بانک آینده

در بیانیه ای مطرح کرد گزارش دیده بان شفافیت و عدالت از مشکلات مناطق زلزله زده کرمانشاه / از نبود مدیریت واحد و مجاهدانه تا دیده نشدن نیازها در بودجه 97

گروه اجتماعی الف،   3961123073 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزارش دیده بان شفافیت و عدالت از مشکلات مناطق زلزله زده کرمانشاه / از نبود مدیریت واحد و مجاهدانه تا دیده نشدن نیازها در بودجه 97

دیده بان شفافیت و عدالت وظیفه دارد در مواردی که پای حقوق عامه در میان است نسبت به تحقیق و بررسی در این حوزه و پیگیری حقوق فردی و اجتماعی مردم ورود کند و از مسئولین مطالبه داشته باشد.

به گزارش الف؛ در همین راستا یکی از موضوعات بااهمیت طی چند ماه گذشته حادثه تلخ زلزله کرمانشاه است که جمع زیادی از هموطنان اهل سنت و شیعه و اهل حق را دچار خسارت های مادی و معنوی بسیاری کرده است و البته طبیعی است که مسوولین نسبت به رفع نیازهای اساسی مردم و بازسازی مناطق زلزله زده اهتمام ویژه داشته و دارند. در همان ساعات اولیه پس از زلزله، با حضور به هنگام رهبرانقلاب، تکالیف ذاتی حاکمیتی در این مناطق مورد توجه قرار گرفت وبا قوت توسط نهادهای اجرایی و مردمی عملیاتی شد.

با این حال علیرغم زحماتی که طی این چندماه توسط دولت محترم و دیگر نهادهای انقلابی مثل ارتش و سپاه و گروه های جهادی و خیریه ای صورت گرفته است، اما همچنان مردم در مشقت و سختی تالم برانگیزی گرفتار هستند و این درحالی است که با از دست دادن دارائی ها و همچنان تعدادی از عزیزان شان به جهت روحی و روانی نیز شراطی مساعدی ندارند. این همه، مسئولیت دولت را در رفع مشکلات و نیازهای نخستین ده چندان کرده است. طی بازدید و گفت وگوهائی که در این زمینه با مردم و مسئولین محلی داشته ایم مواردی وجود دارد که ذکر آن ضروری است.

این گزارش تحلیلی در نتیجه گفت وگو با تعدادی از مسوول شهری و منطقه ای و همچنین سرزدن به مردم است. مسوولینی از قبیل نماینده شهر در مجلس، فرماندار، امام جمعه، مدیرکل استانداری، رئیس بهزیستی، رئیس بیمارستان کرمانشاه، سرپرست بیمارستان صحرائی، مسئولین و پزشکان روانی، جامعه شناس و پژوهشگر حاضر در منطقه، مسوولین گروه خیریه ای آستان قدس و برخی از مسئولین انتظامی وغیره با این مقدمه یازده آسیب همراه با پیشنهاد نهائی ارائه می شود.

یکم. یکی از مشکلات موجود در منطقه زلزله زده عدم مدیریت واحد و متمرکز است. لازمست دولت محترم نسبت به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشد. تا زمانیکه نیازهای اولیه مردم برطرف نشده است نباید وضع موجود را طبیعی فرض کرد. عادی دیدن شرایط موجود به منزله این است که شرایط خاص و نیازهای فوری مردم را نادیده بگیریم و مدیریت اجرائی بصورت مرسوم و عادی صورت گیرد. این در حالی است که امروز بیش از هر زمانی نیاز به مدیریت واحد، تامین نیروی کارامد از شهرهای دیگر ، سرعت عمل و توجه به آمار و رعایت تناسب و هماهنگی بین فعالیت های مختلف در منطقه است.

این موضوع البته باید با روحیه کار و فعالیت های جهادگونه همراه شود. مشکلات امروز این مردم مظلوم با مدیریت متداول به سرانجام نخواهد رسید. به نظر میرسد اولین مشکل در سبک مدیریت مناطق زلزله زده خاصه در شهرستان ها به این ضعف راهبردی برمی گردد. دولت محترم باید توجه داشته باشد که تا زمانیکه نیازهای اولیه مردم مرتفع نشده، شرایط را باید بحرانی ببیند و متمرکز و جهادگونه تدبیر کنند.

