احمد توکلی خطاب به نمایندگان مجلس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت: فرمول تحقیرکننده اینستکس حتی نفت در برابر غذا هم نیست

گروه سیاسی الف،   3971124206 ۵۶ نظر، ۲۸ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
احمد توکلی خطاب به نمایندگان مجلس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت: فرمول تحقیرکننده اینستکس حتی نفت در برابر غذا هم نیست

احمد توکلی در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نوشت: اروپایی‌ها نفت ما را نمی‌خرند، فقط به عنوان یک منجی به ما اجازه می‌دهند با پول نفتی که آنها اجازه فروشش را داده‌اند، از آنها غذا و دارو را به قیمتی که فروشنده انحصارگر تعیین می‌کند، بخریم تا از گرسنگی و بیماری نجاتمان بدهند!.

به گزارش الف، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی درباره سازوکار مالی جدید اروپا موسوم به اینستکس نامه‌ای را خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگان مجلس نوشته است.

متن این نامه به این شرح است:

اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

این روزها اروپا دو موضع‌گیری رسمی در ارتباط با ایران داشته است. این مواضع و واکنش وزارت خارجه نگران‌کننده و مغایر منافع ملی است. چون مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی در حال تصمیم‌گیری پیرامون لوایح مربوط به FATF است، همه تحرکات در غرب در این ارتباط باید لحاظ شود تا تصمیم نهایی به نفع ملت ایران گرفته شود.

۱- بعد از 9 ماه گفتگوی ما با اروپا، پنجشنبه ۱۱/۱۱/ ۱۳۹۷، وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس در بیانیه مشترکی سازوکاری را اعلام کردند موسوم به اینستکس، سازوکار حمایت از تبادلات تجاری (INSTEX=INstrument for Supporting Trade EXchanges) که در این بیانیه چنین تعریف شده است: «سازوکاری است که اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا»[1] و «نهادی است که از تجارت مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کند، با تمرکز ابتدایی بر بخش‌هایی که برای مردم ایران اساسی است، مانند دارو، تجهیزات پزشکی و اقلام غذایی کشاورزی» این شرکت خصوصی است و تجارت را با شرکت خصوصی مشابه ای در ایران انجام می‌دهد. این شرکت فقط ثبت شده و هنوز روش و ضوابط کار مشخص نیست! و به دلیل مشکلات فنی تبیین طرز کارش ماه‌ها زمان خواهد برد. البته این نهاد یک انحصارگر فروش است؛ چرا که کشورهای دیگر، اگر بخواهند، از طریق اینستکس به این تجارت وارد می‌شوند. گرچه اینستکس لفظ تجارت را به غذا و دارو محدود نمی‌کند، ولی آغاز از این کالاها که به طور رسمی و بین‌المللی تحریم پذیر نیست، به معنی این است که اروپا قصد هیچ مقاومتی در قبال آمریکا را ندارد و اگر بتواند حداکثر به همین بسنده می‌کند.

۲- این فرمول تحقیرکننده حتی «نفت در برابر غذا» نیست که برای عراق زمان صدام حسین وضع کرده بودند. چون اروپایی‌ها نفت ما را نمی‌خرند فقط به عنوان یک منجی به ما اجازه می‌دهند با پول نفتی که آنها اجازه فروشش را داده‌اند، از آنها غذا و دارو را به قیمتی که فروشنده انحصارگر تعیین می‌کند بخریم تا از گرسنگی و بیماری نجاتمان بدهند! فقط به این تحقیر بسنده نشده است. بیانیه همچنین برای ایران تکلیف تعیین می‌کند که شرکتی شفاف تشکیل دهد که طرف معامله باشد. تازه این سازوکار که معلوم نیست چه وقت اعمال می‌شود مشروط است بر اینکه ایران به سرعت FATF را بپذیرد!

۳- سه روز پیش 4 فوریه 2019، شورای اروپا در جمع‌بندی خود از وضعیت بین اروپا و ایران، در حالی که با صراحت «از اجرای تمام و کمال و موثر تعهدات برجامی ایران» یاد می‌کند، از خیانت و عهدشکنی هم‌پیمان اصلی‌اش تنها اظهار تاسف می‌نماید؛ و در حالی که مکرراً تکالیفی بر ایران بار می‌کند، بار دیگر وقیحانه منت بر سر ایران می‌گذارد که اینستکس را برای تجارت به ویژه در حوزه «مربوط به حیات مردم ایران» عملیاتی می‌کند. فعالیت این سازوکار نیز تابع قوانین اروپا و قطعنامه‌های شورای امنیت است!

