سپینو-مگنت

شبکه‌های اجتماعی، ابزار جدید مدیریت

گروه فناوری الف،   3970320135
شبکه‌های اجتماعی، ابزار جدید مدیریت

جام جم نوشت: این تغییر وضعیت که در آن مدیران و مسئولان یک کسبوکار در شبکههای اجتماعی حضور فعال دارند، دیگر امری غیرمتعارف و نادرست شناخته نمیشود. بسیاری از مدیران موفق و خوب علاوه بر حضور در این شبکهها، پیوسته خود را برای گسترش استفاده از این رسانهها بهروزتر و فعالتر میکنند. زیرا از این طریق کارمندان و سایر افرادی که با آنها سروکار دارند میتوانند مواردی را با خواندن مطالب در وبلاگ شخصی، متنهای شبکههای اجتماعی و یا پیامهای تصویری یاد بگیرند.

چرا فعالیت در شبکههای اجتماعی مهم است؟

یک مدیر برای این که بتواند کارمندان خود را با طرز فکر خود همسو نماید، باید اول کاری کند که آنها او را باور کنند و قبول داشته باشند. جان مکسول کارشناس امور مدیریت به آن «قانون همسو کردن عقیده» میگوید. اگر هنوز هم به اندازه کافی از تاثیر چنین کاری مطمئن نشدهاید کافی است که به مدیران عاملهای اجتماعی بیشماری که در حوزههای مختلف مشغول به کار هستند و اثری که این اجتماعی بودن بر تاثیرگذاری آنها در محیط کار دارد نگاهی بیندازید.

ریچارد برنسون مدیرعامل گروه هلدینگ بینالمللی ویرجین در انگلستان که مطالب آموزنده جالبی در خصوص راههای موفقیت در کسبوکار در صفحات شخصی خود منتشر میکند و بیش از 140هزار نفر بازدیدکننده دارد، در یکی از صحبتهای خود گفته: « شبکههای اجتماعی فقط محیطی برای تفریح نیستند؛ بلکه راهی ضروری برای برقراری ارتباط، شنیدن صدای مخاطبان و بهبود محیط کسبوکار است.»

دارا خسروشاهی مدیرعامل جدید شرکت حملونقل اوبر (Uber)، هنجارهای فرهنگی جدید شرکت اوبر را در صفحه شخصی خود به اشتراک گذاشته و بیش از 6000 نفر آن را پسندیدند.

بیل گیتس مطلبی با عنوان «پنج کتابی که باید حتماً در این تابستان بخوانید» در صفحه شخصی خود منتشر کرد که بیش از 37هزار نفر آن را پسندیدهاند.

این مثالها از مدیران رده بالای جهانی بود، اما همین موضوع در مورد ردههای مختلف مدیریتی مثل مدیران اجرایی، مسئولین قسمتها، سرمربیها و کارآفرینان نیز صدق میکند. اگر شما هم مسئول هدایت گروهی از افراد هستید ولی ارتباط قوی و صمیمی با آنها در شبکههای اجتماعی ندارید، به دلایلی که در ادامه این مطلب به آنها خواهیم پرداخت، پیشنهاد میکنیم از این راه ارتباطی موثر غافل نشوید.

در نهایت مطمئن باشید اگر نخواهید از شبکههای اجتماعی استفاده کنید یا حضور کمرنگی در آنها داشته باشید، فرصتهای زیادی را برای رشد و موفقیت بیشتر از دست خواهید داد. هیچ وقت نگویید من برای یادگیری این چیزها سنم زیاد است یا این اپلیکیشنهای لوس به درد من نمیخورد! هیچوقت برای یادگیری و پیشرفت دیر نیست.

انتقال تخصص و تجربیات

آلبرت اینشتین در جمله معروفی میگوید: «زندگی که صرف خدمت به دیگران شود، ارزش زندگی کردن دارد».

انتقال تجربیات و دانشی از خود به دیگران که بدون گفتن آنها، افراد فرصتی برای یادگیری وکسب آن نخواهند داشت، همان خدمتی است که بر گردن شماست. این نکات آموزنده میتوانند به صورت مطالب کوتاهی در اینستاگرام یا متنی طولانی در وبلاگ شخصی یا بهصورت فایل تصویری در شبکههای اجتماعی مثل لینکدین به اشتراک گذاشته شوند.

