آیا جامعه معنوی تر شده است؟

محسن مهدیان،   3970620065 ۴۴ نظر، ۹ در صف انتشار و ۸۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا جامعه معنوی تر شده است؟

یکی از کلیدواژه های پربسامد رهبری انقلاب اینست که معنویت در جامعه ما هر روز بیشتر می شود. در این میان شبهه‌ای مطرح است که با کدام برآورد؟

در پاسخ به این سوال چند نکته حائز اهمیت است.

یکم. خطای مشاهده
یکی از اشکالات اصلی در ارزیابی سطح معنویت در جامعه، توقف در مظاهر فساد است. فساد فی ذاته بروزش بیشتر است، اما عمق ندارد. این گزاره هم به تجربه ثابت شده است و هم در معارف ما تاکید خاص دارد. تعبیر قرآن از باطل، کف روی آب است (رعد آیه 17) کف اولا طفیلی آب است و بعد هم ظهورش بیشتر است؛ اما کف است و ماندگار نیست.

قدرت رسانه جدید در یک جمله، همین است که باطل را با درشت نمایی گمراه کننده ای جلوی چشم میآورد. اما این حقیقت جامعه ما نیست.

برای تماشای حق نیاز به چشم مسلح داریم. چشمی که تربیت یافته است. چشمی که قدرت تماشای زیبایی اهل حق را داراست.

اما حقیقت جامعه را چطور ببینیم؟

دوم. دیدن خوبی ها
یکی از اشکالات ما اینست که خوبی های جامعه و بروز و ظهور معنوی جامعه را توجه نمی کنیم. زیبایی های جامعه را باید در بزنگاه ها ملاحظه کرد. یکی از نمایش های معنوی جامعه همین ایام محرم است. همین مناسک است.

عبادات امروز جامعه ما، یک تفاوت بسیار کلیدی با گذشته کرده است و آنهم فراتر رفتن از عبادت فردی به عبادات جمعی است. جمع همواره به خدا نزدیک ترست. از عزاداری ها گرفته تا اعتکاف ها تا گروه های جهادی تا .... کار خیر.

یکی دیگر از ظهورات معنوی جامعه، کار خیرست. کار خیر را دست کم نگیریم. کار خیر امروز، نسبت به گذشته هزاران برابر رشد یافته تر و مترقی تر است. کار خیر در گذشته تنها در اختیار بزرگان بازار بود.

امروز کار خیر، کاملا مردمی و همگانی و عمومی شده است. از همه طیفی نیز در آن حضور دارند. کار خیر یک پیام بسیار جدی دارد و آنهم عبور از انانیت و منیت است. خیرخواهی یعنی از خودگذشتن. از خود گذشتن قدم اول در سلوک و معنویت است. به تعبیر عرفا اولین گام بعد از یقظه از خود گذشتن است.

از خود گذشتن یک روز در خیرخواهی برای محیط زیست و کمک به حیوانات است. رشد یافته ترش می شود خیرخواهی برای مردم مستضعف و پابرهنه‌ها. و همینطور سطوح تعالی اش تا آنجا می رسد که در شهر به ظاهر پلیدی ها، جوانانی یافت می شوند که جان به کف می گیرند و برای دفاع از حریم اهل بیت و امنیت مردم از خود و خانواده شان گذر می کنند.

تلاش کنیم درست ببینم.

ممکن است بگوئید این حرف‌ها قبول، ولی اینها برای بخشی از جامعه است. اکثریت جامعه درگیر معصیت اند. نمونه اش رونق بی حجابی.

پاسخ به این سوال بسیار مهم وکلیدی است.

