ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

گروه اقتصادی الف،   3961026158 ۱۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

در هفته‌های گذشته ریشه اعتراضات اخیر در شهرهای کشور از سوی بسیاری از رسانه‌های داخلی و حتی رسانه‌های معاند مورد تحلیل و بررسی روان‌شناختی، جامعه‌شناختی و اقتصادی قرار گرفت، اما در این میان، بررسی ریشه‌های اقتصادی این اعتراضات با آمارها و داده‌های کمی، کمتر موردتوجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

در این گزارش به بررسی یکی از ریشه‌های اقتصادی این اعتراضات، یعنی نرخ بالای بیکاری پرداخته شده است.

بر اساس این گزارش در اغلب شهرهای معترض نرخ بیکاری به‌طور قابل‌توجهی نسبت به میانگین کشوری بالا بوده و این میزان در بین جوانان 15 تا 24 ساله که به گفته نهادهای امنیتی بخش عمده دستگیرشدگان بودند، بین 25 تا 30 درصد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای اول اعتراض‌ها، مطالبات عمدتا اقتصادی و معیشتی بوده‌اند، اما در ادامه با موج‌سواری رسانه‌های معاند و چهره‌های ضد انقلاب، معترضانی که با دغدغه اقتصادی و معیشتی دست به اعتراض زده بودند، به خانه‌های خود بازگشته و عمده اعتراضات خیابانی از سوی برخی معترضان به خشونت و تخریب اموال عمومی و شعارهای ضدونقیض و تغییر ساختار سیاسی کشیده شد!

با این‌حال در ادامه به بررسی آماری وضعیت بیکاری در شهرهایی که در آنها اعتراضاتی رخ ‌داده است، پرداخته‌ایم.

    از نرخ بیکاری 36 درصدی تا بیکاری 7 درصدی!

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت 10 سال به بالای کل کشور در پایان دولت اصلاحات (سال 84) حدود 11.5 درصد بوده که این میزان در سال 90 به 12.3 درصد و در پایان دولت احمدی‌نژاد (سال 92) به 10.4 درصد رسیده است. با روی کار آمدن دولت روحانی، دولت جدید معتقد بود که حل مسائل هسته‌ای بین ایران و غرب، اغلب معضلات اقتصادی ازجمله رشد اقتصادی، بیکاری، رکود و تورم را بهبود خواهد داد، گرچه رشد اقتصادی به یاری افزایش فروش نفت روند مثبت و رو به رشدی را تجربه کرد و تورم هم در شرایط رکود به کنترل دولت درآمد،  همچنان بیکاری بی‌محابا می‌تازد.

چنانکه با وجود رشد مثبت اقتصادی، کنترل تورم و حتی مثبت شدن تراز تجاری، نرخ بیکاری از 10.4 سال پایانی دولت احمدی‌نژاد به 12.4 درصد در سال 95 و 11.7 درصد در تابستان 96 رسیده است.

اما برخلاف داده‌های آماری کل کشور که نشان از بیکاری 12.4 درصدی در سال 95 در کل کشور است،  این وضعیت در برخی شهرها و شهرستان‌های کشور نگران‌کننده‌ است، چنانکه در سال 95 از مجموع 12 شهر اول دارای بالاترین میزان بیکاری در کشور، هشت شهر مربوط به استان کرمانشاه است. بر اساس این آمار، اسلام‌آبادغرب با نرخ بیکاری  38.6 درصدی دررتبه اول، ثلاث باباجانی بانرخ بیکاری 36.2، جوانرود با 6.32 درصد و روانسر بانرخ بیکاری 5.31 درصدی در رتبه‌های دوم تاچهارم کشور قرارگرفته‌اند.

نتایج این داده‌های آماری آنجایی نگران‌کننده می‌شود که بدانیم این وضعیت بحرانی بیکاری اغلب در شهرهایی است که در اعتراض‌های اخیر شاهد تجمعات خیابانی بوده‌اند که با موج‌سواری رسانه‌های معاند و دشمنان نظام اسلامی این اعتراضات مردمی منجر به تخریب اموال عمومی و کشته و زخمی شدن برخی از هم‌وطنان‌مان شد.

