استراتژی عروسک‌گردانان کاخ سفید برای شکست تهران

علیرضا میریوسفی،   3970426148
استراتژی عروسک‌گردانان کاخ سفید برای شکست تهران

مقامات امریکایی در اعلام نظرهای رسمی سیاست تغییر رژیم در قبال ایران را رد می‌کنند و اسم سیاست خودشان را فشار حداکثری به منظور تغییر رفتار منطقه‌ای ایران ذکر می‌کنند.

با این حال سابقه نومحافظه‌کاران حاضر در دولت ترامپ که تحت تاثیر مکتب نظریه پردازانی چون برنارد لوییس بر تجزیه کشورها و ایجاد یک خاورمیانه جدید تاکید داشتند، قابل چشم‌پوشی نیست. به همین خاطر کشف نقشه کلی دولت ترامپ در پس سیاست‌های آشفته فعلی دولت وی موضوع مهمی است. کشف این نقشه در دولت نابسامانی که تحت مدیریت یک رییس‌جمهور دمدمی مزاج، مقامات ارشدش هرروز تغییر می‌کند، کار ساده‌ای نیست.

این روزها همه در امریکا به دنبال سردرآوردن از منطق پشت پرده سیاست‌هایی هستند که راهبردهای چنددهه و حتی یک قرن اخیر امریکا را با چالش مواجه کرده است و به همین خاطر هر مطلب موثقی که به اطلاع از پشت پرده این تصمیم‌سازی‌ها کمک کند با استقبال گسترده‌ای مواجه می‌شود. کتاب «خشم و آتش» مایکل ولف در ژانویه و مقاله بسیار مفصل آدام انتوس در هفته‌نامه نیویورکر از دست این مطالب هستند. انتوس در بخشی از این مقاله پرده از منطق عجیب سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ در انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس تا خروج از برجام برداشته است.

مطابق این روایت، ترامپ در رقابت‌های مقدماتی با سایر نامزدهای جمهوریخواه در جلب کمک‌های مالی بسیار ناموفق بود و در آستانه شکست و کناره‌گیری از رقابت‌ها، از شلدون ادلسون، دوست و کازینو‌دار مشهور امریکایی درخواست کمک مالی می‌کند. ادلسون کمک مالی را منوط به این نکته می‌کند که ترامپ در نطق‌های انتخاباتی به صراحت بگوید در صورت پیروزی، در روز اول ریاست‌جمهوری‌اش سفارت امریکا را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد. ترامپ چند هفته‌ای در برابر این خواسته که مخالف سیاست عملی دهه‌های اخیر امریکاست مقاومت می‌کند، ولی سرانجام و با وخامت شدید اوضاع ستاد انتخاباتی‌اش به آن تن می‌دهد. با واریز کمک مالی ادلسون به ستاد ترامپ، سایر حامیان مالی جمهوریخواهان هم به این قمارباز قهار تاسی می‌کنند و ستاد انتخاباتی ترامپ موفق می‌شود با پشتیبانی این کمک‌های مالی کلان به پیروزی در انتخابات دست یابد.

مطابق روایت انتوس، ترامپ بعد از ریاست‌جمهوری از اعلام انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس خودداری می‌کند که با خشم و ناراحتی فراوان ادلسون روبه‌رو می‌شود. با این حال چندماه بعد و زمانی که ترامپ با تحقیقات مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات و برای پیشبرد طرح‌های اصلی‌اش در کنگره تحت فشار هم حزبی‌هایش و سایر نمایندگان قرار می‌گیرد، بار دیگر به ادلسون برای حمایت مالی بزرگ از کمپین جمهوریخواهان برای انتخابات میان دوره‌ای کنگره و انتخابات سال بعد نیاز پیدا می‌کند. شرط ادلسون همان شرط قبلی است، لذا ترامپ بعد قریب یک سال مقاومت، تسلیم ادلسون و در واقع نتانیاهو می‌شود و با اعلام انتقال سفارت در دسامبر گذشته، مجددا سیل کمک‌ها را به ستادهای انتخاباتی وابسته به خودش روان می‌سازد. در همین زمان است که پای نومحافظه‌کارانی چون بولتون که ترامپ در استفاده از آنها ملاحظه جدی داشت، به توصیه ادلسون به دولت وی باز می‌شود.

