موج خشونت علیه پرستاران در مراکز درمانی

گروه سلامت الف،   3970322344 ۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دکتر اصغر دالوندی در مراسم افطاری سازمان نظام پرستاری که شب گذشته با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، اعضای شورای عالی و نمایندگان پرستاری کشور و میهمانان ویژه در هتل لاله تهران برگزار شد، به مقوله سلامت اشاره کرد و افزود: سلامت و سلامتی مفاهیم اصلی در حیات جامعه بشری است و به تعبیر WHO سلامتی یک نعمت بزرگ برای همه انسان هاست.

به گزارش مهر، وی اضافه کرد: سلامتی یک نقطه نیست، بلکه یک طیف است. طیفی از ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری ، حفظ سلامت ، اختلال در سلامت، بیماری و مرگ و میر است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با عنوان این مطلب که برای داشتن جامعه سالم باید برنامه مشخصی برای گروه های سنی مختلف جامعه داشته باشیم، به طرح این سئوال پرداخت که خدمات مربوط به ارتقاء سلامت، پیشگیری، غربالگری و توانبخشی در منزل و ارائه خدمات طولانی مدت در منزل توسط چه کسانی انجام می شود، ادامه داد:به تعبیری این بخش از طیف سلامت که پیش از خدمات بیمارستانی شروع و به حوزه توانبخشی ختم می شود. کمتر بر روی آن تمرکز شده است.

دالوندی تاکید کرد: جامعه پرستاری با بیش از ۲۰۰ هزار نفر ظرفیت، ۱۸۰ دانشکده پرستاری، انجمن های علمی، معاونت پرستاری ظرفیت بزرگی برای پوشش این قبیل خدمات است، به شرط این که سیاستگذاران نظام سلامت در این حوزه به این نقاط و نکات در طیف سلامت اهمیت دهند و پرستاری و جامعه پرستاری کشور آماده است که سرویس های مراقبتی را در این دو طیف به مردم ارائه دهد.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر عمده خدمات سلامت مبتنی بر بیمارستان، بیمارستان مداری و بیمار محوری است و از مقوله ارتقاء سلامت و پیشگیری دور شده ایم و هزینه های بسیاری نیز برای مراکز درمانی صرف شده است .

دالوندی گفت: اگر پرداخت ها در نظام سلامت به سمت عدالت پیش رود باید در بحث توزیع درآمد و درآمد پرستاران در طرح هایی چون قاصدک از سهم ۲۷.۵ درصدی سهم پرستاران از غیر پرستاران جدا شود که سازمان نظام پرستاری به جد این موضوع را پیگیری خواهد کرد، زیرا برای باز توزیع آن معیار و شاخص قابل قبولی وجود ندارد و به این دلیل دچار هرج و مرج و نارضایتی در بخش های درمانی شده ایم.

وی ادامه داد: بنابراین برای توزیع مناسبی که از محل این آورده ها داده می شود سهم پرستاران جدا و براساس شاخص های معینی بین آنها و بخش های متنوعی که دارند پرداخت شود. اضافه کاری های اجباری برداشته شود و اضافه کاری از کارانه ها تفکیک داده شود زیرا پرستاران به دلیل این حجم کاری و معوقات، دچارفرسودگی شغلی می شوند و به نوعی این بار و فشار سبب دلزدگی از حرفه پرستاری می شود.

دالوندی افزود: قانون مصوب مجلس در خصوص اجرای تعرفه خدمات پرستاری که بیش از ۱۲ سال از تصویب آن می گذرد باید مجدد به جریان بیفتد و با پیگیری نمایندگان مجلس و پیشنهاداتی که سازمان نظام پرستاری به دولت برای اجرای این قانون خواهد داد امسال امیدواریم بودجه لازم برای آن تعیین و تصویب و در خروجی بودجه سال ۹۸ برای نخستین بار بتوان تعرفه خدمات پرستاری را اجرا کرد.

وی به موضوع خشونت ها علیه کادر پرستاری اشاره و گفت: اخیرا با موجی از خشونت علیه پرستاران روبرو هستیم و این ناشی از کمبود اطلاع و سواد سلامت مردم از یک سو و کمبود نیروی پرستاری است و این کمبود تعداد نیرو واقعی نیست و دلیل آن عدم امکان جذب نیروی پرستاری است زیرا در ۳۰ استان نیروی طرحی آماده به کار وجود دارد اما امکان جذب آنها وجود ندارد و این امر نیاز به حمایت وزارت بهداشت دارد و طی نشستی با مراجع قانونی به دنبال کاهش این خشونت ها علیه پرستاران هستیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور، افزود: در سه هفته اخیر که سه مورد خشونت علیه پرستاران رخ داده است ، نمایندگانی از سازمان نظام پرستاری برای بررسی و پیگیری اتفاقات به محل حادثه رفته و ضاربان را محکوم و زندانی کرده اند.

