در بیانیه ای مطرح کرد گزارش دیده بان شفافیت و عدالت از مشکلات مناطق زلزله زده کرمانشاه / از نبود مدیریت واحد و مجاهدانه تا دیده نشدن نیازها در بودجه 97

گروه اجتماعی الف،   3961123073 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزارش دیده بان شفافیت و عدالت از مشکلات مناطق زلزله زده کرمانشاه / از نبود مدیریت واحد و مجاهدانه تا دیده نشدن نیازها در بودجه 97

دیده بان شفافیت و عدالت وظیفه دارد در مواردی که پای حقوق عامه در میان است نسبت به تحقیق و بررسی در این حوزه و پیگیری حقوق فردی و اجتماعی مردم ورود کند و از مسئولین مطالبه داشته باشد.

به گزارش الف؛ در همین راستا یکی از موضوعات بااهمیت طی چند ماه گذشته حادثه تلخ زلزله کرمانشاه است که جمع زیادی از هموطنان اهل سنت و شیعه و اهل حق را دچار خسارت های مادی و معنوی بسیاری کرده است و البته طبیعی است که مسوولین نسبت به رفع نیازهای اساسی مردم و بازسازی مناطق زلزله زده اهتمام ویژه داشته و دارند. در همان ساعات اولیه پس از زلزله، با حضور به هنگام رهبرانقلاب، تکالیف ذاتی حاکمیتی در این مناطق مورد توجه قرار گرفت وبا قوت توسط نهادهای اجرایی و مردمی عملیاتی شد.

با این حال علیرغم زحماتی که طی این چندماه توسط دولت محترم و دیگر نهادهای انقلابی مثل ارتش و سپاه و گروه های جهادی و خیریه ای صورت گرفته است، اما همچنان مردم در مشقت و سختی تالم برانگیزی گرفتار هستند و این درحالی است که با از دست دادن دارائی ها و همچنان تعدادی از عزیزان شان به جهت روحی و روانی نیز شراطی مساعدی ندارند. این همه، مسئولیت دولت را در رفع مشکلات و نیازهای نخستین ده چندان کرده است. طی بازدید و گفت وگوهائی که در این زمینه با مردم و مسئولین محلی داشته ایم مواردی وجود دارد که ذکر آن ضروری است.

این گزارش تحلیلی در نتیجه گفت وگو با تعدادی از مسوول شهری و منطقه ای و همچنین سرزدن به مردم است. مسوولینی از قبیل نماینده شهر در مجلس، فرماندار، امام جمعه، مدیرکل استانداری، رئیس بهزیستی، رئیس بیمارستان کرمانشاه، سرپرست بیمارستان صحرائی، مسئولین و پزشکان روانی، جامعه شناس و پژوهشگر حاضر در منطقه، مسوولین گروه خیریه ای آستان قدس و برخی از مسئولین انتظامی وغیره با این مقدمه یازده آسیب همراه با پیشنهاد نهائی ارائه می شود.

یکم. یکی از مشکلات موجود در منطقه زلزله زده عدم مدیریت واحد و متمرکز است. لازمست دولت محترم نسبت به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشد. تا زمانیکه نیازهای اولیه مردم برطرف نشده است نباید وضع موجود را طبیعی فرض کرد. عادی دیدن شرایط موجود به منزله این است که شرایط خاص و نیازهای فوری مردم را نادیده بگیریم و مدیریت اجرائی بصورت مرسوم و عادی صورت گیرد. این در حالی است که امروز بیش از هر زمانی نیاز به مدیریت واحد، تامین نیروی کارامد از شهرهای دیگر ، سرعت عمل و توجه به آمار و رعایت تناسب و هماهنگی بین فعالیت های مختلف در منطقه است.

این موضوع البته باید با روحیه کار و فعالیت های جهادگونه همراه شود. مشکلات امروز این مردم مظلوم با مدیریت متداول به سرانجام نخواهد رسید. به نظر میرسد اولین مشکل در سبک مدیریت مناطق زلزله زده خاصه در شهرستان ها به این ضعف راهبردی برمی گردد. دولت محترم باید توجه داشته باشد که تا زمانیکه نیازهای اولیه مردم مرتفع نشده، شرایط را باید بحرانی ببیند و متمرکز و جهادگونه تدبیر کنند.

