رزاقی:‌ بودجه ۹۷ به سمت درآمدهای ناپایدار می‌رود

گروه اقتصادی الف،   3961007146 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
رزاقی:‌ بودجه ۹۷ به سمت درآمدهای ناپایدار می‌رود

بودجه ۹۷ براساس قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی نبوده و این بودجه براساس سیاست‌های سرمایه‌داری نوشته شده و به نفع واردات‌کنندگان و دلالان است.

بودجه 97 شائبه‌های بسیاری را به ذهن متبادر می‌کند. اینکه دولت چگونه بسیاری از مسائل را درنظر نگرفته یا طبقات فقیر جامعه مثل همیشه نادیده گرفته شده‌اند. حتی مسائلی در این لایحه مدنظر قرار گرفته که به نفع اقتصاد بحران‌زده ما نیست. در این میانه انگار تنها قشر فرودست جامعه هستند که باید تاوان مدیریت ناصحیح، کسری بودجه و هزینه‌های اضافی دولت و بریز و بپاش‌های این مصرف‌کننده بزرگ را بدهند.

در همین رابطه «فرهیختگان» در گفت‌وگویی با «دکتر ابراهیم رزاقی»، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه تهران به گفت‌وگو پرداخته است. رزاقی معتقد است: «بودجه 97 براساس قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی نبوده و این بودجه براساس سیاست‌های سرمایه‌داری نوشته شده و به نفع واردات‌کنندگان و دلالان است.» متن کامل این گفت‌وگو در ذیل می‌آید.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی طی روزهای گذشته به لایحه بودجه 97 و مواردی چون افزایش قیمت بنزین انتقاد داشته و می‌گویند افزایش قیمت حامل‌های انرژی غیرکارشناسی است و باعث گرانی کالاهای اساسی و افزایش تورم می‌شود، نظر جنابعالی در این‌باره چیست؟

من فکر می‌کنم یکی از کارهایی که دولت باید انجام دهد که تاکنون انجام نداده و به نظر می‌رسد قصد انجام آن را نیز ندارد، این است که دلار ارزان به واردکنندگان ندهد، چراکه وقتی وارد‌کننده به دلار ارزان دسترسی داشته باشد، به دنبال وارد کردن همه چیز به کشور است. در صورتی که اگر نرخ دلار افزایش یابد، به نوعی از تولید داخلی حمایت می‌شود. مساله بنزین نیز همین‌طور است. در ایران بیش از 20 میلیون خودرو وجود دارد و به همان نسبت آلودگی هم بیشتر شده است. باید گفت یکی از دلایل بروز این مسائل بنزین ارزان و قاچاق آن است. بنزین ما در منطقه ارزان‌ترین قیمت را دارد، لذا باید تدابیری بیندیشیم و با افزایش وسایل حمل‌ونقل عمومی و توسعه آن بدون ایجاد اختلال در حمل‌ونقل عمومی اجازه هدررفت منابع کشور را ندهیم. دولت با دلار ارزان به واردات اتومبیل کمک می‌کند. اخیرا 600 خودرو بنز و پورشه با دلار ارزان وارد کشور شده است. شاید اگر دلار گران بود 100 یا 200 خودرو وارد می‌شدند. دلیلی ندارد مردم اینقدر خودرو سوار شوند یا به دنبال داشتن خودروهای گران‌قیمت باشند و در کنار آن بنزین ارزان هم داشته باشند. به نظر من افزایش قیمت بنزین پدیده‌ای غیرکارشناسی نیست و باید بیشتر هم افزایش پیدا کند. اما باید مسائل دیگر را هم در کنارش در نظر گرفت. ببینید، وقتی قیمت بنزین را افزایش دادیم، باید برای قشرهای فقیر جامعه تدابیری بیندیشیم و به اینها یارانه بدهیم. مثلا با ایجاد یک نظارت دقیق به مسافرکش‌ها بنزین ارزان بدهیم.

یکی از اشکالات این است که دولت فکر می‌کند همه مردم ایران در یک سطح مادی هستند، در صورتی که ما نزدیک 30 تا 40 میلیون فقیر و حدود 13 تا 14 میلیون بیکار داریم. معلوم است که اینها تفاوت درآمدی و تفاوت ثروت بالایی با دیگر اقشار جامعه دارند. پس باید شناخت لازم را داشته باشیم. هرچند حدود 30 سال است که تفکر و اقتصاد سرمایه‌داری در کشور پیاده شده و آدم‌های این جامعه از نظر دولتی‌ها در یک سطح هستند.

 آمریکایی‌ها به فقرا و گرسنگان‌شان کارت غذا می‌دهند، اما ما چه‌کار کرده‌ایم؟ حتی همان کار را هم نکرده‌ایم. ضمن اینکه آمریکایی‌ها از تولید داخلی خود دفاع می‌کنند و تعرفه‌های وارداتی وضع کرده و نمی‌گذارند به تولیدشان آسیب وارد شود، اما ما هیچ‌کدام از این کارها را انجام نداده و تولید داخلی را تعطیل کرده‌ایم.

وقتی دولت این‌گونه عمل می‌کند، حداقل خود را مسئول بداند. قرار بود مسئولان ما نوکر و خدمتگزار مردم باشند، ولی به راحتی نفت خام و پتروشیمی را می‌فروشند. مسئولان ما فکر می‌کنند همین مختصر یارانه‌ای که به ملت می‌دهند، از جیب خودشان پرداخت می‌کنند، اما توجه نمی‌کنند که این مردم انقلاب کرده‌اند. مسئولان ما باید وامدار مردم باشند، ولی مدام به طبقات بالا فکر می‌کنند. این نرخ بنزین را که می‌خواهند بالا ببرند، باید فکر کنند که برای طبقات پایین چه کاری انجام دهند و چه تسهیلاتی قائل شوند تا این طبقه آسیب نبیند.

بحث دیگر موضوع هدفمندی یارانه‌ها و حذف 30 میلیون نفر از دریافت یارانه است. اگرچه در گذشته در رابطه با این مساله صحبت‌هایی مطرح شده، اما این موضوع هرگز عملیاتی نشده است. به نظرتان دولت پولی را که از حذف یارانه‌ها به دست می‌آورد، باید در کجا هزینه کند؟

چیزی حدود 1400 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد. اگر این نقدینگی به درستی استفاده شود، طبیعتا باید بعد از چند سال حتی یک نفر بیکار نیز در ایران نباشد، اما باید پرسید از این نقدینگی چه استفاده‌ای می‌شود؟ متاسفانه این پول‌ها صرف برج‌سازی، خرید خانه‌های متعدد و واردات و احتکار کالا می‌شود و برای تاثیرگذاری منفی روی آدم‌ها رسانه‌های قلابی به وجود می‌آورند. نکته‌ای که وجود دارد این است که وقتی می‌خواهیم یارانه بدهیم، باید بدانیم قرار است این یارانه‌ها به چه صورت پرداخت شود که گام اول آن شناسایی است.

اول باید پولدارها و پردرآمدها را بشناسیم. در آمریکا حساب کرده‌اند که دهک ثروتمند آنها بیش از 100 برابر دهک فقیر درآمد دارد، اما در ایران احتمالا ثروتمندان 200 یا 300 برابر درآمد دارند، ما در ایران این موارد را محاسبه نمی‌کنیم. با اینکه کار سختی هم نیست و همه امکانات اطلاعاتی و قانون هم برای این کار وجود دارد.

قانون «از کجا آورده‌ای؟» باید پیگیری و اجرا شود و تمام وزرا باید ثابت کنند اموال و دارایی‌های خودشان را از کجا آورده‌اند، اما متاسفانه برخی از نمایندگان مجلس هم با اینها یک‌کاسه شده و دولت را مجبور نمی‌کنند که این ثروتمندان را شناسایی کند، بنابراین وقتی دولت اقدامی برای شناسایی ثروتمندان جامعه نمی‌کند، آن وقت در زمان پرداخت یارانه همه فرم اعلام نیاز برای دریافت یارانه پر می‌کنند تا شناخته نشوند و دولت هم علاقه‌ای به شناسایی ندارد، چون خودش هم جزء همین طبقه اجتماعی پولدار است. در حالی که اگر حضرت علی(ع) را الگو قرار دهند، قطعا نباید این‌گونه رفتار کنند.

بنابراین خیلی راحت می‌توان فقرا را شناخت و یارانه ثروتمندان را حذف کرد و به فقیران به جای 45 هزار تومان، 200 هزار تومان یارانه داد. از همه مهم‌تر این است که در قانون اساسی ما آمده که شان انسان باید حفظ شود. انسانی که صدقه می‌گیرد، احساس شان نمی‌کند. باید کاری برایش به وجود بیاید تا با کارش زندگی کند. نباید 60 درصد افراد جامعه زیر خط فقر باشند. عدالت باید به‌گونه‌ای باشد که همه بتوانند حداقل‌هایی را داشته باشند. عده‌ای کشور را به‌گونه‌ای اداره می‌کنند که می‌گویند هرچه مزد کمتر باشد، سود برای سرمایه‌دار بیشتر است. هرچه شخص فقیرتر و بیمارتر باشد، فکر مسائل سیاسی جامعه را نمی‌کند و درد مردم را نمی‌فهمد، چون خودش درد دارد و سکوت می‌کند. ناامید و معتاد می‌شود. شما می‌بینید که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها این کار را کرده‌اند و ما هم داریم همین کار را می‌کنیم.

به نظرتان اگر طبق برنامه‌ای که دولت دارد، یارانه این 30 میلیون نفر حذف و منابع حاصل از آن به افراد فقیر داده شود، این موضوع به نفع اقتصاد ایران است؟

 حتی با این اتفاق هم اقتصاد ما به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد. همان‌طور که گفتم 1400 هزار میلیارد تومان نقدینگی بخش خصوصی است، هیچ معلوم است این نقدینگی کجاست و با این نقدینگی چه کار می‌کنند؟ خب طبیعتا این نقدینگی به سمت تولید نمی‌رود. در موضوع یارانه هم با حذف 20 یا 30 میلیون نفر از دریافت یارانه اتفاقی نمی‌افتد. آن‌هم وقتی به طبقه ثروتمند وام‌های نجومی، حقوق‌های نجومی و زمین‌های نجومی می‌دهند. وقتی این‌طور است، نمی‌توان انتظار داشت با حذف 30 میلیون نفر از دریافت یارانه اتفاق خاصی رخ دهد.

ظاهرا دولت در لایحه بودجه 97 بنا دارد کمبودهای بودجه‌ای خود را با افزایش هزینه‌هایی چون عوارض خروج از کشور، مالیات و... از مردم تامین کند. از طرف دیگر گفته می‌شود که خصوصی‌سازی تنها راه موجود برای کاهش هزینه‌های جاری کشور است. اما این موضوع در بودجه 97 مانند بودجه‌های سنوات گذشته لحاظ نشده است. آیا این اتفاقات به معنای حرکت دولت به سمت خلق درآمدهای ناسالم و غیرپایدار نیست؟

همان‌طور که گفتم، مسئولان از دید ثروتمندان به جامعه نگاه می‌کنند. حال آنکه قانون اساسی اینها را مسئول کرده و گفته باید خادم مردم باشند. مسئولان باید احساس کنند در جمهوری اسلامی ایران نوکر مردم هستند، لذا مسلم است که دولت در حال حمایت از طبقه ثروتمند است، وگرنه خیلی راحت می‌شود عمل کرد. مگر کشورهای دیگر چه کار می‌کنند، خیلی از کشورها نفت ندارند که بفروشند. مالیات از ثروتمندان می‌گیرند و کشورشان را اداره می‌کنند. بودجه سال 97 براساس قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی نیست، بلکه این بودجه براساس سیاست‌های سرمایه‌داری نوشته شده و به نفع وارد‌کنندگان و دلالان است. آیا ما نمی‌توانیم مالیات بگیریم؟ اگر می‌توانیم چرا این کار را نمی‌کنیم؟ خب راه‌حلی که پیدا کردیم این است که بیاییم فشار بیشتری بر ضعفا وارد کنیم. فشار بیشتری بر مصرف بیاوریم. از جمله مصرف بنزین که از نظر من جزء کالاهای اساسی نیست، ولی همین مساله روی طبقات پایین تاثیر می‌گذارد.

 اصلا اینکه 1400 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور هست و باز هم این سرمایه‌ها در بخش خصوصی هستند نشان می‌دهد که ثروت‌ها به سمت عده‌ای خاص می‌رود و فشار بیشتری بر مردم فقیر می‌آید. از طرفی دولت هم وضعیت موجود را تایید می‌کند. دولت کارهایی می‌کند که آسان  و ضد مردم فقیر است. یعنی شیر و گاز را گران می‌کند، اما مبلغ یارانه‌ها را تغییر نمی‌دهد.

به نظر می‌آید هیچ امیدی نیست و بعید است دولت فعلی مثل دولت‌های قبلی تغییری به وجود بیاورد که به نفع فقیران و مستمندان باشد. شما برجام را ببینید که اینها چقدر به آن افتخار می‌کنند. اینها افتخار ایران را در صنایع هسته‌ای نابود کردند. شما تصور کنید ما این همه نیروی انقلابی داریم که می‌توانیم صنایع صنعتی‌کننده و صنایع تبدیلی در ایران به وجود بیاوریم و هیچ ماده خامی از نفت تا صنایع پتروشیمی و مواد معدنی‌مان را خام نفروشیم. اما سوال این است که چرا مسئولان این کار را نمی‌کنند، درحالی که کشورهای دیگر این کار را کرده‌اند و در سطح سرمایه‌داری هم این کار را کرده‌اند. خود آمریکایی‌ها و آلمانی‌ها و ژاپنی‌ها این کار را کرده‌اند. دولت و مسئولان‌شان از تولید داخلی حمایت کرده‌اند، اما ما دائما با امکانات نفتی‌مان ضد تولید داخلی عمل کرده‌ایم. بنابراین باتوجه به وضعیت موجود می‌توان گفت دولت در حال حاضر به سمت خلق درآمدهای ناپایدار و ناسالم حرکت می‌کند. حضرت امام می‌فرمایند ثروت اگر مشروع هم باشد که اکثر این ثروت‌ها مشروع نیست و با استفاده از امتیازات و وام‌ها، دزدی و چپاول و واردات به دست آمده، لذا اگر مشروع هم باشد باید برود در کارخانه و مزرعه. اصل 43 قانون اساسی می‌گوید نباید تکاثر ثروت انجام شود. یعنی نباید سرمایه‌داری لیبرالی صورت بگیرد و دولت هم نباید کارفرمای مطلق باشد، اما در حال حاضر دولت به معنای واقعی کارفرمای مطلق است و هرکار دوست دارد، انجام می‌دهد و تمام کسانی را که مخالفش حرف می‌زنند، ساکت می‌کند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ تیر ۱۳۹۷چقدر منابع به اشتغال خرد داده شد؟
۱۳ خرداد ۱۳۹۷نوبخت: سال ۹۶ بالغ بر ۳۸۶ هزار میلیارد تومان برای مصارف عمومی هزینه شد
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ابلاغ اصلاحیه قانون بودجه سال ۱۳۹۷ توسط رئیس جمهور
۱۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ماجرای حمل پول نفت و دلار با کیسه و گونی به ایران/ درآمد دولت از مابه التفاوت فروش ارز کجا هزینه خواهد شد؟
۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷عضو کمیسیون بودجه: نرخ محاسباتی ارز در قانون بودجه ۴۰۵۰ تومان است
۲۷ فروردین ۱۳۹۷معاون آخوندی بار دیگر خواهان گران شدن بنزین شد
۵ فروردین ۱۳۹۷رشد ۱۱.۵ درصد درآمدها در سال ۹۷/ اعتبارات عمرانی از برنامه عقب ماند
۲۲ اسفند ۱۳۹۶کاهش ۴۰ هزار میلیارد تومانی مبلغ چک دولت برای اشتغال/ هنوز اولویت‌های تخصیص بودجه شفاف نیست
۲۰ اسفند ۱۳۹۶ارجاع یک بند از بودجه ۹۷ به مجمع تشخیص مصلحت نظام
۱۸ اسفند ۱۳۹۶تخصیص ۵۷ هزار میلیارد تومان به موضوع آموزش در بودجه ۹۷
۱۵ اسفند ۱۳۹۶بودجه سال 97 کشور نهایی شد
۱۵ اسفند ۱۳۹۶دخل و خرج کشور در سال ۹۷ نهایی شد

