آیا جامعه معنوی تر شده است؟

محسن مهدیان،   3970620065 ۴۴ نظر، ۹ در صف انتشار و ۸۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا جامعه معنوی تر شده است؟

یکی از کلیدواژه های پربسامد رهبری انقلاب اینست که معنویت در جامعه ما هر روز بیشتر می شود. در این میان شبهه‌ای مطرح است که با کدام برآورد؟

در پاسخ به این سوال چند نکته حائز اهمیت است.

یکم. خطای مشاهده
یکی از اشکالات اصلی در ارزیابی سطح معنویت در جامعه، توقف در مظاهر فساد است. فساد فی ذاته بروزش بیشتر است، اما عمق ندارد. این گزاره هم به تجربه ثابت شده است و هم در معارف ما تاکید خاص دارد. تعبیر قرآن از باطل، کف روی آب است (رعد آیه 17) کف اولا طفیلی آب است و بعد هم ظهورش بیشتر است؛ اما کف است و ماندگار نیست.

قدرت رسانه جدید در یک جمله، همین است که باطل را با درشت نمایی گمراه کننده ای جلوی چشم میآورد. اما این حقیقت جامعه ما نیست.

برای تماشای حق نیاز به چشم مسلح داریم. چشمی که تربیت یافته است. چشمی که قدرت تماشای زیبایی اهل حق را داراست.

اما حقیقت جامعه را چطور ببینیم؟

دوم. دیدن خوبی ها
یکی از اشکالات ما اینست که خوبی های جامعه و بروز و ظهور معنوی جامعه را توجه نمی کنیم. زیبایی های جامعه را باید در بزنگاه ها ملاحظه کرد. یکی از نمایش های معنوی جامعه همین ایام محرم است. همین مناسک است.

عبادات امروز جامعه ما، یک تفاوت بسیار کلیدی با گذشته کرده است و آنهم فراتر رفتن از عبادت فردی به عبادات جمعی است. جمع همواره به خدا نزدیک ترست. از عزاداری ها گرفته تا اعتکاف ها تا گروه های جهادی تا .... کار خیر.

یکی دیگر از ظهورات معنوی جامعه، کار خیرست. کار خیر را دست کم نگیریم. کار خیر امروز، نسبت به گذشته هزاران برابر رشد یافته تر و مترقی تر است. کار خیر در گذشته تنها در اختیار بزرگان بازار بود.

امروز کار خیر، کاملا مردمی و همگانی و عمومی شده است. از همه طیفی نیز در آن حضور دارند. کار خیر یک پیام بسیار جدی دارد و آنهم عبور از انانیت و منیت است. خیرخواهی یعنی از خودگذشتن. از خود گذشتن قدم اول در سلوک و معنویت است. به تعبیر عرفا اولین گام بعد از یقظه از خود گذشتن است.

از خود گذشتن یک روز در خیرخواهی برای محیط زیست و کمک به حیوانات است. رشد یافته ترش می شود خیرخواهی برای مردم مستضعف و پابرهنه‌ها. و همینطور سطوح تعالی اش تا آنجا می رسد که در شهر به ظاهر پلیدی ها، جوانانی یافت می شوند که جان به کف می گیرند و برای دفاع از حریم اهل بیت و امنیت مردم از خود و خانواده شان گذر می کنند.

تلاش کنیم درست ببینم.

ممکن است بگوئید این حرف‌ها قبول، ولی اینها برای بخشی از جامعه است. اکثریت جامعه درگیر معصیت اند. نمونه اش رونق بی حجابی.

پاسخ به این سوال بسیار مهم وکلیدی است.

سوم. تقوا در حرکت است
یک اشتباه اساسی بین من و شما اینست که تصور می کنیم ارزیابی تقوا نقطه ایست. یعنی چی؟ یعنی تقوای آدم ها را اولا در ظاهرشان و بعد هم بصورت نقطه به نقطه مقایسه می کنیم، در حالیکه تقوا را باید در حرکت سنجید. چه حرکتی؟

میزان ورود انسان به دنیا. کمال تقوا به میزانی است که به دنیا ورود می کنیم و در مقابل معصیت و انحراف مقاومت می کنیم. دنیای امروز، دنیای هجمه های بی امان شیطانی است. ایستادگی در این دنیا به مراتب سخت تر از گذشته است و صدالبته که مقاومت در برابر گناه، دهها برابر انسان را معنوی تر و روحانی تر می سازد. نیامدن به دنیا و گوشه گزینی، بی قدر و بها است. مرد آنست که پای به میدان بنهد...