دوم. یکی از مشکلات موجود موازی کاری و تعارض عملکرد نهادهای مختلف در مناطق زلزله زده است. این درحالی است که حتا برخی نهادها از عملکرد یکدیگر نیز بی اطلاع هستند. به عنوان نمونه هیچ نهاد رسمی از میزان کمک های مردمی و خیریه ای در منطقه خبر ندارد. همین موضوع سبب شده است توزیع امکانات ناعادلانه صورت گیرد. به گفته فرماندار محترم سرپل ذهاب از هر 2.7 چادر دریافتی یک چادر دست مردم رسیده است. بدون شک چادر های دیگر نیز به دست مردم رسیده اما عدم توجه به نحوه توزیع آن باعث شده است در مواردی به احتکار امکانات و هدایا منجر شود.

سوم. ضعف آماری در مناطق زلزله زده بسیار جدی است. بسیاری از تصمیمات و فعالیت ها بدون هرگونه آمار روشن و دقیق اتخاذ و اجرا می شود. البته این ضعف از ابتدای امدادرسانی وجود داشته و هیچ نهادی خودش را متولی تهیه آمار ندانسته است. به عنوان نمونه میزان خانه های خسارت دیده که مطابق آن دولت مصوبه پرداخت تسهیلات را مدنظر قرار داده است از روز حادثه تا امروز چندین بار بروز شده و تغییر کرده است. نکته مهم اینجاست که سقف تسهیلات تا امروز بر اساس آمارهای اولیه مدنظر قرار گرفته است که البته حسب نظر مسوولین قراراست افزایش یابد.

چهارم. تسهیلات پرداختی به مردم کمتر از براوردهای عمرانی و کارشناسی در منطقه است. این تسهیلات اگر نتواند به اتمام سفت کاری در تعمیر یا بازسازی منازل مسکونی منجر شود با توجه به شرایط اقتصادی مردم نمی تواند باری از دوش این مناطق کم کند و همچنان وضعیت مردم در همین بلاتکلیفی باقی می ماند.

پنجم. بروکراسی و مسیر دریافت مجوزهای لازم و پروانه ساخت و غیره علیرغم تلاش مسئولین برای کاهش دادن آن، همچنان مورد اعتراض مردم است. از سوی دیگر هنوز پرداخت هزینه های مرسوم برای این بخش سنگین است و لازمست به هر طریق هزینه های مربوط به فرآیند دریافت مجوز ها کاهش پیدا کند. یکی از مشکلات جدی و انتقاد گسترده مردم نحوه برخورد مسئولین است. حرمت و رعایت کرامت مردم در این روزها بسیار بااهمیت است. این درحالی است که عمدتا بی اعتنائی مسئولین به اعتراض ها و نحوه مواجهه آنها با زلزله زده ها مورد انتقاد است.

ششم. برای ضرر وزیان اصناف از زلزله هیچ برنامه روشنی در سیاست های دولت محترم وجود ندارد. این درحالی است که بسیاری از مردم و کسبه در جریان زلزله تجهیزات و سرمایه مادی کسب و کار خود را از دست داده اند. با این حال مشخص نیست که چه برنامه حمایتی برای احیای بخش کسب و کار در حوزه اصناف وجود دارد.

هفتم. سیاست دولت در بخش مستاجرین شهری هیچ منطق روشنی ندارد. مالک و مستاجر در جریان این زلزله همه دارایی شان را از دست داده اند. بی اعتنائی به مشکلات مستاجرین با این بهانه که این افراد در ابتدا نیز مالک نبوده اند، با توجه به نیاز اولیه که حل و فصل مسکن است مورد پذیرش نیست. زلزله باعث شده است هرکس با هر میزان دارائی همه داشته های خود را از دست بدهد. وظیفه دولت تامین نیاز اولیه خسارت دیده گان است و نباید برای انجام این وظیفه ساختاری به وضعیت اشخاص قبل از زلزله نگاه شود.

