چه کسی مسئول برف‌روبی است؟

حسن سبیلان‌اردستانی،   3961110092 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چه کسی مسئول برف‌روبی است؟

همیاری‌نکردن اکثر شهروندان در برف‌روبی معابر فرعی، نشان از «بحران مشارکت اجتماعی» در ایران دارد. اگر به این موضوع بحران‌های آلودگی هوا، مصرف بی‌رویه آب، مصرف زیاد غذاهای مضر، اعتیاد و موارد دیگر نیز اضافه شود، مشخص می‌شود شهروندان ایرانی برای «مشارکت‌های اجتماعی» آموزش داده نشده‌اند که در ادامه موضوع مشارکت شهروندان را که می‌توانست یک مشارکت ساده، مفرح و مقدمه‌ای برای مشارکت‌های اجتماعی دیگر باشد، بررسی می‌کنیم. مشارکت participation  درگیری ذهنی و عاطفی اشخاص در موقعیت‌های گروهی است که آنان را برمی‌انگیزد تا برای رسیدن به اهداف گروهی، یکدیگر را یاری دهند و در مسئولیت کار شریک شوند. این تعریف دارای سه جزء است: ۱. درگیرشدن ۲. یاری‌دادن ۳. پذیرش مسئولیت.

 

مشارکت خود به دسته‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، توسعه و... تقسیم‌ می‌شود که با عنایت به بارش برف بی‌نظیر و سنگین در کشور به «مشارکت اجتماعی» پرداخته می‌شود. ۱- مشارکت اجتماعی شهروندان در موضوع «مدیریت برف‌روبی»: نگاهی کوتاه به وضعیت معابر [پیاده‌رو و خیابان] در این چند روز برفی نشان از آن دارد که شهروندان هیچ فعالیتی درباره مدیریت معابر فرعی نداشته‌اند؛ به این مفهوم که پیاده‌روها غالبا دارای برف و یخ‌زدگی هستند و خیابان‌های فرعی نیز از این شرایط خارج نیست. علت چیست؟ بیشتر شهروندان تصور می‌کنند این وظیفه شهرداری‌هاست که باید همه معابر را از برف و یخ بزدایند و با ماسه و نمک‌پاشی همه معابر را از برف پاک کنند. 


درصورتی‌که وظیفه شهروندان دراین‌میان چیست؟ کمی به عقب‌تر و به دهه ۵۰ و ۶۰ برگردیم که در این کشور برف به‌وفور می‌بارید. اگر به آن زمان برگردیم، ملاحظه می‌کنیم که وقتی برف می‌آمد، فردای آن روز همه شهروندان از خانه برای مدیریت معابر خارج می‌شدند و با تمام امکانات برف‌ها را در باغچه‌ها یا مکان‌هایی که مزاحمت برای دیگر همسایگان ایجاد نمی‌کرد، می‌ریختند و هیچ‌کس منتظر شهرداری و ماموران شهرداری برای پاک‌کردن معابر فرعی نمی‌ماند. امروز مشاهده می‌شود عده کمی از شهروندان جلوی منزل خود را برف‌روبی کرده‌اند و مابقی شهروندان یا اصلا دست نزده‌اند یا برف‌های جلوی منزل یا خودروی خود را به وسط خیابان ریخته‌اند! و شرایط عبورومرور را با مشکل مواجه کرده‌اند.

 

در این راستا حتی دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های دولتی نیز که تعداد زیادی «پرسنل خدمات» دارند، مدیران دستور برف‌روبی جلوی شرکت را نداده‌اند! اگر در خیابان قدم بزنید، ملاحظه می‌کنید که جلوی بانک‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها، فروشگاه‌های دولتی و... که همگی دارای پرسنل خدمات هستند، باز هم برف مانند خانه‌ای متروکه است که کسی در آن زندگی نمی‌کند و باید انتظار بکشند که شهرداری برای برف‌روبی بیاید! چرا برف‌روبی معابر فرعی از شمول «مشارکت اجتماعی» خارج شده است؟ ۲- رسانه‌ها و مشارکت اجتماعی: رسانه‌های همگانی در همه انواع مشارکت‌ها نقش اساسی دارند و از عهده هیچ سازمان دیگری برنمی‌آید که به تشریح آن با موضوع «مشارکت اجتماعی در برف‌روبی» می‌پردازیم. اولین نقش رسانه‌ها، باید موضوع مد نظر و دارای اهمیت را برای شهروندان برجسته کنند و اهمیت و ضرورت آن را برای آنها آشکار کنند و «اعتبار اجتماعی رسانه» را به آن ببخشند.

