نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

گروه سیاسی الف،   3980327184 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

مسعود پزشکیان می‌گوید: برخی نمایندگان برای زندگی و اجاره مسکن در تهران با مشکل مواجه هستند و گویا گرانی سرسام آور و افسار گسیخته اجاره بهای خانه دامان نمایندگان مجلس را نیز گرفته است!

روزنامه قدس نوشت: این روزها بحث اجاره مسکن به شدت گریبان مستاجران را گرفته و آنها را مستاصل کرده است. موضوع آنقدر بالاگرفته که نایب رییس مجلس هم گفته است اجاره مسکن برای برخی نمایندگان مجلس نیز سخت شده است. البته آنچه در این اظهار نظرات برای نمایندگان مغفول می‌ماند، این است که نمایندگان کمک هزینه اجاره مسکن را بدون طی کردن روند طولانی و فرسایشی یافتن بانک وام دهنده و چندین ضامن دریافت می کنند، بی آنکه مدت زمان طولانی در صف انتظار وام باشند. امتیازی که به نوعی مردم عادی از آن بی بهره هستند و این یکی از مزایای نمایندگی مردم است.

مسعود پزشکیان مدعی شده که افزایش قیمت خانه و اجاره بهای مسکن به گونه‌ای بالا بوده که بسیاری از نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند. گرچه پزشکیان تنها به گفتن این جمله بسنده کرده و از عدد و رقم وام سخنی نگفته است. اما آنچه که از جزئیات میزان وام در رسانه ها و از زبان برخی نمایندگان نقل شده رقمی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است. گرچه رقم وام از سوی برخی رسانه ها حدود ۱۵۰ میلیون تومان مطرح شده و میزان درستی یا نادرستی آن مشخص نیست، اما به نظر می رسد مبلغ وام رقمی بیشتر از این باشد که برخی آنرا مطرح کرده‌اند.

پیش ازاین غلامرضا تاجگردون عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که رقم پرداخت هزینه رهن مسکن به نمایندگان ۲۵۰ میلیون تومان است و به رقم این وام می‌توان با صلاحدید رئیس مجلس نیز مبلغی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان اضافه کرد. گرچه بد نیست بدانیم که این وام بدون سود است و نمایندگان می توانند وام را در مدت ۲۰ سال با کسر از حقوق شان پرداخت کنند.

وام ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومانی در ابتدای شروع دوره نمایندگی به نمایندگان پرداخت می شود که همین مبلغ در حدود چهار سال رقم بالایی محسوب می شد و اگر نخواهیم اغراق کرده باشیم که رقم وام می توانست کمک قابل توجهی برای خرید خانه در نقاط مناسب تهران باشد اما باید گفت که مقایسه مبلغ دریافتی وام با هزینه اجاره بهای مسکن در چهار سال گذشته قابل قیاس نیست و مبلغ اختصاص یافته برای کمک هزینه مسکن بسیار بالاتر از میزان اجاره بها در آن دوران می باشد.

بنابراین بد نیست نمایندگانی که این امتیازات را به واسطه نمایندگی و دفاع از حقوق مردم دریافت می کنند در راستای شفاف سازی دریافتی و مزایای خود ریز هزینه ها و مبالغ دریافتی از مجلس را در سامانه‌ای مختص به نمایندگان مجلس منتشر کنند.

بررسی هزینه های اجاره بها در مناطق مختلف تهران نشان می دهد که با رقم وام پرداختی به نمایندگان اگر فردی بخواهد در مناطق مناسب تهران هم خانه ای رهن کند این امکان وجود دارد. برای مثال طبق گزارش میدانی که اقتصاد آنلاین در ۲۱ خرداد ماه امسال منتشر کرده رقم ودیعه مسکن در منطقه ای همچون سعادت آباد مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که البته باید ماهیانه مبلغی هم بابت اجاره پرداخت شود که با توجه به حقوق نمایندگی عدد بالایی نیست. یا اجاره آپارتمان ۱۲۰ متری در منطقه شهرک ژاندارمری حدود ۲۵۰ میلیون تومان است.  