دوم. یکی از مشکلات موجود موازی کاری و تعارض عملکرد نهادهای مختلف در مناطق زلزله زده است. این درحالی است که حتا برخی نهادها از عملکرد یکدیگر نیز بی اطلاع هستند. به عنوان نمونه هیچ نهاد رسمی از میزان کمک های مردمی و خیریه ای در منطقه خبر ندارد. همین موضوع سبب شده است توزیع امکانات ناعادلانه صورت گیرد. به گفته فرماندار محترم سرپل ذهاب از هر 2.7 چادر دریافتی یک چادر دست مردم رسیده است. بدون شک چادر های دیگر نیز به دست مردم رسیده اما عدم توجه به نحوه توزیع آن باعث شده است در مواردی به احتکار امکانات و هدایا منجر شود.

سوم. ضعف آماری در مناطق زلزله زده بسیار جدی است. بسیاری از تصمیمات و فعالیت ها بدون هرگونه آمار روشن و دقیق اتخاذ و اجرا می شود. البته این ضعف از ابتدای امدادرسانی وجود داشته و هیچ نهادی خودش را متولی تهیه آمار ندانسته است. به عنوان نمونه میزان خانه های خسارت دیده که مطابق آن دولت مصوبه پرداخت تسهیلات را مدنظر قرار داده است از روز حادثه تا امروز چندین بار بروز شده و تغییر کرده است. نکته مهم اینجاست که سقف تسهیلات تا امروز بر اساس آمارهای اولیه مدنظر قرار گرفته است که البته حسب نظر مسوولین قراراست افزایش یابد.

چهارم. تسهیلات پرداختی به مردم کمتر از براوردهای عمرانی و کارشناسی در منطقه است. این تسهیلات اگر نتواند به اتمام سفت کاری در تعمیر یا بازسازی منازل مسکونی منجر شود با توجه به شرایط اقتصادی مردم نمی تواند باری از دوش این مناطق کم کند و همچنان وضعیت مردم در همین بلاتکلیفی باقی می ماند.

پنجم. بروکراسی و مسیر دریافت مجوزهای لازم و پروانه ساخت و غیره علیرغم تلاش مسئولین برای کاهش دادن آن، همچنان مورد اعتراض مردم است. از سوی دیگر هنوز پرداخت هزینه های مرسوم برای این بخش سنگین است و لازمست به هر طریق هزینه های مربوط به فرآیند دریافت مجوز ها کاهش پیدا کند. یکی از مشکلات جدی و انتقاد گسترده مردم نحوه برخورد مسئولین است. حرمت و رعایت کرامت مردم در این روزها بسیار بااهمیت است. این درحالی است که عمدتا بی اعتنائی مسئولین به اعتراض ها و نحوه مواجهه آنها با زلزله زده ها مورد انتقاد است.

ششم. برای ضرر وزیان اصناف از زلزله هیچ برنامه روشنی در سیاست های دولت محترم وجود ندارد. این درحالی است که بسیاری از مردم و کسبه در جریان زلزله تجهیزات و سرمایه مادی کسب و کار خود را از دست داده اند. با این حال مشخص نیست که چه برنامه حمایتی برای احیای بخش کسب و کار در حوزه اصناف وجود دارد.

هفتم. سیاست دولت در بخش مستاجرین شهری هیچ منطق روشنی ندارد. مالک و مستاجر در جریان این زلزله همه دارایی شان را از دست داده اند. بی اعتنائی به مشکلات مستاجرین با این بهانه که این افراد در ابتدا نیز مالک نبوده اند، با توجه به نیاز اولیه که حل و فصل مسکن است مورد پذیرش نیست. زلزله باعث شده است هرکس با هر میزان دارائی همه داشته های خود را از دست بدهد. وظیفه دولت تامین نیاز اولیه خسارت دیده گان است و نباید برای انجام این وظیفه ساختاری به وضعیت اشخاص قبل از زلزله نگاه شود.

هشتم. کارشناسی بنیاد مسکن برای تشخیص و میزان خرابی ها مورد اعتراض مردم است. ضمن اینکه ضابطه بنیاد برای تشخیص خرابی ها روشن نیست. این در حالی است که نمونه های مشابهی وجود دارد که کارشناسی میزان خرابی را متفاوت ارزیابی کرده است. لازمست نهادی خارج از بنیاد مسکن برای رسیدگی به اعتراض مردم شکل بگیرد تا بتواند موارد اختلافی را ارزیابی کند. درباره پیمانکار ساخت مسکن نیز سیاست های موجود دارای ابهام جدی است. ابتدا به مردم گفته شده است که خودشان پیمانکار پیدا کنند. بعد از مدتی این روال تغییر کرده است و مردم امروز خودشان نمی توانند پیمانکار انتخاب کنند. اصرار بر یک پیمانکار ویژه و انتخابی از سوی بنیاد مسکن قابل قبول نیست.

