم‌های آمریکا ضد صادرات نفت ایران چیست و اینکه آیا خوشبین هستید که توافقی که بر اساس آن ایران بتواند نفت خود را در همه جای دنیا بفروشد، حاصل شود، عنوان کرد: من قبلا هم گفته ام که تحت فشار و با افزایش فشار، ایران آماده نیست مذاکره با آمریکا را آغاز کند. اما دولت آمریکا می‎خواهد شرایط میان دو کشور را تغییر دهد، آنها باید نخست همه تحریم‌های ضد نفت و دیگر زمینه‌های ایران را رفع کنند؛ آنگاه تغییر چشمگیری را در شرایط شاهد خواهیم بود.

بازار نفت باید غیرسیاسی شود

وی در باب اینکه آیا شرایط برای نفتکش‎ها در دریای عمان و تنگه هرمز امن است نیز گفت: من نمی‎دانم چه کسی ضد کشتی‌ها در (دریای) عمان اقدام کرده است، اما طرف ایرانی در بیش از 100 سال بازار را امن کرده است و ما بارها تکرار کرده ایم که بازار نفت باید غیرسیاسی شود و هدف ما این است که نفت یک سلاح نباشد.

زنگنه خاطرنشان کرد: بازار نفت باید برای همه غیرسیاسی شود. این یک ابزار نیست تا ضد برخی کشورها استفاده شود. نفت، نفت است. لطفا درک کنید که بازار باید به دوش عوامل بنیادین گذاشته شود نه این که به بخشی از بازار فشار آورده شود که این طور یا آن طور عمل کنند. این به سود هیچ‎کس نیست؛ نه در طرف مصرف‎کنندگان و نه تولیدکنندگان.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا شما تمایل دارید که اعضا تولید را بیشتر کاهش دهند و این کاهش نیز عمیق‎تر باشد، گفت: ما مشکلی با هیچ کدام از اینها نداریم؛ نه با طولانی‎تر شدن و نه با بیشتر شدن میزان کاهش.

آمریکا، منتفع اصلی از قیمت کنونی نفت

زنگنه در پاسخ به این سوال که به نظر شما چرا قیمت نفت روند کاهشی دارد در حالی که باید روند فزاینده پیدا می‎کرد، افزود: آمریکا بالاترین استفاده را از شرایط می برد تا برای شیل‎اویل خود بازار پیدا کند.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا با آقای نواک درباره قراردادهای نفتی نیز مذاکراتی داشتید، گفت: درباره همه مسائل باهم صحبت کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که میزان پول نفت ایران که خارج از کشور گیر کرده، چقدر است؟ گفت: ما گیر نکرده‎ایم، خیلی هم آزادیم.

زنگنه در پاسخ به این سوال هم که چگونه پول‎های نفتی ایران را وارد می‎کنید هم عنوان کرد: اگر راهش را بگویم که می شود سرکه هفت ساله. اگر که بگویم چکار کردیم، دیگر فایده‎ای ندارد.

زنگنه در پاسخ به این سوال که چنانچه کاهش تولیدی صورت بگیرد، کاهش بیشتر از چه محلی است و آیا از محل پایبندی بیش از حد (over compliance) خواهد بود، گفت: مشخص است که کشورهایی که بیشتر افزایش تولید داشته‎اند، باید بیشتر کاهش دهند.

وی در پاسخ به این سوال که میزان ذخایر نفت ایران بر روی آب چقدر است، گفت: هیچ چیزی درباره عملیات تکنیکال نفت و فروش آن نمی‎گویم.

وزیر نفت همچنین به این سوال که نظر شما درباره فشارهای داخلی به شما چیست؟، پاسخ داد: قبلا هم گفته‎ام؛ اگر دوستان داخلی بگذارد انشالله بر دشمنان خارجی غلبه خواهیم کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 2. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 3. تمرینات پیش‌مرگان کرد در برف کوهستان

 4. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 5. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 6. دریده شدن "دختربچه گلفروش" توسط سگ‌های خیابانی + عکس

 7. امیدواری عارف به تایید صلاحیت بیشتر اصلاح‌طلبان/ انتقاد لاریجانی از سیاه‌نمایی درباره عملکرد مجلس/ روایت عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص از نظر رهبری درباره FATF

 8. «تتلو» بازداشت شد

 9. سقوط قیمت طلا و سکه + آخرین قیمت دلار در بازار

 10. فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

 11. روحانی: زندگی در این دو سال سخت شده/ مردم دلاورانه ایستادگی می‌کنند/ کارهای انجام شده را کافی نمی‌دانیم

 12. طرح خروج ایران از NPT اعلام وصول شد

 13. آمریکا با رد بیانیه طالبان: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد

 14. تاجگردون و فرار از اثبات بی‌گناهی!

 15. دیدار و گفتگوی صمیمانه سید حسن نصرالله با فرزند سپهبد قاسم سلیمانی

 16. کیمیای مراقبت از سرمایه‌های ملی

 17. شکایت ۲۳ نماینده مجلس از ظریف به قوه قضائیه + جزئیات

 18. علت دریافت حقوق ۲۴ میلیونی یکی از مدیران مجلس چیست؟

 19. انگلیس: نمی‌پذیریم حزب‌الله دیگری در یمن شکل بگیرد

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 3. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 4. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 12. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 13. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 14. تمرینات پیش‌مرگان کرد در برف کوهستان

 15. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 16. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 17. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 18. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 19. دریده شدن "دختربچه گلفروش" توسط سگ‌های خیابانی + عکس

 20. مقصر ماییم!     

 21. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 22. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 23. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 24. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 25. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 2. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 3. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 4. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 5. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 6. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 7. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 8. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 9. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 10. نظرسنجی «سی‌ان‌ان»: تمام نامزدهای دموکرات ترامپ را شکست می‌دهند

 11. فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

 12. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 13. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 14. معامله قرن از نگاه بی بی سی: این سند تسلیم فلسطینی هاست نه معامله !

 15. هواپیمای آمریکا در افغانستان با کدام موشک ساقط شد؟

 16. ابعاد غیر قانونی بودن معامله قرن از دید کارشناسان آمریکایی/ معامله قرن پیش از تولد مرده است 

 17. فاش شدن جزئیاتی از معامله قرن در یک روزنامه اسراییلی

 18. پنتاگون باز هم به تلفات بیشتر انتقام موشکی ایران اعتراف کرد

 19. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 20. ناگفته‌هایی از ترور سردار سلیمانی؛ سردار حاجی زاده: آمریکایی‌ها را رصد می‌کردیم و می‌دیدیم اما نمی‌دانستیم برنامه آنها چیست

 21. آمریکا با رد بیانیه طالبان: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد

 22. آخرین خبر از هواپیمای آمریکایی ساقط شده در افغانستان

 23. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 24. دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 25. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

آخرین عناوین