شبکه‌های اجتماعی، ابزار جدید مدیریت

گروه فناوری الف،   3970320135
شبکه‌های اجتماعی، ابزار جدید مدیریت

جام جم نوشت: این تغییر وضعیت که در آن مدیران و مسئولان یک کسبوکار در شبکههای اجتماعی حضور فعال دارند، دیگر امری غیرمتعارف و نادرست شناخته نمیشود. بسیاری از مدیران موفق و خوب علاوه بر حضور در این شبکهها، پیوسته خود را برای گسترش استفاده از این رسانهها بهروزتر و فعالتر میکنند. زیرا از این طریق کارمندان و سایر افرادی که با آنها سروکار دارند میتوانند مواردی را با خواندن مطالب در وبلاگ شخصی، متنهای شبکههای اجتماعی و یا پیامهای تصویری یاد بگیرند.

چرا فعالیت در شبکههای اجتماعی مهم است؟

یک مدیر برای این که بتواند کارمندان خود را با طرز فکر خود همسو نماید، باید اول کاری کند که آنها او را باور کنند و قبول داشته باشند. جان مکسول کارشناس امور مدیریت به آن «قانون همسو کردن عقیده» میگوید. اگر هنوز هم به اندازه کافی از تاثیر چنین کاری مطمئن نشدهاید کافی است که به مدیران عاملهای اجتماعی بیشماری که در حوزههای مختلف مشغول به کار هستند و اثری که این اجتماعی بودن بر تاثیرگذاری آنها در محیط کار دارد نگاهی بیندازید.

ریچارد برنسون مدیرعامل گروه هلدینگ بینالمللی ویرجین در انگلستان که مطالب آموزنده جالبی در خصوص راههای موفقیت در کسبوکار در صفحات شخصی خود منتشر میکند و بیش از 140هزار نفر بازدیدکننده دارد، در یکی از صحبتهای خود گفته: « شبکههای اجتماعی فقط محیطی برای تفریح نیستند؛ بلکه راهی ضروری برای برقراری ارتباط، شنیدن صدای مخاطبان و بهبود محیط کسبوکار است.»

دارا خسروشاهی مدیرعامل جدید شرکت حملونقل اوبر (Uber)، هنجارهای فرهنگی جدید شرکت اوبر را در صفحه شخصی خود به اشتراک گذاشته و بیش از 6000 نفر آن را پسندیدند.

بیل گیتس مطلبی با عنوان «پنج کتابی که باید حتماً در این تابستان بخوانید» در صفحه شخصی خود منتشر کرد که بیش از 37هزار نفر آن را پسندیدهاند.

این مثالها از مدیران رده بالای جهانی بود، اما همین موضوع در مورد ردههای مختلف مدیریتی مثل مدیران اجرایی، مسئولین قسمتها، سرمربیها و کارآفرینان نیز صدق میکند. اگر شما هم مسئول هدایت گروهی از افراد هستید ولی ارتباط قوی و صمیمی با آنها در شبکههای اجتماعی ندارید، به دلایلی که در ادامه این مطلب به آنها خواهیم پرداخت، پیشنهاد میکنیم از این راه ارتباطی موثر غافل نشوید.

در نهایت مطمئن باشید اگر نخواهید از شبکههای اجتماعی استفاده کنید یا حضور کمرنگی در آنها داشته باشید، فرصتهای زیادی را برای رشد و موفقیت بیشتر از دست خواهید داد. هیچ وقت نگویید من برای یادگیری این چیزها سنم زیاد است یا این اپلیکیشنهای لوس به درد من نمیخورد! هیچوقت برای یادگیری و پیشرفت دیر نیست.

انتقال تخصص و تجربیات

آلبرت اینشتین در جمله معروفی میگوید: «زندگی که صرف خدمت به دیگران شود، ارزش زندگی کردن دارد».

انتقال تجربیات و دانشی از خود به دیگران که بدون گفتن آنها، افراد فرصتی برای یادگیری وکسب آن نخواهند داشت، همان خدمتی است که بر گردن شماست. این نکات آموزنده میتوانند به صورت مطالب کوتاهی در اینستاگرام یا متنی طولانی در وبلاگ شخصی یا بهصورت فایل تصویری در شبکههای اجتماعی مثل لینکدین به اشتراک گذاشته شوند.

