مگنت-ستاره یک مربع

استراتژی عروسک‌گردانان کاخ سفید برای شکست تهران

علیرضا میریوسفی،   3970426148
استراتژی عروسک‌گردانان کاخ سفید برای شکست تهران

مقامات امریکایی در اعلام نظرهای رسمی سیاست تغییر رژیم در قبال ایران را رد می‌کنند و اسم سیاست خودشان را فشار حداکثری به منظور تغییر رفتار منطقه‌ای ایران ذکر می‌کنند.

با این حال سابقه نومحافظه‌کاران حاضر در دولت ترامپ که تحت تاثیر مکتب نظریه پردازانی چون برنارد لوییس بر تجزیه کشورها و ایجاد یک خاورمیانه جدید تاکید داشتند، قابل چشم‌پوشی نیست. به همین خاطر کشف نقشه کلی دولت ترامپ در پس سیاست‌های آشفته فعلی دولت وی موضوع مهمی است. کشف این نقشه در دولت نابسامانی که تحت مدیریت یک رییس‌جمهور دمدمی مزاج، مقامات ارشدش هرروز تغییر می‌کند، کار ساده‌ای نیست.

این روزها همه در امریکا به دنبال سردرآوردن از منطق پشت پرده سیاست‌هایی هستند که راهبردهای چنددهه و حتی یک قرن اخیر امریکا را با چالش مواجه کرده است و به همین خاطر هر مطلب موثقی که به اطلاع از پشت پرده این تصمیم‌سازی‌ها کمک کند با استقبال گسترده‌ای مواجه می‌شود. کتاب «خشم و آتش» مایکل ولف در ژانویه و مقاله بسیار مفصل آدام انتوس در هفته‌نامه نیویورکر از دست این مطالب هستند. انتوس در بخشی از این مقاله پرده از منطق عجیب سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ در انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس تا خروج از برجام برداشته است.

مطابق این روایت، ترامپ در رقابت‌های مقدماتی با سایر نامزدهای جمهوریخواه در جلب کمک‌های مالی بسیار ناموفق بود و در آستانه شکست و کناره‌گیری از رقابت‌ها، از شلدون ادلسون، دوست و کازینو‌دار مشهور امریکایی درخواست کمک مالی می‌کند. ادلسون کمک مالی را منوط به این نکته می‌کند که ترامپ در نطق‌های انتخاباتی به صراحت بگوید در صورت پیروزی، در روز اول ریاست‌جمهوری‌اش سفارت امریکا را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد. ترامپ چند هفته‌ای در برابر این خواسته که مخالف سیاست عملی دهه‌های اخیر امریکاست مقاومت می‌کند، ولی سرانجام و با وخامت شدید اوضاع ستاد انتخاباتی‌اش به آن تن می‌دهد. با واریز کمک مالی ادلسون به ستاد ترامپ، سایر حامیان مالی جمهوریخواهان هم به این قمارباز قهار تاسی می‌کنند و ستاد انتخاباتی ترامپ موفق می‌شود با پشتیبانی این کمک‌های مالی کلان به پیروزی در انتخابات دست یابد.

مطابق روایت انتوس، ترامپ بعد از ریاست‌جمهوری از اعلام انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس خودداری می‌کند که با خشم و ناراحتی فراوان ادلسون روبه‌رو می‌شود. با این حال چندماه بعد و زمانی که ترامپ با تحقیقات مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات و برای پیشبرد طرح‌های اصلی‌اش در کنگره تحت فشار هم حزبی‌هایش و سایر نمایندگان قرار می‌گیرد، بار دیگر به ادلسون برای حمایت مالی بزرگ از کمپین جمهوریخواهان برای انتخابات میان دوره‌ای کنگره و انتخابات سال بعد نیاز پیدا می‌کند. شرط ادلسون همان شرط قبلی است، لذا ترامپ بعد قریب یک سال مقاومت، تسلیم ادلسون و در واقع نتانیاهو می‌شود و با اعلام انتقال سفارت در دسامبر گذشته، مجددا سیل کمک‌ها را به ستادهای انتخاباتی وابسته به خودش روان می‌سازد. در همین زمان است که پای نومحافظه‌کارانی چون بولتون که ترامپ در استفاده از آنها ملاحظه جدی داشت، به توصیه ادلسون به دولت وی باز می‌شود.

