هتل بین المللی

رزاقی:‌ بودجه ۹۷ به سمت درآمدهای ناپایدار می‌رود

گروه اقتصادی الف،   3961007146 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
رزاقی:‌ بودجه ۹۷ به سمت درآمدهای ناپایدار می‌رود

بودجه ۹۷ براساس قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی نبوده و این بودجه براساس سیاست‌های سرمایه‌داری نوشته شده و به نفع واردات‌کنندگان و دلالان است.

بودجه 97 شائبه‌های بسیاری را به ذهن متبادر می‌کند. اینکه دولت چگونه بسیاری از مسائل را درنظر نگرفته یا طبقات فقیر جامعه مثل همیشه نادیده گرفته شده‌اند. حتی مسائلی در این لایحه مدنظر قرار گرفته که به نفع اقتصاد بحران‌زده ما نیست. در این میانه انگار تنها قشر فرودست جامعه هستند که باید تاوان مدیریت ناصحیح، کسری بودجه و هزینه‌های اضافی دولت و بریز و بپاش‌های این مصرف‌کننده بزرگ را بدهند.

در همین رابطه «فرهیختگان» در گفت‌وگویی با «دکتر ابراهیم رزاقی»، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه تهران به گفت‌وگو پرداخته است. رزاقی معتقد است: «بودجه 97 براساس قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی نبوده و این بودجه براساس سیاست‌های سرمایه‌داری نوشته شده و به نفع واردات‌کنندگان و دلالان است.» متن کامل این گفت‌وگو در ذیل می‌آید.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی طی روزهای گذشته به لایحه بودجه 97 و مواردی چون افزایش قیمت بنزین انتقاد داشته و می‌گویند افزایش قیمت حامل‌های انرژی غیرکارشناسی است و باعث گرانی کالاهای اساسی و افزایش تورم می‌شود، نظر جنابعالی در این‌باره چیست؟

من فکر می‌کنم یکی از کارهایی که دولت باید انجام دهد که تاکنون انجام نداده و به نظر می‌رسد قصد انجام آن را نیز ندارد، این است که دلار ارزان به واردکنندگان ندهد، چراکه وقتی وارد‌کننده به دلار ارزان دسترسی داشته باشد، به دنبال وارد کردن همه چیز به کشور است. در صورتی که اگر نرخ دلار افزایش یابد، به نوعی از تولید داخلی حمایت می‌شود. مساله بنزین نیز همین‌طور است. در ایران بیش از 20 میلیون خودرو وجود دارد و به همان نسبت آلودگی هم بیشتر شده است. باید گفت یکی از دلایل بروز این مسائل بنزین ارزان و قاچاق آن است. بنزین ما در منطقه ارزان‌ترین قیمت را دارد، لذا باید تدابیری بیندیشیم و با افزایش وسایل حمل‌ونقل عمومی و توسعه آن بدون ایجاد اختلال در حمل‌ونقل عمومی اجازه هدررفت منابع کشور را ندهیم. دولت با دلار ارزان به واردات اتومبیل کمک می‌کند. اخیرا 600 خودرو بنز و پورشه با دلار ارزان وارد کشور شده است. شاید اگر دلار گران بود 100 یا 200 خودرو وارد می‌شدند. دلیلی ندارد مردم اینقدر خودرو سوار شوند یا به دنبال داشتن خودروهای گران‌قیمت باشند و در کنار آن بنزین ارزان هم داشته باشند. به نظر من افزایش قیمت بنزین پدیده‌ای غیرکارشناسی نیست و باید بیشتر هم افزایش پیدا کند. اما باید مسائل دیگر را هم در کنارش در نظر گرفت. ببینید، وقتی قیمت بنزین را افزایش دادیم، باید برای قشرهای فقیر جامعه تدابیری بیندیشیم و به اینها یارانه بدهیم. مثلا با ایجاد یک نظارت دقیق به مسافرکش‌ها بنزین ارزان بدهیم.

