نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

گروه سیاسی الف،   3980327184 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مسعود پزشکیان می‌گوید: برخی نمایندگان برای زندگی و اجاره مسکن در تهران با مشکل مواجه هستند و گویا گرانی سرسام آور و افسار گسیخته اجاره بهای خانه دامان نمایندگان مجلس را نیز گرفته است!

نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

روزنامه قدس نوشت: این روزها بحث اجاره مسکن به شدت گریبان مستاجران را گرفته و آنها را مستاصل کرده است. موضوع آنقدر بالاگرفته که نایب رییس مجلس هم گفته است اجاره مسکن برای برخی نمایندگان مجلس نیز سخت شده است. البته آنچه در این اظهار نظرات برای نمایندگان مغفول می‌ماند، این است که نمایندگان کمک هزینه اجاره مسکن را بدون طی کردن روند طولانی و فرسایشی یافتن بانک وام دهنده و چندین ضامن دریافت می کنند، بی آنکه مدت زمان طولانی در صف انتظار وام باشند. امتیازی که به نوعی مردم عادی از آن بی بهره هستند و این یکی از مزایای نمایندگی مردم است.

مسعود پزشکیان مدعی شده که افزایش قیمت خانه و اجاره بهای مسکن به گونه‌ای بالا بوده که بسیاری از نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند. گرچه پزشکیان تنها به گفتن این جمله بسنده کرده و از عدد و رقم وام سخنی نگفته است. اما آنچه که از جزئیات میزان وام در رسانه ها و از زبان برخی نمایندگان نقل شده رقمی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است. گرچه رقم وام از سوی برخی رسانه ها حدود ۱۵۰ میلیون تومان مطرح شده و میزان درستی یا نادرستی آن مشخص نیست، اما به نظر می رسد مبلغ وام رقمی بیشتر از این باشد که برخی آنرا مطرح کرده‌اند.

پیش ازاین غلامرضا تاجگردون عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که رقم پرداخت هزینه رهن مسکن به نمایندگان ۲۵۰ میلیون تومان است و به رقم این وام می‌توان با صلاحدید رئیس مجلس نیز مبلغی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان اضافه کرد. گرچه بد نیست بدانیم که این وام بدون سود است و نمایندگان می توانند وام را در مدت ۲۰ سال با کسر از حقوق شان پرداخت کنند.

وام ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومانی در ابتدای شروع دوره نمایندگی به نمایندگان پرداخت می شود که همین مبلغ در حدود چهار سال رقم بالایی محسوب می شد و اگر نخواهیم اغراق کرده باشیم که رقم وام می توانست کمک قابل توجهی برای خرید خانه در نقاط مناسب تهران باشد اما باید گفت که مقایسه مبلغ دریافتی وام با هزینه اجاره بهای مسکن در چهار سال گذشته قابل قیاس نیست و مبلغ اختصاص یافته برای کمک هزینه مسکن بسیار بالاتر از میزان اجاره بها در آن دوران می باشد.

بنابراین بد نیست نمایندگانی که این امتیازات را به واسطه نمایندگی و دفاع از حقوق مردم دریافت می کنند در راستای شفاف سازی دریافتی و مزایای خود ریز هزینه ها و مبالغ دریافتی از مجلس را در سامانه‌ای مختص به نمایندگان مجلس منتشر کنند.

بررسی هزینه های اجاره بها در مناطق مختلف تهران نشان می دهد که با رقم وام پرداختی به نمایندگان اگر فردی بخواهد در مناطق مناسب تهران هم خانه ای رهن کند این امکان وجود دارد. برای مثال طبق گزارش میدانی که اقتصاد آنلاین در ۲۱ خرداد ماه امسال منتشر کرده رقم ودیعه مسکن در منطقه ای همچون سعادت آباد مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که البته باید ماهیانه مبلغی هم بابت اجاره پرداخت شود که با توجه به حقوق نمایندگی عدد بالایی نیست. یا اجاره آپارتمان ۱۲۰ متری در منطقه شهرک ژاندارمری حدود ۲۵۰ میلیون تومان است.  

 با این تفاسیر، باید گفت که اختصاص رقم ۲۵۰ میلیون تومانی برای هزینه اجاره مسکن نمایندگان مبلغ نسبتاً بالایی است و چرا نمایندگان با این رقم نمی توانند اجاره بهای محل سکونت خود را بپردازند جای سوال و تعجب است. این موضوع باید برای مسئولان این نگرانی و دغدغه را بوجود بیاورد که در حالی نمایندگان مجلس نسبت به عموم جامعه دریافتی و مزایای بالایی دارند اما از تامین هزینه ها و نیازهای خود ابراز ناتوانی می کنند، بنابراین در این بین مردم عادی جامعه که درآمد میانگین آنان رقمی بین 3 تا 4 میلیون تومان است چگونه باید از پس هزینه های خود بربیایند.

