آیا جامعه معنوی تر شده است؟

محسن مهدیان،   3970620065 ۴۴ نظر، ۹ در صف انتشار و ۸۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا جامعه معنوی تر شده است؟

یکی از کلیدواژه های پربسامد رهبری انقلاب اینست که معنویت در جامعه ما هر روز بیشتر می شود. در این میان شبهه‌ای مطرح است که با کدام برآورد؟

در پاسخ به این سوال چند نکته حائز اهمیت است.

یکم. خطای مشاهده
یکی از اشکالات اصلی در ارزیابی سطح معنویت در جامعه، توقف در مظاهر فساد است. فساد فی ذاته بروزش بیشتر است، اما عمق ندارد. این گزاره هم به تجربه ثابت شده است و هم در معارف ما تاکید خاص دارد. تعبیر قرآن از باطل، کف روی آب است (رعد آیه 17) کف اولا طفیلی آب است و بعد هم ظهورش بیشتر است؛ اما کف است و ماندگار نیست.

قدرت رسانه جدید در یک جمله، همین است که باطل را با درشت نمایی گمراه کننده ای جلوی چشم میآورد. اما این حقیقت جامعه ما نیست.

برای تماشای حق نیاز به چشم مسلح داریم. چشمی که تربیت یافته است. چشمی که قدرت تماشای زیبایی اهل حق را داراست.

اما حقیقت جامعه را چطور ببینیم؟

دوم. دیدن خوبی ها
یکی از اشکالات ما اینست که خوبی های جامعه و بروز و ظهور معنوی جامعه را توجه نمی کنیم. زیبایی های جامعه را باید در بزنگاه ها ملاحظه کرد. یکی از نمایش های معنوی جامعه همین ایام محرم است. همین مناسک است.

عبادات امروز جامعه ما، یک تفاوت بسیار کلیدی با گذشته کرده است و آنهم فراتر رفتن از عبادت فردی به عبادات جمعی است. جمع همواره به خدا نزدیک ترست. از عزاداری ها گرفته تا اعتکاف ها تا گروه های جهادی تا .... کار خیر.

یکی دیگر از ظهورات معنوی جامعه، کار خیرست. کار خیر را دست کم نگیریم. کار خیر امروز، نسبت به گذشته هزاران برابر رشد یافته تر و مترقی تر است. کار خیر در گذشته تنها در اختیار بزرگان بازار بود.

امروز کار خیر، کاملا مردمی و همگانی و عمومی شده است. از همه طیفی نیز در آن حضور دارند. کار خیر یک پیام بسیار جدی دارد و آنهم عبور از انانیت و منیت است. خیرخواهی یعنی از خودگذشتن. از خود گذشتن قدم اول در سلوک و معنویت است. به تعبیر عرفا اولین گام بعد از یقظه از خود گذشتن است.

از خود گذشتن یک روز در خیرخواهی برای محیط زیست و کمک به حیوانات است. رشد یافته ترش می شود خیرخواهی برای مردم مستضعف و پابرهنه‌ها. و همینطور سطوح تعالی اش تا آنجا می رسد که در شهر به ظاهر پلیدی ها، جوانانی یافت می شوند که جان به کف می گیرند و برای دفاع از حریم اهل بیت و امنیت مردم از خود و خانواده شان گذر می کنند.

تلاش کنیم درست ببینم.

ممکن است بگوئید این حرف‌ها قبول، ولی اینها برای بخشی از جامعه است. اکثریت جامعه درگیر معصیت اند. نمونه اش رونق بی حجابی.

پاسخ به این سوال بسیار مهم وکلیدی است.

سوم. تقوا در حرکت است
یک اشتباه اساسی بین من و شما اینست که تصور می کنیم ارزیابی تقوا نقطه ایست. یعنی چی؟ یعنی تقوای آدم ها را اولا در ظاهرشان و بعد هم بصورت نقطه به نقطه مقایسه می کنیم، در حالیکه تقوا را باید در حرکت سنجید. چه حرکتی؟

میزان ورود انسان به دنیا. کمال تقوا به میزانی است که به دنیا ورود می کنیم و در مقابل معصیت و انحراف مقاومت می کنیم. دنیای امروز، دنیای هجمه های بی امان شیطانی است. ایستادگی در این دنیا به مراتب سخت تر از گذشته است و صدالبته که مقاومت در برابر گناه، دهها برابر انسان را معنوی تر و روحانی تر می سازد. نیامدن به دنیا و گوشه گزینی، بی قدر و بها است. مرد آنست که پای به میدان بنهد...

معنویت جامعه امروز را در حرکت و مقاومتش ببینید. اینطور تحلیل کنیم خواهی دید که از هر منظر نسبت به گذشته جلوتریم و متعالی تر.


منبع: فارس

عناوین مرتبط

۲۳ آبان ۱۳۹۷رهبر انقلاب: قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد/ جنگ کنونی در دنیا «جنگ اراده‌ها» است
۲۳ آبان ۱۳۹۷دیدار مدال‌آوران کاروان ایران در بازی‌های پاراآسیایی با رهبر انقلاب  
۲۲ آبان ۱۳۹۷درخواست‌های رهبری از اعضای سپاه
۲۲ آبان ۱۳۹۷آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟
۲۱ آبان ۱۳۹۷رهبر انقلاب بعد از شهادت طهرانی مقدم: یکی از بهترین عزیزانم را از دست دادم
۲۱ آبان ۱۳۹۷آیا اخبار خوب در دولت‌ها را می‌بینیم؟/ راهبرد موفقیت محسوس چیست؟
۲۰ آبان ۱۳۹۷رهبر انقلاب: شهدا نیازی به اغراق ندارند/ یاد شهیدان روز به روز در جامعه زنده‌تر می‌شود
۱۲ آبان ۱۳۹۷رهبر انقلاب: آمریکا در چالش ۴۰ ساله با ایران همواره مغلوب بوده است/ ترامپ باقیمانده آبروی آمریکا را برده و زوال آمریکا یک واقعیت است/ ادعای جدید بودن تحریم‌ها نادرست است
۷ آبان ۱۳۹۷دانشجویان فردا با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند
۶ آبان ۱۳۹۷دیدار رئیس و مسئولان سازمان پدافند غیرعامل با رهبر انقلاب  
۶ آبان ۱۳۹۷رهبر انقلاب: پدافند غیرعامل در مقابل تهاجم دشمنان علمی، جدی و همه‌جانبه باشد
۵ آبان ۱۳۹۷تلگراف آیت‌الله خامنه‌ای به امام خمینی (ره)  

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۲۸۲۵۱۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بله ،جامعه معنوی تر شده ، اما اندک فساد هم به مدد شبکه های اجتماعی ، بازنشر بسیار دارد ..
ناشناس۵۴۲۹۵۴۱۱:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
چیزی که من میبینم فساد زیادتر شده اختلاس زیادتر شده و کلا معیارهای اخلاقی و...همه از بین رفته و نظر شما تعجب ما را باعث گردید شما مطمئنی که در ایران هستی؟
ناشناس۵۴۳۶۵۴۱۵:۱۴:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همه مثل شما نیستند افراد سالم خصوصا" در قشر جوان زیاد هست .
ناشناس۵۴۴۴۵۶۰۰:۴۰:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کافر همه را به کیش خود پندارد
ناشناس۵۴۳۶۳۷۱۵:۰۳:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
شما در ایران زندگی میکنید؟!
ناشناس۵۴۴۰۶۳۱۹:۱۲:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
در حقیقت میتوان گفت جامعه ریاکار تر شده است ، با سیستم غلطی که در این ۴۰ سال عمل شده براحتی میتوان فهمید جامعه ریاکار شده است .
ناشناس۵۴۴۵۹۲۰۷:۳۲:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
در دنیای رسانه یک جمله معروف است "خبر خوب، خبر بد است" یعنی اگر شما یک خبر نشر دهید درباره اینکه سیل کل روستا را بلعید به شدت در جامعه می پیچد اما اگر همین مورد را برعکس کنید درباره ساخته شدن یک سد که کارش همان جلوگیری از بروز سیل و تخریب روستاست مردم به این خبر اهمیتی نمی دهند در حالیکه اگر ساخته نمی شد همان خبر بد اول به وقوع می پیوست. دلیل موفقیت امثال بی بی سی هم همین است خبر بدشان زیاد است و متاسفانه خبر بد به چشم میاید.
ناشناس۵۴۲۸۳۵۱۰:۱۲:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
والله ما که در دانشگاه و محیط کارو باشگاه ورزشی در محله ای زیر متوسط با جوانان ارتباط داریم، اعتقادات مذهبی خیلی هاشون به صفر رسیده.
ناشناس۵۴۵۲۲۸۱۴:۲۲:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۱
چرا ؟ شما در مقابلش چیکار کردی ؟ بی تفاوت بودی؟ سرعتش را کمتر کردی یا بیشتر؟
ناشناس۵۴۲۸۴۱۱۰:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
چیزی که اطمینان دارم شیوع ریاکاری است افراد زیادی را می بینم که زندگی دوگانه دارند در محیط کار یک شکل و در زندگی خصوصی کاملا متفاوت
ناشناس۵۴۲۹۵۹۱۱:۱۴:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همین مجری های تلویزیون رو نگاه من میره اروپا فلان کار میکنه برا ما ژست دیگه ای میگیره! وضع به مراتب بدتر شده
محمد مهدی۵۴۲۸۵۴۱۰:۲۳:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
ریا بیداد میکنه
ناشناس۵۴۲۸۸۲۱۰:۳۵:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جالب بود
ناشناس۵۴۳۵۹۰۱۴:۴۷:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بیشتر غم انگیز بود تا جالب!!
ناشناس۵۴۲۸۸۳۱۰:۳۵:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جامعه ما معنوی تر شده است؟ این سوال بیشتر شبیه یک شوخی است.
ناشناس۵۴۲۹۶۷۱۱:۱۶:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
کلا دوستان دنبال توجیه و وارونه جلوه دادن واقعیات جامعه هستند شکم گرسنه معنویت سرش نمیشه
ناشناس۵۴۲۸۹۸۱۰:۴۲:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اصلا تیتر بی مسمایی بود . بیشتر شدن معنویت . خیلی خنده دار است . در میان صدمات وارده به این سر زمین انان و معنویت بزرگترین ضربه ها را خورده است .
ناشناس۵۴۲۹۳۳۱۱:۰۰:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بدون ارائه آمار نمی توانیم اظهار نظر کنیم و وضعیت امسال را با سالهای گذشته مقایسه کنیم. بهتر است با ارائه آماری مانند تعداد زندانیان، آمار جرائم، آمار پرونده‌های قضایی، آمار میزان کمکهای مردمی و غیره به صورت مستند اظهار نظر نماییم.
بهنام۵۴۲۹۳۸۱۱:۰۶:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
تو این مملکت از وقتی که آفتاب میزنه تا وقتی که آفتاب غروب کنه هر جنایتی میکنیم و بعد شبم میریم حسینه و مسجد و میزنیم تو سر و کلمون .
ناشناس۵۴۴۴۰۸۰۰:۰۶:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۱
یادم میاد وقتی بچه بودم یکی از تکه کلام های روحانیون که بیشتر حالت تمسخر هم بود این بود که مسیحیان شنبه تا جمعه همه کاری میکنند و یکشنبه میرن کلیسا و دعا میکنند اما حالا که سنی از من گذشته میبینم که نه تنها در غرب بسیاری از مردم در طول هفته هم زندگی سالمی دارند و اصلا ریا نمیکنند بلکه اتفاقا این ما هستیم که دقیقا مثل حرف شما صبح تا شب همه نوع گناهی میکنیم و بعد هم فکر میکنیم با یک دعا در ایام خاص همه چیز پاک میشه!
ناشناس۵۴۲۹۵۷۱۱:۱۳:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فکر کنم مردم را دست انداختید با این حرف ها
ناشناس۵۴۲۹۹۷۱۱:۲۵:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
مثلا یکی از نمونه های معنوی تر شدن اینه که تریلی چپ میکنه، ملت میریزن بار تریلی رو غارت میکنن
ناشناس۵۴۴۸۸۱۱۱:۲۱:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۲۱
اشتباه می کنید اینی که گفتید مال قدیم ندیما بود . الان تریلی چپ نکرده میریزن بارشو خالی میکنن .
ناشناس۵۴۳۰۶۵۱۱:۴۹:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
همین مراسم محرم من یادمه بچه که بودیم برای شرکت در مراسم حتما باید لباس مشکی ساده می پوشیدیم و در آن ایام سر وقت نماز می خواندیم حتی مادر بزرگ من تمیز کردن خانه و آرایش برای زنان و حتی دوخت و دوز کردن و درس خواندن را در عاشورا و تاسوعا حرام می دانست و همه بایستی یا در عزاداری شرکت می کردند یا در پخت و توزیع نذری و .... و جالت اینکه همه از جان و دل مشارکت می کردند ولی الان دختر ها و پسر ها با آن شکل و شمایل که ...... یک عده ماشین سوار دور شهر دنبال نذری و حتی تاسیس وب سایت نذری یاب ! حتی در حسینیه های محلی تا پاسی از شب صدای خنده و شوخی و افراد و بوی کباب و جگر گوسفندان قربانی تا پاسی از شب به گوش و مشام می رسه باور نمی کنید تحقیق کنید
ناشناس۵۴۳۴۵۸۱۴:۰۰:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اون قدیمها ، چند تا خانوم همکلاسی بودن که زرتشتی و مسیحی بودن . وقتی محرم و یا شبهای قتل ماه رمضون میشد ، احترام میذاشتن و آرایش نمیکردن و خیلی ساده و پوشیده لباس میپوشیدن . یادم میاد خانوم همسایه ای داشتیم که زیاد هم مذهبی نبود اما محرم که میشد میرفت غذای نذری میگرفت ، میگفت این رو میذارم توی فریزر ، تا سال دیگه ، هر روز چند تا دونه برنج این غذا رو میریزم توی غذای خودمون ، به نیت شفا و برکت ! چجوری بود که قدیمها حتی افرادی که ظاهرا زیاد مذهبی نبودن باز هم به اعتقادات احترام میذاشتن و ته دلشون راز و نیازی داشتن اما امروز ...
آریابان۵۴۳۹۸۳۱۸:۲۶:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
این نگرشی کامل درست و عینی و منطقیست : در اون زمانها، در آخرین شب دهه عاشورا واقعا همه ما ها از بزرگ تا کوچک پدیده "شام غریبان" را با رگ و پوست خودمون کاملا درک میکردیم و همذات-پنداری داشتیم با کاروان اسیران. (بعد از حداقل 10 روز و 9 شب پر از تلاش و نور و چراغ و سرو صدا حالا دیگه هیچ نشانی از هیچکدوم اونها نبود و یک مرتبه همه چیز پایان یافته بود ، دیگه هیچ نذری در کار نبود ، کل محله و شهر تاریک و ساکت شده بود و ....). ولی این سال های اخیر، شام غریبان هم مطلقا فرقی با 9 شب قبل نداره و همون سر و صدا و همون نذری و همون روشنایی و همون جمعیت البته از نوع ویژه !!!!!! رو ما شاهد بوده ایم.
ناشناس۵۴۳۰۷۰۱۱:۵۰:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
به جای این همه فلسفه بافیدن به ده تا سازمان متخصص سنجش ماموریت پروژه بدهید با روشهای تخصصی آماری این را دقیقا بسنجند.
علی کریمی۵۴۳۰۹۳۱۱:۵۷:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
جناب آقای محسن مهدیان این حرف شما که تقوای یک فرد را نباید از ظاهرش مورد قضاوت قرار داد کاملا درست است ولی در جامعه امروز ما تمامی نهادهای مسئول توسعه معنویت بر روی ظواهر اشخاص متمرکز شده اند که این خود مشکل مهمتری را به وجود آورده است و آن ریا و ریا کاری است. من هرگز عکس خاوری چفیه بر گردن در یک راهپیمایی را فراموش نمی کنم. آیا شما جایی را سراغ دارید که در آنجا ملاک تقوای ظاهر نباشد؟ من سراغ ندارم.
ناشناس۵۴۳۱۲۲۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فکر کنم گرانی بیشتر شده تا معنویت
ناشناس۵۴۳۱۵۴۱۲:۲۶:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فقر از هردری وارد شد ایمان هم از در دیگر میرود
ناشناس۵۴۳۲۴۸۱۲:۵۷:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
آقای مهدیان بالاغیرتا راستش را بگو معنویت خود شما در این سال ها بیش تر شده یا کم تر؟
رضا۵۴۳۳۴۴۱۳:۲۱:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۰
سلام قبول دارم که مثلا در یک خانه زیبا اگر ترک کوچکی در دیوار باشد بیشتر به چشم میاد ولی در جامعه باید به سوالات زیر پاسخ داد تا قضاوت نمود:1-آیا گروهها و سازمانها و نهادهای خیریه مردمی زیاد شده و تعداد فقرا کم شده2-آیا فروش کلیه و دیگر اعضای بدن برای تامین زندگی کاهش یافته 3-آیا تن فروشی برای گذران زندگی کم شده4-آیا اختلاس و دزدی و رشوه کم شده 4-آیا قوه قضائییه با مجرمین دانه درشت برخورد بیشتر میکند و......پاسخ به اینگونه سوالات و آمارهای موجود تعداد زندانیان و کشته شدگان و جعل و کلاهبرداری و.... میتواند مارا به جواب درست تر برساند
ناشناس۵۴۳۳۵۸۱۳:۲۶:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
شورای شهر بابل نمونه ی خوبی برای قضاوت کردن است.
ناشناس۵۴۳۴۰۹۱۳:۴۳:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اختلاس و گرانی و ریا زیاد شده
ناشناس۵۴۳۴۱۲۱۳:۴۴:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۰
من که دیگه فقط خدا رو قبول دارم . خواهشا این یکی رو از ما نگیرید
ناشناس۵۴۳۴۳۳۱۳:۵۲:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
بله معنویت زیاد شده ولی سه پیش بر ف سنگین شمال را فرا گرفته بود اب و برق و گاز قطع شده بود نون لواش بسته ای ۲۰ هزار تومان شمع دونه ای ۲ هزار تومن شد . پارسال هم که برف سنگین تهران امده بود از فرودگاه امام تا تهران یک میلیون تومن کرایه می گرفتن . کرمانشاه زلزله اومده بود در بین ۱۵ هزار خانوار ۶۰ هزار چادر تقسیم شده بود باز به یک عده چادر نرسیده بود . در بم زلزله امده بود ۲۰ هزار نفر کشته شده بودند جمعیت شهر ثابت بود البته که معنویت زیاد شده اما در ظاهر
rassharif۵۴۳۴۵۱۱۳:۵۸:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اختلاس ها و فساد ها را رها کنید. شاخص های دیگر را در نظر بگیرید. وضعیت خانواده ها؟ هم بستگی بیشتر شده یا کم تر؟ جوانان را در نظر بگیرید؛ ارزش ها در بین جوانان چه تغییر کرده؟ در مشاغل؛ رابطه بین هم کاران در جهت هم افزائی و اهداف جمعی ست یا فردی؟ و ... اصلا چرا کلی گوئی کنیم ( شما و من )! بیائیم تعدادی شاخص در نظر بگیریم و شاخص ها را نمره بدهیم. بعد یک نمره نهائی استخراج کنیم و به طور نسبتا دقیق معین کنیم جامعه معنوی تر شده یا مادی تر!
ناشناس۵۴۳۴۵۳۱۳:۵۹:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۰
وقتی بعضی از افراد روی پیشونیشون جای سه تا مُهر نمازه نمیدونم اینو به حساب معنویت بزارم یا تظاهر به معنویت
ناشناس۵۴۳۵۸۰۱۴:۴۳:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۰
مجالس عزاداری برای برخی ها مراسم خودنمایی ست.حتی شنیدم پسرانی هستن ک قبل از رفتن ب مزاسم عزاداری خیابانی به آرایشگاه میروند!
ناشناس۵۴۴۳۹۵۲۳:۵۷:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
متاسفانه
ناشناس۵۴۴۳۰۲۲۲:۴۱:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
آقای مهدیان واقعا که!!!!!!
ناشناس۵۴۴۳۵۸۲۳:۲۶:۵۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اگه معنویت زیاد شده دلیل این همه مشکل اجتماعی چیه یعنی راه حل مشکلات دین نیست؟
ناشناس۵۴۴۴۱۳۰۰:۰۹:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قبح خیلی از گناهان ریخته و ارزش اعمال معنوی در منظر عامه تنزل کرده
ناشناس۵۴۴۶۳۸۰۸:۱۸:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
شما گرفتی همه رو!

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 2. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 3. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 4. «فشن‌شو گربه‌ها» در پایتخت + عکس

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. تصاویری از سلطان سکه و همدستانش  

 7. ظریف به مجلس احضار شد

 8. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 9. آخرین گفت‌وگوی وحید مظلومین؛ گرانترین سیگار ایران را می‌کشم/ نمی‌توانید من را گوشه رینگ ببرید

 10. پرونده وحید مظلومین؛ از سکه‌هایی که پوشش بود تا دلارهایی که به خارج از کشور منتقل شد

 11. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به واکنش‌ها به ادعای ظریف

 12. حرف‌های شنیدنی سلطان سکه قبل از اعدام

 13. توکلی: اقدامات خوبی برای مبارزه با فساد شده اما با برخورد درست فاصله داریم/ قربانیان یقه سفیدها چه کسانی هستند؟

 14. چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟

 15. دولت سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند/ مسئولان کاری برای گرانی‌های روزافزون کنند

 16. ماجرای هتک حرمت استاد ایرانی در دانمارک

 17. افشانی: تا ۱۵ آذر در شهرداری تهران می‌مانم

 18. تهرانی‎ها روزی ۵ تن دل و جگر می‌خورند

 19. روحانی: راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند/ جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند

 20. طیب‌نیا عضو شورای پول و اعتبار شد

 21. پژو ۲۰۷ صندوق‌دار نیامده با قیمت‌های نجومی روبرو شد

 22. در حمله موشکی به اتاق جلسات گروهک تروریستی نماینده رژیم صهیونیستی نیز به هلاکت رسید

 23. نفس‌های آخر نیروهای امارات در غرب یمن

 24. ولایتی: سیاست آمریکا برای مقابله با جبهه مقاومت، مثلث فشار، مذاکره و امتیازگیری است

 25. کاسبی قدیمی دولت

پربحث‌های دیروز

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 3. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 4. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 5. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 6. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 7. «فشن‌شو گربه‌ها» در پایتخت + عکس

 8. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 9. تصاویری از سلطان سکه و همدستانش  

 10. ظریف به مجلس احضار شد

 11. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 12. آخرین گفت‌وگوی وحید مظلومین؛ گرانترین سیگار ایران را می‌کشم/ نمی‌توانید من را گوشه رینگ ببرید

 13. پرونده وحید مظلومین؛ از سکه‌هایی که پوشش بود تا دلارهایی که به خارج از کشور منتقل شد

 14. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به واکنش‌ها به ادعای ظریف

 15. حرف‌های شنیدنی سلطان سکه قبل از اعدام

 16. توضیحات پلیس درباره ماجرای نیمه برهنه‌شدن یک زن در یاسوج

 17. توکلی: اقدامات خوبی برای مبارزه با فساد شده اما با برخورد درست فاصله داریم/ قربانیان یقه سفیدها چه کسانی هستند؟

 18. چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟

 19. چند پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

 20. "تاج" باید فدراسیون فوتبال را ترک کند

 21. آخرین وضعیت بارش‌های ایران/ ادامه پاییز پرباران+جدول

 22. دولت سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند/ مسئولان کاری برای گرانی‌های روزافزون کنند

 23. سرقت میلیونی ۲۰ دقیقه‌ای از ویلای کردان

 24. ظریف، CFT و یک اتهام دیگر

 25. ماجرای هتک حرمت استاد ایرانی در دانمارک

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 4. سلطان سکه اعدام شد

 5. سوت و کف به افتخار ظریف

 6. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 7. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 10. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 11. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 12. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 13. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 14. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 15. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 16. فاتحه تهران را بخوانیم

 17. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 18. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 19. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 20. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 21. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 22. آقایان! عذرخواهی کنید

 23. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 24. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 25. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 2. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 3. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 4. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 5. ظریف به مجلس احضار شد

 6. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به واکنش‌ها به ادعای ظریف

 7. دولت سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند/ مسئولان کاری برای گرانی‌های روزافزون کنند

