چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

گروه سیاسی الف،   3970430058 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

بی‌برقی‌های امروز خانه‌های ایرانی، یادآور مرثیه‌ای است به نام «مخالفت با انرژی هسته‌ای» و محروم‌سازی کشور از صنعتی پیشرو که نه‌تنها می‌توانست روشنایی خانه‌های ایرانی را تا همیشه تضمین کند، بلکه موتور محرکه صنایع مختلف و نویدبخش رشد اقتصادی بالا بود.

به گزارش فارس، خاموشی‌های اخیر در کشور و معضلی به نام «نبود برق» ذهن بسیاری از مردم و فعالان کشور را به خود مشغول کرده است. چرا کشوری که در ریل پیشرفت و صنعتی شدن قرار داشت و سال‌های متمادی چیزی به نام معضل خاموشی را از یاد برده بود، به یکباره باز هم شاهد آن شد؟!

آگاهان و فعالان مسائل صنعتی و اقتصادی در این باره گمانه‌های مختلفی را مطرح کرده‌اند؛ از اینکه بی‌برقی‌ها به دلیل کم‌بارشی و کاهش توان نیروگاه‌های برق‌آبی است تا تعلل دولت در توسعه زیرساخت‌های صنعت برق و ساخت نیروگاه‌ها.

آنچه مسلم است، ایران کشوری است که همواره با معضل کم‌بارشی و دوره‌های متناوب خشکسالی مواجه بوده و این مساله، به موقعیت جغرافیایی آن برمی‌گردد. با این حال، مواجهه با بی‌برقی برای ایرانی‌ها بیشتر به خاطرات سال‌های جنگ و اندک‌زمانی پس از آن برمی‌گردد.

ایران سال‌هاست که با برنامه‌ریزی و مدیریت نسبتا مناسب، با بی‌برقی جدی مواجه نشده است. هرچند که با رشد روزافزون مصرف برق و الکترونیکی شدن بسیاری از ابزارهای روزمره زندگی، در کنار رشد سریع صنایع به‌عنوان مراکز پرمصرف انرژی، لزوم تامین زیرساخت‌های تولید برق، بیش از پیش احساس می‌شود.

ازطرفی، تولید برق از سوخت‌های فسیلی (پایه نفت و گاز) هرچند به دلیل دسترسی ایران به ذخایر هیدروکربنی، در شرایط فعلی نیازمند سرمایه‌گذاری کمتری است اما اغلب نیروگاه‌های سوخت فسیلی دارای آلایندگی بالا هستند. ضمن آنکه ذخایر نفت و گاز ایران نیز از ذخایر ارزشمندی محسوب می‌شوند که به سرعت رو به اتمام می‌روند و سوزاندن بی‌رویه این سرمایه ارزشمند، کار عاقلانه‌ای به‌شمار نمی‌آید. باتوجه به کاربردهای متعدد نفت و مشتقات آن در صنایع مختلف، این شیوه استفاده در بلندمدت به‌هیچ عنوان صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

به همین دلیل، سیاست‌گذاران انرژی، بر لزوم دست‌یابی به فناوری‌های نوینی جهت تولید انرژی تاکید دارند که هم آلایندگی کمتری دارند و هم منابع نامحدودتری محسوب می‌شوند. 

یکی از این منابع انرژی که فناوری آن سالهاست به تولیدات اقتصادی نیز تبدیل شده و در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، انرژی هسته‌ای است. استفاده از انرژی هسته‌ای جهت تامین برق، چنان بدیهی و به‌صرفه است که طرح راه‌اندازی ده‌ها نیروگاه هسته‌ای، بیش از نیم‌قرن قبل و در دوره حکومت پهلوی از سوی کشورهای غربی به‌عنوان راه اصلی تامین برق ایران پیشنهاد شد و در دستور کار اجرا نیز قرار گرفت. هرچند با پیروزی انقلاب اسلامی، این صنعت دچار وقفه شد و حتی همان کشورهای پیشنهاددهنده، سعی در هزینه‌تراشی برای ایران در مسیر دست‌یابی به این صنعت پاک و ارزان برآمدند. 

