گفتگوی الفِ کتاب با شقایق قندهاری مترجم رمان موفق «ناخوش احوال» اثر آلبرتو باررا تیسکا رسالت مترجم تنها به فارسی برگرداندن نیست!

حمیدرضا امیدی سرور،   3970323152 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
رسالت مترجم تنها به فارسی برگرداندن نیست!

رمان "ناخوش احوال" را در یکی از سفرهایم، حین گشت و گذاری مفصل در یک کتابفروشی پیدا کردم. یادم است که رمان را در مدت کم‌تر از نصف یک روز خواندم و درست وقتی که به آخرین سطرهای آن رسیدم،‌ عجیب بغض کردم

شقایق قندهاری اگرچه به نسل مترجمان جوان و مستعد این سالها تعلق دارد، با این حال به واسطه کارنامه قابل توجهی که به لحاظ کمی و کیفی درپشت سر دارد، از جمله با تجربه ها نیز هست. او قریب به پنجاه عنوان کتاب ترجمه کرده و با بسیاری از ناشران معتبر ایرانی نیز همکاری داشته و همچنین ترجمه‌های موفق هم در زمینه اقبال مخاطب و هم از لحاظ کیفی و ستوده شده توسط صاحب نظران در کارنامه او کم نیست. قندهاری همچنین به خاطر ترجمه رمان محمد (ص) از فارسی به زبان انگلیسی برگزیده بیست و یکمین دوره جایزه جهانی کتاب سال ایران (۱۳۹۲) شده است.

به مناسبت انتشار رمان ناخوش احول (با ترجمه او) که توسط نشر قطره با بازار آمده و در مدت بسیار کوتاهی به چاپ دوم رسیده است، گفتگویی با این مترجم ترتیب دادیم و از آلبرتو باررا تیسکا و معرفی او به علاقمندان کتاب در ایران و همچنین کم و کیف ترجمه این اثر تحسین شده سخن گفتیم.

 

*****

 • برخی از مترجم ها ترجیح می دهند با توجه و سلیقه و فضای ذهنی شان خودشان کتابها را انتخاب کنند و بعد به سراغ ناشر می روند، برخی هم نه از همان اول روی سفارش ناشران کار می کنند، شما معمولا چطور کار می کنید، این را می پرسم تا ببینم انتخاب رمان ناخوش احوال کار خودتان بوده یا پیشنهاد ناشر باعث شده به سراغ آن بروید؟

قبل از هر چیز و با توجه با پرسش شما باید بگویم درست است که حرفه‌ی من ترجمه است،‌ ولی به واقع برای من ترجمه کتاب امری به مراتب فراتر از یک حرفه صرف است . به بیان دیگر من ترجمه هر کتاب را با کلی شور و شوق و علاقه انجام می‌دهم و اصلاً نمی‌توانم برای خودم تصور کنم که بدون تعلق خاطر به اثری،‌ ترجمه‌اش را بپذیرم.

من در هر صورت، متناسب با سلیقه خودم کتاب مورد نظرم را برای ترجمه انتخاب می‌کنم؛ و حتی زمانی که ناشرانم هم ترجمه کتابی را به من پیشنهاد می‌دهند، در نهایت من با بررسی و مطالعه‌ی کامل اثر فقط در صورتی که با سلیقه و معیارهای ذهنی من مطابق باشد و ان را دوست داشته باشم، ترجمه‌اش را می‌پذیرم.

رمان "ناخوش احوال" را در یکی از سفرهایم، حین گشت و گذاری مفصل در یک کتابفروشی پیدا کردم. یادم است که رمان را در مدت کم‌تر از نصف یک روز خواندم و درست وقتی که به آخرین سطرهای آن رسیدم،‌ عجیب بغض کردم.

 

 • در گام نخست چه چیزی در این رمان توجه شما را جلب کرد، جذابیت های ادبی یا کششی که این داستان برای خواننده دارد، می خواهم بدانم برای شما قابل پیش بینی بود که سراغ رمانی رفته اید که می تواند مخاطب را جذب کرده و راضی نگه دارد؟

تصور می‌کنم که در رمان ناخوش احوال مجموعه‌ی عوامل مختلفی آن را اثری بسیار غنی، خاص و متمایز کرده است؛‌ از روایت ادبیاش گرفته تا داستان‌های تودرتو و موازی،‌ شخصیت‌های بسیار باورپذیر، کشش داستانی و بینش ژرف نویسنده در خصوص زندگی، درد و رنج،‌ بیماری، عشق و...