۴- شورای اروپا همچنین نسبت به نقش ایران در تنش‌های منطقه از طریق حمایت نظامی و سیاسی از بازیگران غیردولتی در سوریه و لبنان اظهار نگرانی می‌کند و موکداً از ایران می‌خواهد که در سوریه و یمن کاملاً از نقشه و برنامه سازمان ملل تبعیت کند.

۵- شورای اروپا همچنین نگرانی جدی خود را از فعالیت‌های موشکی بالستیک ابراز می‌دارد و ایران را به ترک این فعالیت‌ها فرامی­خواند. فعالیت‌هایی که به زعم آنان بی‌اعتمادی و بی‌ثباتی را در منطقه افزون می‌سازد.

۶- در این جمع‌بندی ایران متهم به حمایت از عملیات تروریستی در کشورهای اروپایی می‌شود و از ایران موکداً خواسته می‌شود که حقوق بشر را رعایت کند و از اعدام قاچاقچیان مواد مخدر دست بکشد، رعایت حقوق کودکان و زنان و دختران و اقلیت‌های قومی و مذهبی و آزادی‌های بنیادی از دیگر خواسته‌های اروپا از ایران است.

۷- در قبال این همه تحقیر و توهین و استکبار و زیاده‌خواهی و عهدشکنی و حق به جانبی اروپا و دخالت‌های ناروا در مسائل داخلی ما، سخنگوی وزارت خارجه از اینستکس، سازوکار ضد منافع ملی ایران، استقبال می‌کند و آن را «بی‌شک گامی مهم و مثبت» تلقی می‌کند و گله‌مندی نسبت به اروپا را به خاطر تاخیر از دست نمی‌دهد. در بیانیه‌ای، وزارت خارجه نیز از «مواضع مثبت اعلامی اروپا» استقبال می‌کند.

۸- حتی سخنگوی محترم در مقام وکیل مدافع سه کشور اروپایی تاخیر را نیز مدلل می‌سازد.

۹- آقای رئیس‌جمهور! و آقایان وزرا! کسر شانشان نیست این رفتار متکبرانه، مزورانه و عهدشکنانه را مثبت می‌نامند؟ خواری و زبونی در قبال اروپا جواب نمی‌دهد، ماجرای خروج دسته‌جمعی سفرای کشورهای اروپایی در جریان میکونوس و برخورد قاطع رهبری که در خور شان ملت ایران بود و بازگشت بلاشرط و همراه با سرافکندگی همه آنان را به یاد داشته باشید. در این باره گفتنی‌ها زیاد است. بنده ان شاء الله به زودی نشان خواهم داد که چرا خواری و زبونی در این عرصه معیشت را بر مردم تنگ‌تر می‌سازد؛ و عزت ملت را نیز بر باد می‌دهد.

۱۰- برادران و خواهران ارجمند! همه در تلاشیم که گره از کار و معیشت مردم باز کنیم. تردیدی در این امر نه در دولت، نه در مجلس و نه در مجمع نسبت به تعارض این فرایند با استقلال و عزت و آزادی ملت ایران ندارد. در این بحثی نیست. بحث تنها بر سر این است که کدام انتخاب، پذیرش یا رد خواسته‌های مستکبران در گره‌گشایی از کار و معیشت مردم موثرتر است

[1]. https://www.insightsonindia.com/2019/02/02/instex-instrument-in-support-of-trade-exchanges/