بررسی وضعیت بیکاری در شهرهایی که در آنها اعتراض‌های خیابانی رخ‌داده است، نشان می‌دهد نرخ بیکاری در این شهرها بین سه تا 12 درصد بیشتر از میانگین کشوری نرخ بیکاری است. برای مثال نرخ بیکاری در سال 95 در برخی از این شهرها که اعتراضاتی در آنها رخ داده است، عبارت است از:‌

کرمانشاه 24.91 درصد، نورآباد 18.43 درصد، ایذه 18.3 درصد،  شاهین‌شهر 17.4 درصد، نهاوند 14.4 درصد، دورود 14.3 درصد، خرم‌آباد 13.9 درصد، اهواز 13.3 درصد و زنجان 14.1 درصد.

  نرخ بیکاری جوانان 29 تا 30 درصد

بنابر آمارهای نهادهای امنیتی، اغلب دستگیرشدگان اعتراضات اخیر از بین جوانان 15 تا 25 سال بوده‌اند، جدای از دلایل روان‌شناختی و جامعه‌شناختی (آثار شبکه‌های اجتماعی، شور و هیجان جوانی و ماجراجویی جوانان) تعدد جوانان در اعتراضات، ریشه‌های اقتصادی نیز دارد. چنانکه بر اساس داده‌های آماری میزان بیکاری در بین جوانان در سن 15 تا 24 سال در همه سرشماری‌های دهه‌های اخیر بین 10 تا 15 درصد بالاتر از میانگین نرخ بیکاری کشوری بوده است.  بر این اساس درحالی که نرخ بیکاری کل کشور از 12.3 درصد در سال ۹۰ به 12.4 درصد در سال 95 رسیده است، اما این میزان در بین جوانان 15 تا 24 ساله در سال90 حدود 30.2 درصد بوده که در سال 92 به 24 درصد و در سال 95 به 29.2 درصد رسیده است.

حال می‌توان گفت این روند یعنی افزایش نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 24 سال، در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد یافت و در صورت بی‌توجهی دولت می‌تواند یکی از نقاط بحرانی اقتصاد کشور باشد.

به نظر می‌رسد هر چند آمارهای رسمی حکایت از کاهش قابل‌توجه لشکر بیکاران دارد، اما برخی  واقعیت‌های اقتصادی زندگی مردم در آمارها قابل ترسیم نیست، چنانکه نمی‌توان از اعتراض‌های گسترده‌ای که در سال 91 در استان اصفهان به خاطر مشکل انتقال آب از سوی کشاورزان رخ داد، بی‌تفاوت گذشت. برای مثال قهدریجان شاید نامی کمتر شنیده ‌شده در رسانه‌های کشور باشد، اما روزگاری این شهر با نام «شهر کشاورزان نمونه» شناخته می‌شد که در چند سال اخیر به علت خشکسالی و مشکلات ناشی از بین رفتن قدرت بهره‌وری زمین‌های کشاورزی معیشت بخش قابل‌توجهی از مردم را دچار مشکل کرده است.

مورد دیگر نرخ پایین مشارکت اقتصادی و نرخ بالای بار تکفل است، بر اساس آمارها جمعیت غیرفعال کشور از 33 میلیون در سال 1384 به 40 میلیون در سال 95 رسیده است که این میزان نرخ سرباری و تکفل را بالا برده و وضعیت مالی خانواده‌ها را در شرایط نامطلوب قرار می‌دهد.

اینها تنها بخشی از معضلاتی هستند که اقتصاد کشور را تهدید می‌کنند و لزوم توجه دولتمردان و مجلس را می‌طلبند.

    آمار بیکاری دستکاری ‌شده است!

یکی از اختلافات تعریف بیکاری در بین دولتمردان و مردم این است که دولت طبق یک تعریف نامفهوم «جهانی» شخصی را  شاغل محسوب می‌کند که در هفته‌ای که آمارگیری کرده است، حداقل یک ساعت کار کرده باشد، این درحالی‌ است که جامعه شخصی را شاغل می‌داند که بتواند از طریق انجام کار، معیشت خود و خانواده‌اش را تامین کند، در غیر این صورت فرد دارای اشتغال کامل نیست و باید در حرفه خود بازنگری کند.