مطابق روایت انتوس، سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ حداقل تا انتخابات نوامبر کنگره، همان چیزی خواهد بود که ادلسون، نتانیاهو و بولتون می‌خواهند. این سه قبلا نیز در سال ۲۰۰۳ نفوذ مشابهی بر دولت بوش داشتند و نه تنها از جنگ عراق پشیمان نیستند، بلکه همان توصیه‌ها و سیاست‌ها را به ترامپ توصیه می‌کنند. سیاست نتانیاهو (و فعلا ترامپ) در قبال ایران همان است که در سال ۲۰۰۳ به بوش توصیه می‌کرد. سیاست وی نه تغییر رفتار ایران است و نه تغییر رژیم، که فروپاشی و تجزیه کلیت ایران است. این همان چیزی است که دکتر ظریف و حتی اردشیر زاهدی نسبت به آن هشدار داده‌اند، هدف غایی این سیاست را برنارد لوییس از دهه هشتاد میلادی ترسیم کرده و بسط داده است.

تضعیف و تجزیه کشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه به گونه‌ای که اسراییل را به قدرت برتر و بلامنازع خاورمیانه تبدیل کند و راه را برای تسهیل سیاست‌های توسعه طلبانه این رژیم هموار کند، چکیده این نقشه است. در حال حاضر ایران و محور مقاومت، مهم‌ترین مانع این طرح و نخ تسبیح مقاومت علیه توسعه‌طلبی رژیم اسراییل است و خواسته غایی نتانیاهو و ادلسون اضمحلال و فروپاشی کلیت ایران و محور مقاومت حول آن است. طبیعی است امریکا و بسیاری از دولت‌های غربی منافع مستقیمی در چنین طرحی نداشته و عقلای قوم در این کشورها با پند گرفتن از تجربه فاجعه‌بار عراق، نسبت به تبعات آن شدیدا نگرانند. لذا نتانیاهو سعی می‌کند با توجیهی متفاوت این سیاست را دنبال کند.

نتانیاهو که دکترای علوم سیاسی‌اش را از هاروارد گرفته، برای توجیه این سیاست، ابایی از ابراز عشق خود به چرچیل و سیاست‌های وی در دهه چهل میلادی ندارد. مثال‌های وی هم در سال ۲۰۰۳ علیه عراق و هم در سال‌های اخیر علیه ایران، مملو از مثال‌هایی از دوران چرچیل و جنگ جهانی دوم است و وی خودش را در همان نقش تاریخی می‌بیند که چرچیل در تحریک روزولت و امریکا برای ورود به جنگی که امریکا در آن منفعت مستقیمی نداشت، ایفا کرد.

نتانیاهو با یک شبیه‌سازی غیرموجه سعی دارد بین ایران اسلامی و منطقی و آلمان نازی سلطه‌طلب رابطه‌ای برقرار کند. سیاست چرچیل هم در قبال آلمان نه تغییر رژیم بود و نه تغییر رفتار. در خلال جنگ جهانی دوم گروهی از افسران آلمانی به متفقین پیام دادند که آماده کودتا و سرنگونی هیتلر و روی کار آوردن یک دولت لیبرال هستند، ولی چرچیل این پیشنهاد را رد کرد. استدلال وی این بود که آلمان باید آن قدر تضعیف و تجزیه شود که دیگر قادر نباشد جنگ دیگری را در اروپا شروع کند. نتانیاهو سعی دارد همین موضوع را به دوستان امریکایی‌اش القا کند. بررسی مشی نتانیاهو و رژیم اسراییل در دهه‌های گذشته نشان داده است که آنها همواره درصدد جلوگیری از تقویت قدرت‌یابی کشورهای مسلمان در خاورمیانه بوده‌اند و این روزها پیشانی مقاومت کشورهای اسلامی در برابر تجاوزگری و سلطه‌طلبی اسراییل است.