اما خوشبختانه بلافاصله پس از پایان جنگ، بهره‌برداری از این فناوری در دستور کار ایران قرار گرفت و علیرغم سرپیچی کشورهای غربی در عمل به تعهدات‌شان در این زمینه و سنگ‌اندازی‌های متعدد در این مسیر، صنعت هسته‌ای با اتکا به متخصصان داخلی در مسیر پیشرفت قرار گرفت. پیشرفتی که البته در دولت رئیس‌جمهور روحانی به دلائل مختلف بی‌رمق شد و آثار عملی خود را در خاموشی‌های اخیر  نشان داد.

بی‌برقی‌هایی که امروز دامن مردم ایران را گرفته است، زنده‌کننده همین مرثیه بزرگ در  اذهان عمومی است. مرثیه‌ای به نام «مخالفت با انرژی هسته‌ای» و محروم‌سازی کشور از صنعتی پیشرو که نه‌تنها می‌توانست روشنایی چراغ خانه‌های ایرانی را تا همیشه تضمین کند، بلکه می‌توانست موتور محرکه بسیاری از صنایع دیگر شده و رشد اقتصادی چشمگیری را برای کشور به ارمغان بیاورد.

*زیباکلام: انرژی هسته‌ای شیره گلوسوزی نیست!/ شیرزاد: از این چاه (صنعت هسته‌ای) آبی در نمی‌آید

اوایل سال 92 و پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری بود که زمزمه‌های توقف صنعت هسته‌ای و رسیدن به توافق باغرب، آن هم به هر قیمتی شروع شد. صاحبان این زمزمه‌ها البته برای موجّه جلوه‌دادن تصمیمات خود مجبور به القائاتی هم بودند تا افکار عمومی مخالفت چندانی با کم شدن سرعت پیشرفت در صنعت هسته‌ای نداشته باشد.

و یکی از این القائات «بی‌خاصیتی انرژی هسته‌ای» بود...

اینجا بود که باید تعدادی  از نظریه‌سازان وارد عمل می‌شدند تا بتوانند بسیاری از بدیهیات اقتصادی و صنعتی را نیز در ذهن مردم با چالش مواجه کنند. صادق زیباکلام آن روزها طی اظهاراتی از این گفته بود که انرژی هسته‌ای شیره گلوسوزی نیست!

او در مقابل چشم مردم و رسانه‌ها گفته بود: «‌فعالیت‌های هسته‌ای دست کم از سال 82 به این سو خیلی شیره گلوسوزی برای مملکت نبوده است، نه از نظر پیشرفت علمی خیلی خبری بوده و نه از لحاظ اقتصادی. و چه‌بسا با مطالبی که مطرح شد به ضرر ما بوده است.» 

احمد شیرزاد، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم هم فرد دیگری بود که در یک همایش در سال 93 پیرامون انرژی هسته‌ای با بیان اینکه از این چاه (صنعت هسته‌ای) آبی در نمی‌آید، مگر اینکه برای برخی افراد نانی درآید، افزود: «از سال 82 تاکنون دریغ از یک لیوان آب برای کشور.»

احمد شیرزاد البته همان کسی است که آذر 82 در مجلس ششم  نیز علیه دستاوردهای ایران در زمینه صنعت هسته‌ای صحبت‌های تندی داشت و اتهامات عجیبی به ایران زد که همان زمان توسط رئیس وقت مجلس محکوم شده بود. کروبی گفته بود صحبت‌های شیرزاد، همان چیزی است که انسان انتظار دارد از رادیواسرائیل بشنود. البته پیش‌بینی کروبی درست از آب درآمد و همان صحبت‌ها دستاویزی شد برای متهم شدن ایران به ساخت بمب اتمی. اتهامی که حدود 15 سال است بهانه غربی‌ها برای تحریم ایران و ممانعت از پیشرفت علمی واقتصادی کشور شده است.

حمایت خارجی از خیانت داخلی

رسانه‌های خارجی هم در این میان بیکار نبودند. دویچه‌وله آلمان همان روزها در گزارشی اینطور ادعا کرده بود که طرح ایران برای تولید برق از انرژی هسته‌ای یک طرح مقرون به صرفه نیست و ایران از طرق دیگری می‌تواند به انتظارات خود از صنعت برق دست یابد. این رسانه آلمانی اما نگفته بود که چرا کشورش یکی از طراحان هسته‌ای شدن ایران در نیم قرن پیش بود. 

بی‌بی‌سی فارسی هم در ابتدای آغاز مسیر برجام با کنایه به صحبت‌های رهبر معظم انقلاب در تأکید بر استفاده ایران از انرژی هسته‌ای، از این می‌نوشت که رهبر ایران معتقد به پرداخت «هزینه‌های سنگین» برای انرژی هسته‌ای است.