هشتم. کارشناسی بنیاد مسکن برای تشخیص و میزان خرابی ها مورد اعتراض مردم است. ضمن اینکه ضابطه بنیاد برای تشخیص خرابی ها روشن نیست. این در حالی است که نمونه های مشابهی وجود دارد که کارشناسی میزان خرابی را متفاوت ارزیابی کرده است. لازمست نهادی خارج از بنیاد مسکن برای رسیدگی به اعتراض مردم شکل بگیرد تا بتواند موارد اختلافی را ارزیابی کند. درباره پیمانکار ساخت مسکن نیز سیاست های موجود دارای ابهام جدی است. ابتدا به مردم گفته شده است که خودشان پیمانکار پیدا کنند. بعد از مدتی این روال تغییر کرده است و مردم امروز خودشان نمی توانند پیمانکار انتخاب کنند. اصرار بر یک پیمانکار ویژه و انتخابی از سوی بنیاد مسکن قابل قبول نیست.

نهم. مناسب بود بخشی از نیازها در مناطق زلزله زده در بودجه سال آینده مورد توجه قرار می گرفت. بخشی از این موارد توسط نمایندگان محترم در این منطق مورد اعتنا قرار گرفته است. با این حال این فرصت می توانست منشا اثر جدی در حمایت از سیاست های دولت در بازسازی این مناطق باشد. چه آنکه بسترهای لازم و آمادگی دولت و مجلس برای حمایت از پیشنهادات کارشناسی و توجه به انها در بودجه 97 در مجلس وجود داشت.

دهم. در بحث اشتغال مناطق زلزله زده هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است. مهمتر اینکه بررسی های ما نشان می دهد هیچ برنامه ای نیز در این حوزه وجود ندارد. این درحالی است که بخش قابل توجهی از مشاغل با زلزله از بین رفته و آمار بیکاری در منطقه بسیار بالاست. توجه به اشتغال در این منطقه می تواند عامل مهمی در رونق گرفتن شهر و بازگشت جریان زندگی در مناطق زلزله زده باشد.

یازدهم. لازمست مکانیزمی جهت شفاف شدن پول هایی که توسط چهره های سرشناس و سلبریتی ها جمع اوری شده اتخاذ شود، تا مشخص شود چه میزان پول جمع اوری و کجا هزینه شده و می شود. همچنین لازمست هزینه کردن این پولها صرفا در بخش های مورد نظر مسئولین و مطابق با نقشه بازسازی صورت گیرد.

در نهایت مجدد تاکید می شود رفع مشکل و نیازهای اولیه این مردم مظلوم نیازمند مدیریت واحد و مجاهدانه است و نمی توان با روش های مرسوم و متداول مجموعه مصائب این روزهای زلزله زدگان را حل و فصل کرد. در غیراینصورت بیم آن می رود با گرم شدن هوا مشکلات مردم ده چندان و آلودگی های محیطی و بهداشتی نیز به مجموعه مشکلات مردم افزوده شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تصاویر/ برگزاری جلسه‌ی دیده‌بان شفافیت و عدالت با حضور احمد توکلی  
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بازدید قالیباف از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه + عکس
۲۲ فروردین ۱۳۹۷خطر شیوع "وبا" در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه
۲۱ فروردین ۱۳۹۷احتمال ایجاد اپیدمی گوارشی در مناطق زلزله زده کرمانشاه
۲۱ اسفند ۱۳۹۶ اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند
۵ اسفند ۱۳۹۶بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج
۲۴ بهمن ۱۳۹۶دستور جهانگیری به وزیر اقتصاد پس از نامه دکتر توکلی/ احیای دوایر ارزش کالا در گمرکات کشور
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ساختمانی که بر اثر زلزله در تایوان کج شده است  
۱۸ بهمن ۱۳۹۶سعید جلیلی پشت موتور در مناطق زلزله زده کرمانشاه  
۱۷ بهمن ۱۳۹۶حذف یک پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت با پیگیری دیده بان شفافیت و عدالت
۱۲ بهمن ۱۳۹۶ از میان جمعیت یک نفر صدا زد «آقا دستم رو بگیر»/ واکنش رهبر انقلاب...   
۱۱ بهمن ۱۳۹۶واکنش پوری حسینی به اعلام جرم توکلی علیه وی

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

امیر۲۴۳۵۸۷۱۵:۰۴:۴۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
کرمانشاه نماد بی مدیریتی دولت حرف
علی۲۴۳۹۲۵۱۹:۱۹:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
خیلی خوبه دیده بان این گزارش رو تا عملی شدن پیگیری کنه.امروز تو مترو یک از اهالی سر پی ذهاب چنان گریه میکرد
ناشناس۲۴۵۰۲۲۱۲:۵۹:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
دولت محترم عین خیالش نیست فقط هر چند وقت مرگ و میر زلزله زده های سرمازده توی برف و بوران را تکذیب می کنا!
سفرستان

پربحث‌های امروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 5. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 6. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 7. پوپولیست تلگرامی

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 10. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 11. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 12. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 13. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 14. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 15. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 16. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 17. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 18. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 19. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

 20. آقای طاهری حداقل عذرخواهی کنید!