نکته مهم این است که از طریق کمک گرفتن از این شبکههای اجتماعی بتوانید تجربیات و دانش خود را در اختیار دیگران قرار دهید تا به موفقیت بیشتر آنها کمک کنید.

ایجاد ارتباط انسانی با کارکنان

زمانی که مدیری اجتماعی باشد، این فرصت را خواهد داشت تا به کارمندان خود نشان دهد او نیز یک انسان است و میتواند روابطی انسانی و خارج از روابط کاری داشته باشد. هیچ انسانی در زمان مرگ خود نمیگوید «کاش پول بیشتری داشتم» یا «کاش بیشتر کار میکردم» بیشتر افراد میگویند کاش زمان بیشتری را صرف خانوادهام میکردم و خدمت بیشتری به جامعه و افرادی میکردم که با آنها در ارتباط بودم. زمانی که فردی اجتماعی باشید، بیشتر به جامعه خود خدمت خواهد کرد و کمک بیشتری به اطرافیان و کارمندان خود خواهد کرد. شبکههای اجتماعی امکان برقراری ارتباط با افراد را چه از طریق اشتراکگذاری لحظههای مهم زندگی و چه از طریق انتفال تجربیاتی که بهراحتی برای دیگران قابل کسب کردن نیست، فراهم میکند.

لزوم در ارتباط بودن با کارکنان

مردم این روزها از شبکههای اجتماعی به صورت روزانه استفاده میکنند. این یعنی کارمندان شما در طول روز حداقل یک مرتبه یک یا چند اپلیکیشن اجتماعی را باز میکنند. در واقع این موضوع فرصت بسیار خوبی را فراهم میکند که اگر نمیتوانید یا نمیخواهید شخصاً با کارمندان خود ارتباط برقرار کنید، در محیطی که حضور دارند با آنها در ارتباط باشید. این به این معنی نخواهد بود که شما باید مثلا حداقل روزی چهار پنج ساعت از زمان خود را صرف حضور در شبکههای اجتماعی مثل اینستاگرام و لینکدین کنید. فقط بدانید دنیای دیجیتال در زندگی مردم امروز نقش پررنگی دارد و سعی کنید در آنها فعال باشید و این راه ساده برقراری ارتباط و خبر داشتن از احوالات کارکنان به صورت مداوم را از دست ندهید.

برقراری روابط با افراد دور از دسترس

به عقیده بسیاری از مدیران موفق جهانی، یکی از سختترین بخشهای مدیریت برقراری ارتباط ثابت و یکنواخت است. رسانههای اجتماعی، محیط بسیار خوب و غیرقابل باوری برای برقراری ارتباط بین افراد با موقعیتهای جغرافیایی، اختلاف زمانی و جمعیتی متفاوت فراهم میکند. گرچه شبکههای اجتماعی محیطی خصوصی برای تبادل اطلاعات خیلی خصوصی کاری نیست، ولی میتوان به خوبی از آن برای انتقال دانش، تجربیات و دیدگاهها برای موفقیت بیشتر گروه کاری یا حتی موفقیت بیشتر هر یک از کارکنان، خصوصاً در مورد مجموعههایی که چند شعبه در نقاط مختلف یک کشور یا دنیا دارند، استفاده کرد. زیرا در چنین مجموعههایی به دلیل وجود بُعد مسافت ممکن است همه افراد نتوانند اطلاعات و تجربیات کارکنان مرکز اصلی را به دست آورند.

همیشه در جریان امور باشید

افراد حرفهای این روزها با استفاده از اپلیکیشنهای اجتماعی به آسانی در جریان همه امور قرار میگیرند و موضوعی را از دست نمیدهند. افراد موفق زیادی رشد کسبوکارشان را مدیون حضور فعال در رسانههای اجتماعی میدانند، زیرا نهتنها براحتی میتوانند از اخبار مرتبط با کسبوکار خود مطلع شوند، بلکه میتوانند براحتی با تمام کارکنانی که لازم است در ارتباط باشند ولی بهدلیل مشغلههای زیاد روزانه فرصت نمیکنند ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل استفاده از شبکههای اجتماعی یکی از ایدهآلترین روشها برای دردسترس بودن، در جریان قرار گرفتن و ارتباط منظم با کارکنان است.

