بهروز کمالوندی در گفتگو با الف مطرح کرد: ماندن در توافق هسته ای را کمیته برجام تعیین می کند/ اولویت ایران اجرای توافق هسته ای است/ ارائه بسته بازگشت سریع به وضعیت سابق

گفتگو از معصومه پورصادقی،   3961021030 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 ماندن در توافق هسته ای را کمیته برجام تعیین می کند/ اولویت ایران اجرای توافق هسته ای است/ ارائه بسته بازگشت سریع به وضعیت سابق

جمهوری اسلامی ایران با داشتن تجربه تاریخی از چنین مواردی، پیش از اجرایی شدن برجام برنامه ریزی لازم را در صورت خروج احتمالی غربی ها از برجام و عدم برخورداری ایران از مزایای این توافق، در خصوص بازگشت به نقطه قبل از برجام در سریع ترین زمان ممکن و با توانی بیش از گذشته، انجام داده است. این برنامه ریزی طوری انجام شده است که در صورت اجرای آن غربی ها حیرت زده خواهند شد.

روز جمعه رئیس جمهور آمریکا باید درباره دو ضرب الاجل درباره ایران تصمیم گیری کند. یکی از آنها تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام است و دیگری تمدید تعلیق اعمال برخی تحریم ها علیه ایران بر اساس توافق هسته ای است که عدم تمدید این معافیت‌های تحریمی به مفهوم خروج آمریکا از برجام می‌باشد. در حالی دونالد ترامپ بدنبال کارشکنی در برجام است که جمهوری اسلامی ایران تا کنون با استناد به 9 بار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خود پایبند است. الف برای آگاهی از آخرین وضعیت درباره تحولات مرتبط با موضوع هسته ای گفت و گویی با بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی انجام داده که در ادامه آمده است:

پیرو اظهارات مقامات عالی رتبه سازمان انرژی اتمی ایران که قرار است سایت های غنی سازی به وضع قبل از توافق بازگردد، آیا برنامه هایی برای بازگرداندن سایت های غنی سازی به وضع قبل از توافق وجود دارد، یا خیر؟این برنامه شامل چه مواردی می باشد؟

همانطور که پیشتر در مصاحبه های مختلف ذکر شده است، جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقض تعهدات مکرر غربی ها در سطح بین المللی و صدماتی که در جنگ تحمیلی و تحریم های ظالمانه به کشورمان وارد کرده بودند، با کمال بی اعتمادی به آمریکا و غرب وارد مذاکرات هسته ای جدی با 1+5 شد.

در این مذاکرات ایران با مجموعه اقداماتی از جمله کاهش تعداد سانتریفیوژهای در حال کار، کاهش حجم اورانیوم غنی شده موجودی کشور، محدودیت توسعه ماشین های جدید سانتریفیوژ، اجرا نمودن پروتکل الحاقی و ایجاد زمینه پیوستن به این سند، افزایش همکاریها با آژانس بین المللی انرژی اتمی و برخی دیگر از اقدامات حسن نیت خویش را به اثبات رساند و در مقابل غربی ها متعهد شدند

تمامی تحریم های هسته ای و مرتبط با هسته ای کشورمان را با اجرایی شدن توافق لغو نمایند. آنها طبق سند برجام موظف شدند زمینه دسترسی کشورمان را به استفاده از توانمندی های فنی آژانس بین المللی و کشورهای صاحب تکنولوژی فراهم کنند. در این رهگذر ناگفته نماند که جمهوری اسلامی ایران مجدداً فروش نفت و انرژی، فعالیت های کشتیرانی و ارتباط مجدد با دنیا را از سر گرفت. با این وجود مسائل مهمی همچون از سرگیری تعامل با بانک های بزرگ دنیا که جزء تعهدات برجامی هستند، به دلیل مانع تراشی دولت جدید آمریکا حل نشده باقی مانده اند.