درست نظیر کارهایی که خبرگزاری الجزیره برای کشورهای عربی انجام می‌داد و هرگاه اندک‌صدایی مبنی بر استفاده این کشورها از انرژی هسته‌ای برای تأمین نیاز به برق مطرح می‌شد، صدایی هم از الجزیره برمی‌خاست که با مغالطه میگفت مادام که اعراب از انرژی خورشیدی و «باد» بهره دارند، نیازی به انرژی اتمی ندارند.

همین اظهارات و فضاسازی‌ها از دلایلی است که امروز نه‌تنها ایران بهره چندانی از انرژی هسته‌ای ندارد، بلکه با تصویب برجام حتی دورنمای روشنی نیز در این حوزه مورد انتظار نخواهد بود. و اینچنین است که باید در روزهای گرمای تابستان، خانه‌های مردم ایران در ساعاتی از روز از انرژی برق بی‌بهره باشد و در خاموشی به سر ببرد. وضعیتی که با ادامه روند فعلی، روز‌بهروز بغرنج‌تر نیز خواهدشد. 

11 سال قبل چه کسی خاموشی‌های امروز را در خشت خام می‌دید؟!

این تراژدی اما یک اپیزود دیگر هم دارد...

مقام معظم رهبری 11 سال قبل، در یک سخنرانی بر این نکته تأکید کردند که اگر ایران به بدگویی برخی عوامل داخلی درباره بی‌خاصیتی صنعت هسته‌ای توجه کند و برق هسته‌ای تولید نکند، مجبور به «گدایی برق» خواهد شد.

معظم‌له سال 86 در جمع دانشجویان استان یزد فرموده بودند: «در داخل کشور خودمان جنجال راه انداختند که آقا انرژی هسته‌ای هزینه بدون سود است؛ چرا دارید این کار را می‌کنید؟ حالا تبلیغات جهانی که این مسئله را کاملاً دنبال می‌کرد و هنوز هم می‌کند؛ اما در داخل کشور خودمان از اولی که این مسئله‌ هسته‌ای مطرح شد، از پنج شش سال قبل از این تا حالا مرتباً این مطلب را گفته‌اند و تکرار کرده‌اند. حتّی عده‌ای نامه نوشتند و گفتند آقا ما فیزیکدانیم. اینکه می‌گویند ما توانسته‌ایم دستگاه‌های سانتریفیوژ را راه بیندازیم، اصلاً واقعیت ندارد! به قدری قرص این را گفتند که ما مجبور شدیم افرادی را بفرستیم و بگوئیم بروند بازرسی کنند، درست ببینند؛ نکند که همینی که اینها می‌گویند، باشد. این، مال پنج شش سال قبل است. رفتند، آمدند گفتند نه آقا! کار، بسیار خوب، صحیح، علمی و محکم دارد انجام می‌گیرد. اول گفتند نمی‌شود، نمی‌توانیم؛ بعد که دیدند توانستیم، گفتند آقا این هزینه‌ای است که سود ندارد، فایده‌ای ندارد. بنده در سخنرانی عمومی عید نوروز سال گذشته مفصل درباره این صحبت کردم و نمی‌خواهم تکرار کنم. چطور فایده‌ای ندارد؟ ما برای بیست سال دیگر حداقل بایستی بیست هزار مگاوات برق از انرژی هسته‌ای به دست بیاوریم. برآوردی که برای مصرف انرژی در کشور و تولید برقِ مورد نیاز کرده‌اند، حداقل بیست هزار مگاوات باید از طریق انرژی هسته‌ای باشد؛ والّا ما باید برق را از دیگران گدایی کنیم؛ یا اگر نتوانستیم گدایی کنیم، یا ننگمان آمد، یا به ما ندادند، از خیر چیزهایی که با نیروی برق می‌چرخد، باید بگذریم؛ از کارخانه، از تولید، از بسیاری از ابزارهای پیشرفت. خب، ما کِی شروع کنیم تا بتوانیم بیست هزار مگاوات را بیست سال دیگر به دست بیاوریم؟ الان اگر دیر هم نشده باشد، قطعاً زود نیست. ممکن است دیر هم شده باشد. ببینید چه مغالطه‌ عجیبی است که "آقا احتیاج نداریم"! یا می‌گویند: شما نیروگاه هسته‌ای که نمی‌توانید بسازید؛ این اورانیوم‌های غنی‌شده‌ سه چهار درصد را برای چه می‌خواهید؟ باز بحث "نمی‌توانید" است. چرا نمی‌توانیم؟ ملتی که بدون کمک و بدون استاد توانست یک چنین مراکز عظیم غنی‌سازی را به وجود بیاورد، چرا نتواند نیروگاه بسازد؟»

با اینهمه اما آنچه که نمی‌بایست، رخ داد...