وی اظهارداشت: اجرای بند ۱۰ تبصره ماده ۶۸ قانون استخدام کشوری در زمره قوانین اجرایی برای پرستاری بوده است که براساس این قانون فوق العاده دستگاه های اجرایی را تا سقف ۵۰ درصد افزایش می دهد و پرستاران در صف اول اجرای این قوانین قرار می گیرند زیرا پرستاران دارای بازارکار داخلی و خارجی ، حساسیت شغلی بالا، ریسک پذیری بالا و مواجهه با انواع بیماری ها هستند و وظایف تخصصی به مردم ارائه می دهند و با توجه به این مفاد و دلایل ذکر شده در قانون عملا پرستاران می توانند در اولویت این بند قرار گیرند وافزایش ۵۰ درصدی که برای برخی از کارکنان نهادهاو سازمان ها تخصیص یافته، پرستاران از این نعمت برخوردار نبودند، جامعه پرستاری از دولت و نمایندگان مجلس انتظار دارند که به این بند نیز پرداخته و پیگیر حقوق پرستاران باشند.

وی افزود: امروزه کشورهای صاحب سبک سلامت به دنبال بیمارستان زدایی هستند اما متاسفانه در کشور ما روزانه در حال افتتاح بخش های مختلف بیمارستانی هستیم و با ورود بودجه و منابع مختلف به وزارت بهداشت با کمبودهای زیادی روبرو هستیم و این نشان دهنده این است که بهارتقا سلامت و پیشگری کمتر توجه شده است و ما انتظار داریم که شورای عالی بیمه منابع و یا بودجه ای را برای خدمات پرستاری در منزل و یا خدمات پرستاری جامعه نگر، تخصیص دهد.

دالوندی گفت: در تمامی صنوف اعطای پروانه بر عهده آن صنف است اما متاسفانه به رغم اقداماتی که سازمان نظام پرستاری با وزارت بهداشت داشته است تا کنون این مشکل برطرف نشده و خوشبختانه معاونت پرستاری در خصوص اعطای این پروانه به سازمان نظام پرستاری قول های مساعدی داده است و امیدواریم تا تابستان این امر اجرایی شود و با اعطای این امر به ارتقاء حیثیت و هویت حرفه پرستاری کمک نموده و یکی از انتظارات ما از وزارت بهداشت و معاونت پرستاری این است که به صدور پروانه صلاحیت حرفه ای توسط سازمان نظام پرستاری کمک نمایند زیرا با این وضعیت مردم از صحت خدماتی که از پرستاران دریافت می کند اطلاعی ندارند و با اعطای این پروانه می توان پرستار حرفه ای را از غیر حرفه ای تمایز داد و از نمایندگان خواستار پیگیری این موضوع هستیم.

وی افزود: در بیمارستان های هیات عاملی جایگاه پرستاری یک رده افول کرده و انتظار می رود که این جایگاه به سطح معاونت ارتقا پیدا کند و سهم پرستاران از سهام بیمارستان داده شود و این بخشی است که باید به آن توجه شود.

دالوندی در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم افطاری سازمان نظام پرستاری، گفت: قانون ارتقاء بهره وری در اکثر بیمارستان ها اجرایی می شود اما متاسفانه در اکثر مرکز بخش خصوصی اجرا نشده است و امیداریم با پیگیری معاونت پرستاری این امر نیز اجرایی شود.

وی با اشاره به ایجاد معاونت پارلمانی و حقوقی سازمان نظام پرستاری کشور و استقبال نمایندگان مجلس از این تصمیم، افزود: پرستاران نیز همانند پزشکان نیاز به فلوشیب های مختلف دارند و باید مراودات علمی با کشورهای دیگر داشته باشیم تا مربیان بالین ما تقویت شوند.

دالوندی گفت: یکی از برنامه های اخیر سازمان نظام پرستاری ایجاد مرکز تحقیقات بالینی پرستاری است ، ایجاد مرکز کاریابی در پرستاری ، ایجاد مرکز توسعه و فناوری در پرستاری که رویکردی جدیدی است در حوزه خدمات و در حوزه لوازم و وسایل پرستاری باید به آن سمت پیش رفت که امیدواریم بتوانیم چندین شرکت دانش بنیان تاسیس نماییم.