جمهوری اسلامی ایران با داشتن تجربه تاریخی از چنین مواردی، پیش از اجرایی شدن برجام برنامه ریزی لازم را در صورت خروج احتمالی غربی ها از برجام و عدم برخورداری ایران از مزایای این توافق، در خصوص بازگشت به نقطه قبل از برجام در سریع ترین زمان ممکن و با توانی بیش از گذشته، انجام داده است.

این برنامه ریزی طوری انجام شده است که در صورت اجرای آن غربی ها حیرت زده خواهند شد. لازم به ذکر است اقدامات اجرایی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تعهدات برجامی همانگونه که تاکنون 9 بار از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفته است، نشان از پایبندی کشورمان نسبت به تعهداتش می باشد در مقابل حق خود می داند که از مزایای توافق هسته ای بهره مند گردد.  

برآوردهای سازمان انرژی اتمی و مقامات این سازمان راجع به آینده توافق هسته ای و سیاست دولت ترامپ چیست؟ و در صورتی که آمریکا توافق هسته ای را ترک کند، واکنش ایران نسبت به چنین رویدادی چیست؟

برجام یک سند بین المللی مورد تایید شورای امنیت و تمامی کشورهای حاضر در مذاکرات هسته ای است. رفتارهای کشورها در سطح بین المللی معمولاً در راستای ایجاد و حفظ منافع خودشان صورت می گیرد.

اما قطعاً خارج شدن از توافق نامه ها و عدم انجام تعهدات بین المللی منجر به کاهش اعتبار و اعتماد بین المللی یک کشور می شود. لذا تهدیدات ترامپ نسبت به خروج از برجام بشکل واضح و نقض آشکار ، بدلیل تبعات سنگین سیاسی بین المللی که برای این کشور به بار می آورد اگرچه از آرزوهای او و همفکرانش است اما بیشتر بلوف و تهدید بنظر میرسد.

ضمن اینکه علاوه بر بی اعتباری بیشتر این کشور در آن صورت دیگر مذاکرات در سطح بین المللی از پشتوانه و اعتبار لازم برخوردار نخواهد بود. آنها با علم به همین تبعات ابتدا تلاش کردند هزینه خروج از برجام را به گردن ایران بیندازند که البته نتوانستند و حالا با تهدید و ارعاب دیگر کشورها و ایراد اتهامات جدید به جمهوری اسلامی ایران سعی در ایجاد وقفه در استفاده کشورمان از مزایای حاصل از برجام می کنند.

از جمله این اقدامات ممانعت از حضور و عضویت ایران در ایتر و همچنین تعامل با بانک های بزرگ بین المللی است. البته همانطور که پیشتر ذکر شد مسئولان بلند پایه کشورمان تصمیمات لازم را برای سناریوهای مختلف اتخاذ نموده اند و در صورتی که ماندن در برجام یکطرفه باشد و تعهدات طرف های مقابل انجام نشود، کمیته برجام که متشکل از مسئولان و متخصصان است تصمیم نهایی را خواهد گرفت. سازمان انرژی اتمی ایران نیز با توجه به توانمندی ها برنامه لازم را برای تصمیمات فوری مسئولان کشور ارائه نموده است

تاکنون چندبار آژانس تعهد و پابیندی ایران به برجام تاکید کرده است.بااین وجود به نظر می رسد آمریکا همچنان مسیر خود در برجام را طی کند. آیا تصور می کنید این رویه می تواند به ماندگاری برجام کمک کند؟

 9 بار تایید تعهدات جمهوری اسلامی ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی موید پایبندی و اعتبار بین المللی کشورمان است که حمایت نسبی و قابل قبول جامعه جهانی  اتحادیه اروپایی را موجب شده است. انزوای آمریکا در بی توجهی به توافق بین المللی کاهش اعتبار این کشور را در پی داشته است.