مطابق روایت انتوس، سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ حداقل تا انتخابات نوامبر کنگره، همان چیزی خواهد بود که ادلسون، نتانیاهو و بولتون می‌خواهند. این سه قبلا نیز در سال ۲۰۰۳ نفوذ مشابهی بر دولت بوش داشتند و نه تنها از جنگ عراق پشیمان نیستند، بلکه همان توصیه‌ها و سیاست‌ها را به ترامپ توصیه می‌کنند. سیاست نتانیاهو (و فعلا ترامپ) در قبال ایران همان است که در سال ۲۰۰۳ به بوش توصیه می‌کرد. سیاست وی نه تغییر رفتار ایران است و نه تغییر رژیم، که فروپاشی و تجزیه کلیت ایران است. این همان چیزی است که دکتر ظریف و حتی اردشیر زاهدی نسبت به آن هشدار داده‌اند، هدف غایی این سیاست را برنارد لوییس از دهه هشتاد میلادی ترسیم کرده و بسط داده است.

تضعیف و تجزیه کشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه به گونه‌ای که اسراییل را به قدرت برتر و بلامنازع خاورمیانه تبدیل کند و راه را برای تسهیل سیاست‌های توسعه طلبانه این رژیم هموار کند، چکیده این نقشه است. در حال حاضر ایران و محور مقاومت، مهم‌ترین مانع این طرح و نخ تسبیح مقاومت علیه توسعه‌طلبی رژیم اسراییل است و خواسته غایی نتانیاهو و ادلسون اضمحلال و فروپاشی کلیت ایران و محور مقاومت حول آن است. طبیعی است امریکا و بسیاری از دولت‌های غربی منافع مستقیمی در چنین طرحی نداشته و عقلای قوم در این کشورها با پند گرفتن از تجربه فاجعه‌بار عراق، نسبت به تبعات آن شدیدا نگرانند. لذا نتانیاهو سعی می‌کند با توجیهی متفاوت این سیاست را دنبال کند.

نتانیاهو که دکترای علوم سیاسی‌اش را از هاروارد گرفته، برای توجیه این سیاست، ابایی از ابراز عشق خود به چرچیل و سیاست‌های وی در دهه چهل میلادی ندارد. مثال‌های وی هم در سال ۲۰۰۳ علیه عراق و هم در سال‌های اخیر علیه ایران، مملو از مثال‌هایی از دوران چرچیل و جنگ جهانی دوم است و وی خودش را در همان نقش تاریخی می‌بیند که چرچیل در تحریک روزولت و امریکا برای ورود به جنگی که امریکا در آن منفعت مستقیمی نداشت، ایفا کرد.

نتانیاهو با یک شبیه‌سازی غیرموجه سعی دارد بین ایران اسلامی و منطقی و آلمان نازی سلطه‌طلب رابطه‌ای برقرار کند. سیاست چرچیل هم در قبال آلمان نه تغییر رژیم بود و نه تغییر رفتار. در خلال جنگ جهانی دوم گروهی از افسران آلمانی به متفقین پیام دادند که آماده کودتا و سرنگونی هیتلر و روی کار آوردن یک دولت لیبرال هستند، ولی چرچیل این پیشنهاد را رد کرد. استدلال وی این بود که آلمان باید آن قدر تضعیف و تجزیه شود که دیگر قادر نباشد جنگ دیگری را در اروپا شروع کند. نتانیاهو سعی دارد همین موضوع را به دوستان امریکایی‌اش القا کند. بررسی مشی نتانیاهو و رژیم اسراییل در دهه‌های گذشته نشان داده است که آنها همواره درصدد جلوگیری از تقویت قدرت‌یابی کشورهای مسلمان در خاورمیانه بوده‌اند و این روزها پیشانی مقاومت کشورهای اسلامی در برابر تجاوزگری و سلطه‌طلبی اسراییل است.

همه افراد در ایران امروز از اصلاح‌طلب و اصولگرا، تا مخالفان دولت یا حتی مخالفان جمهوری اسلامی در یک کشتی نشسته‌اند و اکنون هدف دشمنان نه دولت روحانی یا نظام ایران، بلکه کلیت ایران است و هدف غایی نابودی ایران است. احساسات حق‌طلبانه و ضداشغالگری در میان ملت ایران چیزی نیست که با تغییر رژیم یا تحریم از بین برود و به همین خاطر نتانیاهو در حال تحریک دشمنان خارجی و داخلی ایران است تا بتواند به رویای فروپاشی و تجزیه ایران دست یابد. تجربه چهل ساله سرافرازی و ایستادگی ملت ایران نشان داده است درصورت انسجام و همدلی داخلی این توهمات تعبیر نخواهند شد.