طبق اعلام مسئولان هسته‌ای کشور، در حوالی سال‌های 91 و 92، بخشی از برق هسته‌ای ایران وارد مدار شد و تعدادی از چراغ خانه‌ها در ایران با برق هسته‌ای روشن هم شدند.

اما این فرایند به دلایلی که یک روز باید مشخص شود،‌ با سرعت لازم ادامه نیافت تا به خاموشی‌های امروز رسیدیم.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۴۳۲۱۷۰۹:۴۸:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۳۰
فعلا ضربه انرژی هسته ای کمر ما را خم کرده شاید آیندگان از آن بهره مند شوند .
ناشناس۴۴۳۲۲۲۰۹:۵۲:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۳۰
صنعت هسته ای خیلی خوبه ولی ما الان چی داریم ؟؟؟؟؟ یک نیروگاه هسته ای که همش معادل یک شصتم برق کشور رو تامین میکنه !!!! اونم با هزینه گزاف برای ساختنش ، هزینه اقتصادی چند برابری و هزینه سیاسی چندصد برابری سئوال جدی تر اینکه با توجه به اخطارهای ده سال گذشته برای کمبود اب و خشکسالی چرا کسی از مسئولان فکر اساسی در این زمینه نگرده است ؟؟؟ چرا ما الان تاسیسات اب شیرین کن نداریم ؟؟؟؟
ناشناس۴۴۳۲۲۴۰۹:۵۴:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۳۰
کسی مخالف داشتن انرژی هسته ای نبوده و نیست، اما شاید شما با تقطیع سخنان افراد بتوانید بیان این جمله رو به برخی منتسب کنید. نکته اینه که مخالفان میگفتند و می گویند با این هزینه گزاف نیازی به انرژی هسته ای نداریم، هزینه ای که همچنان در حال پرداخت آنیم. سرمایه گذاری برای تولید برق بحث هزینه و فایده است و تولید برق بهایی منطقی دارد که با توجه به باج خواهیهای روسیه این بها برای ما غیر منطقی است.
ناشناس۴۴۳۵۲۲۱۲:۴۲:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۳۰
طبق گفته آقای صالحی (مصاحبه دو ماه پیش) کل هزینه ایران در 30 سال گذشته برای هسته ای 6.5 میلیارد دلار بوده که 1.5 میلیارد اون هزینه نیروگاه بوشهر بوده و الان 5 میلیارد دلار هم میارزه. کره برای ساخت 4 نیروگاه اتمی برای امارات 19 میلیارد دلار قرارداد بسته. ضمنا لطفا یک بار هم که شده به این جمله دقت کنید: انرژی هسته ای بهانه است از نظر اونا ما نباید پیشرفت کنیم. اگر انرژی هسته ای رو بزاریم کنار فردا یه چیز دیگه میشه بهانه. هسته ای یه سدی هست که اگه بشکنه احتمالا خیلی چیزها رو با خودش میبره
ناشناس۴۴۳۲۴۰۱۰:۰۴:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۳۰
با پولی که هزینه نیروگاه اتمی بوشهر شد وپرداختهایی که به روسیه شد اگر نیروگاههای گازی می ساختید 10 برابر ان برق تولید می شد و الان مشکل قطعی برق نداشتیم.
ابوالفضل۴۴۳۲۵۰۱۰:۱۱:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۳۰
دوستان محترم الف، بحث‌های فنی را با بحث‌های سیاسی مخلوط نکنید. من فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در مورد ضرورت سرمایه‌گذاری در زمینه تولید انرژی و انرژی برق در کشور مخالفتی داشته باشد. اما در مورد منابع و نحوه تولید انرژی، و مهم‌تر ازآن هزینه‌های شیوه‌های مختلف، نظرات مختلفی وجود دارد. به دلایل مختلف فنی، سیاسی و ... و آنچه که به دلیل ندانم کاری مسوولان به کشور تحمیل شده است، اینجانب انرژی هسته ای را گزینه مناسبی نمیدانم. من را هم با هر برچسبی دوست دارید به مخالفان این موضوع اضافه کنید. راه حل توسعه و پیشرفت کشور تکرار اشتباهات بقیه نیست. راه نجات کشور استفاده از تجربه های مفید دیگران است. ما در منطقه زابل می توانیم با هزینه کمتر به اندازه چند نیروگاه هسته‌ای برق تولید کنیم و به محرومیت زدایی از این منطقه هم کمک کنیم. این همه فضا برای تولید انرژی خورشیدی داریم و بعد دنبال انرژی هسته ای افتادیم.
ناشناس۴۴۳۲۸۶۱۰:۲۶:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۳۰
این هم یکی از آن مغلطه های بزرگ است. انرژی هسته ای بویژه برای کشوری مانند ایران که در مورد آن حساسیت وجود دارد بسیار پر هزینه شده است به نحوی که صدها میلیارد دلار تا کنون هزینه شده است و برقی هم تحویل ایران نداده است در صورتی که اگر کسری از این هزینه صرف تولید برق از طرق دیگر مانند نیروگاههای گازی و حرارتی و خورشیدی و ... می شد الان یکی از بزرگترین صادر کنندگان برق بودیم.