 8. ماجرای هتک حرمت استاد ایرانی در دانمارک

 9. روحانی: راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند/ جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند

 10. در حمله موشکی به اتاق جلسات گروهک تروریستی نماینده رژیم صهیونیستی نیز به هلاکت رسید

 11. ولایتی: سیاست آمریکا برای مقابله با جبهه مقاومت، مثلث فشار، مذاکره و امتیازگیری است

 12. کاسبی قدیمی دولت

 13. نظریه «مقاومت» را تبلیغ کنید/ عادت همیشگی خانواده رهبر انقلاب

 14. سردار نقدی:انقلاب، آمریکا را از صدر به زیر کشید

 15. عارف به عنوان رئیس شورای عالی اصلاح طلبان انتخاب شد

 16. کدهایی درباره پولشویی در ایران

 17. ۶ میلیارد بودجه معاونتی که وجود ندارد/ آخوندی گزینه لاریجانی برای شهرداری بود؟/ توصیه‌های افروغ به سیاستمداران

 18. آیت‌الله جنتی: امیدواریم با نابودی آل سعود اوضاع یمن سامان یابد

 19. نواصولگرایی به هدف زده است  

 20. بازنشستگان باید ۲۷ آبان از سمت خود کناره‌گیری کنند/ تاریخ ۱۵ آذر مبنای حقوقی ندارد

 21. مصوبه جدید مجمع تشخیص درباره اعضای شورای نگهبان

 22. ضرر آخوندی به بیت‌المال  

 23. خطیب نماز جمعه تهران اعلام شد

 24. اظهارات «ظریف» موجب تحریک فشار بیشتر بر ایران شد

 25. هیچ کشور عربی امکان تقابل با نفوذ منطقه‌ای ایران را ندارد  

پربحث‌های دیروز

 1. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 2. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 3. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 4. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. ظریف به مجلس احضار شد

 7. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به واکنش‌ها به ادعای ظریف

 8. دولت سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند/ مسئولان کاری برای گرانی‌های روزافزون کنند

 9. ظریف، CFT و یک اتهام دیگر

 10. ماجرای هتک حرمت استاد ایرانی در دانمارک

 11. سفیر جدید ایران وارد هند شد

 12. روحانی: راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند/ جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند

 13. در حمله موشکی به اتاق جلسات گروهک تروریستی نماینده رژیم صهیونیستی نیز به هلاکت رسید

 14. ولایتی: سیاست آمریکا برای مقابله با جبهه مقاومت، مثلث فشار، مذاکره و امتیازگیری است

 15. کاسبی قدیمی دولت

 16. نظریه «مقاومت» را تبلیغ کنید/ عادت همیشگی خانواده رهبر انقلاب

 17. سردار نقدی:انقلاب، آمریکا را از صدر به زیر کشید

 18. عارف به عنوان رئیس شورای عالی اصلاح طلبان انتخاب شد

 19. کدهایی درباره پولشویی در ایران

 20. ۶ میلیارد بودجه معاونتی که وجود ندارد/ آخوندی گزینه لاریجانی برای شهرداری بود؟/ توصیه‌های افروغ به سیاستمداران

 21. آیت‌الله جنتی: امیدواریم با نابودی آل سعود اوضاع یمن سامان یابد

 22. نواصولگرایی به هدف زده است  

 23. بازنشستگان باید ۲۷ آبان از سمت خود کناره‌گیری کنند/ تاریخ ۱۵ آذر مبنای حقوقی ندارد

 24. مصوبه جدید مجمع تشخیص درباره اعضای شورای نگهبان

 25. ضرر آخوندی به بیت‌المال  

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. سوت و کف به افتخار ظریف

 4. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 5. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 6. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 7. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 8. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 9. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 10. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 11. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 12. آقایان! عذرخواهی کنید

 13. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 14. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 15. افول قدرت آمریکا و انزوای جهانی

 16. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 17. تاملی بر یک مصاحبه

 18. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 19. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 20. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 21. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 22. پسر "علی مطهری" پُست گرفت

 23. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

 24. حجت‌الاسلام صدیقی: مردم از کاهش منزلت پول ملی ناراضی‌اند/ آمریکا در دیپلماسی عمومی هم شکست خورده است

 25. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

آخرین عناوین