چنانچه نابسامانی و افزایش غیر منطقی و سرسام آور قیمت مسکن در یک سال اخیر باعث شد بسیاری از خانواده ها از تهران به شهرهای دیگر یا حاشیه تهران مهاجرت کنند و دولت نشان داد که عملاً از مدیریت بازار مسکن ناتوان است.

محرومیت مردم از امتیازات خاص نمایندگی

ما صحت این اظهار نظر پزشکیان را از نمایندگان مجلس جویا شدیم و همچنین درباره میزان وام دریافتی آنان از مجلس نیز سوال کردیم اما آنان در این باره اظهار بی اطلاعی کرده و گفتند که چنین وامی را دریافت نکرده اند. به نظر آنها ترجیح می دهند درباره این موضوع سکوت کنند یا حرفی نزند. در تماسی که خبرنگار «قدس آنلاین» با احمد سالک نماینده مردم اصفهان داشت، وی در واکنش به این سوال اظهار کرد که بنده در حال حاضر آمادگی پاسخگویی به این سوال را ندارم. سالک مدعی شد بنده نه چنین وامی را دریافت کرده‌ام و نه اطلاعی از آن دارم و بدون سند و مدرک حرف نمی زنم شاید در فرصتی دیگر پاسخ آن را بدهم.

اما حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم اصفهان در پاسخ به سوال ما عنوان کرد که من در تهران منزلی اجاره نکرده ام و هیچ دریافتی بابت این موضوع از مجلس نداشته ام.      

البته وی در ادامه با اشاره به افزایش سرسام آور اجاره بها در کشور گفت: نرخ اجاره بها چه در شهرستان ها و چه در تهران بسیار بالاست و تامین هزینه های آن برای مردم سخت شده است. یکی از حوزه های بی توجهی‌های دولت در پنج سال گذشته حوزه مسکن می باشد. نمایندگان مجلس بالاخره می توانند مشکل خود را هر جور شده برطرف کنند اما باید پرسید که مشکل مردم چگونه حل خواهد شد و آنها از امتیازاتی که نمایندگان دارند، برخودار نیستند.

شبها در دفتر کارم میخوابم!

اما پاسخ ابوالفضل ابوترابی جالب توجه بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین وامی را دریافت کرده و اینکه آیا نمایندگان در تامین هزینه اجاره مسکن ناتوان هستند، اظهار داشت: خانواده من در نجف آباد اصفهان ساکن هستند، به همین دلیل اطلاعی از میزان اجاره بهای مسکن در تهران ندارم و خودم نیز شب ها در دفتر کارم می خوابم. نمی دانم با این وام کدام نقطه  تهران می توان خانه اجاره کرد. البته تا جایی می‌دانم مبلغی که مجلس برای تامین مسکن نمایندگان پرداخت می کند رقمی حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان در ماه است.

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک دیگر نماینده ای بود که به سراغ او رفتیم. کریمی گفت از آنجایی که خودم وامی برای هزینه مسکن از مجلس دریافت نکرده ام و همچنین خانه اجاره ای که از سوی مجلس تعیین شده باشد در اختیارم نیست، از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم.