وی در پایان، افزود: سازمان نظام پرستاری کشور آمادگی هر گونه همکاری با وزارت بهداشت و معاونت پرستاری است و دست یاری و کمک به سوی آنها دراز می کنیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۴۳۶۰۰۰:۳۶:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۳
حوصله ندارم متنو بخونم فقط لطفا پرستارای ایران رو با اروپا و آمریکا مقایسه کنید سوادشون حس مسئولیتشون برخوردشون با مریض و همراه مریض و بعد به مردم توهین کنید اگه هنوز روتون میشه که حتما میشه

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 2. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 3. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 4. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 5. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 6. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

 7. افشاگری مدیر برنامه‌ کارلوس پویول درخصوص حاشیه‌ها  

 8. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 9. سخنگوی کاخ سفید را از رستوران بیرون انداختند

 10. ممنوعیت رانندگی بانوان عربستانی رسما لغو شد + فیلم

 11. تهدید ترامپ بر اعمال تعرفه ۲۰ درصدی روی واردات خودروهای اروپایی

 12. لاریجانی: نمایندگان، فرمایشات مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار دهند

 13. توصیه‌ برترین‌های کنکور ۹۶ به داوطلبان آزمون سراسری ۹۷

 14. ۲۰۰ درصد افزایش قیمت برخی کالاهای فناوری اطلاعات

 15. رسانه‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند امید تزریق کنند

 16. ۶ دلیل که حتی با ورزش کاهش وزن نخواهید داشت

 17. آیا دولت ائتلافی آلمان در آستانه فروپاشی است؟

 18. انتخابات ترکیه و تلاش مخالفان برای حذف اردوغان/پیروز نهایی کدام حزب خواهد بود؟

 19. چرا واردات ذرت و سویا در سیطره ۲ نفر است؟ / ضریب خودکفایی دانه‌های روغنی کاهش یافت!

 20. بیانات رهبر انقلاب درباره بلای اشرافیگری  

 21. میکروب‌ها کجاهای خانه‌تان مخفی شده‌اند؟

 22. عرفانی خبر داد؛ آخرین وضعیت شیوع تب کنگو در کشور/ بیماری که جانتان را تهدید می کند

 23. از مجلس ششم تا مجلس دهم

 24. رویای طلایی فوتبال ایران/ تاریخ سازی در سرزمین یوری گاگارین!؟

 25. رسانه‌های چینی: جنگ تجاری آمریکا نشانه وجود «توهمات پارانوئیدی» در ترامپ است

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 6. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 7. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 8. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 9. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 10. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 11. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 12. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 13. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 14. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 15. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 16. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 4. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 5. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 6. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 7. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 8. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 9. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 10. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 11. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 12. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 13. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 14. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 15. محمد ثلاث قصاص شد

 16. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 17. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 18. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 19. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 20. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 21. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 22. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 23. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 24. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 25. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

پربحث‌های هفته

 1. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 2. کشف ترکیبی که از گسترش سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند

 3. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 4. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 5. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 6. نان سبوس‌دار بخوریم؟

 7. ۶ دلیل که حتی با ورزش کاهش وزن نخواهید داشت

 8. میکروب‌ها کجاهای خانه‌تان مخفی شده‌اند؟

 9. حمام آب گرم مانع «سکته مغزی» می‌شود

 10. شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران

 11. بعد از پیاده روی چه بخوریم؟

 12. علل سوزش چشم‌ها و درمان آن

 13. ارتباط ویتامین D و افزایش سلامت استخوان

 14. کدام بچه ها بیشتر دچار لکنت زبان می شوند؟

 15. آیا بیماری نقرس یک بیماری موروثی است؟

 16. بهترین ورزش‌ها برای بیمارانی که سکته کرده‌اند

 17. مرگ زودرس در انتظار افراد سیگاری

 18. ترمیم قلب با خوردن روزی ۴ فنجان قهوه

 19. راه‌های جلوگیری از نیش پشه

 20. کمبود ید تا ۱۳ درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

 21. راهی برای کاهش ابتلا به سرطان سینه

 22. راهی برای کاهش فشار خون و جلوگیری از آلزایمر

 23. نشانه‌های کمبود ویتامین C

 24. درمان ویروس HPV با روش های طب سنتی

 25. افزایش 39 درصدی مرگ‌های ناشی از فشار خون

آخرین عناوین