 

به عبارت دیگر به علت اینکه سوژه‌های مشارکت در اجتماعات به‌وفور دیده می‌شوند؛ بنابراین احتمال اینکه تفکر عموم حول یک موضوع ایجاد شود، کم خواهد بود. رسانه‌ها با واردشدن به عرصه و نشان‌دادن اولویت‌ها می‌توانند افکار شهروندان را درباره مهم‌ترین موضوعات حساس کنند؛ به‌این‌ترتیب اتفاق آرا بین شهروندان درباره موضوع مشارکت به وجود می‌آید. درباره برف‌روبی، عده‌ای برف‌روبی را دور از شان و کسوت خود می‌پندارند و تصور می‌کنند که اگر آنها بیل یا پارویی دست بگیرند و معابر را تمیز کنند، شهروندان دیگر به آنها با دیده حقارت نگاه خواهند کرد [هرچند برخی شهروندان ناآگاه نیز این دید را به فعالان اجتماعی دارند] درصورتی‌که اگر رسانه‌ها «اعتبار اجتماعی» به موضوع ببخشند، دیگر هیچ شهروندی این‌طور احساسی را نخواهد داشت. دیگر اینکه برخی رسانه‌ها برای رسانه‌های دیگر «رسانه نخبه» محسوب می‌شوند و توان هدایت دیگر رسانه‌ها را در مدیریت‌های بحران [نه بحران‌آفرینی] دارند.

 

باید عنایت داشت که رسانه‌های شبکه‌های اجتماعی مجازی به ‌علت اینکه مدیریت فردی دارند، فقط توان بازنشر و بازنمایی مطالب دیگران را دارند؛ بنابراین در زمان‌های بحران، فقط باعث تشدید بحران‌ها می‌شوند؛ چراکه از هر گوشه و کناری، مطلبی هیجانی و نادر را بازنشر داده که این عمل در فرایند «مدیریت بحران و رسانه» قرار نمی‌گیرد؛ بنابراین رسانه‌ای بزرگ مانند سازمان صداوسیما می‌تواند با توجه به کادر تخصصی و فراگیربودن، مدیریت بحران را انجام و بازنشر آن را برعهده رسانه‌های اجتماعی قرار دهد. دومین موضوع نحوه مشارکت در امور است. مشارکت موضوعی نیست که شهروندان بتوانند بدون هماهنگی در آن شرکت کنند؛ بلکه باید بین شهروندان و برنامه‌ریزان ذی‌ربط ارتباط برقرار شود. رسانه‌ها در پیوند و برقراری ارتباط بین شهروندان و دستگاه‌های ذی‌ربط، بهترین وسیله و ابزار هستند و تقریبا جایگزینی برای آنها وجود ندارد؛ بنابراین زمانی که رسانه‌ها از شهروندان تقاضا می‌کنند که در زمان بارش برف از مسافرت‌های غیرضروری پرهیز کنند، باید این غیرضروری‌بودن را برای شهروندان ملموس و مصداقی کنند.

 

سومین موضوع آموزش مشارکت است. آموزش مشارکت از موضوع‌هایی است که در کشورهای درحال‌توسعه کمتر به آن پرداخته می‌شود. باید توجه داشت به علت قدمت‌نداشتن مشارکت مدرن در کشورهای درحال‌توسعه، آموزش شهروندان درباره مولفه‌های مشارکت، فواید و معایب آن، نحوه تعامل با دیگر شهروندان، نحوه هماهنگی با سازمان‌های مربوطه و حرکت یکسان و مکمل برای رسیدن به هدف از مواردی است که باید رسانه‌ها در آموزش خود به آن توجه لازم را داشته و بدون این آموزش‌ها، مشارکت تداوم نخواهد داشت. اگر به برف‌روبی شهروندان توجه شود، بیشتر کسانی که اقدام به برف‌روبی کرده‌اند، برف‌ها را در فضاهایی تجمیع کرده‌اند که خود مشکل بعدی برای دیگر شهروندان به همراه دارد؛ درصورتی‌که رسانه‌ها باید آموزش دهند شهروندان برف‌ها را تا حد امکان درون باغچه‌ها بریزند تا هم برای گیاهان مفید باشد و هم معضل جدیدی ایجاد نکند. آسیب‌شناسی «مشارکت برف‌روبی» در رسانه صداوسیما نیز مهم است.