همچنین بر اساس تعاریف جهانی کار که تقریبا از دهه 90 رسمیت پیدا کرده است دولت، محصلان، دانشجویان، زنان خانه‌دار، افراد ترک کار کرده موقت، سربازان و کارآموزان را شاغل محسوب می‌کند که کاملا با تلقی جامعه از کار و شغل تناقض دارد. شاید بتوان گفت این تناقض ناشی از نبود یارانه‌ها و بسته‌های حمایتی دولت از بیکاران است، موضوعی که در اغلب کشورها به بیکاران عرضه می‌شود اما در ایران ‌چنین چیزی در هیچ برهه‌ای برای بیکاران تعبیه و پیش‌بینی‌ نشده است.

از سوی دیگر کارشناسان می‌گویند دولت در سال‌های اخیر برای کاهش نرخ بیکاری آمارهای نرخ بیکاری و اشتغال را به‌گونه‌ای که دلخواه خود است تعریف و طراحی کرده، چنانکه نتایج داده‌های آماری سال 90 و 95 تفاوت قابل‌تاملی را از وضعیت بیکاری شهرهای کشور نشان می‌دهد.

برای مثال در سال 90 نرخ بیکاری شهرستان‌های نورآباد 24.1 درصد، ایذه 25.2 درصد، دورود 26.1 درصد، خرم‌آباد 29 درصد و اهواز 26.5 درصد بوده است که در سال 95 به ترتیب نورآباد به 18.43 درصد، ایذه به 18.3 درصد، دورود به 14.3 درصد، خرم‌آباد به 13.9 درصد و اهواز به 13.3 درصد کاهش‌ یافته‌اند، این درحالی‌ است که نرخ بیکاری کل کشور از 12.3 درصد در سال 90 به 12.4 درصد در سال 95 افزایش یافته است.

علاوه‌براین همان‌طور که جدول و نمودار یک نشان می‌دهد، نرخ بیکاری در همه شهرهای کشور در طول پنج ساله 90 تا 95 به‌طورقابل ‌توجهی کاهش پیدا کرده است!

اولین برداشت از این آمار این است که همه باید به‌درستی و صحت داده‌های و آمارهای رسمی نهادهای دولتی پایبند باشیم، اما مواردی در داده‌های آماری وزارت کار و مرکز آمار ایران وجود دارد که شک و شبهه‌های دستکاری یا تغییرات غیرحرفه‌ای «علمی» آمار نرخ بیکاری را به نمایش می‌گذارد.

در این مورد می‌توان به گزارش اخیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد که در خرداد سال جاری منتشر شده است. این گزارش که با عنوان «آیا همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار و جویای کار هستند؟» منتشر شده است، می‌نویسد: «در حال حاضر 11.8 میلیون نفر فارغ‌التحصیل و در حال تحصیل در دانشگاه‌های کشور هستند که حدود هفت میلیون نفر آنان فارغ‌التحصیل و 4.8 میلیون نفر نیز در حال تحصیلند.» نکته قابل‌تامل در این گزارش این است که وزارت کار با حذف 2.4 میلیون نفر از جمعیت هفت میلیونی فارغ‌التحصیلان، این افراد را «جمعیت غیرفعال» ذکر و درنهایت اعلام می‌کند که از بین هفت میلیون فارغ‌التحصیل 3.7 میلیون نفر شاغل و تنها 900 هزار نفر بیکار هستند!

به این‌جهت با این تعریف وزارت کار (یعنی حذف دو میلیون و 400 هزار نفر از آمار بیکاران)، طبیعی است که نرخ بیکاری به‌طور قابل‌توجهی کاهش یابد.  حال سوال این است که کدام فارغ‌التحصیل دانشگاهی را می‌توان پیدا کرد که بعد از سال‌ها تحصیل یک‌دفعه دیگر علاقه‌ای برای کار کردن در جامعه نداشته باشد؟ و تحصیل و دانشگاه را صرفا برای تفریح، شادی و نشاط و... انتخاب کرده باشد؟

اما دستکاری آماری نرخ بیکاری و اشتغال برای اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد. کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز چندی پیش در برنامه ویژه خبری گفت‌وگوی شبکه دو سیما با انتقاد از سیاست‌های آماری دولت یازدهم اذعان کرد: «گاهی آمارها نادرست و گاهی در آنها دستکاری و اعمال ‌نفوذ می‌شود. دستگاه‌های تخصصی هم آمار مرکز آمار را قبول ندارند.»