راستش به بازخورد مخاطب و واکنش او شک داشتم و برایم واقعاً سوال بود که مخاطبان تا چه حد با این اثر داستانی،‌ که هم خیلی جدی است و هم بسیار عمیق و گاهی تلخ،‌ برخورد می‌کنند.  البته معتقد بودم که در نهایت این اثر ادبی جای خودش را میان مخاطبان حرفه‌ای ادبیات داستانی پیدا می‌کند،‌ حتی اگر قدری زمان ببرد. ولی خوش‌بختانه وقتی از طریق نشر قطره، ناشر کتابم، مطلع شدم که کتاب در مدت  کمتر از یک ماه باید برای چاپ دوم آماده شود،‌ بسیار خشنود شدم.  

 

 • این رمان در خارج از ایران ، هم توجه منتقدان را جلب کرده و هم توجه خوانندگان را، به عنوان مترجم که روی متن اشراف کافی دارید هرکدام از این موفقیت ها را حاصل کدام ویژگی های رمان می دانید (توضیحی درباره جوایز و موفقیت های رمان بدهید)؟

رمان از جهات گوناگونی برجسته است؛‌ خود داستان، یا بهتر است بگویم داستان‌هایی،‌ که تعریف می‌شود، که حین تودرتو بودن ظاهراً به سادگی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و خیلی زود او را درگیر سرگذشت شخصیت‌هایی می‌کند که چه بسا از جنبه‌هایی بخشی از شخصیت، ترس‌ها، دغدغه‌ها و دنیای ذهنی خود ما را به تصویر می‌کشند. از این رو طبیعی است که منتقدان نگاه بسیار مثبتی به این اثر داشته باشند؛‌ رمانی که فقط یک رمان ساده و دم‌دستی نیست و لایه‌های زیرپوستی بسیار دارد.

رمان "ناخوش احوال" در سال 2006 برنده‌ی جایزه ادبی هرالد شد،‌ و علاوه بر آن کاندید دریافت جایزه‌ی اثر داستانی خارجی مستقل شد، و بدیهی است که نظر مثبت منتقدان را هم به همراه داشت.

 • گویا آلبرتو باررا تیسکا برای نخستین بار با همین کتاب به مخاطب فارسی زبان معرفی شده، کمی درباره نویسنده کتاب توضیح بدهید، جایگاه او در ادبیات ونزوئلا و یا ادبیات امروز امریکای لاتین چطور می بینید؟

بله، همین‌طور است. تاکنون  از وی چند رمان و مجموعه داستان کوتاه هم منتشر شده است. تیسکا روزنامه‌نگار بسیار موفقی است و یکی از دو نویسنده زندگینامه هوگوچاوز هم بوده است. من قصد دارم روی ترجمه بقیه‌ی آثارش هم کار کنم. اگرچه به ظاهر کارنامه‌ی ادبی‌اش جمع و جور است،‌ ولی به سبب همین آثار شاخص اندکش جایگاه برجسته‌ای دارد.

من چند سال پیش رمان "خانه کاغذی" نوشته کارلوس ماریا دومینگوئز، را ترجمه کردم که در نشر آموت منتشر شده است. جالب است بدانید که او هم روزنامه‌نگاری حرفه‌ای است. با لحاظ این دو تجربه باید بگویم گویا روزنامه‌نگاران جدی و حرفه‌ای در ادبیات هم قلم بسیار خوبی دارند.

 

 • نویسنده کتاب زندگی نامه چاوز راهم نوشته است، او بیشتر به عنوان رمان نویس شهرت دارد یا زندگی نامه نویس، نگاه او به چاوز در آن کتاب چگونه بوده ؟

عمده شهرت آلبرتو باررا تیسکا در روزنامه‌نگاری و ستون‌نویسی است. ظاهراً‌ او یک روزنامه‌نگار بسیار حرفه‌ای است و در این حیطه هم فرد کاملاً موفقی است و توانسته موقعیت بسیار جدی‌ای کسب کند. اتفاقاً زندگی نامه چاوز هم اثر موفقی بوده است. در کنار این‌ها او در زمینه‌ی شعر و تاریخ هم آثاری دارد.