 

عادت به طلبکاری به‌جای اقدامات ایجابی، بزرگ‌ترین آفت رسانه‌ها و به‌ویژه سازمان صداوسیماست. به این مفهوم که سازمان صداوسیما به‌عنوان رسانه‌ انحصاری رادیو و تلویزیون، وظایفی ایجابی بر عهده دارد که فقط از عهده رادیو و تلویزیون‌ها برمی‌آید که نمونه آن، «جلب مشارکت اجتماعی» در زمان مدیریت بحران‌هاست. اگر برنامه‌های صداوسیما با رویکرد بسیج شهروندان برای برف‌روبی معابر فرعی پخش می‌شد، در همان روز اول خیلی از معابر از برف زدوده می‌شد و با تصویرسازی و آموزش بصری، شهروندان می‌توانستند لحظات خوب، مفید و درعین‌حال شادی را برای خود ایجاد کنند که در این بین، یک مسابقه آدم‌برفی نیز می‌توانست سطح مشارکت را به حداکثر ممکن برساند.

منبع: شرق

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

علي۲۲۷۲۶۵۱۱:۱۵:۱۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
با سلام خب این دیگه سئوال ندارد مردم . مردم . مردم و فقط مردم
خوشنام۲۲۷۴۳۶۱۳:۲۳:۲۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
در همه کشورها ازجمله ژاپن، آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی مردم در شرائط نزول برف با تمیز کردن محوطه اطراف محل زندگی یا کار خود بصورت مستقل یا مشارکتی به همدیگر کمک می کنند. یکی از دوستان تعریف میکرد دراین چند روزه مهمانی از کانادا داشت، که زمان تردد در خیابانها از عدم تمیز کردن جلوی محوطه ورودی خانه ها و ادارات توسط ساکنین یا کارکنان تعجب کرده بود و به اصرار و همراهی این میهمان دوست ما هم مجبور شده بود نسبت به زدودن برف از جلو درب منزل خود که مجتمع آپارتمانی بود اقدام نماید. اصولا دراین موارد همه منتظرند دیگران اقدامی نمایند. این یکی از مشکلات آموزشی ماست که افراد نه در مدرسه و محیطهای آموزشی ونه در خانواده یا جامعه با این تفکر آموزش داده نمیشوند.
ناشناس۲۲۸۱۷۵۲۳:۲۰:۰۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
تو کانادا جلوی منازل ویلایی اگر ساکنین اون منزل برف جلوی خونه خودشون رو برف روبی نکنند جریمه هم میشن .او وقت اینجا همه منتظر شهرداری هستند و طلبکار.
بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 3. خبر خوش ورزشی برای بانوان ایرانی

 4. آخرین قیمت محصولات پارس خودرو در بازار

 5. قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

 6. چه کسی ناصر ملک‌مطیعی را ممنوع‌التصویر کرد؟

 7. مرگ زن جوان حین عمل «ساکشن»

 8. زنده سوختن مرد جوان در حادثه آتش‌سوزی + تصاویر

 9. بن‌سلمان در تیراندازی‌ها مجروح شده/ ولیعهد را به وسیله بالگرد از محل حادثه خارج کردند

 10. افزایش نسبی آب دریاچه ارومیه  

 11. حمید گودرزی به بازیگران ستایش ۳ پیوست

 12. پرعنوان‌ترین باشگاه های لیگ قهرمانان اروپا/رئال در صدر+عکس 

 13. ۵۰ سلبریتی که براثر «آوردوز» مردند 

 14. جام قهرمانی لیگ قهرمانان بر فراز دستان راموس و کهکشانی‌ها

 15. آمار میلیونی کاربران اینستاگرام در جهان 

 16. سوپرگل گرت بیل به لیورپول؛ باز هم قیچی برگردان

 17. مادریدی‌ها قهرمان دیدار تراژیک، دراماتیک و پر التهاب فینال مقابل لیورپول /سومین قهرمانی پیایی رئال با زیزو 