ایران خود را برای هر موقعیتی آماده کرده است در عین حال علاقمند است دیپلماسی فائق شود و همه طرف ها به تعهدات خویش پایبند باشند. آنچه حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران به آن اعتقاد وافر دارد، این است که حقوق خود را بدون پروا و بی ملاحظه از قدرت های جهانی مطالبه می کند.

همانطور که پیشتر در صحنه های بین المللی در نهایت حرف حق خود را به کرسی نشانده در این موضوع نیز مداومت بر اصول خواهد داشت و تا جایی که امکان دارد به تعهدات خود پایبند می ماند. نکته ای که نباید ناگفته بماند این که برجام حاصل عقلانیت جهانی و پیروزی دیپلماسی است. این توافق استانداردهای جدیدی را در مناسبات جهانی بوجود آورده است که قابل بازگشت نیست. هر کشوری که بخواهد به این استانداردها پشت پا بزند به ساده لوحی و بی عقلی متهم خواهد شد.

بازگشت پذیری ایران چگونه خواهد بود؟

پاسخ: سازمان انرژی اتمی ایران بر مبنای توانمندی ها و نیروی انسانی متخصص خود بسته بازگشت سریع به وضعیت پیش از برجام را به مسئولان عالی نظام و دولت ارائه نموده است تا در صورت از هم پاشیدن توافق و تصمیم نظام در اسرع وقت به اجراء بگذارد. غرب باید بداند که دستمان خالی نیست و این بسته آنها را حیرت زده خواهد کرد. با این وجود اولویت جمهوری اسلامی ایران اجرای توافق و پایبندی طرف ها به تعهداتشان است. 

در صورت اعمال فشار بیشتر در خصوص بازرسی از مراکز اطلاعاتی(؟) ایران، آیا آژانس در نهایت به این سمت خواهد رفت در این صورت پاسخ ایران چه خواهد بود؟

اگر منظور مراکز حساس یا نظامی است باید عرض کنم تمامی بازرسی ها و ارتباطات کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع بین المللی در زمینه انرژی هسته ای در قالب قوانین و پروتکل های تعریف شده و استانداردهای پادمانی صورت می گیرد و اینگونه نیست که هر لحظه بازرسان بخواهند از جایی که می خواهند بازدید کنند.

بازرسان، زمانبندی و برنامه های بازدید ها قواعد و قوانین خاص خود را دارند. هرگونه درخواستی که اقتدار حاکمیتی کشور را زیر سوال ببرد، منتفی است. آژانس بخوبی می داند بر چه اساسی باید و می تواند بر فعالیت های هسته ای کشورهای عضو نظارت و کنترل داشته باشد. مطالب فراتر از اینها نیز غالباً شایعاتی هستند که رسانه های معاند و یا کشورهای متخاصم برای سوق دادن افکار عمومی به سمتی که مورد نظر آنهاست مطرح می شود

در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود و ایران همزمان از این توافق خارج شود ادامه برنامه هسته ای ایران به ویژه در ارتباط با آژانس چگونه خواهد بود؟

پیشتر اشاره شد کلیه همکاری های ایران با آژانس و دیگر کشورها در قالب معاهدات، موافقت نامه های پادمانی، قوانین و قواعد پذیرفته شده و نهایتاً برجام صورت می گیرد. البته اگر برجام کنار زده شود احتمالا همکاریهای ما با آژانس میتواند صرفا محدود به امور پادمانی شود.

در خصوص برجام نیز جمهوری اسلامی ایران تا آنجا که طرف های دیگر به آن پایبند باشند، پایبند می ماند و هیچگاه در خروج از آن پیشدستی نخواهد کرد. اما به دلیل بی اعتمادی ناشی از موارد متعدد خلف وعده و عدم تعهد به قوانین بین المللی و تعهدات مشخص از سوی غرب بویژه آمریکا، سناریوهای مختلف برنامه ریزی شده است و نمی توان در حال حاضر جزئیات این امر را تشریح کرد.

ضمناً در صورت خروج احتمالی آمریکا و دیگر طرف ها از برجام ما به زمان قبل از مذاکرات و برجام باز می گردیم و آنچه را تعهد و اجرا کردیم در اندک زمانی به قبل باز می گردانیم اما با قدرت و توسعه بیشتر.

باتوجه به لوایح متعددی که کنگره 115 علیه ایران مطرح کرده است و تصمیمات وزارت خزانه داری در خصوص تحریم های بیشتر ایران، ایران چه اقداماتی بر اساس ماده قانون اقدام متقابل مناسب انجام داده است؟آیا این اقدامات اثربخش بوده است؟

جمهوری اسلامی صبر استراتژیک دارد. اما در زمانی که نظام تشخیص بدهد باید اقدام کنیم، بر مبنای مصلحت کشور اقداماتی را انجام خواهیم داد. بخشی از فعالیت های کنگره آمریکا مصرف داخلی دارد و به کار تندروهای آمریکا می آید و بخشی دیگر نیز متناسب با برد اجرایی که دارد، با اقدام متقابل کشورمان مواجه خواهد شد.

تاکنون نیز در چارچوب بند ها و بخش های مختلف برجام اقداماتی همچون تلاش برای ایجاد مرکز تحقیقاتی در فردو و تولید ایزوتوپ های پایدار و ساخت پیشران های هسته ای آغاز شده است. برنامه هسته ای صلح آمیز ایران شاداب و رو به جلو است. ما در زمینه های مختلف کشاورزی، سلامت، پزشکی، صنایع مختلف و دیگر زمینه های صلح آمیز به تلاش خود ادامه خواهیم داد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ شهریور ۱۳۹۷ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ترامپ: ورود اوباما به تبلیغات انتخاباتی خبر خوبی است
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ترامپ صادرکنندگان نفت خاورمیانه را تهدید کرد
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ترامپ استراتژی ملی امنیت سایبری آمریکا را امضا کرد
۳۰ شهریور ۱۳۹۷انتقاد کنگره آمریکا از تصمیمات ترامپ علیه مردم فلسطین
۳۰ شهریور ۱۳۹۷نیکی هیلی: ترامپ هرگونه درخواست روحانی برای دیدار را بررسی می‌کند
۳۰ شهریور ۱۳۹۷بزرگترین اشتباه تاریخ آمریکا از نظر ترامپ
۳۰ شهریور ۱۳۹۷رهبر کره شمالی خواستار دیدار مجدد با دونالد ترامپ است
۳۰ شهریور ۱۳۹۷به دستور ترامپ؛ راهبرد امنیت مجازی آمریکا وارد فاز تهاجمی می‌شود
۲۸ شهریور ۱۳۹۷ماکرون با ترامپ و روحانی در سازمان ملل دیدار می‌کند
۲۸ شهریور ۱۳۹۷حمله شدید الحن ترامپ به دادستان کل آمریکا: «من اصلا دادستان کل ندارم»
۲۸ شهریور ۱۳۹۷ بیل گیتس: ترامپ در مورد بسیاری از مسائل ایدئولوژی ثابتی ندارد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۲۷۶۹۱۰:۰۸:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
دولت روحانی با افزایش ساعتی و سرسام آور قیمت دلار به استقبال دوره پس از برجام حرکت کرده است. دلار ۴۵۰۰ تومان شده. در ۴ ماه اخیر به اندازه ۴ سال دوره اول روحانی رشد کرده!
ناشناس۲۰۲۷۷۰۱۰:۱۱:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
الویت شما باید مدیریت درست منابع و اتکا به امکانات موجود باشه اما متاسفانه با تمرکز روی برجام، فقط 5سال کشور را عقب انداختید
ناشناس۲۰۳۹۳۸۱۲:۵۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
مثلا چی کار می کردن جای برجام؟؟ الان ایران ونزوئلا بود همین برجام هم نبود! تو رو خدا بفرما چی کار می کردن ما هم یاد بگیریم!
ناشناس۲۰۲۸۰۱۱۰:۴۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
خروج از برجام ‌= افزایش قیمت دلار = تورم
سپهر۲۰۲۸۳۳۱۱:۳۱:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
آیا بازگشت به وضعیتِ ده سال پیش افتخارآمیز است؟؟
ناشناس۲۰۴۵۱۶۱۹:۵۷:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
خدایی بازگشت به اوضاع 10 سال قبل خیلی عاقلانه تر و بهتره . اما حیف که نشدنیست .
ناشناس۲۰۲۸۹۷۱۲:۴۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
بی خیال..
ناشناس۲۰۲۹۰۱۱۲:۴۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
امروز رسما مرگ توافق اعلام می شود. ترامپ ادامه برحام را به مذاکره مجدد مشروط می کند که اگر ایران آن را بپذیرد یعنی پایان برجام و اغاز مذاگره با تیم ترامپ برای یک امتیاز گیری مفصل و اگر هم نپذیرد باز یعنی برگرداندن تحریمها نفت و بانک مرکزی . در شرائط کنونی اقتصاد کشور برای دولت باز گشت تحریمها اصولا انتخاب نیست و هرگز دولت و تیم سیاست خارجی ان به ان سو نخواهد رفت و نمی تواند برود و ترامپ هم این را خوب می داند و بازی را خوب دارد پیش می برد. پس فقط می ماند مذاکره مجدد که اصلا هم برای دولت انتخاب بدی نیست چون با این بی عملی و بی تصمیمی دولت و فشارهای عظیم اقتصادی و انتظارات تورمی انباشته شده در کشور بهترین راه همان راه دور اول رئیس جمهوری است که با امید دادن به مردم برای مذاکره برجامی و برقراری خط مستقیم پرواز بین تهران و نیو یورک و سیب و گلابی و....چهار سال وقت ملت ایران گرفته شد و همه به امید پایان مذاکرات با بیکاری و رکود ساختند.برای امریکا و اسراییل هم که اصلا بد نبود و ایران بزرگترین نگرانی انها را سیمان کرد و حالا هم در دور دوم دولت بهترین راه باز همان سر گرم کردن اقتصاد و مردم به یک دور جدید مذاکرات است تا این چند سال هم بگذرد و در پایان دوباره به هم نشان لیاقت و سکه بدهند. حالا شانس بهبود وضیعت اقتصاد و معیشت 80 میلیون ایرانی برای 8 سال دیگر از بین رفت فدای سر اعتدالیون و ملت مظلوم ایران
ناشناس۲۰۳۰۷۶۱۶:۰۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
وقتی دلار ۴۴۰۰ تومن رورد کرده شما کجا میخوای برگردی.میلیاردها دلار خسارت رو بابت مسیر اشتباه هسته ای دادیم و باید بدیم.غنی سازی فقط برای ساخت بمب هسته ای خوب هست که ما نمی خوایم.یک نفر نیست تا از مردم به خاطر این تصمیمات اشتباه عذرخواهی کنه.
ص۲۰۳۰۸۷۱۶:۱۸:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
بنام خدا برجام یک توافق است که علیرغم گذشت دوسال از آن هنوز آثار مثبت آن در ایران مشاهده نشده است. این توفق دست ایران را بسته است هر سه ماه یک بار آمریکا بازی هایش را در می آورد و علی الظاهر پوسته آن را نگه می دارد و با التماس کشورهای دیگر فرمالیته آن را تمدید می کند. این روند تا آخر برجام اگر دوام داشته باشد از سوی آمریکا ادامه خواهد داشت و همین آش و همین کاسه خواهد بود. درخواست از مسئولان این است که اقدام جامع با هماهنگی طرف های غیر آمریکایی برای اتمام حجت بر آمریکا تدوین نموده و بطور کارشناسی و فشرده با دلایل حقوقی موضوع را برای همیشه حل نمایند. تداوم این امر آمریکا را در پایبندی سوری به برجام پیروز میدان می کند و هر سه ماه یک بار همین گربه رقصاندن وجود دارد. باید از همین الان اقدام لازم برای اجرای منطقی آن برداشته شود. فرایند بررسی تایید سوری آمریکا نقض بر جام است و لازم است حقوقدانان بین الملل با متولیان امر دست بکار شوند و مسئله را یکسره نمایند. لطفا منتشر نمایید.
رضا۲۰۳۲۲۲۱۹:۳۱:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
یه جوری می گن بازگشت به وضعیت قبلی // آدم شک میکنه که نکنه ما وضعیت قبلمون خیلی بهتر بوده!!! مرد حسابی غنی سازی اورانیوم برای مردم نون وآب نمیشه ..... شغل نمیشه ... بیکاری وفساد وتورم را حل نمیکنه که
ناشناس۲۰۳۹۶۱۱۳:۱۸:۳۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
اتفاقا تکنولوژی نون و آب هم میشه
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های اخیر