معنویت جامعه امروز را در حرکت و مقاومتش ببینید. اینطور تحلیل کنیم خواهی دید که از هر منظر نسبت به گذشته جلوتریم و متعالی تر.


منبع: فارس

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۲۸۲۵۱۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بله ،جامعه معنوی تر شده ، اما اندک فساد هم به مدد شبکه های اجتماعی ، بازنشر بسیار دارد ..
ناشناس۵۴۲۹۵۴۱۱:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
چیزی که من میبینم فساد زیادتر شده اختلاس زیادتر شده و کلا معیارهای اخلاقی و...همه از بین رفته و نظر شما تعجب ما را باعث گردید شما مطمئنی که در ایران هستی؟
ناشناس۵۴۳۶۵۴۱۵:۱۴:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همه مثل شما نیستند افراد سالم خصوصا" در قشر جوان زیاد هست .
ناشناس۵۴۴۴۵۶۰۰:۴۰:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کافر همه را به کیش خود پندارد
ناشناس۵۴۳۶۳۷۱۵:۰۳:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
شما در ایران زندگی میکنید؟!
ناشناس۵۴۴۰۶۳۱۹:۱۲:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
در حقیقت میتوان گفت جامعه ریاکار تر شده است ، با سیستم غلطی که در این ۴۰ سال عمل شده براحتی میتوان فهمید جامعه ریاکار شده است .
ناشناس۵۴۴۵۹۲۰۷:۳۲:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
در دنیای رسانه یک جمله معروف است "خبر خوب، خبر بد است" یعنی اگر شما یک خبر نشر دهید درباره اینکه سیل کل روستا را بلعید به شدت در جامعه می پیچد اما اگر همین مورد را برعکس کنید درباره ساخته شدن یک سد که کارش همان جلوگیری از بروز سیل و تخریب روستاست مردم به این خبر اهمیتی نمی دهند در حالیکه اگر ساخته نمی شد همان خبر بد اول به وقوع می پیوست. دلیل موفقیت امثال بی بی سی هم همین است خبر بدشان زیاد است و متاسفانه خبر بد به چشم میاید.
ناشناس۵۴۲۸۳۵۱۰:۱۲:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
والله ما که در دانشگاه و محیط کارو باشگاه ورزشی در محله ای زیر متوسط با جوانان ارتباط داریم، اعتقادات مذهبی خیلی هاشون به صفر رسیده.
ناشناس۵۴۵۲۲۸۱۴:۲۲:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۱
چرا ؟ شما در مقابلش چیکار کردی ؟ بی تفاوت بودی؟ سرعتش را کمتر کردی یا بیشتر؟
ناشناس۵۴۲۸۴۱۱۰:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
چیزی که اطمینان دارم شیوع ریاکاری است افراد زیادی را می بینم که زندگی دوگانه دارند در محیط کار یک شکل و در زندگی خصوصی کاملا متفاوت
ناشناس۵۴۲۹۵۹۱۱:۱۴:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همین مجری های تلویزیون رو نگاه من میره اروپا فلان کار میکنه برا ما ژست دیگه ای میگیره! وضع به مراتب بدتر شده
محمد مهدی۵۴۲۸۵۴۱۰:۲۳:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
ریا بیداد میکنه
ناشناس۵۴۲۸۸۲۱۰:۳۵:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جالب بود
ناشناس۵۴۳۵۹۰۱۴:۴۷:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بیشتر غم انگیز بود تا جالب!!
ناشناس۵۴۲۸۸۳۱۰:۳۵:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جامعه ما معنوی تر شده است؟ این سوال بیشتر شبیه یک شوخی است.
ناشناس۵۴۲۹۶۷۱۱:۱۶:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
کلا دوستان دنبال توجیه و وارونه جلوه دادن واقعیات جامعه هستند شکم گرسنه معنویت سرش نمیشه
ناشناس۵۴۲۸۹۸۱۰:۴۲:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اصلا تیتر بی مسمایی بود . بیشتر شدن معنویت . خیلی خنده دار است . در میان صدمات وارده به این سر زمین انان و معنویت بزرگترین ضربه ها را خورده است .
ناشناس۵۴۲۹۳۳۱۱:۰۰:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بدون ارائه آمار نمی توانیم اظهار نظر کنیم و وضعیت امسال را با سالهای گذشته مقایسه کنیم. بهتر است با ارائه آماری مانند تعداد زندانیان، آمار جرائم، آمار پرونده‌های قضایی، آمار میزان کمکهای مردمی و غیره به صورت مستند اظهار نظر نماییم.
بهنام۵۴۲۹۳۸۱۱:۰۶:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
تو این مملکت از وقتی که آفتاب میزنه تا وقتی که آفتاب غروب کنه هر جنایتی میکنیم و بعد شبم میریم حسینه و مسجد و میزنیم تو سر و کلمون .
ناشناس۵۴۴۴۰۸۰۰:۰۶:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۱
یادم میاد وقتی بچه بودم یکی از تکه کلام های روحانیون که بیشتر حالت تمسخر هم بود این بود که مسیحیان شنبه تا جمعه همه کاری میکنند و یکشنبه میرن کلیسا و دعا میکنند اما حالا که سنی از من گذشته میبینم که نه تنها در غرب بسیاری از مردم در طول هفته هم زندگی سالمی دارند و اصلا ریا نمیکنند بلکه اتفاقا این ما هستیم که دقیقا مثل حرف شما صبح تا شب همه نوع گناهی میکنیم و بعد هم فکر میکنیم با یک دعا در ایام خاص همه چیز پاک میشه!
ناشناس۵۴۲۹۵۷۱۱:۱۳:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فکر کنم مردم را دست انداختید با این حرف ها
ناشناس۵۴۲۹۹۷۱۱:۲۵:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
مثلا یکی از نمونه های معنوی تر شدن اینه که تریلی چپ میکنه، ملت میریزن بار تریلی رو غارت میکنن
ناشناس۵۴۴۸۸۱۱۱:۲۱:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۲۱
اشتباه می کنید اینی که گفتید مال قدیم ندیما بود . الان تریلی چپ نکرده میریزن بارشو خالی میکنن .
ناشناس۵۴۳۰۶۵۱۱:۴۹:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همین مراسم محرم من یادمه بچه که بودیم برای شرکت در مراسم حتما باید لباس مشکی ساده می پوشیدیم و در آن ایام سر وقت نماز می خواندیم حتی مادر بزرگ من تمیز کردن خانه و آرایش برای زنان و حتی دوخت و دوز کردن و درس خواندن را در عاشورا و تاسوعا حرام می دانست و همه بایستی یا در عزاداری شرکت می کردند یا در پخت و توزیع نذری و .... و جالت اینکه همه از جان و دل مشارکت می کردند ولی الان دختر ها و پسر ها با آن شکل و شمایل که ...... یک عده ماشین سوار دور شهر دنبال نذری و حتی تاسیس وب سایت نذری یاب ! حتی در حسینیه های محلی تا پاسی از شب صدای خنده و شوخی و افراد و بوی کباب و جگر گوسفندان قربانی تا پاسی از شب به گوش و مشام می رسه باور نمی کنید تحقیق کنید
ناشناس۵۴۳۴۵۸۱۴:۰۰:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اون قدیمها ، چند تا خانوم همکلاسی بودن که زرتشتی و مسیحی بودن . وقتی محرم و یا شبهای قتل ماه رمضون میشد ، احترام میذاشتن و آرایش نمیکردن و خیلی ساده و پوشیده لباس میپوشیدن . یادم میاد خانوم همسایه ای داشتیم که زیاد هم مذهبی نبود اما محرم که میشد میرفت غذای نذری میگرفت ، میگفت این رو میذارم توی فریزر ، تا سال دیگه ، هر روز چند تا دونه برنج این غذا رو میریزم توی غذای خودمون ، به نیت شفا و برکت ! چجوری بود که قدیمها حتی افرادی که ظاهرا زیاد مذهبی نبودن باز هم به اعتقادات احترام میذاشتن و ته دلشون راز و نیازی داشتن اما امروز ...
آریابان۵۴۳۹۸۳۱۸:۲۶:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
این نگرشی کامل درست و عینی و منطقیست : در اون زمانها، در آخرین شب دهه عاشورا واقعا همه ما ها از بزرگ تا کوچک پدیده "شام غریبان" را با رگ و پوست خودمون کاملا درک میکردیم و همذات-پنداری داشتیم با کاروان اسیران. (بعد از حداقل 10 روز و 9 شب پر از تلاش و نور و چراغ و سرو صدا حالا دیگه هیچ نشانی از هیچکدوم اونها نبود و یک مرتبه همه چیز پایان یافته بود ، دیگه هیچ نذری در کار نبود ، کل محله و شهر تاریک و ساکت شده بود و ....). ولی این سال های اخیر، شام غریبان هم مطلقا فرقی با 9 شب قبل نداره و همون سر و صدا و همون نذری و همون روشنایی و همون جمعیت البته از نوع ویژه !!!!!! رو ما شاهد بوده ایم.
ناشناس۵۴۳۰۷۰۱۱:۵۰:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
به جای این همه فلسفه بافیدن به ده تا سازمان متخصص سنجش ماموریت پروژه بدهید با روشهای تخصصی آماری این را دقیقا بسنجند.
علی کریمی۵۴۳۰۹۳۱۱:۵۷:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جناب آقای محسن مهدیان این حرف شما که تقوای یک فرد را نباید از ظاهرش مورد قضاوت قرار داد کاملا درست است ولی در جامعه امروز ما تمامی نهادهای مسئول توسعه معنویت بر روی ظواهر اشخاص متمرکز شده اند که این خود مشکل مهمتری را به وجود آورده است و آن ریا و ریا کاری است. من هرگز عکس خاوری چفیه بر گردن در یک راهپیمایی را فراموش نمی کنم. آیا شما جایی را سراغ دارید که در آنجا ملاک تقوای ظاهر نباشد؟ من سراغ ندارم.