سوم. تقوا در حرکت است
یک اشتباه اساسی بین من و شما اینست که تصور می کنیم ارزیابی تقوا نقطه ایست. یعنی چی؟ یعنی تقوای آدم ها را اولا در ظاهرشان و بعد هم بصورت نقطه به نقطه مقایسه می کنیم، در حالیکه تقوا را باید در حرکت سنجید. چه حرکتی؟

میزان ورود انسان به دنیا. کمال تقوا به میزانی است که به دنیا ورود می کنیم و در مقابل معصیت و انحراف مقاومت می کنیم. دنیای امروز، دنیای هجمه های بی امان شیطانی است. ایستادگی در این دنیا به مراتب سخت تر از گذشته است و صدالبته که مقاومت در برابر گناه، دهها برابر انسان را معنوی تر و روحانی تر می سازد. نیامدن به دنیا و گوشه گزینی، بی قدر و بها است. مرد آنست که پای به میدان بنهد...

معنویت جامعه امروز را در حرکت و مقاومتش ببینید. اینطور تحلیل کنیم خواهی دید که از هر منظر نسبت به گذشته جلوتریم و متعالی تر.


منبع: فارس

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۸ شهریور ۱۳۹۷مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های ارتش با حضور فرمانده کل قوا  
۱۷ شهریور ۱۳۹۷دیدار رئیسان جمهور روسیه و ترکیه با مقام معظم رهبری
۱۴ شهریور ۱۳۹۷رهبر انقلاب: جلوی مصرف بالای بنزین را بگیرید  
۱۳ شهریور ۱۳۹۷رحمانی فضلی: رهبری حاشیه نشینی را از اولویت‌های دوم آسیب های اجتماعی برشمردند
۱۲ شهریور ۱۳۹۷با حکم رهبر انقلاب؛ حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها شد
۱۱ شهریور ۱۳۹۷نظر رهبر انقلاب درباره کمبود پوشک کودکان   
۱۰ شهریور ۱۳۹۷پاسخ رهبر انقلاب به سوالی درباره برجام/ چرا برجام را آتش نزدید؟  
۷ شهریور ۱۳۹۷تصویری از اقامه نماز جماعت اعضای هیئت دولت به امامت مقام معظم رهبری  
۳ شهریور ۱۳۹۷مخالفان نظام درباره زندگی شخصی رهبر انقلاب چه می‌گو‌یند؟  
۱ شهریور ۱۳۹۷کمک به بیمار به هر نحو، یکی از بهترین و شریفترین مشاغل است
۳۱ مرداد ۱۳۹۷چه کسانی جامعه را دو قطبی می‌کنند؟
۳۰ مرداد ۱۳۹۷چرا آمریکا توان حمله نظامی به ایران را ندارد؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۲۸۲۵۱۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بله ،جامعه معنوی تر شده ، اما اندک فساد هم به مدد شبکه های اجتماعی ، بازنشر بسیار دارد ..
ناشناس۵۴۲۹۵۴۱۱:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
چیزی که من میبینم فساد زیادتر شده اختلاس زیادتر شده و کلا معیارهای اخلاقی و...همه از بین رفته و نظر شما تعجب ما را باعث گردید شما مطمئنی که در ایران هستی؟
ناشناس۵۴۳۶۵۴۱۵:۱۴:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همه مثل شما نیستند افراد سالم خصوصا" در قشر جوان زیاد هست .
ناشناس۵۴۴۴۵۶۰۰:۴۰:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کافر همه را به کیش خود پندارد
ناشناس۵۴۳۶۳۷۱۵:۰۳:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
شما در ایران زندگی میکنید؟!
ناشناس۵۴۴۰۶۳۱۹:۱۲:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
در حقیقت میتوان گفت جامعه ریاکار تر شده است ، با سیستم غلطی که در این ۴۰ سال عمل شده براحتی میتوان فهمید جامعه ریاکار شده است .
ناشناس۵۴۴۵۹۲۰۷:۳۲:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
در دنیای رسانه یک جمله معروف است "خبر خوب، خبر بد است" یعنی اگر شما یک خبر نشر دهید درباره اینکه سیل کل روستا را بلعید به شدت در جامعه می پیچد اما اگر همین مورد را برعکس کنید درباره ساخته شدن یک سد که کارش همان جلوگیری از بروز سیل و تخریب روستاست مردم به این خبر اهمیتی نمی دهند در حالیکه اگر ساخته نمی شد همان خبر بد اول به وقوع می پیوست. دلیل موفقیت امثال بی بی سی هم همین است خبر بدشان زیاد است و متاسفانه خبر بد به چشم میاید.