از نگاه جلالی، در اعلام برخی آمارها نگاه سیاسی وجود دارد و اعلام برخی آمارها نیز میان مرکز آمار و بانک مرکزی تقسیم ‌شده است. وی مشخص نبودن سال پایه آماری، موازی‌کاری دستگاه‌ها و نبود شفافیت در آمار را از مشکلات کیفی آماردهی در کشور برشمرده و توصیه کرده است که در قانون مرکز آمار تجدیدنظر شود و این مرکز فراقوه‌ای شود یا دست‌کم خارج از زیرمجموعه قوه مجریه قرار گیرد و به‌طور مستقل فعالیت کند.

     شهروندان بیکار را دریابید

آنچه در گزارش «فرهیختگان» آمده است تحلیل و بررسی آماری وضعیت بیکاری کشور بود که آثار آن در شعارهای اعتراضی روزهای نخست شهروندان معترض به‌خوبی دیده می‌شد. این گزارش به هیچ وجه قصد سیاه‌نمایی از اقتصاد کشور و بحران‌سازی در حوزه اشتغال را ندارد و صرفا جهت اطلاع دولتمردان بر این نکته تاکید می‌کند که بیکاری می‌تواند یکی از علل اساسی اعتراضات اخیر بوده باشد. چنانکه در اعتراضات اخیر بسیاری از شهروندان ابتدا برای مطالبات اقتصادی خود دست به اعتراض زده بودند و در روزهای بعد با مشاهده موج‌سواری بیگانگان و رسانه‌های معاند، راه خود را از اغتشاشگران و تخریب‌کنندگان اموال عمومی جدا کردند و ترجیح دادند که مطالبات‌شان به‌صورت قانونی و از مراجع دولتی پیگیری شود.

منبع: فرهیختگان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بیکاری جوانان تحصیلکرده در شهرستان‌ها
۲۹ فروردین ۱۳۹۷ایران هفدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان
۵ فروردین ۱۳۹۷مشاور ترامپ خطاب به منافقین: با تمام امکانات از اغتشاشات در ایران حمایت می‌کنیم
۲۲ اسفند ۱۳۹۶کاهش ۴۰ هزار میلیارد تومانی مبلغ چک دولت برای اشتغال/ هنوز اولویت‌های تخصیص بودجه شفاف نیست
۲۰ اسفند ۱۳۹۶تب مدرک‌گرایی و بیکاری ۴۰ درصدی فارغ‌التحصیلان
۱۲ اسفند ۱۳۹۶وزارت راه: کشور با سونامی مهندسان بیکار مواجه است
۴ اسفند ۱۳۹۶۵۰۰ هزار نفر در پاییز بیکار شدند/نرخ بیکاری جوانان ۲۸درصد شد
۲۶ بهمن ۱۳۹۶۹ نفر به اتهام اقدام علیه امنیت داخلی کشور در کرمان بازداشت هستند
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ناگفته‌های آیت‌الله علم‌الهدی از ناآرامی‌های مشهد/ربط دادن این وقایع به من یک تهمت و سوءاستفاده از سوی دشمن است/ جریان فراخوانی که مردم را به صحنه آورد جریان دشمن بود
۱۹ بهمن ۱۳۹۶جهانگیری: آمریکایی‌ها به ناآرامی‌های اخیر ایران‌ دل بسته بودند
۱۹ بهمن ۱۳۹۶نماینده مجلس: «مشکلات اقتصادی» در تجمعات اخیر مردم بیشتر خودنمایی می‌کرد
۱۹ بهمن ۱۳۹۶پس لرزه های یک نظرسنجی درباره اغتشاشات اخیر