احمد توکلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

انتهای پیام/

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۷۳۷۸۸۱۷:۵۹:۰۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
درود بر اقای توکلی
ناشناس۷۷۴۲۹۴۲۲:۵۳:۲۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
از کدخدا و ناخدا دست بردارید بچسبید به خدا برجام و اینستکس FATF پالرمو و CFT یکباره بگویید ما مامور بباد دادن کشوریم
ناشناس۷۷۴۶۰۲۰۹:۱۷:۰۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
مدتی صادرات خودمان به کشورهای اروپایی قطع کنیم اعم از نفت و گاز و مواد پتروشیمی و معدنی و.... تا اقتصادشان تحت فشار قرار بگیرد .
ناشناس۷۷۳۷۸۹۱۷:۵۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
برجامیون برای این ابنبات ، جشن گرفته اند..
ناشناس۷۷۴۲۹۹۲۲:۵۷:۱۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
از حسن و اسحاق و دولت اشرافیش ملولم و دولت مردمی رجایی ام ارزوست
ناشناس۷۷۳۷۹۰۱۸:۰۰:۰۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
اساساً این دولت عملکردش مایه حقارت ایران شده است.
ناشناس۷۷۴۳۰۸۲۳:۰۰:۲۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
دقیقا یکروز پس از 22 بهمن خیار کیلویی 5 هزار تومان را دارند به 10 هزار تومان و کاهو کیلویی 3500 تومان را دارند 8500 تومان می فروشند قطع به یقین دست هایی در کار است که می خواهند به این ملت فشار وارد کرده و کاسه صبر انها را لبریز نمایند
ناشناس۷۷۳۸۱۰۱۸:۰۸:۵۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
پیشنهاد جایگزین شما چیست دکتر
ناشناس۷۷۴۳۳۵۲۳:۱۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
توسعه صنعت پتروشیمی بجای خام فروشی نفت راهکار مناسب و جایگزین است .
ناشناس۷۷۴۳۵۷۲۳:۲۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
خوب معلومه انتخاب مدیران کارآمد. مدیرانی که برای پوشش ناتوانی خودشان عوامل خارجی را بهانه نکنند
ناشناس۷۷۴۳۵۸۲۳:۲۳:۵۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
پیشنهاد اکثر مسئولین مردم بیشتر تحمل کنند چون تحریم ها برای مسئولین حتما نان حلوا داره هر روز یه چیز پر (کلاغ پر) گوشت پر مرغ پر ماهی پر ماشین پر خونه پر ....................
رضامیرزایی۷۷۴۳۹۵۲۳:۴۶:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
مالیات از ثروتمندان فرار از مالیات که با ساختن یک کلاس یا نمازخانه سروته قضیه راجمع کرده معاف می شوند.
ناشناس۷۷۴۵۲۶۰۷:۲۱:۰۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
هر وقت پذیرفتیم نقش مدیریت خودمان حداقل سهم هفتاد درصدی در مشکلماتمان را دارد آنگاه در پاسخ هم با واکنش های هیجانی و نگاه از انکار روبرو نخواهیم بود.
ناشناس۷۷۴۶۴۳۰۹:۵۴:۰۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
مقاومت آنهایی که می گفتند برجام نباشئ، چه باشد الان برجام یک طرفه به ضرر ماست جواب دهند آن کسی که میگفت مسئول برجام است الان سکوت شده است
ناشناس۷۷۳۸۱۲۱۸:۰۹:۳۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
اروپا بازوی ترامپ شده و چه اینستکس رو بپذیریم چه رد کنیم بازی دو سر برده براش. برای ایران چه این شرایط تحقیر کننده رو بپذیره چه از برجام خارج بشه غیر از بازی باخت_باخت نیست شرایطی هستیم برای دولتمردان و دیپلماتها سخت و برای مردم به دفعات سختتر. خدا خودش بخیر کنه
ناشناس۷۷۳۸۱۵۱۸:۱۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
حرف شما درست جناب توکلی راه حل جایگزین چیست ؟؟ مردم تحمل این همه تحریم را ندارند
ناشناس۷۷۴۲۱۹۲۲:۱۴:۰۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
مسئله اینه که نه چرخ اقتصاد چرخید نه چرخ صنعت هسته ای و نه هیچ صنعت دیگه ای .... فقط چند صد سکه خرج گلکاری آقایان شد
ناشناس۷۷۴۳۳۳۲۳:۰۹:۳۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولت است و به تحریم ها مربوط نیست .
ناشناس۷۷۳۸۴۵۱۸:۲۵:۱۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
جناب آقای دکتر توکلی چرا راه را به خطا میروی؟به جای پرداختن به موارد متعدد،به دنبال قانون شایسته سالاری و قانون شفاف سازی باشید.معضل مدیریت و معضل فساد با این دو قانون حل میشود البته اگر درست تهیه و تصویب شود.
رضامیرزایی۷۷۳۸۵۰۱۸:۲۷:۰۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