نهم. مناسب بود بخشی از نیازها در مناطق زلزله زده در بودجه سال آینده مورد توجه قرار می گرفت. بخشی از این موارد توسط نمایندگان محترم در این منطق مورد اعتنا قرار گرفته است. با این حال این فرصت می توانست منشا اثر جدی در حمایت از سیاست های دولت در بازسازی این مناطق باشد. چه آنکه بسترهای لازم و آمادگی دولت و مجلس برای حمایت از پیشنهادات کارشناسی و توجه به انها در بودجه 97 در مجلس وجود داشت.

دهم. در بحث اشتغال مناطق زلزله زده هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است. مهمتر اینکه بررسی های ما نشان می دهد هیچ برنامه ای نیز در این حوزه وجود ندارد. این درحالی است که بخش قابل توجهی از مشاغل با زلزله از بین رفته و آمار بیکاری در منطقه بسیار بالاست. توجه به اشتغال در این منطقه می تواند عامل مهمی در رونق گرفتن شهر و بازگشت جریان زندگی در مناطق زلزله زده باشد.

یازدهم. لازمست مکانیزمی جهت شفاف شدن پول هایی که توسط چهره های سرشناس و سلبریتی ها جمع اوری شده اتخاذ شود، تا مشخص شود چه میزان پول جمع اوری و کجا هزینه شده و می شود. همچنین لازمست هزینه کردن این پولها صرفا در بخش های مورد نظر مسئولین و مطابق با نقشه بازسازی صورت گیرد.

در نهایت مجدد تاکید می شود رفع مشکل و نیازهای اولیه این مردم مظلوم نیازمند مدیریت واحد و مجاهدانه است و نمی توان با روش های مرسوم و متداول مجموعه مصائب این روزهای زلزله زدگان را حل و فصل کرد. در غیراینصورت بیم آن می رود با گرم شدن هوا مشکلات مردم ده چندان و آلودگی های محیطی و بهداشتی نیز به مجموعه مشکلات مردم افزوده شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۴ بهمن ۱۳۹۶دستور جهانگیری به وزیر اقتصاد پس از نامه دکتر توکلی/ احیای دوایر ارزش کالا در گمرکات کشور
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ساختمانی که بر اثر زلزله در تایوان کج شده است  
۱۸ بهمن ۱۳۹۶سعید جلیلی پشت موتور در مناطق زلزله زده کرمانشاه  
۱۷ بهمن ۱۳۹۶حذف یک پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت با پیگیری دیده بان شفافیت و عدالت
۱۲ بهمن ۱۳۹۶ از میان جمعیت یک نفر صدا زد «آقا دستم رو بگیر»/ واکنش رهبر انقلاب...   
۱۱ بهمن ۱۳۹۶واکنش پوری حسینی به اعلام جرم توکلی علیه وی
۱۰ بهمن ۱۳۹۶اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه رئیس سازمان خصوصی سازی
۹ بهمن ۱۳۹۶وزارت نفت برای منابع گازی کشور برنامه مدون کارشناسی تبیین کند/ فرصت های کشور در رقابت با عربستان و رقبا از دست می رود
۵ بهمن ۱۳۹۶علت پیاده‌نشدن روحانی ازخودرو درمناطق‎زلزله‌زده از زبان نوبخت
۴ بهمن ۱۳۹۶تصاویر/ نخستین جشنواره گزارشگران برتر شفافیت و عدالت  
۳۰ دی ۱۳۹۶حذف کنکور راه حل نیست/ ۴ پیشنهاد برای تعدیل معضل کنکور سراسری
۲۳ دی ۱۳۹۶مراسم عروسی وسط کانکس‌های زلزله زدگان  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

امیر۲۴۳۵۸۷۱۵:۰۴:۴۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
کرمانشاه نماد بی مدیریتی دولت حرف
علی۲۴۳۹۲۵۱۹:۱۹:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
خیلی خوبه دیده بان این گزارش رو تا عملی شدن پیگیری کنه.امروز تو مترو یک از اهالی سر پی ذهاب چنان گریه میکرد
ناشناس۲۴۵۰۲۲۱۲:۵۹:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
دولت محترم عین خیالش نیست فقط هر چند وقت مرگ و میر زلزله زده های سرمازده توی برف و بوران را تکذیب می کنا!