وب‌گردی

تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 6. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 7. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 8. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 9. رئیس قوه قضاییه امشب به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می‌دهد

 10. خشم پوتین از شادی گل ژاکا و شکیری  

 11. هاشمی شاهرودی: رئیس جمهور آمریکا چهره‌ای نا متعادل و ترسو است

 12. خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک

 13. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 14. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 15. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 16. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 17. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 18. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 19. شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

 20. آنها توانستند، ما هم می توانیم!

 21. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 22. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 23. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 24. پورعلی گنجی: کاستا تو چشمم فحش ناموس می‌داد

 25. آیا فصل جدیدی در انتظار ترکیه است؟

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 10. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 11. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 12. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. هنر دیروز به زبان امروز

 19. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 20. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 21. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 22. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 23. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 24. بازهم اشک مسی درآمد!  

 25. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 3. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 4. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 5. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 6. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 7. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 8. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 9. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 10. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 11. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 12. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 13. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 14. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 15. 2 طرح جداگانه برای استیضاح زنگنه در مجلس/ کرسنت، آی پی سی، توتال و از دست دادن بازارهای نفت و گاز

 16. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 17. پیام اوپک به بازار نفت چه بود؟

 18. خرج زندگی در کدام کشور کمتر است؟

 19. وزیر نفت: ایران انتظار ندارد مشتریان نفتی معافیت بگیرند/راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

 20. 66 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد/ دولت عامل گرانی بازار است

 21. رشد شاخص بازار بورس متاثر از چه عواملی است؟

 22. اقتصادهای آزادی که دیوار کشیدند

 23. خلاق ترین برند خودرویی معرفی شد

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 2. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 3. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 4. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 5. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 6. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 7. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 8. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 9. تاکید اوپک بر پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

 10. واکنش فوری ترامپ به نشست اوپک

 11. عراق: تحریم‌های آمریکا بر توافق سوآپ نفت با ایران بی‌تاثیر است

 12. موافقت اعضا با افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید

 13. توافق اعضای اوپک برای لزوم پایبندی کامل به توافق قبلی

 14. نشست اوپک به پایان رسید/ نشست خبری دبیرکل تا دقایقی دیگر

 15. قیمت بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش یافت

 16. آب بهای خرداد و تیرماه برای مردم آبادان و خرمشهر رایگان شد

 17. عمان: پروژه خط لوله گازی با ایران ادامه خواهد یافت

 18. نشست اوپک به تاخیر افتاد

 19. وزیران نفت ایران و عربستان دیدار کردند

 20. قیمت طلا و سکه امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 21. ژاپنی‌ها برای ادامه واردات نفت ایران از آمریکا معافیت می‌خواهند

 22. چه خودروهایی با کمتر از ۵ میلیون تومان می‌توان خرید؟

 23. مخالفت عربستان با محکومیت تحریم‌های ضدایرانی در نشست اوپک

 24. افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

 25. واکنش بازار به اجلاس امروز اوپک/قیمت بیش از ۲ درصد سقوط کرد

پربحث‌های هفته

 1. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 2. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 3. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 4. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 5. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 6. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 7. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 8. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 9. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 10. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 11. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 12. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 13. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 14. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 15. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 16. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 17. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 18. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 19. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 20. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 21. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

 22. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 23. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 24. ایران دیگر برای کارگرهای افغانی جذابیت ندارد

 25. تغییر شرکای راهبردی حکومت

آخرین عناوین