احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

گروه سیاسی الف،   3980322052 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

این روزها با ابلاغ قانون «از کجا آورده‌ای»، یکی دیگر از ظرفیت‌های ضدفساد قانون اساسی به فعلیت درآمد؛ آیین‌نامه‌ای که برای ایجاد نظام مؤثر اعلام دارایی مقامات به‌عنوان ابزار پیشگیری از فساد است و به‌قول رییس قوه‌قضاییه هدفش مچ‌گیری نیست بلکه در پی ایجاد شفافیت، سلامت اداری، حفاظت از پاکدستی و جلوگیری از تعارض نقش‌ها و خنثی کردن شایعات بی‌پایه و اساس است.

احیای اصل ۱۴۲ قانون اساسی

یک ماه قبل بود که رییس قوه‌قضاییه از اجرایی شدن یک قانون خبر داد؛ قانونی که مبنای آن یکی از اصول قانون اساسی یعنی اصل 142 است؛ اصلی که دارایی مسوولان را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. براساس این اصل، رهبر، رییس‌جمهوری، معاونان رییس‌جمهوری، وزیران، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، مقامات منصوب از سوی رهبری، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونان رییس مجلس و مدیران کل مجلس، معاونان رییس قوه‌قضاییه و رؤسای سازمان‌ها و دستگاه‌های وابسته به این قوه و معاونان و مدیران کل آنان، مشاوران سران سه قوه، رؤسای دفاتر سران سه قوه و... موظف‌اند دارایی خود، همسر و فرزندان تحت تکفل خود را قبل و بعد از خدمت اعلام کنند که این دارایی‌ها به‌وسیله قوه‌قضاییه بررسی می‌شود تا برخلاف حق افزایش نیافته باشد.

رییس قوه‌قضاییه درباره این قانون گفته است: «رسیدگی به دارایی مقامات، مسوولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» مصوب سال 94 است که پس از تصویب مجلس از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بررسی و به دستگاه قضایی ابلاغ شد.» رئیسی هدف از اجرای این قانون را شفافیت و اقدامات پیشگیرانه دانسته و تاکید کرده است: «در واقع، این قانون برای صیانت هر چه بیشتر از حیثیت مسوولان و مقامات جمهوری اسلامی است؛ به نحوی که با تدوین سازوکارهای مناسب، عملاً نظارت بر دارایی کارگزاران نظام به‌گونه‌ای صورت گیرد که مسوولان مدام از سوی هر شخص یا رسانه‌ای در معرض اتهام نباشند و شبهه‌ای درخصوص دارایی‌هایشان وجود نداشته باشد.»

پایان ۱۲ سال سرگردانی

این طرح که از سال 86 تدوین شده بود، 8 سال به دلایل مختلف بین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام دست به دست می‌شد تا اینکه در سال 93 مجدداً در دستور کار مجمع قرار گرفت؛ اما برخی از اعضای مجمع معتقد بودند فهرست دارایی‌های افراد مشمول، اسناد و اطلاعات مربوط به آن ، به‌جز در مواردی که در این قانون و آیین‌نامه ذیل آن تعریف شده، قابل انتشار نیست. 

این قانون با همه فراز و فرودهایش پس از تکمیل و گسترش دایره شمول بالاخره در سال 94 به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و قوه‌قضاییه مسوول اجرا و ضامن اجرایی آن شد؛ اما مسوولان وقت قوه‌قضاییه برخی ابهامات موجود در این قانون را مانع اجرای آن می‌دانستند.

اقدام جهادی قاضی‌القضات

اما همزمان با دوره جدید در قوه‌قضاییه نگاه متفاوتی به این قانون شد و قاضی‌القضات جدید بر اجرای این قانون تاکید کرد و سرانجام آیین‌نامه اجرای این قانون در 21 ماده و هشت تبصره امضا و برای اجرا ابلاغ شد.

براساس این آیین‌نامه، همه مسوولان و مشمولان باید قبل و بعد از مسوولیت میزان دارایی خود، همسر و فرزندان خود را در سامانه سناک که قوه‌قضاییه تعیین کرده، ارسال کنند و هر مسوولی در صورت استنکاف از این مهم تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرد. علاوه بر آن در صورت مشخص شدن تخلف هر یک از مسوولان، موضوع در دادگاه مورد پیگیری قرار می‌گیرد. 
 