ناشناس۵۴۲۸۳۵۱۰:۱۲:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
والله ما که در دانشگاه و محیط کارو باشگاه ورزشی در محله ای زیر متوسط با جوانان ارتباط داریم، اعتقادات مذهبی خیلی هاشون به صفر رسیده.
ناشناس۵۴۵۲۲۸۱۴:۲۲:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۱
چرا ؟ شما در مقابلش چیکار کردی ؟ بی تفاوت بودی؟ سرعتش را کمتر کردی یا بیشتر؟
ناشناس۵۴۲۸۴۱۱۰:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
چیزی که اطمینان دارم شیوع ریاکاری است افراد زیادی را می بینم که زندگی دوگانه دارند در محیط کار یک شکل و در زندگی خصوصی کاملا متفاوت
ناشناس۵۴۲۹۵۹۱۱:۱۴:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همین مجری های تلویزیون رو نگاه من میره اروپا فلان کار میکنه برا ما ژست دیگه ای میگیره! وضع به مراتب بدتر شده
محمد مهدی۵۴۲۸۵۴۱۰:۲۳:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
ریا بیداد میکنه
ناشناس۵۴۲۸۸۲۱۰:۳۵:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جالب بود
ناشناس۵۴۳۵۹۰۱۴:۴۷:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بیشتر غم انگیز بود تا جالب!!
ناشناس۵۴۲۸۸۳۱۰:۳۵:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جامعه ما معنوی تر شده است؟ این سوال بیشتر شبیه یک شوخی است.
ناشناس۵۴۲۹۶۷۱۱:۱۶:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
کلا دوستان دنبال توجیه و وارونه جلوه دادن واقعیات جامعه هستند شکم گرسنه معنویت سرش نمیشه
ناشناس۵۴۲۸۹۸۱۰:۴۲:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اصلا تیتر بی مسمایی بود . بیشتر شدن معنویت . خیلی خنده دار است . در میان صدمات وارده به این سر زمین انان و معنویت بزرگترین ضربه ها را خورده است .
ناشناس۵۴۲۹۳۳۱۱:۰۰:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بدون ارائه آمار نمی توانیم اظهار نظر کنیم و وضعیت امسال را با سالهای گذشته مقایسه کنیم. بهتر است با ارائه آماری مانند تعداد زندانیان، آمار جرائم، آمار پرونده‌های قضایی، آمار میزان کمکهای مردمی و غیره به صورت مستند اظهار نظر نماییم.
بهنام۵۴۲۹۳۸۱۱:۰۶:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
تو این مملکت از وقتی که آفتاب میزنه تا وقتی که آفتاب غروب کنه هر جنایتی میکنیم و بعد شبم میریم حسینه و مسجد و میزنیم تو سر و کلمون .
ناشناس۵۴۴۴۰۸۰۰:۰۶:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۱
یادم میاد وقتی بچه بودم یکی از تکه کلام های روحانیون که بیشتر حالت تمسخر هم بود این بود که مسیحیان شنبه تا جمعه همه کاری میکنند و یکشنبه میرن کلیسا و دعا میکنند اما حالا که سنی از من گذشته میبینم که نه تنها در غرب بسیاری از مردم در طول هفته هم زندگی سالمی دارند و اصلا ریا نمیکنند بلکه اتفاقا این ما هستیم که دقیقا مثل حرف شما صبح تا شب همه نوع گناهی میکنیم و بعد هم فکر میکنیم با یک دعا در ایام خاص همه چیز پاک میشه!
ناشناس۵۴۲۹۵۷۱۱:۱۳:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فکر کنم مردم را دست انداختید با این حرف ها
ناشناس۵۴۲۹۹۷۱۱:۲۵:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
مثلا یکی از نمونه های معنوی تر شدن اینه که تریلی چپ میکنه، ملت میریزن بار تریلی رو غارت میکنن
ناشناس۵۴۴۸۸۱۱۱:۲۱:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۲۱
اشتباه می کنید اینی که گفتید مال قدیم ندیما بود . الان تریلی چپ نکرده میریزن بارشو خالی میکنن .
