سپینو-مگنت

ارزِ زار و بازارِ بی آزار

رضا رضایی،   3970420084 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر وقت صحبت از اقتصاد و کسب و کار و تجارت و چک و... می شود ناخودآگاه ذهن ما سمت بازار و بازاری می رود؛ بازاری که نقش مهمی در اقتصاد کشور و معیشت مردم داشته و دارد؛ بازاری که چهره های مختلفی را نیز تداعی می کند؛ بازار پیش از انقلاب، مملو از افراد انقلابی است که در قالب گروه ها و احزابی چون موتلفه، نقش مهمی در پیروزی انقلاب امام روح الله (ره) داشتند.

در رویدادها و مناسبت های مختلف اعتقادی و فرهنگی نیز، بازار و بازاریان هستند که چهره ای همگون با آن وقایع به خود گرفته و نقشی ارزشمند در ترویج آداب و سننِ جامعه اسلامی ایفا می کنند که به معنای واقعی کلمه می توان ایشان را"دوستان خداوند" نامید که پیامبر اکرم (ص) در موردشان فرمودند:"الکاسبُ حبیب الله" (مواهب الرحمان فی تفسیر القرآن، سیدعبدالاعلی سبزواری، ج3، ص170)

آری، این همان بازاری است که از یک سو با تولید و تامین مایحتاج مورد نیاز جامعه به اقتصاد کشور کمک می کند و از سوی دیگر ضمن رابطه ای دو سویه با مردم و جامعه در تحولات مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نقش آفرینی می کند؛ تا جایی که در وقایع مهمی چون نهضت مشروطه، ماجرای تحریم تنباکو و ملی شدن صنعت نفت، کودتای 28 مرداد 1332، جریان 15 خرداد 1342 و... می شود معلم سیاست و اخلاق و انقلاب.

مرور اجمالی نقش بازار در تحولات اخیر، نشانگر احساس مسئولیت بازاریان محترمی است که همواره دلشان با ملتشان بوده و قلبشان با وطنشان؛ ولیکن مسائلی چون رکود و کسادی کسب و کار اگرچه یک موضوع بعضاً طبیعی است که در برخی فواصل سال ممکن است رخ دهد اما رفتارهای متناقض و غرض آلود برخی در مواجهه با این پیامد اقتصادی ممکن است با جملات نگارنده در سطور فوق در تعارض باشد!

اتفاقی که در روزهای آغازین تیرماه سال جاری در واکنش به بی ثباتی نرخ ارز افتاد و عده ای در بازار تهران و دیگر اماکن اقتصادی، در یک فضای غبارآلود! اقدام به بستن مغازه ها و محل کسب بازاریان کردند، گواهی بر این مدعاست؛ این اقدام که با شعارهای رادیکال، همراه با تنش و تهییج مردم همراه بود اگرچه مدت زیادی به طول نیانجامید ولیکن نقش مخالفان و معارضان نظام را آشکارتر ساخت؛ طوریکه در ابتدای امر، مریم رجوی سرکرده گروهک منافقین در توئیت مورخ 25 ژوئن 2018 (4 تیر 1397) ضمن تمجید از اعتراض بازاریان، عموم اصناف و کسبه سراسر کشور را به حمایت از جریان فوق فرا می خواند!

همچنین، اعتراض های دی ماه سال گذشته ی تهران هم که به نوعی در نقد سیاست های اقتصادی دولت کلید خورده بود با دخالت گروهک های منافقین به تنش و فتنه ی سیاسی تبدیل می شود و با حربه ی کشته سازی! به دیگر استان ها سرایت می کند که در همان زمان مریم رجوی در مصاحبه با روزنامه سعودی عکاظ می گوید:"ایران از نقش شبکه های مجاهدین خلق در برگزاری و هدایت تظاهرات بیمناک است، طبیعتاً آنچه در ایران رخ می دهد کار شبکه های مجاهدین خلق در شهرهای مختلف است"

همه این موارد در حالیست که چندی پیش رهبر انقلاب در مراسم سالگرد حضرت امام (ره)، ضمن افشای نیت دشمن می فرمایند:"ممکن است در یک شهری، یک عده ای مطالبه ای داشته باشند و جمع بشوند، دشمن عوامل نفوذی خود را وارد در این اجتماعات می کند تا اجتماعات آرام مردم را تبدیل کنند به حرکت ضد امنیتی و آشوبگرانه تا به این وسیله نظام جمهوری اسلامی را بدنام کنند".