 با این تفاسیر، باید گفت که اختصاص رقم ۲۵۰ میلیون تومانی برای هزینه اجاره مسکن نمایندگان مبلغ نسبتاً بالایی است و چرا نمایندگان با این رقم نمی توانند اجاره بهای محل سکونت خود را بپردازند جای سوال و تعجب است. این موضوع باید برای مسئولان این نگرانی و دغدغه را بوجود بیاورد که در حالی نمایندگان مجلس نسبت به عموم جامعه دریافتی و مزایای بالایی دارند اما از تامین هزینه ها و نیازهای خود ابراز ناتوانی می کنند، بنابراین در این بین مردم عادی جامعه که درآمد میانگین آنان رقمی بین 3 تا 4 میلیون تومان است چگونه باید از پس هزینه های خود بربیایند.

چنانچه نابسامانی و افزایش غیر منطقی و سرسام آور قیمت مسکن در یک سال اخیر باعث شد بسیاری از خانواده ها از تهران به شهرهای دیگر یا حاشیه تهران مهاجرت کنند و دولت نشان داد که عملاً از مدیریت بازار مسکن ناتوان است.

محرومیت مردم از امتیازات خاص نمایندگی

ما صحت این اظهار نظر پزشکیان را از نمایندگان مجلس جویا شدیم و همچنین درباره میزان وام دریافتی آنان از مجلس نیز سوال کردیم اما آنان در این باره اظهار بی اطلاعی کرده و گفتند که چنین وامی را دریافت نکرده اند. به نظر آنها ترجیح می دهند درباره این موضوع سکوت کنند یا حرفی نزند. در تماسی که خبرنگار «قدس آنلاین» با احمد سالک نماینده مردم اصفهان داشت، وی در واکنش به این سوال اظهار کرد که بنده در حال حاضر آمادگی پاسخگویی به این سوال را ندارم. سالک مدعی شد بنده نه چنین وامی را دریافت کرده‌ام و نه اطلاعی از آن دارم و بدون سند و مدرک حرف نمی زنم شاید در فرصتی دیگر پاسخ آن را بدهم.

اما حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم اصفهان در پاسخ به سوال ما عنوان کرد که من در تهران منزلی اجاره نکرده ام و هیچ دریافتی بابت این موضوع از مجلس نداشته ام.      

البته وی در ادامه با اشاره به افزایش سرسام آور اجاره بها در کشور گفت: نرخ اجاره بها چه در شهرستان ها و چه در تهران بسیار بالاست و تامین هزینه های آن برای مردم سخت شده است. یکی از حوزه های بی توجهی‌های دولت در پنج سال گذشته حوزه مسکن می باشد. نمایندگان مجلس بالاخره می توانند مشکل خود را هر جور شده برطرف کنند اما باید پرسید که مشکل مردم چگونه حل خواهد شد و آنها از امتیازاتی که نمایندگان دارند، برخودار نیستند.

شبها در دفتر کارم میخوابم!

اما پاسخ ابوالفضل ابوترابی جالب توجه بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین وامی را دریافت کرده و اینکه آیا نمایندگان در تامین هزینه اجاره مسکن ناتوان هستند، اظهار داشت: خانواده من در نجف آباد اصفهان ساکن هستند، به همین دلیل اطلاعی از میزان اجاره بهای مسکن در تهران ندارم و خودم نیز شب ها در دفتر کارم می خوابم. نمی دانم با این وام کدام نقطه  تهران می توان خانه اجاره کرد. البته تا جایی می‌دانم مبلغی که مجلس برای تامین مسکن نمایندگان پرداخت می کند رقمی حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان در ماه است.

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک دیگر نماینده ای بود که به سراغ او رفتیم. کریمی گفت از آنجایی که خودم وامی برای هزینه مسکن از مجلس دریافت نکرده ام و همچنین خانه اجاره ای که از سوی مجلس تعیین شده باشد در اختیارم نیست، از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم.

وی در ادامه افزود: وام پرداختی مجلس برای تامین مسکن به دو صورت است. عده ای از نمایندگان ابتدا وام را می گرفتند و خودشان می رفتند پس از جستجو مسکن مدنظرشان را رهن می کردند و این هزینه ای که به آنها داده می شد بصورت وام بود و باید اقساطی آن را به مجلس بر می گردادنند، اما برخی دیگر از نمایندگان با هماهنگی مجلس منازلی را اجاره می کردند و مجلس هزینه اجاره را می پرداخت. بنده چون در این زمینه اقدامی نکرده ام از میزان افزایش قیمت مسکن خبری ندارم. گویا دوره های قبلی مجلس مبلغی بصورت بلاعوض به عنوان کمک هزینه مسکن و سایر موارد به نمایندگان داده می شده اما در دوره دهم این مبلغ بصورت بلاعوض به نمایندگان پرداخت نشد بلکه کمک هزینه ها بصورت وام در اختیار نمایندگان قرار گرفت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۷۲۸۲۱۶:۵۷:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۲۷
پس وای به حال مردم
ناشناس۹۵۷۴۲۱۱۸:۰۸:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
نه عزیز چان. نمایندگان واحدهای مسکونی نزدیک مجلس را نمی پسندند و ترجیح می دهند نیاوران و آجودانیه و تجریش و....ساکن باشند پس حق دارند حقوقشان به اجاره مسکن نرسد!!!!
ناشناس۹۵۷۳۰۸۱۷:۱۴:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
مجلس باید به تعداد نمایندگان یک مجتمع مسکوتی تزدیک خود مجلس داشتع باشد که وقت و هزینه نمایندگان تلف نشود و نمایندگان هم در خانه های معمولی زندگی کنند
شهروند۹۵۷۳۲۱۱۷:۱۹:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۷
نمایندگان محترم بهتر است کمی پایین تر بیایند و به جای مناطق بالای شهر در جنوب تهران منزل اختیار کرده و از حال مردم بیشتر با خبر شوند این هزینه های گزاف هم بر دوش بیت المال این مردم نمی ماند !!!!
ناشناس۹۵۷۳۳۶۱۷:۲۶:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۷
بستگی داره نمایندگان محترم کجای تهران قصد اجاره خانه داشته باشن !
ناشناس۹۵۷۳۵۶۱۷:۳۶:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
خوبه بلکه یه کاری برای مردم انجام بدهند
ناشناس۹۵۷۳۶۱۱۷:۳۹:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
یک خوابگاه در مجلس درست کنند و هزینه مسکنی که میگیرند را قطع کنید اینها میلیارد ها خرج انتخابات میکنند و پول اجاره ندارند
ناشناس۹۵۷۴۳۹۱۸:۲۳:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
خدا روشکر بالاخره نمایندگان هم درد مردم را درک کردند
ناشناس۹۵۷۴۵۱۱۸:۳۷:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
کاملا دروغه و در استانه انتخابات میخان مظلوم نمایی کنن توانش را دارند خوب هم دارند بله مسکن گرون شده ولی نه برای نماینده ها
ناشناس۹۵۷۴۶۴۱۸:۴۲:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
کاش خداوند برای دروغ ادمها همون کار پینوکیو رو میکرد
ناشناس۹۵۷۵۶۷۱۹:۵۵:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۷
شوخی نکنید! چطور برای نماینده شدن در شهرها میلیاردی هزینه تبلیغات و ... می کنند؟ آیا همه این هزینه ها برای شیفتگی خدمت به مردم است؟
ناشناس۹۵۷۵۸۳۲۰:۱۲:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
ابو ترابی چقدر هزینه مسکن و چقدر حقوق میگیری

پربحث‌های امروز

 1. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 2. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 3. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 4. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 5. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 6. سرانجام نجفی در صورت غیر عمدی بودن قتل چه خواهد شد؟

 7. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 8. نامه نمایندگان مجلس به روحانی: رئیس بنیاد شهید را برکنار کنید

 9. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 10. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 11. درخواست نمایندگان سه استان شمالی از روحانی برای ممنوعیت واردات برنج

 12. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 13. برادر میترا استاد: تصمیم نهایی با من است/ برای رضایت صحبت شده ولی موافقت نکرده‌ایم

 14. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 15. بازیگران قدرتمند دلالی بازار مسکن چه کسانی هستند!