علی۴۴۳۳۱۱۱۰:۳۹:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۳۰
قطعا استفاده از نیروگاه خورشیدی برای کشور ما بسیار به صرفه تر و اقتصادی تر است (احداث هر گیگا وات نیروگاه هسته ای معادل 8 ملیارد دلار ، در مقابل یک ملیارد دلار برای نیروگاه خورشیدی) حالا مسئولان چرا کار غیر عقلانی میکنند . در همسایگی عربستان با کمک مشاوران خارجی شروع به احداث تاسیسات200 گیگا وات برق خورشیدی تا سال 2030 نموده استhttps://www.forbes.com/sites/ellenrwald/2018/03/29/saudi-arabia-to-build-massive-solar-power-installation/#7e65cffd77a9
ناشناس۴۴۳۵۴۰۱۲:۵۱:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۳۰
جالبتر اینکه تو دنیا همه دیوونه شدن کار غیر عقلانی میکنن.
ایرانی۴۴۳۳۲۰۱۰:۴۲:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۳۰
اینهمه کویر اگر در هر کشور پیشرفته دیگر میبود برق خورشیدی برای همه جهان تامین میکرد واقعا خجالت دارد در این موقعیت ما مشکل برق کشور خودمان را داریم
ناشناس۴۴۳۵۳۸۱۲:۴۹:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۳۰
از آمرکا که پیشرفته تر نداریم. چندبرار ما هم کویر داره کلی هم نیروگاه اتمی داره
ناشناس۴۴۳۶۷۳۱۴:۰۶:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۳۰
حتی با هزینه نگه داری و هزینه اولیه راه اندازی بازهم خورشیدی به صرفه تر بود و حتی مشکلات تحریم هم نداشتیم به خاطر انرژیه هسته ای الان هزینه تحریمها به علاوه هزینه ساخت نیروگاه از بزرگترین نیروگاه خورشیدی بیشتر شده
مهندس جهاد۴۴۳۳۴۹۱۰:۵۶:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۳۰
مشکل اول و اصلی کشور اب است اب اب هسته ای خوب است اما در مسله هسته ای باید جریان سونامی ژاپن و اتفاقی که برا نیروگاه اتمی افتاد و نیروگاه روسیه و زیر دریایی اتمی روسیهو....یاداوری شود
ناشناس۴۴۳۵۳۲۱۲:۴۷:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۳۰
دوست عزیز با این یادآوریها احتمالا شما پیاده میری مسافرت چون توی این چند سال ما چندتا سقوط هواپیما حادثه قطار و داشتیم. تصادفات جاده ای هم تا دلت بخواد داریم. فقط توی آمریکا بیش از صد نیروگاه هسته ای هست حالا تو کل دنیا دوتا اتفاق هم افتاده.
ناشناس۴۴۳۴۴۳۱۲:۰۶:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۳۰
ما. هنوز هم میگوییم
گیلان۴۴۳۶۵۱۱۳:۵۵:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۳۰
مشکلات آب جدی است کشور نیاز مبرم نیروگاه هسته ای شیرین کردن آب دریا دارد بیست کشور اول دنیا برق هسته ای زیاد دارن باور کنید الان تلاش نکنیم آیندگان چی نفت گاز پایانی دارد هسته ای واسه کشور های صنعتی خوبه واسه ما بد -بمب اتم بهانه است از پیشرفت ایران میترسن
ناشناس۴۴۴۰۶۵۱۷:۱۰:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۳۰
اگر برق هسته ای خوب بود، ژاپن و آلمان به سمت حذف نیروگاههای هسته ای نمیرفتن. ضمنا تمام دنیا با مساله پسماند رادیواکتیو این نیروگاهها درگیر هستند. دوم اینکه شما حتی توان طراحی و ساخت یک نیروگاه آب سبک را ندارید، آنوقت بدنبال ساخت زنجیره کامل سوخت هسته ای رفته اید!!! ثالثا برای همان نیروگاه اتمی بوشهر تا الان چقدر هزینه طراحی و ساخت و راه اندازی و بهره برداری و تعمیر و نگهداری و تعویض سوخت و ... داده اید؟ اگر بگوییم میلیاردها دلار گزافه نگفته ایم. چهارم اینکه انرژی فقط هسته ای است و انواع دیگر ندارد؟ انرژیهای خورشیدی و بادی و زمین گرمایی را چرا پیگیری نکردید؟ الان هزینه سرمایه گذاری برای تولید هر کیلووات ساعت برق خورشیدی به حدود فقط 6 سنت!!!!! رسیده است. ضمن آنکه هزینه های بعدی مصرف سوخت و ... را هم ندارد.
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 2. چند نفر در ایران از فیلترشکن استفاده می‌کنند؟