 

 • در ناخوش احوال تم اصلی رمان بیماری و درد است، چیزی که در شرایط متعارف با تلخی و اندوه همراه است اشاره کردید که وقتی برای اولین بار کتاب را می خواندید در انتهای داستان بغض کرده بودید، این احساسی است که به اغلب خوانندگان کتاب می تواند دست بدهد؛ نگران نبودید این تلخی خواننده را پس بزند؟

اگرچه به ظاهر بیماری و درد درونمایه اصلی و غالب این رمان است،‌ و در هر شرایطی بیماری طاقت‌فرسا زندگی را تلخ و اندوهناک می‌کند،‌ اما نویسنده موفق شده این رنج و عذاب انسانی را به صورت خیلی درونی شده در بطن اثرش بازگو کند،‌ بدون هیچ‌گونه حرف کلیشه‌ای و شعاری. برای نمونه تیسکا با پرداختن به عشق،‌ حتی یک عشق قدیمی که دوره‌اش به پایان رسیده،‌ به نوعی کمک می‌کند تا بار سنگین بیماری و اندوهی که به همراه دارد، تلطیف و کم‌رنگ شود. از دیگر ویژگی‌های متمایز  رمان می‌توانم به این اشاره کنم که رمان اصلاً تک بعدی نیست و به همین سبب اثری منحصر به فرد شده،‌ چون هم‌زمان به جنبه‌های مختلف زندگی می‌پردازد.

 

 • فکر نمی کنید یکی از دلایل استقبال مخاطب از رمان این است که داستان آن صرف نظر از زمان و مکان در هر گوشه دنیا می تواند رخ بدهد؟ بیماری پدر، چالش نحوه مطرح کردن بیماری با شخص بیمار و ... اینها مضامینی مشترک در جوامع مختلف انسانی هستند.

دقیقاٌ همین‌طور است، به بیان دیگر وقتی مخاطب با داستانی مواجه می‌شود که به نوعی جهان‌شمول است و از هر نظر برایش کاملاً ملموس و خیلی آشنا است،‌ به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و ناخواسته حس همذات‌پنداری‌اش برانگیخته می‌شود. مسئله‌ی بیماری جزء امور اجتناب‌ناپذیر زندگی بشری است،‌ ضمن این‌که وقتی شخصیت اصلی رمان خودش پزشک است،‌ برای بازگویی موضوع به پدرش با دشواری مضاعف روبرو می‌شود. در واقع موقعیت توصیف شده در این اثر ادبی از جهات مختلفی ذهن مخاطب را درگیر می‌کند و حتی موجب می‌شود او خیلی جدی‌تر و متفاوت‌تر به مقوله‌های جاری در زندگی‌اش بنگرد.

  

 • به نظر می رسد پدرِ آندریاس بیش از آنکه از بیماری در رنج باشد، به واسطه احساس تنهایی و بی اعتمادی و نومیدی ناشی از آن از پای در آمده است، او حتی نسبت به کمک های پسرش نیز دچار بی‌اعتمادی است، به نظر می رسد نویسنده روی اهمیت امید به خصوص در چنین موقعیتی تاکید بسیاری دارد. زیبایی شگرد اوهم در این است که  نه با نشان دادن اهمیت امید که با نشان دادن خلاء های ناشی از حذف آن در زندگی  چنین تاثیری را به مخاطب القا می کند. آیا به نظر شما می توان از این منظر به رمان نزدیک شد و با روانشناسانه ای برای آن در نظر گرفت؟

نویسنده اشراف عمیقی نسبت به مسائل روانشناختی، جزئیات آن و نیازهای انسان دارد و توانسته به اهمیت حضور یا فقدان اجزای مختلف زندگی اشاره کند؛‌ مثل  نقش داشتن مونس و همراه عاطفی بسیار نزدیک در زندگی. بنابراین از منظر روانشناختی،‌ و در حقیقت از جنبه‌های مختلف،‌ می‌شود این اثر داستانی را بررسی کرد. شما به نکته‌ی بسیار ظریف و به‌جایی اشاره کردید؛‌ این‌که فقدان امید و بی‌اعتمادی خاویار میراندا،‌ پدر آندرس، چه‌قدر او را آسیب‌پذیر و ضعیف می‌کند؛ ضمن این‌که عشقی که همه‌ی عمر از پسرش مخفی نگاه داشته، وقتی در این برهه‌ی حساس برملاء می‌شود، انگار به یک‌باره او را بی‌سلاح و بی‌دفاع‌تر هم می‌کند؛ در حالی که در شرایط کنونی خاویار به دلایل مختلفی مجبور است اصل این قصه را انکار کند.