واقعا بیدار نیستند.این روال، نقش کاسه نمد سازوکار هم نیست. مجموعه منظم که ورودی خروجی خودبخودی روی روال طبیعی باشد نیست.
ناشناس۷۷۳۸۷۶۱۸:۳۹:۳۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
لطفا یک رونوشت بدید خدمت جناب رییس دفتر رئیس جمهور که در خصوص FATF امروزحرفایی داشتند.
ناشناس۷۷۳۸۷۹۱۸:۴۰:۴۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
صحیح است. دوستان در دولت آقای روحانی بسیار منفعل هستند. اروپا هم کاملا فهمیده.
مراد زاده۷۷۳۸۹۴۱۸:۵۱:۱۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
جناب توکلی . اگر شما بهتر بلدی یه فرمول تشویق کننده بهتری تدوین کن.
ناشناس۷۷۳۸۹۷۱۸:۵۲:۴۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
از همه ضایع تر اجلاس ورشو که قراره برن سلام کنند و برگردنند قرار نیست وزرای خارجشون بمونن اونجا واقعن خجالت اوره
ناشناس۷۷۳۸۹۹۱۸:۵۲:۵۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
فقط یک سوال چرا faft برای چین و روسیه مغایر عزت و استقلالشون نیست؟
ناشناس۷۷۴۶۰۳۰۹:۱۷:۰۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
بخاطر اینکه وضعیت ما با چین و روسیه کاملا متفاوته اونها عضو دائم شورای امنیت هستند و دارای حق وتو....این تفاوت ما با اونهاست
ناشناس۷۷۳۹۱۲۱۹:۰۴:۳۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
۶سال تحقیر و گرانی خدایا ۱۴۰۰ را برسان
ناشناس۷۷۳۹۲۰۱۹:۱۰:۵۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
جناب توکلی حق با شماست ولی نیاز به غذا داریم برای زنده موندن و شعار دادن
ناشناس۷۷۴۳۲۵۲۳:۰۸:۱۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
روزی دست خداست نه کدخدا !!!
ناشناس۷۷۳۹۲۴۱۹:۱۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
مطالب آقای توکلی باید جدا مورد توجه قرار گیرد. دولت آقای روحانی به شدت منفعل است. ظاهرا میخواهد همه مشکلات را نیز به گردن عدم تصویب fatf بیاندازد. در واقع دولت کم کار روحانی فقط دنبال بهانه و توجیه است و نفوذ عناصر غرب گرا در آن اظهر من الشمس است. از همان شب که آقای روحانی در واکنش به خروج آمریکا از برجام، آن موضع بی خاصیت و خنده دار را گرفت، همه چیز آشکار شد. اروپایی ها هم بنظرم متحیر شدند. انتظار این همه نرمش را نداشتند. اینستکس هم قطعا برای ما چیزی نخواهد شد. فقط یک وسیله ای است که ما را بکشانند به سوراخ fatf.
ناشناس۷۷۳۹۳۳۱۹:۱۶:۴۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
یه مذاکره کنید با کدخدا که مجبور نباشید به اروپا و چین و روسیه و ..... باج دهیم
ناشناس۷۷۴۳۳۸۲۳:۱۳:۰۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
برجام نافرجام ثابت کرد که عاقبت مذاکره با شیطان بزرگ پشیمانی و خسران است .
ناشناس۷۷۴۳۶۱۲۳:۲۷:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
خوب عزیزم !!! برجام حاصل مذاکره با کدخدا بود که نتیجه اش دلار 20 هزار تومانی و بعدش هم توسط کدخدا پاره شد.
ناشناس۷۷۳۹۳۷۱۹:۲۰:۲۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
شیر مادر حلالت
مصطفی۷۷۳۹۵۹۱۹:۲۸:۲۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
کاری که به نفع مردمه انجام بشه اولویت مردمند حق ندارین به خاطر رفتارها و تصمیمات غلط و بی برنامگی مسئولان مردم رو اینقدر تو فشار قرار بدین
ناشناس۷۷۳۹۷۳۱۹:۳۴:۴۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
آقای روحانی و اصحابش دارن از خوشحالی قالب تهی میکنند.....روحانی چه میدونه تحقیر یعنی چی فقط به فکر بازی با کلماتند
ناشناس۷۷۳۹۷۹۱۹:۳۷:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
با این عملکرد درگام اول ،درگام دوم منتظر بدتر از این باشید
مجتبی۷۷۴۰۰۱۱۹:۴۶:۲۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
جناب آقای دکتر توکلی عزیز ضمن تشکر بابت نگارش این نامه. کسی درباره خوب بودن این لوایح حرفی نمیزند بحث سر این است که این لوایح دفع افسد به فاسد است که پذیرفتن آن از نپذیرفتن بهتر و مانع از هزینه های سنگین تر خواهد شد. نکته دیگر اینکه این لوایح عملا رابط بانکداری با کلیه بانک های جهانی از جمله چین و روسیه و سایر کشورهاست که همین الان هم به دلیل شرایط ایران در این لوایح دچار مشکل است (به دلیل نزدیکی ایران به لیست سیاه) خب شما بفرمایید با تایید نکردن این لوایح، چه اتفاقی برای انتقال پول و خرید کالا نه فقط در رابطه با اروپا که با سایر کشورها خواهد افتاد؟! همچنین با عدم تایید عملا چه اتفاقی برای دلار و طلا در داخل می افتد؟ درباره اثرات عدم تصویب ان بر شرایط اقتصادی و اجتماعی ایران اندیشیده اید؟