روزنامه اعتماد

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 2. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 3. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 4. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 5. توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران   

 6. طرح نمایندگان برای تغییر نام یک وزارتخانه + متن

 7. مقصر آقای پول است!

 8. حذف صفر از پولی ملی با کدام هدف؟

 9. رحمانی اعلام کرد: معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

 10. آماده‌سازی پرداخت مرحله دوم بسته حمایتی

 11. مردم در تنگنا هستند

 12. دفاع ابطحی از موسوی خوئینی ها: پاسخ تاریخی به حرفهای او بدهید

 13. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 14. روزهایی که خانه‌دار شدن‌ رویا نبود

 15. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 16. نوبخت: از سال آینده پرداخت یارانه‌ها ‌استانی می‌شود

 17. تشییع پیکر زنده‌یاد«حسین محب‌اهری»  

 18. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 19. وعده جدید اروپا برای تجارت پساتحریمی با ایران

 20. پشت پرده جدایی کی‌روش از تیم‌ملی

 21. شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟

 22. "پیام" به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/"سفیر" حامل "دوستی" می‌شود

 23. ایرانی‌ها بیشتر در کدام کشورها خانه می‌خرند؟

 24. چرا برای برجام جشن تولد سه سالگی نمی‌گیرید؟

 25. نماینده مجلس: با طناب پوسیده‌ اروپا به چاه برجام رفتیم

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 3. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 4. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 5. حسین محب اهری درگذشت

 6. در ماه های آینده چه توطئه هایی در پیش است؟

 7. فیلمی از لحظه جدا شدن ماهواره پیام از ماهواره بر سیمرغ  

 8. واکنش روحانی به قرار نگرفتن ماهواره "پیام "در جایگاه خود

 9. نماینده ای که در چادر و کانکس زندگی می کند + تصاویر

 10. نگرانیم اما امیدواریم

 11. تصویری عجیب از رونالدو در عربستان!  

 12. واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

 13. روحانی: سال‌ها در فقر زندگی کردم   

 14. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 15. سرلشکر جعفری: جمهوری اسلامی ایران آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد/ با دم شیر بازی نکنید!

 16. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 17. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 18. مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان

 19. طنز/ واقعا هدف برجام چه بود؟ زنو ناوین!  

 20. وزیر راه و شهرسازی: اقشار بی‌مسکن ۸۰ درصد درآمد را صرف اجاره بها می‌کنند

 21. ریس سازمان فضایی: طی شش تا هشت ماه می توانیم ماهواره با کیفیت بهتر از پیام بسازیم

 22. پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست

 23. واکنش یک نماینده به پیشنهاد حذف پتروشیمی کرمان

 24. تشییع پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  

 25. چه تعداد ایرانی یارانه می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. درباره صحبت های بازیکن مشهور راجع به افغانستانی ها

 4. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 8. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 9. بی حجابی اجباری!

 10. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 11. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 12. وعده حجاریان برای اغتشاش از جنوب تا شمال تهران

 13. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 14. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 15. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 16. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. نامه عجیب استاندار اصفهان به رئیس جمهور

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 24. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 25. روحانی: نه شلاق ساواک و نه شلاق بر آبرو، نتوانست هاشمی را به زانو درآورد/ به موشک های دفاعی و علمی خود فخر می کنیم؛ بزودی دو ماهواره به فضا خواهیم فرستاد

پربحث‌های امروز

 1. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 2. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 3. لاوروف: نشست ضدایرانی ورشو غیرسازنده است

 4. جزئیات تازه از سازوکار ویژه مالی اروپا؛ میزبان فرانسوی، مدیر آلمانی

 5. وزیر خارجه چین خواستار دستیابی فوری به توافق تجاری با آمریکا شد

 6. فردی که قصد حمله به کاخ سفید با راکت ضدتانک داشت بازداشت شد

 7. بازداشت شهروند آمریکایی در مرز لبنان با فلسطین اشغالی

 8. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 9. کلاس آموزش توئیتر به نمایندگان مجلس آمریکا

