استراتژی عروسک‌گردانان کاخ سفید برای شکست تهران

علیرضا میریوسفی،   3970426148
استراتژی عروسک‌گردانان کاخ سفید برای شکست تهران

مقامات امریکایی در اعلام نظرهای رسمی سیاست تغییر رژیم در قبال ایران را رد می‌کنند و اسم سیاست خودشان را فشار حداکثری به منظور تغییر رفتار منطقه‌ای ایران ذکر می‌کنند.

با این حال سابقه نومحافظه‌کاران حاضر در دولت ترامپ که تحت تاثیر مکتب نظریه پردازانی چون برنارد لوییس بر تجزیه کشورها و ایجاد یک خاورمیانه جدید تاکید داشتند، قابل چشم‌پوشی نیست. به همین خاطر کشف نقشه کلی دولت ترامپ در پس سیاست‌های آشفته فعلی دولت وی موضوع مهمی است. کشف این نقشه در دولت نابسامانی که تحت مدیریت یک رییس‌جمهور دمدمی مزاج، مقامات ارشدش هرروز تغییر می‌کند، کار ساده‌ای نیست.

این روزها همه در امریکا به دنبال سردرآوردن از منطق پشت پرده سیاست‌هایی هستند که راهبردهای چنددهه و حتی یک قرن اخیر امریکا را با چالش مواجه کرده است و به همین خاطر هر مطلب موثقی که به اطلاع از پشت پرده این تصمیم‌سازی‌ها کمک کند با استقبال گسترده‌ای مواجه می‌شود. کتاب «خشم و آتش» مایکل ولف در ژانویه و مقاله بسیار مفصل آدام انتوس در هفته‌نامه نیویورکر از دست این مطالب هستند. انتوس در بخشی از این مقاله پرده از منطق عجیب سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ در انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس تا خروج از برجام برداشته است.

مطابق این روایت، ترامپ در رقابت‌های مقدماتی با سایر نامزدهای جمهوریخواه در جلب کمک‌های مالی بسیار ناموفق بود و در آستانه شکست و کناره‌گیری از رقابت‌ها، از شلدون ادلسون، دوست و کازینو‌دار مشهور امریکایی درخواست کمک مالی می‌کند. ادلسون کمک مالی را منوط به این نکته می‌کند که ترامپ در نطق‌های انتخاباتی به صراحت بگوید در صورت پیروزی، در روز اول ریاست‌جمهوری‌اش سفارت امریکا را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد. ترامپ چند هفته‌ای در برابر این خواسته که مخالف سیاست عملی دهه‌های اخیر امریکاست مقاومت می‌کند، ولی سرانجام و با وخامت شدید اوضاع ستاد انتخاباتی‌اش به آن تن می‌دهد. با واریز کمک مالی ادلسون به ستاد ترامپ، سایر حامیان مالی جمهوریخواهان هم به این قمارباز قهار تاسی می‌کنند و ستاد انتخاباتی ترامپ موفق می‌شود با پشتیبانی این کمک‌های مالی کلان به پیروزی در انتخابات دست یابد.

مطابق روایت انتوس، ترامپ بعد از ریاست‌جمهوری از اعلام انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس خودداری می‌کند که با خشم و ناراحتی فراوان ادلسون روبه‌رو می‌شود. با این حال چندماه بعد و زمانی که ترامپ با تحقیقات مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات و برای پیشبرد طرح‌های اصلی‌اش در کنگره تحت فشار هم حزبی‌هایش و سایر نمایندگان قرار می‌گیرد، بار دیگر به ادلسون برای حمایت مالی بزرگ از کمپین جمهوریخواهان برای انتخابات میان دوره‌ای کنگره و انتخابات سال بعد نیاز پیدا می‌کند. شرط ادلسون همان شرط قبلی است، لذا ترامپ بعد قریب یک سال مقاومت، تسلیم ادلسون و در واقع نتانیاهو می‌شود و با اعلام انتقال سفارت در دسامبر گذشته، مجددا سیل کمک‌ها را به ستادهای انتخاباتی وابسته به خودش روان می‌سازد. در همین زمان است که پای نومحافظه‌کارانی چون بولتون که ترامپ در استفاده از آنها ملاحظه جدی داشت، به توصیه ادلسون به دولت وی باز می‌شود.

مطابق روایت انتوس، سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ حداقل تا انتخابات نوامبر کنگره، همان چیزی خواهد بود که ادلسون، نتانیاهو و بولتون می‌خواهند. این سه قبلا نیز در سال ۲۰۰۳ نفوذ مشابهی بر دولت بوش داشتند و نه تنها از جنگ عراق پشیمان نیستند، بلکه همان توصیه‌ها و سیاست‌ها را به ترامپ توصیه می‌کنند. سیاست نتانیاهو (و فعلا ترامپ) در قبال ایران همان است که در سال ۲۰۰۳ به بوش توصیه می‌کرد. سیاست وی نه تغییر رفتار ایران است و نه تغییر رژیم، که فروپاشی و تجزیه کلیت ایران است. این همان چیزی است که دکتر ظریف و حتی اردشیر زاهدی نسبت به آن هشدار داده‌اند، هدف غایی این سیاست را برنارد لوییس از دهه هشتاد میلادی ترسیم کرده و بسط داده است.

تضعیف و تجزیه کشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه به گونه‌ای که اسراییل را به قدرت برتر و بلامنازع خاورمیانه تبدیل کند و راه را برای تسهیل سیاست‌های توسعه طلبانه این رژیم هموار کند، چکیده این نقشه است. در حال حاضر ایران و محور مقاومت، مهم‌ترین مانع این طرح و نخ تسبیح مقاومت علیه توسعه‌طلبی رژیم اسراییل است و خواسته غایی نتانیاهو و ادلسون اضمحلال و فروپاشی کلیت ایران و محور مقاومت حول آن است. طبیعی است امریکا و بسیاری از دولت‌های غربی منافع مستقیمی در چنین طرحی نداشته و عقلای قوم در این کشورها با پند گرفتن از تجربه فاجعه‌بار عراق، نسبت به تبعات آن شدیدا نگرانند. لذا نتانیاهو سعی می‌کند با توجیهی متفاوت این سیاست را دنبال کند.

نتانیاهو که دکترای علوم سیاسی‌اش را از هاروارد گرفته، برای توجیه این سیاست، ابایی از ابراز عشق خود به چرچیل و سیاست‌های وی در دهه چهل میلادی ندارد. مثال‌های وی هم در سال ۲۰۰۳ علیه عراق و هم در سال‌های اخیر علیه ایران، مملو از مثال‌هایی از دوران چرچیل و جنگ جهانی دوم است و وی خودش را در همان نقش تاریخی می‌بیند که چرچیل در تحریک روزولت و امریکا برای ورود به جنگی که امریکا در آن منفعت مستقیمی نداشت، ایفا کرد.

نتانیاهو با یک شبیه‌سازی غیرموجه سعی دارد بین ایران اسلامی و منطقی و آلمان نازی سلطه‌طلب رابطه‌ای برقرار کند. سیاست چرچیل هم در قبال آلمان نه تغییر رژیم بود و نه تغییر رفتار. در خلال جنگ جهانی دوم گروهی از افسران آلمانی به متفقین پیام دادند که آماده کودتا و سرنگونی هیتلر و روی کار آوردن یک دولت لیبرال هستند، ولی چرچیل این پیشنهاد را رد کرد. استدلال وی این بود که آلمان باید آن قدر تضعیف و تجزیه شود که دیگر قادر نباشد جنگ دیگری را در اروپا شروع کند. نتانیاهو سعی دارد همین موضوع را به دوستان امریکایی‌اش القا کند. بررسی مشی نتانیاهو و رژیم اسراییل در دهه‌های گذشته نشان داده است که آنها همواره درصدد جلوگیری از تقویت قدرت‌یابی کشورهای مسلمان در خاورمیانه بوده‌اند و این روزها پیشانی مقاومت کشورهای اسلامی در برابر تجاوزگری و سلطه‌طلبی اسراییل است.