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

امیر۲۰۸۸۷۲۱۲:۵۲:۳۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
کدوم بیکاری ؟ همه الان کار دارن و مشکل مالی هم ندارن امیر هستم از برلین
ناشناس۲۰۸۸۸۱۱۲:۵۷:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
متاسفانه در چند سال گذشته بطور میانگین هر ماه شاهد انتشار اخبار فساد و تخلف مالی در بانک ها وسایر جاها بودیم هم چنین بحث نجومی ها که با ان هم ب خوردی نشد و متخلفان اقتصادی هم که با حروف الفبا مشخص میشدند همه اینها و از ان طرف بیکاری و تفاوت فاحش در امد افراد تاثیر زیادی بر روی مردم گذاشت و فساد موسسات هم به ان اضافه شد و باعث غلیان مردم شد
ناشناس۲۰۸۸۹۰۱۳:۰۲:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
جالب است بدانید یکی از بانک های زیان ده کشور که چندین سال است زیان پنهان داشته و دو سالی است که علنا انرا در صورت های مالی خود نشان داده در همین دو سال هم اقدام به دریافت پاداش و هم دریافت وام صوری خودرو به قریب 20000 هزار پرسنل خود در سال اقتصاد مقاومتی کرده انهم با شرایط سود 10 درصد و 10 ساله در حالی که سپرده های 23 درصدی از مردم گرفته ایا این تاراج و غارات سپرده های مردم نیست لطفا ی مرد پیدا میشه رسیدگی کنه
ناشناس۲۰۹۶۳۱۲۰:۳۱:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
شما کاملا درست می فرمائید ، ولی یک کینه ...ظاهرا نسبت به بانکها دارید ، بحث چیز دیگری است اخوی ..
ناشناس۲۰۸۹۱۶۱۳:۲۳:۰۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
تا جایی که من یادمه در سال 92 که روحانی امد همه این کشکلات بود و رکود تورمی هم داشتیم و عجیبه که دوستا دنبال القای این هستند که گویا مشکلات از 92 به بعد درست شده!
ناشناس۲۰۹۵۹۰۲۰:۰۸:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
شما خودتان را زدی به کوچه علی چپ یا ..د؟
ناشناس۲۰۸۹۱۷۱۳:۲۳:۵۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
چهاردهه فقط برای تحقق سه شعارهای یعنی استقلال(نه شرقی و نه غربی)، آزادی و جمهوری اسلامی(نظام مبتنی بر آرای عمومی) یعنی فقط مطالبات سیاسی/ توسعه سیاسی وقت گذاشته شد، در حالی که سایر مطالبات اقتصادی، اداری-اجرایی، فرهنگی و اجتماعی(توسعه اقتصادی- اجتماعی) چندان توجه نشد. یعنی چند دهه دیگر فرصت لازم است که برنامه های سمت و سوی توسعه اقتصادی- اجتماعی پیدا کند؟
ناشناس۲۰۹۲۸۲۱۶:۵۶:۲۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
آمار بیکاری بالاتر از ۲۰ درصد هم هست
محمد۲۰۹۶۳۳۲۰:۳۴:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
%25درصد سهیمه استخدام هم که سهیه خانواده جانبازان بقیه جوانان هم ...
نمیدونم۲۰۹۹۴۰۰۲:۱۴:۲۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
صحت این آمار جای تردید داره. مگه میشه آمار بیکاری پایین تر بیاد و گرونی و تورم هم اومده باشه پایین بعد مردم الکی برای تفریح بیان اعتراض کنن؟؟؟ اگه با یک ساعت کار همه میشن شاغل دیگه بیکاری وجود نداره و اینجام حتما دانمارک یا سوئد یا فنلانده. حداقل به شعور مردم توهین نکنین.
ناشناس۲۰۹۹۴۱۰۲:۲۰:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
میانگین کل کشور رو هم در نظر بگیریم تقریبا تو هر خونواده یا اکثر خونه ها بیکار داریم و بیشترم شده. بعد چطور نرخ بیکاری اومده پایین؟؟؟ ما تو ایرانیم واقعا ؟؟؟؟
ناشناس۲۱۰۱۴۰۱۰:۰۲:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
در خرم آباد آمار بیکاری بالای 40 درصد است چون اغلب کارخانه ها تعطیل و نیمه تعطیل هستند دستگاههای دولتی هم استخدام ندارند
ناشناس۲۱۱۰۱۶۱۸:۰۶:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
بنده یک رزمنده هستم که طبق مصوبه مجلس از شرایط سنی استخدام معاف شدم. ولی باید مانند سایرین آزمون علمی و تست ورزش و .. بدهیم.تازه باید رشته تحصیلی هم مورد نیاز باشد. ولی شنیده ام یکی از بانک های خصوصی که گویا هنوز هم سود بالایی می دهد شرط سنی را رعایت نکرده و بدون آزمون افراد آشنای خودش را استخدام می کند.اگر این درست باشد آیا بانک های خصوصی تابع مقررات استخدامی کشور نیست؟ و چرا باید من رزمنده هیچ آینده شغلی و بیمه تامین اجتماعی نداشته باشم و همیشه برای یک لقمه نون بدوم ولی برخی آقایان حقوق های نجومی و تسهیلات 800 میلیونی بگیرند؟ دولت بهتر است بی عدالتی را در جامعه از بین برده و برای همه امکان اشتغال ایجاد کند. البته به صورت واقعی و نه در حد حرف و دادن آمار
بامیلوسفرستان