ناشناس۵۴۳۰۶۵۱۱:۴۹:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همین مراسم محرم من یادمه بچه که بودیم برای شرکت در مراسم حتما باید لباس مشکی ساده می پوشیدیم و در آن ایام سر وقت نماز می خواندیم حتی مادر بزرگ من تمیز کردن خانه و آرایش برای زنان و حتی دوخت و دوز کردن و درس خواندن را در عاشورا و تاسوعا حرام می دانست و همه بایستی یا در عزاداری شرکت می کردند یا در پخت و توزیع نذری و .... و جالت اینکه همه از جان و دل مشارکت می کردند ولی الان دختر ها و پسر ها با آن شکل و شمایل که ...... یک عده ماشین سوار دور شهر دنبال نذری و حتی تاسیس وب سایت نذری یاب ! حتی در حسینیه های محلی تا پاسی از شب صدای خنده و شوخی و افراد و بوی کباب و جگر گوسفندان قربانی تا پاسی از شب به گوش و مشام می رسه باور نمی کنید تحقیق کنید
ناشناس۵۴۳۴۵۸۱۴:۰۰:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اون قدیمها ، چند تا خانوم همکلاسی بودن که زرتشتی و مسیحی بودن . وقتی محرم و یا شبهای قتل ماه رمضون میشد ، احترام میذاشتن و آرایش نمیکردن و خیلی ساده و پوشیده لباس میپوشیدن . یادم میاد خانوم همسایه ای داشتیم که زیاد هم مذهبی نبود اما محرم که میشد میرفت غذای نذری میگرفت ، میگفت این رو میذارم توی فریزر ، تا سال دیگه ، هر روز چند تا دونه برنج این غذا رو میریزم توی غذای خودمون ، به نیت شفا و برکت ! چجوری بود که قدیمها حتی افرادی که ظاهرا زیاد مذهبی نبودن باز هم به اعتقادات احترام میذاشتن و ته دلشون راز و نیازی داشتن اما امروز ...
آریابان۵۴۳۹۸۳۱۸:۲۶:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
این نگرشی کامل درست و عینی و منطقیست : در اون زمانها، در آخرین شب دهه عاشورا واقعا همه ما ها از بزرگ تا کوچک پدیده "شام غریبان" را با رگ و پوست خودمون کاملا درک میکردیم و همذات-پنداری داشتیم با کاروان اسیران. (بعد از حداقل 10 روز و 9 شب پر از تلاش و نور و چراغ و سرو صدا حالا دیگه هیچ نشانی از هیچکدوم اونها نبود و یک مرتبه همه چیز پایان یافته بود ، دیگه هیچ نذری در کار نبود ، کل محله و شهر تاریک و ساکت شده بود و ....). ولی این سال های اخیر، شام غریبان هم مطلقا فرقی با 9 شب قبل نداره و همون سر و صدا و همون نذری و همون روشنایی و همون جمعیت البته از نوع ویژه !!!!!! رو ما شاهد بوده ایم.
ناشناس۵۴۳۰۷۰۱۱:۵۰:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
به جای این همه فلسفه بافیدن به ده تا سازمان متخصص سنجش ماموریت پروژه بدهید با روشهای تخصصی آماری این را دقیقا بسنجند.
علی کریمی۵۴۳۰۹۳۱۱:۵۷:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جناب آقای محسن مهدیان این حرف شما که تقوای یک فرد را نباید از ظاهرش مورد قضاوت قرار داد کاملا درست است ولی در جامعه امروز ما تمامی نهادهای مسئول توسعه معنویت بر روی ظواهر اشخاص متمرکز شده اند که این خود مشکل مهمتری را به وجود آورده است و آن ریا و ریا کاری است. من هرگز عکس خاوری چفیه بر گردن در یک راهپیمایی را فراموش نمی کنم. آیا شما جایی را سراغ دارید که در آنجا ملاک تقوای ظاهر نباشد؟ من سراغ ندارم.
ناشناس۵۴۳۱۲۲۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فکر کنم گرانی بیشتر شده تا معنویت
ناشناس۵۴۳۱۵۴۱۲:۲۶:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فقر از هردری وارد شد ایمان هم از در دیگر میرود
ناشناس۵۴۳۲۴۸۱۲:۵۷:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
آقای مهدیان بالاغیرتا راستش را بگو معنویت خود شما در این سال ها بیش تر شده یا کم تر؟