یکی از اشکالات این است که دولت فکر می‌کند همه مردم ایران در یک سطح مادی هستند، در صورتی که ما نزدیک 30 تا 40 میلیون فقیر و حدود 13 تا 14 میلیون بیکار داریم. معلوم است که اینها تفاوت درآمدی و تفاوت ثروت بالایی با دیگر اقشار جامعه دارند. پس باید شناخت لازم را داشته باشیم. هرچند حدود 30 سال است که تفکر و اقتصاد سرمایه‌داری در کشور پیاده شده و آدم‌های این جامعه از نظر دولتی‌ها در یک سطح هستند.

 آمریکایی‌ها به فقرا و گرسنگان‌شان کارت غذا می‌دهند، اما ما چه‌کار کرده‌ایم؟ حتی همان کار را هم نکرده‌ایم. ضمن اینکه آمریکایی‌ها از تولید داخلی خود دفاع می‌کنند و تعرفه‌های وارداتی وضع کرده و نمی‌گذارند به تولیدشان آسیب وارد شود، اما ما هیچ‌کدام از این کارها را انجام نداده و تولید داخلی را تعطیل کرده‌ایم.

وقتی دولت این‌گونه عمل می‌کند، حداقل خود را مسئول بداند. قرار بود مسئولان ما نوکر و خدمتگزار مردم باشند، ولی به راحتی نفت خام و پتروشیمی را می‌فروشند. مسئولان ما فکر می‌کنند همین مختصر یارانه‌ای که به ملت می‌دهند، از جیب خودشان پرداخت می‌کنند، اما توجه نمی‌کنند که این مردم انقلاب کرده‌اند. مسئولان ما باید وامدار مردم باشند، ولی مدام به طبقات بالا فکر می‌کنند. این نرخ بنزین را که می‌خواهند بالا ببرند، باید فکر کنند که برای طبقات پایین چه کاری انجام دهند و چه تسهیلاتی قائل شوند تا این طبقه آسیب نبیند.

بحث دیگر موضوع هدفمندی یارانه‌ها و حذف 30 میلیون نفر از دریافت یارانه است. اگرچه در گذشته در رابطه با این مساله صحبت‌هایی مطرح شده، اما این موضوع هرگز عملیاتی نشده است. به نظرتان دولت پولی را که از حذف یارانه‌ها به دست می‌آورد، باید در کجا هزینه کند؟

چیزی حدود 1400 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد. اگر این نقدینگی به درستی استفاده شود، طبیعتا باید بعد از چند سال حتی یک نفر بیکار نیز در ایران نباشد، اما باید پرسید از این نقدینگی چه استفاده‌ای می‌شود؟ متاسفانه این پول‌ها صرف برج‌سازی، خرید خانه‌های متعدد و واردات و احتکار کالا می‌شود و برای تاثیرگذاری منفی روی آدم‌ها رسانه‌های قلابی به وجود می‌آورند. نکته‌ای که وجود دارد این است که وقتی می‌خواهیم یارانه بدهیم، باید بدانیم قرار است این یارانه‌ها به چه صورت پرداخت شود که گام اول آن شناسایی است.

اول باید پولدارها و پردرآمدها را بشناسیم. در آمریکا حساب کرده‌اند که دهک ثروتمند آنها بیش از 100 برابر دهک فقیر درآمد دارد، اما در ایران احتمالا ثروتمندان 200 یا 300 برابر درآمد دارند، ما در ایران این موارد را محاسبه نمی‌کنیم. با اینکه کار سختی هم نیست و همه امکانات اطلاعاتی و قانون هم برای این کار وجود دارد.

قانون «از کجا آورده‌ای؟» باید پیگیری و اجرا شود و تمام وزرا باید ثابت کنند اموال و دارایی‌های خودشان را از کجا آورده‌اند، اما متاسفانه برخی از نمایندگان مجلس هم با اینها یک‌کاسه شده و دولت را مجبور نمی‌کنند که این ثروتمندان را شناسایی کند، بنابراین وقتی دولت اقدامی برای شناسایی ثروتمندان جامعه نمی‌کند، آن وقت در زمان پرداخت یارانه همه فرم اعلام نیاز برای دریافت یارانه پر می‌کنند تا شناخته نشوند و دولت هم علاقه‌ای به شناسایی ندارد، چون خودش هم جزء همین طبقه اجتماعی پولدار است. در حالی که اگر حضرت علی(ع) را الگو قرار دهند، قطعا نباید این‌گونه رفتار کنند.