ناشناس۷۷۴۷۱۸۱۰:۵۲:۴۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
با تصویب این لوایح تحریم ها هوشمند می شوند و راه های دور زدن تحریم ها هم لو می روند و فروش نفت ایران و انتقال ارز به کشور هم مشکل تر می شود.
ناشناس۷۷۴۰۶۵۲۰:۲۵:۰۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
حتی پوسترهای این طرح نیز بسیار تحقیر کننده است. انتظار می رفت آقای ظریف یا آقای همتی به این موضوع واکنش مناسب نشان می دادند. به هر حال از این شفاف سازی دکتر توکلی تشکر می شود.
ناشناس۷۷۴۰۸۱۲۰:۳۲:۴۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
خوب نتیجه چیست ؟
ناشناس۷۷۴۱۰۸۲۰:۴۶:۰۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
من هر دو جناح را یکی میدانم بهتره دوستان دعوای خودشون را تمام کرده تکلیف مردم را معلوم کنند کار هم ندارم دولت دست کیه هر دو جناحتون مقصر هستید و جوابگوی این وضعیت باشید بهتره در مود مسائل کلان کشور رفراندوم بشه و به رای مردم رجوع بشه
ناشناس۷۷۴۱۱۳۲۰:۴۷:۵۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
ما را به خیر این دولت فشل امید نیست....فریبمان دادند...
ره گذر۷۷۴۱۱۶۲۰:۴۹:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
حتی من عامی این مطلب را از اروپایی ها درک کردم ولی این دولت بی تدبیرو بعضی از مجلسیان دست نشانده درک نمی کنن نمی بینی توجیه هات بعضی ازاعضای دولت و نمایندگان مجلس
حسین۷۷۴۱۲۸۲۰:۵۵:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
نمیدونم چی شده که مسئولین ما اینقدر وا داده شدن؟ شاید نگران آقا زاده های خارج نشین خود هستند؟
ناشناس۷۷۴۱۶۰۲۱:۲۹:۰۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
درود بر آقای توکلی. این رفتار اروپا نباید تحمل بشه. ایران بزرگ ما نباید زیر بار این تحقیر بره
رضا۷۷۴۱۶۹۲۱:۳۷:۵۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
چاره چیست؟ بهتر نیست این دولت استعفا بده تا یه دولت مردم دوست به وضع معیشت مردم برسه؟
ناشناس۷۷۴۴۴۷۰۱:۰۳:۴۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
دولت مردم دوست ؟:))
فضای مجازی افیون تدبیر و امید!؟۷۷۴۵۱۴۰۶:۲۶:۱۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
مردم را معتاد فضای مجازی کردن بعد به دروغ مردمو از قطع اینترنت و فضای مجازی میترسونن تا قدرتشون حفظ بشه اما ما یادمون نرفته که زیر ساخت اینترنت و فضای مجازی تو دولت احمدی نژاد ایجاد شد کسی هم دنبال قطعش نبود یاران حسن به اینترنت هراسی روی آوردند
ناشناس۷۷۴۲۲۰۲۲:۱۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
جناب دکتر عضومحترم تشخیص مصلحت: گرانی .بیکاری. دزدی .فحشا .اعتیاد .دزدی. اختلاس .دروغ و.....در کشور بیدادمیکند مگر شما خبر ندارید برای برون رفت از این بدبختی راه کار شما چیست وچرا فقط یکجانبه قضاوت می کنید از شما بعید است دکتر
ناشناس۷۷۴۲۲۲۲۲:۱۵:۴۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
وقتی به هر قیمتی حاضری از برجام دفاع کنی و اروپا هم فهمیده که هر کاری یعنی هر کاری بکند حسن و ظریف از برجام خارج بشو نیستند چون ناموسی شده براشون، خب مگر دیوانه اند که منافع ایران را لحاظ کنند؟!!
رضامیرزایی۷۷۴۳۹۹۲۳:۴۹:۳۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
پذیرش باعث بدبینی وذوق طرف مقابل شده آخر سر، غذا را تحریم می کنند.حالا ببین عوام کی گفتند؟
ناشناس۷۷۴۴۷۷۰۲:۲۴:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
راه حل شما چیست؟
ناشناس۷۷۴۴۸۸۰۲:۴۰:۱۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
جناب توکلی وضعیت کنونی قابل پذیرش نیست و باید تغییر ایجاد بشود و دعوای دو جناح که میندازن گردن هم باز قابل پذیرش نیست هر دو جناح یکی هستند حرفای نویی باید زده بشه این سخنان همه تکراری است
ناشناس۷۷۴۵۹۹۰۹:۱۶:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
سیاست با دست پس زدن با پا پیشکشیدن مفهومی نداره یا ما با ادوپا و امریکا می توانیم جنگ اقتصادی یا نظامی بکنیم یا نمی توانیم پاسخ ان هرچه باشد را ه ما را روشن خواهد کرد
حسین۷۷۴۷۲۰۱۰:۵۴:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
راه حل اومدن احمدی نژاده که برجام و اینستکس و پالرمو و fatf و از این قبیل چرندیاترا تو حلق امریکا و اروپا و پیروان داخلیشون فرو کنه.