اما در داخل کشور هم عده ای با پیوستن به پیاده نظام دشمن، اظهارات آن ها را تکرار می کنند که از آن جمله می توان به مصاحبه فائزه هاشمی با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز اشاره کرد:"نباید منفعل عمل کرد بلکه باید با آمریکا به زودی، قبل از آنکه شرایط بدتر شود، مذاکره نمود... هیچ گزینه دیگری نداریم... اگر راه حل هایی پیدا نشود، کشور می تواند به سمت فروپاشی برود..."

در این سطور ضمن اشاره به دسیسه دشمنان داخلی و خارجی در بحران اقتصادی کشور، باید اشاره داشت که رکود و نابسامانی فعلی حاصل از سیاست های ارزی-ریالی دولت تدبیر و امید، مشکلات معیشتی خانواده ها و در پی آن اعتراضات مردمی را به وجود آورده چراکه در دولت های قبل نیز با نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار مواجه بوده ایم و هر بار تاثیرات منفی را بر زندگی مردم بر جای گذاشت؛ مثلاً در سال های 92-90 هم اعتراضاتی از این دست به وقوع پیوست؛ در آن برهه اگرچه در کوتاه مدت عده ای دلیل این نابسامانی های ارزی را به افرادی مانند"جمشید بسم الله" ربط دادند در حالیکه مسائل مربوط به بازار ارز پیچیده تر و ریشه ای تر از این موارد بود، اما با این حال در همان زمان، چون انتظارات برای بهبود اوضاع وجود داشت، سرمایه اجتماعی در سطح بسیار بالایی بود، یا در زمینه صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی محدودیت چندانی نبود و انتظار می رفت موضوع هسته ای ایران با غرب حل و فصل شود، لذا بازار ارز روزهای آرامی را طی کرد.

به هر حال اینک و در زمان حال، پیرو فرمایشات اخیر رهبر انقلاب در دانشگاه امام حسین (ع) مبنی بر اینکه"فشارهای اقتصادی را وارد می کنند تا بتوانند ملت را از نظام جدا کنند، اما به حول و قوه الهی ما پیوندمان را با ملت بیشتر خواهیم کرد و انسجام دشمن شکن خود را حفظ خواهیم کرد" و نیز با توجه به گذشت یکسال از عمر دولت دوازدهم و عدم تحقق وعده های انتخاباتی رئیس جمهور محترم و وقوع شوک های متعدد اقتصادی در کشور که کارشناسان از آن به عنوان تشنج اقتصاد ایران یاد می کنند، به نظر می رسد می توان با عملیاتی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی و یا تحریک حس ملی گرایی با الگوگیری از مدل هایی همچون ترکیه بعد از کودتای 15 ژوئیه 2016 از بحران ارزی خارج شد؛ مدلی که در پی تنش غرب و ترکیه، بازار ارز و بورس آنجا ملتهب می شود و قیمت لیره به شدت سقوط می کند، و در ادامه اردوغان ضمن محکوم کردن مسببین کودتا، از مردمش می خواهد تا اندوخته های دلاری خود را برای تقویت ارزش لیره بفروشند و به لیره تبدیل کنند که با استقبال سراسری از این فراخوان، بحران ارزی آن ها مهار می شود.

البته ناگفته نماند که فرمایشات چندباره رهبری معظم، در رابطه با ضرورت تشکیل"اتاق(ستاد) جنگ اقتصادی" در جلسه با سران قوا  و همچنین در دیدار با مسئولان نظام و یا تشکیل"شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه" حاکی از اهمیت موضوع و پیگیری معظم له دارد تا جائیکه نامه اخیر ایشان خطاب به رئیس جمهور در خصوص مسائل بوجود آمده در بازار سکه و ارز نیز گواه مجددی است بر اراده حاکمیت جهت حل مشکلات اقتصادی و عبور از بحران ارزی.

