بانک آینده

چه کسی مسئول برف‌روبی است؟

حسن سبیلان‌اردستانی،   3961110092 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چه کسی مسئول برف‌روبی است؟

همیاری‌نکردن اکثر شهروندان در برف‌روبی معابر فرعی، نشان از «بحران مشارکت اجتماعی» در ایران دارد. اگر به این موضوع بحران‌های آلودگی هوا، مصرف بی‌رویه آب، مصرف زیاد غذاهای مضر، اعتیاد و موارد دیگر نیز اضافه شود، مشخص می‌شود شهروندان ایرانی برای «مشارکت‌های اجتماعی» آموزش داده نشده‌اند که در ادامه موضوع مشارکت شهروندان را که می‌توانست یک مشارکت ساده، مفرح و مقدمه‌ای برای مشارکت‌های اجتماعی دیگر باشد، بررسی می‌کنیم. مشارکت participation  درگیری ذهنی و عاطفی اشخاص در موقعیت‌های گروهی است که آنان را برمی‌انگیزد تا برای رسیدن به اهداف گروهی، یکدیگر را یاری دهند و در مسئولیت کار شریک شوند. این تعریف دارای سه جزء است: ۱. درگیرشدن ۲. یاری‌دادن ۳. پذیرش مسئولیت.

 

مشارکت خود به دسته‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، توسعه و... تقسیم‌ می‌شود که با عنایت به بارش برف بی‌نظیر و سنگین در کشور به «مشارکت اجتماعی» پرداخته می‌شود. ۱- مشارکت اجتماعی شهروندان در موضوع «مدیریت برف‌روبی»: نگاهی کوتاه به وضعیت معابر [پیاده‌رو و خیابان] در این چند روز برفی نشان از آن دارد که شهروندان هیچ فعالیتی درباره مدیریت معابر فرعی نداشته‌اند؛ به این مفهوم که پیاده‌روها غالبا دارای برف و یخ‌زدگی هستند و خیابان‌های فرعی نیز از این شرایط خارج نیست. علت چیست؟ بیشتر شهروندان تصور می‌کنند این وظیفه شهرداری‌هاست که باید همه معابر را از برف و یخ بزدایند و با ماسه و نمک‌پاشی همه معابر را از برف پاک کنند. 


درصورتی‌که وظیفه شهروندان دراین‌میان چیست؟ کمی به عقب‌تر و به دهه ۵۰ و ۶۰ برگردیم که در این کشور برف به‌وفور می‌بارید. اگر به آن زمان برگردیم، ملاحظه می‌کنیم که وقتی برف می‌آمد، فردای آن روز همه شهروندان از خانه برای مدیریت معابر خارج می‌شدند و با تمام امکانات برف‌ها را در باغچه‌ها یا مکان‌هایی که مزاحمت برای دیگر همسایگان ایجاد نمی‌کرد، می‌ریختند و هیچ‌کس منتظر شهرداری و ماموران شهرداری برای پاک‌کردن معابر فرعی نمی‌ماند. امروز مشاهده می‌شود عده کمی از شهروندان جلوی منزل خود را برف‌روبی کرده‌اند و مابقی شهروندان یا اصلا دست نزده‌اند یا برف‌های جلوی منزل یا خودروی خود را به وسط خیابان ریخته‌اند! و شرایط عبورومرور را با مشکل مواجه کرده‌اند.

 

در این راستا حتی دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های دولتی نیز که تعداد زیادی «پرسنل خدمات» دارند، مدیران دستور برف‌روبی جلوی شرکت را نداده‌اند! اگر در خیابان قدم بزنید، ملاحظه می‌کنید که جلوی بانک‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها، فروشگاه‌های دولتی و... که همگی دارای پرسنل خدمات هستند، باز هم برف مانند خانه‌ای متروکه است که کسی در آن زندگی نمی‌کند و باید انتظار بکشند که شهرداری برای برف‌روبی بیاید! چرا برف‌روبی معابر فرعی از شمول «مشارکت اجتماعی» خارج شده است؟ ۲- رسانه‌ها و مشارکت اجتماعی: رسانه‌های همگانی در همه انواع مشارکت‌ها نقش اساسی دارند و از عهده هیچ سازمان دیگری برنمی‌آید که به تشریح آن با موضوع «مشارکت اجتماعی در برف‌روبی» می‌پردازیم. اولین نقش رسانه‌ها، باید موضوع مد نظر و دارای اهمیت را برای شهروندان برجسته کنند و اهمیت و ضرورت آن را برای آنها آشکار کنند و «اعتبار اجتماعی رسانه» را به آن ببخشند.

 

به عبارت دیگر به علت اینکه سوژه‌های مشارکت در اجتماعات به‌وفور دیده می‌شوند؛ بنابراین احتمال اینکه تفکر عموم حول یک موضوع ایجاد شود، کم خواهد بود. رسانه‌ها با واردشدن به عرصه و نشان‌دادن اولویت‌ها می‌توانند افکار شهروندان را درباره مهم‌ترین موضوعات حساس کنند؛ به‌این‌ترتیب اتفاق آرا بین شهروندان درباره موضوع مشارکت به وجود می‌آید. درباره برف‌روبی، عده‌ای برف‌روبی را دور از شان و کسوت خود می‌پندارند و تصور می‌کنند که اگر آنها بیل یا پارویی دست بگیرند و معابر را تمیز کنند، شهروندان دیگر به آنها با دیده حقارت نگاه خواهند کرد [هرچند برخی شهروندان ناآگاه نیز این دید را به فعالان اجتماعی دارند] درصورتی‌که اگر رسانه‌ها «اعتبار اجتماعی» به موضوع ببخشند، دیگر هیچ شهروندی این‌طور احساسی را نخواهد داشت. دیگر اینکه برخی رسانه‌ها برای رسانه‌های دیگر «رسانه نخبه» محسوب می‌شوند و توان هدایت دیگر رسانه‌ها را در مدیریت‌های بحران [نه بحران‌آفرینی] دارند.

 

باید عنایت داشت که رسانه‌های شبکه‌های اجتماعی مجازی به ‌علت اینکه مدیریت فردی دارند، فقط توان بازنشر و بازنمایی مطالب دیگران را دارند؛ بنابراین در زمان‌های بحران، فقط باعث تشدید بحران‌ها می‌شوند؛ چراکه از هر گوشه و کناری، مطلبی هیجانی و نادر را بازنشر داده که این عمل در فرایند «مدیریت بحران و رسانه» قرار نمی‌گیرد؛ بنابراین رسانه‌ای بزرگ مانند سازمان صداوسیما می‌تواند با توجه به کادر تخصصی و فراگیربودن، مدیریت بحران را انجام و بازنشر آن را برعهده رسانه‌های اجتماعی قرار دهد. دومین موضوع نحوه مشارکت در امور است. مشارکت موضوعی نیست که شهروندان بتوانند بدون هماهنگی در آن شرکت کنند؛ بلکه باید بین شهروندان و برنامه‌ریزان ذی‌ربط ارتباط برقرار شود. رسانه‌ها در پیوند و برقراری ارتباط بین شهروندان و دستگاه‌های ذی‌ربط، بهترین وسیله و ابزار هستند و تقریبا جایگزینی برای آنها وجود ندارد؛ بنابراین زمانی که رسانه‌ها از شهروندان تقاضا می‌کنند که در زمان بارش برف از مسافرت‌های غیرضروری پرهیز کنند، باید این غیرضروری‌بودن را برای شهروندان ملموس و مصداقی کنند.

 

سومین موضوع آموزش مشارکت است. آموزش مشارکت از موضوع‌هایی است که در کشورهای درحال‌توسعه کمتر به آن پرداخته می‌شود. باید توجه داشت به علت قدمت‌نداشتن مشارکت مدرن در کشورهای درحال‌توسعه، آموزش شهروندان درباره مولفه‌های مشارکت، فواید و معایب آن، نحوه تعامل با دیگر شهروندان، نحوه هماهنگی با سازمان‌های مربوطه و حرکت یکسان و مکمل برای رسیدن به هدف از مواردی است که باید رسانه‌ها در آموزش خود به آن توجه لازم را داشته و بدون این آموزش‌ها، مشارکت تداوم نخواهد داشت. اگر به برف‌روبی شهروندان توجه شود، بیشتر کسانی که اقدام به برف‌روبی کرده‌اند، برف‌ها را در فضاهایی تجمیع کرده‌اند که خود مشکل بعدی برای دیگر شهروندان به همراه دارد؛ درصورتی‌که رسانه‌ها باید آموزش دهند شهروندان برف‌ها را تا حد امکان درون باغچه‌ها بریزند تا هم برای گیاهان مفید باشد و هم معضل جدیدی ایجاد نکند. آسیب‌شناسی «مشارکت برف‌روبی» در رسانه صداوسیما نیز مهم است.

 

عادت به طلبکاری به‌جای اقدامات ایجابی، بزرگ‌ترین آفت رسانه‌ها و به‌ویژه سازمان صداوسیماست. به این مفهوم که سازمان صداوسیما به‌عنوان رسانه‌ انحصاری رادیو و تلویزیون، وظایفی ایجابی بر عهده دارد که فقط از عهده رادیو و تلویزیون‌ها برمی‌آید که نمونه آن، «جلب مشارکت اجتماعی» در زمان مدیریت بحران‌هاست. اگر برنامه‌های صداوسیما با رویکرد بسیج شهروندان برای برف‌روبی معابر فرعی پخش می‌شد، در همان روز اول خیلی از معابر از برف زدوده می‌شد و با تصویرسازی و آموزش بصری، شهروندان می‌توانستند لحظات خوب، مفید و درعین‌حال شادی را برای خود ایجاد کنند که در این بین، یک مسابقه آدم‌برفی نیز می‌توانست سطح مشارکت را به حداکثر ممکن برساند.

منبع: شرق

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

علي۲۲۷۲۶۵۱۱:۱۵:۱۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
با سلام خب این دیگه سئوال ندارد مردم . مردم . مردم و فقط مردم
خوشنام۲۲۷۴۳۶۱۳:۲۳:۲۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
در همه کشورها ازجمله ژاپن، آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی مردم در شرائط نزول برف با تمیز کردن محوطه اطراف محل زندگی یا کار خود بصورت مستقل یا مشارکتی به همدیگر کمک می کنند. یکی از دوستان تعریف میکرد دراین چند روزه مهمانی از کانادا داشت، که زمان تردد در خیابانها از عدم تمیز کردن جلوی محوطه ورودی خانه ها و ادارات توسط ساکنین یا کارکنان تعجب کرده بود و به اصرار و همراهی این میهمان دوست ما هم مجبور شده بود نسبت به زدودن برف از جلو درب منزل خود که مجتمع آپارتمانی بود اقدام نماید. اصولا دراین موارد همه منتظرند دیگران اقدامی نمایند. این یکی از مشکلات آموزشی ماست که افراد نه در مدرسه و محیطهای آموزشی ونه در خانواده یا جامعه با این تفکر آموزش داده نمیشوند.
ناشناس۲۲۸۱۷۵۲۳:۲۰:۰۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
تو کانادا جلوی منازل ویلایی اگر ساکنین اون منزل برف جلوی خونه خودشون رو برف روبی نکنند جریمه هم میشن .او وقت اینجا همه منتظر شهرداری هستند و طلبکار.
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 4. درستایش حریت وعدالت

 5. آخرین وداع با پیکر شهید بسیجی آشوب خیابان پاسداران"محمد حسین حدادیان"  

 6. اعتماد به بیگانه!

 7. بازی هزار سنگر به بازار آمد+ لینک دانلود

 8. اعلام برائت گنابادی ها از اغتشاش گران  

 9. بالگردهای ارتش با تمام توان برای انتقال اجساد جانباختگان اقدام خواهد کرد

 10. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 11. تجمع اعتراضی کارگران مقابل شورای نگهبان+ تصاویر

 12. با کاشت ابرو قاب چهره خود را زیباتر کنید

 13. برانکو بازیکنان پرسپولیس را تنبیه کرد/ پرسپولیسی‌ها باید تاوان اشتباهاتشان را پس بدهند

 14. نماینده دنا: پیکرها پراکنده نیستند اما یخ بسته‌اند/ احتمال انتقال پیکرها تا 10 ساعت دیگر

 15. جنگی که هیچ کس را بی نصیب نگذاشت!

 16. وحشتناک‌ترین سقوط‌های هواپیما  

 17. دیدار وزیر خارجه اسپانیا با ظریف  

 18. جسد یکی از سه صیاد مفقود شده جویباری پیدا شد

 19. آخرین دستاوردهای همراه اول در نمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر

 20. تجمع مردم گناباد در حوزه علمیه در اعتراض به آشوب دراویش و لکه‌دار کردن نام گناباد  

 21. انتقادها از رفتار زننده بازیکنان الهلال ادامه دارد

 22. نخستین تصاویر از پیکرهای مطهر شهدای اغتشاشات پاسداران  

 23. عبدالله گنجی جواب سوال رسایی را داد، چرا روحانی برای شهادت ۴سرباز وطن دستور تشکیل کمیته نداد  

 24. تماس تلفنی روحانی با فرمانده نیروی انتظامی در پی حوادث روزهای گذشته در پاسداران

 25. واکنش وزیر کشور به درگیری‌های خیابان پاسداران  

پربحث‌های دیروز

 1. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 2. واکنش وقیحانه رسانه های عربستانی به اقدام زشت بازیکنان الهلال(عکس)

 3. لاشه هواپیما تهران- یاسوج پیدا شد+ تصاویر/ سقوط در ارتفاع 4 هزار متری/ امکان فرود هلیکوپتر وجود ندارد/ کلاه‌سبزهادر راه رسیدن به اجساد/ هواپیما کمی بالاتر بود قله را رد می‌کرد

 4. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 5. تصاویری که گفته میشود ظاهرا اجساد روی برف است  

 6. اطلاعیه هواپیمایی آسمان، ۵۵ ساعت پس از سقوط هواپیما!

 7. در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟/ اظهارات استاد باسابقه خلبانی کشور درباره گمانه زنی های علت سقوط هواپیما

 8. تصویر یکی از شهدای درگیری شب گذشته دراویش گنابادی با پلیس و بسیج

 9. استقلال موقتا در صدر گروه مرگ ماموریت با موفقیت انجام شد/ 3 امتیاز با ارزش از الهلال

 10. عکس/بنر حمایتی عمانی‌ها از الهلال مقابل استقلال

 11. تصاویر اجساد را منتشر نکنید

 12. فرمانده کلاه‌سبزها در عملیات انتقال اجساد قربانیان حادثه سقوط هواپیما کیست؟+ عکس

 13. زنان سی‌سخت و پادنای سمیرم ناهار امدادگران را آماده کردند+عکس

 14. توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج

 15. فیفا به دلیل سیاسی‌کاری عربستان را به اخراج از جام‌جهانی تهدید کرد

 16. قایق غرق شده صیادان جویباری پیداشد؛ اما صیادان نه

 17. ۳۳ جان‌باخته هواپیمای تهران-یاسوج اهل تهران هستند

 18. بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور

 19. جدول گروه سوم و چهارم مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بعد از پایان هفته دوم  

 20. اردوغان:باروحانی وپوتین درموردعفرین به توافق رسیدیم

 21. شکست سنگین پرسپولیس مقابل ژاوی و یارانش/ تیم برانکو، پراشتباه و بی‌برنامه

 22. رئیسی: مماشات با فساد نزدیکان و نورچشمی‌ها موجب ارتجاع انقلاب می‌شود

 23. روایت سردار کوثری از ناآرامی منطقه پاسداران: 2 بار با دراویش صحبت کردیم اما گوش نکردند

 24. العبادی: اجازه نخواهیم داد ناتو از خاک عراق علیه ایران استفاده کند

 25. ۴۵ جسد سانحه سقوط هواپیمای "تهران ـ یاسوج " کشف شد

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. نظر شما در مورد این فیلم و سخنان مدیرعامل ایران خودرو چیست؟  

 4. برنامه بی نقص ترامپ مجنون، برای اقتصاد ایران و روسیه

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 7. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 8. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 9. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 10. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 11. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 12. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 13. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 14. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 15. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 16. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 19. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 20. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 21. سخنان رییس جمهور در مورد رفراندوم مجهول است/مشاوران روحانی به دنبال دعوای کاذب بین دو جناح هستند/روحانی مراقب سرنوشت احمدی نژاد باشد

 22. پیامک عجیب قاضی‌پور به وزیر اقتصاد در مورد نرخ دلار  

 23. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 24. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 25. سید‌امامی باور نمی‌کرد‌ اطلاعات جاسوسی‌اش را در اختیار داریم/دستگیری این تیم برای آمریکا ‌سنگین بود‌

پربحث‌های دیروز

 1. بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور

 2. اظهارات نجار درخصوص انتقال پیکر جان باختگان

 3. مشهد؛ رکورددار بارندگی در کشور

 4. فرماندار سرپل‌ذهاب: قرار نیست همه زلزله‌زدگان کانکس دریافت کنند

 5. لاشه هواپیما در پشت چشمه نول از روستای دنگزلو و روستای نقل قرار دارد

 6. تیم‌های امدادی امشب در نزدیکی لاشه هواپیما می‌مانند/ نیروها در حال جمع‌آوری اجساد هستند

 7. امکان هلی‌‌برن در منطقه وجود ندارد/ اعزام تیم‌های عملیاتی جدید

 8. ضخامت ابرها از امشب افزایش می‌یابد/ موج بارشی از فردا عملیات هوایی را متوقف می‌کند

 9. مسئول عملیات هواپیمای سقوط کرده: تیم‌ها اجساد را از لاشه هواپیما خارج کرده‌اند

 10. درخواست از برای ایجاد کمپ در محل سقوط هواپیما/ از غروب امکان ماندن وجود ندارد

 11. فقط در ایران اتفاق می افتد

 12. آزادی سرنشینان شناور بوشهری توقیف شده در عربستان

 13. گزارش 16 هزار کودک‌آزاری به اورژانس اجتماعی در 6 ماه نخست امسال

 14. ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می یابد

 15. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 16. تکلیف ساکنین محدوده طرح ترافیک با اجرای طرح جدید

 17. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 18. زلزله 4.1 ریشتری حوالی سردشت آذربایجان غربی را لرزاند

 19. ۶۰ نفر از دراویش آشوب‌گر دستگیر شدند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 2. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 3. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 4. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 5. چرا حاتمی کیا طوفانی برخورد کرد؟/ از دنیای روشنفکران تا دنیای مردم

 6. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 7. عبور از نجفی کلید خورد

 8. سرپل ذهاب وسط آب/ دردسر بارش شدید باران برای زلزله‌زدگان+ عکس

 9. ۳ روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

 10. زندگی به سبک مردم به‌دور از فضاسازی رسانه‌ای/ از خودگذشتگی امام جمعه سرپل‌ذهاب

 11. اعتبار آرم‌های ۹۶ تا فراهم شدن زیرساخت‌های اجرای طرح جدید/ محدوده زوج و فرد تغییر نمی‌کند

 12. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 13. لاریجانی: سه قوه برای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه عدالت اجتماعی اهتمام کنند

 14. زندگی دختر ۱۲ ساله ای که زن سوم مرد ۴۸ ساله شد

 15. بالاشهری های تهران چقدر از آب شرب را در استخرها و باغچه های شان می ریزند؟

 16. ترافیک سنگین در معابر پایتخت

 17. درکدام کشورها طرح ترافیک اجرا می‌ شود؟

 18. راهکار استاندار تهران برای کاهش ۷۰ درصدی آلودگی هوا

 19. تلفن‌های ثابت چه زمانی قطع می‌شوند؟

 20. ایران چند "پزشک" دارد؟

 21. پاسخ سخنگوی ناجا به ممنوعیت‌های ولنتاین/ پلیس نگران خرس خریدن یا نخریدن مردم نیست

 22. تجمع اعتراضی کارگران مقابل شورای نگهبان+ تصاویر

 23. پیکر شهدای نیروی انتظامی فردا تشییع می شود

 24. وزیر بهداشت: قیمت دارو افزایش نیافته است

 25. بدهی 800 میلیاردی آموزش و پرورش به فرهنگیان بابت هزینه «مهدکودک»

آخرین عناوین