 3. شکست زودهنگام برنامه ترامپ برای "صفر شدن صادرات نفت ایران"/ یک "بلوف سیاسی" که نگرفت

 4. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 5. مخالفت شهروندان انگلیسی با برگزیت براساس نظرسنجی‌ها

 6. ۲ مستند ایرانی در مهم‌ترین جشنواره فیلم مستند جهان پذیرفته شدند

 7. شورای نگهبان از نظرات وکلا استفاده می‌کند؟  

 8. روایتی تکان دهنده از اموال، ثروت و ساعت کاری برخی وزرای دولت روحانی  

 9. تعداد متقاضیان سفر اربعین از مرز یک میلیون نفر گذشت

 10. حضور بانوان در بازی پرسپولیس و السد صحت ندارد

 11. خانه و موزه «گوته» در آلمان  

 12. شهادت یک محیط بان و دو فعال محیط زیست در درگیری با شکارچیان

 13. جزئیات ورود آب به متروی تجریش اعلام شد

 14. شایع ترین بیماری‌هایی که زنان مبتلا می‌شوند

 15. نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

 16. توافق اولیه گروه‌های سیاسی لبنان درباره پست‌های دولت آینده

 17. مجلس از تصمیمات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص تبعیت می‌کند

 18. افشاگری از دزدی‌ها و اختلاس‌های کهکشانی  

 19. آغاز حرکت کاروان پیاده روی اربعین از ملاشیه خوزستان  

 20. دستگیری جاعلان روادید اربعین با ۹۷ ویزای جعلی

 21. رئیس جمهور وقت تلف نکند؛ مجلس به شریعتمداری رای اعتماد نمی‌دهد

 22. معرفی کابینه جدید عراق و پایان بحران سیاسی

 23. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 24. «عثمان طه» کیست؟ / روایتی از دیدار و گفت‌وگو با خطاط مشهور قرآن

 25. کارت انرژی بهترین راهکار مبارزه با قاچاق است / سهمیه‌بندی بنزین نیاز به مصوبه مجلس دارد

پربحث‌های دیروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 3. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 4. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 5. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 6. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 7. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 8. تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  

 9. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 10. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 11. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 12. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 13. مردی با خودرو همسرش را له کرد

 14. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 15. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 16. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 17. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 18. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 19. طلبه همدانی و همسرش با ضربات چاقو مجروح شدند

 20. فیلم/حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تشویق تیم ملی   

 21. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 22. رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

 23. اینجا ماهشهر: اگه می‌تونی نفس بکش!  