ناشناس۵۴۳۱۲۲۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فکر کنم گرانی بیشتر شده تا معنویت
ناشناس۵۴۳۱۵۴۱۲:۲۶:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فقر از هردری وارد شد ایمان هم از در دیگر میرود
ناشناس۵۴۳۲۴۸۱۲:۵۷:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
آقای مهدیان بالاغیرتا راستش را بگو معنویت خود شما در این سال ها بیش تر شده یا کم تر؟
رضا۵۴۳۳۴۴۱۳:۲۱:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۰
سلام قبول دارم که مثلا در یک خانه زیبا اگر ترک کوچکی در دیوار باشد بیشتر به چشم میاد ولی در جامعه باید به سوالات زیر پاسخ داد تا قضاوت نمود:1-آیا گروهها و سازمانها و نهادهای خیریه مردمی زیاد شده و تعداد فقرا کم شده2-آیا فروش کلیه و دیگر اعضای بدن برای تامین زندگی کاهش یافته 3-آیا تن فروشی برای گذران زندگی کم شده4-آیا اختلاس و دزدی و رشوه کم شده 4-آیا قوه قضائییه با مجرمین دانه درشت برخورد بیشتر میکند و......پاسخ به اینگونه سوالات و آمارهای موجود تعداد زندانیان و کشته شدگان و جعل و کلاهبرداری و.... میتواند مارا به جواب درست تر برساند
ناشناس۵۴۳۳۵۸۱۳:۲۶:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
شورای شهر بابل نمونه ی خوبی برای قضاوت کردن است.
ناشناس۵۴۳۴۰۹۱۳:۴۳:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اختلاس و گرانی و ریا زیاد شده
ناشناس۵۴۳۴۱۲۱۳:۴۴:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۰
من که دیگه فقط خدا رو قبول دارم . خواهشا این یکی رو از ما نگیرید
ناشناس۵۴۳۴۳۳۱۳:۵۲:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بله معنویت زیاد شده ولی سه پیش بر ف سنگین شمال را فرا گرفته بود اب و برق و گاز قطع شده بود نون لواش بسته ای ۲۰ هزار تومان شمع دونه ای ۲ هزار تومن شد . پارسال هم که برف سنگین تهران امده بود از فرودگاه امام تا تهران یک میلیون تومن کرایه می گرفتن . کرمانشاه زلزله اومده بود در بین ۱۵ هزار خانوار ۶۰ هزار چادر تقسیم شده بود باز به یک عده چادر نرسیده بود . در بم زلزله امده بود ۲۰ هزار نفر کشته شده بودند جمعیت شهر ثابت بود البته که معنویت زیاد شده اما در ظاهر
rassharif۵۴۳۴۵۱۱۳:۵۸:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اختلاس ها و فساد ها را رها کنید. شاخص های دیگر را در نظر بگیرید. وضعیت خانواده ها؟ هم بستگی بیشتر شده یا کم تر؟ جوانان را در نظر بگیرید؛ ارزش ها در بین جوانان چه تغییر کرده؟ در مشاغل؛ رابطه بین هم کاران در جهت هم افزائی و اهداف جمعی ست یا فردی؟ و ... اصلا چرا کلی گوئی کنیم ( شما و من )! بیائیم تعدادی شاخص در نظر بگیریم و شاخص ها را نمره بدهیم. بعد یک نمره نهائی استخراج کنیم و به طور نسبتا دقیق معین کنیم جامعه معنوی تر شده یا مادی تر!
ناشناس۵۴۳۴۵۳۱۳:۵۹:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
وقتی بعضی از افراد روی پیشونیشون جای سه تا مُهر نمازه نمیدونم اینو به حساب معنویت بزارم یا تظاهر به معنویت
ناشناس۵۴۳۵۸۰۱۴:۴۳:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
مجالس عزاداری برای برخی ها مراسم خودنمایی ست.حتی شنیدم پسرانی هستن ک قبل از رفتن ب مزاسم عزاداری خیابانی به آرایشگاه میروند!
ناشناس۵۴۴۳۹۵۲۳:۵۷:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
متاسفانه
ناشناس۵۴۴۳۰۲۲۲:۴۱:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
آقای مهدیان واقعا که!!!!!!
ناشناس۵۴۴۳۵۸۲۳:۲۶:۵۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اگه معنویت زیاد شده دلیل این همه مشکل اجتماعی چیه یعنی راه حل مشکلات دین نیست؟
ناشناس۵۴۴۴۱۳۰۰:۰۹:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قبح خیلی از گناهان ریخته و ارزش اعمال معنوی در منظر عامه تنزل کرده
ناشناس۵۴۴۶۳۸۰۸:۱۸:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
شما گرفتی همه رو!