پربحث‌های امروز

 1. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 2. مرگ بر آمریکا گفتن ظریف  

 3. حسین‌ الله‌کرم تصادف کرد

 4. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 5. برگزاری اولین نشست کمیسیون برجام بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای/ دلیل حضور آمانو در جلسه امروز/ ایران برای اروپا زمان تعیین کرد

 6. واعظی: مواضع امارات در قبال کشورمان صحیح نیست

 7. جزئیات تصادف الله‌کرم از زبان خودش/ آمبولانسهایی که بجای الله‌کرم مجروحان دیگر را منتقل کردند

 8. هشدار شدید تخت‌روانچی به اروپا

 9. شعار ایران در جام‌جهانی مشخص شد

 10. کره‌شمالی: هم‌چنان آماده‌ایم با آمریکا مذاکره کنیم/ به دنبال ارتباط بیشتر هستیم

 11. واکنش کره شمالی به تصمیم ترامپ در لغو دیدار با «کیم جونگ اون»

 12. سوزاندن اعضای "فرقه داودیه" توسط FBI + عکس

 13. حجت‌الاسلام پناهیان: شعار مرگ بر آمریکا باعث ریشه کن کردن فقر می‌شود

 14. چه خوب است کی‌روش بعد از جام جهانی برود

 15. واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا

 16. قیچی ظریف و سلیمانی در حال دریدن برنامه‌های آمریکاست

 17. آیا تیام در استقلال می‌ماند؟/ او برای تفریح راهی کویت شده

 18. نقوی‌حسینی: آمریکا سیاست چماق و هویج را درباره ایران در پیش گرفته است

 19. قول و قرارهای اروپا قابل اعتماد نیست/اروپایی‌ها هیچگاه در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقاومتی جدی انجام نکردند/ برجام با حیثیت اروپا گره خورده است

 20. مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد 

 21. محمد صلاح در فینال لیگ قهرمانان روزه نمی‌گیرد

 22. کدام چهره‌های اصلاح‌طلب در جلسه اخیر مسئولان با رهبر انقلاب حضور داشتند؟ +عکس

 23. نماز " تراویح" تا " یارمضان"؛ رسوم کهن ترکمن‌ها در ماه رحمت الهی+فیلم

 24. تیم ملی ترکیه با ۷ بازیکن بدون بازی ملی مقابل ایران!