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 23. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 24. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 25. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

پربحث‌های دیروز

 1. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 2. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 3. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 4. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 5. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 6. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 7. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 8. بپرهیز از ویژه‌سازی در چیزهایی که همه‌ی مردم در آنها برابرند  

 9. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 10. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 11. قانون انسداد تحریم ها و تضمین هایی که ایران می خواهد/ آیا اروپا مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی خواهد کرد؟

 12. توضیحات کریمی قدوسی درباره مدیران دوتابعیتی

 13. سقوط رنکینگ تلگرام بعد از فیلترینگ + تصاویر

 14. صالحی: خروج آمریکا از برجام، نشان از برداشت صحیح مسئولان ارشد نظام بود

 15. بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

 16. استوری روحانی در سالگرد انتخابات ۹۶  

 17. مرگ 9 نفر و مسموم شدن 720 بر اثر مصرف قارچ سمی/حال 50 نفر وخیم‌ است

 18. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 19. جزئیات درگیری مرگبار اوباش تهرانی در پنت‌هاوس ولنجک

 20. واکنش قاضی پور به سخنان مجید انصاری

 21. آخرین خبرها از طرح تعطیلی زمستانی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش

 22. واکنش معتضد به ادعایی درباره شجره نامه ملکه الیزابت

 23. افزایش هشت درصدی طلاق در کشور

 24. دستگیری قاتل فراری در ۵۰۰ متری مرز ترکیه   

 25. سوال نمایندگان از وزیر دادگستری در مورد علت برخورد نکردن با تخلفات احمدی‌نژاد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 6. فعالیت اقتصادی و کارمندی فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 9. آغاز رایزنی های ظریف/فشار ترامپ به شرکای آمریکا/آیا می توان به اروپایی ها اعتماد کرد؟

 10. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 11. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 12. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 13. سه گروه از دختران که دیگر برای ازدواج به اجازه پدر نیاز ندارند

 14. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 15. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 16. افشانی با ۱۹ رای شهردار تهران شد/ حسینی‌مکارم ۱ رای آورد + فیلم

 17. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 18. ظریف: باید کشورهای اروپایی به من تضمین بدهند/ اطمینان داریم چینی ها در کنار ما خواهند بود

 19. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 20. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 21. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 22. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 23. سیف: دلار ۷۰۰۰ تومانی در پستوها معامله می‌شود

 24. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 25. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

پربحث‌های اخیر

 1. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 2. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 3. «افشانی» سوگند خورد و راهی بهشت شد

 4. فردا نتیجه انتخاب رشته کنکور دکتری ۹۷ اعلام می شود

 5. ۶۳ درصد معتادان مواد مخدر را جوانان تشکیل می‌دهند

 6. برگزاری آزمون برای شهرداران تهران

 7. حکم استفاده از مسواک، خلال و نخ دندان در ماه رمضان

 8. کاهش زمان اقامت زائران خانه خدا در مدینه

 9. کمک ۴ میلیارد ریالی رهبر انقلاب به آزادی زندانیان غیرعمد

 10. حداد عادل: در حوزه رسانه یک ‌صدای واحد از نظام شنیده نمی‌شود

 11. اگر حساب خود را در برای ورود به محدوده طرح ترافیک شارژ نکرده‌اید اقدام کنید

 12. سامانه بارشی جدید فردا وارد می‌شود

 13. هوای تهران در شرایط سالم

 14. صحبت‌های محمدعلی افشانی قبل از ورود به بهشت

 15. حسینی مکارم مایل به ادامه کار در شهرداری نیست

 16. آخرین وضعیت جاده‌های کشور

 17. هاشمی: شهروندان نتیجه مشارکت خود در مدیریت شهری را حس نکردند و این تقصیر ماست