 16. مزدک به سلامت  

 17. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 18. توکلی: روحانی برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد/ اشتباهاتی که دولت در داخل مرتکب می‌شود وضع را خراب می‌کند

 19. مطالبه شفافیت ۱۵ ساله شد؛ هنوز پیشرفت جدی نداریم

 20. مطهری: تحریم انتخاباتی اصلاح‌طلبان روش درستی نیست

 21. به دنبال سرنخ‌هایی از مزدک میرزایی

 22. دستمزد۹۸ تنها ۴۰درصد هزینه زندگی کارگران را تامین می‌کند

 23. آزمون سراسری ۹۹ را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار کنید

 24. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 25. استقبال خاص جوانان فلسطینی از خبرنگار سعودی  

پربحث‌های دیروز

 1. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 2. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 3. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 4. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 5. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 6. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 7. صحبت‌های عجیب نماینده تربت جام در مجلس   

 8. یوکیا آمانو درگذشت

 9. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 10. فردوسی‌پور و صداوسیما در چالش شفافیت؛ چند سوال درباره درآمدهای برنامه ۹۰

 11. تائید رفتن مزدک میرزایی به شبکه ماهواره‌ای توسط دوستانش

 12. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 13. کنایه‌ دوباره حسام‌الدین آشنا به سریال سازی جاسوسی

 14. روایت آیت‌الله مصباح از دو قطبی شدن جامعه/ بررسی مجدد پرونده حسین فریدون/ باهنر: خاتمی از سران فتنه نیست

 15. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 16. رئیس قوه‌قضائیه: اعلام فساد امیدآفرین نیست؛ اقدام علیه فساد امیدآفرین است

 17. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 18. كبيری كه صغير شد

 19. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 20. مانور‌قایق‌های تندرو سپاه در اطراف نفتکش انگلیسی  

 21. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 22. جنگ نفتکش‌ها و نقشه تیم B برای نخست وزیر جدید انگلیس

 23. یک زن آمریکایی جانشین موقت آمانو شد

 24. ظریف: آمانو حامی سرسخت برجام بود

 25. فعالیت یکی از قوی‌ترین مافیاها در حوزه دارو/ سرکوب صنعت دارو توسط مافیا

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 4. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 5. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 8. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 9. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 10. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 11. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 12. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 13. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 14. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 15. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 16. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 17. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 18. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 19. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 20. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 21. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 22. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 23. توانا بود هرکه با ما بود!

 24. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 25. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

پربحث‌های امروز

 1. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 2. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 3. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 4. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 5. نامه نمایندگان مجلس به روحانی: رئیس بنیاد شهید را برکنار کنید

 6. درخواست نمایندگان سه استان شمالی از روحانی برای ممنوعیت واردات برنج

 7. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 8. توکلی: روحانی برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد/ اشتباهاتی که دولت در داخل مرتکب می‌شود وضع را خراب می‌کند

 9. مطهری: تحریم انتخاباتی اصلاح‌طلبان روش درستی نیست

 10. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 11. روحانی: قیمت گوشت هنوز متعادل نیست

