دانستنی‌های مفید کشاورزی؛ شرایط کشاورزی ایران در چه حد است؟

احمدرضا هدایتی،   3980216116 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
شرایط کشاورزی ایران در چه حد است؟

کشاورزی یکی از محورهای اصلی توسعه و مهم‌ترین بخش‌های تولید و در عین‌حال یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین نیازهای انسان است، اما اطلاعات عمومی و تخصصی شما از دانستنی‌های ضروری کشاورزی و شرایط کشاورزی ایران در چه حد است؟

آیا می‌دانید؟ بر اساس گزارش بانک جهانی توسعه، هم‌اکنون کشور ایران از نظر مقدار زمین‌های کشاورزی در رتبه ۱۵ جهان قرار دارد و با این‌که در مناطق بیابانی و نیمه خشک قرار گرفته و هنوز به سرانه کامل سهم زمین کشاورزی دست نیافته، در عین حال توانسته است از ۶۶ محصول اصلی کشاورزی اعلام شده در دنیا که شامل ۴۱ محصول زراعی و باغی مانند؛ گندم، جو، ذرت، حبوبات، سیب، موز و ۲۵ محصول دامی از جمله؛ گوشت گاو، گوسفند و ماهی و همچنین انواع لبنیات می‌شود، در تولید تقریباً یک سوم از آنها یعنی ۱۵ محصول باغی و ۷ محصول زراعی و بسیاری از دیگر محصولات غیراصلی، مقام اول تا دهم تولید و صادرات جهان را در اختیار داشته باشد و بیش از ۴۴% از نیاز داخلی خود را نیز به‌راحتی تأمین نماید.

آیا می‌دانید کشاورزی اُرگانیک (زیستی یا طبیعی) چیست؟ کشاورزی اُرگانیک نوعی کشاورزی است که در فرآیند تولید و فرآوری محصولات آن (در همه مراحل تقویت زمین و کاشت، داشت و برداشت)، فقط از نهاده‌های طبیعی (همچون کود زیستی یا طبیعی، کمپوست‌ها، حشرات سودمند و ریزجانداران مفید) استفاده شود و از به‌کار بردن کودهای شیمیایی، سموم، هورمون‌ها و یا دگرگونی‌ها و دستکاری‌های ژنتیکی در تولید آن اجتناب گردد.

آیا می‌دانید به کدام گروه از محصولات کشاورزی تراریخته گفته می‌شود؟ ژن واحد مولکولی وراثت در یک موجود (ارگانیسم) زنده است، مدتی است که دانشمندان برای مقاوم‌سازی گیاهان در برابر مشکلاتی مانند؛ آفاتِ ‌نباتی، سرمازدگی، کم‌آبی، شوری خاک و امثال آن، تلاش می‌کنند تا با انتقال ژن محصولات مقاوم به سایر گیاهان، مقاومت آنها را نیز در برابر عوامل مورد اشاره افزایش دهند، به محصولاتی که با این روش تولید می‌شوند، تراریخته گفته می‌شود.

اگرچه امروزه بسیاری از صاحب‌نظران به‌خاطر افزایش جمعیت جهان، استفاده از این روش را اجتناب ناپذیر می‌دانند، اما برخی دیگر دانشمندان بر اساس نتایج مطالعات علمی خود در مورد عوارض جانبی این‌گونه محصولات، ابراز نگرانی نموده و معتقدند، این محصولات در درازمدت سلامت انسان و طبیعت را به‌طور جدی به خطر می‌اندازد.

آیا می‌دانید منظور از کنترل بیولوژیک آفات نباتی چیست؟ عبارت است از کاهش جمعیت آفت‌ها به وسیلهٔ دشمنان طبیعی آنها مثل، برخی از کرم‌ها یا کفش‌دوزک‌ها که شته‌خوار هستند، بیشتر روش‌های کنترل بیولوژیک بر پایه جذب بیشتر حشرات مفید در مزارع و باغات پایه‌ریزی شده‌اند.. البته تقویت به‌موقع گیاهان در فصول مختلف سال نیز، آنها را در برابر آفات مقاوم می‌سازد.

آیا می‌دانید چند روش آبیاری وجود دارد؟ آبیاری به ۳ دسته کلی تقسیم میشود. ۱) آبیاری سطحی ۲) آبیاری تحت فشار ۳) آبیاری زیرزمینی (البته روش‌های ابتکاری مانند قرار دادن کوزه در داخل زمین و کشت گیاه در اطراف آن نیز وجود دارد).

آبیاری سطحی؛ آبیاری سطحی یک روش قدیمی و بعضاً سنتی ودر عین حال پرمصرف است که معمولاً به سه روش آبیاری کرتی، نواری و شیاری نجام می‌شود و اکثر مردم و همه کشاورزان با آن آشنا هستند.

آبیاری تحت فشار؛ سیستم‌های آبیاری تحت فشار به روش‌هایی گفته می‌شود که آب را توسط لوله و تحت فشار در سطح مزرعه توزیع می‌کنند و می‌تواند باعث 65 تا 75 درصد صرفه‌جویی در مصرف شود. آبیاری تحت فشار به دو روش «آبیاری بارانی» و «آبیاری موضعی» انجام می‌شود و روش آبیاری موضعی نیز خود به دو دسته «آبیاری قطره‌ای» و «آبیاری خطی» تقسیم می‌شود.

روش آبیاری قطره‌ای؛ روشی است که، در آن آب با فشار اندکی از منبع تا محل مصرف انتقال می‌یابد و آب به‌صورت قطرات مجزا و پیوسته و یا به‌صورت اسپری ریز و با فشار کم، پای ریشه گیاه را آبیاری می‌کند.

روش آبیاری بارانی؛ روشی است که، آب با فشار در داخل یک شبکه لوله‌کشی شده جریان پیدا کرده و سپس از خروجی‌هایی که روی این شبکه (هوایی) تعبیه شده و آبپاش نامیده می‌شوند، خارج می‌شود.

آبیاری زیرزمینی؛ در روش آبیاری زیرزمینی، لوله‌های آبیاری با جنس خاص در عمق مناسبی در زیر زمین قرار گرفته و گیاه یا درخت در اطراف آن کاشته می‌شود و با تراوش (نشت آب) از لوله، گیاه آبیاری می‌شود، در این روش ضمن صرفه‌جویی فراوان در مصرف آب، سطح خاک کاملاً خشک و تقریباً عاری از علف هرزه است و ریشه گیاه (درخت) به‌خاطر نفوذ در عمق خاک، علاوه بر دسترسی به مواد غذایی بیشتر، در برابر سیل یا بادهای تند نیز مقاومت بیشتری دارد.

آیا می‌دانید که چگونه می‌شود از سرمازدگی درختان در مناطق سردسیر جلوگیری کرد؟ محل احداث باغ را در جایی مانند: دامنه شمالی ارتفاعات انتخاب کنید که در طول روز دیرتر گرم می‌شوند و در نتیجه جوانه‌ها دیرتر پدیدار می‌شوند، (دامنه جنوبی یا کنار برکه و باتلاق و در سواحل، هوا زودتر گرم می‌شود.) – ارقامی را بکارید که دیرتر از بقیه گل می‌دهند - در مسیر باد (معمولا سمت شمال که بادهای سرد می‌وزد) درختان بلند و پر شاخه مثل؛ چنار زبان گنجشک یا افرا بکارید تا سرما و سرعت باد را کاهش دهند. – در دمای زبر صفر درجه درختان را آب‌پاشی نموده یا زیر آنها سطل پر از آب بگذارید (به ازای هر لیتر آب که یخ می‌زند ۸۰ کیلو کالری گرما آزاد می‌شود) – با استفاده از بخاری‌های باغی یا سوزاندن موادی مثل چوب و نفت و گازوئیل، هوای باغ را متعادل نگاه دارید. – ذرات معلق دود می‌توانند سرما را به سمت آسمان منعکس نمایند، بنابراین؛ با استفاده از کاه و کُلش و امثال آن، در باغ دود ایجاد نمایید. – برای جلوگیری از یخ‌زدگی گیاهانی مانند؛ انگور و توت فرنگی، خاک باید مرطوب و عاری از علف‌های هرز و شخم نخورده باشد. – برخی از ترکیبات شیمیایی نیز وجود دارند که باعث تأخیر در باز شدن گل می‌شوند.

آیا با مزایا و معایب و انواع کشت محصولات گلخانه‌ای آشنا هستید؟ در روش کشت گلخانه‌ای، امکان تولید انواع سبزیجات، صیفی‌جات و حتی برخی از محصولات باغی مثل انواع مرکبات و یا انگور تقریباً در همه فصول امکان‌پذیر است.
مزایا؛ افزايش توليد تا حد 10 برابر در واحد سطح - امکان کاشت مجدد محصول در تمام فصول و در چند نوبت در طول سال (به‌عنوان مثال؛ خیار سه مرحله و گوجه دو مرحله) - افزايش كيفيت محصول توليدي با رعایت اصول علمی - صرفه جويي فراوان در مصرف آب - امکان استفاده از اراضي غير قابل كشت (به روش بدون خاک یا با انتقال خاک) و در نهایت استمرار و افزایش درآمد.

معایب؛ هزینه اولیه احداث گلخانه نسبتاً زیاد است و نیازمند مراقبت دائمی است.

آیا می‌دانید، پرورش برخی از گیاهان و جانداران معمول و غیرمعمول در ایران در حال رشد است؟ پروش جاندارانی مانند؛ تمساح (حتی در تهران)، پرورش قورباقه، پرورش زالو، پرورش ماهی و میگو، زنبور عسل، پرورش کفش دوزک (برای مقابه با آفات)، کرم ورمی، کرم ابریشم، مار و عقرب، روباه، سمور، خرگوش، شترمرغ، بلدرچین، کبک و پرندگان زینتی یا پرورش برخی گیاهان مانند؛ گیاهان دارویی، زعفران، گردو و بادام و پسته، زیتون و انواع گل، از جمله محصولاتی هستند، که درآمد برخی از آنها (نسبت به حجم و هزینه تولید)، حتی از درآمد نفت بیشتتر است؟

آیا می‌دانید صنایع کشاورزی از قابلیت‌های فراوانی برای گسترش در سه بخش شامل؛ صنایع بالادستی، صنایع پایین‌دستی و صنایع تبدیلی برخوردار است؟ صنایع بالادستی مانند؛ صنایع تولید ماشین‌آلات کشاورزی، صنایع تولید تجهیزات آبیاری نوین، صنایع تولید تجهیزات دامداری و دامپروری، صنایع تولید کودشیمیایی و سموم دفع آفات نباتی و امثال آن - صنایع پایین دستی مانند؛ صنعت تولید پارچه و پوشاک، صنعت تولید کاغذ، بخش تولید خوراک دام و طیور و سایر موارد مشابه. - صنایع تبدیلی مانند؛ صنایع تولید کنسانتره، کنسرو و کمپوت و نیز صنایع واسطه‌ای مانند؛ صنعت؛ بسته‌بندی، انبارداری و سردخانه‌ای، حمل و نقل و توزیع و نگهداری، که همگی سهم مهمی در ایجاد اشتغال و نیز تولید ثروث ملی بر عهده دارند.

آیا می‌دانید، شبکه تلویزیونی کشاورزی یکی از موفق‌ترین روش‌های رشد کشاورزی در بسیاری از کشورهای جهان محسوب می‌شود؟ بسیاری از کشورها توانسته‌اند با ایجاد شبکه تلویزیونی کشاورزی تأثیرات شگرفی بر افزایش کمی و ارتقاء کیفی محصولات کشاورزی خود داشته باشند و به یک تولیدکننده و بعضاً صادرکننده بزرگ در برخی از محصولات تبدیل شوند.

**کارشناس ارشد مدیریت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۹۱۱۸۴۱۳:۴۴:۴۵ ۱۳۹۸/۲/۱۶
فقط میدونم آمریکا سطح زیر پسته اش از ما کمتره و تولید پسته اش از ما بیشتره اگه اشتباه نکنم چهار برابر ما راندمان داره. هلند هم که به اندازه استانهای شمالی ماست به اندازه نفت ما گل تولید میکنه و نصف اون پنیر تولید میکنه. این مسئولان واقعا دارن چکار میکنن؟ فکر اون دنیاشون نیستند؟
ناشناس۸۹۱۶۴۲۱۸:۳۵:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۱۶
همه چیز سطح کشت نیست. ما مشکل کم آبی داریم. میزان بارش اروپا با کشور ما قابل مقایسه نیست.

پربحث‌های دیروز

 1. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 2. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 3. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 4. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

 5. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 6. نامه ۱۸۲ منتخب مجلس یازدهم به رهبرانقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 7. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 8. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 9. فرمانده ستاد مقابله با کلانشهر تهران: مردم باید همچنان در خانه بمانند

 10. خانه‌نشینیِ خیابانی

 11. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 12. او هرگز نمی‌میرد

 13. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 14. نگاه مادی به جان انسان

 15. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

 16. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 17. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

 18. حوزه های نیازمند به منابع مالی خارجی کدامند؟

 19. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

 20. آخرین آمار کرونا در کشور|۱۷۹۳۵ بهبود یافته و ۳۲۹۴ جان‌‌باخته

 21. هشدار سناتورها به ترامپ درباره حمله خودسرانه به ایران

 22. موفقیت اولیه واکسنی که کرونا را یک سال خنثی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 8. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. کرونا و برخوردهای جناحی

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 15. کرونا و اشک کباب! ...

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 18. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 19. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 20. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 21. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 22. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 23. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 24. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 25. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

پربحث‌های هفته

 1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 2. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 3. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 4. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 5. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 6. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

 7. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 8. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 9. نامه ۱۸۲ منتخب مجلس یازدهم به رهبرانقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 10. جزئیات طرح خریدهای اعتباری/ خانوار یکنفره ۱میلیون مابقی ۲میلیون

 11. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 12. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 13. قیمت سکه رکورد شکست

 14. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

 15. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

 16. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

 17. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 18. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 19. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

 20. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

 21. اطلاعیه همراه اول درباره فعالیت‌های شرکت توسکا

 22. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

 23. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

 24. به داد "صیادان" جاسکی برسید

 25. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

آخرین عناوین