نکته مهم این است که از طریق کمک گرفتن از این شبکههای اجتماعی بتوانید تجربیات و دانش خود را در اختیار دیگران قرار دهید تا به موفقیت بیشتر آنها کمک کنید.

ایجاد ارتباط انسانی با کارکنان

زمانی که مدیری اجتماعی باشد، این فرصت را خواهد داشت تا به کارمندان خود نشان دهد او نیز یک انسان است و میتواند روابطی انسانی و خارج از روابط کاری داشته باشد. هیچ انسانی در زمان مرگ خود نمیگوید «کاش پول بیشتری داشتم» یا «کاش بیشتر کار میکردم» بیشتر افراد میگویند کاش زمان بیشتری را صرف خانوادهام میکردم و خدمت بیشتری به جامعه و افرادی میکردم که با آنها در ارتباط بودم. زمانی که فردی اجتماعی باشید، بیشتر به جامعه خود خدمت خواهد کرد و کمک بیشتری به اطرافیان و کارمندان خود خواهد کرد. شبکههای اجتماعی امکان برقراری ارتباط با افراد را چه از طریق اشتراکگذاری لحظههای مهم زندگی و چه از طریق انتفال تجربیاتی که بهراحتی برای دیگران قابل کسب کردن نیست، فراهم میکند.

لزوم در ارتباط بودن با کارکنان

مردم این روزها از شبکههای اجتماعی به صورت روزانه استفاده میکنند. این یعنی کارمندان شما در طول روز حداقل یک مرتبه یک یا چند اپلیکیشن اجتماعی را باز میکنند. در واقع این موضوع فرصت بسیار خوبی را فراهم میکند که اگر نمیتوانید یا نمیخواهید شخصاً با کارمندان خود ارتباط برقرار کنید، در محیطی که حضور دارند با آنها در ارتباط باشید. این به این معنی نخواهد بود که شما باید مثلا حداقل روزی چهار پنج ساعت از زمان خود را صرف حضور در شبکههای اجتماعی مثل اینستاگرام و لینکدین کنید. فقط بدانید دنیای دیجیتال در زندگی مردم امروز نقش پررنگی دارد و سعی کنید در آنها فعال باشید و این راه ساده برقراری ارتباط و خبر داشتن از احوالات کارکنان به صورت مداوم را از دست ندهید.

برقراری روابط با افراد دور از دسترس

به عقیده بسیاری از مدیران موفق جهانی، یکی از سختترین بخشهای مدیریت برقراری ارتباط ثابت و یکنواخت است. رسانههای اجتماعی، محیط بسیار خوب و غیرقابل باوری برای برقراری ارتباط بین افراد با موقعیتهای جغرافیایی، اختلاف زمانی و جمعیتی متفاوت فراهم میکند. گرچه شبکههای اجتماعی محیطی خصوصی برای تبادل اطلاعات خیلی خصوصی کاری نیست، ولی میتوان به خوبی از آن برای انتقال دانش، تجربیات و دیدگاهها برای موفقیت بیشتر گروه کاری یا حتی موفقیت بیشتر هر یک از کارکنان، خصوصاً در مورد مجموعههایی که چند شعبه در نقاط مختلف یک کشور یا دنیا دارند، استفاده کرد. زیرا در چنین مجموعههایی به دلیل وجود بُعد مسافت ممکن است همه افراد نتوانند اطلاعات و تجربیات کارکنان مرکز اصلی را به دست آورند.

همیشه در جریان امور باشید

افراد حرفهای این روزها با استفاده از اپلیکیشنهای اجتماعی به آسانی در جریان همه امور قرار میگیرند و موضوعی را از دست نمیدهند. افراد موفق زیادی رشد کسبوکارشان را مدیون حضور فعال در رسانههای اجتماعی میدانند، زیرا نهتنها براحتی میتوانند از اخبار مرتبط با کسبوکار خود مطلع شوند، بلکه میتوانند براحتی با تمام کارکنانی که لازم است در ارتباط باشند ولی بهدلیل مشغلههای زیاد روزانه فرصت نمیکنند ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل استفاده از شبکههای اجتماعی یکی از ایدهآلترین روشها برای دردسترس بودن، در جریان قرار گرفتن و ارتباط منظم با کارکنان است.