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 4. درستایش حریت وعدالت

 5. بالگردهای ارتش با تمام توان برای انتقال اجساد جانباختگان اقدام خواهد کرد

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. تجمع اعتراضی کارگران مقابل شورای نگهبان+ تصاویر

 8. با کاشت ابرو قاب چهره خود را زیباتر کنید

 9. برانکو بازیکنان پرسپولیس را تنبیه کرد/ پرسپولیسی‌ها باید تاوان اشتباهاتشان را پس بدهند

 10. نماینده دنا: پیکرها پراکنده نیستند اما یخ بسته‌اند/ احتمال انتقال پیکرها تا 10 ساعت دیگر

 11. جنگی که هیچ کس را بی نصیب نگذاشت!

 12. وحشتناک‌ترین سقوط‌های هواپیما  

 13. دیدار وزیر خارجه اسپانیا با ظریف  

 14. جسد یکی از سه صیاد مفقود شده جویباری پیدا شد

 15. آخرین دستاوردهای همراه اول در نمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر

 16. تجمع مردم گناباد در حوزه علمیه در اعتراض به آشوب دراویش و لکه‌دار کردن نام گناباد  

 17. انتقادها از رفتار زننده بازیکنان الهلال ادامه دارد

 18. نخستین تصاویر از پیکرهای مطهر شهدای اغتشاشات پاسداران  

 19. عبدالله گنجی جواب سوال رسایی را داد، چرا روحانی برای شهادت ۴سرباز وطن دستور تشکیل کمیته نداد  

 20. تماس تلفنی روحانی با فرمانده نیروی انتظامی در پی حوادث روزهای گذشته در پاسداران

 21. واکنش وزیر کشور به درگیری‌های خیابان پاسداران  

 22. ظریف: آمریکا در صورت خروج از برجام، در جهان منزوی می شود

 23. داعش، آمریکا انگلیس و روسیه را تهدید کرد

 24. عملیات انتقال پیکرها متوقف شد  

 25. آخرین خبرها از اوضاع جوی و عملیات انتقال پیکرها و قطعات هواپیما به پایین کوه  

پربحث‌های دیروز

 1. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 2. واکنش وقیحانه رسانه های عربستانی به اقدام زشت بازیکنان الهلال(عکس)

 3. لاشه هواپیما تهران- یاسوج پیدا شد+ تصاویر/ سقوط در ارتفاع 4 هزار متری/ امکان فرود هلیکوپتر وجود ندارد/ کلاه‌سبزهادر راه رسیدن به اجساد/ هواپیما کمی بالاتر بود قله را رد می‌کرد

 4. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 5. تصاویری که گفته میشود ظاهرا اجساد روی برف است  

 6. اطلاعیه هواپیمایی آسمان، ۵۵ ساعت پس از سقوط هواپیما!

 7. در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟/ اظهارات استاد باسابقه خلبانی کشور درباره گمانه زنی های علت سقوط هواپیما

 8. تصویر یکی از شهدای درگیری شب گذشته دراویش گنابادی با پلیس و بسیج

 9. استقلال موقتا در صدر گروه مرگ ماموریت با موفقیت انجام شد/ 3 امتیاز با ارزش از الهلال

 10. عکس/بنر حمایتی عمانی‌ها از الهلال مقابل استقلال

 11. تصاویر اجساد را منتشر نکنید

 12. فرمانده کلاه‌سبزها در عملیات انتقال اجساد قربانیان حادثه سقوط هواپیما کیست؟+ عکس

 13. زنان سی‌سخت و پادنای سمیرم ناهار امدادگران را آماده کردند+عکس

 14. توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج

 15. فیفا به دلیل سیاسی‌کاری عربستان را به اخراج از جام‌جهانی تهدید کرد

 16. قایق غرق شده صیادان جویباری پیداشد؛ اما صیادان نه

 17. ۳۳ جان‌باخته هواپیمای تهران-یاسوج اهل تهران هستند

 18. بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور

 19. جدول گروه سوم و چهارم مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بعد از پایان هفته دوم  

 20. اردوغان:باروحانی وپوتین درموردعفرین به توافق رسیدیم

 21. شکست سنگین پرسپولیس مقابل ژاوی و یارانش/ تیم برانکو، پراشتباه و بی‌برنامه

 22. رئیسی: مماشات با فساد نزدیکان و نورچشمی‌ها موجب ارتجاع انقلاب می‌شود

 23. روایت سردار کوثری از ناآرامی منطقه پاسداران: 2 بار با دراویش صحبت کردیم اما گوش نکردند

 24. العبادی: اجازه نخواهیم داد ناتو از خاک عراق علیه ایران استفاده کند

 25. ۴۵ جسد سانحه سقوط هواپیمای "تهران ـ یاسوج " کشف شد

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. نظر شما در مورد این فیلم و سخنان مدیرعامل ایران خودرو چیست؟  

 4. برنامه بی نقص ترامپ مجنون، برای اقتصاد ایران و روسیه

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 7. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 8. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 9. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 10. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 11. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 12. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 13. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 14. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 15. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 16. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 19. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 20. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 21. سخنان رییس جمهور در مورد رفراندوم مجهول است/مشاوران روحانی به دنبال دعوای کاذب بین دو جناح هستند/روحانی مراقب سرنوشت احمدی نژاد باشد

 22. پیامک عجیب قاضی‌پور به وزیر اقتصاد در مورد نرخ دلار  

 23. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 24. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 25. سید‌امامی باور نمی‌کرد‌ اطلاعات جاسوسی‌اش را در اختیار داریم/دستگیری این تیم برای آمریکا ‌سنگین بود‌

پربحث‌های دیروز

 1. بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور

 2. اظهارات نجار درخصوص انتقال پیکر جان باختگان

 3. مشهد؛ رکورددار بارندگی در کشور

 4. فرماندار سرپل‌ذهاب: قرار نیست همه زلزله‌زدگان کانکس دریافت کنند

 5. لاشه هواپیما در پشت چشمه نول از روستای دنگزلو و روستای نقل قرار دارد

 6. تیم‌های امدادی امشب در نزدیکی لاشه هواپیما می‌مانند/ نیروها در حال جمع‌آوری اجساد هستند

 7. امکان هلی‌‌برن در منطقه وجود ندارد/ اعزام تیم‌های عملیاتی جدید

 8. ضخامت ابرها از امشب افزایش می‌یابد/ موج بارشی از فردا عملیات هوایی را متوقف می‌کند

 9. مسئول عملیات هواپیمای سقوط کرده: تیم‌ها اجساد را از لاشه هواپیما خارج کرده‌اند

 10. درخواست از برای ایجاد کمپ در محل سقوط هواپیما/ از غروب امکان ماندن وجود ندارد

 11. فقط در ایران اتفاق می افتد

 12. آزادی سرنشینان شناور بوشهری توقیف شده در عربستان

 13. گزارش 16 هزار کودک‌آزاری به اورژانس اجتماعی در 6 ماه نخست امسال

 14. ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می یابد

 15. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 16. تکلیف ساکنین محدوده طرح ترافیک با اجرای طرح جدید

 17. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 18. زلزله 4.1 ریشتری حوالی سردشت آذربایجان غربی را لرزاند

 19. ۶۰ نفر از دراویش آشوب‌گر دستگیر شدند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 2. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 3. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 4. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 5. چرا حاتمی کیا طوفانی برخورد کرد؟/ از دنیای روشنفکران تا دنیای مردم

 6. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 7. عبور از نجفی کلید خورد

 8. سرپل ذهاب وسط آب/ دردسر بارش شدید باران برای زلزله‌زدگان+ عکس

 9. ۳ روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

 10. زندگی به سبک مردم به‌دور از فضاسازی رسانه‌ای/ از خودگذشتگی امام جمعه سرپل‌ذهاب

 11. اعتبار آرم‌های ۹۶ تا فراهم شدن زیرساخت‌های اجرای طرح جدید/ محدوده زوج و فرد تغییر نمی‌کند

 12. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 13. لاریجانی: سه قوه برای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه عدالت اجتماعی اهتمام کنند

 14. زندگی دختر ۱۲ ساله ای که زن سوم مرد ۴۸ ساله شد

 15. بالاشهری های تهران چقدر از آب شرب را در استخرها و باغچه های شان می ریزند؟

 16. ترافیک سنگین در معابر پایتخت

 17. درکدام کشورها طرح ترافیک اجرا می‌ شود؟

 18. راهکار استاندار تهران برای کاهش ۷۰ درصدی آلودگی هوا

 19. تلفن‌های ثابت چه زمانی قطع می‌شوند؟

 20. ایران چند "پزشک" دارد؟

 21. پاسخ سخنگوی ناجا به ممنوعیت‌های ولنتاین/ پلیس نگران خرس خریدن یا نخریدن مردم نیست

 22. تجمع اعتراضی کارگران مقابل شورای نگهبان+ تصاویر

 23. پیکر شهدای نیروی انتظامی فردا تشییع می شود

 24. وزیر بهداشت: قیمت دارو افزایش نیافته است

 25. بدهی 800 میلیاردی آموزش و پرورش به فرهنگیان بابت هزینه «مهدکودک»

آخرین عناوین