همه افراد در ایران امروز از اصلاح‌طلب و اصولگرا، تا مخالفان دولت یا حتی مخالفان جمهوری اسلامی در یک کشتی نشسته‌اند و اکنون هدف دشمنان نه دولت روحانی یا نظام ایران، بلکه کلیت ایران است و هدف غایی نابودی ایران است. احساسات حق‌طلبانه و ضداشغالگری در میان ملت ایران چیزی نیست که با تغییر رژیم یا تحریم از بین برود و به همین خاطر نتانیاهو در حال تحریک دشمنان خارجی و داخلی ایران است تا بتواند به رویای فروپاشی و تجزیه ایران دست یابد. تجربه چهل ساله سرافرازی و ایستادگی ملت ایران نشان داده است درصورت انسجام و همدلی داخلی این توهمات تعبیر نخواهند شد.

روزنامه اعتماد

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 3. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 4. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 5. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 6. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 7. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 8. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 9. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 10. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 11. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 12. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 13. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 14. آخوندی رفت...  

 15. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 16. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 17. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 18. محسن هاشمی: مدیریت شهری نتوانسته انتظار را تامین کند/ به گفته بعضی‌ها شهرداری آلوده به رانت است

 19. مطهری: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی‌شود

 20. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 21. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 22. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 23. هشدارپوتین به آمریکا

 24. سرپرست وزارت صنعت خبر داد: اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به تولید داخل

 25. سوابق اجرایی ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 5. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 6. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 9. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 10. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 11. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 12. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 13. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 14. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 15. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 16. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 17. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 18. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 19. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 20. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 21. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 22. آخوندی رفت...  

 23. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 24. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 25. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 3. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 4. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 8. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 9. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 10. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 11. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 12. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 13. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 14. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 15. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 16. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 17. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 18. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 19. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 20. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 21. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 22. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 23. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 24. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 25. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی

 2. عبدالباری عطوان: تازه اول ماجرای خاشقچی هستیم

 3. عناصر برکنارشده شاه سعودی کیستند؟

 4. فوکوس: باور کردن روایت ریاض از مرگ خاشقچی، به قدرت تخیل بالایی نیاز دارد

 5. اردوغان و ترامپ درباره «لزوم شفاف‌سازی» در مورد قتل خاشقچی گفت‌وگو کردند

 6. استراتژی کیف پول و ترور شخصیت‌ها؛ سیاست عربستان برای سلطه بر یمن

 7. ورود سه صندوق سیاه‌رنگ به داخل کنسولگری سعودی در استانبول

 8. ترامپ مکاتباتش را با رهبر کره شمالی «نامه‌های عاشقانه» توصیف کرد!

 9. قاسمی: دولت کانادا آمادگی لازم برای پیشبرد روابط با ایران را ندارد

 10. مرکل: در شرایط کنونی امکان فروش سلاح به ریاض وجود ندارد

 11. قطر شایعه انتقال سلاح از تهران به بیروت از طریق آسمان دوحه را رد کرد

 12. متن کامل بیانیه پایانی نشست اکتبرFATF درباره ایران

 13. مقام پارلمانی در برلین: دیپلمات‌های عربستان را از آلمان اخراج کنید

 14. شرط آمریکا برای معافیت خریداران نفت ایران/ عقب نشینی از به صفر رساندن صادرات ایران

 15. عضو سنای آمریکا؛ سعودی ها هرگز دوستان ما نبودند/ نقش بن سلمان در قتل خاشقجی

 16. منوچین پس از دیدار با نتانیاهو: درباره اعمال تحریم‌ها علیه ایران صحبت کردیم

 17. الجبیر: نزدیکان بن سلمان در قتل خاشقچی دست ندارند/قتل خاشقچی «اشتباه» و «خودسرانه» بود