 10. اکثریت آمریکایی‌ها می‌گویند در انتخابات ۲۰۲۰ علیه ترامپ رای می‌دهند

 11. موگرینی در نشست ضدایرانی «ورشو» شرکت نمی‌کند

 12. محل دیدار دوم ترامپ و کیم جونگ اون مشخص شد

 13. مخالفان ترامپ کناره گیری وی را پیش بینی کردند

 14. ایران، حزب‌الله و غزه در ارزیابی امنیتی سال 2019 رژیم صهیونیستی

 15. ناتوی عربی علیه ایران شکست خورده است

 16. کارنامه حقوق بشری عربستان زیر ذره‌بین دیده‌بان حقوق بشر

 17. گزینه تحریم نفتی کامل ونزوئلا روی میز ترامپ

 18. فرش قرمز بحرین برای وزیر اسرائیلی

 19. بهانه ای برای رفتن یا ماندن آمریکا در شمال سوریه

 20. دیدار سران یک حزب روس با بشار اسد

 21. حاکم دبی در کتاب جدید خود از سرکوب یک کودتای نظامی گفت

 22. سوریه دعوت بیروت را رد کرد

 23. انتشار شایعه بازداشت پسر شاه سعودی

 24. انفجار مهیب در دانشگاه لیون فرانسه+ عکس و فیلم

 25. چیزی که کیسینجر می دانست و پمپئو نمی‌داند

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 2. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 3. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 4. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 5. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

 6. بدترین سناریوی پیشِ‌روی اسرائیل از دید اندیشکده صهیونیستی

 7. مذاکرات صلح یمن در اردن آغاز شد

 8. لیبرمن: در انتخابات پیروز شوم به غزه حمله میکنم

 9. لبنان در کنفرانس ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 10. ظریف: جنگ تحمیلی صدام به دو کشور نتوانست مردم ما را از هم جدا کند

 11. ترزا می‌نخست وزیر بریتانیا باقی ماند

 12. جزئیات جدید رسانه صهیونیستی از «معامله قرن» ترامپ

 13. امانوئل ماکرون: بعضی از فقرا ادا در می‌آورند

 14. نتانیاهو: مهمترین رویداد سال گذشته خاورمیانه خروج آمریکا از برجام بود

 15. قاسمی خبر توقف صدور روادید گردشگری برای اتباع لهستانی را تایید نکرد

 16. مقام آمریکایی تاریخ خروج از پیمان موشکی با روسیه را افشا کرد

 17. ایران صدور روادید توریستی برای لهستانی‌ها را متوقف کرد

 18. ترزا می: ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا می‌رویم

 19. بولتون از ترامپ بابت خروج «از توافق وحشتناک برجام» تشکر کرد

 20. داعش مسئولیت انفجار در «منبج» سوریه را برعهده گرفت

 21. لاوروف: روند ایجاد سازوکار مالی اروپا به کندی پیش می‌رود

 22. در دیدار سرلشکر باقری والهام علی‌اف چه گذشت؟

 23. جزئیات منطقه امن مورد نظر آنکارا در شمال سوریه

 24. شرکت هواپیمایی اماراتی ازسرگیری پروازها به دمشق را تکذیب کرد

 25. لاوروف: روند ایجاد سازوکار مالی اروپا به کندی پیش می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 2. پیام‌ برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان

 3. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 4. فرانسه خواهان توقف برنامه موشکی ایران شد

 5. واکنش لهستان به احضار کاردار: حق داریم هر کنفرانسی می‌خواهیم برگزار کنیم

 6. پادشاه در کنار کارگر شهرداری فوتبال دید!  

 7. نظام محاسباتی آمریکایی‌ها در برابر ایران و احمق‌های درجه یک

 8. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 9. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 10. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 11. ظریف: اجازه نمی‌دهیم کسی در روابط ایران و عراق دخالت کند

 12. موگرینی: اروپا اجازه نمی‌دهد دیگران درباره تجارتش با ایران تصمیم بگیرند

 13. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 14. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 15. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 16. ظریف: هر جا آمریکا دخالت می‌کند هرج و مرج و سرکوب ایجاد می‌شود

 17. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 18. آمریکا: تا خروج ایران جلوی کمک‌ها برای بازسازی سوریه را می‌گیریم

 19. دارایی همسر ثروتمندترین مرد جهان پس از طلاق چقدر است؟

 20. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 21. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 22. دانشجویان ایرانی برای رئیس‌جمهور فرانسه بسته حمایتی فرستادند  

 23. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

 24. رفتار زیبای پلیس آمریکا با یک گوزن!  

 25. وقوع انفجاری مهیب در مرکز پاریس  

آخرین عناوین