 18. خواب خرگوشی سامانه ۱۲۴ و مردمی که قربانی گرانفروشی می‌شوند+تصاویر

 19. اعلام محل بازی تدارکاتی ایران و لیتوانی در روسیه

 20. برجامِ اروپایی با معیشت مردم چه خواهد کرد؟

 21. دو راه پیشگیری از بیماریهای قلبی

 22. آتش سوزی در بازار قدیم درگهان قشم هفت مصدوم برجای گذاشت

 23. کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک/ کاهش 8 درصدی ترافیک

 24. مورد عجیب و جالب رئال در دو فینال متوالی

 25. پنتاگون در فضا سامانه موشکی مستقر می‌کند؟

پربحث‌های دیروز

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 3. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 4. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 5. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 6.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 7. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 8. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 9. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 10. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 11. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 14. واکنش بازیگران به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی + تصاویر

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. قاتل ندا محاکمه شد + عکس

 17. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 18. خداحافظی با رنو؟

 19. سی و سه پل در حصار نرده ها  

 20. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 21. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 22. آقازاده‌هایی که با یک تماس پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند

 23. نرخ رسمی دلار اعلام شد/ ۴۲۱۱ تومان + جدول

 24. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 25. جزئیاتی جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳ هزار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 5. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 6. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 10. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 11. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 14. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 15. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 16. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 17. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 18. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 19. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 20. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 21. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 22. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 23. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 24. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های دیروز

 1. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 2. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 3. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 4. قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

 5. سالانه چند هزار ایرانی در حوادث جان می‌دهند؟

 6. اجرای سند ۲۰۳۰ در برخی مدارس کشور

 7. کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک/ کاهش 8 درصدی ترافیک

 8. توصیه رهبر انقلاب به فتاح/ رسیدگی به محرومان رمز عبور از مشکلات

 9. رییس سازمان زندان‌ها: بیکاری یکی از دلایل وقوع جرم در جامعه است

 10. اهدای عضو جوان تبریزی به ۴ نفر جان دوباره بخشید

 11. از ثروتمندترین میمون جهان و درآمد هنگفتش چه می دانید؟!

 12. اهواز با دمای ۴۵ درجه داغ‌ترین شهر‌

 13. دیدار و گفت‌وگوی روحانی و شهردار تهران

 14. استان‌هایی که بیشترین آمار جعل و کلاهبرداری را دارند

 15. لغو قرار بازداشت خواننده معروف رپ

 16. زمان پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی

 17. آخرین آمار از مصرف "گل" در بین دانشجویان

 18. خبر خوش وزیر بهداشت برای حاشیه نشینان تهران

 19. امسال آخرین سال ثبت‌نام در طرح جریمه مشمولان غایب

 20. جزییات تعیین و افزایش شهریه مدارس غیردولتی

 21. وضعیت جاده‌های کشور/ انسداد ۶ جاده به دلیل نبود ایمنی

 22. مخدر ریتالین؛ تمرکز یا فراموشی؟

 23. مزایای پیام‌رسان‌های داخلی نسبت به تلگرام

 24. فروش«بی تی»جلوی مدارس

 25. اخرین وضعیت پرونده دکل نفتی/ احتمال برگزاری ۳جلسه دیگر دادگاه

پربحث‌های هفته

 1. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 2. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 3. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 4. مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟ 

 5. نظر ضرغامی درباره ورود زنان به ورزشگاهها / قسمتی را به بانوان اختصاص دهید

 6. حسین‌ الله‌کرم تصادف کرد

 7. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 8. پاسخ دانشگاه تهران به زیباکلام/ چرا برپایه اطلاعات نادرست قضاوت می‌کنید؟

 9. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 10. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 11. چرایی مزاحمت‌های خیابانی

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. بازار داغ افطاری سازمانها و نهادها ‌/ دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

 14. سوالات امتحانات نهایی باز هم لو رفت + عکس

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 17. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 18. موسوی خبر داد: تهیه طرح کاهش عوارض خروج از کشور برای دانشجویان شاغل به تحصیل

 19. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 20. سه شغل پراسترس در ایران

 21. مرگ تلخ در پرونده قارچ های سمی کشور/آمار تلفات قارچ های سمی همچنان رو به افزایش است

 22. چمران: تعطیلی خط ۷ مترو تهران سیاسی بود نه فنی

 23. معاون وزیر آموزش و پرورش: برخورد تنبیهی با دانش‌آموزان ممنوع/ قیچی کردن موی سر دانش‌آموزان حرکتی ضد تربیتی است

 24. خانواده‌های نور چشمی لاریجانی

 25. دادستان البرز: تخریب قسمتی از بنای متعلق به وزیر کشور در ساوجبلاغ خلاف قانون بود

آخرین عناوین