استخدام افراد شایسته

سالانه تعداد بسیار بالایی از افراد از دانشگاهها و مراکز آموزشی فارغالتحصیل میشوند، اما الزاماً همه آنها افراد مناسب و مستعدی برای محیط کار نیستند. افراد با استعداد و شایسته مانند خون برای بقای یک مجموعه ضروری هستند و به همین دلیل بهکارگیری و استخدام چنین افرادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به امکانی که در حال حاضر توسط شبکههای اجتماعی مانند لینکدین فراهم شده است، برای استخدام بهترین گزینههای ممکن هیچگاه از شبکههای اجتماعی غافل نشوید و بهترین افراد را براساس ملاکهایی که برای انتخاب دارید به آسانی با توجه به مشخصات و سوابقی که در صفحه شخصی خود ارائه دادهاند انتخاب و دعوت به همکاری کنید. از سوی دیگر زمانی که هدف مجموعه شما جذب و پرورش افراد مستعد باشد، قطعاً نام مجموعه شما از طریق صفحات شخصی همین افراد به دلیل رشدی که در مجموعه شما داشتهاند در فضای مجازی پخش خواهد شد و افراد مستعد زیادی خواهان همکاری با شما خواهند بود. همین موضوع موجب رشد، گسترش و موفقیت بیشتر مجموعه شما خواهد شد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. صنعت برق کشور و چند نکته

 5. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 6. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 7. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 8. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 9. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 10. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 11. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 12. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 13. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 14. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 15. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 16. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 17. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 18. وزارت بهداشت: آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

 19. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 20. عارف:سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش‌وپرورش نیست

 21. بازاری به وسعت ۳۰۰۰ میلیارد تومان/ فرهنگ «خارجی‌پسندی» و روسری‌های ایرانی که با برند ترک عرضه می‌شوند

 22. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 23. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 24. حادثه برای بهاره رهنما در صحنه نمایش+عکس

 25. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 5. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 6. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 7. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 8. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 9. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 10. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 12. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 13. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 14. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 15. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 16. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 17. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 18. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 19. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 20. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 21. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 22. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 23. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 24. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 25. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 9. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 25. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

پربحث‌های هفته

 1. معاون وزیر ارتباطات: برای گوشی های احتکار شده زمان رجیستری تعیین می شود

 2. ۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

 3. تاریخ عرضه گوشی Mi 8 Explorer شیائومی مشخص شد +تصویر

 4. کنترل فناوری‌ها با استفاده از ذهن سربازان آمریکایی

 5. مقاوم شدن صفحه گوشی در برابر ۱۵ بار افتادن متوالی

 6. جاسوسی هکرها از برخی گوشی‌های آیفون

 7. این هدفون بی سیم به شنواییتان آسیب نمی‌زند

 8. "اختلال شخصیت" و "بحران هویت" آسیب فضای‌مجازی

 9. وزارت ارتباطات: تعرفه اینترنت اصلاح می‌شود

 10. قابلیت جدید اینستاگرام برای مقابله با هک شماره‌های تماس

 11. متلاشی شدن قدیمی‌ترین گروه‌ هک اینترنتی

 12. ۴ دلیل دانلود نشدن برخی از اپلیکیشن‌ها

 13. اطلاعات جدید و راه‌های گریز از بدافزار VPNFilter

 14. خوش‌قیمت‌ترین گوشی‌های بازار به نسبت امکاناتی که دارند

 15. مشخصات فنی ۳ مدل گلکسی S10

 16. تغییر لوگوی گوگل به افتخار زادروز ژرژ لومتر

 17. کشف قدیمی‌ترین رنگ‌های جهان در فسیل‌ یک میلیارد ساله

 18. رکوردشکنی کاربران در شبکه‌های اجتماعی

 19. ۱۰ شهر برتر برای راه‌اندازی کسب و کار دیجیتالی در آمریکا

 20. اطلاعات فرودگاه‌های بین‌المللی از سوی هکرها به فروش می‌رسد!

 21. به‌روزرسانی نسخه موبایلی مرورگر مایکروسافت اج

 22. مشکل دوربین گوشی‌های گوگل حل می‌شود

 23. امن‌ترین شهرهای جهان از لحاظ سایبری

 24. 4 میلیارد نفر در جهان کاربر اینترنت هستند

 25. عکس‌های Galaxy Tab A2 فاش شد

آخرین عناوین