ارزِ زار و بازارِ بی آزار

رضا رضایی،   3970420084

هر وقت صحبت از اقتصاد و کسب و کار و تجارت و چک و... می شود ناخودآگاه ذهن ما سمت بازار و بازاری می رود؛ بازاری که نقش مهمی در اقتصاد کشور و معیشت مردم داشته و دارد؛ بازاری که چهره های مختلفی را نیز تداعی می کند؛ بازار پیش از انقلاب، مملو از افراد انقلابی است که در قالب گروه ها و احزابی چون موتلفه، نقش مهمی در پیروزی انقلاب امام روح الله (ره) داشتند.

در رویدادها و مناسبت های مختلف اعتقادی و فرهنگی نیز، بازار و بازاریان هستند که چهره ای همگون با آن وقایع به خود گرفته و نقشی ارزشمند در ترویج آداب و سننِ جامعه اسلامی ایفا می کنند که به معنای واقعی کلمه می توان ایشان را"دوستان خداوند" نامید که پیامبر اکرم (ص) در موردشان فرمودند:"الکاسبُ حبیب الله" (مواهب الرحمان فی تفسیر القرآن، سیدعبدالاعلی سبزواری، ج3، ص170)

آری، این همان بازاری است که از یک سو با تولید و تامین مایحتاج مورد نیاز جامعه به اقتصاد کشور کمک می کند و از سوی دیگر ضمن رابطه ای دو سویه با مردم و جامعه در تحولات مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نقش آفرینی می کند؛ تا جایی که در وقایع مهمی چون نهضت مشروطه، ماجرای تحریم تنباکو و ملی شدن صنعت نفت، کودتای 28 مرداد 1332، جریان 15 خرداد 1342 و... می شود معلم سیاست و اخلاق و انقلاب.

مرور اجمالی نقش بازار در تحولات اخیر، نشانگر احساس مسئولیت بازاریان محترمی است که همواره دلشان با ملتشان بوده و قلبشان با وطنشان؛ ولیکن مسائلی چون رکود و کسادی کسب و کار اگرچه یک موضوع بعضاً طبیعی است که در برخی فواصل سال ممکن است رخ دهد اما رفتارهای متناقض و غرض آلود برخی در مواجهه با این پیامد اقتصادی ممکن است با جملات نگارنده در سطور فوق در تعارض باشد!

اتفاقی که در روزهای آغازین تیرماه سال جاری در واکنش به بی ثباتی نرخ ارز افتاد و عده ای در بازار تهران و دیگر اماکن اقتصادی، در یک فضای غبارآلود! اقدام به بستن مغازه ها و محل کسب بازاریان کردند، گواهی بر این مدعاست؛ این اقدام که با شعارهای رادیکال، همراه با تنش و تهییج مردم همراه بود اگرچه مدت زیادی به طول نیانجامید ولیکن نقش مخالفان و معارضان نظام را آشکارتر ساخت؛ طوریکه در ابتدای امر، مریم رجوی سرکرده گروهک منافقین در توئیت مورخ 25 ژوئن 2018 (4 تیر 1397) ضمن تمجید از اعتراض بازاریان، عموم اصناف و کسبه سراسر کشور را به حمایت از جریان فوق فرا می خواند!

همچنین، اعتراض های دی ماه سال گذشته ی تهران هم که به نوعی در نقد سیاست های اقتصادی دولت کلید خورده بود با دخالت گروهک های منافقین به تنش و فتنه ی سیاسی تبدیل می شود و با حربه ی کشته سازی! به دیگر استان ها سرایت می کند که در همان زمان مریم رجوی در مصاحبه با روزنامه سعودی عکاظ می گوید:"ایران از نقش شبکه های مجاهدین خلق در برگزاری و هدایت تظاهرات بیمناک است، طبیعتاً آنچه در ایران رخ می دهد کار شبکه های مجاهدین خلق در شهرهای مختلف است"

همه این موارد در حالیست که چندی پیش رهبر انقلاب در مراسم سالگرد حضرت امام (ره)، ضمن افشای نیت دشمن می فرمایند:"ممکن است در یک شهری، یک عده ای مطالبه ای داشته باشند و جمع بشوند، دشمن عوامل نفوذی خود را وارد در این اجتماعات می کند تا اجتماعات آرام مردم را تبدیل کنند به حرکت ضد امنیتی و آشوبگرانه تا به این وسیله نظام جمهوری اسلامی را بدنام کنند".