 18. روادید اربعین لغو می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. سقوط رنکینگ تلگرام بعد از فیلترینگ + تصاویر

 2. مرگ 9 نفر و مسموم شدن 720 بر اثر مصرف قارچ سمی/حال 50 نفر وخیم‌ است

 3. آخرین خبرها از طرح تعطیلی زمستانی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش

 4. واکنش معتضد به ادعایی درباره شجره نامه ملکه الیزابت

 5. افزایش هشت درصدی طلاق در کشور

 6. چند درصد کارمندان دولتی زن هستند؟

 7. پرونده تلخ‌ترین سانحه ریلی کشور به کجار رسید؟

 8. چه کنیم تا در امتحانات نمره‌های بالا بگیریم؟

 9. شیطنت‌های آماری برای کتمان بحران آینده جمعیتی کشور

 10. کاهش ساعت طرح "ترافیک و زوج‌ و فرد" از امروز تا پایان ماه رمضان

 11. صدای پای زلزله خاموش در پایتخت

 12. ساعت کار نمایشگاه قرآن

 13. بسته شدن محور کندوان از فردا شب

 14. محدودیت‌‌ اینترنت برای رسانه‌ها برداشته می‌شود

 15. کشف ۲۱ تُن مواد مخدر در هفته گذشته

 16. وزش تندباد‌ و احتمال ریزش تگرگ در تهران و ۱۲ استان

 17. پلیس: اوضاع کازرون تحت کنترل است

 18. جزییاتی از اولین جلسه شهردار جدید با معاونان نجفی

 19. دستگیری ماموران سد معبر شهرداری تهران پس از درگیری با پلیس

 20. ۲۳ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های برتر جهان

 21. چرا بعضی‌ها خود را زشت می‌بینند؟

 22. رهبر انقلاب درگذشت حجه‌الاسلام طباطبائی را تسلیت گفتند

 23. زمان اعزام‌های زائران مدینه

 24. وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق تا روز دوشنبه

 25. بازار داغ رحم اجاره‌ای از ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان

پربحث‌های هفته

 1. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 2. سه گروه از دختران که دیگر برای ازدواج به اجازه پدر نیاز ندارند

 3. افشانی با ۱۹ رای شهردار تهران شد/ حسینی‌مکارم ۱ رای آورد + فیلم

 4. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 5. جزئیاتی از تنبیه عجیب یک دانش‌آموز در آبادان

 6. حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبایی دعوت حق را لبیک گفت

 7. سقوط رنکینگ تلگرام بعد از فیلترینگ + تصاویر

 8. کلمه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه حذف می‌شود

 9. واقعیت خوابگاه جنجالی دخترانه چه بود؟  

 10. مرگ 9 نفر و مسموم شدن 720 بر اثر مصرف قارچ سمی/حال 50 نفر وخیم‌ است

 11. آیا افشانی دومین قربانی شورای پنجم خواهد بود؟

 12. ابتکار: برخوردهای گشت ارشاد را قبول نداریم/ دولت حضور زنان برای تماشای فوتبال را درست خواهد کرد

 13. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 14. آخرین خبرها از طرح تعطیلی زمستانی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش

 15. سازمان محیط زیست: کلمه ریزگرد را حذف کنید

 16. فروش خانه بدون اطلاع صاحبان خانه

 17. واکنش معتضد به ادعایی درباره شجره نامه ملکه الیزابت

 18. افزایش هشت درصدی طلاق در کشور

 19. ماموران کلانتری‌های تهران تا پایان شهریور «دوربین‌دار» می‌شوند

 20. وقتی تمام تخم‌مرغ‌ها در سبد تلگرام باشد...

 21. چند درصد کارمندان دولتی زن هستند؟

 22. پرونده تلخ‌ترین سانحه ریلی کشور به کجار رسید؟

 23. چه کنیم تا در امتحانات نمره‌های بالا بگیریم؟

 24. انتقاد علیخانی از فیلترینگ تلگرام در برنامه ماه عسل

 25. آذری‌جهرمی: ۱۰ میلیون کاربر فعال در پیام‌رسان داخلی داریم/ اقدام جدیدی در زمینه فیلترشکن‌ها نداشته‌ایم

آخرین عناوین