پربحث‌های امروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. انتقاد تند همسر ناصر حجازی از مجری شبکه سه

 17. چرا نباید یارانه نقدی داد؟

 18. برادرکشی به سبک جان تری و فرانک لمپارد

 19. روزنامه اصلاح طلب: حکم شهردار برای استاندار معزول بی اعتبار کردن دولت بود

 20. ارتباط ساعت خواب با چاقی در کودکان

 21. افراد کم‌خون سحری چه بخورند؟

 22. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 23. کارنامه سه تیم نهایی ادوار مختلف لیگ برتر: پرسپولیس پرافتخار، استقلال رکورددار سکونشین!

 24. پیتون، پیتون دیگری را خورد  

 25. باید و نبایدهای افطار تا سحر

پربحث‌های دیروز

 1. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 2. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 3. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 4. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 5. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 6. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 9. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 11. فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!  

 12. مادر تهرانی به زندگی خود و پسرش پایان داد

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 15. خطر محرومیت از میزبانی و پاداش‌های فیفا در انتظار فوتبال ایران/ "با این شرایط فقط باید جام رمضان را برگزار کنیم!"

 16. مطالباتی فراتر از اینستکس

 17. ظریف: آمریکا باید جنگ اقتصادی علیه ایران را متوقف کند

 18. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 19. مهم‌ترین انگیزه‌ "شریعتمداری" برای وزیر رفاه شدن

 20. وزیر علوم: آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

 21. رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است/ گاهی اشتباه کارگزاران در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند/الزامات و راههای ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت کشور

 22. پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

 23. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 24. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. حضور دو بازیگر مشهور در افطاری احمدی‌نژاد  

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 7. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. افشاگری دختری که همراه مهدی قائدی در ارابه مرگ بود/ خانم «ل» سکوت خود را شکست!

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 15. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 16. کشف اسکلت ۲۰۰۰ ساله شاهزاده ایرانی  

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 19. اظهارات عجیب استاندار خوزستان درباره کمک رسانی در سیل  

 20. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 21. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 22. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 23. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

 24. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 25. دولت فعّال يا قوّال

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 2. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 3. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 4. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 5. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 6. روزنامه اصلاح طلب: حکم شهردار برای استاندار معزول بی اعتبار کردن دولت بود