بنابراین خیلی راحت می‌توان فقرا را شناخت و یارانه ثروتمندان را حذف کرد و به فقیران به جای 45 هزار تومان، 200 هزار تومان یارانه داد. از همه مهم‌تر این است که در قانون اساسی ما آمده که شان انسان باید حفظ شود. انسانی که صدقه می‌گیرد، احساس شان نمی‌کند. باید کاری برایش به وجود بیاید تا با کارش زندگی کند. نباید 60 درصد افراد جامعه زیر خط فقر باشند. عدالت باید به‌گونه‌ای باشد که همه بتوانند حداقل‌هایی را داشته باشند. عده‌ای کشور را به‌گونه‌ای اداره می‌کنند که می‌گویند هرچه مزد کمتر باشد، سود برای سرمایه‌دار بیشتر است. هرچه شخص فقیرتر و بیمارتر باشد، فکر مسائل سیاسی جامعه را نمی‌کند و درد مردم را نمی‌فهمد، چون خودش درد دارد و سکوت می‌کند. ناامید و معتاد می‌شود. شما می‌بینید که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها این کار را کرده‌اند و ما هم داریم همین کار را می‌کنیم.

به نظرتان اگر طبق برنامه‌ای که دولت دارد، یارانه این 30 میلیون نفر حذف و منابع حاصل از آن به افراد فقیر داده شود، این موضوع به نفع اقتصاد ایران است؟

 حتی با این اتفاق هم اقتصاد ما به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد. همان‌طور که گفتم 1400 هزار میلیارد تومان نقدینگی بخش خصوصی است، هیچ معلوم است این نقدینگی کجاست و با این نقدینگی چه کار می‌کنند؟ خب طبیعتا این نقدینگی به سمت تولید نمی‌رود. در موضوع یارانه هم با حذف 20 یا 30 میلیون نفر از دریافت یارانه اتفاقی نمی‌افتد. آن‌هم وقتی به طبقه ثروتمند وام‌های نجومی، حقوق‌های نجومی و زمین‌های نجومی می‌دهند. وقتی این‌طور است، نمی‌توان انتظار داشت با حذف 30 میلیون نفر از دریافت یارانه اتفاق خاصی رخ دهد.

ظاهرا دولت در لایحه بودجه 97 بنا دارد کمبودهای بودجه‌ای خود را با افزایش هزینه‌هایی چون عوارض خروج از کشور، مالیات و... از مردم تامین کند. از طرف دیگر گفته می‌شود که خصوصی‌سازی تنها راه موجود برای کاهش هزینه‌های جاری کشور است. اما این موضوع در بودجه 97 مانند بودجه‌های سنوات گذشته لحاظ نشده است. آیا این اتفاقات به معنای حرکت دولت به سمت خلق درآمدهای ناسالم و غیرپایدار نیست؟

همان‌طور که گفتم، مسئولان از دید ثروتمندان به جامعه نگاه می‌کنند. حال آنکه قانون اساسی اینها را مسئول کرده و گفته باید خادم مردم باشند. مسئولان باید احساس کنند در جمهوری اسلامی ایران نوکر مردم هستند، لذا مسلم است که دولت در حال حمایت از طبقه ثروتمند است، وگرنه خیلی راحت می‌شود عمل کرد. مگر کشورهای دیگر چه کار می‌کنند، خیلی از کشورها نفت ندارند که بفروشند. مالیات از ثروتمندان می‌گیرند و کشورشان را اداره می‌کنند. بودجه سال 97 براساس قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی نیست، بلکه این بودجه براساس سیاست‌های سرمایه‌داری نوشته شده و به نفع وارد‌کنندگان و دلالان است. آیا ما نمی‌توانیم مالیات بگیریم؟ اگر می‌توانیم چرا این کار را نمی‌کنیم؟ خب راه‌حلی که پیدا کردیم این است که بیاییم فشار بیشتری بر ضعفا وارد کنیم. فشار بیشتری بر مصرف بیاوریم. از جمله مصرف بنزین که از نظر من جزء کالاهای اساسی نیست، ولی همین مساله روی طبقات پایین تاثیر می‌گذارد.