رضا۵۴۳۳۴۴۱۳:۲۱:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۰
سلام قبول دارم که مثلا در یک خانه زیبا اگر ترک کوچکی در دیوار باشد بیشتر به چشم میاد ولی در جامعه باید به سوالات زیر پاسخ داد تا قضاوت نمود:1-آیا گروهها و سازمانها و نهادهای خیریه مردمی زیاد شده و تعداد فقرا کم شده2-آیا فروش کلیه و دیگر اعضای بدن برای تامین زندگی کاهش یافته 3-آیا تن فروشی برای گذران زندگی کم شده4-آیا اختلاس و دزدی و رشوه کم شده 4-آیا قوه قضائییه با مجرمین دانه درشت برخورد بیشتر میکند و......پاسخ به اینگونه سوالات و آمارهای موجود تعداد زندانیان و کشته شدگان و جعل و کلاهبرداری و.... میتواند مارا به جواب درست تر برساند
ناشناس۵۴۳۳۵۸۱۳:۲۶:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
شورای شهر بابل نمونه ی خوبی برای قضاوت کردن است.
ناشناس۵۴۳۴۰۹۱۳:۴۳:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اختلاس و گرانی و ریا زیاد شده
ناشناس۵۴۳۴۱۲۱۳:۴۴:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۰
من که دیگه فقط خدا رو قبول دارم . خواهشا این یکی رو از ما نگیرید
ناشناس۵۴۳۴۳۳۱۳:۵۲:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بله معنویت زیاد شده ولی سه پیش بر ف سنگین شمال را فرا گرفته بود اب و برق و گاز قطع شده بود نون لواش بسته ای ۲۰ هزار تومان شمع دونه ای ۲ هزار تومن شد . پارسال هم که برف سنگین تهران امده بود از فرودگاه امام تا تهران یک میلیون تومن کرایه می گرفتن . کرمانشاه زلزله اومده بود در بین ۱۵ هزار خانوار ۶۰ هزار چادر تقسیم شده بود باز به یک عده چادر نرسیده بود . در بم زلزله امده بود ۲۰ هزار نفر کشته شده بودند جمعیت شهر ثابت بود البته که معنویت زیاد شده اما در ظاهر
rassharif۵۴۳۴۵۱۱۳:۵۸:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اختلاس ها و فساد ها را رها کنید. شاخص های دیگر را در نظر بگیرید. وضعیت خانواده ها؟ هم بستگی بیشتر شده یا کم تر؟ جوانان را در نظر بگیرید؛ ارزش ها در بین جوانان چه تغییر کرده؟ در مشاغل؛ رابطه بین هم کاران در جهت هم افزائی و اهداف جمعی ست یا فردی؟ و ... اصلا چرا کلی گوئی کنیم ( شما و من )! بیائیم تعدادی شاخص در نظر بگیریم و شاخص ها را نمره بدهیم. بعد یک نمره نهائی استخراج کنیم و به طور نسبتا دقیق معین کنیم جامعه معنوی تر شده یا مادی تر!
ناشناس۵۴۳۴۵۳۱۳:۵۹:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
وقتی بعضی از افراد روی پیشونیشون جای سه تا مُهر نمازه نمیدونم اینو به حساب معنویت بزارم یا تظاهر به معنویت
ناشناس۵۴۳۵۸۰۱۴:۴۳:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
مجالس عزاداری برای برخی ها مراسم خودنمایی ست.حتی شنیدم پسرانی هستن ک قبل از رفتن ب مزاسم عزاداری خیابانی به آرایشگاه میروند!
ناشناس۵۴۴۳۹۵۲۳:۵۷:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
متاسفانه
ناشناس۵۴۴۳۰۲۲۲:۴۱:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
آقای مهدیان واقعا که!!!!!!
ناشناس۵۴۴۳۵۸۲۳:۲۶:۵۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اگه معنویت زیاد شده دلیل این همه مشکل اجتماعی چیه یعنی راه حل مشکلات دین نیست؟
ناشناس۵۴۴۴۱۳۰۰:۰۹:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قبح خیلی از گناهان ریخته و ارزش اعمال معنوی در منظر عامه تنزل کرده
ناشناس۵۴۴۶۳۸۰۸:۱۸:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
شما گرفتی همه رو!
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتریهمراه ایمن