استخدام افراد شایسته

سالانه تعداد بسیار بالایی از افراد از دانشگاهها و مراکز آموزشی فارغالتحصیل میشوند، اما الزاماً همه آنها افراد مناسب و مستعدی برای محیط کار نیستند. افراد با استعداد و شایسته مانند خون برای بقای یک مجموعه ضروری هستند و به همین دلیل بهکارگیری و استخدام چنین افرادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به امکانی که در حال حاضر توسط شبکههای اجتماعی مانند لینکدین فراهم شده است، برای استخدام بهترین گزینههای ممکن هیچگاه از شبکههای اجتماعی غافل نشوید و بهترین افراد را براساس ملاکهایی که برای انتخاب دارید به آسانی با توجه به مشخصات و سوابقی که در صفحه شخصی خود ارائه دادهاند انتخاب و دعوت به همکاری کنید. از سوی دیگر زمانی که هدف مجموعه شما جذب و پرورش افراد مستعد باشد، قطعاً نام مجموعه شما از طریق صفحات شخصی همین افراد به دلیل رشدی که در مجموعه شما داشتهاند در فضای مجازی پخش خواهد شد و افراد مستعد زیادی خواهان همکاری با شما خواهند بود. همین موضوع موجب رشد، گسترش و موفقیت بیشتر مجموعه شما خواهد شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 3. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 4. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 5. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 6. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 7. عروس «قزاق»  

 8. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 9. لاستیک گران شد

 10. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 11. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 14. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 15. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 16. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 17. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 18. پرونده دکل نفتی چه شد؟

 19. کانال‌ تلگرامی که جیب مردم را خالی کرد   

 20. مسکن مهر روی ریل افتاد

 21. روحانی:‌ نکات مورد نظر رهبر انقلاب برای اصلاح بودجه ۹۸ بررسی شد

 22. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 23. راهی برای مقابله با بیماری ام اس

 24. کنایه فردوسی پور به دعوت شدن احمدزاده به تیم ملی/ ماجرای قتل 2 هوادار پرسپولیس

 25. رفراندوم و مبارزه با فساد

پربحث‌های دیروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 5. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 6. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 7. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 8. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 9. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 10. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 11. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 12. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 13. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 14. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 15. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 16. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 17. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 18. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 19. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 20. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 21. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 22. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 23. جهانگیری: آمریکایی‌ها بدانند که ایران حبس‌نشدنی است

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 20. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دو اژدهای چینی بازار موبایل را می‌بلعند

  2. دومینوی تحریم هواوی به بلژیک رسید

  3. عارضه جدید ارسال پیامک در خواب

  4. اپلیکیشن جدید هوآوی به کمک کودکان ناشنوا می‌آید

  5. استرالیا افسار غول‌های اجتماعی را می‌کشد

  6. ساخت رباتی که روی یخ اسکیت می رود

  7. افزایش ۱۹ درصدی واردات تلفن همراه

  8. اختلال در سرویس‌های فیس‌بوک

  9. فضای مجازی، دنیایی که واقعیت امروز را شکل می‌دهد

  10. انتشار نخستین صدا از مریخ

  11. شهرفناوری 2019/ هوآوی با اپراتورهای سراسری همکاری می‌کند تا به ساختار شهر 5G سرعت ببخشد

  12. چگونه صفحات مجازی را از هک مجرمان حفظ کنیم؟

  13. غول های فناوری ملزم به ارائه اطلاعات به دولت استرالیا شدند

  14. کلاهبرداری های اینترنتی ۳ برابر افزایش یافته است

  15. اختلال عجیب در تصاویر اینستاگرام

  16. معرفی نوکیا ۸.۱ با دوربین سلفی ۲۰ مگاپیکسلی

  17. تقدیر مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی از همراه اول برای تولید و عرضه محتوای بومی

  18. چرا مجله علم و فناوری ایرانیان؟

  19. تامین امنیت نیویورک با پهپادها

  20. اطلاعات ۱۰۰ میلیون کاربر به سرقت رفت

  21. فضاپیما چینی به نیمه تاریک ماه می‌رود

  22. رقابت پشت‌پرده بین غول‌های فناوری

  23. موزه جیبی گوگل معرفی شد + عکس

  24. هوآوی در دسامبر می‌تواند گوشی‌ای بدون قاب یا ناچ عرضه کند

  25. برقراری اولین تماس ویدیویی ۵G در کره جنوبی

  آخرین عناوین