ضمانت اجرای قانون ضدفساد

بنابراین ضمانت اجرای مناسبی در آیین‌نامه رسیدگی به اموال مسوولان و اجرای این قانون دیده شده و اگر کسی اموالش را اعلام نکند یا ناقص اعلام کند تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرد.

حال امروز این قانون و «ظرفیت ضدفساد» که سال‌ها راکد مانده بود، تحقق یافته است؛ گامی مهم که منجر به افزایش اعتماد عمومی می‌شود. با اجرای این آیین‌نامه، علاوه بر افزایش اعتماد عمومی جامعه، مسوولان در برابر شایعات و حاشیه‌هایی که ممکن است از سوی برخی اشخاص یا جریان‌ها درباره آنان مطرح شود، مصون خواهند ماند.

از این پس مسوولان باید در آغاز و پایان مسوولیت، فهرست اموال و دارایی‌های خود را ارائه دهند. اگر احساس شود تغییر نامعقولی در دارایی‌های یک مسوول به وجود آمده،  بررسی و اقدامات قضایی صورت خواهد گرفت، بنابراین کسی که می‌خواهد وارد حوزه مسوولیت‌های حاکمیتی شود، نمی‌تواند فعالیت‌های اقتصادی و تجاری هم داشته باشد، در غیر این صورت، حاصل این‌گونه رفتارها چیزی جز «تعارض منافع» که نام دیگر آن ویژه‌خواری و فساد است، نخواهد بود.

اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه روز گذشته در نشست خبری خود درباره چگونگی اجرای این قانون گفت: «مقامات ماده یک و سه یا به عبارت دیگر، مقامات مسوول در اصل ۱۴۲ قانون اساسی و مقاماتی که به موجب قانون به آن لیست اضافه شد باید اموال و دارایی‌های خود را اعلام کنند که قوه‌قضاییه بررسی کند و نتیجه را به مردم گزارش دهد؛ گروه دوم خیل عظیمی از مسوولان مانند استانداران، فرمانداران، نمایندگان مجلس و تمام مقامات قضایی و هرکس عهده‌دار منصب قضا شد باید اموال و دارایی خودش را در آغاز دوره، تبدیل وضعیت‌ها و تغییر سمت‌ها، اظهار کند.»

اسماعیلی اضافه کرد: سامانه‌ای برای ثبت و ضبط اموال خود فرد و خانواده او دیده شده و بسیاری از مقامات نظامی، اجرایی، اعضای شورای شهر، کلان‌شهرها و شهرداران در آن ثبت اطلاعات می‌کنند.

وی ادامه داد: «کسی که می‌خواهد عهده‌دار یکی از این سمت‌ها شود، قبل از انتصاب باید یک تعهدنامه بدهد که هم در آغاز دوره و هم در پایان دوره، اموال و دارایی خود را اعلام کند؛ اگر این تعهد را نسپرد، مقام بالاتر نمی‌تواند او را منصوب کند یا نمی‌تواند داوطلب شورای شهر، نمایندگی مجلس و ... شود. این افراد باید فرمی را پر کنند که متعهد می‌شوم اگر رأی آوردم به محض انتخاب به‌عنوان نماینده مردم صورت جامع اموال و دارایی خود را در سامانه‌ای که قوه‌قضاییه طرح کرده، اعلام کنم. این دستاورد بسیار مناسبی برای نظام اجرایی و قضایی کشور است.»

منبع: صبح‌نو

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۸۴۹۹۰۹:۴۶:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
از کجا آورده ای رو از اون آدم مغرور حیف نون که 1000 متر ویلا در ولنجک داره شروع کنید .
رضا۹۴۸۶۳۲۱۰:۴۸:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
متاسفانه یکم دیر شده برای اجرای این دست قوانین به قوا شماها نخ نما شده ی آبکی! به لطف تکنولوژی دیگه همه میدونن کی از کجا آورده. خب دزدیدم که چی الان؟ اتفاقی افتاد؟؟؟ البته نه اتفاق که میفته احتمالا یه پست بالاتر میگرن.
ناشناس۹۴۹۲۵۰۱۴:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اموال خارج کشور راهی برای فرار از این قانون است.
ناشناس۹۴۸۷۰۹۱۱:۲۵:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
یکی از مهمترین موارد مجریان (مدیران اجرایی پروژه )و مدیران ارشد و میانی ،اعضای کمیسیون مناقصات و انتخاب مشاور و انتخاب پیمانکار ،اعضای کمیسیون امور پیمانها و قرارداد ها و حقوقی تملک زمین ،جهت پروژه های هزاران میلیاردی نفت و گاز و خطوط لوله انتقال گاز است که با امکان تبانی در مناقصات و ارتشا و کمیسیون و پورسانت درصدی اموال نامشروع را گرد می آورند لذا ضروریست اموالشان ارزیابی شود
ناشناس۹۴۹۵۲۷۱۶:۳۰:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
بخصوص شرکتهای دولتی مهندسی و توسعه پروژه های گاز و نفت
ناشناس۹۴۸۵۱۲۰۹:۵۴:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ولی محرمانه میماند
ناشناس۹۴۸۸۲۵۱۲:۱۱:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
آقای رییسی امیدهایی را زنده کرد که باید تلاش کند ادامه یابد
ناشناس۹۴۸۵۱۸۰۹:۵۶:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
نياز اصلي جامعه ما ايجاد شفافيت از طريق قانون اساسي است اين كار راه به جايي نمي برد و انحرافي است
احمد۹۴۸۶۹۱۱۱:۱۵:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
این مورد در قانون اساسی وجود دارد ولی تازه الان در حال اجرایی شدن است
ناشناس۹۴۹۲۵۲۱۴:۴۳:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
یه بار قانون اساسی رو بخونی بد نیست.از شما جالبتر اونایی هستن که کامنت شما رو لایک کردن
ناشناس۹۴۸۵۳۳۱۰:۰۳:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
طرح های پوپولیستی ناکارآمد
ناشناس۹۴۸۸۷۸۱۲:۳۱:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
رئیس جدید قوه قضاییه گام اول را محکم برداشت این طرح بسیار کارآمد و مفید است .
ناشناس۹۴۸۵۴۸۱۰:۱۰:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
فساد اقتصادی در بین مسئولان و اطرافیان نزدیکشان ریشه دوانده
رسول۹۴۸۵۵۶۱۰:۱۵:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اقای ریسی بدان همونهایی که الان دارند نظام رو متهم به اختلاس و دزدی میکنند وسر هر قضیه ای این مسائل رو پتکی میکنن سر انقلاب ودائم دم از شفافیت میزنن از این اقداماتتون بشدت ناراحتن حتی کانالاشون هم همین حکم های صادره جدید راهم خوب پوشش نمیدن راهتون رو ادامه بدید که حفظ این نظام فقط از راه بازگشت اعتماد عمومی به مردم امکان پذیره
محمد مهدی۹۴۸۵۵۸۱۰:۱۶:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
چرا اینقدر دیر ؟ آیا اجرا هم می شود ؟
ناشناس۹۴۸۵۶۸۱۰:۲۰:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
حالا كه جرات داره بررسي كنه؟ مثلا
عدالت۹۴۸۶۰۶۱۰:۳۷:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۲
خواهشا به مراکز هیئت امنایی دولتی هم سری بزنید و فیشهای حقوقی و پرداختیهایی که در هیچ جا ثبت نمیشود را در معرض دید عموم قرار دهید تا متوجه شوید میلیاردها تومان از بیت المال چگونه حیف و میل میشود.
ناشناس۹۴۸۶۰۷۱۰:۳۸:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اگر این طرح واقعا و شفافانه و بدون تعارف، انجام شود مطمئن باشید اتوماتیک نصف فسادهای کشور کم میشود و جلوی خیلی از اختلاسها و حرامخوریها گرفته میشود.
ناشناس۹۴۸۶۱۲۱۰:۴۱:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
زنده بادسید محرومان مالک اشتر علی سید ابراهیم رییسی عزیز.
ناشناس۹۴۹۲۳۶۱۴:۳۵:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ابراهیم بت شکن / بت فساد بشکن
منجم نباشی۹۴۸۶۵۱۱۰:۵۶:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
از حرف تا عمل میلیاردها سال نوری فاصله است .
ناشناس۹۴۸۶۶۶۱۱:۰۱:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
مهمتر از خود موضوع اینه که : چقدر می خواهید بابت این امر ناشدنی بودجه تخصیص بدهید ؟
ناشناس۹۴۸۷۰۱۱۱:۲۲:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اینهم دروغی بیش نیست درست مثل قانون مبارزه با مفاسد اداری که داریم و اجرا نمی شود یا قانون فرار مالیاتی و پولشویی که داریم و اجرا نمی شود .
ناشناس۹۴۸۸۵۰۱۲:۱۷:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
یا عدم بکارگیری بازنشستگان
ناشناس۹۴۸۷۱۰۱۱:۲۵:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
از این قانونها زیاد ابلاغ کردن ولی چه سود؟!!
ناشناس۹۴۸۷۱۶۱۱:۲۷:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
باید طرح انقلابی بدهید نه انکه طرحی که از الان مشخص است اخرش چه خواهد شد طرحی از خودی ها برای خودی ها
ناشناس۹۴۸۸۸۲۱۲:۳۳:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۲
این طرح می تواند جلوی مفاسد جریان 4 درصدی ها را بگیرد و به نفع 96 درصد جامعه است .
ناشناس۹۴۸۷۴۹۱۱:۴۲:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
جامعه‌ای که بتواند در سطح دنیا تحریم‌های(البته ظالمانه) را دور بزند، این را هم دور می‌زند.
هوشیار۹۴۸۷۸۶۱۱:۵۹:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
قانون به تنهایی فایده نداره باید در عمل این کار انجام بشه که اگه بشه چی میشه
ناشناس۹۴۸۷۹۴۱۲:۰۲:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
وقتی دختر صفدر خان می گوید ما سهم خود را از انقلاب گرفتیم.وقتی ولایتی هزار شغله است .وقتی وزیر بیلیاردر صنایع می گوید هر کسی پراید نخره منافق است و خودش هزاران متر خلافی در ساخت و ساز داد و دخترش وادرد کننده غیر قانونی است.وقتی برادران ریس جمهور و معاونش جهانگیری فاسدند.وقتی دامادهای وزرا فاسدند.بچه هاشون فاسدند و همه در اروپا و آمریکا هستدوقتی رد پای دزد دهکده شبیه چکمه های کدخداست کدام شناسایی اموال...کدام...
فرشید۹۴۸۹۱۳۱۲:۴۲:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ملت را چه فرض کرده اید وقتی در این قانون نوشته شده اموال مسوولین به اطلاع عموم نرسیده و شفاف نخواهد شد و فقط پیش قوه قضاییه نگهداری و محافظت میشود
ناشناس۹۴۸۹۱۸۱۲:۴۳:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اگر این قانون اجرا شود خیلی از مدیران کشور باید جریمه شوند و اموالشان را پس بدهند.
حسین۹۴۹۰۷۸۱۳:۴۶:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
خیلی عالیییییییی!! انشالله به خوبی پیش بره
ناشناس۹۴۹۲۰۴۱۴:۲۳:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
در گذشته سیر می کنید هنوز قانون کجا خرج یا نگهداریش کردی را باید مطرح واجرا کنید
lf۹۵۰۵۵۲۱۱:۱۵:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۳
مسولین انقدر زرنگ هستند که اموال را به اسم محبوبین زده باشند ....کاری نکنید که دوباره فرار سرمایه به خارج از کشور اتفاق افتد