اما در داخل کشور هم عده ای با پیوستن به پیاده نظام دشمن، اظهارات آن ها را تکرار می کنند که از آن جمله می توان به مصاحبه فائزه هاشمی با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز اشاره کرد:"نباید منفعل عمل کرد بلکه باید با آمریکا به زودی، قبل از آنکه شرایط بدتر شود، مذاکره نمود... هیچ گزینه دیگری نداریم... اگر راه حل هایی پیدا نشود، کشور می تواند به سمت فروپاشی برود..."

در این سطور ضمن اشاره به دسیسه دشمنان داخلی و خارجی در بحران اقتصادی کشور، باید اشاره داشت که رکود و نابسامانی فعلی حاصل از سیاست های ارزی-ریالی دولت تدبیر و امید، مشکلات معیشتی خانواده ها و در پی آن اعتراضات مردمی را به وجود آورده چراکه در دولت های قبل نیز با نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار مواجه بوده ایم و هر بار تاثیرات منفی را بر زندگی مردم بر جای گذاشت؛ مثلاً در سال های 92-90 هم اعتراضاتی از این دست به وقوع پیوست؛ در آن برهه اگرچه در کوتاه مدت عده ای دلیل این نابسامانی های ارزی را به افرادی مانند"جمشید بسم الله" ربط دادند در حالیکه مسائل مربوط به بازار ارز پیچیده تر و ریشه ای تر از این موارد بود، اما با این حال در همان زمان، چون انتظارات برای بهبود اوضاع وجود داشت، سرمایه اجتماعی در سطح بسیار بالایی بود، یا در زمینه صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی محدودیت چندانی نبود و انتظار می رفت موضوع هسته ای ایران با غرب حل و فصل شود، لذا بازار ارز روزهای آرامی را طی کرد.

به هر حال اینک و در زمان حال، پیرو فرمایشات اخیر رهبر انقلاب در دانشگاه امام حسین (ع) مبنی بر اینکه"فشارهای اقتصادی را وارد می کنند تا بتوانند ملت را از نظام جدا کنند، اما به حول و قوه الهی ما پیوندمان را با ملت بیشتر خواهیم کرد و انسجام دشمن شکن خود را حفظ خواهیم کرد" و نیز با توجه به گذشت یکسال از عمر دولت دوازدهم و عدم تحقق وعده های انتخاباتی رئیس جمهور محترم و وقوع شوک های متعدد اقتصادی در کشور که کارشناسان از آن به عنوان تشنج اقتصاد ایران یاد می کنند، به نظر می رسد می توان با عملیاتی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی و یا تحریک حس ملی گرایی با الگوگیری از مدل هایی همچون ترکیه بعد از کودتای 15 ژوئیه 2016 از بحران ارزی خارج شد؛ مدلی که در پی تنش غرب و ترکیه، بازار ارز و بورس آنجا ملتهب می شود و قیمت لیره به شدت سقوط می کند، و در ادامه اردوغان ضمن محکوم کردن مسببین کودتا، از مردمش می خواهد تا اندوخته های دلاری خود را برای تقویت ارزش لیره بفروشند و به لیره تبدیل کنند که با استقبال سراسری از این فراخوان، بحران ارزی آن ها مهار می شود.

البته ناگفته نماند که فرمایشات چندباره رهبری معظم، در رابطه با ضرورت تشکیل"اتاق(ستاد) جنگ اقتصادی" در جلسه با سران قوا  و همچنین در دیدار با مسئولان نظام و یا تشکیل"شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه" حاکی از اهمیت موضوع و پیگیری معظم له دارد تا جائیکه نامه اخیر ایشان خطاب به رئیس جمهور در خصوص مسائل بوجود آمده در بازار سکه و ارز نیز گواه مجددی است بر اراده حاکمیت جهت حل مشکلات اقتصادی و عبور از بحران ارزی.