می توان نتیجه گرفت در جمهوری اسلامی ایران علاوه بر راهکارهای حاکمیتی فوق، دولت نیز با اتخاذ تصمیمات درست اقتصادی، شفاف سازی سیاست های دولتی و خودداری از وعده های تکراری و گفتار درمانی صِرف، عدم اظهارنظرهای نسنجیده توسط مشاوران و نزدیکان دولت مبنی بر لزوم افزایش قیمت دلار، تدبیر و فاصله گرفتن از مشکلات مالی و کسری بودجه پنهان، تقویت عملکرد دولت در سیاست داخلی، مدیریت نقدینگی و اصلاح عملکرد نهاد پولی و بانکی و خداحافظی با دلاریزه شدن اقتصاد، جلب اعتماد فعالان اقتصادی، گسیل سرمایه گذاری در بخش تولید و پایان بخشیدن به وابستگی واردات، دیپلماسی و واکنش فعال اقتصادی در مواجهه با تنش های سیاسی بین المللی و غلبه بر شایعات و جوّ روانی خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم های جدید، و نیز با تاکید اخیر رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان قوه قضاییه مبنی بر ایجاد امنیت در فضای اقتصادی، برخورد با مختل کنندگان امنیت اقتصادی و مبارزه ی قاطع و صریح با مفاسد و مفسدان اقتصادی، همگی از جمله مواردی است که می توان انتظارات به حق مردم از آینده را بصورت ملموس محقق کرد و با القای واقعی حس امید در سراسر کشور به مقابله با توطئه های داخلی و خارجی پرداخت.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 5. صنعت برق کشور و چند نکته

 6. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 7. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 9. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 10. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 11. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 12. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 13. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 14. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 15. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 16. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 17. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 18. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 19. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 20. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 21. وزارت بهداشت: آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

 22. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 23. عارف:سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش‌وپرورش نیست

 24. بازاری به وسعت ۳۰۰۰ میلیارد تومان/ فرهنگ «خارجی‌پسندی» و روسری‌های ایرانی که با برند ترک عرضه می‌شوند

 25. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 5. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 6. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 7. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 8. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 9. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 10. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 12. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 13. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 14. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 15. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 16. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 17. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 18. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 19. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 20. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 21. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 22. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 23. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 24. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 25. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 9. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 25. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 4. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 5. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 6. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

 7. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 8. ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها

 9. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 10. تولید ۴ سواری متوقف شد

 11. مافیای گندم نداریم

 12. 5 استان کشور در خط بحران آب هستند

 13. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 14. ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

 15. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 16. حضور احمد توکلی در برنامه "این ج ا" شبکه چهار

 17. چین: پکن، تجارت و همکاری با ایران را ادامه می‌دهد

 18. ۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

 19. ازبکستان به افغانستان 153 میلیون دلار برق صادر می کند

 20. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 21. شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

 22. ۴۸.۵ درصد پول گندم‌کاران پرداخت شد/ کاهش ۱۴ درصدی خرید گندم

 23. اجرای یک طرح،بدون برنامه/محدودیت کشت برنج کشاورزان را سرگردان کرد

 24. کره‌ای‌ها برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا رفتند

 25. هنوز وامی برای اشتغال روستایی پرداخت نشده است/ هشدار نسبت به انحراف منابع و فساد+جدول

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 4. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 5. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 6. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 7. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 8. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 9. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 10. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 15. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 16. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 17. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 18. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

 19. وزیر صنعت: ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شد

 20. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 21. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 22. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 23. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 24. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 25. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 5. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 6. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 9. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 10. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 11. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 12. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 13. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 16. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 17. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 18. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 19. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 20. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 21. آقای «خ» کجاست؟

 22. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 23. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 24. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 25. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

آخرین عناوین