پربحث‌های امروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 5. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 10. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 11. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 12. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 13. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 14. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 15. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 16. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 17. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 18. عجیب‌ترین ماشین عروس دنیا  

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 21. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 22. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 23. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 24. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 25. نصب تابلوی ورود ممنوع حیوانات در ۸۰ درصد پارکها/ نیازمند فرهنگ سازی هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 3. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 4. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 5. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 6. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 7. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 8. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 9. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 10. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 11. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 12. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 13. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 14. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 15. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 16. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 17. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 18. رئیس کل بانک مرکزی: بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت ذخایر ارزی کشور مطلوب است/برنامه‌ریزی‌های انتقال مالی را بدون توجه به SPV تدارک دیده‌ایم

 19. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 20. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 21. زمان حال را غنیمت بشمار  

 22. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 23. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 24. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 25. کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 7. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 8. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 9. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 10. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 11. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 14. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 15. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 16. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 17. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 18. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 19. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 20. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 21. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 22. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 23. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 24. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 25. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

پربحث‌های امروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 4. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 5. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 6. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 7. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 8. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 9. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 10. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 11. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 12. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 13. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 14. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 15. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 16. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 17. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 18. با برجام چه باید کرد؟

 19. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 20. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 21. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 22. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 23. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

 24. خط امام به روایت بنیانگذار جمهوری اسلامی در پاریس

 25. صالحی: رهبری اجازه نمی‌دادند صنعت هسته‌ای با برجام متوقف شود

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 2. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 3. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 4. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 5. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 6. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 7. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 8. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 9. صالحی: توان تولید انبوه IR۸ را داریم/ همه امور هسته ای را طراحی می کنیم

 10. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 11. جهانگیری: دست‌هایی در کار است تا جوانان نسبت به آینده بیمناک شوند

 12. نوری همدانی: اگر جلوی اسراف‌ها گرفته شود می‌توان امیدوار به رفاه اقتصادی مردم بود/ مردم می‌خواهند در زندگی خود ارزانی را ببینند

 13. خوئینی‌ها از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ برخی در درون جبهه اصلاحات می‌گویند ما باید از روحانی عبور بکنیم/ واعظی حرف بی‌ربطی نزده است

 14. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 15. خسارتِ اولین توافق با آمریکا

 16. دادستان تهران: حصر باقی است و پوسته آن نیز نشکسته/ صدور کیفرخواست برای یک مقام دولتی که گفته بود «از حصر پوسته‌ای بیشتر باقی نمانده»

 17. جنگ روانی و حمله‌های هدفمند اما مبهم

 18. سیستم تعریف شده هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس کارآمد نیست/ ساختار فعلی مجلس نیاز به بازنگری دارد

 19. «حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونئی شد

 20. واعظی: اگر بتوانیم منسجم عمل کنیم قطعاً از شرایط کنونی به سلامت عبور خواهیم کرد

 21. میرسلیم: در قانون اساسی تعیین سرنوشت مردم برعهده مردم است

 22. خدا یک صبری به نمایندگان بدهد با این هیئت رئیسه!

 23. کواکبیان: ایران مقابل نشست ورشو مقابله به مثل کند

 24. زمان مناظره دوم زاکانی و تاج‌زاده مشخص شد

 25. مستندات جانبازی حسین فریدون موجود است

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 4. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 5. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 6. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 7. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 8. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 9. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 10. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 11. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 12. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 13. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 14. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 15. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 16. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 17. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 18. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 19. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 20. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 21. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 22. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 23. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 24. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 25. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

آخرین عناوین