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 4. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 5. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 6. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 7. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 8. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 9. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 10. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 11. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 12. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 13. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 14. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 15. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 16. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 17. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

 18. تاریخ ساز ایرانی در لوشامپیونه

 19. چالش ارزی بانک مرکزی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان

 20. چرا آمریکا به دنبال محاصره روسیه، چین و ایران است؟

 21. روزشمار هفته سالمند اعلام شد

 22. هر 3 ثانیه یک نفر در جهان به دمانس مبتلا می شود/ هفتمین علت مرگ در جهان

 23. 4 نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن هفته اول لیگ اروپا اعلام شد+عکس

 24. واکنش پکن به اعمال تحریم آمریکا علیه ارتش چین

 25. تشکیل ۴۵ پرونده تخلف برای کارمندان مالیاتی در سال ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 4. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 5. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 6. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 7. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 8. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 9. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 10. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 11. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 12. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 13. مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما»

 14. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 15. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 16. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 17. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 18. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 19. ۱۰ خرافه بسیار عجیبِ مردم جهان/ از جادوی میوه‌ها تا نماد خوش‌شانسی

 20. شطرنج سبب پیشگیری از آلزایمر می‌شود

 21. رهبر کره شمالی خواستار دیدار مجدد با دونالد ترامپ است

 22. هشدار اروپا به تل‌‌آویو درباره فلسطین / هیلی: ایران باید موضوع شورای امنیت باشد نه فلسطین!

 23. کرملین: پوتین برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ندارد

 24. نگاهی به خدمات حکام عرب خلیج فارس به صدام در طول جنگ تحمیلی

 25. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 4. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 10. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 11. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 12. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 13. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 22. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 23. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 24. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 25. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

پربحث‌های اخیر

 1. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 2. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 3. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 4. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 5. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 6. جنگنده‌های ارتش و سپاه فردا از کدام پایگاه‌ها به پرواز درمی‌آیند؟

 7. موضع امیرعبداللهیان درباره رویای کلید خوردن مذاکره موشکی

 8. نماینده تهران: در ماجرای واگذاری ارزهای دولتی، عده‌ای عملا دستگاه‌های نظارتی را سر کار گذاشتند

 9. ترامپ: ورود اوباما به تبلیغات انتخاباتی خبر خوبی است

 10. بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

 11. آیت الله علم‌الهدی: حمایت رهبری از دولت و مجلس به معنای تایید سوتدبیرها نیست/ رئیس اف‌ای‌تی‌اف، وزیر خزانه‌داری امریکا است

 12. امیرعبدالهیان: تکذیب بخشی از محتوای گفت‌وگوی الحلبوسی با لاریجانی، قابل درک است

 13. روحانی: آشوریان در راه اعتلای ایران لحظه ای درنگ نکرده اند

 14. نایب رییس کمیسیون فرهنگی: مردم به هیات‌ها نمی‌روند تا شنونده دعواهای سیاسی باشند