 اصلا اینکه 1400 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور هست و باز هم این سرمایه‌ها در بخش خصوصی هستند نشان می‌دهد که ثروت‌ها به سمت عده‌ای خاص می‌رود و فشار بیشتری بر مردم فقیر می‌آید. از طرفی دولت هم وضعیت موجود را تایید می‌کند. دولت کارهایی می‌کند که آسان  و ضد مردم فقیر است. یعنی شیر و گاز را گران می‌کند، اما مبلغ یارانه‌ها را تغییر نمی‌دهد.

به نظر می‌آید هیچ امیدی نیست و بعید است دولت فعلی مثل دولت‌های قبلی تغییری به وجود بیاورد که به نفع فقیران و مستمندان باشد. شما برجام را ببینید که اینها چقدر به آن افتخار می‌کنند. اینها افتخار ایران را در صنایع هسته‌ای نابود کردند. شما تصور کنید ما این همه نیروی انقلابی داریم که می‌توانیم صنایع صنعتی‌کننده و صنایع تبدیلی در ایران به وجود بیاوریم و هیچ ماده خامی از نفت تا صنایع پتروشیمی و مواد معدنی‌مان را خام نفروشیم. اما سوال این است که چرا مسئولان این کار را نمی‌کنند، درحالی که کشورهای دیگر این کار را کرده‌اند و در سطح سرمایه‌داری هم این کار را کرده‌اند. خود آمریکایی‌ها و آلمانی‌ها و ژاپنی‌ها این کار را کرده‌اند. دولت و مسئولان‌شان از تولید داخلی حمایت کرده‌اند، اما ما دائما با امکانات نفتی‌مان ضد تولید داخلی عمل کرده‌ایم. بنابراین باتوجه به وضعیت موجود می‌توان گفت دولت در حال حاضر به سمت خلق درآمدهای ناپایدار و ناسالم حرکت می‌کند. حضرت امام می‌فرمایند ثروت اگر مشروع هم باشد که اکثر این ثروت‌ها مشروع نیست و با استفاده از امتیازات و وام‌ها، دزدی و چپاول و واردات به دست آمده، لذا اگر مشروع هم باشد باید برود در کارخانه و مزرعه. اصل 43 قانون اساسی می‌گوید نباید تکاثر ثروت انجام شود. یعنی نباید سرمایه‌داری لیبرالی صورت بگیرد و دولت هم نباید کارفرمای مطلق باشد، اما در حال حاضر دولت به معنای واقعی کارفرمای مطلق است و هرکار دوست دارد، انجام می‌دهد و تمام کسانی را که مخالفش حرف می‌زنند، ساکت می‌کند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 2. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 3. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. باید ایتالیایی زندگی کرد یا آلمانی؟

 6. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 7. آزادی عامل قتل عام خانوادگی

 8. موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟

 9. قرارداد ۱.۴۵ میلیارد دلاری امارات با توتال فرانسه

 10. بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری  

 11. چرا عربستان یکی از جنجالی‌ترین کشتی‌های جنگی آمریکا را خریداری می‌کند؟

 12. بر اساس نظرسنجی درون شعب؛ پوتین در کرملین ماند

 13. اسامی بازیکنان دوپینگی فوتبال اعلام شد

 14. مایلی‌کهن:‌ قرارداد کی‌روش را تا ظهور امام زمان تمدید کنید

 15. «کلاه قرمزی» با چهار عروسک جدید می‌آید

 16. طرح آمریکا برای دخالت در انتخابات عراق

 17. سناتور جمهوری خواه: اخراج «مولر» مقدمه‌ای بر پایان ریاست‌جمهوری ترامپ است

 18. کُردها: به جنگ و گریز در عفرین روی می‌آوریم

 19. مدیرکل جدید دفتر موسیقی منصوب شد

 20. حمله مردی با خودرو به یک باشگاه شبانه در «انگلیس»