 12. حکم قاتلان شیرمحمدعلی صادر شد

 13. اقلیتی قارون صفت با ماشین‌های میلیاردی در خیابان‌‌ها رژه می‌روند

 14. درخواست ۲۹ نماینده برای سلب عضویت «علیرضا رحیمی» از هیات رئیسه مجلس

 15. عباسی: دولت‌مردی که تبعیض قائل می‌شود تیشه به ریشه می‌زند

 16. چرا حقوق‌ها در سامانه حقوق و مزایا در دسترس نیست؟

 17. آیت الله رئیسی: نقش معاونت حقوقی ریاست جمهوری در قانونمداری بسیار زیاد است

 18. رئیس اسبق سازمان غذا و دارو؛ تابعیت دو گانه من و خانواده ام کذب است

 19. واکنش رئیس دفتر رهبری به باستی‌هیلز/ بازگشت بخت‌آزمایی به تلویزیون/ شرمندگی جهانگیری دردی از مردم دوا نمی‌کند

 20. کوبیدن بر طبل ترامپیسم چرا؟

 21. تقدیر حجت الاسلام طائب از ضربه وزارت اطلاعات به CIA

 22. تاجرنیا: شورای سیاست‌گذاری دکّان برخی اصلاح‌طلبان شده است

 23. ظریف به جانسون تبریک گفت  

 24. دولت ، همراه با آمریکا صداوسیما را تحریم نکند/تخصیص ندادن اعتبار صداوسیما خلاف قانون است

 25. شکایت شورایعالی امنیت ملی از فلاحت‌پیشه

پربحث‌های دیروز

 1. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 2. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 3. کنایه‌ دوباره حسام‌الدین آشنا به سریال سازی جاسوسی

 4. روایت آیت‌الله مصباح از دو قطبی شدن جامعه/ بررسی مجدد پرونده حسین فریدون/ باهنر: خاتمی از سران فتنه نیست

 5. كبيری كه صغير شد

 6. دولت مدیون صداوسیماست/ضرورت اصلاح دستور رئیس جمهور درباره بودجه

 7. جزئیات شناسایی و انهدام شبکه جاسوسی CIA در ایران

 8. ربیعی: ادعای ترامپ درباره پهپاد ایرانی مثل جملات فیلم قیصر است/ ایران زیر بار زور نمی‌رود

 9. کوچکی نژاد: نباید موضوعی علیه سپاه در مجلس مطرح می‌شد

 10. نظر رحیم‌پور ازغدی درباره توقیف نفتکش انگلیس

 11. رئیس سازمان بسیج: جلیقه زردهای فرانسه از انقلاب‌اسلامی الگو گرفته‌اند

 12. جاسوس‌های بازداشت شده CIA ایرانی هستند

 13. رهبر انقلاب رؤسای بنیاد مستضعفان و کمیته امداد را منصوب کردند

 14. واکنش آیت‌الله یزدی به توقیف نفتکش انگلیسی

 15. روحانی با نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو کرد

 16. کنایه حاجی دلیگانی به منتقدان «گاندو»

 17. امیر حاتمی: تلاش ما حفظ و اعتلای امنیت کشور است

 18. جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

 19. تشریح جزئیات بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک

 20. وزیر دفاع: انهدام پهپاد آمریکا نشان دهنده اقتدار ایران در بعد دفاعی است

 21. عراقچی: کار حرفه‌ای آمانو به بسته شدن کامل "PMD " انجامید

 22. تخلیه مجازی؛ توطئه جدید منافقین + عکس

 23. برگزاری اولین جلسه شورای سیاستگذاری باشگاه تحریمی‌ها

 24. آیت‌الله مصباح: ده میلیون انقلابی در کشور داریم

 25. رهبر انقلاب: موضوع فلسطین قطعاً به نفع دنیای اسلام تمام خواهد شد/ از مواضع خود در قبال فلسطین کوتاه نمی‌آییم

پربحث‌های هفته

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 7. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 8. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 9. توانا بود هرکه با ما بود!

 10. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 11. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 12. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 13. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 14. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 15. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 16. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 17. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 18. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 19. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 20. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 21. تلافی‌که تعارف ندارد!

 22. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 23. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 24. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 25. کنایه‌ دوباره حسام‌الدین آشنا به سریال سازی جاسوسی

آخرین عناوین