 15. هیچ کشوری در منطقه توان مقابله با جمهوری اسلامی ایران را ندارد

 16. فعال سیاسی اصلاح طلب: رئیس‌جمهور موضع جدیدی در سازمان ملل مطرح کند

 17. سه وزیر این هفته به سوالات نمایندگان پاسخ می دهند

 18. یک نماینده مجلس: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT مسکوت بماند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 2. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 3. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 4. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 5. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 6. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 7. جنگنده‌های ارتش و سپاه فردا از کدام پایگاه‌ها به پرواز درمی‌آیند؟

 8. موضع امیرعبداللهیان درباره رویای کلید خوردن مذاکره موشکی

 9. نماینده تهران: در ماجرای واگذاری ارزهای دولتی، عده‌ای عملا دستگاه‌های نظارتی را سر کار گذاشتند

 10. ترامپ: ورود اوباما به تبلیغات انتخاباتی خبر خوبی است

 11. بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

 12. آیت الله علم‌الهدی: حمایت رهبری از دولت و مجلس به معنای تایید سوتدبیرها نیست/ رئیس اف‌ای‌تی‌اف، وزیر خزانه‌داری امریکا است

 13. امیرعبدالهیان: تکذیب بخشی از محتوای گفت‌وگوی الحلبوسی با لاریجانی، قابل درک است

 14. روحانی: آشوریان در راه اعتلای ایران لحظه ای درنگ نکرده اند

 15. نایب رییس کمیسیون فرهنگی: مردم به هیات‌ها نمی‌روند تا شنونده دعواهای سیاسی باشند

 16. هیچ کشوری در منطقه توان مقابله با جمهوری اسلامی ایران را ندارد

 17. فعال سیاسی اصلاح طلب: رئیس‌جمهور موضع جدیدی در سازمان ملل مطرح کند

 18. سه وزیر این هفته به سوالات نمایندگان پاسخ می دهند

 19. یک نماینده مجلس: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT مسکوت بماند

 20. خبر درگیری در مرز میرجاوه تکذیب شد

پربحث‌های هفته

 1. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 2. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 3. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 4. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 5. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 8. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 9. این آمارها حقیقت دارد

 10. احمدی‌نژادیزه شدن روحانی/ حاشیه های عزاداری لاکچری در جایگاه وی آی پی/ پشت پرده شغل جدید سیف/ پرسش روزنامه اصولگرا از رئیسی/ اعتراض یک روحانی به صادق زیباکلام

 11. پاسخ علی علیزاده به خبرنگار روزنامه ایران در مورد دریافت پول از «من و تو»  

 12. آیا توصیه‌های حضرت امام (ره) درباره «زیّ طلبگی» VIP نشینی را هم در بر می‌گیرد؟

 13. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 14. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 15. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 16. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 17. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 18. واکنش کاربران فضای مجازی به "VIPنشینی" فرزند سیدحسن خمینی

 19. علیزاده و علینژاد؛ موفرفری انقلابی یا فرفره‌موی ضدانقلاب؟

 20. ۷ معاون شریعتمداری که با ابلاغ قانون، باید از وزارت صنعت بروند + اسامی

 21. دیدارهای جان کری و ظریف و انتخابات ریاست جمهوری/ناگفته‌هایی از مذاکرات با آمریکا در دوره احمدی‌نژاد/ نامزدهای جدید سخنگویی دولت/ آیا قالیباف بدنبال جانشینی لاریجانی است؟

 22. ابراهیم رئیسی: راه حل مشکلات کشور اقتصادی است نه سیاسی

 23. امیدواریم «سیف» مانند عملکردش در بانک مرکزی به روحانی مشاوره ندهد

 24. کدام استانداران باید از قطار دولت پیاده شوند؟ + جدول

 25. استیضاح شریعتمداری و آخوندی به کجا رسید؟

آخرین عناوین