پربحث‌های اخیر

 1. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 2. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 3. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 4. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 5. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 6. وزیر راه غرق در مشکلات مردم  

 7. توقیف موتورسیکلت‌های چند صد میلیونی توسط پلیس+ عکس  

 8. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

 9. مراسم عزاداری در هیات علی پروین با حضور دایی و اهالی فوتبال  

 10. دو زلزله متوالی هفتکل خوزستان را لرزاند

 11. واکنش وزیر راه به سانحه اتوبوس مسافربری

 12. تماس چاووش اوغلو با ظریف درباره توافق ادلب/نشست ایران، روسیه و ترکیه در نیویورک

 13. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 14. روزنامه آرمان: هزینه اربعین عین سود است

 15. اعلام برائت زمان و مکان نمی طلبد

 16. افزایش 50 درصدی ترکیبات ضد التهاب "بابونه"توسط محققان کشور

 17. عزاداری در قاب فیروزه + عکس

 18. شب تاسوعای حسینی (ع) در کربلا  

 19. اعمال شب و روز عاشورا/ ثواب بی‌توجهی به امور دنیایی در روز عاشورا

 20. بازداشت ۵ خدمه شناور صیادی خارجی در آب‌های خلیج فارس

 21. پامپئو ریاست نشست شورای امنیت درباره کره‌شمالی را بر عهده می‌گیرد

 22. پشت پرده تغییرات مدیریتی صندوق ذخیره فرهنگیان

 23. نگاهی به آیین‌های عزاداری حسینی در گیلان+فیلم

 24. ترامپ: روس‌ها به زور احترام می‌گذارند

 25. چرایی نابسامانی‌های اقتصادی و مدیریتی

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 8. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 9. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 10. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 11. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 12. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 13. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 14. معرفی فیلم برای اسکار؛ هیاهوی بسیار برای هیچ

 15. کیف ضد گلوله+عکس

 16. ظریف: یکشنبه آینده به نیویورک می‌روم

 17. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 18. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 19. پشت پرده انتصاب «سیف» از زبان نماینده مجلس؛ حاشیه امن روحانی برای مشاورش

 20. پدر شهید احمدی روشن: هیچ مذاکره‌ای با آمریکای جنایتکار نداریم/ با پیروی از ولایت از گردونه‌های سخت عبور می‌کنیم

 21. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 22. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 23. دلار ۱۴۰۰۰ تومانی پروژه است  

 24. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 25. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 15. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 16. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 17. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 18. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 19. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 20. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 21. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 22. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 23. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 24. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