 18. گفتگو‎ی نتانیاهو با وزیر خزانه‌داری آمریکا در مورد ایران

 19. ضربه سنگین یمنی‌ها به نیرو‌های ائتلاف سعودی-اماراتی

 20. آلمان خواستار پاسخ بین‌المللی منسجم به حادثه خاشقجی شد

 21. تاکید ظریف بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور

 22. رئیس کمیته خارجی سنا: بن‌سلمان قتل «خاشقچی» را مدیریت کرده است

 23. تبعات تحریم نفتی ایران برای چین

 24. واکنش وزیر خزانه داری آمریکا به اعمال تحریم علیه عربستان

 25. روایت تازه سعودی‌ها از قتل خاشقچی: می‌خواستیم ساکتش کنیم، اما مُرد!

پربحث‌های دیروز

 1. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 2. سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی

 3. عبدالباری عطوان: تازه اول ماجرای خاشقچی هستیم

 4. عناصر برکنارشده شاه سعودی کیستند؟

 5. ارتش توئیتری عربستان علیه منتقدان

 6. اردوغان: به ملک سلمان گفتم کنسول عربستان رفتار بی‌پروایی دارد/ ریاض باید تمام ابهامات را رفع کند

 7. ۸ پرسش که در روایت عربستان سعودی از قتل خاشقچی بی‌پاسخ ماند

 8. ترامپ: از موضع عربستان درباره مرگ خاشقجی راضی نیستم

 9. حمایت اتحادیه عرب از عربستان در پرونده خاشقجی

 10. ورود سه صندوق سیاه‌رنگ به داخل کنسولگری سعودی در استانبول

 11. ترامپ مکاتباتش را با رهبر کره شمالی «نامه‌های عاشقانه» توصیف کرد!

 12. قاسمی: دولت کانادا آمادگی لازم برای پیشبرد روابط با ایران را ندارد

 13. مرکل: در شرایط کنونی امکان فروش سلاح به ریاض وجود ندارد

 14. قطر شایعه انتقال سلاح از تهران به بیروت از طریق آسمان دوحه را رد کرد

 15. متن کامل بیانیه پایانی نشست اکتبرFATF درباره ایران

 16. مقام پارلمانی در برلین: دیپلمات‌های عربستان را از آلمان اخراج کنید

 17. شرط آمریکا برای معافیت خریداران نفت ایران/ عقب نشینی از به صفر رساندن صادرات ایران

 18. عضو سنای آمریکا؛ سعودی ها هرگز دوستان ما نبودند/ نقش بن سلمان در قتل خاشقجی

 19. منوچین پس از دیدار با نتانیاهو: درباره اعمال تحریم‌ها علیه ایران صحبت کردیم

 20. الجبیر: نزدیکان بن سلمان در قتل خاشقچی دست ندارند/قتل خاشقچی «اشتباه» و «خودسرانه» بود

 21. گفتگو‎ی نتانیاهو با وزیر خزانه‌داری آمریکا در مورد ایران

 22. ضربه سنگین یمنی‌ها به نیرو‌های ائتلاف سعودی-اماراتی

 23. آلمان خواستار پاسخ بین‌المللی منسجم به حادثه خاشقجی شد

 24. تاکید ظریف بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور

 25. رئیس کمیته خارجی سنا: بن‌سلمان قتل «خاشقچی» را مدیریت کرده است

پربحث‌های هفته

 1. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 5. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 6. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 7. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 8. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 9. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 10. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 11. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 12. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 13. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 14. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 15. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 16. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 17. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 18. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 19. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 20. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 21. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 22. برایان هوک: هدفمان رساندن صادرات نفت ایران به صفر است

 23. مشاور ملک عبدالله: «خاشقجی» به قتل رسیده و جسدش از ترکیه خارج شده است

 24. گروه ویژه اقدام مالی تا فوریه 2019 به ایران مهلت داد

 25. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

آخرین عناوین