همه افراد در ایران امروز از اصلاح‌طلب و اصولگرا، تا مخالفان دولت یا حتی مخالفان جمهوری اسلامی در یک کشتی نشسته‌اند و اکنون هدف دشمنان نه دولت روحانی یا نظام ایران، بلکه کلیت ایران است و هدف غایی نابودی ایران است. احساسات حق‌طلبانه و ضداشغالگری در میان ملت ایران چیزی نیست که با تغییر رژیم یا تحریم از بین برود و به همین خاطر نتانیاهو در حال تحریک دشمنان خارجی و داخلی ایران است تا بتواند به رویای فروپاشی و تجزیه ایران دست یابد. تجربه چهل ساله سرافرازی و ایستادگی ملت ایران نشان داده است درصورت انسجام و همدلی داخلی این توهمات تعبیر نخواهند شد.

روزنامه اعتماد

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. زندگی مدفون شده + تصاویر

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 7. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 8. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 11. افزایش قیمت نان منتفی شد

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. تب بازار ارز فروکش کرد

 14. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 15. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 16. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 17. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 20. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 23. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 10. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 25. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 20. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 21. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 22. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های امروز

 1. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 2. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 3. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 4. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 5. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 6. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 7. آیا ترامپ برای خداحافظی از کاخ سفید آماده می شود؟

 8. لیر از گور اقتصادی سر بلند کرد

 9. کره جنوبی به دنبال معاف شدن از تحریم‌های ایران

 10. ژنرال سابق رژیم صهیونیستی: مشکل ما غزه نیست قدرت‌یابی ایران در سوریه است

 11. پکن به واشنگتن نماینده می‌فرستد

 12. پس لرزه های سقوط شدید لیر/ پیش‌خرید طلا در ترکیه ۲ برابر شد

 13. سرانجام مبهم تحریم‌های نفتی ترامپ/ چین پشت ایران ایستاده؛ سعودی در کنار آمریکا

 14. کارزار مطبوعات آمریکا برای مبارزه با ترامپ

 15. محاسبات ناشیانه یک نخست وزیر

 16. فارن پالیسی: آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است

 17. ارتش ترکیه یکی از اعضای کلیدی پ.ک.ک را کشت+ عکس

 18. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

 19. مدیر اسبق سیا: ترامپ از قدرت سوءاستفاده می کند

 20. ترامپ دستورالعمل حملات سایبری را لغو کرد

 21. مداخله‌جویی تکراری وزارت خارجه آمریکا در امور داخلی ایران

 22. ۳ دلیل که تبعیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناممکن می‌کند

 23. اندیشکده آتلانتیک:۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

 24. گزارش ادعایی المانیتور درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی

 25. روسیه: شرکت‌های اروپایی آماده مخالفت با تحریم‌ها علیه ایران نیستند

پربحث‌های دیروز

 1. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 2. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 3. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 4. سفیر آمریکا در آلمان: با فشارهای اقتصادی می‌خواهیم دولت ایران را بار دیگر پای میز مذاکره بیاوریم

 5. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 6. واکنش آمریکا به بیانات رهبری درباره پیشنهاد ترامپ

 7. بازسازی سوریه توسط بخش خصوصی ایران

 8. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 9. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 10. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 11. چین به انتشار ارزهای خارجی روی آورد

 12. ترامپ: "حیوانات دیوانه" مقصر حمله تروریستی لندن هستند

 13. واکنش آمریکا به مواضع العبادی درباره تحریم ایران

 14. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 15. گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با حیدر العبادی

 16. حملات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در ادلب

 17. ترکیه: مشکلات با آمریکا حل خواهد شد

 18. پیش‌بینی افزایش گرمای جهان در ۴ سال آینده

 19. ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

 20. کاخ سفید: مشکلات اقتصادی ترکیه تقصیر ما نیست/ شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 21. ایتالیا ۱۲ ماه حالت فوق العاده اعلام کرد

 22. وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها

 23. طالبان دیگر به صلیب سرخ «امان» نمی‌دهد

 24. نماینده «ترامپ» به شهر رقه سوریه رفت

 25. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 5. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 6. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 7. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 10. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 11. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 12. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 13. عراق معاملات دلاری با ایران را پایان می دهد

 14. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 15. غیبت پنج ماهه ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/ کاهش چشمگیر کشتی‌های آمریکایی در منطقه

 16. سیگنال خطرناک به جمهوری خواهان

 17. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 18. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 19. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 20. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 21. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 22. دست‌کم 22 کشته در پی فرو ریختن یک پل در ایتالیا/ تلاش نیروهای امدادی برای خارج کردن قربانیان

 23. بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

 24. تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 25. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

آخرین عناوین