 25. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

پربحث‌های دیروز

 1. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 2. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 3. کیف ضد گلوله+عکس

 4. ظریف: یکشنبه آینده به نیویورک می‌روم

 5. پشت پرده انتصاب «سیف» از زبان نماینده مجلس؛ حاشیه امن روحانی برای مشاورش

 6. پدر شهید احمدی روشن: هیچ مذاکره‌ای با آمریکای جنایتکار نداریم/ با پیروی از ولایت از گردونه‌های سخت عبور می‌کنیم

 7. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 8. دلار ۱۴۰۰۰ تومانی پروژه است  

 9. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 10. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 11. استقبال سخنگوی وزارت امور خارجه از توافق سوچی در مورد ادلب سوریه

 12. باهنر: لاریجانی موافق برخی استیضاح‌ها بود/دولت فرمانده اقتصادی نیاز دارد

 13. روزنامه آرمان: هزینه اربعین عین سود است

 14. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 15. حجت‌الاسلام آقاتهرانی: از تحریم‌ها نترسید و مردم را نترسانید

 16. وزیر راه و شهرسازی به مجلس احضار می‌شود

 17. روایتی از شیوه برخورد آیت‌الله خزعلی با فرزندش

 18. اسکای نیوز: ایران توییتر را به سانسور یک جانبه متهم کرد

 19. «قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» ابلاغ شد

 20. تصویب طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی

 21. ترور توییتری علیه ایران توسط منافقین

 22. یک بند به طرح استیضاح آخوندی اضافه شد

 23. استعلام وزارت کشور درباره قانون منع بکارگیری بازنشستگان

 24. آئین‌نامه مجلس برای نحوه معرفی وزرا از سوی رئیس‌جمهور تغییر کرد +جزئیات

 25. دستور جهانگیری برای بررسی دقیق حادثه تصادف اتوبوس

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 3. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 4. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 5. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 6. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 7. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 8. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 9. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

 10. «حسین فریدون» امروز از پایان نامه دکترای خود دفاع می‌کند

 11. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 12. این آمارها حقیقت دارد

 13. پاسخ علی علیزاده به خبرنگار روزنامه ایران در مورد دریافت پول از «من و تو»  

 14. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 15. آیا توصیه‌های حضرت امام (ره) درباره «زیّ طلبگی» VIP نشینی را هم در بر می‌گیرد؟

 16. قالیباف: نگوئیم مردم ما را انتخاب کرده‌اند پس مشکلات را هم تحمل می‌کنند

 17. نمایندگان در نامه به روحانی: آخوندی را عزلش نکنید استیضاح می‌کنیم/ دغدغه‌ای برای مسکن مردم ندارد

 18. تلاش ترامپ برای اجماع علیه ایران با همراهی سعودی ها/ امکان تصویب قطعنامه جدید علیه تهران

 19. احمدی‌نژادیزه شدن روحانی/ حاشیه های عزاداری لاکچری در جایگاه وی آی پی/ پشت پرده شغل جدید سیف/ پرسش روزنامه اصولگرا از رئیسی/ اعتراض یک روحانی به صادق زیباکلام

 20. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 21. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 22. واکنش کاربران فضای مجازی به "VIPنشینی" فرزند سیدحسن خمینی

 23. علیزاده و علینژاد؛ موفرفری انقلابی یا فرفره‌موی ضدانقلاب؟

 24. اختصاصی الف / ۴ مهر قرار موقت دادگاه لاهه در مورد شکایت ایران صادر می‌شود/ تلاش آمریکایی‌ها برای سیاسی کردن دادگاه و اتهامات واهی علیه تهران

 25. پیامدهای سیاسی فساد در شورای شهر بابل/ انتقاد طرفدار حلقه کیان از مکتب نیاوران/تصمیم مهم آقای پارلمانتاریست/ روایت عبدی از اختلاف گسترده در دولت/پیشنهاد روزنامه اصلاح طلب به روحانی

آخرین عناوین