 

 • رمانی با چنین حال و هوایی معمولا دست روی احساسات خواننده می گذارد، به نظر شما نویسنده چطور توانسته از احساسات گرایی سطحی دور شود؟

قطعاً این رمان تاثیر عمیقی روی احساسات خواننده می‌گذارد و حدس می‌زنم تا مدت‌ها او را درگیر می‌کند،‌ برایش چالش فکری پدید می‌آورد و افق تازه‌ای در خصوص زندگی و تعریف آن پیش رویش قرار می‌دهد.  با این‌حال نویسنده در سراسر روایت داستانی‌اش با حفظ موضعی بی‌طرف، به صورت راوی بی‌طرف، و صرفاً با به تصویر کشیدن آن‌چه در شرف وقوع است،‌ چه در عالم واقع برای خاویئر-پدر- و چه در عالم ذهن برای آندرس-پسر- هرگونه برداشت و قضاوت را بر عهده مخاطب می‌گذارد و از این رو در هیچ بخش دچار سطحی نگری و احساساتی‌گرایی نمی‌شود.

 

 • به عنوان آخرین سوال آیا به سراغ کارهای این نویسنده خواهید رفت، کلا موافق این رویکرد مترجمانی که مجموعه آثار یک نویسنده را ترجمه می کنند هستید؟

هم اکنون دارم مجموعه داستان آلبرتو باررا تیسکا را برای ترجمه مطالعه می‌کنم چون واقعاً قلم،‌ بینش، پرداخت داستانی و قدرت توصیف‌هایش را خیلی دوست داشتم. امیدوارم این مجموعه داستانش را هم برای مخاطبان ایرانی ترجمه کنم.

مترجم کارش صرفاً ترجمه نیست و یکی از رسالت‌هایش گزینش و انتخاب اثر است،‌ ولی اگر آثار نویسنده‌ای جدی را می‌پسندد،‌ خیلی خوب است که حق مطلب را نسبت به آن نویسنده ادا کند و بهترین آثارش را ترجمه کرده و در اختیار مخاطب قرار بدهد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۶۴۵۰۰۲:۱۷:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
شاید تنها رسالت نباشه اما تحریف کلام و تقطیع سخن هم جال نیست
آریابان۳۸۶۷۹۰۱۱:۱۳:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
باید اساسا توجه داشت که بسیار تفاوت وجود دارد میان برگردان(ترجمه) و برابر-گذاری(ترجمه ی واژه به واژه !!!!) و البته نگارش (تالیف) ؛ بنابراین آنچه که از واژه "برگردان" بر میآید یعنی وفاداری تمام و کمال به متن در زبان نخست و برگرداندن آن به زبان دیگر ؛ ناگفته پیداست : هر اندازه که برگرداننده (مترجم) توانائی بسیار بیشتری در هر دو زبان داشته باشد ، دست-یافته ی مایه-دار تر و ارزشمند تری را به خوانندگان پیشکش خواهد کرد ؛

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. سکوت دولت چه پیامی دارد؟

 2. امروز بانک مرکزی باید بپذیرد که خطا کرده است/ سیاست‌های ارزی دولت نه تنها جواب نداد بلکه به التهابات بازار دامن زد /خریداران سکه و ارز شناسایی شدند و باید اظهار نامه مالیاتی ارائه دهند

 3. واکنش رونالدو به سر و صدای ایرانیان در مقابل هتل  

 4. سیف خبر داد: بازار ثانویه ارز ایجاد می شود

 5. پور ابراهیمی: گرانی‌های اخیر دلار توجیه اقتصادی ندارد

 6. "مجموعه تفریحی توچال" خبر و تصاویر حضور روحانی در تله‌کابین توچال را حذف کرد + سند

