تولید پوشاک ایرانی در بدترین وضعیت ‌۳ دهه اخیر

گروه اقتصادی الف،   3980301022
تولید پوشاک ایرانی در بدترین وضعیت ‌۳ دهه اخیر

تولید پوشاک ایرانی این روزها به بدترین وضع خود در ۳ دهه اخیر رسیده و رشد روزافزون واردات بی‌رویه، قاچاق، موانع تولید و نبود زیرساخت‌های نوین صنعت پوشاک را به ورطه نابودی کشانده است.

تسنیم نوشت: سالیان سال است که پوشاک ایرانی با همجه واردات رسمی از گمرک و قاچاق پوشاک اسم و رسم دیرینه را از دست داده و برخی تولیدکنندگان ایرانی هم از بازارهای جهانی دست کشیده‌اند و به مرور زمان ایران به خریدار تولیدات وارداتی تبدیل شده، وقتی این روزها صحبت از لباس و مد در صنعت تولید پوشاک می‌شود بیشتر نام کشورهای آسیایی و غربی می‌درخشد، اما با در نظر گرفتن تاریخ، قدمت پارسی و وجود اقوام مختلف در ایران، نمی‌توان زیبایی در رنگ، طرح، مدل و جنس لباس‌های ایرانی را نادیده گرفت.

طبق بررسی‌های انجام‌ شده در بازار پوشاک ایران، از 8.1 میلیارد دلار پوشاک مصرفی ایرانی‌ها، 2.6 میلیارد دلار آن قاچاق است. سهم واردات رسمی پوشاک حدود 61 میلیون دلار و حدود 3 میلیارد دلار از مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شود، این آمار نشان می‌دهد حجم عمده عرضه پوشاک قاچاق در بازار داخلی است و دولت باید فکر اساسی برای قاچاق پوشاک کند.

این روزها ورود گسترده پوشاک آن‌ هم به‌صورت قاچاق مشکلات متعددی را برای تولیدکننده داخلی به وجود آورده به‌نحوی که هر کدام که توان رقابت در بازار را نداشته باشند مجبورند یا در جرگه واردکنندگان قرار گرفته و یا درِ واحدهای تولیدی خود را بسته و شغل دیگری را انتخاب کنند. البته وزارت صنعت برای مدیریت واردات پوشاک و مبارزه با قاچاق برنامه‌هایی را تدوین کرده اما متأسفانه این برنامه‌ها در مرحله اجرا موفق نبوده و حتی شکست هم خورده است.

طبق مصوبه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی و محدودیت‌های منابع ارزی و با هدف تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای ضروری، اساسی و مواد اولیه، ثبت ‌سفارش کالاهای گروه چهارم شامل یک هزار و 339 ردیف تعرفه ممنوع شد. از آنجایی که این مصوبه به قوت خود باقی است و نظر به توانمندی‌های تولید داخلی در تامین انواع پوشاک مورد نیاز کشور و لزوم حمایت از تولیدات داخلی به‌ویژه در وضعیت کنونی، ثبت سفارش انواع پوشاک همچنان ممنوع است.

البته برخی تصور می‌کنند چون واردات پوشاک ممنوع است پس حجم قاچاق پوشاک هم کاهش پیدا می‌کند در حالی که همچنان قاچاق پوشاک صورت می‌گیرد و خبری از برخورد نیست. در حال حاضر بازار پوشاک همچنان با قاچاق کالا روبه رو است و اگر در تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی داخلی مساعدتی انجام نشود خطر افزایش قاچاق در سطح بازار و تعطیلی واحدهای تولیدی به وجود خواهد آمد. طبیعی است اگر این چرخه به همین منوال ادامه یابد نه تنها روز به روز شاهد تعطیلی کارخانه‌های تولید پوشاک داخلی خواهیم بود، بلکه بازار پوشاک غرق در اجناس بیگانه می‌شود و دیگر کالای ایرانی جایگاهی برای قد علم کردن ندارد.

خواب سنگین چرخه اقتصاد واحدهای تولید با واردات غیرقانونی پوشاک

رئیس اتحادیه پوشاک اصفهان با اشاره به اینکه عرضه پوشاک قاچاق و بی‌کیفیت خارجی یکی از عوامل اصلی رکود بازار محسوب می‌شود، گفت: اشباع بازار از اجناس خارجی سبب گوشه‌نشینی پوشاک داخلی شده است.

ابراهیم خطابخش پیرامون اینکه کالاهای خارجی از دو مسیر قاچاق و گمرک به بازار تزریق می‌شود که واردات غیرقانونی پوشاک چرخه اقتصاد واحدهای تولید را خوابانده است اظهار داشت: چنانچه از واردات منسوجات قاچاق به کشور جلوگیری شود و حمایت از واحدهای تولیدی افزایش یابد گردش چرخ‌های اقتصاد تندتر می‌شود و اگر خلاف این جریان باشد تبدیل به بازاری برای دیگر کشورها خواهیم شد.

وی با بیان اینکه ورود اجناس قاچاق روی تولید داخلی تأثیر بسیاری گذاشته است، افزود: جنس پوشاک ایران مرغوب‌تر است، اما پوشاک خارجی مانند پوشاک چینی دارای کیفیت و قیمت‌ پایین‌تری نسبت به پوشاک داخلی هستند و مردم نیز اغلب با فرهنگ خرید پوشاک خارجی، اقدام به خرید این پوشاک می‌کنند.

رئیس اتحادیه پوشاک اصفهان ادامه داد: در بحث تولیدات داخلی طی سال‌های اخیر شرایط بهتری را تجربه کرده‌ایم، اما تا زمانی که با ورود جنس قاچاق مبارزه نشود کاری از پیش نخواهیم برد.

وی پیرامون شناسنامه‌دار شدن پوشاک داخلی، بیان کرد: چنانچه پوشاک داخلی برندسازی و شناسنامه‌ای‌ شوند، مشکلات تولیدکنندگان هم کاهش می‌یابد.

رکود بازار ناشی از کاهش قدرت خرید مردم

خطابخش کاهش قدرت خرید مردم را یکی دیگر از عوامل رکود بازار پوشاک بیان کرد و گفت: هر ساله قدرت خرید مردم نسبت به سال‌های گذشته با کاهش روبه‌رو می‌شود به طوری که طی سال گذشته با رکود 40 درصدی بازار پوشاک اصفهان روبه‌رو بودیم.

وی با اشاره به اینکه بازار پوشاک امسال هم مانند سال گذشته با رکود مواجه است، اما هنوز نمی‌توان درصد این رکود را مشخص کرد، اظهار داشت: با این وجود میزان خرید پوشاک از سوی مردم در مقایسه با سال‌های گذشته به شدت کاهش یافته و ما پیش‌بینی خریدهای بیشتری را در برای نوروز داشتیم.

لزوم تدابیر دولت برای حمایت از تولیدکنندگان پوشاک داخلی

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک اصفهان با اشاره به اینکه دولت باید تدابیری اساسی برای حمایت از تولیدکنندگان پوشاک داخلی داشته باشد، افزود: تولید پوشاک با هزینه‌های بالایی روبه‌رو است، ازاین‌رو باید تلاش کنیم تا تولید را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهیم تا بتوانیم با پوشاک و تولیدات خارجی رقابت کنیم و با حمایت‌های مسئولان و دولت می‌توان مشکلات این حوزه را برطرف کرد.

وی پیرامون اینکه مشکلات صنعت پوشاک فقط مختص این روزها نیست، بیان کرد: در سال‌های 64 و 66 تولیدات تولیدکنندگان داخل از 99 درصد به 30 تا 40 درصد کاهش یافت و در حال حاضر شرایط اندکی مناسب شده، البته نمی‌خواهیم ناامیدی داشته باشیم اما در بخش پوشاک مواد اولیه ما تمام وارداتی است بماند که از سال‌ 94 و 96 تولید داخلی مطلوب شده و اصفهان حرف برای گفتن دارد.

خطابخش گفت: امروز اگر تولیدات داخلی پوشاک افزایش یابد اما هزینه‌های جانبی همچنان گران باشد به مروز زمان کیفیت پایین آمده و اجناس تولیدی هم با قیمت‌های بالاتر عرضه می‌شود.

وی اظهار داشت: امیدوار به تولید هستیم زیرا تولیدات داخلی جواب داده اما این مسئله در کشور ما با معضلات بسیاری روبه‌رو بوده و هست و یکی از مشکلات آن قیمت است زیرا در هیچ کشوری قیمت‌گذاری نداریم و عرضه پوشاک رقابتی است متأسفانه این امر مهم در ایران اجرا نمی‌شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک اصفهان با بیان اینکه چندین سالی است که سودی که واحدهای فروش پوشاک باید روی اجناس خود بگذارند 20 درصد است، افزود: چرا هزینه‌های جانبی، مالیات، دستمزدها باید افزایش یابد اما ما نمی‌توانیم بر سود فروش خود بگذاریم و چنانچه حتی یک درصد بر سودها گذاشته شود جوابگوی مسئولان و ادارات گوناگون خواهیم بود.

واردات 100 درصدی مواد اولیه

وی درباره اینکه 100 درصد مواداولیه ما وارداتی است، بیان کرد: مواد خام قبل از تولید ارزش آن بالاتر از پس از تولیدات است که در این زمینه دچار مشکلاتی هستیم، چنانچه باید واردات مواداولیه را کم‌ و بیش داشته باشیم و با تولیدات داخلی به خودکفایی دست یابیم تا دچار این چالش‌ها نشویم.

خطابخش ادامه داد: در کشورهای دیگر تولیدات آنها ارزشمند‌تر از مواد اولیه است اما در ایران تولیدکننده مواد اولیه می‌داند وقتی تولیدات خود را ارائه می‌کند باید در انبارها انباشته کند چرا که سازمان‌های گوناگون و قیمت‌های بالا را پیشرو دارد.

وی با اشاره به اینکه کاهش هزینه‌های جانبی تأثیر مستقیمی بر افزایش تولیدات با کیفیت واحدهای تولیدی دارد، افزود: سرمایه‌گذاران با خیالی آسوده سرمایه‌های خود را در بازار تزریق خواهند کرد و با به‌کارگیری جوانان حرفه‌ای و حتی بیکار به تولید امیدوار خواهند شد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک اصفهان پیرامون اینکه اکنون در بخش تولید شرایط مناسب شده و امیدوار به تولیدات داخل هستیم، گفت: باید با راهکارهای مطلوب از تولیدکنندگان حمایت کنیم و با ایجاد بستری سازگار جوانان را وارد عرصه تولید پوشاک کنیم و از فکر آنها در این صنعت که هنری ماندگار است بهره‌مند شویم.

وی درباره اینکه این نامگذاری که توسط مقام معظم رهبری در سال جاری صورت گرفته به همین سادگی نیست و تخصصی است، اظهار داشت: معتقدیم چنین نامگذاری‌هایی باید همیشگی و ماندگار باشد نه اینکه با تأمین زیرساخت‌ها و جلب سرمایه‌گذاری برای رونق تولید ملی تمام اقدامات به فراموشی سپرده شود، زیرا تولید به همین راحتی‌ها نیست و تخصص خود را می‌طلبد.

خطابخش افزود: متأسفانه از افراد توانمند استفاده نمی‌شود، بسیاری از تولیدکنندگان قدرتمند ما از اصفهان رفته‌اند و یا با تغییر شغل خود را بازنشسته کرده‌اند.

تشکیل کمیته استانی مبارزه با قاچاق پوشاک در اصفهان

استاندار اصفهان با بیان اینکه به منظور افزایش اشتغال، رونق تولید و خودکفایی باید در راستای مبارزه با قاچاق پوشاک قدم برداشت، گفت: کمیته استانی مبارزه با قاچاق پوشاک در اصفهان تشکیل می‌شود.

عباس رضایی در جلسه کمیسیون هماهنگی، نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یکی از مسئولیت‌های مهم مدیران استان را مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست و اظهار داشت: این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که تولید انواع پوشاک با اشتغال بالا و با کمترین سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت و مسائل فرهنگی نیز در تولید پوشاک اهمیت بالایی دارد.

وی افزود: برای اینکه در راستای افزایش اشتغال، رونق تولید و خودکفایی قدم برداریم و از خروج ارز از کشور جلوگیری شود باید در مبارزه با قاچاق پوشاک به‌صورت جدی عمل کنیم.

استاندار اصفهان با اشاره به تشکیل کمیته‌ای استانی برای مبارزه به قاچاق پوشاک، بیان کرد: اداره کل اطلاعات، بازرسی، اصناف و تعزیرات حکومتی و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط در این کمیته حضور خواهند داشت.

وی اضافه کرد: در این کمیته براساس موازین قانونی و براساس هماهنگی مطلوب بین دستگاه قضایی، تعزیرات حکومتی و اداره کل بازرسی در ابتدا به متخلفان تذکر داده می‌شود و سپس طی یک فرجه زمانی با آنها برخورد لازم صورت می‌گیرد.

اشباع بازار کشور با محصولات قاچاق

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از اشباع بازار کشور با محصولات قاچاق، گفت: تولیدات داخلی با وجود کیفیت بالای محصولات خریداری ندارد و فروشندگانی که بیشتر اجناس مغازه آنها را کالاهای قاچاق پرکرده به‌دلیل کسب سودهای بیشتر کمتر به محصولات نساجی کشور گرایش دارند.

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی پیرامون اینکه نبود حمایت و واردات بی‌رویه پارچه‌ها و محصولات بی‌کیفیت وابسته به نساجی بسیاری از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی اصفهان را با ورشکستگی و تعطیلی روبه‌رو کرده است، اظهار داشت: صنعت نساجی کشور برای جلوگیری از رکود و تعطیلی نیازمند حمایت جدی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی قاچاق گسترده پارچه از مرزهای کشور را مهم‌ترین معضل صنعت نساجی برشمرد و افزود: واردات غیرقانونی از این مبادی چرخ تولید بسیاری از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی نساجی را خوابانده و منجر به تعدیل و بیکاری بیش از هزاران کارگر شده است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به‌رغم توصیه مقام معظم رهبری، هر ثانیه شاهد افزایش واردات بی‌رویه کالاهای تولیدی در ایران هستیم که تداوم این شرایط بدون شک به بیکاری حجم وسیعی از کارگران کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی نساجی کشور و استان اصفهان می‌انجامد.

بروکراسی اداری عامل اثرگذار رکود حاکم بر اقتصاد کشور

وی گفت: در دهه‌های طولانی با واردات بی‌رویه، قاچاق کالا، نبود حمایت جدی دولتمردان و موانع رونق کسب و کار از جمله بروکراسی اداری صنایع نساجی کشور با ظرفیت کامل خود تولید نداشته و کارخانه‌ها هم به دلیل تعدیل نیرو با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده‌اند.

موسوی لارگانی بروکراسی اداری را عامل اثرگذاری رکود حاکم بر اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: این امر سبب بی‌رونقی کسب و کار، تعطیلی واحدها و بنگاه‌های تولیدی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید از صنعت نساجی به عنوان صنعتی اشتغال‌زا حمایت ویژه‌ای داشته باشد، افزود: مسائل بروکراسی اداری در مسیر این صنعت باید برداشته و عوارض‌های که از صنعت نساجی گرفته می‌شود کاسته و در مسیر رشد آن هزینه کنیم.

با وجود همه آنچه گفته شد بسیاری از کارشناسان معتقد هستند در صورتی که مردم به سمت استفاده از تولیدات داخلی روی بیاورند، باز هم می‌توانیم به همان شرایط دوران رونق صنعت نساجی اصفهان بازگردیم. با تأسف بسیار باید گفت بعضی از فروشندگان فقط به منظور کسب درآمد بیشتر منسوجات، پوشاک عالی و مرغوب که دست رنج هموطنان و جوانان همین مرز و بوم است را به عنوان کالاهای خارجی تحویل ملت می‌دهند و با این کار جز به اشتغال جوانان این کشور آسیب نمی‌رسد. امیدواریم مسئولان استانی و دولتی این صنعت پوشاک را جدای از همه صنایع دیگر مورد حمایت قرار دهند و با جلوگیری بی‌رویه قاچاق در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رونق دوباره آن باشیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 2. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 3. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 4. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 5. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 6. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 7. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 8. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 9. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 10. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 11. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 12. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 13. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 14. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 15. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

 16. رویترز: قیمت بنزین در آمریکا امروز 15 درصد افزایش یافت

 17. کیفرخواست راننده جنجالی پورشه صادر شد

 18. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 19. سرویس‌های ارزش افزوده تعطیل می‌شوند؟  

 20. غرامت ۲۱ میلیارد تومانی برانکو پرداخت شد

 21. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 22. ۱۰ مورد از عجیب‌ترین قوانین آمریکا

 23. تجمع کارگران هپکو اراک  

 24. بازدید سرزده دادستان تهران از پارکینگ خودروهای دپوشده  

 25. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

پربحث‌های دیروز

 1. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 2. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 6. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 7. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 8. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 15. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 16. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 17. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 18. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 19. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 20. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 21. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 22. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

 23. رویترز: قیمت بنزین در آمریکا امروز 15 درصد افزایش یافت

 24. کیفرخواست راننده جنجالی پورشه صادر شد

 25. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

پربحث‌های اخیر

 1. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 2. قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین شایعه بود؟

 3. افزایش جزئی قیمت سکه در بازار / دلار ۱۱۴۰۰ تومان شد

 4. فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران

 5. ماجرای قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین چیست؟

 6. چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

 7. قیمت سبد نفتی اوپک به مرز ۶۷ دلار رسید

 8. مشاغلی که باید سامانه صندوق فروش نصب کنند؛ از وکلا و دفاتر استاد تا مشاوران

 9. مرغ چقدر قیمت خورد؟

 10. معاون بانک مرکزی برکنار شد

 11. راه حل وزیر نیرو برای تامین آب صنعت

 12. تلاش هند برای افزایش واردات نفت از روسیه

 13. قیمت خودروهای سایپا در بازار

 14. قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار

 15. موافقت رهبری با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای راه‌آهن زاهدان

 16. جدول/ قیمت خودرو‌های پرفروش بازار  

 17. شاخص بورس ۳۸۳۴ واحد افت کرد

 18. از طرح ساماندهی بازار خودرو چه خبر؟!

 19. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 20. راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰میلیارد دلاری ایران و چین

 21. اقتصاد دنیا بدون نفت خلیج فارس چقدر دوام می‌آورد؟

 22. صادرات نفت سبک عربستان متوقف شد

 23. قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها + جدول

 24. فریب پیامک‌های کارت سوخت را نخورید

 25. کاهش ۷ درصدی واردات در ۵ ماهه امسال

پربحث‌های دیروز

 1. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 2. قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین شایعه بود؟

 3. افزایش جزئی قیمت سکه در بازار / دلار ۱۱۴۰۰ تومان شد

 4. فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران

 5. چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

 6. قیمت سبد نفتی اوپک به مرز ۶۷ دلار رسید

 7. مشاغلی که باید سامانه صندوق فروش نصب کنند؛ از وکلا و دفاتر استاد تا مشاوران

 8. مرغ چقدر قیمت خورد؟

 9. معاون بانک مرکزی برکنار شد

 10. راه حل وزیر نیرو برای تامین آب صنعت

 11. تلاش هند برای افزایش واردات نفت از روسیه

 12. قیمت خودروهای سایپا در بازار

 13. قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار

 14. موافقت رهبری با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای راه‌آهن زاهدان

 15. جدول/ قیمت خودرو‌های پرفروش بازار  

 16. شاخص بورس ۳۸۳۴ واحد افت کرد

 17. از طرح ساماندهی بازار خودرو چه خبر؟!

 18. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 19. راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰میلیارد دلاری ایران و چین

 20. اقتصاد دنیا بدون نفت خلیج فارس چقدر دوام می‌آورد؟

 21. صادرات نفت سبک عربستان متوقف شد

 22. قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها + جدول

 23. فریب پیامک‌های کارت سوخت را نخورید

 24. کاهش ۷ درصدی واردات در ۵ ماهه امسال

 25. یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. نامه زاکانی به رئیس قوه قضائیه؛ سیاست های غلط دولت بیشتر ذخایر ارزی را بر باد داد/ برای ده ها میلیارد دلار دادخواهی کنید

 3. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 4. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 5. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 6. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 7. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 8. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 9. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 10. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 11. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 12. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 13. واردات برنج همچنان ممنوع است

 14. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 15. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 16. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 17. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 18. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 19. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 20. جریان انحرافی در بازار مسکن

 21. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 22. قیمت برق با حذف قبوض کاغذی تغییر می‌کند؟

 23. چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌تر شدند؟

 24. از رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی چه خبر؟

 25. آیا پرداخت یارانه نقدی راهکار صحیحِ حمایت از اقشار ضعیف است؟

آخرین عناوین