 7. زمان نشست خبری روحانی با اصحاب رسانه

 8. دریادار فدوی:‌ آمریکا با همه دشمنی‌اش، جرأت نکرده تیری به سوی ایران شلیک کند

 9. نظر عارف درباره رقابت با لاریجانی

 10. عمان: هرگونه نزاع میان آمریکا و ایران برای کل منطقه خطرناک است

 11. حماسه دوم خرداد

 12. دلیل سفر مدیر سیاسی وزارت خارجه آلمان به تهران

 13. نامه ۲۸۰۰ حقوقدان به رئیس قوه‌ قضائیه پیرامون مبارزه با فساد

 14. نماینده مجلس: استانی شدن انتخابات منتفی شد

 15. سرلشکر باقری: با قاطعیت مهیای برچیدن بساط هر متجاوز و طمع کاری هستیم

 16. حسین الله‌کرم: کاسبان ترس همان کاسبان جنگ هستند

 17. چرا ادعای کمبود اختیارات از روحانی مسموع نیست؟

 18. ماجرای عکسی که در دیدار رهبری با دانشجویان کنار ایشان قرار داشت

 19. واکنش سرد ایران به پیشنهاد مذاکره دونالد ترامپ

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 21. نشست ظریف با مدیران رسانه‌ها/عکس  

 22. توییت ظریف درباره موضع مصاحبه‌اش با سی‌ان‌ان

 23. پیوندی در دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب: صداوسیما منبع درآمد ستاره، مربع‌ها و سلبریتی‌هاشده است

 24. عارف: فراکسیون امید تا جایی مطالبات مردم را پیگیری می‌کند که موجب تضعیف دولت نشود

 25. مهدی‌پور در دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب: غرب‌زدگان ما را از آن طرف مرزها نترسانند

پربحث‌های دیروز

 1. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 2. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 3. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 4. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 5. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 6. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 7. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 8. مطالباتی فراتر از اینستکس

 9. ظریف: آمریکا باید جنگ اقتصادی علیه ایران را متوقف کند

 10. مهم‌ترین انگیزه‌ "شریعتمداری" برای وزیر رفاه شدن

 11. وزیر علوم: آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

 12. رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است/ گاهی اشتباه کارگزاران در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند/الزامات و راههای ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت کشور

 13. پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

 14. کشف سلاح جنگی در منزل مسئولان بهایی

 15. میرسلیم: ادامه مطرح کردن CFT و پالرمو ساده‌لوحی است

 16. واعظی: مذاکره در این شرایط معنایی ندارد/ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی باید احترام رئیس جلسه را حفظ کنند

 17. عکس‌های آزار دهنده یک دادگاه  

 18. نطنز؛ ‌منتظر یک فرمان تا جهش بزرگ هسته‌ای

 19. ماده ۲۹ قانون برنامه ششم و سال سوم فرار از شفافیت/ توپ سامانه اعلام حقوق مدیران در زمین وزارت اقتصاد/ کوتاهی مجلس در مقابل شانه خالی کردن دولت از اجرای قانون

 20. پنهان ماندن اطلاعات شفاف و کامل ارزهای تخصیصی و برنگشته از دید نهادهای نظارتی/ توهم طبقه بندی اطلاعات/ نارضایتی دیوان محاسبات از بانک مرکزی

 21. جنیدی: CFT و پالرمو همچنان در دستور کار مجمع قرار دارد

 22. سرلشکر باقری: باید از الگوی صبر و مقاومت قرآنی برای عبور از سختی‌ها استفاده کنیم

 23. در دیدار مسئولان و اصحاب رسانه با رئیس دستگاه قضا چه گذشت؟

 24. توئیت کدخدایی درباره اختیارات رئیس‌جمهور  

 25. عضو فراکسیون امید: تمایل روحانی به ریاست لاریجانی در مجلس است

پربحث‌های هفته

 1. حضور دو بازیگر مشهور در افطاری احمدی‌نژاد  

 2. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 3. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 4. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 5. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 6. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 7. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 8. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 9. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 10. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 11. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 12. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 13. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 14. دولت فعّال يا قوّال

 15. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 16. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

 17. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

 18. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 19. رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

 20. نظر زیباکلام درباره حمایت مردم از نظام/ اصولگرایان مجلس بر سر دوراهی: لاریجانی یا عارف؟/ انتقاد روزنامه اصلاح طلب از عباس عبدی

 21. آیت‌الله علم‌الهدی: افزایش قیمت خرما هم مربوط به آمریکاست؟

 22. شورای عالی انقلاب فرهنگی در بن بست

 23. ضرغامی: جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی به دلیل لج‌بازی برگزار نمی‌شود/ ماجرای تذکر به روحانی

 24. فتاح: حسرت تلفن زدن به دل ترامپ خواهد ماند/ ما تحت فشار هستیم اما آنها بیشتر تحت فشار هستند

 25. استیضاح زنگنه کلید خورد + متن طرح

آخرین عناوین