 21. توتال: به قراداد با ایران پایبندیم/ درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب‌نشینی از برجام

 22. مصرف تیلاپیا موجب تشدید بیماریهای قلبی می‌شود

 23. ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

 24. تصاویر منحصر به فرد از اعماق دریا  

 25. عملیات شهادت طلبانه در قدس/حال صهیونیست زخمی شده وخیم است

پربحث‌های دیروز

 1. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 2. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 3. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 4. مدرک منتشر شده در مورد حساب بانکی آیت الله مکارم شیرازی جعلی است

 5. تلگرام ایران را تحریم کرد

 6. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 7. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 8. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 9. بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با تیم محلات سیرالئون/ لزوم شفاف سازی فدراسیون و وزارت ورزش

 10. مظهر دانستگی‌های بی‌کرانه

 11. پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی

 12. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 13. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 14. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 15. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 16. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 17. رئیس پیشین سیا: ترامپ به زباله دان تاریخ خواهد پیوست

 18. وعده دو سناتور آمریکایی به گروهک منافقین

 19. تداوم صدرنشینی العین با درخشش عبدالرحمان

 20. ضارب محیط‌بان دنا به ۵ سال حبس محکوم شد

 21. اعلام آمادگی کی‌روش برای انتشار قرارداد

 22. روسیه: مسکو هرگز لندن را به خاطر موضعش در قبال «سکریپال» نمی بخشد

 23. افزایش دمای هوای پایتخت در ایام نوروز

 24. افسر سابق سیا مطرح کرد: جنگ جعلی آمریکا علیه ایران

 25. بلژیک مسجدی را که به عربستان داده بود پس گرفت

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 5. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 6. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 7. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 8. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 9. استیون هاوکینگ درگذشت

 10. اسم این موزه چی بود؟  

 11. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 12. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 13. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 14. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 15. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 16. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 17. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 18. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 19. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 20. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 21. شام نوبخت به نمایندگان مجلس / دعوت نامه به نام حزب اعتدال - مکان سازمان مدیریت

 22. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 23. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

پربحث‌های امروز

 1. قرارداد ۱.۴۵ میلیارد دلاری امارات با توتال فرانسه

 2. توتال: به قراداد با ایران پایبندیم/ درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب‌نشینی از برجام

 3. جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال ۹۷

 4. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 5. روحانی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد

 6. جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار

 7. زمان واریز سود «سهام عدالت» کارمندان

 8. آخرین وضعیت ذخیره آب سدهای کشور

 9. شانس جایگزینی پول‌های فعلی با ارزهای مجازی چه قدر است؟

 10. گران ترین شکلات جهان رونمایی شد  

 11. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 12. افزایش ۱۴ درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز ۹۷

 13. هشدارهای نوروزی رییس اتحادیه به خریداران خودرو

 14. سیف: تورم در سال آینده هم تک رقمی خواهد بود

 15. جهانگیری: معیشت مردم اولویت دولت در سال ۹۷ است

 16. اظهارات ربیعی درباره دستمزد ۹۷

 17. روحانی: سال ۹۶ در احداث راه‌آهن رکورد زدیم/ واردات افزایش یافت

 18. نرخ ارز بانکی ثابت ماند/ هر دلار ۳۷۶۹۱ ریال

 19. مصوبه جدید دولت برای ترخیص خودروها از گمرک

 20. محمدی به داد: خبر داد؛ تحویل گزارش معوقات بانکی به هیئت رئیسه مجلس/رشد معوقات از سال ۸۴ تاکنون