وی در ادامه افزود: وام پرداختی مجلس برای تامین مسکن به دو صورت است. عده ای از نمایندگان ابتدا وام را می گرفتند و خودشان می رفتند پس از جستجو مسکن مدنظرشان را رهن می کردند و این هزینه ای که به آنها داده می شد بصورت وام بود و باید اقساطی آن را به مجلس بر می گردادنند، اما برخی دیگر از نمایندگان با هماهنگی مجلس منازلی را اجاره می کردند و مجلس هزینه اجاره را می پرداخت. بنده چون در این زمینه اقدامی نکرده ام از میزان افزایش قیمت مسکن خبری ندارم. گویا دوره های قبلی مجلس مبلغی بصورت بلاعوض به عنوان کمک هزینه مسکن و سایر موارد به نمایندگان داده می شده اما در دوره دهم این مبلغ بصورت بلاعوض به نمایندگان پرداخت نشد بلکه کمک هزینه ها بصورت وام در اختیار نمایندگان قرار گرفت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۷۲۸۲۱۶:۵۷:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۲۷
پس وای به حال مردم
ناشناس۹۵۷۴۲۱۱۸:۰۸:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
نه عزیز چان. نمایندگان واحدهای مسکونی نزدیک مجلس را نمی پسندند و ترجیح می دهند نیاوران و آجودانیه و تجریش و....ساکن باشند پس حق دارند حقوقشان به اجاره مسکن نرسد!!!!
ناشناس۹۵۷۳۰۸۱۷:۱۴:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
مجلس باید به تعداد نمایندگان یک مجتمع مسکوتی تزدیک خود مجلس داشتع باشد که وقت و هزینه نمایندگان تلف نشود و نمایندگان هم در خانه های معمولی زندگی کنند
شهروند۹۵۷۳۲۱۱۷:۱۹:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۷
نمایندگان محترم بهتر است کمی پایین تر بیایند و به جای مناطق بالای شهر در جنوب تهران منزل اختیار کرده و از حال مردم بیشتر با خبر شوند این هزینه های گزاف هم بر دوش بیت المال این مردم نمی ماند !!!!
ناشناس۹۵۷۳۳۶۱۷:۲۶:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۷
بستگی داره نمایندگان محترم کجای تهران قصد اجاره خانه داشته باشن !
ناشناس۹۵۷۳۵۶۱۷:۳۶:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
خوبه بلکه یه کاری برای مردم انجام بدهند
ناشناس۹۵۷۳۶۱۱۷:۳۹:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
یک خوابگاه در مجلس درست کنند و هزینه مسکنی که میگیرند را قطع کنید اینها میلیارد ها خرج انتخابات میکنند و پول اجاره ندارند
ناشناس۹۵۷۴۳۹۱۸:۲۳:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
خدا روشکر بالاخره نمایندگان هم درد مردم را درک کردند
ناشناس۹۵۷۴۵۱۱۸:۳۷:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
کاملا دروغه و در استانه انتخابات میخان مظلوم نمایی کنن توانش را دارند خوب هم دارند بله مسکن گرون شده ولی نه برای نماینده ها
ناشناس۹۵۷۴۶۴۱۸:۴۲:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
کاش خداوند برای دروغ ادمها همون کار پینوکیو رو میکرد
ناشناس۹۵۷۵۶۷۱۹:۵۵:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۷
شوخی نکنید! چطور برای نماینده شدن در شهرها میلیاردی هزینه تبلیغات و ... می کنند؟ آیا همه این هزینه ها برای شیفتگی خدمت به مردم است؟
ناشناس۹۵۷۵۸۳۲۰:۱۲:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
ابو ترابی چقدر هزینه مسکن و چقدر حقوق میگیری

پربحث‌های اخیر

 1. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 2. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 3. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 4. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 5. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 6. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 7. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 8. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 9. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 10. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 11. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 12. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 13. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 14. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 15. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 3. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 7. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 8. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 9. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 10. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 11. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 12. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 13. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 14. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 15. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 16. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 17. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 18. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 19. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 20. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 21. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

 22. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 23. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 24. سلیمی‌نمین: شاکله مجلس دهم بر بازی سیاسی شکل گرفت/ مجلس یازدهم نظریه‌پرداز نمی‌خواهد / دولت و مجلس کنونی با هم مماشات داشتند

 25. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 15. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 16. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 3. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 4. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 5. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 6. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 7. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم باشد/طرح تحول سلامت در واقع طرح تحول در حقوق پزشکان بود/به تعزیرات بگویید دولت را بخاطر گران‌فروشی جریمه کند

 9. باید «قهر با آمریکا» را پایان دهیم تا پیشرفت کنیم!

 10. تاکید آیت‌الله جنتی بر عدم تائید صلاحیت برخی نامزدها/ انتقاد واعظی از قالیباف/جناب پناهیان! مسئله علی مطهری نیست 

 11. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

 12. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 13. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 14. نماینده ماهشهر: اصلا‌ح‌طلبان عامل مشکلات مردمند، اما امروز از جایگاه مدعی سخن می‌گویند

 15. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

 16. نظر مطهری درباره بلاتکلیفی پالرمو و CFT

 17. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 18. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

 19. ترقی: مجلس دهم مردم را ناامید کرده است/ مجلس بعدی باید کارآمد باشد

 20. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 21. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 22. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 23. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 24. واکنش آذری‌جهرمی به ادعای نزار زکا علیه وی: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است/ دفع حمله بزرگ سایبری علیه زیرساخت‌ها

 25. فرصت طلبی با وکالت مردم...

آخرین عناوین