 25. صندوق بین المللی پول: همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 3. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 4. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 5. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 6. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 7. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 8. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 9. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 10. از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار   

 11. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 12. ۱۹ عکس از حاشیه‌های دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب  

 13. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 14. خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان   

 15. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 16. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 17. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 18. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 19. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 20. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 21. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 22. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 23. شهری که دیگر شهر نشد  

 24. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 25. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 7. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 8. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 9. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 10. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 11. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 12. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 13. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 14. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 15. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 16. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 17. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 18. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 19. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 20. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 21. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 22. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 23. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 24. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های اخیر

 1. صندوق بین المللی پول: همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

 2. توتال:‌ سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا در ایران با تحریم‌های آمریکا غیرممکن است

 3. قیمت جوجه یک روزه از ۳ هزار تومان به ۵۰۰ تومان رسید

 4. پرداخت سه ماه حقوق معوق کارگران هپکو

 5. نوبخت کسری بودجه ۸ میلیارد دلاری ایران را رد کرد

 6. هرآنچه باید از قانون بازنشستگی پیش از موعد بدانید

 7. لاریجانی: نباید بار مالی دولت را افزایش دهیم

 8. تحمل دلار ۴۲۰۰ تومانی تمام شد + نمودار

 9. مرکز پژوهشهای مجلس: افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است

 10. افزایش کرایه رانندگان کامیون تا ۲۰ درصد، از شنبه اعمال می‌شود

 11. ابلاغ دستورالعمل شناسه دارشدن انواع خودروهای سبک و سنگین

 12. مدل جدید بانک مرکزی برای ادامه فعالیت صرافی‌ها

 13. قیمت رهن و اجاره در تهران  

 14. جزئیات قیمت مسکن در تهران/ گرانی ۱۱.۵ درصدی در اردیبهشت

 15. سه پیام مهم تحولات هفته پیش مجلس/ چرا دولت برای تصویب لایحه TF اینقدر عجله دارد؟ 

 16. فهرست کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی به زودی اعلام می‌شود

 17. با گرانفروشی لبنیات باید برخورد شود

پربحث‌های دیروز

 1. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 2. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 3. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 4. پیش بینی قیمت‌ها در بازار مسکن

 5. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 6. فرشاد مومنی: در اقتصاد رانتی ایران، رانت‌جویان و رباخواران در سطوح بالای کشور هستند

 7. چه خبر از افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت؟

 8. تحریم آمریکا علیه ایران طلای جهانی را گران می‎کند؟

 9. شایعه کمبود بنزین باعث هجوم مردم به جایگاه‌های سوخت خرمشهر شد

 10. تامین آب مورد نیاز مناطق ساحلی کشور با آب شرین کن ها

 11. ویراژ عوارض در گران‌ترین آزادراه...

 12. پشت پرده بسته شدن حساب ایرانیان در گرجستان

 13. اسکناس حذف می‌ شود؟

 14. آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

 15. دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز

 16. دلیل افزایش قیمت سکه در بازار

 17. قیمت نفت به ۱۰۰ دلار می‌رسد؟

 18. عامل نابسامانی بازار مسکن چیست؟

 19. تازه‌ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات مسکن

 20. وزیر نیرو: ۱۷ سد بزرگ آبگیری شد

 21. وضعیت شبکه‌های موبایل هنگام بحران؛ اپراتورها تذکر گرفتند

 22. ایران مرجع جهانی تجارت زعفران می‌شود

 23. قیمت ارزهای دولتی امروز ۹۷/۰۳/۰۳/دلار ۱ تومان گران شد

 24. خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار نیست

 25. کسانیکه۳۰ میلیارد دلار را از کشور خارج کردند؟

پربحث‌های هفته

 1. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 2. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 3. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 4. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 5. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 6. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 7. سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد

 8. نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم

 9. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 10. کلید حل مشکلات اقتصاد ایران کجاست؟ شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

 11. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 12. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 13. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 14. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 15. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 16. زنگنه: توتال با خروج از ایران جریمه نمی شود

 17. ۱۰ گروه که مشمول مصوبه افزایش حقوق کارمندان نمی‎شوند

 18. احتمال آغاز به کار مجدد صرافی‌ها

 19. آغاز به کار صرافی‌های مجاز در کنار سامانه نیما

 20. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 21. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 22. «اف.اِی.تی.اف» دامی دیگر برای ایران

 23.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

 24. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 25. نماینده سابق ایران در اوپک: امتیازاتی که به توتال دادید به ایرانی‌ها بدهید تا تحریم نفتی بی‎اثر شود

آخرین عناوین