 21. باهنر: در بسیاری از خانواده‌ها چند فارغ‌ التحصیل بیکار وجود دارد/ دولت حرکت خود را در راستای افزایش اشتغال بیشتر کند

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 23. نشست جداگانه وزیر کار با نمایندگان کارگری در حاشیه شورای عالی کار

 24. احتمال افزایش ۱۸۵ هزار تومانی دستمزد حداقل بگیران در سال ۹۷

 25. افزایش ۲۰ درصدی دستمزد حداقل بگیران قوت گرفت/ سایر سطوح مزدی احتمالاً در محدوده ۱۶ درصد

پربحث‌های دیروز

 1. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ آغاز شد

 2. قیمت مصوب انواع میوه در میادین+جدول

 3. لاریجانی قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را ابلاغ کرد

 4. مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد/تورم مهم نیست؛سبد معیشت مبناباشد

 5. پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی در تهران

 6. نرخ اجاره واحد‌های نوساز در پایتخت  

 7. میزبون، سامانه اجاره ویلا، اجاره روزانه آپارتمان، خانه و سوئیت

 8. کدام خودروی بازار برای من مناسب است؟

 9. سر دلالان از صرافی‌ها شلوغ‌تر است

 10. حاشیه حضور وزیر صنعت در ایران خودرو / کتاب ایران خودرو مسئولیت اجتماعی است یا سفره شب عید مردم؟

 11. درس های ۷۰ ساله برای عدالت اقتصادی

 12. علت سرخوردن خودروها در جاده چالوس مشخص شد

 13. وزیر صنعت: تحویل قطعه غیراستاندارد در سال ۱۳۹۷ از سوی خودروسازان ممنوع است

 14. کاهش انواع نرخ ارز / دلار ۴۸۴۱ تومان شد

 15. ۲ جایزه جشنواره نیویورک به فیلم تبلیغاتی و صنعتی ایران تعلق گرفت

 16. افزایش قیمت گوشت گوسفندی/ نرخ مرغ به ۸۶۰۰ تومان رسید

 17. همراه اول تا ۵۰۰ هزار ریال عیدی می دهد

 18. یارانه نقدی امشب واریز می‌شود

 19. اولویت اصلی کشور در سال آینده چیست؟

 20. نقص سیستم هوای داخل کابین پرواز مشهد تهران

 21. کرباسیان: تعیین دستمزد کارگران باید شکاف قدرت خرید و هزینه‌ را پر کند

 22. افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

 23. قیمت خودروهای داخلی در آستانه نوروز

 24. چه خودروهای در بازار آمریکای لاتین پر فروش هستند؟

 25. نکات مهمی که باید درباره ترمز دستی بدانید

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 3. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 4. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 5. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 6. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 7. جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

 8. قول جهانگیری برای برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 9. سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدول

 10. مصوبه جدید دولت درباره واردات خودرو/ افرادی که نمی توانند خودرو وارد کنند

 11. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 12. نوبخت: اگر در دولت، کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید/ حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کرده‌ایم

 13. نامه‌ی احمد توکلی به شورای نگهبان/ ۱۸ اشکال به تبصره ۱۹ لایحه بودجه

 14. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 15. بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند

 16. توکلی: ناکارآمدی سیاستهای صندوق بین‌المللی پول آشکار شده، اما هنوز برخی مسئولان نفهمیدند/ جایگزینی کلمه اقشار آسیب پذیر به جای مستضعفین نشان از خوی اشرافی گری مسئولان است

 17. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 18. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 19. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 20. چگونه مصرف بنزین خودرو را کاهش دهیم؟

 21. فساد، کشور را زمینگیر می‌کند

 22. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 23. شفافیت، دلیل مخالفت با استارت‌آپ‌های بیمه‌ای

 24. برگزاری نشست تعیین دستمزد کارگران با حضور ۳ وزیر

 25. ماموریت کمیسیون عمران به 2 خلبان زبده برای بررسی علت سقوط هواپیمای A.T.R

آخرین عناوین