پربحث‌های دیروز

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 3. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 4. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

 5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 6. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

 7. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

 8. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 9. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

 10. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

 11. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

 12. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 13. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

 14. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 15. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

 16. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

 17. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

 18. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

 19. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

 20. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

 21. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

 22. طعم کرونا به کام کودکان

 23. «رستم امامعلی» نماینده مجلس ملی تاجیکستان شد

 24. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

 10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 16. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 17. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 18. زیر پوست پایتخت...

 19. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

 20. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 21. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 23. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 24. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 25. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

پربحث‌های هفته

 1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 2. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 3. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

 4. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 5. کرونا و برخوردهای جناحی

 6. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 7. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 8. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

 9. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 10. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 11. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

 12. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

 13. آمریکا ، کرونا؛ از اتهام تا خوش بینی

 14. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 15. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 16. پیشرفت ۵۰درصدی برپایی مجتمع بیمارستانی ارتش تنها در۲۴ ساعت

 17. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 18. رضایی: مذاکره با آمریکا به بهانه ماسک و دستکش سم مهلک است /می‌خواهند جنازه تحریم‌ها را به ما بفروشند

 19. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

 20. عضو شورای سردبیری خبرگزاری فارس به علت ابتلا به کرونا درگذشت

 21. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

 22. درس های آموختنی از سال سخت ۹۸

 23. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

 24. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

 25. سرلشکر سلامی: مانند همیشه پیشمرگ مردم‌ ایران هستیم/ آماده کمک به ملت آمریکاییم  

آخرین عناوین