 24. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 25. حاشیه دیدار ایران و بولیوی/ حضور ماموران زن و استقبال اندک تماشاگران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 3. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 4. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 5. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 6. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 7. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 11. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 12. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 13. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 14. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 15. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 16. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 17. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 18. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 19. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 20. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 21. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 22. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 23. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 24. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 25. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 2. ترک مناظره «بررسی ابعاد سیاسی FATF» از سوی صادق زیباکلام

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. شورای نگهبان از نظرات وکلا استفاده می‌کند؟  

 5. نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

 6. مجلس از تصمیمات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص تبعیت می‌کند

 7. رئیس جمهور وقت تلف نکند؛ مجلس به شریعتمداری رای اعتماد نمی‌دهد

 8. واکنش بعیدی‌نژاد به تحریف سخنانش توسط بی‌بی‌سی فارسی + عکس

 9. سرنوشت شهردار تهران هفته آینده مشخص می شود

 10. طرح نمایندگان تهران برای ابقای افشانی در شهرداری/ هاشمی مناسب‌ترین گزینه برای شهرداری تهران است

 11. موشک ضد زره صاعقه+ عکس

 12. نمایندگانی که اخبار محرمانه را علنی کنند به کمیته نظارت معرفی می‌شوند

 13. علمای اهل سنت ربایش مرزبانان میرجاوه را محکوم کردند

 14. مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی اقدام تروریستی میرجاوه را محکوم کرد

 15. روحانی در نامه‌ای به وزیر دفاع، از پیشرفت‌های صنعت دفاعی قدردانی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 2. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 3. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 4. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 5. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 6. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 7. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 8. سردار پاکپور: سپاه برای آزادی گروگانها آماده عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه اشرار است

 9. سردار سلامی: در هر نقطه منافع دشمن را ویران می‌کنیم

 10. آخرین اخبار از بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان

 11. کنایه سنگین یک اصلاح طلب به شورای شهر تهران

 12. ترک مناظره «بررسی ابعاد سیاسی FATF» از سوی صادق زیباکلام

 13. جهانگیری: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته‌اند

 14. موشک های بالستیک دریایی سپاه 700 کیلومتری شدند/ ساخت موشک خاص ایرانی برای نبرد سوریه

 15. لاریجانی: بد و بیراه گفتن‌ها به یکدیگر موجب کُند شدن توسعه شده است

 16. ضرب‌الاجل به وزرای روحانی

 17. توکلی: شفافیت آرای نمایندگان به مجلس شجاعت می‌دهد/ شورای نگهبان تاکنون کسی را به خاطر رای دادن رد صلاحیت نکرده

 18. علمای اهل سنت ربایش مرزبانان میرجاوه را محکوم کردند

 19. مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی اقدام تروریستی میرجاوه را محکوم کرد

 20. روحانی در نامه‌ای به وزیر دفاع، از پیشرفت‌های صنعت دفاعی قدردانی کرد

 21. روحانی: امیدوارم حکم موقت دادگاه‌ لاهه بر رفتارهای غیرقانونی دولت آمریکا تأثیرگذار باشد

 22. نترسید، نترسید

 23. واکنش زاکانی به چشمک برجامی نعمتی

 24. رد پای عوامل نفوذی در ربوده شدن مرزبانان/ پاکستان نسبت به آزادی مرزبانان اقدام کند

 25. دریادار سیاری: همه تجهیزات نظامی را خودمان تامین می کنیم

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 3. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 4. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 5. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 6. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 7. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 8. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 9. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 10. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 11. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 12. آیا مسئولان به کشور خیانت می‌کنند؟/ چرا حکم انفصال از خدمت سیف اجرا نشد؟/ اظهارات بحث‌برانگیز سردار نقدی

 13. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 14. فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

 15. فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

 16. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: گرانی کمر جامعه را شکسته؛ دولت در بالا و پایین رفتن نرخ ارز نقش دارد

 17. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 18. سامانه پدافند هوایی سعیر+ عکس

 19. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 20. تجمع اعتراضی دانشجویان همزمان با حضور روحانی در دانشگاه تهران + عکس

 21. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 22. حواشی تجمع دانشجویان حامی روحانی علیه روحانی در دانشگاه تهران + جزئیات و تصاویر

 23. رهبر انقلاب در جلسه دو ساعت و نیمه با سران قوا: برای حل مشکل نظام بانکی،نقدینگی،اشتغال و تورم تصمیم‌های جدی بگیرید

 24. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 25. ابوترابی: رئیس‌جمهوری قدرت برکناری شریعتمداری را ندارد

آخرین عناوین