می توان نتیجه گرفت در جمهوری اسلامی ایران علاوه بر راهکارهای حاکمیتی فوق، دولت نیز با اتخاذ تصمیمات درست اقتصادی، شفاف سازی سیاست های دولتی و خودداری از وعده های تکراری و گفتار درمانی صِرف، عدم اظهارنظرهای نسنجیده توسط مشاوران و نزدیکان دولت مبنی بر لزوم افزایش قیمت دلار، تدبیر و فاصله گرفتن از مشکلات مالی و کسری بودجه پنهان، تقویت عملکرد دولت در سیاست داخلی، مدیریت نقدینگی و اصلاح عملکرد نهاد پولی و بانکی و خداحافظی با دلاریزه شدن اقتصاد، جلب اعتماد فعالان اقتصادی، گسیل سرمایه گذاری در بخش تولید و پایان بخشیدن به وابستگی واردات، دیپلماسی و واکنش فعال اقتصادی در مواجهه با تنش های سیاسی بین المللی و غلبه بر شایعات و جوّ روانی خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم های جدید، و نیز با تاکید اخیر رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان قوه قضاییه مبنی بر ایجاد امنیت در فضای اقتصادی، برخورد با مختل کنندگان امنیت اقتصادی و مبارزه ی قاطع و صریح با مفاسد و مفسدان اقتصادی، همگی از جمله مواردی است که می توان انتظارات به حق مردم از آینده را بصورت ملموس محقق کرد و با القای واقعی حس امید در سراسر کشور به مقابله با توطئه های داخلی و خارجی پرداخت.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. واکنش وزیر کشور به سمت جدید فرزندش

 15. قاتل کبدی‌کار کرمانشاهی در کرج دستگیر شد

 16. اعتراف موگرینی به نقش‌ تاثیر‌گذار ایران در برگزاری مذاکرات یمن در سوئد

 17. راه یابی نمایندگان ایران و ترکیه به فینال کشتی آزاد باشگاه های جهان

 18. توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

 19. سقوط یک قبیله!

 20. جای استوک‌های بازیکن پدیده روی پای بازیکن استقلال  

 21. قانونگذار وابسته به منافقین قطعنامه‌ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

 22. فرصت ثبت نام کارت سوخت به زودی تمام می‌شود

 23. اتفاق جالب بعد از اعتراض دسته‌جمعی بازیکنان استقلال

 24. نمایی از پشت صحنه سریال جدید مهران مدیری و پیمان قاسمخانی  

 25. سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 8. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 9. دلار ۹ هزار تومان شد

 10. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 11. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 12. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 13. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 14. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 15. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 16. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 17. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 18. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 19. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 20. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 21. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 22. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 23. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 24. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 25. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 16. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های امروز

 1. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 2. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 3. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 4. فرصت ثبت نام کارت سوخت به زودی تمام می‌شود

 5. رقیب جدی برای طلای سرخ ایران پیدا شد

 6. سومین خط تولید گروه ملی فولاد ایران تا پایان هفته جاری وارد مدار می‌شود

 7. قیمت مسکن باز هم ۶.۴ درصدزیاد شد؛متوسط نرخ هر متر آپارتمان در تهران ۹ میلیون تومان

 8. تقدیر بانک‌ پاسارگاد از نفرات برتر کنکور سراسری

 9. زنانِ با مدرک فوق و دکترا بیشتر بیکارند

 10. چسبندگی قیمت‌ها در بازار خودرو

 11. احمد توکلی: عدم رعایت دستور امیرمومنان(ع)، علت اصلی ظلم اداری است

 12. ۸۰ درصد تسهیلات بانکی در انحصار ۲۰۰ نفر

 13. پیشنهاد یک نماینده برای افزایش یارانه‌های نقدی به ۱۳۶ هزار تومان

 14. قیمت آپارتمان های 50 تا 75 متری در تهران

 15. دم و بازدم دلا‌ر در جو ۹ هزار

 16. هشدار مجدد رییس کل بانک مرکزی: مردم در دام نوسان گیری و سفته بازی دلالان نیفتند

 17. پیشنهاد وکیل باقری‌درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

 18. روند صعودی طلا متوقف شد

 19. تغییر لایحه بودجه ۹۸ در وقت اضافه

 20. ردپای هیجان در بازار سهام

 21. جواب ادعای علی مطهری درباره «مردم موافق گران کردن بنزین هستند»

 22. بهانه دلار برای قیمت نجومی خانه

 23. اطلاعیه مهم گمرک در خصوص رجیستری

 24. نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

 25. احتمالات افزایش حقوق کارگران

پربحث‌های دیروز

 1. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 2. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 3. دلار ۹ هزار تومان شد

 4. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 5. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 6. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 7. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 8. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 9. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 10. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 11. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

 12. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 13. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 14. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 15. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 16. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 17. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 18. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 19. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 20. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 21. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 22. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 23. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 24. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 25. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 12. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 13. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 14. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 15. دلار ۹ هزار تومان شد

 16. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 17. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 18. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 19. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 20. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 21. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 22. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 23. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 24. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 25. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

آخرین عناوین