 7. فائزه هاشمی: احساس می‌شود روحانی کشور را رها کرده است

 8. بازاریان تهران در اعتراض به رکود و قیمت ارز دست از کار کشیدند  

 9. آخرین نتایج انتخابات ترکیه/ اردوغان: از سوی مردم به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شدم/ خط و نشان برای مخالفان+ فیلم و عکس

 10. وزیر اطلاعات: برجام به مویی بند است

 11. خرید دلار آزاد شد؟/ سخنگوی بانک مرکزی هم پاسخگو نیست

 12. کاش آقای دادستان کاری کند

 13. ایران - پرتغال؛ حساس‌ترین دیدار تاریخ فوتبال ایران/ایران، کی‌روش، آزمون و دیگران/نود دقیقه تا صعود با یک ملت، یک ضربان

 14. پیشنهادهایی برای مداخله هوشمند در بازار ارز و سکه طلا از طریق بانک مرکزی و بدنه دولت

 15. پشت پرده اعطای مجوز فله‌ای در آموزش و پرورش/ خصوصی سازی مدارس؛ تضعیف یا تکمیل نظام آموزشی؟

 16. شرط افزایش بیش از ۹.۶ درصدی قیمت لوازم‌خانگی

 17. ماجرای مکالمه ارزی بهکیش و سیف

 18. مقایسه عملکرد آزمون، عزت‌اللهی و بیرانوند با رونالدو، موتینیو و پاتریسیو+عکس

 19. هندوانه باز هم گران شد/جدول

 20. رئیس اتاق اصناف: بازار تهران در آرامش و فعال است

 21. انتشار فیلم بازی ایران و پرتغال در سال 1351 برای اولین بار  

 22. جزئیات درگیری مرزبانان با اشرار مسلح در مرز پیرانشهر اعلام شد

 23. کشورهای دیگر برای مهار سوداگری سکه و ارز چه کرده‌اند؟

 24. هیچ مشکلی برای تماشای مسابقه ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی وجود ندارد

 25. نامه نمایندگان مجلس به رئیس قوه مقننه/ کمیته ویژه بررسی «گرانی» تشکیل شود

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. علی مطهری: مردم ۶ ماه مقاومت کنند/ رفتن رئیس‌جمهور به توچال ایرادی ندارد

 3. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 4. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 5. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 6. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ رویترز روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند/ ما به دشواری‌ها عادت داریم

 7. افشاگری مدیر برنامه‌ کارلوس پویول درخصوص حاشیه‌ها  

 8. شریعتمداری: عذرخواهی می‌کنم/"سینکی" حتما خسته بوده است!

 9. طلا گرمی ۲۵۲ هزار تومان شد/ سکه ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان

 10. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 11. واکنش رشیدپور به دلار ۸ هزار تومانی!   

 12. احمد توکلی: فقرا روزبه‌روز فقیرتر می‌شوند/ پیگیر سامانه برخط حقوق مدیران و مقامات هستیم/ماجرای انتقال پول از تبریز به تهران و خارج از کشور

 13. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 14. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 15. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 16. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 17. در بازار موبایل چه گذشت؟ داد موبایل فروش‌ها از دلار ۸ هزار تومانی

 18. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 19. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 20. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 21. نیاز مبرم به گروه‌های خونی منفی در تهران/کاهش 3درصدی اهدای خون در پایتخت

 22. دادستان کل کشور: به بهانه پخش فوتبال در استادیوم آزادی اتفاقاتی افتاد که شرم داریم بیان کنیم

 23. کتک خوردن وحشتناک دانش آموز 14 ساله به دست معلم  

 24. چرا واردات ذرت و سویا در سیطره ۲ نفر است؟ / ضریب خودکفایی دانه‌های روغنی کاهش یافت!

 25. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. علی مطهری: مردم ۶ ماه مقاومت کنند/ رفتن رئیس‌جمهور به توچال ایرادی ندارد

 7. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 8. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 9. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 13. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 14. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 15. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 16. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 17. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 18. سکوت دولت چه پیامی دارد؟

 19. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 20. محمد ثلاث قصاص شد

 21. امروز بانک مرکزی باید بپذیرد که خطا کرده است/ سیاست‌های ارزی دولت نه تنها جواب نداد بلکه به التهابات بازار دامن زد /خریداران سکه و ارز شناسایی شدند و باید اظهار نامه مالیاتی ارائه دهند

 22. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 23. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین