رفاقتی که در سانچی جاودانه شد

گروه حوادث الف،   3961029088
رفاقتی که در سانچی جاودانه شد

پوریا عیدی پور و سجاد عبداللهی از جمله جان باختگان حادثه نفتکش سانچی هستند که به گفته اعضای خانواده آنها،این دو جوان رفاقتی دیرینه و دو دهه ای با هم داشتند و حتی برادر رضاعی یکدیگر بودند که نخستین سفر دریایی آنها با نفتکش سانچی به آخرین سفر زندگی شان تبدیل شد.

به گزارش ایرنا ، پوریا و سجاد دو پسرخاله و برادر رضاعی(شیری) اهل نورآباد ممسنی استان فارس،دو هم مدرسه ای و هم ‌دانشگاهی، دو رفیق و دو همکار، دو پسر ۲۲ ساله‌ای که از بچگی با هم بزرگ شدند و با هم تصمیم گرفتند که با نفتکش سانچی به سفر دریایی بروند و با این کار رفاقت 22 ساله خود را در حادثه سانچی جاودانه کردند. 16 دی ماه جاری در پی برخورد کشتی فله برچینی با نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات نفتی بود ، نفتکش ایرانی دچار انفجار و حریق شد.


در 9 روزی که این نفتکش در آتش می سوخت همه مردم ایران امید داشتند که 32 خدمه کشتی در جایی داخل کشتی در حال نفس کشیدن و در انتظار امدادرسانی باشند اما یکشنبه ۲۴ دی‌ ‌ماه امید مردم ایران ناامید شد و آتش نفتکش سانچی خاموش نشد و شعله‌های آن تا ارتفاع ۱۰۰ متری زبانه کشید و این نفتکش سوزان در عمق دریا غرق شد.


محل عروج دو دوست و پسرخاله استان فارسی فرسنگ‌ها دورتر از زادگاهشان و در اعماق آبهای بین ژاپن و چین است.


آیت الله عیدی پور،عموی پوریا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: پوریا و سجاد هر دو متولد سال 1374 هستند که رفاقتی دیرینه با یکدیگر داشته و حتی برادر رضاعی(برادری از راه شیرمادر) یکدیگر نیز محسوب می شدند و تمام طول دوران تحصیل خود را از مدرسه و دانشگاه که دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ بودند با یکدیگر سپری کردند و حتی دوره های تخصصی در محمود آباد و بندرعباس را نیز با همدیگر گذراندند.

**اولین سفر کاری، آخرین سفر زندگی
وی در ادامه با اشاره به اینکه، این دو حتی در دوران مرخصی و استراحت که به نورآباد می آمدند اوقات خود را با یکدیگر می گذراندند افزود: سجاد و پوریا بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی و پشت سر گذاشتن آزمون و گزینش بورسیه شرکت ملی نفتکش شدند و حتی پوریا باید زودتر از سجاد با کشتی دیگری اعزام می شد ولی تلاش کرد بماند تا کارهای اعزام سجاد نیز تکمیل شود و هر دو با هم به این سفر اعزام شوند که این امر نیز محقق شد و هر دو نخستین سفر خارجی و دریایی خود را با نفتکش سانچی رفتند و به کره جنوبی اعزام شدند که متاسفانه پس از حدود 24 روز از گذشت نخستین تجربه شان با نفتکش اولین سفر آنها تبدیل به آخرین سفر زندگی شان شد.


عموی پوریا عیدی پور با تشکر از همدردی مردم ایران بیان کرد: عزای سجاد و پوریا تنها متعلق به خانواده آنها نبود بلکه همه مردم ایران در این غم سهیم شدند به گونه ای که در طول این چند روز مردم استانهای فارس ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و خلاصه از تمام نقاط کشور پیام های خود را به ما رساندند و اظهار همدردی کردند که این قدردانی بی نظیر بود و ما قدردان بزرگواری مردم ایران هستیم.


وی خطاب به دولتمردان و مسولان کشور گفت:‌ما خانواده جان باختگان نفتکش سانچی از مدیران دستگاه های اجرایی کشور اعم از وزارت امور خارجه ، سازمان بندر و کشتیرانی، شرکت ملی نفتکش، وزارت رفاه ، کار و تامین اجتماعی و رئیس جمهوری درخواست داریم که تمام تلاش خود را به کار گیرند تا ابعاد مختلف این حادثه روشن شود.

**چشم به راه
عموی پوریا می گوید: با وجودی که رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری ، مردم و دیگر مسئولان کشور همگی برای ملوانان و خدمه نفتکش سانچی پیام تسلیت به خانواده ها ابلاغ کرده اند ما هنوز نتوانسته ایم مادر پوریا و سجاد را قانع کنیم که فرزندانشان جان باخته اند و آنها می گویند منتظر بازگشت آنها خواهند ماند و همچنان چشم به راه دوخته اند.

**ابهامات رفع شود
وی با تاکید بر تلاش مسئولان برای مطلع شدن خانواده ها از سرنوشت عزیزانشان می گوید: متاسفانه خیلی از فرصت طلب ها منتظرند تا نظام و دولتمردان کشور را به چالش بکشند که در شرایط کنونی این فرصت نیز فراهم شده و باید دولت ، رسانه ها و متخصصان امر در مورد ابعاد مختلف این حادثه شفاف سازی و افکار عمومی و خانواده های داغ دیده را توجیه کنند که علت این حادثه و سهل انگاری احتمالی به چه دلیل بوده است؟

عموی پوریا به این نکته نیز اشاره کرد: شاید ما فکر می کنیم که دولت خارجی سهل انگاری کرده و ممکن است از نظر تخصصی اینگونه نباشد ، باید همه جوانب این ماجرا از طریق رسانه های داخلی توسط مسئولان کشور برای مردم توضیح داده و همچنین فرصت شایعه پراکنی از معاندین کشور نیز سلب شود .
سیاوش عیدی پور پدر پوریا به خبرنگار ایرنا گفت: پوریا با عشق و علاقه وافری به تحصیل در این رشته پرداخت و در آزمونهای تحصیلی از دانشجویان ممتاز بود.


پدر در ادامه از عشق پدر و پسر سخن گفت و اظهار کرد: سعید یک جوان مومن، پاکدامن و محبوب خانواده بود و به شدت به وی علاقه داشتم و دارم. وی افزود: شرکت ملی نفتکش و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیار پیگیر ماجرا بودند و با ما همکاری و با ارسال پیام تسلیت ابراز همدردی کردند اما ایکاش کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش در همان روز نخست تشکیل می شد و زمان از دست نمی رفت.


عیدی پور ادامه داد: ما در روزهای پس از حادثه آتش سوزی نفتکش سانچی با سردرگمی مواجه بودیم و فرضیه های مختلفی از ذهنمان می گذشت که آیا عزیزانمان همچنان در کابین موتورخانه کشتی بسر می برند یا اینکه با قایق نجات نفتکش را ترک کرده اند. پدر پوریا از سرنشینان کشتی سانچی معتقد است هنوز کورسویی از امید به بازگشت عزیزمان ما را به آینده امیدوار می کند.


عیدی پور با بیان این که من به پسرم افتخار می کنم که در راه خدمت به وطن جان سپرد افزود: از همه مردم که از گوشه گوشه ایران با تماس های تلفنی و ارسال پیام تسلیت ابراز همدردی کردند سپاسگرازم .

** فرزندم ،فرزند ایران است
عبدالله عبداللهی پدر سجاد نیز به خبرنگار گفت: از ابراز همدردی همشهریان ،هموطنان و اصحاب رسانه که جویای حال ما بودند سپاسگزارم. فرزند من متعلق به تمام ایران است و از این بابت افتخار می کنم.
عبداللهی درباره ویژگی رفتاری فرزندش اظهار کرد: سجاد از هر نظر، یک انسان مومن، فداکار، خوش اخلاق و مهربان بود و وابستگی خاصی به وی داشتم در تحصیل نیز دارای انگیزه و پشتکار بالایی بود.
وی ادامه داد: توقع و انتظار رسیدگی بیشتری به این حادثه داشتیم و این که گروه نجات در ساعات اولیه حادثه در محل حضور پیدا می کردند که اگر چنین می شد شاید سرنوشت به گونه دیگری رقم می خورد.
عبداللهی پدر این دانشجوی دریانورد ادامه داد: ما انتظار داریم که در خصوص این حادثه و ابهامات مطرح شده از سوی مسئولان شفاف سازی صورت گیرد.
با دستور و تاکید رییس جمهوری پس از وقوع این حادثه علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروههای کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای لازم انجام شود.
اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، چرا که نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.
در نهایت روز یکشنبه (24 دیماه) رسانه ها اعلام کردند که نفتکش سانچی عملا در حال غرق شدن است و اسامی خدمه کشتی نیز به عنوان جان باختگان اعلام شد.
شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد در 158 کیلومتری غرب شیراز قرار گرفته است.
چهار نفر از جان باختگان حادثه آتش سوزی نفتکش سانچی از اهالی استان فارس بوده که این افراد مجید قصابی اروجی کاپیتان کشتی و اهل شهرستان پاسارگاد ، پوریا عیدی پور و سجاد عبدالهی اهل نورآباد ممسنی و سعید دهقانی اهل شهرستان اقلید بود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

سفرستان

پربحث‌های امروز

 1. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 2. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 3. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. پوپولیست تلگرامی

 6. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 7. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 8. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 9. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 10. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 13. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 14. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 15. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 16. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

 17. آقای طاهری حداقل عذرخواهی کنید!

 18. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 19. «افشانی» سوگند خورد و راهی بهشت شد

 20. ۲۶میلیارد تومان دریافتی سازمان برنامه و بودجه در فروردین خرج چه شد؟

 21. قتل وکیل دادگستری در لنگرود

 22. فهرست ۲۴ نفره تیم ملی برای اردوی استانبول اعلام شد

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

 25. درحاشیه؛ «بیست متری شهرداری»  

پربحث‌های دیروز

 1. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 2. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 3. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 4. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 5. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 6. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 7. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 8. بپرهیز از ویژه‌سازی در چیزهایی که همه‌ی مردم در آنها برابرند  

 9. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 10. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 11. قانون انسداد تحریم ها و تضمین هایی که ایران می خواهد/ آیا اروپا مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی خواهد کرد؟

 12. توضیحات کریمی قدوسی درباره مدیران دوتابعیتی

 13. سقوط رنکینگ تلگرام بعد از فیلترینگ + تصاویر

 14. صالحی: خروج آمریکا از برجام، نشان از برداشت صحیح مسئولان ارشد نظام بود

 15. بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

 16. استوری روحانی در سالگرد انتخابات ۹۶  

 17. مرگ 9 نفر و مسموم شدن 720 بر اثر مصرف قارچ سمی/حال 50 نفر وخیم‌ است

 18. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 19. جزئیات درگیری مرگبار اوباش تهرانی در پنت‌هاوس ولنجک

 20. واکنش قاضی پور به سخنان مجید انصاری

 21. آخرین خبرها از طرح تعطیلی زمستانی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش

 22. واکنش معتضد به ادعایی درباره شجره نامه ملکه الیزابت

 23. افزایش هشت درصدی طلاق در کشور

 24. دستگیری قاتل فراری در ۵۰۰ متری مرز ترکیه   

 25. سوال نمایندگان از وزیر دادگستری در مورد علت برخورد نکردن با تخلفات احمدی‌نژاد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 6. فعالیت اقتصادی و کارمندی فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. آغاز رایزنی های ظریف/فشار ترامپ به شرکای آمریکا/آیا می توان به اروپایی ها اعتماد کرد؟

 9. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 10. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 11. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 12. سه گروه از دختران که دیگر برای ازدواج به اجازه پدر نیاز ندارند

 13. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 14. افشانی با ۱۹ رای شهردار تهران شد/ حسینی‌مکارم ۱ رای آورد + فیلم

 15. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 16. ظریف: باید کشورهای اروپایی به من تضمین بدهند/ اطمینان داریم چینی ها در کنار ما خواهند بود

 17. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 18. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 19. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 20. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 21. سیف: دلار ۷۰۰۰ تومانی در پستوها معامله می‌شود

 22. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 23. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 24. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 25. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

پربحث‌های هفته

 1. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 2. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 3. جزئیات درگیری مرگبار اوباش تهرانی در پنت‌هاوس ولنجک

 4. دعوای تبری راننده‌ها وسط اتوبان

 5. التماس های جوان قاتل، از اعدام نجاتش داد

 6. گفت‌وگو با قاتلی که جسد دختر را مثله کرد: نمی‌خواستم با او ازدواج‌ کنم

 7. کشف راز مفقود شدن پرواز MH۳۷۰ مالزی پس از ۴ سال

 8. جزئیات ماجرای تیراندازی مرگبار در مشهد

 9. اعدام ۲ خون‌آشام شمال

 10. دستگیری عاملان تیراندازی در اهواز

 11. میهمانی مجردی در ولنجک با قتل به پایان رسید

 12. قتل وکیل دادگستری در لنگرود

 13. میهمانی شبانه رنگ خون گرفت

 14. قتل در جشن آزادی مجرم حرفه‌ای از زندان

 15. حمله 2 پلنگ به گله گوسفندان/۴۰۰ گوسفند تلف شدند

 16. دستگیری شکارچیان خرس در فارس

 17. جزییات دستگیری کیف قاپ حرفه‌ای با ۲۲ فقره سرقت

 18. کلاهبرداری از جوانان جویای کار

 19. فوت ۳ نفر به‌ دلیل استفاده از قارچ سمی در کرمانشاه

 20. سقوط مرگبار زن میانسال هنگام توت‌ خوردن

 21. هلاک شرور معروف به «ساربان شه دوستی»

 22. جزئیات قتل مرموز زن ۳۸ ساله

 23. آتش‌سوزی یک ساختمان در تهران

 24. نجات ۲۰ ساکن گرفتار شده میان دود و آتش در خیابان ملت

 25. قاتل فراری زن جوان پس از ۱۷ روز گرفتار شد

آخرین عناوین